No. 262. Dinsdag 6 Novembe? 1923 MIDDELBUR 166* Jaargang OURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ilogen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentien; 30 cent p. regel, ingezonden Mededeelingen: 50 cent p. regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ï«n 17 regels f 2.10, elke regeï meer 30 cent. Kleine advertentiën niet j grooter dan vijf regels druks en waarbij i Is aangegeven dat zij in deze rubriek f moeten geplaatst worden, 85 cent bij I vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevragen bureau dezer cou rant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent plus 2 cent voor port per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn- DE GEWEZEN DUITSCI1E KROONPRINS. Naar de Parijsche redacteur van de ,.Mslb." seint heeft gisterenavond de Brit- sche gezüat le Parijs, lord Crewe. een be zoek gebracht aan Poincaré, en diens aandacht gevestigd op de gevaren welke Engeand voorziet van de voorgenfomen reis van den Duilschen ex-Rroom!pri!ns naar D.uitschland. De gezant zou daarbij den wensch te kennen hebben gegeven, dat Frankrijk, evenals Engeland, een nota aan de Ne- derlandsche regeering. zal zenden, met het verzoek le willen voorkomen, dal de kroonprins het Neder ja nd sche grondge bied vevlaat. Maar naar de correspondent van zeer be trouwbare zijde vernam is Poincaré niet zeer bijzonder warini gestemd voor de dé marche bij de Nederlandsdie regeering'. Poincaré ïnbet vrij verwonderd .zijn ge weest den Britschen gezant bij zich te zien, en moet dadelijk geantwoord hebb'en, dat hij niet goed inzag1, welke re sultaten le verwachten waren van een dergelijke nota. Toen evenwel bleek, dat de Britsdie regeering deze démarche zeer op prijs zou stellen, gaf Poincaré den gezant in overweging deze aangelegenheid aan den gezantenraad over le geven. flet is misschien wel oneerbiedig, zegt de correspondent, om een dergelijk hoog college met een kapblok le vergelijken. Doch een bekend Hollandsdi gezegde kwam ons voor den geest, toen wij ver namen, dat Poincaré had voorgesteld, oml de zaak naar den gezantenraad' te ver wijzen. Het gebeurt niet vaak dat we een meeniiig van Poincaré ten opzichte van Duitscliland met volle instemming lezen. Maar in dit geval lijkt zijn twijfel aan de doelmatigheid van zulk een Étap ons toch volkomen gegrond. Dat de Geallieerden indertijd zich ten opzichte van den ex-keizer lot Nederland wendden omi diens uitlevering le vragen1 ten einde hem.' voor een bijzonder ge rechtshof te brengen, was nog iets an ders. Dat was een gevolg van art. 227 van het vredesverdrag,- waarbij hij beschul digd werd van zware schending der internationale zedelijke wetten. De Gealli eerden bevonden daarbij echter letterlijk „buiten den waard" gerekend te hebblen toen ze van Nederland een' weigering kregen op dat verzoek omi uitlevering. Maar voor den Kroonprins gelden an dere omstandigheden. Die is over onze grenzen gekomen als officier in oorlogstijd. En met hem is gebeurd wat met alle oorlogvoerende mi litairen gebeurde, die over onze grens kwamien. Hij is geïnterneerd. En als zijih verblijfplaats, werd Wieringen aange wezen. Na de teekening van demj vrede, had hij kunnen doen, wat alle geïnterneerden deden hij had naar zSjtn land' kunnen te- rugkeeren. En toen hij dat om begrijpe lijke redenen niet deed, viel hïf onder de bepalingen van onze Vreemdelingen wet, Waarvan art. 13 luidt: - „Wij behouden ons de bevoegdheid voor, om aan vreemdelingen gevaarlijk voor de publieke rust, een bepaalde plaats binnen het koningrijk lot verblijf aan te wijzen, of hun het verblijf op be paalde plaatsen van het 1 Rijk te ont zeggen". De „publieke rust" ïs blijkbaar heel ruim opgevat. Ze was oorspronkelijk be doeld op dp rust in ons land. Maar zo is blijkbaar uitgebreid tot wat hier k;ln gebeuren door verstoring der rust el ders. In ieder geval bleef aan den Kroon prins Wieringen als verblijfplaats aan gewezen. En fevens heeft hij ver klaring moeten teekenen dat hij zich van elke politieke actte zou onthouden. Maar die bepaling sluit tevens in, dal zd{ alleen geldt, zoolang de ex-kroonprins in ons land is. Onze regeering kan een ongewenschten vreemdeling over de grens zetten, maar geen bepaling geeft aan onzfi regeering liet recht om een vreemdeling, die niets tegen ome wetten misdaan heeft, hier te houden als hij dat zelf niet wil. En daarom is het niet duidjelijk wat Engeland of de Gezantenraad! van onze regeering zou kunnen eischen. Wij zijn rechtens niet instaat tegen den ex-kroon prins iets anders te doen d|an onze wet ten veroorioven. Hij mag hier geen poli tieke actie vfoeren, geen troepen bijeen brengen enz. Maar als hij wil weggaan, kan onze regeering dat niet verhinderend Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren, De gemeenteraad van Seroos- kerke besloot Maandag o.a. lot inwil liging van het verzoek om definitieve aanstelling van het hoofd van den keu ringsdienst en van den hulpkeurmeest»r met nieuwe salarisregeling. Op het ver" der behandelde in de vergadering komen we in een volgend nummer terug. Uit Zuid -Beveland. In ons blad vin Zaterdag j.l, staat in het bericht van Wolphaart sdijk dat door een 22_tal veldwachters aan den veldwachter aldaar was aangeboden een Portemonnaie; dit moet zijn een Por- temanteau. - In de vergadering van the Kolen- vereen. „Eendracht" te Ellewouts- dijk is de vorige week uitvoerig behan deld d|e reeds zoo vaak besproken vraag wie aanspraak heeft op de f 219 toeslag welke van het Rijk zijn ontvangen! inzake brandstof voorziening in 1919, en waarop eenerzijds het gemeent^bestuur en anderzijds dp kolenvereeniging meent aanspraak ta /hrebben. Het verschil van meening betrof voornamelijk de vraag wie de rekening moest doen van Mei 1919 tol het eind van dat jaar. De bur gemeester zei dat dit d(e kolen vereeni ging was geweest. De voorzitter en de secr.-Ontvanger der vereeniging meen den dat djit door de brandstof-commissie was gedaan. Volgens den secr.-ontvanger was die f 219 verrekend in de administratie der Brandstofcommissie, en hij verklaarde zich bereid om in die commissie, als die nog eens wil vergaderen, die gege vens over te leggen, die zijn persoonlijk eigendom zijp. De commissie zal zoo spoedig mogelijk bijeen komen. --Het is ons bij informatie bij onzen correspondent te Kruiningen geble* ken dat hlii ons een verslag van de Woensdag j.l. daar gehoudpn raadszitting heeft gezonden. Dat verslag heeft ons echter niet bereikt. Op onderscheidene plaatsen in dp gemeente Kruiningen zijn blauwe aardappelen gestolen die in een hoop lagen om opgeborgen oï verkocht le worden. De dadpr's) is tot heden loe onbekend. - Ter burgerlijke terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage is gisteren beëedigd de oud-rechter in de rechtbank te Zierikzce mr, W. M Q. Jolles ais rechter in arr.-rechtb, te Middelburg. - Buiten vervolging en in vrijheid gesteld W. H. Br 50 jaar, accountant, te Noord- wijk, gedetineerd geweest inzake de affaire i de Brusseleche Bank. - Door den Officier van Justitie en den Rechtercommissaris is heden op ver schillende plaatsen op Ncord-Beveiand een onderzoek ingesteld in, verband met de verduisteringszaak van de Brussel- sche Bank. Uit Nop r d-B eveland. Voor de betrekking van havenmees ter le Colijns plaat hebben zich 10 Sollicitanten aangemeld. Het salaris is gebracht van f 500 op f 350. Uit Z ee u ws ch-V 1 aan de re n «W>. D Omtrent de gepleegde inbraak in den nacht van 30 op 31 October le Hoofdplaat meldt men aan de VI. Crt. nader dal de vermoedelijke daders, zekere M. en K., de grenzen over zijn ge vlucht en zich vermoedelijk in Frankrijk bebinden, waar zij lijdelijk werkzaami waren.. Zij zouden met hun drieën ge weest zijn. Een hunner moet in een café in België een pakje hebben achterge laten, naar hij voorgaf waschgoed be vattende. Bij opening later bleek er lus- schenhet goed patronen le zitten, welke op de in beslag genomen revolver pasten. KERKNIEUWS. Zondagmorgen werd, nadat de ge meente li/2 jaar vacant was geweest, in de Gerefkerk le B a a r 1 a n d, de nieuwe predikant ds. A. Wijngaarden bevestigd door ds. S. W. Bos van Doklnimi; naar aanleiding van Joh. 1 43a. Na de be vestiging zong de gemeente den nieuwen leeraar toe Ps. 143 3. 's Middags deed ds. Wijngaarden zïjp intrede naar aan leiding van 2 Tital. 3 16-17, ook nu zoog de gemeente Ps. 131 3 en vervolgens Ps 20 1 en Ps. 103 1. Vooral des mid dags woonden vele den kerkdienst bij. Ds. W. H. H Dijkman herdenkt heden den dag, dat hg vóér 25 jaar zijn inttrcufe 1 in de gemeente Rozenburg. De. Dijk man, gob. in 1854, werd in 1888 cand. in Utrecht en diende achtereenvolgens de ge- mfeénten Breekens en Rozenburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de Ned. Ilerv, Kerk te Biervliet ds. A. Vrijlandt te Sloch- teren (Gr.) Toezegging van beroep naar Bigge?- kerk© gegeven aan ds. Postmia te Groote- Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Bierum door de. I. K. Wiessele te Veere. ONDERWIJS Geslaagd voor het voorloopig machinis ten-diploma de heeren J. M. Kemmer en S. "IJ. Huisman, leerlingen van de De Rug- terschool te Vliseingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige hand werken) aan 3e 'O. L. School te Elleöileet, mej. A. de Moor Geslaagd te Venlo voor het examen vrije en orde-Oefeningen de damee L. Lam bert, te Oostburg. J. P. Mazure en S. J. Bosschaart, te Groede. RECHTZAKEN. De Brusselsche Bank. Hedenmorgen werd voor de eerste Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam het faillissement aangevraagd Van de Brusselsche Bank. Voor de Bank trad op mr. F. Kokosky, deze verklaarde dat het faillissement, nog niet kan worden uitgesproken, daar de Bank zich nog niet in staat van faillissement bevindt. LANDBOUW. 'Nieuwe vereen, van Bieten- verbouwers. Op initiatief van enkele landbouwers in Zeeuwsch Vlaanderen een nieuwe vereeniging van suikerbieteri\erbou\vers opgericht, in verband met den verkoop der bieten. Aanleiding hiertoe was, djat de wijze, waarop door fabrikanten de inkoop dier prodjucten in het voor jaar wordt geleid, allesbehalve voorde lig is voor de verkoopers en vooral dit jaar blijkt het al te duidelijk, djht in het voorjaar voor de contractbieten niet de waarde is geboden. Bovengenoemde ver eeniging zal trachteu in dien ongunsli- gen toestand verbetering aan te brengen, op een wijze zooals in hare statuten is neergelegd, waarop reeds koninklijke goedkeuring is aangevraagd. De vereeni ging, welke reeds 70 leden telt, wil te genover de macht der fabrikanten een aaneengesloten groep landbouwers plaat sen om in staat te zijn van de gunstige conjunctuur le profileeren. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. - In de Zaterdagavond door de veree niging „Algemeen Schippers- en Visachers- belang" to Bruinisse gehouden verga dering deelde de voorzitter, de heer Vijver berg, o. a. mede, dat de heer Jansens, in specteur der Visscherijen, hier geweest wan, naar aanleiding van het verzoek der veree niging inzake het aanvoeren van de Zuider- zee-mosselen. Ook was gevraagd, of niet een zekere retributie kon geheven worden van de mosselen uit de Zuiderzee aange voeld. Het verzoek der sereeniging kon echter niet ingewilligd worden. Besloten woidt aan de Batavierlijn re ductie te vragen van inlaadkosten en vracht vermindering. De wen6chelijkheid weid besproken om de weggenomen betonning van de Vlije weder te herstellen of aldaar bebakening aan te brengen. De heer Van den BergJumelet neemt op zich daarvoor de noodige stappen ,te doen. Besloten werd te verzoeken bij den uit legger te Lillo beveiligingsmiddelen te wil len aanbrengen. Naar aanleiding van de moeilijkheden, ondervonden bij den aanvoer van zaad ait Bouchouten, waarbij het zaaien op do per- coelen belemmering ondervond, wordt be sloten tot de betrokken autoriteiten een schrijven te riohten, waarbij qp de onhoud baarheid van de maatregelen, bij het uit zaaien genomen, wordt gewezen. Verzocht zal worden den pachters van peroeelen toe te staan om telken jare desge- wenscht hunne perccelen te kunnen ingeyen. De verminderde scheepvaart te Rotterdam. Ter toelichting van de opmerkingen over de daling in do soheepvaartbeweging van Rotterdam zij aan de jongste weekcijfers ontleiend, dat in de eerste 10 maanden van '23 6623 schepen te Rotterdam met eon in houd v an 9.325.238 tontegen 7028 schepen met 10.166 292 ton in de eerste 10 maanden van '22, een verminderin g met 505 schepen dus en 841.054 tan. Daarentegen stegen de cijfers voor Ham burg en Antwerpen in de eerste tien maan den als volgt Hamburg 1923 1922 Antwerpen 1923 1923 Van een j schepen 11.264 9.025 7.564 6756 ton 12 831.J20 10 918 471 12056 679 10.680.757 gerde arbeidsviar- ga n n in De directie der sigarenfabriek A. Hillen te Delft zond aan de bladen een klacht, waarin o. a. het volgende gemeld werd: De feiten zijn simpel. Er zijn geluk kig weer eens wat meer orders dooi* seizoen- drukte, ook voor export. De aflevering is aan tijd gebonden, de uitvoering vermindert overtolligen voorraad, kortom is belang van het geheele bedrijf. Het is eigenlijk misselijk om dergelijke banaliteiten te moeten opdisschën, als men als directeuren van een important bedrijf voor de groote toekomst daarvan vecht, maar het is noodig om dit kleingeestige gedoe le signaleeren. Er wordt aan den Hoofdin specteur van den Arbeid in dit ressort ge vraagd om vergunning voor overwerk voor 10 mannen en 5 meisjes van de ver- pakkingsafdeeling, om resp, 10 en 5 uren per week, dat is dus hoogstens 2 en 1 uur pir dag, gedurende Nov. over te werken. Let wel, het betreft hier de belangen van een groot personeel van honderden en de betrokken overwerkers doen het lichte goed betaalde werk graag om de extra verdienste. De inspecteur weigert ander bijvoeging, dat er beroep is op zijn uitspraak bij] den Minister van Arbeid. Dit wordt natuurlijk to laat. Trouwens wij bedanken er feeste lijk voor, om verder te gaan soebatten voor wat een recht is voor ons en onzei arbeiders om ons hoofd boven water te houden. Laat men nu maar j erom ie eren over de economische gevaren, die ons landje bedrei gen, laat men nu maar geleerde betoqgen houden over de voiligheidstelling van den gulden, zoolang stijf vast gehouden wordt aan grauwe theorieën van de ideëele heerlijk heid van den achturendag, heerlijkheden, die slechts werkelijkheid kunnen worden in een door hard werken vooraf gegane toekomst, zoolang zeggen wij, blijft de industrie in de misère en neemt het gevaar voor ons land toe. LEGER EN VLOOT. Luit. ter zee le kl. D. da Josselin de Jong is don 12den November geplaatst te Willemsoord en toegevoegd aan den com mandant der marine aldaar. Officier van den mar ine-stoomvaart dienst 2e kl. G. A. Vermeulen wordt int de directie der marine te Willemsoord over geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructie schip Van Speykl Oud-bezoeker s van militaire Tehuizen. In Mei 1924 hoopt de Nederlandsche Mi litaire Bond zijn 50-jarig bestaan te her denken. Onderge teekenden wenschen, evenals door comité's uit andere Provinciën, door een Commissie uit Zeeland «lien Bond een hul deblijk aan te bieden, dat dien Bond in staat, zal stellen de Militaire Tehuizen daad werkelijk te steunen. Teneinde geheel Zeeland te omvatten wor den alle oud-bezoekers verzacht adhaesie to betuigen door het zenden van hun naam- i kaartje met adres. Het voorloopig comité hoopt le dezer plaatse uitvoeriger mede te deelen wat v^r- Ider dient te worden verricht. De correspondentie te richten aan het Militair Tehuis, Nieuwstiaat, Middelburg. le luitenant J. H. KOOLE. K. KANON. J. VAN DIJKE. J. RIEMENS. (Ingez. Med SPORT. Voetbal. In den Zondag te Bresken s gespeel- den voetbalwedstrijd lusschen H O.V. al daar on SS.S. (Schoondïjke) wist II.O. V door een strafschop met 1—0 beslag te leggen op de medaille BUITENLAND. DE TOESTAND IN DUTTSCIILAND. De reaetionnairo beweging. Men heeft uit wat wij gisteren over de reaetionnairo beweging meldden, kunnen op maken, dat de Beiersche regeoring daar ter dege achter zit. Want diverse oproepingen zijn door de Beiersche regeering geschied, volgens de in het Noorden van Beieren ver schijnende plaatselijke bladen, en de re georing te Munchen spreekt dat in 't minst niet tegen, doet ook geen enkele moeite om althans voor 't oog de beweging tegen te gaan. Het eenige, waardoor nog zoowat den schijn wordt hoog gehouden ie, dat de heele mobilisatie dient als afweer tegen commu nistische elementen in Thuringen, maar niemand gelooft daar natuurlijk iets van. Daartegen maakt, men geen formeel oorlogs front van een linie RodachNeustödt Kronach. Op 7 Nov. zou 't dan naar het Noorden op Berlijn „los" gaan, gesteund door Pom- meren, O. Pruisen, Neder Siiezië in het O.; wellicht ook Mecklenburg in het Noor- Dat is dus op een dag na 5 jaar na do revolutie van 9 Nov. 1918, en misschien haalt de republiek dus nog net haar eerste en eenige lustrum. Het leger is voortref felijk toegerust; dé soldaten, jongeren zoo wel als oudgedienden, worden te Bamberg op- en bijgedrild; zij dragen swastika-teekens op hun helmen. Vrijwilligers melden zich aldaar aan om hun vaderlandsche plicht te ervullen. En nu dan due twee dagen tevoren heeft ook de rijksregeering maatregelen ge nomen, om met de repubhektreuens Berlijn tegen overval te beschermen. Het ziet er naai* uit, of deze a.s. contra-revolutie met meer bloedvergieten zal afloopen dan in Nov. 1918, ol' do Kapp-staatsgreep. Wat dit laatste bell-eft: men zal zich herinneren, dat do regeoring toen direct krachtig optrad, dat toen de republiek nog jong en spontaan genoeg was om een der gelijke actie vrijwel in haai- geboorte te smoren. Nu zoekt men heil tot allerlei uit vluchten: dat het gevaar niet zoo dreigend dat de rijksweermacht zonder moeite een oprnarsch zal kunnen tegengaan, dat de rechtsradicale leiders wel eensgezind zijn in hun haat tegen de republiek, maar overii- gens volkomen verdeeld, want dat de één een dictatorium wenscht, de ander een mi litaire dictatuur als in Spanje, en zoovoort; in één woord, er wordt thans getracht in het oog van het publiek het rechtsch optreden voor krachteloos te laten doorgaan. Maar men vergeet daarbij, dat die vijanden van de republiek ook in zéér grooten getale in Ber lijn vertoeven, dat de reactie zich heeft in gevreten als een ziekte. Nu zien do berichten uit Berlijn eruit...*, of de regeering zelve van het succes harer maatregelen niets gelooft. Het is dan ook een afweer naar drie kanten met niet ge heel te vertrouwen wapenen; het is dan ook vrijwel zeker, dat twee groepen der be volking: industrieelen en intellectueelen, de contra-revolutie zullen steunen. Wanneer wij dan lezen, dat men te Berlijn hoopt: de Beieren zullen er de voorkeur aan geven een eventueele nederlaag te ont wijken, dan twijfelt men direct of de over tuiging van die nederlaag wel zoo sterk is. De regeoring heeft een oproep gericht tot de bevolking, die trouw aan de Grond wet wenscht te blijven. Het is vooral do arbeiderspartij, togen wie men den 6trijd zal voeren, en hier voorzien wij een strijd hard tegen hard. Want nóg is de sociaal-demo cratische partij daartoe machtig genoog. In zooverre is de toestand in Duitschland heel anders dan bij de fascistische staatsgreep in Rome, die met Mussolini direct succes had. Maar daarbij waren nog vele andere fac toren aanwezig. Wachten wij de komende dagen af. De rijksregeering heeft in één opzicht gelijk, als ze erop wijst, dat gewoonlijk staatsgrepen, die oen week van tevoren zijn aangekondigd, nieij slagen. Het hangt er nu maai* van af, in,

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1