1 1 A sl vertentiën. NIEUWE DUITSCHE FINANCIEELE MAATREGELEN. Do Börlijnsche redacteur van do Maasbode schrijft: Het Berliner Tageblatt meent, dat do nieuwe financieeïe maatregelen wel niemand geheel tevreden zullen stellen, maar dat men reeds blij mag zijn, wanneer zij het rijk over de moeilijkheden van do eerstvol gende maanden he>n helpt. Het plan voor den nieuwen standaard is een compromis van do meest op den voorgrond tredende voor stellen der laatste dagen, vooral van die von Minoux en van Helfforich. Er zullen in den vervolge drie betaalmiddelen in Duitsch- land in omloop zijn: Ten oerste de tegenwoordige papiermark, die nog maar tot een nader te bepalen bedrag wettig betaalmiddel zal blijven. Ten tweede de bankbiljetten van de ge reorganiseerde rijksbank en, ten dorde de biljetten van een nieuw op te richten bank, die slechts als overgangs maatregel bedoeld wordt en niet langer dan drie a vier maanden in functie zal blijven Er wordt een hypotheek op hot kapitaal genomen van niet meer dan 5 pet. Deze hypotheek' zal omtrent 4 milliard goud op brengen en deze waarde zal als onderpand dienen voor de biljetten van .do tijdelijke bank. Het rijk krijgt hiervan een vastgesteld bedrag en moet daarmede zijn begrooting in evenwicht brengen. Met de rest wordt o. a. de papiermark teruggekocht. De hypotheek zal tevens do basis vormen van dc goud obligaties en de biljetten lcunneb tegen deze goudobligaties dcsgewenscht ingewisseld wor den. Wanneer de rijksfinanciën in ovenwioht zijn gebracht, gaat de rijksbank de rol van centrale circulatiebank weer spelen. Do tij delijke bank wordt geliquideerd en haar biljotten tegen die van do rijksbank inge wisseld, waarna dit laatste instituut, bevrijd van haar plicht sohatkistwissels te discon- teeren, een zuivere Wirtsohaftsbank lean vor men, die tegen wissels of goud bankbiljetten zal mogen uitgeven. De salarissen der ambtenaren zullen spoe dig in het nieuwe papier uitbetaald wor den. Verder is er verandering gebracht in de uitvoervergunning. De lijst van verboden ar tikelen is zeer besnoeid en bevat alleen nog voedingsmiddelen, grondstoffen en halffabri katen, bij welker afwerking de Duitsche in dustrie geïnteresseerd is. Do lie taling der geëxporteerde goederen moet in hoogo va luta plaats hebben- 30 pet. hiervan moet aan het rijk worden overgedaan. In aansluiting aan het bovenstaande, seint het Wolffbureau uit Herlijn,.dat volgens de Voss. Ztg. de Minister van Financiën een verordening zal invoeren, waarbij de doua nerechten zear sterk verhoogd zulleu worden, teneinde den invoer van luxe artikelen te verminderen. Het betreft hier in de gevallen verhoogingen van 331/8 pet., bij en kele gevallen ook van meer dan 100 pOt. De voornaamste voorwaarde voor het geluk ken van alle nieuwe financieeïe maatregelen is echter de zoo 6nel mogelijke reorganisatie der Staatshuishouding. Plannen hiervoor zijn reeds door den Eijksniiaister vau Financiën uitgewerkt en zullen binnenkort bekend ge maakt worden. DE GRIEKSCHE VERONTSCHULDI GINGEN. Tot nu toe gesohiedt de boetedoening, die Griekenland den Geallieerden, inzonderheid Italië, geven moet wegens de vermoording van Italiaansche. ledën der Grieksoh-Albanee- Bohe grenscommissie bij Janina, regelmatig, volgens de eischen, door den Gezantonraad aan Griekenland gesteld. De Minister hééft gisterenochtend offici eel aan het Italiaansche, Fransohe en En- gelsehe gezantschap de verontschuldigingei der Grieksche regeering aangeboden, gelijk hij dit moest doen. Italië had dit des tijds geëischt „in den meest uitgebreiden vorm". Die term is in de nota van den Gezantonraad afwezig gebleven. De lijken van Generaal Tellini en de an dere slachtoffers rijn te Preveza aan boord gebracht, waarbij twee oompagniön infan terie en een torpedoboot jager de verschul digde eerbewijzen brachten. Heden heeft de plechtigheid te Phale- ron plaats: het kanonsaluut voor de Ge allieerde schepen. Ook is de Geallieerde missie van onderzoek onder voorzitterschap van den Japanschen kolonel Sjiboei te Ja nina aangekomen, waar rij onmiddellijk het onderzoek mijnd. De liberale en de conservatieve partij, die beurtelings aan het roer kwa men, hadden alle prestige bij het volk verloren. In het leger werd de discipline door regeeringsorders verzwakt. In Marokko werden de operaties op onverstandige wijze gevoerd. De syndi caten te Barcelona van den anderen kant organiseerden ongestraft een ware ter reur en moordpartijen. Primo de Rivera, die altijd beschouwd werd als chef van de jonge Spaansche militaire groep, was door dezen staat van zaken ten zeerste verontrust. In 1893, toen de Arabieren in Marokko in opstand waren, deed hij daar in het koloniale leger als luitenant dienst. De Arabieren hadden twee stukken geschut omsingeld. Rivera liet zijn troepen storm loopen en heroverde de stukken. Op 22-jarigen leeftijd werd hij tijdens de operaties tot kapitein bevorderd. Tot commandant benoemd op Cuba en latei- tot luitenant-kolonel op de Philippijnen, werd hij in 1909 te Melilla tot generaal bevorderd wegens oorlogsverdiensten. Zijn populariteit nam steeds toe in het koloniale leger, waarvan de commandan ten doorgaans bejaard zijn, daar de leef tijdsgrens 72 jaar voor de korpscomman danten en 68 jaar voor de divisie-gene raals is. Rivera was toen slechts 52 jaar oud. opgeworpen: de regeneratie van Spanje. Den daarop volgenden dag vertrok hij naar Madrid, in antwoord op een oproep van den koning. Hij had niet, zooals Mus solini, legioenen achter zich, die tevoren voor het werk van zuivering en herstel waren georganiseerd en geprepareerd, maar was geheel alleen. Na zijn bezoek aan den koning was de zaak beklonken. EEN AARDBEVING IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Er worden nu ook aardschokken gemeld in de Middellandsche Zee, bij Malta. De' schok, die gisteren om half acht opkwam, duurde verscheidene seconden. Gehouwen en kerken, die gevuld waren met meuschen, die den dienst bijwoonden, schudden hevig. In panischen schrik vluchtten do menschsn de straten op, die spoedig vol waren Tot nog deed zich geen 6chade voor, wat zou worden toegeschreven aan de sterkte der gebouwen Het beele eiland bleef echter in een paniekstemming Maar de schade be perkte *rich tot scheuren in muren van ver scheidene gebouwen en vallende steenen BEKNOPTE MEDF.DEELINGEN. DE STAATSGREEP IN SPANJE. Een correspondent van de „Petit Pa. risien" te Barcelona heeft tot den „groo- ten man" van het oogenblik in Spanje, kapitein-generaal Primo de Rivera, kun nen doordringen, te wiens paleize hij een belangwekkend onderhoud had. Een soldaat met blauwe muts, met breede roode tressen afgezet, geleidde den journalist naar het vertrek van Spanje's nieuwen dictator. Na den wachtpost te zijn gepasseerd, trad hij een grooten cour binnen met co- lonnaden en arcaden en belandde ten slotte in een op een eerste verdieping gelegen groote zaal, waarvan de mu ren met het portret des konings en Fransche gravures, militaire gebeurte- sen voorstellend, waren versierd. In deze zaal was het, dat de spontane beweging, waardoor de Spaansche re- geering omver geworpen werd en de mi litaire dictatuur werd ingesteld, als het ware haar oorsprong nam. Eén der medewerkers van Rivera ver telde den correspondent de werkelijk fantastische geschiedenis van den staats- greep. „Sedert vijf jaren," zoo zeide hij, „was de ontevredenheid in Spanje tegen het openbaar gezag steeds toegenomen. Het, autoriteitsbeginsel was volkomen onder- Toen hij in Catalonië arriveerde, was hij ook daar dadelijk zeer populair. Hij bewoog zich in alle kringen van de meest aristocratische, tot de méést nederige, be studeerde de economische behoeften der bevolking in deze industriestreek en ver klaarde herhaalde malen, dat hel leger zich tot medeplichtige maakte van de re geering door bewindsmannen te steunen, die Spanje tot den ondergang brachten. Niettemin aarzelde hij nog, het vaan del van den opstand te ontplooien, de druppel, die den beker deed overloopen, was de kwestie van de hernieuwing der handelsverdragen. Tijdens den oorlog had ravitailleering der geallieerden de toen a 't bewind zijnde ministers in staat gesteld, zich op schandalige wijze te ver rijken door het handelen in uitvoerver gunningen. Tusschenpersonen, die aan de geallieerden waren met 100 pet. winst verkochten, lieten gaarne een commissie loon van 10 pet. aan de ministers en lioo- gere functionarissen. Van hoog tot laag vierde de corruptie hoogtij. Alba wist een aanzienlijk fortuin bijeen te brengen. Rivera, die den 4den September naar Madrid vertrok, maakte zich bij Garcia Prieto tot tolk dergenen, die klachten tegen Alba hadden in te brengen en pro testeerde tegen het schandaal. De minister-president verklaarde hem, dat de geruchten ongegrond en overdre ven waren en weigerde zich van zijn medewerker los te maken. Rivera ver klaarde hem toen openhartig, dat het leger de schande niet meer zou verdra gen. Hij had een onderhoud met den mi nister van oorlog, dien hij tevergeefs trachtte over te halen, met de overige ministers te breken en wendde zich daar op tot zijn vriend, den generaal Sanjurgo, divisie-commandant te Saragossa, Ver volgens zette hij zijn plannen uiteen aan de generaals Cavalcanti, Saro Daban en Berenguer en weerde den 9den Septem ber naar Barcelona terug. De regeering te Madrid nam de bedrei gingen van Rivera niet ernstig op. Men leschouwde ze als kinderachtigheden. Hij zou geïsoleerd staan, zeide men. Nie mand zou hem volgen. In drie dagen tijds had Rivera in het geheim, zonder zijn medewerkers te waarschuwen, zijn plan van actie opge steld. Hij had begrepen, dat het „moment psychologique" was aangebroken. Met het vertrouwen, dat hem zijn groo te vaderlandsliefde inboezemde, stelde hij in den nacht van 11 op 12 September een manifest op, dat door de kleine militaire drukkerij, waarover hij beschikte, inder haast gedrukt werd. Het was het sein van den opstand. Rivera zond zijn proclamatie, verge zeld van zijn visitekaartje, aan alle ge neraals, die in de verschillende distric ten het commando voerden. Bij de pro clamatie waren voorts in potloodschrift eenige woorden van aanbeveling gevoegd aan het adres van diegenen zijner vrien den, waarop hij meende te kunnen re kenen. In den morgen van den 12den ontbood hij zijn ordonnance-officier en gelastte hem de proclamatie van den staat van beleg voor te bereiden, maar den datum van de afkondiging der krijgswet oninge vuld te laten. In den namiddag ontving hij een tele gram van de officieren tc Madrid, met iet verzoek de beweging te'verhaasten, 's Avonds om 10 uur riep Rivera op zijn bureau alle generaals en commandanten van legersteden in Catalonië bijeen. Zij verschenen allen in burgerkleeding, zon der nog iets ie bevroeden. Hij las hun de proclamatie voor en beval hun, den staat van beleg van 4 uur 's morgens af kondigen. Alle officieren betuigden hun chef spon taan hun absolute trouw. Zij keerden naar hun kazernes terug om aan hun officie ren de proclamatie van Rivera mede te deelen. Om half 10 's morgens meldde een te legram uit Madrid, dat het garnizoen der hoofdstad de beweging steunde en van dat oogenblik af was het in het paleis van Rivera voortdurend een komen en gaan van allerlei delegaties, die haar steun kwamen toezeggen. In twee dagen tijds had hij het klaar gespeeld, het land te winnen voor de zaak, waarvan hij zich tot kampioen had 11, Winter Prinses 11, Schutters Reinetten hoornen 1228, Groene Boenen 225, Aard- 5—7, Qasieappels 66, Grauwznur 14, Grof- zuur 6—17, Zoete Ribbeling 712, 'Tuinz/jet 712, Eng Pigéon 12, Lindenappel 8—12, Gelder3cho Holaart 710, Pomine d'Oranje; 12, alles per 100 E.G. Diversen: Abrikoospruimen 12—41, Roo de Eierpruimen 17, Reine Victoriapruïmen 25, Reine Olaude 31, Reine Violette 3545, Moerbeien 33, Blauwe Druiven 50—52, Snij- appolen 3.50—5.20, Sjalotten 5, Uien 34, alles per 100 K.G. Augurken 0.200.44, Me loenen 30, Bloemkool 410, Roode Kool 2—7, Witte Kool 1—4, alles por 100 stuks; Jonge Kippen 2.38, Patrijzen 0.440 50 p. stuk. Oostburg, 19 Sept. Graanmarkt: Tar we 10.25—11, Ohovaliergerst 10.60," Haver 9.75, Kroonerwten 21—22. HitEngeland. De „Daly News'" publiceert een mfc- deef eling van Havilland mlaftüschappij waarin een omwenteling op liet vlieg- gebied wordt aangekondigd, n.l. een der gelijke verlaging der kosten van 'L vliegen, dat het bezit van 'n vliegtuig binnen het bereik van den gewonen handelsman en landbouwer komt. Binnenkort zullen vliegtuigen op de markt komen, die niet 'meer dan 200 pond z'nllelt kosten. Deze machines dragen de naam van D 53 en zu'Ier? in alle weersomstandigheden kun nen worden gebruikt. Zij liebben slechts een kleine landingsplaats noodig ioim te dalen en op le stijgen, terwijl verder eén loods onnoodig is, daar het vliegtuig imiet opgevouwen vleugels nog minder plaats inneemt dan een automobiel. Uit Ierland. Heden komt de Dail bijeen ter ver kiezing van eert nieuwen YrijslaaUpre- sident. De keuze op Cosgravc schijnt vast le staan. Dit Duitsefcland- Sinds Dinsdag staken de bootwer kers in D'inUig om eeh loon ge schil. Zij eischen een dagloon van 300 mlllioerf Mark Uit Japan. Hei Japansch/e steunfonds in Ame rika bedraagt thans meer dan 8 mlllioen dollar. Uil Italië. De toestand van Prinses Malfslda vooruitgaande, evenals die van Prin ses Giovanna. Uit Palastina. In Palastina waar in Transjordonia een revolutie uitgebroken was, is 't thahs weer rustig. Etmil Abdoellah's troepen hebben de beweging onderdrukt. Ver. Staten. De groote ochtendbladen zJijn gis- leren te New-York niet uitgekomen, daar een staking, wegens een loongesfchil on der het druklcerspersoneel was uitge broken Van bevoegde ziijde wordt te Was hington vernomen, dat de regeering der Ver. Sinten de regeeringen van Groot! Briltannië en Japan in kennis heeft ge steld van haar voornelmen te iracht- ten een tweede ontwapeningsconferentie tie le doen houden. Deze conferenHjé zou de werkzaamheden der eerste moé ten voortzetten en voltooien, en zal zich vertier hebben bezig te houden 6u|el' hel probleem van den Stillen Oceaan de beperking der duikbooteb en lucht vloten MARKTBERICHTEN. Goes, 18 Sept Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Peren: Bonne Louis se d'Avranobes f40 84, Triumphe de Vienne 3554, Soldat La- boureur 19—34, Spaansche Wijnperen 40—46, Seigneur d'Esperen 22—43, Duchesse d'An- goulème 2228, Beunt Hardy 4158, Beur- ré de Merode 24—38, Beurré Wilhelmina 17 30, Beurré Durandeau 2636, Beurré Le brun 2128, Beurré Olairgeau 2942, Beur ré Alexander Lucas .76, Beurré Diel 25-—28, Beurré d'Amanlis 2347, Beurré van den Ham 3035, Oalabaseo Carafon 3035, Ca- labasse Tirlemont 2628, Souvenir Sims, de Bouwé 25, Souvenir Madame Treyve 45, Sou venir de Congres 17—20, Vijgeperen 32, Do yenne de Oomice 57, Maria Louisse 2430„ General Totleben 21—26, Dr. Jules Guyot Lange Perakperen 2126, Ronde Perzikperen 1619, Maagdoperen 22—33. Jut- teperen 27, Williams Duchesse 1745, Dr. Oornelis 33, Nouveau Poiteau 2124, Gons. la Oour 2028, St Germain 28, Ouré 1418, Diamantperen 20, Marsepijnperen 14, Duif jesperen 17, Kruidperon 16—20, Scbillebel- len 19, Scharlakenperen 1315, Oalleboute- peren 1214, alles per 100 K.G. Appels: Transp. do Oroncels 1635, The Queen 2037, Cox Pomona 1027T Sweden- ippel 18, Manks Oodlin 20—26, Signe Tillish 18—23, Sterappels 1419, Paesgood Nonsuch 925, Leven d'Alma 25, Oranje Reinetten 15,' Keizer Alexander 16—2-4, Baumans Rei netten 1017, Celine 6—12, Bismarck 11 21, Lord Suffield 816, Landsberger Rei netten 9—11, Oofllin Keswick 918, Nota- risappel 717, Zomor Court Pendu 815# Roinette d"Automne 9—13, Ocmst. de Groot 7—18, Jacques Lebel 914. Gulderling 9—11, Hondsmuilen 813, Belle de Pontoise 11. Ganzebout 9—12, Present van Lunteren 7 Getrouwd; P. G. BOLIER Allen hartelijk dank die blijken van belangstelling hebben betoond en op inijn negentigsten jaardag, MARIE E. ROUFFAER, Iz. DE KRAKER, die mede namens wederzijdsche Nieuw- en St. Joosland, familie dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 19 Sept. 1923. 19 Sept. 1923. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze liefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw CORNELIA GEERTRUIDA HEBLIJ, in den ouderdom van 63 jaar. j Uit aller naam, Wed. J. van der L e ij é- f II e b 1 ij. Middelburg, 19 Sept. 1923. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Heden overleed onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JANNIS CASTELEIJN, Weduwnaar van J. A. VERHAGE, in den ouderdom van 78 jaar. Middelburg, 18 Sept. 1923, Utrecht. W. D. CASTELEIJN. S. CASTELEIJN— DE REIJ. A. M. BUNING— CASTELEIJN. J. F. J. BUNING. Amsterdam. JAN J. CASTELEIJN. Weltevreden N.O.I. R. T. BUNING. Eenige kennisgeving. Wegens overlijden van Mej. HEBLIJ Is de zaak Korte Delft tijdelijk gesloten. GwVESTIOD: Mr 6. W. VAN DER BEND, Achocaat en Procureur. MIDDELBURG. Lange Delft B 130. Telephoon 375. Postgiro 111206. Mr. J. W. GOEDBLOED, Advocaat en Procureur te Goes en Mr. G. W. VAN DER BEND, Advocaat en Procureur te Middelburg, zullen de recbtspractijk voor ge- lamenlijke rekening uitoefenen. WINKELIERS die er nog een artikel bij wenschen te nemen, schrijven onder No, 40 aan dit blad. Volledige uitrusting. Zeer gunstige conditiën. GILD beschikbaar, billijk, vlug. Strikt geheimgeen koeten vooruit, meten zonder borg. Br. no. 362, Adv.-Bur Zee vaart, Leuvehaven 44e R'dam. HENDRIKSE SCO's BANKIERS- en EFFECTENKANTOOR MIDDELBURG - SLUIS - OOSTBURG. DEP0SST0RENTE: Met één dag opzegging 4 Met één maand opzegging 4V, 7„. Met drie maanden opzegging 41/, °U Met één jaar opzegging S De grootste publiciteit wordt bereikt door te adverteeren in: s e Dordrechtsche Courant - Leidsel) Dagblad - - Delitsclie Courant - m I I Middelburgsche Courant Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant Oprechte Haarlemsche Courant Leeuwarder Courant Provinciale (leldersche en Nijmeeg- sche Courant 9 9 9 Arnhenische Courant Prov. Drentsche en Asser Courant Zutphensehe Courant 's Her- 9 Provinciale Noordbrab. en togenb Courant Alkmaarsche Courant Provinc. Groninger Courant Scltiedamsche Courant

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3