BEZOEKT OEN BUITENTUIN H. C. REIJERS, I (Ingez. Med.'. borg, J. 0. Meijors, G. Remijn, allen leerlin gen van <le „De Ruijterschooï" fê Ylissin- gen. i Mej. C. H. de Schrijver, onderwijzeres aan de Ohr school te G r ij p s k e r lc e, elaag- de bjj do te Amsterdam gehouden examens in handenarbeid voor diploma A en B. Voor hoofd der O. L. School te Poortvliet hebben zich 2 sollicitan ten aangemeld, zoodat een .tweede op roeping zal plaats hebben. -'""«•j. Handels ond G(fe^ >-s. Door het Bestuur der leniging voor Handelsonderwijs is r.'Vadvjes van den directeur besloten onf met ingang Van September a.s. aan t" l onderwijs aan de Handel sa vondschf^eenige uitbreiding te geven, alsook in et onderwijs wijziging) te brengen. De school zal in plaats van 4-jarig 5- jarig worden, er ial een 5de klasse, z. g. n. vervolgcursus, aan worden toege voegd. Tot dezen vervolgcursus kunnen jalleen toegelaten worden leerlingen, die in het bezit zijn vjan een diploma Handels avondschool, of een diploma Handelsdag school, H B|. S» 3 j KJ. ff, O jen die zich wlenschen voor te bereiden voor fee® praktijk diploma Boekhouden of Handels correspondentie der Federatie of een an. de re vereeniging Bovendien zal 'in de eerste twee klasse gegeven worden algemeen vormend on derwijs, in de Iste klasse 'Nèderlandsch, Franscli, Duitsldh, EngelsCh, Rekenen, Aardrijkskunde, Schrijven, terwijl in de 2de klasse daaraan wordt toegevoegd ide beginselen in Boekhouden. Hierdoor zial zeker het onderwijs nog meer aan delbe hoefte voldoen, en zeker in het belang zijn vtan het vervolgonderwijs vóór bevordering van en eerbied voor natuur, ie gen verwoesting en vernieling van parken en bosschen, lanen en wogen Zoo sprak onze Voorzitter den Ssten Juli in de Gemeente 'a-Gravenhage Do burgemeester van 's-Gravenhage schreef eon week later een brief aan de hoofden der scholen van zijn gemeente, waarin hij deze klachten als het ware illustreerde De jaarlijksche schade door het opbreken van bestratingen uit baldadigheid, wordt voor Den Haag alleen op 30.000 gulden ge schat. Van de jaarlijkselio onderhoudskosten aan schuttingen en afrasteringen kan men veilig helft op rekening zetten van do balda digheid der schooljeugd, die kosten bedra gen ongeveer 5600 gulden, terwijl aan banken waarschuwingsborden voor niet minder dan 7600 gulden jaarlijks wordt vernield, en zoo gaat het door Do vernieling van boomen en heestors, het vertrappen der grasperken geeft aan jaar lijksche onkosten 13.000 guldon, voor de af rasteringen komen daar nog eens 4000 gul- I Het broken van takken van eikenstrui ken en -boomon in den tijd der eikels geeft een niet te becijferen sehode, hetzelfde geldt voor het verstoren van nesten van tuttige vogels in de Schevmingscho Bosch- jee, de Boschjes van Poot en Marlot Schreit dat niet ten hemel? Zien onze onderwijsmannen een wegi «mi die baldadigheid den kop in te drukken, achten zij het mogelijk deze neiging tot vernielen bij Onze jeugd te beteugelen? Zou den zij in staat zijn bij de kinderen meer eerbied voor andermans goed en voor wat eigendom der gemeenschap is, bij te bren- VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. 'Het telefoonstation te Z ij pe zal met ingang van 6 Augustus a s. op werkdagen worden opengesteld vjan 8 V.m. tot 9n'.m De openstelling voor het telegraafsta tion blijft gehandhaafd op 8 v.m. lot 3'/? n.m.; 5 n.m. tot h.m. A ntodiehs'ten. Dat het AutobusVerkeer nog in om vang en beteekenis is toegenomen, blijkjt ohs uit den juist ontvangen derden druk van den Officieelen Gids der Autobus- dieüjstregelingen in Nederland, uitgave van de Handelsf-eizï gersvereeniging St Christoffel te Utrecht, welke Gids, op hieuw herzien eö bijgewerkt, thans ruimj 490 dienstregelingen, over het geheele lahd verspreid, bevat. Ook onze provincie inhakt daarbij eeh goed figuur. LEGER EN VLOOT. De Reseiiv.e-off icier en. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist, betreffende bet overleg inzake de korting op de bezoldiging van onder de wapenen geroepen reserve-officieren, die te vens rijksambtenaar zijn, en de totstandko ming eener regeling in verband met de toekenning eener kleedingtoelage; de te men maatregelen voor hot opkomen onder de wapenen der ros.-officieren gedurende den zomer, hoeft minister Van Dijk geantwoord, dat het overleg is afgeloopen, en een ont werp Kon besluit aan den Raad van State toegezonden. De totstandkoming der rege ling is spoedig te verwachten. AFLOOP VERKOOPINGEN. Maandagavond werd ten overstaan) van den notaris D. van de Velde van Tho-> ten, ten verzoeke Vfan C. van der WeelQ te Poortvliet de volgende perceelen! te velde staande vruchten publiek ver kocht: le perc. tarwe f 120;9 2de perc id. f 120; 3de perc. id. f 125; 4de perc id. 90; 5de perc. haver f 105; 6de perc. gerst f 1.10, alles per gèmet. DE TELGELS STRAK. W. J. L. schrijft in „De Kampioen' De plantsoenen worden vernield, de bos schen bevuild, de natuur ontheiligd, daar moeten wij krachtiger nog tegen in, alles wat het toerisme maakt tot een geostfcebjk en moreel gehot, rust geeft te midden der jagende tijdon, d&t moeten wij beschermen, bevorderen. Veel wat de overheid nalaat, in het te genwoordig stadium niet anders dan nalaten kon dikwijls, daar zullen wij in moeten voorzien. t Propaganda onder do jeugd, onder de ar beiders, onder de burgers, onder de beurs bezoekers, ja, zeker ook' onder de beurs bezoekers, en hun genooton, onder de onder onze eigen leden ook', Onlangs zei een moeder tegen ons: men verbiedt dit, men verbiedt dat, maar waar- ■erbiedt men die schervenkeuken op do kermis niet, waar 't de groote kunst is en bet grootste plezier geeft de meeste dingen stuk te gooien Dat leert den kinderen vernielen. Is het wonder, dat de lieve jeugd groote) keien naar wielrijders en automobilisten gooit, gelijk ook ook een der klachten is van den Haagschen burgemeester Met straatvuil en zand wordt je soms ge- het geen koolstronken of keisteenen zijn. Kunt gij hier te lande onbewaakt op straat een auto of oen motorfiets laten staan, zoo als overal in Amerika gebeurt, parking? Bij parking worden de auto's eenvoudig viscbgraat-opstelling op straat neergezet Btaan daar veilig. Doe dat hier eens. Er moot verbetering komen en die verbe tering moet van de school uitgaan, de ouders der kinderen moeten de onderwijzers krach tig steunen. Men heeft beweerd, dat de brooddronken heid, zelfs de misdadigheid bij de jongelie den in de landen, die in oorlog geweest zijn, te wijten is aan het lang van huis zijn van de vaders en de verruwing door het leven het veld 't moge waar zijn, maai- wij zijn niet in don oorlog geweest, al hadden wij de mobilisatie, waarin toch ook veel ver lof gegeven werd wij kennen de verru wing niet door het verblijf aan bot front en toch is het in ons land niet minder erg dan elders, neen, erger. Het zijn de schoolkinderen, en zij, welke nauwelijks de schoolbanken verlaten hebben, die vooral schuldig zijn aan deze erger lijke baldadigheid. Daarom doen wij nogmaals een beroep op vragen, maar het gaat ook om groote din gen, om schatten, die behoören tot de bee te, die wij bezitten. Dc gemeenschap vraagt er om, hier en ginds, allerwegen Laat haar stem niet onbeantwoord. De teugels strak Maar mot dit al zouden wij er nog niet zijn, als hetgeen, wat de onderwijzer tot stand zal weten te brengen, niet werd voort gezet door de ouders. Als de jeugd onder het toezicht van den onderwijzer weg is, dan moeten de ouders diens taak overnemen, dan moeten zij, wel bewust van bun verantwoordelijkheid, zorgen, dat wordt toegepast, wat den kinderen is voorgehouden. Dan toch voelen de kinde ren zich ineens vrij, de dwang is weggenomjen, zij zijn als veulens in de weide nu komt het er op aan om dat vrijheidsgevoel nieifc te doen overslaan in bandeloosheid. De ouders kunnen niet lclaar staan om hun kind, als 't ware, zoo. over te nemen uit de handen van don onderwijzer. Het zal in de overdenking van dit vraagstuk /.oker een •moeilijk op to lossen puzzle blijken te zijn, maar misschien is er toch wel door schrandere koppen, die de kinderziel doorgronden, iets op te vindon. In elk geval moet ieder, die yoor ons stre ven voelt, meehelpen om de straatschenderij tegen te gaan, desnoods met do krachtigste argumenten. Het kind, van school thuis gekomen, moet aan tucht gewend worden, niet alleen in huis, maar ook, als 't weer de straat op gaat. Daarvoor zijn de ouders verantwoor delijk zij moeten inzien, dat zij niet alleen hun kind, om zich zeiven, maar ook om dei- wille der gemeenschap hier een plicht te vervullen hebben. Die dal niet voelt, heeft niet het recht zich te beroepen op de gemeenschap als andere be langen hem daartoe nopen. Van huis moot ook uitgaan de veredelende invloed, hot goede voorbeeld, dat het kind terughoudt op vrije middagen en den Zon- d als in de vacantie, zich te als wij hiervoren geschetst heb- MARKTBERICHTEN- Een meisken rank en choon j met zon vergulde lokken Middelburg, 2 Aug,. Op de graan- lallen bij D VOS markt van heden was er geen aanvoor en 18 "'erkelijk, /.under jokken, werd geen noleering opgemaakt. Opgave van den markimeester: De Nolarissen H. C. ITTMANN Boter t l particuliere prijs r 1.10. en j c BLAUPOT TEN CATE tieren fparticuliere prijs f8. te Middelburg, zijn voornemens Opjave van den marklzeller vin rlcn Donderdag I6 Augustus 1923, des ben. Arbeiders, burgers, beursbezoekers en hun gonooteïi, boeren allen moeten hier als ouders, zoowel als volwassenen, die zich een deel gevoelen der gemeenschap, opko men vóór bevordering van den eerbied voor natuur, tegen verwoesting en vernieling1 van parken en bosschen, lanen Op tegen de baldadigheid, de vernielzucht de bandeloosheid' Samen, met den Nederlandschen onder wijzer, alle Nederlanders, die met ons de noodzakelijkheid voelen, dat er een einde komt aan de Tuwheid, die het kenmerk schijnt te zijn van onze hedendaagsche jeugd. Voor allen geldt het: de teugels strak f de onderwijzers. Wij zijn niet op de hoogte van hetgeen de onderwijzers in hun vergaderingen gewoonlijk maar nu de vacanties begonnen zijn, hopen wij, dat zij eens ernstig dit zeer ernstige vraagstuk zullen bepeinzen; als zij, zooals gelukkig velen hunner doen, de na tuur ingaan, hetzij te voeti of met de fiette of per motorfiets, of wel ze maken een reis over de grenzen, soms heel ver van honk, als zij dan zoo heel alleen in de natuur zijn, als 't ware zich opgenomen gevoelen in die wondere wereld van schoonheid en rust, laten dan ook eens hieraan denken, dat het zoo dringend noodig is de kinderziel, wier vorming ook in hun handen, gelegd is, vat baar te maken voor de liefde, die ook eerbied voor de natuur. Er gaat zooveel kostelijks verloren, als de boomen en hees ters vernield worden, bloemen en bloeiondo takken afgerukt, nestjes worden uitgehaald, grasperken vertrapt en hagen gescheurd; als in plantsoenen en bosschen schillen en pa pieren worden achtergelaten, in beekjes en vijvers allerlei rommel geworpen wordt. Wat een schade kan een achteloos wegge worpen lucifer aan bosoh en heide berok kenen, wat een gevaar ligt er niet in het vuurtje-stoken, het lcampeeren zonder de voorzorgsmaatregelen, die de echte kampeer- Wat wordt het genot van' anderen, die de stilte zoeken, niet bedorven door luidruch tig gebrul, dat gezang moet voorstellen van den wielrijdenden of motorenden toe rist, die mot allerlei projectielen wordt ge bombardeerd. Aan u, onderwijzers misschien ook aan de onderwijzeressen doen wij het drin- verzoek: helpt ons uit dit groote perikel. Overal moet bezuinigd worden, laat in de eerste plaats zuinig zijn met wat de natuur ons weliswaar met milde hand biedt, dat alleen ongeschonden zijn eoho beid kan bewaren. Zou het niet mogelijk zijn, dat door onderwijzerswereld één groote en machtige veldtocht op touw werd gezet tegen bal dadigheid en ruwheid? Is de Nederland- sche onderwijzer niet zóó sterk, dat hij dit vermag tot stand te brengen? Wjj hebben vertrouwen in hem hij dit vertrouwen niet beschamen. Zeker, het ia véél, heel véél, wat wij Landbouw Boter f 1, particuliere prijs f 1,10. Eieren F 7, particuliere prijs f 8. Vli6singen, 1 Augs. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Rootle Bessen 612 ct., Witte Bessen 9 14, Frambozen 26—50, Aardbeien 2045i Kruisbessen 59, Madeleinen 1821, Ooms- kinderen 1820, Morellen 3036, Suikerij 16, Doppers 1317, Tuinboonen 4—5, Oranjepruimen 2831, Tomaten 40, Astra kan 15, Aardappelen 4—4.5, Peen 56, Pos telein 816, Snikerhoonen 37—51, Princes- sen 79100, Wagenaars 5058, Snijboonen —73, alles per K.G.; Kipeieren 66, per stuksBoode Kool 618 5, Savoije Kool -15, Bloemkool 723, Sja 0 54. Komkom mers 810, Perziken 13.517, Meloenen -77, alles per stuk; Selderie 6.510, Uien 3.57.5, Peen 28.5, Rabarber 0,51,5, Kroten 67, Rapen 66 5, alles per bos; Andijvie 13129, Kervel 1213, Pieterselie —75, Zuring 17, Sla 1015, Snijbiet alles per mand. es, 31 Juli. Op de groote veiling de den: Roode Bessen f78.70, Vroege Oranje Pruimen 29.80. 1 Kleine veiling Kersen: Suikerkrieken f34 Eierkrieken 2733, Zwarte Vleesch- kersen 2432, Zwarte Blanche 31, Roode Blanche 22, Zure Morellen 2530, Diver- Kersen 1826. Pruimen: Vroege Oran- Pruimen 17—29, Eng. Krozen 3439, Ok- kelanen 3438, Marbeïanen 34, Diverse Prui men 10—15, Afval Pruimen 617, Kruis bessen 411, Roode Bessen 68, Witte Bes sen 1213, Frambozen 1427, Peren: Ooms- kinderen 2339, Janbaas 1819, Zomerlouw- tjes 21, Gron Bergamotten 16, Suikerijen 1617, Diverse Afval Peren 816, Appels: Madeleinen 1431, Afval Appels 212, Gr. Aardappelen 2 905.40, Poters 2.402.f" Boontjes 39- 4, alles per 100 K G Babarber 3, Wortelen Uien 5—6 80, alles per 100 bos; Perziken 1—13, Boode Kool 10, beide per 100 stuks; Eenden 1.80 per stuk. BUITENLAND. EEN AFZONDERLIJK ENGELSCH ANTWOORD? In Londen is iedereen, officieele en of- ficieuso personen, pessimistisch gestemd. D. gelooft niemand meer aan de waar schijnlijkheid van een gezamenlijk Geallieerd antwoord. De Belgische en vooral de Fran- sche nota zijn blijkbaar heelemaal niet in de Engelsche smaak gevallen; overigens w .wij er niets v an dan bij geruchte, en die ge ruchten zijn, vooral nu onder heel groot voorbehoud te aanvaarden Het Engelsche kabinet komt telkens bij elkaar en zet de beraadslagingen telkens voort. Doch veel schijnt dat niet te geven, want ook in het kabinet is jje meening schillend. Toch wordt algemeen aangenomen, dat van een gemeenschappelijk antwoord niets meer zal komen. Dat wil dan nog) niet zeggen, dat de En tente uiteen gaat. Want volgens Reuter zal de Engelsche regeering nóg trachten, als zij inderdaad tot een afzonderlijk antwoord besluiten mocht, om de mogelijkheid voor Frankrijk open te laten ach bij de Britsche politiek aan te sluiten, indien het dit wenscht! Dus nog wordt de deur niet gesloten* kan de Fransche regeering eieren voor haar geld kiezen. Nog is er de tijd om over consequentie te denken, als werkelijk de Entente eexjs sterven mocht en Engeland en Frankrijk eens tegenover elkaar komen te staan. Vandaag Baldwin's regeeringsverklaring in het Lagerhuis. Daar mogen de heeren dan eens over denken als ze met vacantie gaan. Wij weten nu, wat die ongeveer behelzen zal. 's er dan geen oplossing, en wéér wordt de crisis verschoven. Totdat de Ge allieerden elkaar de hand zullen moeten rei ken? 1 BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Saksep. In verschillende steden van het Sak sische bergland, zooals in Zwiokau, zijn ern stige onlusten voorgevallen. Arbeiders, die betoogden voor loonsverhoogingen en andere hebben verschillende werkgevers aangevallen en mishandeld. De erklaart met alle middelen een herhaling van dergelijke doden te zullen verhinde ren. Betoogingen van allerlei aard zijn ver- JJitde Ver. Stat De verbetering van den toestand van President Harding houdt aan. Hedenmorgen werd door den lijfarts aan de journalisten medegedeeld, dat President Haring een uit stekende nacht heeft doorgebraoht. Volgens zijn meening ia de President reeds herstel lende. Hedenmorgen kon hij ree" voldoende voedsel tot rich nei namiddags 2 uur, op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" aan de Markt te Middelburg, in het OPENBAAR TE VERKOOPEN: 1 EEN HUIS EN ERF te Oost en West-Souburg, aan de Kanaalstraat, A no. 59, groot 180 c.A. Aanvaarding 1 October 1923. 2. 37 Aren (283 r.) BOUW LAND te Ritthem (Welzinge) aan den Lagenweg bij „Veld- lust". 3—6. 32 Aren 70 c.A. BOUW LAND te Zoutelande aan den Houtenburgschenweg bij „Houtenburg". 26 te aanvaarden 1 No vember 1923. Bezichtiging: Het woonhuis 14 en 15 Augustus 1923, 's morgens van 1012 en 's middags van 24 uur, op vertoon van een bewijs van toe gang, hetwelk verkrijgbaar is ten kantore van bovengenoemde Nota rissen en bij den oproeper P. MAAS te West-Souburg. Het bouwland iederen werkdag. Notaris PAAP te Vlissingen zal WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1923 's morgens 10 uur op de hof stede „Het Fort Zoutman" voor den heer P. J. DE PAGTER PUBLIEK VERKOOPEN den kapitalen LANDBOUWERSINSPAN, bestaande uit: 5 PAARDEN, als: Jans, bruine merrie, geb. 1909; Kato, bruine merrie, 1917; Marie, bruine merrie, 1919; Madame, bruine merrie, 1921; bruin merrie veulen; 20 stuks HOORNVEE, als: Doperwten 8, Spitskool 3— 10 baatgevende melkkoeien, 3 kalf- 1 "T--X-9- vaarzen, I1/, jarige vaars, jaarling vaars, 5 aanhoudkalveren, 2 vette varkens, 35 kippen en hanen, 7 eenden en 1 woerd (1922); trek hond met tuig en hok. Voorts: verenwagen, 2 menwa- gens (1914 nieuw), 3-wielskar (zoo goed als nieuw), hondekar, hooi- ïark „Woud", 2 ploegen, 6 eggen, y/.o. 1 zigzag-eg, cultivator, rolblok, yeldslede, best,werkende 4 a 5 P.K. notor „Powelï", rechtstroodorsch- nachine met rolschudder, hand- iwiedmachine, windmolen met zeef- Jeu, kortmolen, 3 mangelmolens, epen, blokken, kort- en lang- [touwen, pongers, opsteko^ wolbord Advertentiën Voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onze onvergetelijke Echtgenoote t Moedér, Mejulfrouw HELENA PONSE-SWART, betuigen wij onzen hartelijkt dank. J. W. PONSE. Koudekerke, Tramsingel. HET KANTOOR van KOEPOORTSTRAAT 27 is van 6 tot en met 16 AUG. GESLOTEN. De Noiaris W, HIOOLEN Middelburg is voornemens in het OPENBAAR TE VERKOOPEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1923 des avonds 8 uur in het Veilings- gebouw „Mercurius" aan de Koe- poortstraat te Middelburg: Een WINKELHUIS en ERF, staande en liggende te Middelburg aan de Lange Breestra;3t, gemerkt O 149, groot 2 aren. Beneden terstond le aanvaarden, boven bij de week verhuurd voor f 2.50. Een HUIS en ERF, staande en Ugglende aan de Koningstraat te Middelburg, gemerkt E 245, groot 78 centiaren. Terstond ontruimd le aanvaarden. Een HUIS en ERF, staand liggende aan den Veerschen weg te Middelburg, gemerkt S 12, groot 70 centiaren Ontruimd te aanvaarden 1 Octo ber 1923, zonder inmiddels huur te genieten. Voormelde onroerende goederen zijn te bezichtigen daags vóór en op den verkoopdag van 10—12 en van 2—4 uur op vertoon van een bewijs van toegang met verdere in lichting verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. en andere kettingen, drijfriemen, riemschijven, 2 watervaten (600 en 500 L.), 4 watertobben, kookfor- ïuis, vorken, rieken, houweelen, lardappelpooter, aardappelkistjes, ;akken, paardenwant, stallantaarns, nest in den mestput; melkgereed- chap: 14 bijna nieuwe melkbussen, nelkemmers, trechters, botertobbe, ukken en meer. EENIG HUISRAAD; innenkastje, tafels, stoelen, wafel- jzers, peroleumstellen, enz. enz. Eindelijk ca. 40 perceelen VRUCHTEN TE VELDE, ïls; tarwe, bruine boonen, paarde- Joonen, aardappels, erwten, man gels, suikerbieten, 2e snee klaver, et- en nagras; de weiden voorzien van goed drinkwater. Notitiën der vruchten te verkrij gen bi; den eigenaar en den No- itaris vanaf 8 Aug. a.s. Bergplaats voor fietsen; geen stal ling; muziek niet toegelaten. Verkoop vee te 1 uur precies. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg is voornemens in het OPENBAAR TE VERKOOPEN .p Donderdag 16 Augustus 1923 des. avonds 8 uur in het Veilings gebouw „Mercurius" aan de Kee- poortstraat te Middelburg: EEN WINKELHUIS EN ERF __m de Gravenstraat te Middelburg, plaatselijk gemerkt I 278, groot 53 centiaren. Te aanvaarden 1 October 1923 of zooveel eerder mogelijk. Bezichtiging daags voor- en op den dag der verkooping van 1012 en van 24 uur op vertoon van een bewijs van toegang met ver dere inlichting, verkrijgbaar ten kantore van den Notaris aan den TBAMSINGSL C 86. Wenscht U voor Uwe hinderen een gezelligen dag gedu rende de kermis, zendt hen dan naar DEN SPEELTUIN. Daar is vermaak voor oud en jong. Aanbevelend. N.B. Gratis gelegenheid voor feestzaal.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3