BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 2 Augs. (Slotkoeis). 6 pet Nederl 1923 11 vijf zestiende; 6 pet Nederl. 1922 1013/,; 5 pot Nederl. 1918 95; 4%. pet. Nederl 1917 89 negen zestiende; 2% pet. Nederl VV. Schuld 573 pet do. Oblig 66%3 pet do. Certif. 663/4. Cort. Ned Hand. Mij. 120%— 121%Aand Ned. Ind Handolsb. 107—108; Aand. Kol. Bank 126138%Kon Petrol. Bank 319 —325; Gecons. Holl. 107%—U0; Cult. Mij Vorstenlanden 140141 Va-Handelsv. Am- sterdam 397402; Javaseho Cultuur 501 307; Aand Deli Maatsch. 266—271 Am- eterd. Rubber 142'/?; Ned. Amerik Vaart 79'/?, Ned. Scheep- vaartunie 100%; Kon. Ned. Stoomb. Mij 105J/2 I i Philips A 230%Jurgens A. 41—44Ana conda 80%; Steels 90; Erie 11 één zes tiende, Southern Railway 32%; Union Pa cific 131%Common Marine 7 dertien zes tiende; Prefered do 23%Maxwell Land 0 v. A. 3 drie zestiende- Prolongatie 2% Markt sluit nogal vast. Stemming wat •beter. Wisselkoersen Londen 11.6175; Berlijn 0.000225; Wee- nen 0.0035; Parijs 14 625; Brussel 11.62, Dol lar CJablo 2.545 r TELEGRAFISCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Koninld. Nad Met. Instituut te De B31 Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Augustus. Hoogste barometerstand: 764.7 te Weenen. «mgste barometerstand 743 9 te Valentia Verwachting tot den avond van 2 tot den avond van 3 Augustus Aamunkelijk matige, later toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, zwaarbe- wolk' tot betrokken met regenbuien, de zelfde temperatuur. Temperatuur hedenmorgen alhier 9 uur 65 gr., 12 uur 73 gr 3 uur 75 g. HOOG WATER. VL is singe n, (Z o m e r t ij d.) "Vrijdag 3 Aug v.m. 6.18 Zaterdag 4 701 Zondag 5 7.52 Maandag 6 8.52 Dinsdag 7 10.03 Woensdag 8 11.12 Donderdag 9 n.m 120.S zoekers ook weer vrij groot eu het the ater op de Balans mag zich ook in ecu druk bezoek verheugen evenals de voor stelling in Flora. gen gaan naar de meerderheidspartij in den Raad. Door het Raadslid A. C, M, Poppe is tegen dit gedoe protest aangeteekend bij het Hoofdstembureau, terwijl hij zich bij adres richtte tot H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, en later bij dat zelfde College zijn bezwaren heeft inge bracht tegen de Raadsbesluiten waarbij de nieuw gekozen leden werden toege laten, en wel op deze gronden: dat de Voorzitter van Stembureau I aan met name genoemde kiezers en kiezeressen, in hoofdzaak bewoners van het R. K, Liefdehuis, die niet lichamelijk, doch geestelijk hulpbehoevend zijn, als an- alphabeten of lijdende aan onnoozelheid, kindsheid, enz. in strijd met de bedoeling van art. 78 der Kieswet zou hebben vergund, zich bij de stemming te doen bijstaan, terwijl, aangezien het verschil in den uitslag slechts 9 stemmen en het aantal der bedoelde gevallen plm. 20 be draagt, moet worden aangerfomen, dat de gewraakte handeling van den Voor zitter invloed op den uitslag der stem ming heeft kunnen uitoefenen. Ged. Staten van Zeeland hebben door een harer leden een onderzoek ter plaatse laten instellen, en als gevolg daarvan de stemming vernietigd, zoodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Bij dit onderzoek en het onderzoek dat ook de Officier van Justitie te Mid delburg in deze zaak heeft doen instel len, is onder meer aan het licht geko men: le. dat al de geneeskundige verkla ringen op twee na als reden der hulpbe hoevendheid opgaven „onvoldoende ge zichtsscherpte", terwijl bij het leeuwen deel der gevallen de personen onvoor waardelijk de geschiktheid hadden zelve te stemmen. 2e. dat de verklaringen waren afge geven zonder voorafgaand geneeskundig onderzoek, op de verzekering in het R. K. Liefdehuis aan den geneesheer ge daan, dat dit onderzoek reeds door een anderen geneeskundige was geschied, wat later onwaar bleek te zijn. 3e. dat de verklaringen eigenlijk wa ren afgegeven voor de vroeger gehouden Provinciale Staten Verkiezing, en die verklaringen dua uit het dossier dezer verkiezing weder waren teruggegeven aan het R. K. Liefdehuis voor de veel later te houden Gemeenteraadsverkie zing. 4e. dat dus deze verklaringen zijn ge bruikt, terwijl zij die daarvan gebruik maakten, wisten, dat zij valsch waren en niet afgegeven voor deze stemming, waarvoor zij gebruikt werden. De kiezers van Hulst zullen dus op nieuw ter stembus moeten gaan en kun nen dan toonen of zij nu genoeg hebben van al de knoeierijen, die zoo langza merhand aan de gemeente Hulst een treurige vermaardheid bezorgen. In elk geval fs dit feit, of liever ge zegd zijn deze feiten, weder een waar dig vervolg op de finantieele knoeierijl welke onlangs bekend werden en zeer typisch zwijgt de plaatselijke pers, die geheel in handen is van de z.g. meer derheid, dit geval tot heden toe dood. KIESKNOEIERIJEN IN HULST. Men schrijft ons uit -Hulst: Men herinnert zich nog wel de enkele maanden geleden bekend gemaakte knoeierijen in zaken betreffende het Be heer der gemeente Hulst, en betrekking hebbende op de Gemeentelijke Gas fabriek, de Distributie enz. en verder over het roekeloos finantieel beheer, het bouwen en subsidieeren van 10 Scholen wat duizenden guldens aan de gemeentekas kostte, het geknoei bij den aankoop van een bouwterrein door de gemeente, het niet tijdig afdragen van pensioenbijdragen der gemeente ambtenaren, militiegelden, enz. terwijl alles in den Gemeenteraad werd door gedreven met 65 stemmen en met de wenschen van de sterke minderheid geen rekening werd gehouden. Bij de laatste gemeenteraadsverkie zing, waarvan de stemming heeft plaats gehad op 17 Mei 1923, ging het er dus om, om in het belang van de gemeente Hulst een einde te maken aan de macht van die meerderheid en aan hun Bestuur, door wiens leiding en onder wiens leiding al die knoeierijen mogelijk waren. De uitslag was 743 stemmen voor de bestaande meerderheid en 734 stemmen voor de oppositie, een verschil dus van slechts 9 stemmen, waarbij men in aan merking moet nemen, dat de stemmen van plm. 200 geestelijke zusters enz. die buiten alle economisch en maatschappe lijk leven staan en dus zeer weinig be lang hebben bij het finantieel beheer der gemeente, onder de stemmen van de meerderheid begrepen zijn, dat bo vendien onder de ongeldig verklaarde stemmen ruim een twintigtal waren, die voor de oppositie meer dan één stem hadden uitgebracht, terwijl deze geval len voor de meerderheid nog geen 10 waren, maar bovendien waren 24 per sonen (verpleegden in het R. K. Liefde huis) door den Voorzitter van het Stem bureau I (de Burgemeester der ge meente) tot de stembus toegelaten met steun ingevolge art. 78 der Kieswet, die niet in den zin der wet lichamelijk hulp behoevend waren, en bijgestaan door personen van besliste voorstanders der meerderheid (in hoofdzaak geestelijke zusters), dus ook beslist hun stem BEVOLKING. In de tweede helft vgn de maand Juli zjjn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen Joh. W. v£m Gelder, van Amersfoort, St. Janstraat I 51-53; A Neggéü, Rotter dam, Gravenstr. I 269; W. Gilde, Win schoten, Pottenmarkt K 408; Ja Ma van der Does, Katwijk, Noordplein M 292, S. C. Smit, Hilversum, Houtkade H 118 M J. v. Hiam.Dordrecht, Markt G 5; 'A W Pikaar, Rotterdam, Lange Delft B 124 M- P. Willenburg, Zierikzee, Langt Noord straat C 31; J. A. van Gilst, Rol terdain Kinderdijk P 95; W. G J. Bud ding, Haarlem, L. Gortstraat K 31; M. Reraijnse, Diepenveen, N Oostersche sir. N 86; A. 'C Nissen, Roosendaal, L. Gort straat K 31; P de Letli, Hilversum, Gra venstraat I 269; J H. Johse, Sas van Gent, St. Sebiastiaanslraat, L 176; D Bak ker, 's-Gravenhage, IC. Delft F 19; G. van Steenbergen, Delft. Noordsing S 171a; D Lippens, Steenbergen, Wagenplein Q 113; Ma. P van der Mijle Terneuzen, Dam A 8-9 Vertg oliken J II Slrubbe, Koorikerkhof A 10, naar Prinsenhage Groot Overveld; C M Bur ger, Spanjaardstr. F 71, Amsterdam, Keizerstraat 317; R. M Smits, St. Joris^ straat I, 122c, Dordrecht, Willemstr. 22- M van Nassau, Wachtpost V 133, Tilburg' Wachtpost 1; J van der Noll, Rozenstr' W 22j>, Helder, a b- 'II. Ar. v. (Speijk; ;P van Rosmalen, Heerengracht AI 25 ICloetinge A 29; B J Staal, IC Noordstr E 18, Leiden, Groenharengracht; T Werkman, Hendrikstraat AV 55, 0. en Souburg, Braam straat; \V P van der Ilarst, Loskade P 266, (Ermelo, Vier houten; J. S du 'Bois, Nieuwepoortr. 200, Zierikzee, Krepelstr. C 193c; Mr C F J Goffihhult, L. Btfrgfc C!100, 'Rotter dam, Ilooge Oostzeedijk 12Gb, J C Schelven, Nederslraat O 200, O en w. Souburg; Al R. Bourdrez, Langeviele K 379, Koudekerke; Th. J Alarx, Alarkt C 9, Amsterdam, Keizersgracht 108 EEN WONDER is wat óe aanschouwt Als Erdal steeds Uw schoenen onderhoudt. (lngez Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. GEEN GEZAMENLIJK ANTWOORD, j Lang heeft men geaarzeld oin met deze LONDEN, 2 Aug. V. D. Gemold word rectauratie te beginnen, die nu_ reeds - - - Onder de gemeente Rhoon, onge veer 500 meter ten zuiden van hel ge meentelijk vliegterrein aan de AV.aalh.aven. is gistermiddag omstreeks drie uur een Zweedsche tweedekker, type S 18, met Mercedes motor van 280 PK, komende uit Zweden, gevallen Toen men op het vliegveld wilde landen is het toestel vau een scherpe bocht overgegaan in >een vrille waaruit men zich niet 'meer om hoog kon Werken; de tweedekker stortte an een hoogte van ongeveer 150 meter omlaag en kwam terechtl in een haverveld van den landbouwer Groenenboom. De inzittenden kwa&ien ohBer de ma chine terecht. Het "Svaren onder-luitenant der Zweedsche artillerie Hugo Montgo mery, de bestuurder, die op slag gedood werd, kapitein waarnemer A Liljewalch, die een been heeft gebroken, eu in genieur G. .Axelsson, die een schedel breuk kreeg en een verbrijzeld onder been cn een gebroken'arm had. Nadat op het vliegveld aan de Waal haven de eerste 'hulplwas verleend, zijn de slachtoffers met twee auto's van den geneeskundigen diëtist naar het zieken huis aan den Goolsingel (aldaar gebracht. Ingenieur Axelsson is daar gisteravond overleden; de toestand van kapitein-waar nemer Liljewalch was bevredigend en leverde geen gevaar vioor het leven. De drie Zweedsche officieren waren uit Zweden naar hier gekomen om Za terdag deel te nemen aan den wedstrijd RotterdamGolhenbur g De tweedekker is vernield Volgens inlichtingen uit officieel© bron zijn bij de Maandag nabij Kreiensen plaata gehad hebbende spoorwegramp geen Nedei- landers gedood of gewond. uit Londen, dat de Britsche regeering ia de nota's van Frankrijk en België geen basis kan vinden voor een gemeenschap pelijk antwoord aan Duitschland LONDFN, 2 Augs. V. D. De Britsche regeering heeft tot haar leedwezen moe ten constaleeren, dat in de antwoorden; van Frankrijk en België op de Britsche noia aan Duitschland geen voldoend© elementen aanwezig zijn ornl een gemeen schappelijk antwoord der geallieerden' aan Duitschland waarop groot Briltanië grooten prijs had gesteld, te zenden. De Britsche regeering is vau oordeel, dat hel Roervraagstuk te belangwekkend om de oplossing daarvan nog meer te vertragen. De Britsche regeering heeft de geallieerden toestemming verzocht alle tot op deze kwestie betrekking hebben de documenten te mogen publiceereu in de hoop dat dit de geheele wereld de noodzakelijkheid eener snelle gemeen schappelijke actie zal bewijzen. LONDEN. 2 Augs. V. D. De Britsche regeeriDg-verklaring werd in hel Hoo- gjeihuis door Lord Curzon en In het Lagerhuis door Baldwin voorgelezen. Uit deze verklaring blijkt, dat in het ontwerp antwoord, dat de Britsche regeering ter overweging aan de geallieerde regce- ringen hoeft doen toekomen eindigd mleli de üilncodiging aan de Duitsche regee- ring mdïen zij een hervatting der onder handelingen weuschle, zonder vertraging alle verordeningen en decreten betrek king hebbende op't lijdel. verzet in te trekken en de sabotage te desavoueeren. Verder blijkt uil de regeeringjsvetrkla ring, waarin mededeeling werd gedaan t. o. v. de Frahsche en Belgische antwoor den, dat Italië zich bij de houding van Engeland aansluit. In beide Huizen werd die verklaring gevolgd door debatten, die hog voortduren. KUNST EN WETENSCHAPPEN. LSATSTE BERICHTEN. UIT MIDDELBURG. De drukke kermis Donderdag wordt wel door prachtig weder begunstigd, en er zijn dan ook heel wat „Provincialen" gekomen om de kermis mede te maken maar bovendien was het aantal vreemde- linden, die een dagje hier vertoefden 2eer „root en logeeren en hier ook velen(, zoodat het tusschen de kramen op de Markt een cosmopolitisch gezelschap was. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 2 Augs 3 uur. Heden had zich een betere stemming van de Effectenbeurs meester gemaakt De m soorten konden zich verheffen boven do vorige slotprijzen, doch van een krachtig herstel was toch nog geen sprake H. \r. A. (Suikerwaarden) even hoven 400 Cultuurfondsen in doorsnee niet veel 'eranderd Petroleum: Koninklijken en Geconsolideer den in hoofdzaak omstreeks de vorige stop- prijzen, V. i Scheepvaart niets bijzonders. Tabakken op middenniveau van gisteren. Rubber eonigszins boven de vorige slot prijzen afgedaan. Ned Industrieelen: Jurgens-aandeeleu iets hooger 1 j Aunerikanen veronachtzaamd. Prolongatie 23% WISSELKOERSEN. (Of!) AMSTERDAM, 2 'Ajüg. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de k.ersen van gisteren. Londen 11.61# (1182%) Berlijn 0 0002 vijf zestiende (0 0002%) Parijs 14.62% (14 67) Brussel 11.62% (11.97%) Zwitserland 15.40 (45 50) Weenen 0 0035% (0.003570) Kopenhagen 46 00 (45 70) Christiania 10 70 (40 65) Stockholm 67 60 (67.70A New York 2.54% (2537/8) Schouwburg. Po [ascli e Perlemoer NV Het Hofstad Tooneel. Een goede Amerikaansche kluehl. Amerika is nu eenmaal het land vau the almighty Dollar en het spreekt van zelf dat die ook in de compagnonschap Piotasch en Perlemoer een groote rol speelt. Maar er is nog een macht' boven, die almighty; er zijn. gevoelens van een vader voor een dochter waarbij de dol lars op de tweede (plan komen; e r is toog iets als trouw" en bewondering van een vrouwelijke bediende, die zich een eerste kracht als oostuumontwerpster niag noemen. Er rijn. factoren die het van de dollar winnen, zelfs bij deze twee koop lieden. Dit alles maalde het stuk mede tot een blijspel v.an goed gehalte. Het was veel meer dan een joodsche klucht met bijbé- hoorend lawaai, tongval ein drukke gesti culatie, meer dan een mengelmoes van1 clownerie en sentinataliteit. Het had van al die eigenschappen precies voldoende, quanlitatief zoowel qualitatief (een heel 'enkel uit de toon 'vallende uilzondering daargelaten), om 'n heelen avond nmuseeren en te boeien. AVant amusant toch bleven ze ,de eeuwig ruziënde, en toch zoo -aan elkaar 'gehechte Polascih en Perlemoer, met hun heel grooten mond en hun hart van goud Zij blijken per slot niet het Sjacherende jodentvpe te zïjW dat uitsluitend aan het goud denkt. Daar voor gaf de schi'ijver Montague Glass de advocaat Feldraan, die met ieder mee piraat, als het zijn 'pocket maar tol voor deel is En naast hen was de costuumteekena- s, juffrouw Goldmah, de vtouw, die op gaat in en meeleeft met een zaak, en die trouw blijft tevens, als het failliet dreigt. Die met alle etnergie medewerkt uit liefde en bewondering voor den jona sten der compagnons, Perlemoer. Fie Ca- en liet zich er in opnieuw kennen als een actrice van beteekenis. Ahton Roemer gaf zonder te veel charge het type van den drukken goed- hartigen zalcenjood Potasch; en Hans van Ees stond hem als den jongere en „drij vende" kracht Perlemoer goed bij. Zij' waren beiden een prachtslel, dat elkaar volkomen aanvulde. Door hen beide voornamelijk, en door het uitstékend spel van Fie Carelsen werd het een dankbaar geheel waar wïj' met herinneringen aan een heel aardigen avond, in deze too- heehveek aan zullen terugdenken. Herman Schwab had in uiterlijk mis schien iets nieer de geslepene kunnen zijn, doch toonde zich overigens de ac teur van beteekenis, die hij is. De vele bijrollen, waren allen zoo voor treffelijk bezet, als wij het zelden zien. De associatie Rotterdamiseh en Hofstad Tooneel weet blijkbaar haar krachten zoo juist te gebruikdn, dat alles tot in de kleinste onderdeelen tot zijn recht komil. een jaar duurt en wellicht met Januari 1924 geheel klant' kan zijn. Zeer waar schijnlijk zal men de uitgetrokken f 48000 hiervoor niet overschrijden. Van deskundige zijde beweert men niet te kunnen begrijpen dat het N AV hoek torentje niet naar beneden is komen vallen. Het eerste werk waarmee men begon- ben is ,was het onderstutten vau de vier hoektorentjes die de spits omrin gen en 12 M- hoog zijn Op de bovenste zoldering heeft men ruim twee wagenladingen puin en slee- nen weggcliaald die steeds van uit* de hogels naar beneden kwamen en steeds immer steun deden verliezen aan de lo-" rentjes. Maandenlang is de spits omringd ge weest met stellingen, zij wfis alhoewel ge. metseld. bedekt met lood, dat hier van afgehaald een gewicht bedroeg van 5000 K.G. Jaartallen en namen vondtt men in de steenen ingekrapt, het oudste was ,1771. Zeker van werldieden die in dié dagen herstellingen verrichtten. Nu de spits v(an dit; lood is ontdaaii, komen de antieke versierde zandstee- beu die hier en daar in de spits waren laangebracht voortreffelijk bij het netjes gemetselde en gevoegde uil, eveneens de bouwzandstecnen die door ns.eu.we vervangen; de moesten waren liee- lemaal verweerd. Ook de ommanteling is opgemetseld en gevoegd en met zware tegel-zandsteenen belegd, versierd nnet in gemetselde zahdsleenen. De vier hoektorentjes moesten lieele- maal opgemetseld worden en zien er mr uitstekend uit. Verschillende luchtsleenen zijn aangebracht zoowel in de spits als in de hoektorentjes die ten doel heb ben om de vocht fn en uit te laten. In alles is merkbaar, hier zijn vakkun- digen aan het werk, niet anders kan gezegd wordën; alles is degelijk en ac curaat afgewerkt, én veel werk is ver richt. Met beleid en overleg wist men de zoo gevaarlijke stellingen le plaatsen en toonde men dat hier werklieden aan den gang waren der zake kundig, het doet den uitvoerde)- Jeqas alle eer aan. Ge lukkig geen ongelukken deden zich voor, alhoewel de toeschouwers menigmaal huiverden van de acrobatische toeren, wanneer nieuwe fs| lellingen werden ge plaatst Thans is men meer naar onderen af- daald en krijgt de vierkante romp een beurt; verschillende zijstukken moeten Uitgebroken en opnieuw ingemetseld wor den. Ook de zolders worden hersteld, zwja- re eikenhouten balken zijn nog in goe den staat, eveneens de aanzettingen en gewelfribhen. De vier mooie klokken zijn opgehan- in, in één staat het jaartal 1527. De zwaarste weegt 1500 K.G De wijzerborden op de ommanteling zijn nog niet geplaatst, binnenkort zul len deze geplaatst worden. Met verlangen ziet de burgerij uit naar het moment dat de raad zal besluiten een nieuw uurwerk te doen plaatsen en dan andere wijzerborden die de tijd werkelijk liaangeven en niet liegen. Bij zulk eén gebouw dient ook een passend uurwerk. Het graf van Sarah Bernhardt. Een Nederlandsche bewonderaarder van Sarah Bernliardt, onaangenaam ge troffen bij het zien vhn verwelkte bloemen op het graf-v^n de groote trage dienne, 'stelde dezer dagen aan het Fran- sehe blad „Gomoedia" voor, een fonds te stichten, waaruit geregeld versche bloemen kunnen worden gelegd op het graf der künstenares, die zooveel van bloemen hield. Het blad brengt met in- stemtaing aan izijn lezers bet voorstel over van de Nederlandsche, die zelf bereid is jaarlijks 100 francs voor het fonds bijl te (Tel.). De lo reu van Kape 11c. Men schrijft ons uit Kapelle (Z. B.) Met de restauratiewerken aan den to ren, die plaats hebben onder leiding van dén architect den heer I. J. Cuypers en den uitvoerder M. K. Jeras en Zonen te Middelburg, begint mén al aardig op te schieten. Dit oude monumentale gebouw dagtee- kent uit het jaar 1427, zooals dit aan den hoofdingang wordt aangegeven, en isi 65 M. hoog. LANDBOUW. De Minister van Binnen!, zaken en Landb. heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde heng sten in het najaar van 1923, welke al leen door stamboekcommissiën zullen ge schieden voor wat de prov. Zeeland betreft, zullen worden -gehouden op 9 October le Katlendijke. 10 Oct. te Zie rikzee, 11 Oct; Middelburg, 12 Oct. Tholen. 23 Ooct. Hulst, 24 Oct- Axel, 25 en 26 Oct. te Oostburg, alleen vooif type trekpaard RECHTZAKEN. Overtreding warenwet. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft een persoon uit Sasyan Gent wegens overtreding der warenwet, veroordeeld (lot f 500 boete of ,6 mnanden hechtenis. ONDERWIJS. le 's-Gravenhage voor het Notarieel examen, 2de gedeelte, de heeir AV. Ch. Callenfels, alhier. Te Utrecht slaagde voor li Fransch M. O. A. de heer A. A. Leenhouta te Steenbergen, vroeger te St. Kruie. Geslaagd voor het voorloopig machinis tend jploma: J. W. S. Nijman, H G Peijnen-

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 2