Dinsdag 11 September 1823 Ro. 214. MIDDELBURGSCHE 466' ,faar<ra»g BINNENLAND. DE REGEERING EN ART. 40. Aan het bericht, dat de Centr. Com missie v. Georg. Overleg met 10 tegen 2 st, zich verklaarde tegen schrapping van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en m. a, s. tegen inhouding der periodieke verhoogingen, voegt de Nederlander nog toe: Nu het belangrijkste uit de vergade ring toch zijn weg naar de pers heeft gevonden, mogen wij er wel aan toe voegen, wat wij van andere zijde ver nemen, n.J. dal op de beoordeeling van de voorstellen veel van invloed zal zijn geweest een mededeeling van den voor zitter, oud-minister De Vries, dat de Regeering niet tot intrekking van art. 40 zou overgaan, zonder vooraf een wetsvoorstel te hebben ingediend, waarbij salarisverlaging gevraagd wordt voor een aantal ambtenaren, wier wedde bij de wet geregeld is en niet onder het bezoldigingsbesluit valt. Zulks om daar door aan de Kamer, de pers, juristen, enz. gelegenheid te geven, om zich over deze zaak uit te spreken. De brief waarbij de regeering het voorstel tot stopzetting van de perio dieke verhoogingen aan de bovenge noemde commissie voorlegde, wordt ge publiceerd door het orgaan van den Ned. Bond van Werkl. in Overheidsdienst. In dat schrijven wordt met een ver wijzing naar den finantieelen toesiand de noodzakelijkheid betoogd dat de automatische toeneming van de uitgaven voorloopig worde voorkomen. De regee ring zegt verder, dat die stopzetting der periodieke verhoogingen niet] a.n g er dan drie jaar noodig wordt geacht. HET POLIT1ESCIIANDAAL TE BATAVIA. Nader wordt gemeld, dat de hoofcominis- earie Van Rossen bekende, in lVa- jaar een ton verduisterd to hebben. De administra teur van hot hoofdcommissariaat Siegers be kende eveneens volmondig. Geschorst zijn Kelder, hoofd van de afdeeling opium. Koks, opium-opziener, en voorts de commissaris van politie Norman, die onlangs naar Soerabaja was overgeplaatst Keider vloog den assis tent-resident tijdens het verhoor aan met een mes; hij word ontwapend. De geheeld opium- afdeeling fraudeerde met geheime fondsen. Kelder oefende grooten invloed uit op Van Rossen. CENTRAAL NEDERLANDSE!! COMITÉ „RAMP JAPAN 1923." Ten einde er blijk [vfrii te geven hoezeer1 het "Nederlandsche volk meeleeft met de ontzettende ramp die Japan trof, vormde zich een Centraal Nederlandsch Comité „Ramp Japan 1923", tol leniging van den nood, ontstaan door de jongste aard- heving, waarbij vele tienduizenden men- yschenlevens verloren gingen, steden en dorpen geheel of gedeeltelijk verwoest werden en het economisch leven van 'een belangrijk deel van Japan zeer zwaar (getroffen werd. De namen van de leden van dit Cen traal Comité zullen spoedig Voltallig ge publiceerd worden, maar reeds mt richt hot voorloopig Comité zich lol liet Ne- derlandsche volk met het verzoek, bij dragen, groole en kleine, Vopv het goede doel te geven. Het Centraal Nederlandsch Comité zal strevfen naar samenwerking met andere instellingen die hetzelfde goede doel tot steun verleening1 beoogen. In de verwachting dat het Nederiaml- s'che volk ,van oudsher bekend om zijn vrijgevigheid en mensehlievendheid, in deze zijn tradities getrouw zal blijven, heeft het Centraal Nederlandsch Comité reeds Zaterdag S September j.l. een be drag van zestigduizend gulden naar Ja pan overgemaakt naai- hel daarop op initiatief van het Centraal Comité te vor men uitvoerend comité. Het Centraal Nederlandsch Comité ver zoekt om gelden te zenden aan den ltocr E. D. van Walree, directeur van de iTwentsche Bank, Amsterdam, gironum mer 6269. Namens' het voorloiopig Comité, Dr. C. J. K. van Aalst, Voorzitter. Mr. G. Vissering, vice-Voorzitter. E. D. van Walree, Penningm. allen te Amsterdam. Phs. v Ommeren Jr., Rotterdam. A. J. M. Goudriaan, Rotterdam. T. B. van der Houven van Oordt, "s Gravènhagie, Mr. P. J. de Kanter, \<v Gravfenhage H. C. Buurman, Secretaris1, Amsterdam. DIT DE PERS. Recht contra tucht. Alsi een uitvloeisel van de 'kwestie der aanvaring tusschen de „Zuiderdijk" en de „Ezardian", vestigt de hoefijzercorres pondent van hel „Hbld." de aandacht op twee conflicten tusschen recht en lucht. Het eerste conflict betreft den loods van de „Zuiderdijk". Deze man is onmid dellijk, disciplinair, gedegradeerd lot loodskweekeling. Beroep is er van z'oo'n tuchtmaatregel niet en de onlangs" ge houden vergadering der Loodsenverceni- ging „Nederland" heeft dan ook de wen* is'chclijkheid uitgesproken van het in stellen cener permanente commissie van beroep voor gestraften Maar er is meer. Zulke tuchtmaatregelen gaan geheel langs een eventueel strafgeding heen en er is dan ook in dit geval volstrekt nicl ge wacht, welke uitspraak er zou komen in de strafzaak, welke men toch met Zekerheid kon voorzien. En doen dit ge ding in hoogste instantie eiiidigdc met do vrijspraak van den loods bleef deze toch disciplinair gestraft Ilij bleef loods kweekeling, precies' alsof bel Haagsche Hof hem schuldig bad verklaard En hij blijft dal, totdat hij zal hebben voldaan aan een opnieuw af te leggen cxanfen', iets dat voor een volwassen man, die de theorie niet zoo meer kersversch achtefc- zich heeft, natuurlijk minder licht is dan voor een jongmens'cli. Hier is blijkelijk iets niet in den haak. Iemand kan toch, tegenover eenig re delijk rechtsbesef, niet tegelijk veroor deeld en vrijgesproken worden ten aan zien van een en hetzelfde feit. Het tweede conflict is van nog veel meer algemeen belang. Een der getuigen a 'décharge voor het Haagsche Ilof was de Y1 i s s i n g s c h e löods Van Baaren. Op 6 Juni 'de uitspraak van hel Hof was van 30 Mek werd deze loods deze en de volgende gegevens hebben wij hoofdzakelijk verkregen ter vergade ring van de loodsenvereeniging welke wij grootendecls hebben bijgewoond ge roepen bij zijn superieur, den inspecteur te Vlissingen, die hem een brief van dfifi Minister voorlegde (van 4 Junk. Daarin zeide de Minister dat, naar hij uit de dagbladverslagen had opgemaakt, de zee- loods van Baaren voor hel Haagsche Hof zou hebben verklaard dat hij in het ge val van de „Zuiderdijk" precies eender /Ou hebbén gehandeld als de beschuldigde loods. De Minister verzjacht nu den inspec teur, den loods v Baaren Op te dragen, zijn getuigenis op schrift te stellen en (e rao- tivceren, aangezien hij (de Minister) be twijfelde of, indien de dagbladverslagen juist waren, deze loods nog' wel kon worden gehandhaafd. Nu is, door dc nadere vcrklarfmgein an den Minister gebleken dat Z E. ver keerd was ingelicht. De hper Van Baa ren had hpl zoo niet gezegd en het had zöo ook niet in „de dagbladen" geslaan. Door wien was hij verkeerd ingelicht? Ter vergadering' was het algemeene oor deel: door den inspecteur te Vlissingen •en men vond steun voor die m'eeji'ingl in hel wel merkwaardige feil dat de ge ïncrimineerde uiting nicl had gestaan in dc verslagen van Handelsblad en N Rolt. Crt. maar wèl 'Venrjoedelijk door een vergissing bij hel overbrengen) in dat van de Vlissingsche Crt. Die toch allicht niet tol 's Ministers gewone lectuur zal behooren Dc stemming ter vergadering was dan ook zeer onpleizie- rig jegens den inspecteur en daarente gen opmerkelijk vol vertrouwen in den Minister. Overigens kregen wij uil wat er ver- •r met den heer Van Baaren bleek te zijn gebeurd, ook wel den indruk, dat hij! inderdaad is „gezocht" Immer.?, Ioen hij; op zijn getuigenverklaring niel te angen bleek, kwam er weer een order Van den Minister, ditmaal in verband met 'sheereii V. B.'s getuigenis, dat er ni hel Oostgal medi1tn(aleiï groen op groen wordt gevaren, om Van Baaren uit te noodigen, oip te geveh wanneer en onder welke omstandigheden en om) 4vel- k'e redenen hem zelf dat overkomen was .41? men nu weet, dat er, tol op 1 Juhi j.l., toen er een order is uitgevaardigd om in T vervolg steeds aanteekening Ie houden Van gevallen van passeeren groen groen op groen, geenerlei plicht tot het houden van zoodanige aanteeketiig' be stond, dan kan men onm(o;gelijk het voel van zich afzetten, dat getracht werd dezfen loods, die een bijzonder hindter- lijke getuige was geeWcst tegenover dén Viissragschen inspecteur en die boven dien een voorman is in zijn vakvereeni- g'ïig (dc zéér bezadigde loodsenvereebi- ging „Nederlandnu dan loch ^jens in een doodelijken val te laten loopen „Gelukkig", zoo werd ter verga dering gezégd door een der a'fgevaar. digden van de Centrale, „dal Van Baare!n niel de eerste de beste was." Inderdaad, met menigen anderen zou men. lichter spel' hebben gehad. Deze loods staat be kend als) een van de allerbesten te Vlis singen. En hij had toevallig en geluk kig! voor zichzelf, onverplicht, aan teekening gehouden van bijzondere ge vallen, zoodat hij een aantal voorbeelden kon aanhalen Hij kreeg daarop ten ant woord of juister, de inspecteur kreeg ten antwoord en ft-ic "deelde dit weder aan den heer Van Baaren mede' dat aan zijn bekwaamheid niet meer behoef de te worden getwijfeld al hadden de gevallen die hij vermeld had, niets met de zaak te maken! De schrijver stelt in hel licht dat hier dan een getuige de kans liep een zij nerzijds naar zijn beste overtuiging afge legde getuigenverklaring tc moeten be talen met verlies van zijn broodwinning Een kans, die menig ambtenaar zal af- tïcflrikken van het afleggen van een ge tuigenis naar waarheid, als clic waarheid zijn superieuren lie denkelijk kan voorko men. En wel is waar kan het dienstbe lang er loe dringen om tegenover een bedenkelijk geacht getuigenis discipliuair op te treden en zelfs voor ontslag of de gradatie niet terug te schrikken, maar hel rechtsbelang verzei zich daartegen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Toen gisterenavond de lampions in de Reigersfraat, K Gisfstraat en op den Wal alhier aan jiet eind van hun kaarsje kwamen, is gebleken hoe gevaar lijk ze dan kunnen worden wanneer er brandbare slingers (het waren er van pa pier boven o? naast hangen Verschei dene lampions geraakten op dal laatste oogenblik in brand, en de vlam stak de slingers aan die van het cene huis naar het andere hingen. Gelukkig is door voortdurende waak zaamheid alle verder gevaar voorkomen Maar hel gebeurde is een waarschuwing voor van avond, pok 'voor anderen, om zeer voorzichtig te zijn, en dadelijk iets bij de hand tc hebben om brandende slingers te doven. Hel aantal vreemdelingen, dal in de maand Augustus in de hotels enz al hier vertoefde, bedroeg 864, namelijk 764 Nederlanders, 15 Belgen, 16 Duit- schers, 7 Eransclieu, 29 Engelsehen, 28 Amerikanen, 2 Albaneezcn, 1 Zwitser en Zweden. -o Uit Vlissingen. In de Maandag te Vlissingen gehouden algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat-notaris- sen in Nederland en zijne Koloniën wees de voorzitter, de heer Waldorp, er op, dat het Zuidelijk deel van Nederland het voorrecht geniet de krachtigste uitingen van Nederlandsche vaderlands liefde te aanschouwen. In 1920 kwam de algemeene vergadering bijeen, nog versch onder den indruk van de poging om een stuk van ons land af te scheuren. Thans 1923, vieren wij het jubileumfeest, waarin elk rechtgeaard Nederlander medeleeft. Spr. stelde daarom voor aan H. M. de Koningin ie zenden; „De Broe derschap enz,, vervuld van de dankbaar heid voor de 25-jarige regeeringsperiode van Uwe Majesteit, biedt Hoogstderzelver haar hulde aan en voegl' daarbij de beste wenschen voor de Koninklijke familie." Behandeld werden de prae-adviezen van de heeren Mr. J. Eggens en A. Mijs, over het „Overnachts- en Schenkings recht". Besloten werd, er bij de regeering op aan te dringen om ten spoedigste te be handelen het wetsontwerp, waardoor de vrouwen getuige zullen mogen zijn bij het opmaken van acten. De heer Gerritz werd als algemeene secretaris herbenoemd. Na de vergadering vereenigden allen zich aan. een diner in het Grand Hoitel, ■terwijl heden een tocht per mailboot naar Ostende is gemaakt, met gebruik van een lunch in die badplaats. Uit Walcheren. Vrijdag 7 September heeft men te Nieuw- en St. Joosland het regeeringsjubileum van de Koningin feestelijk gevierd, 's Morgens om 7,30 uur werd de klok geluid, om 8.15 uur werd een reveille gehouden, van 9. tot 10.15 uur werd door Ds, van Gar deren kerkdienst gehoudeq. Tusschen den dienst en na afloop daarvan werden door de Zangvereeniging eenige toepas selijke liederen gezongen. Deze wijdings ure was zeer indrukwkekend. Te 10.30 uur kwamen de Commissieleden (de Oranjebond) in het Gemeentehuis bijeen waar door den Eere-Voorzitter, den Burgemeester, met een toepasselijk woord het feest officieel werd geopend. Daarna hield de Voorzitter, de heer A. v. Houte een interessante rede. Hierna werd het telegram voorgelezen, wat aan H. M. was gezonden. Dit gaf aanleiding tot een Leve de Koningin en Leve de Burgemeester en tot slot het oude Wil helmus. Daarna ging men naar het schoolgebouw, om bij te wonen het kin derfeest, De kinderen werden, na toe gesproken te zijn door het Hoofd der School, getracteerd -op Ranja, koekjes en chocolade, en vanwege de gemeente werd een mooie herinneringsplaat ge schonken, Op het schoolplein werden door de kinderen eenige liedjgs éi gen, waarvan sommige met begeleiding van het Fanfarekorps. Hierna optocht door het dorp met de muziek voorop. Dit was een mooi gezicht, vooral met al die vlaggetjes, die alle kinderen ook nog gekregen hadden. Van 26 uui volksspelen op een weide van de hof stede „Nieuwland", welke daartoe wel willend v/as afgestaan door de eigenares Mevr. de Wed. P Keg-Ermerins. De spelen bestonden in: wedloop met hin dernissen voor jongens, prijzen knippen voor meisjes, balletjes rijden op ver sierde fietsen- voor meisjes, blaastrappen voor jongens, evenals zakloopen, ring- rijden op versierde 2-wielige rijtuigen door heer en dame, en tot slot varkens- vangen. Vooral het laatste bracht de lachspieren der aanwezigen dikwijls in beweging. Van 4.tot 4,30 uur was ge- pauseerd, terwijl dan de Muziek- en Zangvereeniging zich lieten hooren. Na afloop werd een optocht gehouden door de gemeente. Hieraan namen deel: de Commissieleden, het Muziekgezelschap, de Zangvereeniging, en dc deelneemsters en deelnemers, plus de jeugd. Juist na afloop van dezen optocht begon het te regenen. Dit was jammer, want daardoor viel de verlichting" met lampions van de Kerkstraat „in 't water". Gelukkig was het weer droog toen het concert begon op de verlichte en versierde muziektent. Eerst liet de muziek zich eenige malen hooren, daarna uitreiking der prijzen door den Eere-Voorz., dan eenige num mers der Zangvereeniging en tot slot de muziek het oude Wilhelmus, wat na tuurlijk werd meegezongen. Daarna in optocht naar het gemeentehuis, en ont binding. Tot in de kleine uren was men nog gezellig bijeen. Geen enkele wanklank werd gehoord. Uit Zuid-Beveland. De feestviering to S c li o r e bij gelegen heid van het Kouingi nD e- u j bile imi /al Woens dag 12 September e.k. plaats hebben. Een bedrag van f 430 i« tot dat doel ingezameld, waardoor een mooi programma kon worden samengesteld. O, in. komt onder de volks spelen voor: „bet varkensvangen". op een terrein van den heer Karelse Maandagavond half negen sprong de 11-jarige L. Machielse te Ierseke op het spatbord van een naar de garage achteruit rijdende autobus, viel er af en werd door het achterwiel overreden. Naar huis gedragen constateerde de te hulp geroepen geneesheer inwendige kneuzingen, Den chauffeur treft geen schuld. Uit Zeeuwse toV laanderen O, D. Vrijdag en Zaterdag werd te T e v- neuzen het regeeringsjubileum der Ko ningin feestelijk herdacht. Het feest werd des avonds 6 uur met klokgelui ge opend waarna de burgemeester, de heer J. Ruizinga, van af de pui van het stad huis een rede hield, waarin hij wees op de beteekenis van deze herdenking en eindigde met een „leve de Koningin' door de talrijke menigte met een driewerf hoera werd begroet Vervol- werd op de Markt een concert gegeven door liet muziekgezelschap „Dé Yereenigde Werklieden' en „Ter Xeu- zensch Mannenkoor hetwelk, niettegen staande den motregen door een talrijk publiek werd aangehoord. De schoolkinderen, die een der dagen te voren in school feest gevierd hadden, ontvingen Zaterdag alle vanwege de ge meente een herinneringsbeker en een vlaggetje Zij kwamen Zaterdagmorgen 10 uur op de Markt en zongen daar, bege leid door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden", eji onder direc tie van haren directeur, den lieer A. Schirris, eenige vaderiandsche liederen Vervolgens werden de kinderen in op tocht naar hunne s'cholen begeleid, tot ten laatste die der Chr school der buurt Driewegen ook hun Weg huiswaarts namen, waarna de muziek, spelende, nog een deel der stad doortrok, onder veler (belangstelling Des voormiddags waren ook zwemwed strijden gehouden. Des namiddags hadden op hel sportterrein sporldcmonslraties plaats^ waarbij reien, ililgevoerd cloor da mes, en een gecoslumeerde voetbalmatch het meest de aandacht trokken. Ook hier was het muziekgezelschap weer ter op luistering tegenwoordig 's Avonds werd ten aanhoore van een gioole menigte, onder leiding van den heer Schirris, door dc zangvereeniging „Geduld Overwint" van Terneuzen, de langverecnigjng „Crescendovan Hoek. en de orkestverecuiging „Crescendo van Neuzen op de Markt uitgevoerd dc feest cantate, ter gelegenheid van het regee- rmgïsjubilc Van H. M. de Koningin. Zoowel aan den lieer Schirris, als aan den heer Bierié, directeur der orkest- -vereeniging, werd een bloemenmand als hulde voor hun werk overhandigd. De muziektent was beide avonden met eleclrisch licht schitterend geïllumineerd. Er werd die week ook een etalagewed strijd gehouden, die goed succes had, terwijl ooit velen buiten mededinging hun etalage een feestelijk aanzien hadden ge geven Hiervoor was de geheele weck veel belangstelling. Vrijdag en Zaterdag werd-in'-drie: lo kalen der ambachtsschool een lento in stelling gehouden van floralia. huisvlijt en- kunstnijverheid Ook deze had veel succes Er waren mooie inzendingen, ook feeldzame collecties voorwerpen uil In- dië. Hel bezoek aan de tentoonstelling was 'zeer druk. We kunnen ditmaal niet melden, dat er een groot programma voor dc feest dagen was vastgesteld, maar wel kon ge constateerd woi'deu, dal er, hoe dichter de voor feesten bestemde dagen nader den, hoe sterker en algemeëncr de feest stemming werd, zoodat er vooral Z.Uer" dagnamiddag en avond een zeer gezellige toon vlet waar te nemen. DE JUBILEEMFEESTJEN TE MIDDELBURG, Al stond op heb programma voor gisteren avond alleen een concert, aangeboden dooi de commissie voor de Loskade. hot i- aloni druk geweest, en daarvoor was alle reden. Natuurlijk was de Loskade liet centrum der feestvreugde er was een tent opgeslagen nabij de Nieuwepoortstraat en daarop heeft bet Middelburgsch Muziekkorps gedurende een paar uur een door honderden bijgewoond concert gegeven, wonrbij na ieder nummer een dankbaar applaus weerklonk liet con cert werd besloten met de beide Volksliede en den Piet Hoinmorsth Gedurende heb concert is van af Hi- Ms. Gruno, die aan den wal lag, onophoudelijk met zoeklicht gewerkt, wat een fantastisch licht wierp op de grooto menigte. De gastvrijheid aan boord van het marine vaartuig en andere schepen was zéér groot. In vei-3chillende woningen aan de Los kade had men een aardige verlichting ge maakt, terwijl eert enkele maal uit oen der huizen Bengaalsch licht werd afgestoken To- kwart over tien was het concert, dai door voor September bijzonder goed weer was begunstigd, afgeloopen on trokken de talrijke bezoekers in drommen naai- de au- dere stadsdeelen Maar izooals gezegd, bet was niet alleen op de Loskade druk, ook de straten) die ver licht waren, mochten zicli in een zeer druk bezoek verheugen. In do eerste plaats mag daarvan wel genoemd worden de Lange- -iele, waar de eerepoort, de verbindingen tusschen de palen en do gevels, door bonder den gloeilampjes waren verlicht, de m oen bloemperk veranderde kolenhoop trok ieders bewondering en was ook ton deelo verlicht; ons leek bet of daar niet allo lichtjes tot hun recht kwamen Bij ons bezoek aan genoemde straat bleek ms, dat thans ook de Molenberg elcctrisoh. i* 'erlicht on de Beddewijkstraat ook keurig is versierd De Vlasmarkt, die aanvankelijk al leen zou worden versierd, wordt thans hel ■eidicht door een hoog in do lucht, gehangen zeer sterk electrisch lichtpunt Een aardig effect gaven ook de talrijke kleine lichtjes in de Langedelft, waar tus schen heden rijen met giorno's het zeker goed zullen doen De buurteommissio van Koorkerkhof, Wal omgeving had niet tot lieden kunnen wachten en verlichtte gisteren do met pa pieren guirlandes, mandon en hallen van papier en bloemen aardig versierde toogangs- p tra ten a giorno, terwijl zoowel op het Koor kerkhof als op den Wal keurige bloemenpy- ■amides door gekleurde lichtjes ook voor den ivond tot oen versiering werden gemaakt. Wij zouden haast zeggen natuurlijk, va» de Bree er ook dezen avond reeds bij om aan het aardige groene dak over de straal ei-schillende giorno''s te hangen en te ont steken- Hier hoorde men het gejoel van de kinderen, die onder de tonen van harmonica en fluit zich in de Pluimslraat ten tweeden male kostelijk en op eenvoudige wijzo amu seerden- Op het Molenwater was men nog wel be/ig in de- reeds aangebrachte clectrische koorden lampjes te draaien, maar deze waren dan ook direct aan en bleek het hoe de muziektent, en do laan naar deu Kruidtuin keurig verlicht zullen zijn, terwijl ook do grootc W. geflankeerd door sterren hel goed deed Hierbij zij nog opgemerkt, dat langs de huizen van dit deel van het Molen water ook versieringen zijn aangebracht De overige gisteren nog door ons opge noemde' straten, die onder bot versierde deel 'an Middelburg vallen, waren nog niet geïl lumineerd, maar in andere was toch hier en daar door particulieron verlicht of ver-_ sierct, en wij noemen dan speoiaai do geboele 'orlichting van bet kantoorgebouw van da Zeeuwsche Hypotheekbank, mot electrisclie lichtjes, do aardige gevolverlichting van don heer Jansen in de Nieuwstraat, do binnen- huisversiering en verlichtug van den lieor Rutgers van der Loef in de Noordstraat, do stoepversiering van den heer II Dronkora in do Langedelft, en wij zouden zoo door kunnen gaan. Zeker is hei, dat een groot doel van onze stadgenooten zich moeite noch kos ten hebben gespaard om de stad een fees telijk aanzien te geven, maar. en dan was bet gisterenavond nog maar dc vooravond

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1