Een Vrije Middag *0. 237. Maandag 8 October 1928 MIDDEL 166" .Jaargat'g Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën: 30 cent p. regel. Ingezonden Mededeelingen: 50 cent p. regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grootter dan vijf regels druks en waarbij is Aangegeven dat zij in deze rubriek mceten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevragen bureau dezer cou rant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent plus 2 cent voor port per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzélfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des. ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. BE BOSTCHÈQUE- EN GIRODIENST. Hét Kamerlid van Vuurea heeft den ■Minister Van Waterstaat gevraagd krach tens wélk recht de bovengenoemde dienst gesloten is, hoe lang deze vermoedelijk gesloten 2al zijn; of 't Rijk bereid is in dezen tijd geen belastingen oi' schulden te 'innen; of het saldo van rekeninghou ders die in ernstige moeilijkheden komen, onmiddellijk zal kunnen worden uitge keerd; en of anders de Minister bereid is met den Minister van Justitie overleg te plegen over het Voorkomen van fail liet-verklaringen, die in een sluitng van den Postgiro haai" oorzaak vindt. Naar aanleiding van de bewering van de directie van den postcheque- en giro dienst, dat de chaos bij dien dienst vpor een deel is veroorzaakt -door. gebrek aan medewerking van de postkantoren, lieefL het bestuur van de vereenigitig van direc teuren en commiezen der posterijen en telegrafie een onderzoek ingesteld, waar bij, naar genoemd bestuur meedeelt, het volgende is gebleken Sommige kantoren hebben enveloppen, die o pen of met een krui&touW omwonden aan de girodirectie hadden moeten wor den opgezonden, op de gebruikelijke wij ze dicht geplakt. Oponthoud van beteeke- nis heeft dit niet veroorzaakt. Volgens bewering van de directie zou den de oj> 24 Augustus ingezonden saldo- staten van verscheidene kantoren vol fou ten zitten. Dit is lang niet zoo erg geble ken, als de mededeeling van de directief zou doen denken, en dan rijn die vergis singen begrijpelijk door den sjioed, waar mede de staten moesten worden inge diend; maar bovendien waren die staten geheel overbodig, omdat de directie die saldi al had in de afschriften van de rekeningen-courant, op 24 Augustus dóór alle kantoren ingezonden Hel onderzoek van het bestuur der vcreeniging heeft ook uitgewezen le. dat op sommige afdeelingen som tijds den geheelen dag niet kon worden gewerlcl, doordat de chefs niet wisten en trouwens niemand wist wat er gedaan moest worden; 2e. dat het personeel niet overweg kon met de door de postkantoren ingezonden stukken en niet op de hoogte was van de behandeling van de kantoormadhines; dat aan de hoogere post- en tele- felraafambtenaren, die op de grootere kan toren den cheque- en girodienst jaren achtereen op volkomen bevredigende wij ze hadden geleid, in geen enkel opzicht gelegenheid is gegeven, aan de voorbe reidende werkzaamheden der centralisatie deel te nemen; 4e. dat zelfs thans, nog aan die amb tenaren, van wie er enkele bij de directie zijn gedetacheerd, elke invloed op den jgiang van zaken wordt ontzegd, en dat hun adviezen en wenken evenals vroeger in den wand worden geslegen. ARTIKEL 40. Het „Volk'' verneemt, dat de aartsbis schop het houden van een landelijke be tooging vian alle R. K. bijzondere onder wijzers legen intrekking van art. 40 van hel Bezoldigingsbesluit verboden heeft. De hoofdbesturen der beide R K. on derwijzers-federatie!» hadden S Septem ber in beginsel besloten tot het houden van zulk een betooging in Den Haa2'. SALARISVERMINDERING BIJ DOOR HET RIJK GESUBSIDIEERDE INSTEI LINGEN Naar gemeld wordt zal aan instellingen welke uit s Rijles! schatkist subsidie ge nieten, door de regeering' de eisch jwor- den gesteld van 1 Januari 1921 af de salarissen van het personeel dier instel lingen op dezelfde wijze te verminderen als waartoe voor de Rijksambtenaren is besloten De sUbsidieliedragen zullen dan mei hel bédrag der 10 pt. salarisvermin dering worden Verminderd. D E HUUR COMMISSI ES. Door den Minister van Arbeid is een circulaire gericht aan verschillende daar voor in aanmerking komende gemeente besturen, waarin wordt geadviseerd tot opheffing der huurcom'missie. DE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Als nieuwe burgemeester vïfn Dordrecht wordt genoemd de heer P L. de Gaaij Fortman, zoon van den bekenden predikant van dien naam te Amsterdam, vroeger Indisch ofFicier, en daarna achtereenvolgens burgemeester van Bunschoten en Ridderkerk. Hij is 17 jaar en behoort tot de Anti Rev. partij HET HERSTELLINGSOORD BIJ EDE Het relletje van den Centr. Bond van Ned. Post- en T.-personeel tegen de uit- noodigïng aan Minister Ruvs' om i)ij de opening van bovengenoemd herstellings oord aanwezig le zijn, heeft blijkbaar den Minister genoopt niet le komen. Hij was er niel en oolc de Commissaris der Ko ningin was afwezig. i. F. WQL3XY y,h. K. J. QÜIST LANGE DELFT 1 18. Crêpe IVlarocaia in gewerkte en bedrukte dessins, tevens in alle effen kleuren. Geweldige Sorteerir.p.. Vraagt onza Staten. (Inges. Med.; DE VLOOTWET EN DE GOUVERNEUR GENERAAL. Het lid der Tweede Kamer de heer j Dresselhuys 'heeft aan den minister van koloniën gevraagd: Is de minister bereid mede le deelen, of aan zijn Excellentie bekend is, welke -thans de meeïirag is van den gouverneur- generaaj van Ncderlandsch-Jndië over het aanhangige ontwerp Vlootwet en de daaruit voor Ned.-Indië voortvloeiende geldelijke gevolgten? Zoo, ja, wil do mi nister dan dit oordcel kenbaar maken Vóór of tijdens fde op 11 Ofetobcr in ver hand mei dit ontwerp in de Tweede Kamer le behandelen interpellatie? Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. In de Vrijdagavond gehouden laatste vergadering van de buurtcommissie voor de Langeviele en omgeving werd besloten tot oprichting van een buurtvereeniging voor do Langeviele on de Pottenmnrkt, met het dool om steeds bij oranjefeesten liet een o£ ander, te doen om de feestvreugde te vorhoogen. Een geregelde contributie zal worden vast- gesteld, terwijl als voorloopig bestuur werd benoemd liet bestuur dor nu ontbonden buurtcommissie. De hoop werd uitgesproken, dat dit voorbeeld door andere buurten der stad zal worden gevolgd. De Walchorsohe Ivanarievereeuiging „Onze Zangers" organiseert wederom baar jaarlijksche tentoonstelling met zangwed strijd op do boide Kerstdagen, op de grooite bovenvoorzaal van do sociëteit ,,St, Joris", Balans alhier. Aan deze tentoonstelling is een verloting verbonden, waarvoor de prijzen zullen bestaan uit kanarievogels, kooien en verdere benoodigdhoden, de kanariesport be treffende. AIb attractie wordt aan eiken 200sten betalenden bezoeker (ster) een manka narievogel aangeboden. Uit Walcheren. Zaterdagavond heeft met een der auto bussen, die geregeld den dienst onderhou den tussoben Wolphaartsdijkscbe veer en Middelburg, een ongeluk plaats gehad, dat, gezien de omstandigheden, goed is afgeloo- pen. r f De laatste bus in de richting Middelburg was juist onder do gemeente N. en St. Joosland den dijlc opgereden, die naar Ar- nemuideu leidt, toen door bet weigeren van het stuur de recbterwielen vau den dijk op den schuinen kant kwamen en na nog eenige motors do bus topzwaar werd en naar beneden viel. Het gevaarte Icwam op zijde te liggen; do chauffeur, dio nog de tegenwoordigheid van geest bad alles af te sluiten, waardoor brand kon worden voor komen, vloog van zijn zitplaats over het dale van do auto en kwam in hel natte gras terecht. De 15 passagiers werden door elkaar geworpen en bekwamen allen meer of min der groote wonden van bet glas, want, be halve de voorruit bij de chauffoursplaate, is geen ruit in de auto heel. Een der in zittenden, de ongeveer 16-jarige Rommels uit Middelburg, bekwam een lichte hersen schudding. Een rijkswegwerker, die juist aankwam, hooide een plof en daarop hevig gegil. Hij was de eerste die hulp kon gaan halen. Het kostte heel wat moeite om de passa giers iu het donker uit de busi te helpen, maai- toen dit gelukt was, werden zij bij om- wonendon voorloopig binnengebracht. Intus- scben waren de doktoren uit Arneiauiden en Nieuwland ter plaatse gekomen en ook kwam een dokter uit Middelburg met v er- bandmateriaal, beenspalken enz. Alleen de verbandmiddelen behoefden te worden ge bruikt. Met andere auto's of por trein uit Arnemuiden konden de passagierrs hun reis vervolgen. Was er reeds Zaterdagavond heel wat belangstelling, Zondagmorgen kwamen zeer vele wandelaars, wielrijders, autorijders enz. een kijkje nemen, maai' zij die na elf uur kwamen, visebten achter hot net. Zoodra bet licht werd, was men van uit Middelburg mot veel materiaal en met paarden naar de plaats van het ongeluk gegaan. De auto, ■aarvan do kap lager lag dan het onderstel, •erd eerst in horizontale richting gebracht en door balken gestut. Toen werden touwen rond de auto gelegd en zoo werd het gevaar|Uj van boven af den dijk recht overeind ge trokken om door vier paarden langs het talud van den dijk tot- op don weg gehaald te wor den. Met twee paarden ervoor ging zij', toen naai' Middelburg. Natuurlijk had de bus be halve de gebroken ruiten op verschillende plaatsen schade bekomen. Uit Zuid-Beveland. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring te Katten d ij k e weid meegedeeld, dat door Ged. Staten de jaarwedde van, den gemeente-ontvanger gebracht is met ingang van 1 Oct. 1923 van f650 op f700. Door de hoeren G. M. Timmerman eir E. J. Folous is ontslag--genomeu als lid den raad. j Een aanslag in de hondenbelasting '23 had plaats. De begrootiug 1924 weid vastgesteld jn ontvang en uitgaaf op f38.246.205 Men meldt ons uit Hans w eer t Het motorschip Alberdina, schipper Kistjes komende van Antwerpen, is op do Wester- Schelde (in het Schaar van Waaide) omhoog gcloopen. Mot den vloed is het schip op eigen kracht vlot gekomen. TEGEN DE VLOOTWET. Gisterenmiddag bad in de groote zaal van het Schuttershof alhier een zeer druk bezochte anti-vlootwet-vergadering ook uit andere gemeenten van Zeeland waren velen aanwezig plaats, uitgaande van de afdeeling Middelburg van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, waarin als spreker optrad de heer Mr. H. P. Marchant, lid dei" Tweede Kamer. Ruim 100 stoelen waren bezet, en meerderen moesten daarna worden teruggezonden; De voorzitter der afdeeling, de heer D N. van Gel der en, heette den heer Marchant en de aanwezigen welkom. Spr. herinnerde aan de geschiedenis der vloot wet, o.a aan het slagen van den heer Oud om de behandeling der vloqftfwet te doen uitstellen, en wees op- de Schrille tegenstelling tus^cheu bezuiniging en de vlootwet Spr. hoopt dal geen mededee lingen in comité-generaal worden gedaan, daar de 'bevolking recht heeft op vol ledige doorlichting. Spoed is niet altijd goed Men zie slechts naar het niel afgewerkte fort bij Vlissingen ,liet langzaam afbouwen van den kruiser te Vlissingen. De vlootwet wordt iook door marine mannen bestreden; steunpunten trekken juist oorlogvoerenden aan. De regeering huldigt het s tandpunt wie den vrede Wil, bereide zich ten oorlog, maar dit juist de oorzaak van den laatstcn we reldoorlog. Spr. Wijst op den dwang ran het kapitaal op den aanmaak van oor logsmateriaal. Is er geen nuttiger werk te verrichten dan dit? Vraagt spreker. De lieer Marchant, met applaus be groet begint mei een waarschuwing naar aanleiding van een stuk in de „Maasbo" de", die zijn rede in de vergadering te Amsterdam onbelangrijk noemde, en hij verzocht hen, die dit oolc dachten, weg te gaan en hun middag beter le besteden. Spr ging nu de geschiedenis der vloot wet na, en wel eerst het instellen ram een interdepartementale commissie (I. C.) in Mei 1920, welke cbmmissie zou na gaan wat er heslist noodig was aan le bouwen. De commissie heeft in' haar rapport voorgesteld in een vlo.ot.wet liet vloot- plan rast te leggen. In Nov. 1921 diende minister van Dijk ecii wetsontwerp Een middag met vrouw en kinderen uit wandelen gaan is thans geen uitzondering meer. Door het gebruik van RINSO, de zuivere zeep in korrelvorm is tie wasch thans vroeg gereed, het werk van den waschdag bestaat eigenlijk niet meer. Want RINSÖ wascht het goecl 's nachts, terwijl U slaapt. Alleen 's morgens uitspoelen, meer behoeft U niet te doen. Koopt nog iieclen een pakje .Cgt-. M DU T.EVER'fi ZEEP MAATSCHAPPIJ VTAAB DINGEN. (Ingez. Med in, en dit werd behandeld op 6 April 1922, toen minister van Kamebcek mede deelde, dat de vdootuitbreiding noodig was voor liet behoud van Indië. Oud zorgde (toen voor uitstel van be handeling, omdat de minister naar Genua moest Maar toen de heer van Karnebeek terug kwam is niet; gedaan om de wet verder te behandelen De verkiezinglen «ui 1922 konden toch niet van invloed rijn, want de regeei-ing mocht daarvan niet laten afhangen, iels wal zij voor onze onafhankelijkheid beslist nopdig achtte. Wij hebben in Nederland geen poliliek kabinet meer; maar een zet-kabinel, de politieke partijen hebben hun menschen om een ministerie samen te stellen. Men deed hel departement van Land bouw vervallen, maar men kwam, on danks hel ontwerp tol samenvoegen van Oorlog en Marine, weer met een vasten minister van Marine, die bleek vlootwel- minister te rijn. In den zömer van 1923 kwam plotseling de vlootwet weer vopfl* den dag, omdat, men blijkbaar bang was dat zij anders zou beschimmelen. De heer De Geer, minister van financiën, meende dat de financiën van het rijk, niet toelaten liet ministerie van marine van de bezuini ging uit te sluiten, maar minister Wesy terveld won het pleil en minister De Geer moest „afvloeien". Men bleef dus de vlootwet handhaven, en minister Colijn was de aangewezen opvolger van De Geer. Minister de Vries begreep niet de ko mende lijden Minister de Geer wilde be zuiniging in perspectief, minister Colijn moei nu de man van de realiteit worden, omdat vooral de Vries niet de waarschu wingen wilde begrijpen Van de overige ministers is de nipn van ophouw van óns onderwijs, ook de man \in den afbraak daarvan, de mfaro \au opbouw der sociale welgevving, te vens die van haar afbraak. De vlootwet is Voornamelijk opgezet o.m. van de verdediging van Indië een groot, goed geheel le hebben. Men steil zich voor dal in den Indischen archipel een nieuwe zeeoorlog lean uitbreken. De hoofdtaak van de gestichte vloot is West Java te verdedigen, dus de kern van den Archipel. I-Iet terrein, dat men verken nen eh verdedigen wil, is echter veel te groet voor het gedachte aantal schepen, en dan wil men 6 jaar doen over de uitvoering van den aanbouw van de ge dachte schepen, doch dan heeft men nog maar dc helft van hel minimum, zooals de I C. dil als noodzakelijk aangaf. Men heeft dan alleen wal noodig is voor de verkenning, maar nog niets voor voor de verdediging, en voor de gedachte steunpunten in Indië is 1-1 jaar noodig. De commissie-Pa lijn had tot laai hel tempo le onderzoeken, waarin de vloot- houw moet plaats hebben. Noch de re- geerin^, noch de commissie wist eigen-* lijk wal bedoeld was met de opdracht. Spr. herinner aan de anecdote, van den Ier doodveivoojrdeelde, die aan den koning vroeg hem een jaar uitstel te- geven. hij zou dan koning's ezel lecren, spreken Toen men hem vroeg waarom hij dat deed, luidde hel antwoord, ik hjeb een jaar uitstel en in dal jaar kan de ezel sterven, kan de koning sterven en ook ik kan sterven Hiermede vergeleek} spr. hel instellen der commissie, maar j de ezel, dc koning cn de veroordeeld^ leven nog alle drie en wij zitten er mede, De commissie behandelde speciaal teöli inisehe vraagstukken, al was hij haar in stallatie juist veor een ooj'logscommis- sie. gesproken. Spr. wijst ook op de loekomslvven- schen der I. C, die spreekt van slagsche pen, van ophemen van Sumatra bij het te verdedigen grondgebied. Men zegt dal men voor de keuze alles of niets staat maar dit noemt spr. onwaar. Men bouwt geregeld aah, alleen o\er 1922 voor 12 mjllioen Spr keur/ dil niel goed. maar waarom hebben d voorstanders dan toch een vloot wel noo dig Men zoekl schijnbaar veiligheid te genover een lalerc, ande(rs denkende, meerderheid in dc Tweede Kamcf" De steunpunten in Indië kosten een slordige 10 mïllioen, en hel tmtaleriaal schepen, mijnen en vliegtuigen 200 Inijil- licen. Men wilt daarom maken éénvlool- fom en een vfootbasisfonds Men wil Indië 34 jaar laten be talen voor hel bouwen van de vlootbasis- sen. Spr. behandelt nu de stukken uil dc „Standaard", die ook als strooibiljet zijn verspreid, cn noemt die stukken leugens. Spr gaal de kosten na, en zegt, dat men de kosten van aanbouw van de helft van hel uiterste minimum moet betalen niet in 6 jaar, maar in 12 jaar. Het is als of men lekker eet op één jaar eredicl, en den volgenden dag zegt nu heb ik lekker voor niets gegeten Maar als men na 6 jaar doorgaat met aanbouw van de tweede helft van liet uiterste minimum, dan kost het zoo jaar het dofrftele De marine 3»!

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1