liswafels gemakkelijk op één dag Middelburg en Vlis- «ingen kan bezoeken en zijne zaken afdoen $taok. Vlieringen ongeveer 8%' nnr v m. rertrek 4.15 n.m.) doch In omgekeerde richting ia do tjjd wel zeer beperkt. (Aank. Neuzen ongeveer 10% uur v.m. vertrek 2.30 n.m.) Vooral wanneer men ook ander* plaatsen behalve Neuzen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen moet bezoeken zal een verblijf van nog geen vier uur zeker allerminst vol doende zijn. De Kamer meent dat uit het bovenstaan de duidelijk blijkt, dat bij de tegenwoordige dienstregeling met het Walchersche belang in geene deele is rekening gehouden, dat het algemeen bolang op andere wijze beter ■oude zijn te dienon, doch dat de goheele regeling zeer gunstig is voor het speciaal Nenzenech belang. Na de uiteenzetting van de bovengenoem de bezwaren meent de Kamer dat liet op haren weg ligt in het kort nan te geven, hoe zij meent dat eone regeling waarbij meer met. de verschillende belangen wordt re kening gehouden zoude kunnen worden tot atand gebracht In de eerste plaats zon h. i. het alge meen belang gediend worden door het verkeer vanuit geheel Oost ZeeuwschVlaanderen naar en van Holland te leiden over Wal soorden—Vlake In Walzoordon moet dan aansluiting worden gegeven op de Zeeuwsch Ylaameche trom en moeten zoo mogelijk «nelverbindingen met Neuzen en andere be langrijke plaatsen worden "ingèvoerd. De lijn NeuzenHansweert zonde dan zoo- al niet geheel kunnen vervallen, toch zeker belangrijk kunnen worden ingekrompen. Het ia tooh van algemeens "bekendheid dat deze fijn met groote verliezen werkt en ophef fing zonde derhalve eene groote besparing medebrengen Ben deel van bet daardoor te besparen bedrag zon dan kunnen worden gebruikt om *oo noodig, de Zeeuwsch Ylaamsehe tram te steunen in de verbeteringen in de verbin dingen van en naar Walzoorden. Eene verslechtering in de verbinding van Neuzen mot Holland zoude hiervan allerminst 't geval zijn, terwijl andere plaatsen in Oost- Zeenwech Vlaanderen hierdoor ongetwijfeld zullen worden gehaat. Anderzijds zoude de lijn Vlissingen— Neuzen moeten worden uitgebreid. Evenals voor den oorlog zouden uit Vlissingen behalve op de tegenwoordige uren booten naar Neuzen moeten vertrekken te ongeveer 6.30 v.m en te ongeveer 6.30 n.m., terwijl uit Neuzen naar Vlissingen nog te ongeveer 5 ■*r eene boot zoude moeten afvaren. Daardoor zou hef Walchersohe belang wor den gebaat zonder het Neuzensche belane Se «ri— De Kamei meent door het bovenstaande te hebben aangetoond dat. met de drie in den aanvang van haar schrijven genoemde, ge deeltelik tegenstrijdige, belangen bij in voering van de aangegeven wijzigingen heel- wat meer rekening zal. worden gehouden dan thans het geval is. De Kamer meent goed te doen op een en ander de aandacht van Uwe vergadering te vestigen, met verzoek bij de beliandeling van de begrooting der Stoombootdiensten in do aanstaande zomerzitting te trachten Ged. Strten en de Oommissie voor de Stoomboot diensten te overtuigen, dat eene betere re geling van de vérbindingen van en met Oost Zeeuwsch Vlaanderen in den geest als boven aangetoond niét alleen zeer gewenscht is, doch ook zonder groote bezwaren zeer wel if te verwezenlijken Alvorens haar bovenuiteengezet stand- pant ken bear te maken heeft de Kamer ge meend aan de Kamer te Neuzen inlichtingen te moeten vragen, hoe men in Zeeuwsch "Vlaanderen staat tegenover het denkbeeld om den dienst op de lijn VlissingenNeuzen ■it te breiden. Zeer tot ons leedwezen heeft laatstge noemde Kamer in hare vergadering van 23 deaer echter een "besluit genomen, waarin als hare meening wordt te kennen gegbven, dat met het oog op de belangen van hef Centrum van Oost. Zeenwecli Vlaanderen bezwaar bestaat mede te werken tot het, verkrijgen van eene uitbreiding van hét aan tal diensten tnsechen Tor Neuzen en Vlis singen, indien dit moet geschieden ten koste van den dienst Tor NeuzenHansweert. Dat de Kamer wel overtuigd is van de wensehelijkheid van eene vroegere verbin ding Vlieringen—Tev Neuzen, doch dat dit alleeD te verkrijgen zou zijn door eene .be langrijke uitbreiding van den dienst, doch dat zij, gezien de tijdsomstandigheden en het niet drukke passagiorsverkeer, de vrijmoedig heid mist, om daarop thans aan te dringen Waar in bovenstaande besluit van de Kamer te Neuzen wordt gesproken van do belangen van bet Centrum van Oost Zeenwecli Vlaanderen zoude men kunnen denken, dat hiermede weder een en ander belang bedoeld wordt, dan die hierboven door ons gememoreerd Ujt de discussies omtrent het voorstel, opgenomen o. a in de Middelbnrgsche Cou rant van Dinsdag 26 Juni no. 148, waarvan een exemplaar hiernevens gaat, blijkt echter ten duidelijkste, dat met het Centrum van Oost Zeeuwsch Vlaanderen niets ander? bedoeld wordt dan Ter Neuzen. Het voorstel van het Bureau werd toch be halve door den voorzitter, den heer Van Kompii. verdedigd door de lieeren Nolson, De Feijter en De Vricze, allen inwoners van Nenzrn. Daarentegen wezen de heeren Van 't Boft en Oggel, wonende te Axel, en ook de heeren Neeteson en Stevense, wonende te teas van Gent, er op, dat voor het grootste deel van Oost Zeeuwsch Vlaanderen de dienst Neuzen Hansweert althans bij een goede tramverbinding der Zeeuwsch Vloamache tram op Walzooidon niet onmisbaar zoude zijn De Kamer meent door deze discussie in dé Kamer voor Zeeuwsch Vlaanderen gesteund te worden in bare meening, dat door de te- B*ww*dige dienstregeling zeker ten zeer ste een specifiek Neuzensch belang wordt behartigd ten koste van het algemeen belang en de belangen van Walcheren Het Bureau van de Kamer te Neuzen wijst er in haar voorstel en in de door haar Voorzitter gogeveu uiteenzetting ook op, dat door de lijn NeuzenHansweert via Hoo- dekenskerke een goede verbinding wordt verkregen van Oost Zeeuwsch Vlaanderen1 met Noord-Beveland en Schouwen- Dit is zeker juist en ook onze Kamer zou niets liever zien dan dat ook deze verbindingen werden behouden, doch mag hiervoor nu een goede verbinding VlissingenNeuzen in het gedrang komen P Naar de meening van onze Kamer zeker geenszins. Het is toch buiten twijfel, dat het verkeer tusschen Walcheren, en. Oost Zeeuwsch Vlaanderen zeker van heel wat meer belang is dan tusschen Oost Zeeuwsch Vlaandoren en Schouwen. Bovendien zal het toch ook bij opheffing van de lijn NenzenHansweert zeer wel mogelijk zijn via WalzoordenVlake een behoorlijke verbinding tusschen O. Zeeuwsch Vlaanderen en Schouwen te handhaven. Onze Kamer is dan ook door de behande ling van deze quaestie in de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen geens zins overtuigd, dat handhaving van d# "te genwoordige dienstregeling noodzakelijk of zelfs gewenscht is, ja is door een en ander gesterkt in hare meening, dat de tegenwoordige dienstregeling in te groote mate rekening houdt met het Neuzensche belang. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zoeuwscho Eilanden meent der halve te mooten blijven aandringen op wij ziging der vesbindingen van overig Zeeland met Oost Zeenwsch Vlaanderen in den geest als boven aangegeven. De Kamer van Koophandel en Fabric-' ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. JOS VAN It A ATiTE, Voorzitter. H. DOORENBOS, Secretaris. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is met behoud van recht pp pensioen, een eervol ontslag iuit den militairen dienst verleend met ingang van 25 Juni 1.1. aan den majoor iT. J. Marx, van het regiment vesting artillerie, op zijn aanvrage, ter zake van (het in verband imet zijn leeftijd niet meer ten volle geschikt zijn voor de (waarneming Van den dienst Bij Kon. besluit zijn met ingang van resp. 25 en 31 Juli a.s. benoemd bij het wapen der infanterie, tot eersten luitenant, bij hun tegenwoordig korps, de tweede luitenants W. K. de Feijter en G. F. C. D. de Jonge, beiden van het 14de reg.; met ingang van 1 Juli a.s. benoemd bij het reserve .personeel der landmacht, tot reserve eersten lui tenant, bij het wapen der infanterie, hij zijn tegenwoordig korps, de reserve tweede luitenant A P. Ie Goultre, van Jiet 14de regiment- De heer A. J. Crucq, van hier, te Amsterdam tot arts bevorderd, is be stemd tot officier van gezondh 2de H. bij het leger hier te lande Hoofdofficier van administratie 2de kl. J. r. J. de Baadt zal eerlang den zee dienst met pensioen verlaten. Bij Kon. besluit is met ingang van 23 Juni j.l. aan den officier.vlieger 3de kl. bij den Marineluchtvaartdienst W. Bolken, op zijn verzoet eervol ontslag uit den zeedienst verleend BUITENLAND. de ministercrisis opgelost. Eindelijk is in België het nieuwe kabi net bij elkaar een voortzetting van het oude. Wij meldden gisteren de door Tkeunis in overweging gegeven formule betreffende de Universifceitskwestie. Gisteren hebben de katholieke en liberale partijen daarover zoo wat den heelen dag vergaderd en in beide kampen, waarschijnlijk door het besef, dat do crisis in dezen tijd toch niet langer dan veertien dagen duren kan, was een verzoe ningsgezinde stemming, om het dan maar op de formnle-Theunie betreffende de Unï- versiteitskwestie te wagen. Bij beide was ©en kleine oppositie; bij de katholieken wa ren het de Vlamingen als Vandevijvere, die van geen transigeeron weten wilden bij de liberalen traden eenige Walinganten jn de oppositie. Tegenover deze minderheid 6tond tie meer derheid, die een nieuw kabinet-Theunis steu nen wilde, en toen was natuurlijk de weg naai- de oplossing gevonden De nadruk dient te vallen op de reden der verzoeningsgezindheid van de partijen, die niet anders was dan de gevoelde behoefte de internationale moeilijkheden op te lossen. De ministercrisis was op een zeer ongelegen oogenblik gekomen, nu Düitechlaud in de eerste plaats en de heele wereld wacht op een gezamenlijk aanpak ken van het, her.stelvraagstnken daartoe om te beginnen het Duitsche aanbod door de heele tegenpartij beantwoord moest wor den. Een demissionair kabinet kan hier niet aan meedoen, als niet zeker is, dat het volgende daar een voortzetting van zal zijn. Dit, was men in Brussel in deze veertien dagen van wachten ook in gaan zien, en het gevolg is dan nu, dat men per slot in vredesnaam de formule-Theunia, die eigen lijk noch Walen noch Vlamingen bevredigt, heeft aangenomen, om aldus een einde aan dezen schee ven toostend te maken. De keus ie dus gevallen op oen herstel' van het oude kabinet in zijn geheel. Ook de minister van landsverdediging, Dóvèze, hoewel men hem denzelfden dag duide lijk in den Senaat te kennen had gegeven, dat men hem veel liever zag ophoepelen. Dó vèze had dit trouwens zelf ook aan jour nalisten verklaard; dat hij af zou treden o. n omdat men beweerde, dat hij geen af stand van zijn baantje kan doen.Toon de liberalen hem echter per motie verzochten aan te blijven, ie hij van besluit veranderd. Hij loopt nu gevaar bij zijn verschijnen in den Senaat duchtig uitgelachen te wor den, nu daar zoo op zijn verdwijnen was aangedrongen en hij met pathos had ver klaard wel te zullen gaan. Binnenkort zal dan nu door hét hersteld kabinet-Theunis een Hoogeschool wets ontwerp worden ingediend, met als voornaamste ar tikelen In de faculteiten der letteren en wijsbe geerte, philosophie en medicijnen hebben de studenten de keus tusschen de Vlaam- sche en de Fransche regeling. De Vlaam- sche regeling bestaat uit van de colle ges in het Vlaamsch en van de college's in het Fransch. De Fransche regeling be staat uit van de college's in het Fransch en r/3 in het Vlaamsch. De klinische college's in de faculteit der medicijnen zullen in het Vlaamsch worden gegeven. Een opleiding voor mijningenieur wordt ingesteld aan de universiteit van Gent de college's worden in het Vlaamsch gege- Bij de opleiding voor civiel-ingenieur enz. worden alle college's in beide talen (Fransch en Vlaamsch) gegeven. Onnoodig er op te wijzen, dat dit kabi net, steunend op een zeer twijfelachtige meerderheid, die tegen een krachtige op positie van twee kanten te strijden zal hebben, een zeer zwakke basis heeft. Want niet veel zal er voor noodig zijn dit met kunst- en vliegwerk bijeengegaard minis terie te doen duikelen. Doch vóór dat men met de behandeling van het verfrischte Hoo- geschoolvraagstuk begint, zal alle aandacht in beslag worden genomen door de herstel- kwestie. Eindelijk is dan het oogenblik aange broken, dat ook hier eenig schot in kon komen. Om te beginnen moet Engeland nog altijd antwoord hebben op zijn vragen naar de Fransch-Belgische opvattingen in zake de opheffing van het lijdelijk verzet. Met hét oog daarop is deze oplossing van de Belgische ministercrisis van meer dan nationale béteeken is. iiet saargebied Wij meenden, dat na de Engelsche be moeienissen inzake de Oekas in het Saar- gebied, die door een dwaze verordening de vrijheid der bevolking zoozeer aan banden legde, de moeilijkheden voorloopig van de baan waren. Doch na het intreden van de oude is thans een nieuwe Oekas versche nen, volgens de algemeen o opinie, weinig beter dan de vorige. Want ook deze nieuwe regeling kan slechts den indruk wekken, dat de bevolking van hét Saargebied door uitzonderingswetten alleen in bedwang ge houden kan worden. Zelfs zijn artikelen verscherpt. Zoo moest vólgens de oude Oekas de opruiing bedreven zijn op een de open bare rast en orde in gevaar brengende wjjze thans is men al vlugger Strafbaar. Ook is de regeeringscommissie gemachtigd de ver spreiding te verbieden van alle gedrukte Btukken, die buiten het Saargebied verschij nen, onverschillig of zij iets strafbaars in houden of niet. Geen wonder, dat de Landesrat krachtig heeft geprotesteerd, mede door de poging het Saargebied van Doitechland ook in in tellectueel opzicht te scheiden. Het Engelsche parlement, dat met zoo veel scherpte de oude Oekas heeft veroor deeld, zal zeker niet nalaten het zijne te zeggen over de nieuwe. Net zoolang tot de zaak tooh in den Volkenbond zal komen, en een nieuwe onaangename toon in 1de Franscb-Biitsche verhouding zal geven, een verhouding, die nu nog voor de keus staat in welke richting zij zich ontwikkelen zal. Dat hebben wij gemerkt bij de besluiten voor de Engelsche luchtvloot. En het Saar gebied zelf wordt in de Duitech-Fransohe verhouding een tweede Elzas-Lotharingen een revanche-gebied bij uitnemendheid een verzoeningsaansporing Van den paus- Ook de Paus heeft thans het zijne er toe bijgedragen om te komen tot een op lossing van de Echadeveigoedin ga kwestie en geeft in een brief aan kardinaal Gasparri den wijzen raad van den .schuldenaar' niet meer te eischen dan hij geven lean, ook ia het belang der echuldeisohers, en betere waarborgen te nemen dan een bezetting van Duitech gebied, die van beide partijen zware offers eischt. M. a. w, de Paus dringt aan op een herziening van het verdrag van Versailles. Fransche en Belgische bladen zyn slecht over dezen stap te spreken, die vergeleken wordt bij dien von Benedicts XV in 1917, en aanvallers en aangevallenen over éón kam scheerde beknopte medebeelingen. Uit België. De Kamer heeft het wetsontwerp der voorloopige twaalfden aangenomen UitFrankrijk Bjj de begrootingsdebatten in de Kamer werd aangedrongen op een erken ning der Sovjets Poincaré heeft daarbij geantwoord, dal de eerste voorwaarde voor de hervatting der diplomatieke be trekkingen de erkenning der schulden moet zijn „Ik zeg niet betalen, maar erkennen," zei Poincaró, ywant wij hou den' altijd rekening met den toestand van het land op het oogenblik, waarop wij er mede besprekingen voeren.' Uit Engel a.hd. - De Vrijstaatsche regeering heeft me. degedeeld, dat er elke maand gemiddeld 300 gevangenen zijn vrijgelaten, nadat op grond van een onderzoek hun vrij lating was aanbevolen Uit Duitschlpnd. Staats- en gemeenteambtenaren, die in het onbezette gebied wonen en in het be zette hun werkkring hebben, mogen niet meer de grens tusschen die twee over schrijden. Uit Polen De Poolsche volksvertegenwoordi ging heeft de amnestiewet aangenomen, die, na de wijziging, ook alle grensdelio- ten, waarvan de Duitsche Pers in Polen in den laatsten tijd beticht is, zal be vatten. Moordenaars en valsche nJunters zijn van de amnestiewet uitgesloten El it Dene m'arken. Naar de Deensche draadLooze dienst meldt, zal medisch advies aan schepen op zee in het vervolg draad loos worden verstrekt. De regeling, die op 1 Juli in werking treedt, is zooda nig, dat de kapiteins van schepen, on verschillig van welke nationaliteit, draad loos de symptomen van het ziektegeval, dat zich (bij hen aan boord voordoet, kun nen melden aan de draadlooze stations Kopenhagen of Baavaud Deze stations doen dan ook direct mededeeling aan een der ziekehhuizien, en het daar ver kregen advies wordt draadloos terug geseind Voor dezen dienst, die gratis is, jklan worden gebruik gemaakt van Fransch, Engelsch, Duitsch of een der Skandinavische talen (Uit Servië. Bij zijn verhoor heeft de dader van den moordaanslag op Pasjitsj verklaard, dat hij den minister wilde dooden als protest tegen de concessies, die deze aan de partij van Raditsj doet Uit de V. Staten. De Amèrikaansche veree'niging tot ontwikkeling van het gekleurde ras heeft bericht, dat in de eerste helft van het loopende jaar in de Vereenigde Staten „slechts" elf personen werden gelyncht tegen 33 in hetzelfde tijdvak van 1922. Dit is dus een vooruitgang, die wordt wordt toegeschreven aan de actie in het congres voor een wet tegen hel lyn chen, en aan den trek van de negers naar het Noorden MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 28 Juni Graanbeurs geen aanvoer. Boter f 0.81-0.91 per 5 HG Kipeieren 5—5.40 Eendeieren 5.600.20. Aanvoer 4000 stuks Advertentiën. Op 1 Juli a.s. herdenkt de Heer S. JESAIJES den dag waarop hij voor S5 jaar als Stations kruier alhier bij de Spoorwegen in dienst trad. EENIGE VRIENDEN. Middelburg, 29 Juni 1923. JAC. HIJBREGTSE en H. J. HUBREGTSECarmejoole geven hierbij kennis van de ge boorte van hun Zoon EDUARD JACOBUS. Middelburg, 28 Juni 1923. Het faillissement van PIETER LOOTSE, caféhouder te OOST EN WEST-SOUBURG is geëin digd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. De Curator Mr. A. J. VAN DER WEEL. VOOR ZEELAND. gev. te Middelburg. Directeur*. J. F. DE WIJS. Commissarissen geven kennis dat in de op 28 Juni 1923 ge- honden ALGEMEENE VERGA DERING de rekening over 1922 is goedgekeurd. Gedurende 94 jaren is betaald voor Brandschade en Administra tiekosten te zamen gemiddeld per jaar voor woonhuizen 57 cent en voor boerderijen 110 cent van de duizend gulden gewaarborgde som. Het kapitaal van deelneming bedraagt f 58.361.011. Commissarissen voornoemd W. J. SPRENGER. Jhr. W. Z. VAN TE1JLINGEN. Mr. H. F. LANTSHEER. JOH. PILAAR. Jhr. H. A. VAN DOORN. P. ERASMUS. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsohe Eilanden te Middelburg maakt bekend dat de door haar opgemaakte kiezerslijsten van 1 Juli 1923 t*t en met 14 Juli d.a.v. voor een ieder ter inzage zijn gelegd op haar Secretariaat (O.-I. huis te Middelburg) en in uittreksels op de Secretariën van elk der ge meenten binnen haar gebied dat tot en met 14 Juli a.s. een ieder bevoegd is bij de Kamer verbetering van de opgemaakte kiezerslijsten te vragen, op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voortkomt of verkeerd geplaatst is dat tot 14 Juli a.s. een ieder die geplaatst is op de kiezerslijst voor het Grootbedrijf kan verzoe ken geplaatst te worden op de kiezerslijst voor het Kleinbedrijf. Middelburg, 29 Juni 1923. De Kamer voornoemd JOS. VAN RAALTE Voorzitter. H. DOORENBOS. Secretaris. De trekking der Groote Staphorster Verloting is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Nog een beperkt aantal loten, ook voor wederverkoopers verkrijgbaar. Aanvragen tot den Secr. der Verl. Commissie K. KLOOSTER te Rouveen. Vraagt onze 14 cent per ons. Pi. I. BOOSERBOOH, Langeriele 1214. Pootaardappelen. Degene die Friesdie Pootaard appelen (met certificaat) wensdht te betrekken kan vanaf heden op gave hiervan doen bij F. WIS1F., 7aadhandel, 't Zand. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op WOENSDAG 11 JULI 1923, des namiddags te twee uur, bij dhr. P. VOS te Grijpskerke, aan Booneswegje no, 110, in het openbaar verkoopen Kabinet, linnenkast, tafelkast, 2 tafels, geboend tafeltje, kastklok, spiegels, driekhoekkachel. koperen doofpot, veeren bed, gordijnen,vrou- weldeeren, vloerkleed, koperen en andere ketels, porcelein-, glas- en aardewerk, statenbijbel, kwarto bijbel, Godgeleerde boeken, kleer- kist, meelkisten, troggen, spek- standers, geitekarn. maten, kisten, trap, boogzaag, zakken, jok en emmers, tobben, kooktoestel, trek- rief, handblok, handgereedschappen, droogrek, oud ijzer, diltheuten, planken, ribben, mutsaards, bvand- hout en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd, benevens veldvruchten alstarwe, ger«t, aardappelen en witte boonen. Bezichtiging 's morgens op den dag van verkoop. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 25 ?uli 1923, te WESTKAPELLE, in het openbaar te koop aanbieden des voormiddags om half 11 uur in „Het Koffiehuis" ten verzeeke van de Erven Mej. de Wed. W. ROELSE 2.3354 H.A. (5 g. 285 r.) BOUWLAND, in Westkapelie, in 7 perceelen en des nam. om half 2 uur bjj JAN KAL AND, ten verzoeke van de Wod. en Erven den HeerWp. GABRIËLSE 2.3926 H.A, (6 g. 29 r.) BOUWLAND, in Westkapelie en Zoutelande in 9 peroeelen. Omschrijving der perceelen ver krijgbaar bij den crieerder LOU- WERSE te WeBtkapelle en bij den Notaris te Koudekerke.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3