pSgtefr RHEUMATIEK EN JICHT! Markiezen, Zonschermen, Jalouslen, Rolluiken, Ingezonden Stukken. Bij de keuze van een PIANO GEBR. WAGENAAR, HUIZEN. ALGEBEEN ADVERTENTIEBLAD NAAR IJSLAND VI. (Nadruk verboden). Reykjavik, 13 Juni 1923. Reykjavik, rookbocht, zoo noemde Ingolf, de eerste kolonist op IJsland, de plek waar de pilaren van zijn „hooge zetel" met Thora beeld er op drie jaar na zijn landing 674 aandreven en waar dus de goden 1 een woonplaats aanwezen; daar zag hij den rook der warme bronnen uit den bodem opstijgen. En Ingolf heerschte daar als we reldlijk hoofd en heidensoh priester :,godi", zoo als dat genoemd werd, en na hem zijn afstammelingen, totdat zijn geslacht uitstierf Toen bleef Reykjavik eeuwen lang niet meer don een gewone hofstede, terwijl eer eiland er tegenover, Effersey, de handels plaats was. Maar in hot midden! van de 18e eeuw deed de Deensohe Koning, die de in dustrie wilde bevorderen, er een kleeren- fabriek oprichten; de handel ging toen ook naar Reykjavik over, de Latijnsche sohool en de regeeringsbureau's werden er geves tigd, zoodat de plaats groeide. In 1801 had zij niet meer dan 307 inwoners, in 1900 6000, terwijl zij nu bijna 20000 zielen telt. Het ligt op den Noordkant van een spits toeloopende landpunt in de Faxafjord, vlak tegenover het machtig gebergte Esja en het voorgebergte Akranes aan den anderen kant van de Hvalfjord, terwijl tusschen deze beide in de verte de besneeuwde toppen glinsteren van de Skardsheide. Terwijl het zelf op loge heuvels ligt, wordt het naar Oost- en Zuidkant ingesloten door de kar telige keten van de Hengill en de Vifils- fjell, terwijl in het Zuiden op do lage lava- gronden van het sohiereiland Reykjanes de Keilir (kegel) zich verheft. Die bergen vor men een ring van de fijnste kleurschakeerin- gen om Reykjavik heen, met hen on de zee aan den anderen kant, kan men zich geen mooier insluiting van een stad denken. En de stad zelf? De eerste dagen leek zij ons het toppunt van leelijkheid: huizen van gegolfd zink, vaal van kleur en naar van vorm. De huizen aan den Oostkant liggen kris en kras door elkaar, of er een kermisgezelschap huist, dat morgen weer wegtrekt. Erfjes naast de hui zen, vol steenen, slordig en rommelig. In de hoofdstraat kolossale gebouwen van steen of boten, die geheel buiten de rest vallen. Zoo was de eerste indruk. Maai' het is merk waardig, hoe gauw het oog aan die golvende gevels, die eerst de gedachte aan een ^blik ken buurt" opwekken, went, en dan zijn er, ook onder deze, waardeerbare huizen, van drie verdiepingen met groote baloons en bloe men voor de ramen. Dan begint men onder die vale tinten kleuren te onderscheiden, dan is men blij, als een! dak rood is, al'lis hot dan van gegolfd zink, en als men bedenkt hoe hier dan ook niets geen bouwmateriaal ie, dan bewondert men de kunst, die er dit nog van maakte. Op sommige punten lijkt de stad werkelijk aaidig en grootsteedsch, als men bijvoorbeeld op den eenen heuvel bij het kerkhof staat en in de laagte het bas- ein ziet blinken de Tjörn met de groote villa's er omheen en daarachter, tegen den anderen heuvel aan, de opgestapelde huizen in het zonlicht. Aan die Tjörn ligt ook een klein keurig kerkje, terwijl de domketk naast hot Althingsgebouw wij zouden dat noe men; Sta ten -Gen eraal staat, midden op de vlakte tusschen de Tjörn en de haven Nu moet men zioh geen grootcch idee 'naken van de domkerk't lijkt wel zoo eenigszins op een kerkje in het Groninger land, lang en smal, mot boven den ingang een vierkant houten torentje, vanwaar de kwartieren en uren door Reykjavik klinken. Zelfs is zij van gele steen en tegenover haar ligt het groote plein „Austerrvöllur", waarop een vierkant grasveld, door een hek gesloten, waar in het midden het standbeeld van Thorvaldsen staat, dat Kopenhagen in 1874 bij gelegenheid van IJslands duizendjarig bestaan aan Reykjavik ten geschenke gaf. Thorvaldsen was namelijk van IJslandsche afkomst.; liij Êchonlc zelf zijn beroemd doop vont aan de domkerk. De menigte, die in do domkerk- naar den grijzen predikant luistert, onderscheidt zioh, wat de mannen betreft, niet van eenige an dere menigte in de Germaansche landen; de meesten vertoonon het Noord-Hollandsche type, maar er zijn er ook bij, die Eransch of zelfs Italiaansch konden zijn en de klee ding is algemeen Europeescb. Maar de vrou wen maken verschil: haar kleeding n.l.haar type is over het geheel fijner dan het Deen- «che, maar de gezichten der oudere zijn meer verweerd en meer aangedaan door de stor men des levens. Zij diagen de haren in drie of meer vlechten halverwege den rug, die vlechten worden op kunstige wijze dooreen- gestrengeld, zóó, dat het laatste, dunste eindje op het hoofd vastgemaakt wordt onder de zoogenaamde „liufa", een rond, zwart, plat kapje, waarvan rechts of links een lange zwarte zijden kwast wel lot op het middel afhangt, die boven het oor gevangen is in een bewerkt metalen kokertje. Nu kan men zich voorstellen hoe fier en mooi het jonge meisje haar haar goed verzorgd, zwaai- haar draagt Dan lijken het zware gouden ket tingen en de kwast hangt coquet, maar o wee, als de haren uit gaan vallen, peper en-zout kleur krijgen en de neiging om ze te onderhouden nfet groot is! Dan hangen er vettige elierton uit dat kapsel, die een hoogst? onfrisschen indruk maken. En, draart de IJslandsche de hufa, dan draagt zij° haar tot den dood toe. Verder zijn zij op straat gekleed in 't zwart, met gekleurd zijden boezelaar en grooten omslagdoek, dio soms zwart, soms gekleurd ia en dikwijls de pal men vertoont, waarin onze grootmoeders ter kerke gingen. Bij dit stemmig gewaad dragen zij soms grijze schoentjes met hooge hakjes. maar moestal de lage zwarte pantoffel en op feestdagen witte glacó's. Sommigen weten zich in dit gewaad met een ouderwetsoho gratie te bewegen en doen dan denken aan de illustraties van „Fro- rnont jeune et Risler ainó" en dergelijke romans. Maai' de meesten komen beter uit in huis, waar de omslagdoek afgaat en het nauwsluitend lijfje zichtbaar wordt, met witte kantjes er om en oen grooten strik om do borst. Soms heeft men bij wijze van keursje een lange zilveren ketting, die door zilve ren vetergaatjes gehaald wordt, wat een aller-, aardigst gezicht oplevert. Dit is de daag- scho kleeding. De feesttooi ziet men op straat uiterst zelden, gelukkig heeft een lieve IJs-' landscho ons alles in huis laten zien. Dan is hot zwarte gewaad met goud geborduurd langs do opening van het lijfje op do borst, ffaaionder een wit chemisetje voor den dag komt. Fijn witte plooiseltjes langs hals en armen. De rok vertoont ook een breede strook kleurig borduursel,dat bloemen en ran ken voorstelt Om het middel en afhangenc op den rok loopt een ceintuur van verguld zilveren schakels die wij zagen was van do 16e eeuw waarop bijbelsche voorstel lingen. Do laatste schakel onderaan stelde een vrouwelijk naaktfiguurtje voor boven oe» klein paardje, zoodat het niet goed uit te maken was of dat misschien de heilige Ge- noveva verbeelden moest of een heidenach ronaissance-figuurtje, toevallig onder de christelijkheid verzeild, was, zooals -pen dat, ik, ook in de kerk van Rhenen aantreft Heel onderaan hing de pijnappel als sluit- figuur. Maar 't eigenaardigste bij dit feestgewaad de hoofdtooi, da- „faldur". Daartoe wordt eerst op het hoofd gezet een stijve wit sa tijnen vorm, omgekruld als de muts van „Marianne" op de politieke platen, en de witte tullen niet kant versierde 6luier, die tot op het middel neerhangt, wordt daaraan vastgehecht door een gouden hoofdband, zoo als de middeleeuwsche koninginnen droegen. Men kan zich voorstellen hoe flatteus dat is. Dit ziet men meer dragen, alleen heel onkel bij plechtigheden binnenshuis. Maar wel ziet men nog op straat 's Zondags het fluweelen met bont afgezet overkleed, een koningsmantel uit vroeger tijd lijkt dit wel, eonvoudig om do schouders geslagen en met een prachtigen gesp op de borst vastgehecht. Zoo gaat 's Zondags de promenade door de breede hoofdstraat van Reykjavik, de kleine paar dj es met hun steilen bossen mannen op den nek dribbelen daar haastig doorheen, jroole en dikke ruiter op hen komt bij hun draf niet uit heli zadel, maar zit etil als op een stoel. Meestal heeft een ruiter paar andere paardjes aan den teugel en dan holt dat span als de bliksem zoo snel, dribbelend naar de waterbakken en staat met de warrige hoofdjes vlak bij elkaar te drinken in de ruime bakken. Ook stonden er rustig te grazen in de weitjes tusschen an den buitenkant. Op dien Zon dagmiddag hadden een paar schimmeltjes ge noeg van hun weitje, zij spanzeerden kalm voorbijgangers en gingen naar een koel modderplekje in de schaduw, wen teldon hun ruggen daar met wellust in, zoo dat die acht hoefjes in wirwar ronddraai den en liepen bemodderd en wel weer naar hun weitje terug. Maar meer automobielen dan paardjes zijn op het oogenblik in Reykjavik. De auto's hobbelen over de keiïge landwegen en glijden over het goede plaveisel van de atad. Last- auto'e met kabeljauw, die naar de droge rijen gaat, daveren door de straten, niette genstaande den Zondag en tusschen de hui- en auto's door heeft men telkens uit zicht op de zonnige bergen en de glin- G. M. tiache opleiding geruimen tijd stilstond voor velen die voor den militairen dienst werden opgeroepen. t Indien de Nederlandsche koopvaardij vloot niet zoo was verminderd, dan zelfs zon het aantal stuurlieden dat thans jaarlijks wordt afgeleverd, veel te groot zijn voor de normale aanvulling. Thans is de toestand dat van het groot aantal pasgeslaagde d< stuurlieden (in Februari en Maart 100) nog geen 10 pOt. eene plaats vindt. Zelfs komt het herhaaldelijk voor dat bij groote derijen jonge officieren worden ontslagen zonder dat men hen zelfs eenigen hoop geeft op herplaatsing binnen afzienbaren tijd. De zeer eenzijdige opleiding geeft weinig kans voor plaatsing in eene andere werk kring en zij die zoo hoopvol hunne loop baan aanvingen in de sierlijke Zeevaart school uniform, mogen dikwijls reeds blij zijn als zij met hun derde stuurmansdiploma in den zak een plaats vinden als matroos. De Directeuren der groote Zeevaart scholen zullen niet schromen om te erken- dat de vooruitzichten voor hunne leer lingen slecht zijn, maar het komt ook voor dat men Zeevaartscholen tracht te bevolken door voor te stellen alsof de opleiding tot stuurman, plaatsing als zoodanig medebrengt. Niets is echter minder waar en zelfs zij dio hunne opleiding ontvangen op de zoo gunstig bekend staande Kweekschool voor de Zeevaartschool te Amsterdam, zullen dit jaar lang niet allen geplaats worden. Onder deze omstandigheden meenan wij niet te mogen wachten met oudera en voogden te raden om eens goed te informeeren al vorens zij hunne jongens naar zee /enden. Momenteel zijn misschien wel ren 200 0 derde stuurlieden werkeloos, en honder den zullen dit jaar weder de scholen ver laten, zonder zelfs eenige kans op plaatsing als leerling voor voltooing der praktische op leiding. Daarbij komt dat de gages, die in tegen- itelling met allerlei loopende geruchten nim mer buitensporig hoog waven, in li/2 jaar tijd circa met 30 pöt. zijn verlaagd. Op de doorsnee vrachtboot verdicht een le stuurman thans f 245.f 265.per maand terwijl er weinig kans is op promotie, omdat oudero gezagvoerders wegens den on- zekeren tijd zoolang mogelijk blijven varen Zij die meerdere inlichtingen wenschan, kunnen deze gaarne van ons krijgen en vpj zijn ook bereid om den weg te wijzen ten deze informaties, deegewensoht ook buiten ons om te kunnen inwinnen, Amsterdam, Juli 1923. Het Algemeen Bestuur der Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuur lieden ter Koopvaardij. STUURMAN TER KOOPVAARDIJ. Het groot aantal Zeevaartscholen in ons land heeft weder middels advertenties in de dagbladen bekend gemaakt, dat ouders voogden hunne pupillen kunnen laten op leiden tot stuurman ter Koopvaardij. Het zal echter in vele kringen niet be- md zijn, dat een belangrijk deel der thans voor dit beroep opgeleiden, nimmer t plaatsing als stuurman zal vinden, en dat na eenige jaren tot de ontdekking zullen komen, dat zij tijd en geld hebben ver knoeid voor eene zeer eenzijdige studie. Het aantal adspirant stuurlieden dat jaarlijks wordt opgeleid, is nog steeds gebaseerd op het tijdperk toen ongeveer een ieder dacht het reoder-bodrijf te kunnen uitoefenen. Verblind door de hooge .dividenden oude gevestigde reederijen, werd door alle mogelijke combinaties getracht om het goed geloovig publiek te verlokken tot deelname in het kapitaal van allerlei fantastisch opge zette stoomvaartondernemingen. Vele der geld beleggende Nederlanders hebben aan den lijve ondervonden dat bezit van schepen, nog lang geen reederijbedrijf schept dat stand kan houden. Roemloos ei spoorloos zijn ongeveer al deze oorlogspro- ducten verdwenen en is daardoor het aantal schepen onder Nederlandsche vlag in niet geringe mate prfgenomen. Zelfs goed ge vestigde reederijen ondervonden tot hun scha de dat te groote uitbreiding der vloot nood lottig kan worden en verschillende maat schappijen hebben schepen moeten ver- koopen of trachten dit te doen. Door een en ander verloren tal van koop- vaardij-officieren hun positie, en veranderde het tekort aan stuurlieden hetwelk eenigen tijd geleden merkbaar was, in een niet on beduidend overcompleet. Het tekort dat een paar jaar geleden bestond werd veroorzaakt door eene geheel onverwachte enorme uit breiding der koopvoordijvloot en mede door het feit, dat gedurende de mobilisatie pr&k- AFLOOP VERKOOPINGEN. Woensdag werden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Ritthem ten overstaan van den notaris J. Paap te Vlis- singen de volgende perceelen bouw- en wei landen, toebehoorende aan de Diocanie en de Ned. Herv. Kerk, voor den tijd van 7 jaar (924—1931) publiek verpacht: Perc. I. 15 A. 70 c.A., 0. Joriasse, Rit them, f22. Perc. II. 19 A W. Louwerse, Souburg, f45. Perc. HE. 20 A. 30 c.A., L. Dorleijn, Sou burg f 45. Perc. IV. 42 A. 20 C.A., A. Wi. Osté, Ritthem, f 59. Perc. V. 55 A., M. Osté, Ritthem, f60, Perc. VI. 90 A. 30 c.A., Janus de Pag- ter, Ritthem, f 130. Perc. VU. 38 A Jannetje KleppeJero- mus, Ritthem, f 78. Perc. VUT. 18 A 70 ol, A. W. Osté, Ritthem, f 30. Perceel IX. 1 H.A. 9 A. 60 o A., Jac. Kop- pejan Hz., Ritthem, f100. Perc. X. 41 A. 50 o.A., P. Roelse, Rit them, f 25. Perc. XI, XH, XIII. 73 A. 20 c.A, P. Florisse, Souburg, f 190. Perc. XIV. 1 H.A. 41 A. 10 c.A., I de Visser, Ritthem, f125. Perc. XV. 1 H.A. 16 A. 90 c.A J Du- •ink, N. en St. Joosland, f125. Perc. XVI. 24 A. 30 o.AJoos Meliefste, Ritthem, f60. De totale jaarl. pacht bedraagt f1094, tegen f1322 in de vorige jaren. ADVERTENTIËN. ft o o m 2. is het voornaamste, een instrument te vinden dat een zuiveren, zangrijken toon hooft Behalve de Srotrian Steinweg Piano, die in alle opzichten aan de hoogste oisohen voldoet, leveren wjj ook in de goedkoopere fabrikaten, het beste dat er bestaat. HARKT - - MIDDELBURG. Bekroond met den len prijs op de Tentoonstelling voor Handel en Nijverheid te Middelburg 1923. DRAAGT EEN IN DRA -ARMBAND vervaardigd van radio-actieve Indische „akar-bahar" tegen Geen attesten uit de binnenlanden van Amerika, doch UIT ROTTERDAM De heer C. SCHUURMAN, Aliard Piereonstraat 37, Rotter dam, die jaren aan gewrichtsrheumatiek leed, schrijft ons „Ik ben eindelijk van mjjn pijnlijke en lastige kwaal, door het dragen van Uw Indra-armband geheel genezen". De heer JAC. VAN STRATEN, Beukelsdijk 84 te Rotterdam, schrijft ons 8 Maart 1923 „Hierdoor deel ik U mede, dat de Indra-armband mij van „mijn rheumatische pijnen genezen heeft. Ik zal den Indra-armband zooveel mogelijk recommandeeren". De beroemde Hollandsche actrice, Mevrouw MARIE VAN EYSDEN—VINK, echrijft: „Ik ben stellig overtuigd, dat de Indra-armband mij aan merkelijke vermindering van rheumatische pijnen heeft verschaft en laat hem dan ook nimmer uitgezonderd in de rol van Madame Sans Gêne af. Prijzen in 3 groottenFl. 3.-, 4.- en 5.-. Verkrijgbaar bij N.V. SCHULTE, Lange Delft H 2, levert en herstelt G. H. VERTREGTj MIDDELBURG. door é6n pot SPRUTOL Verkrijgbaar bij alle drogisten. ]W|j Wenscht ge een zaak te koopen of te verkoopen met of zonder j goederenvoorraad, schrijf dan onder letter J. J. bureau van dit blad Geheimhouding beslist verzekerd. Beveilig uwe gebouwen tegen vocht door kleurlooze bestrijking met Bestol, kost zeer weinig. Waterdicht ^Zenuwhoofdpij kies-iand en aai dezichispijn e Koortscjevoel. r doosje 6poeders 45c/ Doos 12 poeders SScK Doos 23poeders f I CO. Iferifojgiaar óy 11e drogisten Te MIDDELBURG bij Schulte Thieme en P. van Sluis. j maken van kelders, bepleistering 1 c.M. voldoende tegen drangwater. Fabr A. G. v. BEEST, 's-Hage, Depót voor Nederland GERRETSON Co., Rot terdam, Kipstraat 74. Tel. 2462. Voor RECLAME uwer artikelen Westelijk ZEEUWSCH-VLAANDEREN is het DE AANGEWEZEN COURANT. Proefnummers gratis ter beschikking. Oplaag ruim 4100 exemplaren. Uitgave van FIRMA A. J. BRONSWIJK, Oostburg.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3