Club-House CIGARETTES M 242. Zaterdag 13 October 1933 166' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit -TWEE Bladen, EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar- :aah op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten .p, post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen i 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 .-ent per week. Advertentiën: 30 cent p. regel, Ingezonden Mededeelingen; ,50 cent p, regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ïtn 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij li aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevragen bureau dezer cou rant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent plus 2 cent voor port per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. »N EN OM DE HOOFDSTAD. XLVII. Niets nieuws onder de zon. Men kan in de'ze dagen geen dagblad ter hand nemen, of men leest over onzen post-chèque en girodienst; men kan nergens praten over de dingen van den dag of dezelfde dienst komt ter sprake. De geheele geschiedenis van dit deel van onze Staatsbemoeiingen vormt thans door gansch het land een onderwerp van gesprek; een onderwerp, dat werkelijk een bron kan zijn van-genot en hilariteit, ware het niet dat zoovele duizenden, die hun gelden „voor hun gemak" aan het beheer van deze instelling hadden toe vertrouwd, door de aller-zonderlingste men mag ook zeker gerust zeggen aller-jammerlijkste wijze waarop men den -laafsten tijd met dat beheer heeft omgesprongen, danig gedupeerd zijn en, wie weet hoe lang nog, gedupeerd zullen blijven, 't Is heusch jammer, dat we niet meer leven in den tijd toen „Revues" in onze schouwburgen groote aantrekkelijk heid hadden. De schepper van „De Doof pot" en van „De groote Trom", die jaren geleden door de komische wijze, waarop hij in de eene revue het Dara-schandaal van 1892, in de andere het water-gebrek en de telefoon-naasting te Amsterdam belachelijk wist te maken, zou, als hij thans nog eens een dergelijk product van zijn talent op de planken verkoos te brengen, in den post-giro-dienst een heer lijk onderwerp vinden, waarmede hij zelfs de thans niet ten onrechte hard-mopperende rekeninghouders van dit Staatsbedrijf ongetwijfeld een aller- aangenaamsten avond zou kunnen be zorgen. In elk geval, er valt haast niet aan te twijfelen of degene, die voor den aanstaanden eersten Januari den „Brui loft van Kloris ,en Roosje"-wensch zal dichten, zal aan den „postklucht" dezer dagen wel een paar hartige woordjes we ten te wijden. f fc UIIL De Amsterdammers, die in deze dagen het hoofdpostkantoor hebben te bezoe ken, of zij, die hun weg hebben Ie nemen door Spuistraat en Paleisstraat, zullen ze ker onwillekeurig aan dezen giro-dienst denken, wanneer zij daar achter zware houten schuttingen zien staan dat reus achtige beton-geraamte, dat voor het nieuwe rijksgebouw, hetwelk ook voor den girodienst bestemd is, verrezen is. Men weet, dat daartoe voor schatten geld tal van perceelen door het rijk wa ren onteigend, o.a- het vroegere Nuts- gebouw aan deu N.Z. Voorburgwal; liet vroegere bekende hotel en café „Paleis vroegere bekende hotel en café „Palais straat en Spuistraat. Jlel grootste ge deelte was al geruimen tijd geleden af gebroken, er staan nog slechts een paar huizen in de Paleisstraat en het Paleis Royal, op wélks dak het ijzeren hekwerk met de letters, die de vroegere bestem ming van dit gebouw doen kennen, doch het heet dat ook al diè perceelen be stemd zijn om binnen korten tijd ook tegen den grond te gaan. Tènzij deze centralisatie van den giro dienst blijvend zou zijn en de heeren in Den Haag 't Palais Roy. althans vooreerst maar laten zooals het is. Onmogelijk schijnt zulks niet, nu men in de bladen heelt kunnen lezen, dat de verdere ar beid van het beton-gevaarte voorloopig is gestaakt, omdat men tot de ontdek king zou zijn gekomen, dat het nieuwe gebouw niet vier verdiepingen zal be hoeven, zooals aanvankelijk was bedoeld, doch drie voldoende zullen zijn vanwege de thans zoo „prachtig-werkende centra lisatie". Tot men, wie weet, ten slotte tot de wetenschap zou komen, dat de oude toestand bij den giro moet worden hersteld en dan toch vier verdiepingen noodig zullen zijn. Waarom ook niet, gij en ik en wij allemaal zijn er met onze belasting-penningen goed voor! De geheele geschiedenis, die thans zoo- ecl stof doet opwaaien, doet mij terug denken aan den bouw van ons Ainster- damsch post- en telegraafkantoor, het welk thans toevallig in zijn jubileum periode is, want op 7 Augustus 1898 werd de telegraafdienst er in geopend en op 13 Februari 1899 de dienst der posterijen, weshalve dit gebouw aan den Voorburg wal de Perenburg, zooals men het in de eerste jaren van zijn bestaan vanwege zijn peervormige torens noemde nu vijf en twintig jaren dienst heeft gedaan. Wie de geschiedenis van de wording van dit gebouw kent, zal zich herinneren dat men toen,„vijf en twintig jaar gele den, al evenmin heldere begrippen om trent centralisatie of decentralisatie van grooten tak van dienst had, als men thans toonde te hebben ten opzichte van den post-chèque- en giro-dienst, waaruit dus geconcludeerd mag worden, dat men in de verloopen kwart-eeuw in dat op zicht niet veel slimmer is geworden. Wij leven zoo snel in onzen tijd; wij krijgen dag in, dag uit zóóveel nieuwe indrukken van buiten en van eigen land te verwerken, dat wij spoedig het oude vergeten, ook al ligt het nog niet eens zoo héél ver achter ons, zoodat ik it dit „jubel"-jaar van ons post- en tele graafkantoor, die „oude" geschiedenis hier wel eens even op durf halen, te meer omdat zich daarbij zelfs een incident heeft voorgedaan, precies van denzelfden aard als in dit jaar heeft plaats gehad bij den beton-bouw van hel nu in wording zijnde gevaarte voor den giro- en andere diensten. Wie Amsterdam gekend heeft uit de dagen k>en de plek, waar het hooid-post- en telegraafkantoor staat, het oude ge bouw stend, zal zich herinneren dat daar, waar nu de Raadhuisstraat op den Voor- j burgwal uitmondt, de Huiszittensteeg laatstgenoemden verkeersweg met de j Spuistraat verbond. De bouw voor het nieuwe postkantoor heeft in dien tijd ook de onteigening gevorderd van een aantal perceelen aan Voorburgwal en Spuistraat, ook omdat daarmede verband hield de aanleg van den nieuwen ver keersweg van Voorburgwal tot Keizers gracht, die nu Raadhuisstraat heet en waarmede samenhing de demping der toenmalige Warmoesgracht, die nu het gedeelte Raadhuisstraat is tusschen Sin gel en Heerengracht. Ik weet heel goed dat in dien tijd een hoofdambtenaar der posterijen, nu niet meer onder de levenden, mij herhaalde lijk als zijn meening te kennen gaf, ,rdat men in Den Haag blijkbaar geen kijk had op de eischen, die men in den loop dei- jaren aan post- en telegraafdienst zou moeten stellen". „Wat men nu gaat doen," zeide hij vaak hoofdschuddend, „is half werk, waarvan men later grooten spijt zal heb ben. Hetgeen men thans voor post, tele graaf en telefoon gaat neerzetten, zal spoedig veel te klein blijken. Als ze in Den Haag per sé het gebouw, hier willen neerzetten, moet men thans het geheele huizen-complex, staande tusschen Paleis straat en Molsteeg, onteigenen. Wil mer ze niet dadelijk allemaal tegen den grond gooien, goed, maar laten ze er dan ten minste de „Poord van Cleve" ook bij nemen op dit oogenblik, dan kan men later afbreken wat verder noodig blijkt en de twee gebouwen, die aan weerszij den der nieuwe Raadhuisstraat zullen verrijzen, hoog boven die straat verbin den. Maar Den Haag wil er niets van weten, doch ik ben zéker, dat ze eens het Nul en Palais Royal, enz. tóch zullen moeten koopen voor duizenden meer dan thans, 't Is al te zot dat ze in dit nieuwe gebouw voor postspaarbank en voor pakketdienst heelemaal geen plaats zul len hebben!" Die zegsman, aan wien ik later zoo dikwijls heb gedacht, omdat hij reeds na cenige jaren juist bleek tc hebben ge zien, zou thans, als hij zag wat voor den nieuwen bouw van thans onteigend moest worden voor tonnen gouds en al de decentralisatie op het gebied der pos terijen, die tc Amsterdam noodig is ge weest, en getuige had kunnen zijn van de huidige post-chèque- en giro-dienst- tragedie óf klucht, zoo ge dat woord liever gebruikt terecht zeggen: „Ik heb indertijd gewaarschuwd, maar Den Haag wist het toen beter." Het heeft in die dagen, vóór met den bouw van het nieuwe post- en telegraaf kantoor begonnen werd, ook heel wat oeten in de aarde gehad. Het oude ge bouw was reeds lang ontruimd en de geheele dienst van posten telegraaf over gebracht naar de tijdelijke loodsen, die op het Damrak waren verrezen, terwijl een ander deel van den dienst was ge herbergd in een deel van het voorma lige Commandanlshuis, ioen staande waar nu de „beroemde" midden-Dam- „vijver" zich bevindt, of in een paar per ceelen in de Warmoesstraat, en toch begon men maar niet met den afbraak, evenmin was er sprake van aanbesteding van het nieuwe gebouw. Het heette, dat men in Den Haag toch ook nog dacht over onteigening van de „Poort van Cleve", maar ten slotte, toen de oorspronkelijke bouwplannen ecnigs- zins gewijzigd waren, begon 24 Januari 1894 de slooping en volgde in Augustus de aanbesteding. Aannemers voor den bouw waren toen de heeren Cerlijn en De Haan voor f 794.860.dat vond men 25 jaar geleden een geweldig bedrag! Eigenaardig \vas, dat in December 1893 in de directeurswoning van het leeg staande oude postkantoor gehouden werd. een tentoonstelling van schil derijen, ten baie van hei ondersteunings- fonds der „Nederlandsche Handelsreizi- gersvereeniging". Als men nu eens eer- 1 lang, wanneer de bouw van het nieuwe i giro-gebouw voorloopig stop blijft staan, in het „Palais Royal" een tentoonstelling I ging houden van den giro-warwinkel, om zakenmensehen te laten zien hoe men i niét adininistreeren moet! En toen dan eindelijk de afbraak van j het oude gebouw en de onteigende per- i ceelen was begonnen, kwam het incident, 1 waarop ik boven doelde. In de Spuistraat stond op den hoek der Huiszittensteeg een huis, waarin een tapperij was geves tigd. De kastelein daarvan verkoos het gebouw niet te verlaten hij had nog zóóveel maanden huur en wat men ook deed, zijn leuze bleef „j'y suis, j'y reste" De rijks-advocaat kwam er bij tc pas en het dreigde naar een ernstig proces en stagnatie in de uitvoering van het werk, tot het eindelijk den man, wien het door al dat sloopingswerk te machtig werd, ging verdrieten en hij den strijd op gaf. En eigenaardig genoeg, men herinnert zich dat zich in het begin van dit jaar precies eenzelfde geval heeft voorgedaan bij den afbraak van het perceel hoek Paleisstraat en Spuistraat, oók noodig voor den betonbouw, die nu gaande is Ook daar een onwillige tapper, die nog huur had; ook daar afbraak om hem, zelfs boven zijn hoofd tot het ook hem te machtig en vermoedelijk te „lekkig" werd en hij het maar op een accoordje heeft gegooid en is verdwenen. Of die man ook rekeninghouder is bij den post-giro-dienst, voor welke hij het veld heelt moéten ruimen wie weet! Men ziet, juist in de dagen van het zilveren „jubilé" van het \msterdam- sche hoofd-post- en telegraafkantoor, is er toevallig veel van vijf en twintig jaar geleden, dat zich nu herhaalt ook thans, als toen, een kwestie over cen tralisatie of decentralisatie; ook thans de vraag of het nieuwe gebouw te groot of te klein zal wordenook thans een incident tn verband met een onwillige tapperij. Ook thans dus feitelijk niets nieuws onder de zon behalve dan een verwarden giro-dienst, misschien alleen omdat we toen nog niet aan giro deden. SINI SANA. (luges Mei KUNST EN WETENSCHAPPEN - Morgen opent, de vereeaiginjj „Vooi Kunst" alhier in de gewone zaal, du- hot Schutterskofetraatje, oen tentoonstel ling van schilderijen van \V. Kor teling; die zoowel stillevens als dierenstudiee en lund- ichappon brengt. Naast de schilderijen expo seert de heer Korteling ook oenige teeke- ningen. Op een on ander komen wijl volgende week uitvoerig terug. Voor heden zij het- vol doende te melden, dat het geëxposeerd" en druk bezoek ton volle rechtvaardigt. Zooals bekend, hebben de bezoeker- v an tentoonstelling ook vrijen toegang tot de andere zalen van het kunstmuseum, vva,t ditmaal van buitengewone beteeken is is. om dat het museum juist dezer- dagen verrijkt is met 4 schilderijen, die door wijlen mevrouw Jeras zijn gelegateerd. Speciaal een werk Naar het Engelscli, door Berta Ruck. 13). Maar in de geheele houding van die twee menschen was iets dat 'mij terug hield toen ik mij juist wou omdraaien om weg te sluipen. Fr trilde iets in de lucht, een tril ling van opgewohdenheid en het gevoel dat er iets was gebeurd. Wat was het? En wat was de beteeken is van 'lady Meredith's aangrijpende breet ,,0 Dick als bel eens niet waai' was?" Misschien hadden ze over mij ge prut, over het meisje dat zij' als lnm schoonf- d och Ier beschouwden. Kon hel wezen dat George's moeder eindelijk, eindelijk begreep dal zijzich daarin vergist had. ,Als het eens niet waar wast". .Hel is duidelijk genoeg waar, lieve", rei haai^echtgenoot's langzame, bekoor lijke sleïn, 'merkwaardig trillend. „Nit- luurlijk is het Op dat oogenblik hief hij hel hoofd op Ilij1 zag tegen de donkere paneclén van- de bal, de verschijning van de lichtrose peignoir en muiltjes en het haar in twee 1 echten. ,Mijn hemel!" riep hij op eens, rij na op vroolijken toon. „Het mevrouwtje in levenden lijVe! Daar slaat ze Megan Zijn vrouw keerde zich dadelijk omi cp haar stoel. Haar knappe gezicht was zoo geagi teerd als ik hel nog nooit had gezien. Haar oogharen waren vochtig haar borst zwoegde. Ik zag dal zy opgeschrikt werd te midden van een stortvloed van tranen!. Arme lieve vrouw' O die arme lieve vrouw! Want toen ik haar gezicht aan schouwde meende ik le begrijpen wat er gebeurd was. Na al haar dapperheid en haar opgewekt gebabbel over baar verleren zoon was de reactie eindelijk gekomen. Het brak haar op het maar al te natuurlijk! Maar ik - een vreemJde - ik liad liet recht niet zelfs van dat verdriet van een moeder getuige te zijd. Ik mocht mij1 nie indringen. Ik stamelde iets, een onsamenhangende verontschuldiging' en wou haastig; weg- loopen. Maar ik had geen twee schreden ge daan ot George's moeder was opgestaan Ik boorde een ritselend geluid lioicn haar grijze japon langs een ineengefrommeld couvert streek dal op den grond \vó ge vullen. En loen op haar eigen aardige gracieuse manier die haar eigen was stond zij plotseling vlak bij mij. Zij greep mij bij den arm. „Vivie Rose wacht even", zei ze. Haar zachte murmelende stem was nu hee&ch door een met moeite onderdjukf- ten snik „Ga niet weg, lieve, blijf hier" .,0, ik kan niet. Ik wist niel dat uhïer was stamelde ik heel ongelukkig. „Ver geef het mij .Lief kind' Vergeven? Wees zoo dvvaa- niel Je je denkt dat ik overatuur ben dat ben ik niet", gin,? George's moeder voort, mij' nog steeds bij- den arm vasthoudende Zij kuchte. Ze scheen een uiterste poging le doen om te spre ken mfel liaar gewone stem en op haar gewonen toon. Maar ik vpelde dat zij" «ver haar geheele lichaam beefde. .Neen, dat is zoo niet, ik ben niet overstuur!" herhaalde zij, „dat is het niet" Zij glimlachte, een zonnigenglim lach door haar tranen hjeen. En toen scheen zSj zich zelf en Blaar eigen ver driet vastberaden op zij' te zetten. Weder zij geheel en al leedere zorg voow do vreemdeling binden haar poort. .Lieve Rose, wat is er? Je had niel zbo uit je warme kamer moeten komen I" zij ze haastig mtet haar h(and op de cachc- mier mouw van zuster's peignoir. „Had je iets noodig? Kon niemand je hooren? Hoe schandelijkGing de bel niet over?" Jawel neen' Ik heb niel gescheld vun K. Brief. een van de juchü teruege jager, van welke kunstenaar het ju nog niet." bezat, verdient vermelding, d. N, P. Rehoais, geb v Rooijf-u. 8 U f T E HL A H D, LONDENSCIIE BRIEVEN. onzen Londenscheu corre-pondet (Nadruk verboden). T h e roadway I-onden. S Ocftober De voornaamste straal, de winkel straat, de hoofdstraat van een f.onden- sche voorstad of gemeente heel altijd óf The Broadvvav óf The High Street. Ik heb wel eens getracht uit te vinden, wanneer de straat Broadway en w.tnncer ze High Street heet Maar de miumsnan- duiding schijnt niet aan regels gebonden te zijn Het is een zaak van willekeur* Wel schijnt men de meeste High Slreet\ inden in de gemeenten, welke het dichtst 'bij hel centrum liggen en ook schijnt de naam .High streel hel meest le Zijn verbonden aan de dichtbevolkte volkswijken, terwijl I lie. Jhoadwav als naam meer voorkomt in de zuivere voor leden welke jneo in een verzamelnaam met Suburbia pleegt aan Ie duiden En aangezien Suburbia en de hoofd straten in de suburb:,'' onderwerp uit maken van dezen brie)', heb ik vrijheid mden alleen den naam „Broadvvav' als titel te - gebruiken Er is geen twijfel aan. De ih'ojdvvav in tiaar aspect en haar vertier weer spiegelen den aard. <lo status van een iuburb Toen mij uw Broadway. Noor- stad en ik zal u zeggen wie en wat gij rij|U F.llcen morgen van een weekdag prome- neeren de Engelsehê huismoeder, ovcr de trottoirs van haar Broadvvav. ui hu*' beste spullen en met éen kleine heng selmand aan den arm 7!ij doen ei" haar inkoopen bij den kruidenier. den slager, den groent en boer. Hoewel «Ie ..retailers" .winkeliers, handeldrijvende midden stan ders' wel bereid zijn om aan de deur komen vragen-„of er iels u' en pok wel, 'oor zoover hel sómmige takken van den kiemen handel betrelt met paard en v a gen of per bestelauto hun klanten al- rijden, is deze gewoonte toch maar ma- lig ontwikkeld, daar de meeste hnisvion en Cr de voorkeur aan geven zelf in de overladen uitstallingen dei winkels te zoeken naar wat haar flipt beste lijkt Bo vendien is hel winkelen in deu ochtend haar klaarblijkelijk een aangename plicht. ia melde ik Toen pakte ik de koe irij de horen Het was het eenigste wat ik doen ken. Ik zei „Ik ben naar beneden om le trachten iets te stelen om'iop te sell rij ven. Zuster wou mij niets geven En en ik had een telegramformulier noodig" ik keerde mij ohx naar de schrijftafel „Ja, weet u, ik moest iels telegrafeerén aan een vriendin", zei ik met een poging flink te spreken, „om haar te melden dal ik terug kom. Nu ik "bijna geheel heler ben. moet ik natuurlijk heehgaan, vvèot u D< Meredith's keken elkander boven mijïi hoofd aan terwijl ik sprak. Zonder haar stem te verheffen George's moeder tot George's vader wiens ©ogen /coals gewoonlijk niel van hasj' af geweest waren. „Zij zógt dat ze weg wil j gaan en ons verlaten." ..Weggaan, wat zeg' je? O neen lieve, neen, dat kah niet" zei sir Richard met .een vroolijken glimlach tol mij. „Dal i- in '1 geheel geen goed pUVn!" Hij lachte even ,I>a! kan nu in 't geheel niet hield hij vol. hel hloiofd schuddende „Wel neen geen kwestie van' Wat ter wereld zouden vrij zeggen tot Zijn vrouw viel hem vlug in de rede „Wal zouden vrij tegen den dokter zeg gen als wij je Op reis! lieten gaan. je er sterk genoeg voor bent?" my» schouders en irok nrij naar een laffe witte deur tegenover de schrijf tafel. ,,Ik wou van middag zoo graag eens met je pralen. Wij zullen naar mijn hokje gaan. vind je dat goed?' zei ze met liuu* achle. haastige stem. „liet is daar wnr- ner 'oor je, lieve, arm "kind jni muf beneden lp komen in je pignoir irii slofje Je peignoir ou slofjes" hel was wat moois) .En daar worden we niel gestoord. Kom Richard Hel lieve hoofd boog zicli achterover en knikte hem over haar schouder toe. Het i> een familieraad .Mooi zoo'" zei sir Richard vroolijk. Hij bukte om iets op te rapen dat ap den gi-ona bij de schrijftafel lag. liet leek een briefje dal men had laten vallen. IJij stak tiet in deli borstzak van zijn wollig NorEolk-jasje. Tóen volgde hij on- naar hol boudoir va'n zijn vrouw. Wal oen aardig kamertje Achthoekig met lichtgele -wanden en donker ge beeldhouwde eikenhouten meubels, tiet rook er heerlijk na-r Lady Heredities eigenaardige geur van sandelhout en pot pourri; alles in dal vertrek had iels edit vrouwelijks, van de eroole breimand af lol hel geborduurde vloeiboek op de j schrijftafel toe Boven die- schrijftafel was de. nüuur Zij sloeg haar arm beschermend op dichter en voller behangen dan de wan-

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1