8 IJ VOEGSEL «tAN DB i Vrijdag 26 October 1923 no. 253. BINNENLAND. DE SALARISSEN VAN HET GEMEEN. TEPERSONEEL. Oj.< initiatief van hjet 's-Hertogenbos- .sithé gemeentebestuur is gisteiren teta Utadhuize te 's-IIertogehboscli een be spreking gevoe(rd met vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Til burg, Breda en Eindhoven), -welke vol gens de Hert Crt," ten doel bad onder hel oog te zien de 'mogelijkheid om) tot bezuiniging te geraken door ver laging van salarissen en loonen van pert" jsoaeel in dienst dér verschillende ge meenten Hel \orig jaar, toen eveneens een saf tnenspreking werd gehloudeh, achtte men het tijdstip, om in deze kwestie voorstel len te doen, nog niet gekomen. 1)E KOSTEN VAN I1ET HANDELS REGISTER. Viel Verbond van Ned. Fnbr. Vereehi> gingen beeft, baar uit „De Ned. Nijver1- hjeid" blijkt, een adres gezonden aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, waarin het Verbond verwijzende naar het verzoek van de regeering aan de Kamers van Koophandel om de salarissen van haar personeel met 10 pet. te verlan gen aandringt op een verandering! van de wet op het Handelsregister in dien zin, dat de rechten op inschrijving in het rpgister worden verlaagd. DE GEVOLGEN VAN ONVOLDOENDE ONDERTEEKENING. De gemeenteraad vlam Leeuwarden be sloot indertijd in beroep te gaan .van een besluit van Gedeputeerd© Staten in zake de niet-goedkeuring van een raads besluit betreffende de uitkeering van sa laris aan personeel van nijverheidsschol len. Dit gebeurde telegrafisch en de bur gemeester onderteekende dit beroeps- schrift De Minister was van oordeel, dat een stuk, dat uitgaat van den raad, de naam- teekening moet hebben van den burge meester en van den secretaris. Ged. Staten hebben medegedeeld, dpt zij geen termen kunnen vinden opnieufw een besluit te nemen. Zoiodat hiervan een gevolg is, dat de onderwijzers het him toegedachte sala ris niet krijgen. DUITSCHE KINDEREN. DijJedag j.l. heeft de Ned" Centrale voor Vacantiekindereh te Leiden 475 kin doren der Gereformeerde genieenten tö Barmen en Elberfeld met een exlratrein naar Nederland overgebracht. Voor 9 November wordt een algemeen transport uit het bezette en onbezette gebied naar Nederland voorbereid, terwijl op 6 No vember een kindcjrlrein naar Duitsch- land terug zal gaan. UIT DE PERS. De pelroleurokaehel in den ban. Onder dit opschrift lezen we in een artikel in de Msb. o. a. hel volgende: Vroeger hield men in de winter zoo ill Naar het Engelsch, door Berta Ruck. De koffie werd binnen gébracht. „Koffie zooals ze wezen moet: zoo zwart als de nacht, zoo toet als de liefde en zoo heet als de hel", sprak onze gastvrouw nonchalant. „"Wij moes ten die koffie in de ontvangkamer drin ken, Céleste", dit laatste in het Fransch tot het nette jonge dienstmeisje. „Een lief Zeshoekig kamertje en in iedere wand een raam. liet geeft je een gevoel alsof je de verliefde gpudvisch -was, die in een bol rond zwemt." Wij dronken dus koffie in het kleine salonnetje met parketvloer, het kamertje, dat zij beschreven had, koffie met een petit verre de cassin, dat net smaakte of men de zwarte bessen waarvan liet gemaakt is, proefde^ zoo warm uit het zonnige 'struikgewas. Toen zij mevrouw Tracey dat zij aan die „modelluiishoud- ster Megan" do rest van het huis wou later. zien. Maude, de jonge, wilde eend, was vertrokken, gechaperonneerd door haar Fransehe gouvernante, naar de tee- kcnles op den anderen over van de Seine. Zoo "bleef Philippa, het stilzwijgende veel als 't kon zorgzaam) de winkeldeur toe, en als er geen klanten voor de toon bank te helpen waren vluchtte men veilig naar het ach ter kamertje om voor zijn koude voeten de koestering te zoeken bij een warme stoof. Maar de sociale wet is een zorgzame moeder ,en heeft in onzen tijd bepaald dat elke winkelruimte met vrouwelijk personeel in liet koude jaargetijde be hoorlijk verwarmd moest zfijïi. Soit! Maar wie nu meenen mocht dat hij door in zijn winkel een mioderne petro leumkachel te plaatsen, een goed bran dende absoluut reuklooze petroleum kachel, die handig en practis'ch te be dienen valt, zijn personeel een welkome weldaad bewijst, die rekent buiten onze sociale bureaucratie. De moderne petroleumkachel, goed brandend, aangename warmte versprei dend, zindelijk en gemakkelijk te be dienen, absoluut reukloos, de petroleum kachel, die men sléchts hooger of lager behoeft te draaien otni ze harder of ge xnatigder te doen branden, deze moderne petroleumkachel, tegen welk gebruik van medische zijde geen bezwaren worden gemaakt, deze kachel mag op advies der inspecteurs van arbeid en op last van het ministerie van dien naam niet meer winkelruimten worden toegelaten. Het personeel der firmia Jamin m'ag er zich niet meer aan verwarmen. De firmanten -Zelve mogen zulk een petroleum-kachel op hunprivé-kantoor hebben of thuis op hun slaapkamer, de winkels mogen er niet mee verwarmd worden. Daar mioet onverwijld worden aange bracht een verwarmingsinrichting1, „wel ker verbrandingsproducten door een stel gesloten buizen en kanalen in de buileinh lucht worden afgevoerd en die de geheele winkelruimte op voldoende temperatuur brengt, hetzij door een electrische kachel, welker uitstraling het bedienend perso neel voldoende verwarmt". De petroleumkachel moet onverwijld verdwijnen, omidat zij „bij de verbranding gassen verspreiden, welke nadeelig zijn voor de gezondheid". Alsof inen de kachel aansteekt om zich te doen étoufeeren of zelfmoord plegen. Fn de sociaal-hygiënis'che sociaalderij denkt er niet aan, flat zoo'n winkel van Jamin ettelijke malen in 't kwartier open gaat om een klant binnen te laten, waar bij de eventueele giftige glass'en telkens gebruik kunnen mlaken om door het open gat te ectipseeren. Het vonnis is de firmia beteekend te Amsterdam, Hilvers'um, Leiden, Utrecht, Arnhem, Gouda en 's-Gravenhage. In Rotterdaml, waar de scherpe satvri- cus van „Lof der Zotheid" nog op een voetstuk slaat, heeft de ambtenarij de be. lachelijkheid nog niet aangedurfd. DE REGROOTING VAN MIDDELBURG. (Vervolg). De waterleiding. Op de gemeentébegrooting worden ten opzichte der waterleiding vermeld als inkomsten; uitkeering aan de gemeente wegens rente f 16.750; aflossihg f20 950, retributie f 14.413, en verzekering f 1840, saïnén f56.953. En als uitgaven: verzekering f4810; rente r 16.290, en aflossihg f 19.887. Voorts vindt men odder uitgaven voor dit bedrijf nog een post vah f25.563 als uitkeering aan het bedrijf wegens' verlies. Samen f 66.581. Dal verliescijfer vindt zijd verklaring in de exploitatie-begroeting, welke aab lasten aanwijst f 109.629; en aan baten sleehls f 84.066. Dat nadeelig verschil is bijna even groot als in '22 toen het f25.217 bedroeg. Voor '23 is het f9418 geraamd. Tol bijzondere vermelding geeft de toe- lichting tot deze begroeting geen aan leiding. Alleen zij vermeld dat er twee nieuwe meisje met de oogen, alleen met mïj achter. Ik begreep dat zij minder stil zwijgend zou wezen zoodra haar moe der de lcamer uit was. Lady Meredith keerde zich om alsof zij niet graag wou dat ait gebeurde. „Ik denk dat Rose het huis ook wel graag zou willen zien", zei lady Meredith met naar schroomvallig stemmetje. Maar zonder aarzelen haute mevrouw Tracey den knoop door en zei lachende- „O dat zal welf Ik 'zal het haar een anderen keer wel eens laten zien, keuken en al. Maar nu wou ik wel eens mei jou praten Meg!"' Nog één blik vol weerzin van lady Meredith. Toen gingen de twee moeders samen de kamer uit. Ik en dat andere meisje bleven zitten in die goudvisch kom van een kamer. Mel eon zucht van verlichting stak Philippa haar lange armen uit boven haar hoofd. Toen stond zij op en nam een langwerpig, ingelegd sigarettendoosje op. „"Wilt u rooken'" zei ze, terwijl ze hel mfij toestak. Neen dank u, ik rook niet" zei ik een weinig droevig glimlachend, toen ik mij herinnerde dat de e elite longe me vb. Meredith (als zij in haar eigen plaats hier geweest was) -zeker had aangenomen wat zij een „sig" noemde. Het andere meisje nam een sigaret, stak hem langzaam op en viel even lang zaam neer in een stoel tegenover mij, Ik keek haar aan. Zij was zeker de fnoeife posten onder de uitgavén staan n.l. f 2500 voer beplanting der duinen tegen ver stuiving, waartnee in hpt volgend jifl|r begonnen zal worden; en f7700 we gens vergirooting van de torencapacileit, die meer electrische stroom vordert. Eiectr is ch( bedrijf. Op de gemeentebegrooting wordt voor dit bedrijf vermeld, onder inkomsten f 15.196 wegens1 uitkeering aan de .ge meente voor rente; f 11.305 voor af lossing; f 12.349 aan retributie; én f 2514 voor verzekering, samen f 41.364. Daar tegenover slaat aian uitgaven voor verzekering f 2514; voor rente f 8228 voer aflo-sing f!0.43S, samen f21. JS0. De exploitatie-begroeting van dit be drijf sluit met een voordeelig vcrsdijl van r 2639 (in '22 was dat f2525) Bij deze exploit.-begrooting inoel er na tuurlijk rekening mede worden gehouden da', zij werd opgemaakt vóór het besluit in de jongste raadzitting, waarbij het tarief voor niet-hjuiselijk gebruik gewij- z,igd werd. Hel gebruik voor licht voor 1924 wordt geraamd op 349.800 K. \V. A. tégen 300.000 in '23 en 317.761 in '22. Voor kracht is de raming minder dan in '23, n.l. samtón 155,500 K. W U. in '24 tegen 185.000 in '23 In '22 was hel verbruik 150.000. De geldelijke opbrengst van verkoop van stroom wordt geraamd op f 129.869. Dc aankoop van stroom op f74.726 Reinigingsdienst. Aan uitkeering aan de gemeente staat voer dezen dienst op de gemieelnlehe- grooting vermeld f2780 aan rente, f2150 aan aflossing, en f 6061 wegens ver zekering. Aan uitgaven vermeldt de gemeehtebe- grooling slechts twee posten, n.l. die zelfde post voor verzekering; en dan f 60.971 wegens uitkeering aan het be drijf, waarvan f55.680 wegens verlies. Blijkens de exploitatie-begrooting van den reinigingsdienst wordt daar op f 9525 aan inkomsten gerekend waar van f 1600 voor beerstoffen en f 1000 voor meststoffen. De gelden voor verwis seling der privaattonnen zijn geraamd op f 5000. De loonen en salarissen voor dezen dienst vorderen f 43.325. De kapitaaldioni6t. Over den kapitaaldienst slechts een kort woord, daar hiet zonder tabellen mbei- lijk is daarvan in hjet bestek van een courantenkolom een volledig inzicht te geven. Op den kapitaaldienst der gemleenie- begrooting (bij de exploitalic-begrootin- gen der bedrijven is ook telkens een kapitaaldienst gevoegd), worden in het eerste hoofdstuk de batige en de nadee- lige sloten van de vroegere diensten ver- oneld, en tevens gespecificeerd naar de verschillende hoofdstukken, waarop de onderdeelen thuis behooren. In de ver dere tabellen vindt men die nadeeligc en batige sloten dan ook telkens over gebracht. En voorts vindt men daarin vermeld de kapitaal-inkomsten en uitgaven van andere hoofdstukken, waaronder voor 1924 vee? blanco-posten en mjemorie1- poslen en memoriepoisten voorkomen. De kapitaaldienst voor '24 sluit mielj een totaal ajm batige sloten van f 18.872 en van nadeelige sloten van f 4223. Rest etn batig slot v.an f 14.348. Staat van schulden. In den vroegeren vorm' der begrooting werd in een afzonderlijk hoofdstuk „ge meente ^hulden" vermeld wat door de gemeente per jaar betaald moest wor den aan rettte, aflossing en Bnuïleit vootr de- Jange lijst van leeningen in den loop der jaren door de gemleente aan- igaan. Thans echter worden die uitgaven ge splitst naar, en ondergebracht op de hoofdstulclcen van de diensten waarvoor werden aangegaan: voor openbare werken, voor scholen, voor de gasfabriek, aterleiding enz. En wat niet op een der andere hoofdstukken kon worden ge waard om naar te kijken met haar slank figuur en haar i'jere, volmaakte gelaats trekken, bijna klassiek schoon. Maar zij was hard, dat voelde ik dadjelijk. Een ooigen blik rookte Zij in stilzwij gendheid voort; ik had mij zeker ver beeld, dacht ik, daar straks in het rijtuig' en aan de lunch, dat zij niet mij praten ou. Toen keerde zij zich weer tot mij en ik zag dat ik het mij niet verbeeld had. Dat meisje scheen iets tot mij te zeggen te hebben. Zij blies een ringetje van rook en keek het na, en niet naar mij', terwijl zij sprak. Zij begon met in deze omstandigheden een vrij vreemde opmerking. ,',Het zal George pieizier gedaan heb ben dat u niet rookt", zei ze. „%lj Tiiéïd er eigenlijk nooit van. Bij vrouwen ten minste niet," zei ze. Ik antwoordde niets. Wat kon ik zeggen? Het Was nieuw voor mij, dat deze onbekende George er niet van hield dat een vrouw rookte. Trouwens, alles omtrent hem was nieuw; voor mij. Deze menschen hier wisten alles van hem. „Vindt u het naar als ik over hem praat?" vroeg Philippa Tracey, snel maar bedaard. „Wij waren heel goede vrien den, weet u." „O neen. Zeker niet!" antwoordde ik even snel. „Ik vind dat volstrekt niet naar!" br2cht, wordt vermeld op het hoofdstuk'een trotschen afstammeling van een geslacht „algemeen beheer". Ongetwijfeld een ver- van grondbezittere. betering die een duidelijk inzicht geeft in hetgeen iedere tak van dienst uit dien hoofde vordert. Een verzamelstaal achterin hel begroo- tingsboek geeft ons echter aanleiding om ook hier een denkbeeld te geven van den schuldenlast die op de gemecullq rust. Maar eerst twee uitzonderingen. Do lijst begint met de oude gevestigde schuld der gemeente van 1769—1789, heeft overwogen, dat er genoeg goachre- die in 1871 tengevolge der toen plaats von js Qvor de dienaren van de Compagnie, gehad hebbende amortisatie, aankoop en maar dat or nog niet.-, geschreven word ovor conversie was gebracht op 15J.600, te- do vrouwen, die in de dagen van de Com pagnie een rol in Indie spoelden. Geen po- Het werk werd verdienstelijk vertaald door Jan Romein. Vrouwen uit den Oornpag* n i e s t ij d, door V. I. v. d Wall. Ui tg. Visser Co. Een curious book heeft doz-e schrijfster (we vermoeden althans dat eon vrouw hol boek schreef) geput uit de oude papieren en geschriften van de O. Indische Compagnie. gien een rente van Vs pet. Daarvpn is nadien f 4500 afgelost, zoodat de schuld nu nog groot is f50.100, wat een rente kost van f 250.50. De tweede bijzondere schuld is de bij drage van 5 ton in 1865, verleend in de kosten van het kanaal door Walcheren, waarvoor geen rente is verschuldigd, maar waarvan ieder jaar f 5000 wordt afgelost. liet bedrag is nu verminderd tot f 160.000. Dan komt een aunuïteitsleening van 1880 van f 283.000, wat nu geslonken is tot f 39.066, dank zij een annuïteit f 14*150. En dan volgen van 1895 tot 1922 niet minder dan 28 leeningen, te zamen lot een oorspronkelijk bedrag van f 2.564 000 waarvan echter f845.620 is afgelost, zoo dat het bedralg op 1 Jan. a.s. nog is 1' 1.718j380. Daarvoor wordt peT jaar betaald f 78.285 aan rente, en f 98.620 aan af lossing. Voegt men daar nog bijde f 250 en f 5000 voor de twee eerstgenoemd© lee rlingen benevens de f 11.150 van de an nul teilsleening, dan krijgt men een to taal uitgave vanwege de gemeente-schuld van f 196.305 op een begrooting die sluit met een eindbedrag van f 1.498 097. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Naar aanleiding van de opmerkingen door den heer Hondius met betrekking tot de Openb. Leesz. alhier in de beide laatste gemeenteraadsvergaderingen gemaakt, heeft het beetuur dier vereen iging den volgenden brief aan den hoer Hondius geschreven: Edelachtbare Heer. Voor zoover ons bekend, werd de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek nimmer, althans in de laatste jaren niet, door U bezocht. In verband met Uwe in de vergadering van den Raad! dezer Gemeente over die inrichting gemaakte opmerkingen, heeft het bestuur der „Ver een iging Openbare Leeszaal en Bibliotheek" te Middelburg de eer U te verzoeken, dal U, alvorens U weder over zjjn werk spreekt, zich eorst op de hoogte wilt stellen! van de verzameling boeken, wélke ten dienste van het lezend publiek daar aanwezig is. Mocht U na een ernstig onderzoek blijven bij) Uwe meening, dat er ie weinig, wat U noemt, Christelijke volkslectuur aanwezig is, dan houdt het bestuur zich zeer aanbevolen voor een opgave van goede boeken, welke ter voorziening in dat gebrek dan terstond zul len worden aangeschaft. Het bestuur voor noemd (geteekend) M. van Bmpel, voorzitter, v. d. Kamp, secretaris. Kinderen van hun tijd, door Knut Hamsun. N. V- Uitg. Mij. v. Loghum Slaterus Vis ser. Er zijn schrijvers die het zieleleven van hun personen aan den lezer open leggen als een leeraar die onder het vertollen alles nauwkeurig aanwijst en toelioht. Er zijn anderen die 6lechts vertellen van de han delingen en woorden van hun personen. De Noorsoho schrijver Knut Hamsun behoort lot de laatste (en beste) soort, maar is er een heel bijzondere vertegenwoordiger van. Wan|t hij duidt die handelingen en woorden slechte met korte trekken aan. Maar merkwaardig •aak' Het is telkens het essenticele, dat naar 'oren gebracht wordt. En zoo doet hij in dit boek zeer sterk leven den zeer lang- zamen, maar onafwendbaren oudergang van litieke rol. Althans niet zoo dat het naar buiten bleek. Maar wel een cultureelo rol, vooral wat betreft de vrouwen die in de eerste jaren van groote ontbering in de eerste helft der zeventiende eeuw het lot van hun mannen in den Indischen archipel deelden, en daar eon beschavingssfeer schie pen, die de mannen nood© konden missen. En later toen in de achttiende eeuw de le- levenswijze weer hooger, zelfs kostbaar was geworden, waren het weer de vrouwen die veel bijdroegen tot de praal van het leven der Indische Compngnie-ambteuarenEn zoo werd deze verzameling korte levensbeschrij vingen een merkwaardig beeld van don hce len compagniestijd roet al zijn ups and downs. Misschien meer dan in do boeken over de mannen vindt men hierin ook een weerspiegeling van de fam ilierogoering onder do hooge ambtenaren der Compagnie. Im mers telkens werden de huwlijken beheerschlt door het streven om het gToote vermogen der steeds uit dezelfde families s lammendo amb tenaren niet te doen versnipperen. Voorin staat een reproductie van een por tret van Eva Ment, de eehjgenoote van Jan Pieterszoon Ooon, wel niet de eerste voor name vrouw, die naar Indië ging dat was Margaretha Niquet, de vrouw van den twee den gouv.-gener. Reynst, die daar de zeer zware beproevingen meemaakte welko het leven in Indié toen meebracht maar zij was wel de eerste van wie een invloed ten goede uitging in de kleine samenleving. We zullen niet al de besproken vrouwen noemen. Do meeste hunner hebben geen bij zondere dingen gedaan. Maar hun leven zelf is reeds een illustratie. Zoowel van het goede als van veel dat minder goed was. Want het waren niet altijd de meest be schaafde vrouwen die daar naar voren kwa men, en dat wordt in dit vaak geestig ge schreven boek niet verbloemd. De sprookjes van Gebre. Grim. Naverteld door Does de Laivo. Uitg. W. J. Thieme Oie. Een boek met de sprookjes van Grimnx is telkens opnieuw noodig. Want ieder nieuw geslacht leest zijn eigen uitgave stuk. En dan moet er weer een andere uitgave ko men. Zonder Roodkapje, Assehepoester* Vrouw Holle, Sneeuwwitje, Hansje en Griet je, om nu maai- alleen enkele der voornaam- te noemen, kan een geslacht niet be- n. Deze bewerking laat zich prettig lezen. Kinderlijk? Ja, maar niet tè kinder lijk. De sprookjes van Grim zijn oorspron kelijk geen kinderverhalen, maai' volksver halen. De nitgavo heeft nog dit aantrekkelijke, dat zij goed geïllustreerd is, met 18 ge kleurde en tal van zwarte platen naar Curt Liebich. Ook deze heeft in zijn werk er voor gezorgd, dat de humoristische elemen ten der sprookjes naai' voren werden ge bracht. Het administratieve, fi- nancieeleen6ooiale leven der vrouw, door H. W. Hot- appel. Uitg. Nijgh Van Dit~ mar's U. M. Het doel van dit boek is om aan de vrouwen een leiddraad te geven, ten einde zich op do hoogte te kunnen stellen van wat een vrouw dient te weten op geldelijk gebied, en op dat van burgerlijke en sociale wetgeving. Het begint eenvoudig met het administreeren van de huishouding. Maar dan volgt dadelijk het administreeren van beestjes vastgehouden van Kopenha- gensch aardewerk, naar zich toe te trek ken, zei ze wat zachter: „Ik hield zelf dol veel van hem." „O ja?" zei ik vrij dom. Maar wat moest ik er anders op zeg" n? „En toch", ging zij voort „vond ik hem altijd een meerminachtige jonge man." „Wat een „Ja een soort meermiiiarhtig iemand", sprak zij, „ik meen tweeslachtig, de eene helft was een man die doorzet en de andere helft overstroomd en meegesleept in een vloed van viooroordeelen, zooals tegen rookende vrouwen h.v." Ik dacht nog meer verbaasd ,,En had hij dan geen vooroordeel tegen de manier waarop die andere vrouw rookte? Want zijn nog verschillende manieren om roeken. Haar manier was zoo echt die van een filmactrice! Juffrouw Tracey ging voort: „George en ik vochten altijd als de hond en de kat moet u weten." „O ja begon ife. En fioen leunde ik achterover in mijn stoel en begon te lachen. „U moet denken dal ik niets anders kan zeggen dan o, jal" riep ik. „Ik ben niet direct zoo idioot! Maar ik weet niet wat ik er anders van zeggen Dit was volkomen waar. He vjond het juist heel prettig als zij Voortging pver hem te praten; deze jonge man die rus tig in het graf ligt van een held „ergens in Frankrijk", bevrijd van alle moeilijk heden en bezwaren, gi'oot en klein die hen bezwaren, welke hij heeft achterge laten Ik begin een toenemende nieuwsgie righeid te bespeuren naar dien George, zooals hij" was in zijn gewone doen, ter wijl hij leefde. Zijn karakter, zijn smaak en zijn afkeer, alles wat hij gewoon Was te doen en te zeggen. Ik heb een gevoel of ik zijn levensgeschiedenis was begon nen te lezen, twee hoofdstukken van het eind af aan. Ik wou dat ik met het begin an dat boek kon aanvangen en zien, hoe de dingen geloopen zijn. Het is een wonder voor mij dat een man met een moeder als Lady Meredith een meisje; tot bruid (gjekozen heelt als die opzich tige filmactrice miss Vera Vayne („Vi- iel") liet is zoo vreemd Of is het werkelijk niet vreemd? Is het iets dat men had kunnen verwachten Kiest een man altijd een vrouw in een bui van reactie tegen het type dat hij gewoon was te zien in zijn eigen huis? Misschien zou dit andere meisje, dat iets af scheen te weten van Geofrgfe*"> - smaak, eenig licht voor mij werpen op [zal en ik wou dolgraag weten wat u den geheelen George over het algemeenj wat u van hem dacht en en alles Terwijl Philippa zicli wat voorover [wat u van hem vertellen kunt" boog om een asehbokje door drie jonge Ze zei even kalm als haar moeder had

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 5