m &ij dit nummer be hoort eon Bijvjoiegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- oingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën: 30 cent p. regel. Ingezonden Mededeelingen: 50 cent p. regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevragen bureau dezer cou rant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent plus 2 cent voor port per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in •ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. van de begrooting worden gemaakt, noch dat een rechtstreeksch verband is gelegd tusschen een tekort op de Staatsbegro ting in liet algemeen en het peil der Sala rissen. Slechts is met differ aangetoond, dat de tegenwoordige 'toestand van 's lands financiën bewijst, dat het tegen woordig -salarispeil ecwno" ntis'ch niet te handhaven is, het geen o.ablijkt uit 't feit, dat thans ook na gebruikmaking van alle andere midde len ,het tekort op de Staatsbegroting niet lean worden overbrugd zlomder aan tasting van bet peil der salarissen* Ook na kennisneming' van het advies der centrale commissie blijft de regeering daarom de noodzakelijkheid gevoelen van intrekking van artikel 40 van het Be zoldigingsbesluit en van verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel. Zij achit het noodzakelijk het vraagstuk van de salarieering van het personeel in zijn ge heel te onderzoeken, doch meent op de resultaten/"Van dat onderhoek niet kan worden gewacht. In afwachting daarvan acht zij voor 4924 een algemeene salarisver, laging van 10 pCt. noodzakelijk. Deze algemeene Verlaging aldus1 de regeering wordt dolor de daling vim de kosten van levensonderhoud Voldoende gemotiveerd." Naar gemeld wordt ,komt de centrale commissie Donderdag 4 October bijeen om over dit schrijven der regeering tje beraadslagen EEN REGEERINGSVERKLARING OVER ART- 40. 1 le regeering heeft aan de centrale tomknissie vo,or georganiseerd overleg in airbtenaarszoken, in verbrand met net ■door haar uitgebracht advies inzake de intrekking van artikel 40 van het Bezol digingsbesluit, o.m. het volgende gemeld „Zooals uwe ooanlmissie terecht op1- ïrerkt heeft de intrekking vah artikel 40 eene juridische, eene moreele en eene economische zijde. .Wat de juridische zijde netreft, ■acht de regeering het niet voor betwis ting vatbaar, dat zij de bevoegdheid zou hebten artikel 40 op dezelfde wijze, waarop het is tot stand gekomen, weder in te trekken. Overigens kan zij de raee-f cing vah uwe cowhnissie, dat de ambte naar, in diehsl getreden of bevorderd op -pene bepaalde wedde met vastgestelde weddevooruitzichten, zelfs afgezien van artikel 40, recht heeft op deze wedde en deze vooruitzichten en dat deze hem niet eenzijdig kuhnen worden afgeno men, niet onderschrijven. Nog daargela ten, oat deze meening het ka ralder van de verhouding lusschen overhpid en amb tenaar in het algemeen (miskent, is zij in strijd met artikel 63 der Grondwet (lui dende De Koning regelt de bezoldiging! van alle collegiën en ambtenaren, die u,il 's rijkskas worden betaald). Opgemerkt zij nog, dat het feit, dat men bij salarisherziening ten gunste der betrokkenen de z'.g. „verkregen rechten" v an individueel personeel pleegt le onbf zien, geen rechtsregel schept, en zeker ook geen precedent ten aanzien vaiï al gemeene salarisverlagingen. Ware het hier verkondigde "niet juist, dan zou de laatste wijziging van arlikel 40 öf zinle dig öf ongeoorloofd moeien wordeh ge acht aangezien die wijziging juist bedoel de het aantasten vaü verkregen rechten moge'ijk te maken. 1 Is de regeering dus juridisch bevoegd tot intrekking vah artikel 40 over te gaan ziji acht zich daartoe ook moreel gerechtigd. Wal de economische zijde van het vraagstuk betreft, verklaart de commisl- sie niet in te zieh op wat grond de regee ring meent, eenzijdig te kunnen overgaan tot vermindering van bepaalde uitgaven, welke zij als niet voor vermindering vat baar kenschetste (rente eh aflossing, pen sioenen, uilkeeriUg aan gemjeenlen, bij dragen exploitatietekorten, woningen), in- aien zij meent eehzijdig de aan amjbten«|- ren toegekende wedden te lcunnën ver lagen. In dit verbahd zij er op gewezen! dal er een principieel verschil bestaalt lusschen den band lusschen den Staat en zijne schuldeischers en dien tusschen oen Slaat en zijne ambtenaren. De amb tenaar verkeert slechts in dezelfde po sitie ah de schuldeischer voor Zooveel betreft de belooning van reeds gepres» teerden arbeid, en wordt in dat opzicht niet anders behandeld dan de andere schuldeischers van den Staat. Afgezien van dit principieel onder! scheid in de verhouding zij er op gewe zen dal eenzijdige aantasting van de ver plichtingen tegenover de slaatsschuld- eischers voor hel staatscredi v o 1 lg| e n zou hebben, welke langs indi- reclen weg ook voor de ambtenaren niet te overziene onheilen zouden medebren gen. De regeering kan niet aannemen, dat de commissie een aantasten van toege kende pensioenen wenschelijk zou achten Afgezien van het vorenstaande is het niet juist, dat de salarissen tot sluitpost HET POLITIE-SCHANDAAL IN INDIE. Aneta meldt uit Weltevreden, dat ook de hoofdcommissarissen Misset en De Waard zijn ontslagen. Het faillissement van Van Rossen is thans uitgesproken. Te Buitenzorg is een conferentie ge houden door den landvoogd met de re sidenten van Batavia, Semarang, Soera- baja, Solo, Djogja en den Preanger, den algemeenen secretaris, den directeur B. B., den procureur-generaal en den as sistent-resident van Batavia, den heer Van Helsdingen, Gebleken is, dat het be heer, de administratie en de organisatie van de politiecorpsen in de hoofdplaat sen van de laatste vijf residentiën alge meen zeer bevredigend is. Dit oordeel is gebaseerd op speciale onderzoekin gen door accountants. DE BELASTING-OORLOG IN ZAANDIJK. Zooals men weet, hebben de industri- eelen te Zaandijk gezamenlijk besloten om te weigeren de gemeentelijke belas ting op het bedrijf van f 12.per werk man, te betalen. Slechts één der indus- trieele bedrijven, een arbeiders-coöpe ratie, doet niet mee. Heden zullen de eerste executoriale verkoopen plaats hebben, n.l. bij de Zaanlandsche Cacaofabriek en bij de fa. S. Bakker. Voor het gebouw der Cacaofabriek stonden borden waarop geschreven was: ,,In Zaandijk betaalt men ruim f 50 belasting per inwoner, van zuigeling tot aard. 3000 inwoners betalen ruim f 155.000.belasting. Is dat niet ge- noeg?" Op het tweede bord stond: „Ons gemeentebestuur doet de industrie ver dwijnen en bevordert de werkeloosheid." Op het derde bord stond: „Protesteert tegen onze zakelijke belasting. Recht is hier een ijdel woord. De aangeslagenen in de zakelijke belasting hebben geen enkelen werkelooze ten laste van de gemeente." Om 10 uur precies begon de verkoop. In hoofdzaak werden verkocht eenige kistjes met chocoladereepen, welke voornamelijk door de fabrikanten zelf werden gekocht. Hedenmiddag en in den loop dezer week hebben de andere ver- koopingen plaats. ONDERWIJS. - Op de voordracht voor onderwij zer aan de O. L. school teBruinisse zijn geplaatst de heeren: lo. A. C. de Jonge, Brouwershaven, 2o. A. Louwer- se, Vlissingen, 3o. P. J. Zonruiter, Noord- welle. Rethorica. In een Zaterdagavond op de boven zaal van het Militair Tehuis a 1 h gehouden bijeenkomst van de Vereeni- ging van leerlingen der R.H.B.S. „Re thorica", werd door den heer Aug. K. de Jong een voordracht gehouden over „Nieuwe opbouw der materie". Hij besprak daarbij de atoomgewich ten, de ontdekking der negatieve elec- tronen in de kathodestralen, en der ra dio-activiteit, om daarna de aandacht te vestigen op de conclusie van Rutherford en Niels Bohr: dat de atomen zijn sa mengesteld als een zonnestelsel, met een ^It aardig toilet is geheel gebreid in een rechten steek en is geschikt voor de stad en voor buiten, o Bij een blond meisje zal het de gouden tint van heur haar en de rozen op haar wangen doen uitkomen, wanneer zij haar toiletje maakt in een lila kleur voor het vroege voorjaar. Haar hoed moet ook lila zijn, geheel geborduurd in een donkerder kleur. Haar ceintuur moet van lila peau de Suède zijn, over eenkomende met het donker borduursel op haar hoed, terwijl haar schoenen en kousen grijs moeten zijn. o Wanneer de zomer voorbij is en de bladeren getint zijn met herfstkleuren, wat zal het dan een prachtig sportcostuum zijn, als zij het mooi havana-bruin getwinkt heeft. De Lever's Zeep Maatschappij, VlaardJng-en. 'fngez. Med.). positieve kern en negatieve electronen als planeten. Hieraan werd een uiteen zetting vastgeknoopt over de daarna ge vonden methode tot het berekenen van de electronen-banen. De Voorzitter der Vereeniging, de heer Ta venier, bracht den spreker dank voor zijn interessante voordracht. Het tweede deel van den avond werd doorgebracht in het Gasthuis en wel in de onder leiding van den heer dr. Or- baan staande radio-therapeutische in richting. De heer dr. Orbaan ontving zijn toehoorders en toehoorderessen in twee deelen, eerst de jongeren, toen de leerlingen der vijfde klasse. Begrijpelij kerwijze kon de heer Orbaan aan de tweede ploeg van zijn belangrijke inrich ting iets meer laten zien. Beide groepen konden zich aan de hand van pas ge nomen foto's overtuigen van het groote belang der X-stralen-fotografie voor de geneeskundigege onderzoekingen. De dankbetuigingen aan den heer Orbaan gebracht,-, waren dan ook zeker ten volle verdiend. LANDBOUW. In het Eiland Tholen is men volop aan het aardappelrooien; de kwaliteit is wel bevredigend, maar de opbrengst gering over het algemeen, omdat er zeer veel klein goed voorkomt. De prijs moet de opbrengst goed maken. LEGER EN VLOOT. Promoties. Met ingang van 1 October zijn be noemd: a. Bij den grooten staf, tot inspec teur van het militair onderwijs, de ko lonel H. J. A. Feber, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den comman- JLV TMRW- dant der vesting Holland, tijdelijk belast met de waarneming van de functie van inspecteur van het militair onderwijs. b. Bij den generalen staf, tot kolonel de luit.-kolonel W. E. van Dam van Is- selt, van dien staf, directeur der hoogere krijgsschool. c. Bij den plaalseiijken staf, tot ko lonel, plaatselijk commandant tc 's Gra- venhage, de luit.-kolonel W. C. Th. Ter Beek, commandant van het 11e regi ment infanterie. d Bij het wapen der infanterie, tot commandant, onderscheidenlijk van de 4e en de 3e divisie, de kolonels H. C. Fortanier en R. B. A. N. de Quay, resp. van den generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger en commandant van de 5e infan- terie-brigade; tot directeur der normaal schiet school, de majoor H. Meywert, van het 15e regiment; tot majoor, de kapitein W. Roger, com-

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1