Provinciale Sioombootdiensi op de Wester-ScheMe. bovenaj uil financieel oogpunt De voorzitter bespreekt het voor en te gen van 't finaucieole program, ontkent het nut niet van 't bewaarschoolonderwijs, maar raadt aan dit ook vooral niet te overschatten Bovendien is de voorzitter voor het particulier initiatief Volgens offioieele stukken zijn in 1100 gemeenten in ons land ruim 1150 bijzondere en 200 openbare be waarscholen Hubrechtsc vraagt of er ook 200 weinig zouden zijn, indien de gemeente raden hun plicht boter kenden Wat den voorzitter de vraag ontlokt, wat onder plicht ie rekenen is. De heoren Willemsen, Bom Do Koeijer en de burgemeester replieeeren kort, waarna het voorstel-Willemsen om het stuk voor kennisgeving aan te nomen, wordt aangenomen met 7 voor, 4 tegen. Vo leij, Vau Es, Sinke, Hartoog, Willemsen en Jac van Sprundelen; togen: Scheel©, Koo- man, Hubrogtse en Bom liet suppl. kohier hondenbelasting 1922, kohier hondenbelasting 1923, kohier straat belasting (792 aanslagen tot een bedrag van f 1110,20) worden m. a. st. aangenomen. Eon woord van nagedachtenis wordt ge wijd aan den overleden heer M. de Korte, in leven lid der cornm tot wering van schoolverzuim In zijn plaats wordt benoemd de heer G Schouwenburg met 10 stemmen. De heer J Staal kreeg 1 stem. Nu komt aan de orde: vaststelling verrnc- iiigvuldigiugscijfer inkomstenbelasting B. en VV stellen voor dit jaar wederom hetzelfde cijfer te nemen als verleden jaar, nl. 1 De inkomens van den landbouwenden stand zijn zeer achteruit gegaan, terwijl veel lichtende factoren niet zijn te ontdekken, alhoewel de oesterkweekors over hot algemeen mooie verdiensten hebben gehad M. a. st. aange nomen Onder varia wenscht wethouder Bom na mens den raad den voorzitter bij diens her benoeming als burgemeester toe, de eerst komende 6 jaren in gezondheid en tot bloei van do gemeente to mogen arbeiden De heer Vau Sprundelen vraagt inlioh- tingen over de straatnaambordjes, de voor auto's gevaarlijke hoekeu, en wat er toch moet gebeuren met do Julianastraat. De voorz. antwoordt, dat de straatnaam bordjes denkelijk morgen thuis zijn Naar grootero waarschuwingsborden zal geïnfor meerd worden De Julianastr. zal verlegden vernieuwd wordeneerst moet geld gevon- dou zijn en dit zal denkelijk wel komen van do gemeentebegrooting 1922 Ook an dere straten eischen verbetering- De heer ICooman vraagt verbetering met den te dempen put; daar zijn z- i. zeer go- vaarlijke toestanden voor de volksgezondheid Do heer Poleij, die or vlak bij woont, merkt er niets van De voorz. bevredigt spreker. De heer Willemsen wijst B. eu W. op don weg naar 'l station; daar komen zeer veel putjes in. Hij raadt fijne macadam aan. De burgemeester zegt eenige verbeteringen toe liet vraagstuk vau zoet of zout zand wordt wederom eens ter tafel gebracht. De lieer Poleij wil met het oog op den nieuwen tijd (1 Juni), alhoewel de klokken moeten worden verzet, op scholen en gemeen tehuis den ouden tijd handhaven en doet daartoe een voorstel De heer Willemsen steunt Poleij's voor stel, hetwelk met 7 voor en 4 tegen wordt aangenomen. Tegen: J. Sinke, M Soheele Van Sprundelen en J Hubregtse. Aan hel. slot der vergadering spreekt de voorzitter een woord van dank voor de goede wenschen van den heer Bom Hij hoopt dat God hom sparen moge en tot heil der gemeente werkzaam zal kunnen stallen IN GEJBRUIKSTELLING VAN DE 4 E.V TKALE VOOR ZEEUVVSCII VLAAN DEREN' DER I'. Z. E. li- De extraboot, waarmede de gasten der P. Z. E. M gisteren van Vlissingen naar West- dorpc reisde, was de snelvarende Zeeland, die vlugger Neuzen bereikte, dan de Luctor et Emergo, waarmede verleden jaar hij de eerste steenlegging de reis werd gomaakt Het was frisch aan boord, maar de golven waren minder bewegelijk dan men na den wind van de laatste dagen zou hebben ver wacht on kalm gleed de boot in een uur naar de haven van Neuzen, waar in de groote sluis werd gemeerd, gelijk met een grootere en een kleinere vrachtboot, Te Ternouzen kwamen nog vele andere gasten zich bij het gezelschap van boven de Schelde voegen, maar ook kwam de vriend, die verleden jaar zoo goed voor de gasten liod gezorgd, namelijk de dikke Hendrik nit de Pays Bas met zijn helpers en die nu ook weer manden, kisten, trommels enz met alles wat goed is om den inwendigen mensch te versterken, had medegebracht, waarvan hij voor de aankomst bij de Centrale een glas eorewijn aanbood. Voor wij over het verloop vau de plech tigheid verder schrijven, willen wij thans even herstellen, dal de heer Stieger, lid van den raad van commissarissen, niet aan wezig was. Verder dat wij van de Staten leden, behalve de gisteren reeds genoemde commissarissen opmerkten de hoeren Eras mus, Hendrikse, Hensel, Verborst, v. d. Put te, Lindeijer, Ouderdijk, Overhoff, Moelker, <W. van Oeveren, Van Niftrik, Lantsheer, Vienings, J W. van Oeveren, Van der Weij- <le eu Dekker. Van de gemeenten, die aandeelhouder zijn van de P. Z. E M-, was van boven de Schelde alleen Vlissingen vertegenwoordigd en wel door den burgemeester, den heer O. A, van Woelderen. Verder zagen wij afgevaardigde» van de volgende gemeenten: Hontenisse, Neuzen, Westdorpe, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Koewacht, Hengstdijk, Osseniese, St Jan- steen, Zuiddorpe, Clinge, Groede, Nieuw- vliet, Hoek, Philippine, Biervliet, Schoon- lijko, Oostburg, IJzendijke, Waterlandkerk je. Niet vertegenwoordigd waren dus de gemeenten Hulst, Retrnnchement, Sluis, Grauw en Laugendom, St Kruis, Zuidzande, Breskens, Aardenburg, Eede en Hoofdplaat Nog zij genoemd do directeur van den stooinbootdicnst, de heer Van Rentergem en do secretaris van de commissie van toe zicht op do bootdiensten, de heer A J. van Luik Van den Rijkswaterstaat waren aan wezig de heeren Van Oord, hoofdingenieur directeur en Schónfeld, hoofdingenieur; van den Provincialen waterstaat, de hoofdin genieur, de heer Van Leeuwen. Bij het aan wal stappen werden de be zoekers verwelkomd door den burgemeester van Westdorpe, den heer Van Waes met. de volgende woorden Excellentie, heoren van Gedeputeerde en Provinciale Staten Mijne heeren. In de eer ste plaats wensch ik 'den heer Commissaris der Koningin van harte welkom op deze feestelijke bijeenkomst en roep ik zijn boog edolgGstrenge het hartelijk wolkom in deze gemeente toe. Ik druk dan ook den wensch .it, dat zijn hoogedelgestrenge zijne beste krachten zal willen aanwenden, om de clec- trische centrale zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Ook doe ik een beroep op Ged. Staten om het bedrijf in goede banen te lei den Mijne heeren. Ik wensch den heer Streefkerk van harte geluk met de open stelling van het bedrijf. Ik hoop en vertrouw, dat de electrisohe centrale een zegen moge zijn voor de streek, dat èn landbouw èn in dustrie zich meer en meer mogen ontwik kelen, dat zij tot een hooger peil mogen worden opgevoerd. Mijne hoeren, ik druk dan ook den wensch uit, dat Zeeuwsoh- Vlaanderen do rijke vruchten, aan de elec- trische centrale verbonden, moge plukken, dat de electrisohe centrale een zegen moge zijn voor do streek. De Commissaris der Koningin dankte voor de welkomstwoorden en sprak den wensch uit, dat de centrale ook voor Westdorpe van groot belang za! blijken te zijn. Hierna werd het terrein van de centrale betreden en begaf men zich naar het ketel huis, waar in de groote ruinjte ter zijde van de ketels een spreekgestoelte was opge- slageu, waarvan af de heer Van Iiompu en de Commissaris der Koningin hun reeds vermelde toespraken hielden. Beide redevoeringen lokten applaus dor aanwezigen uit. Nadat de Commissaris der Koningin had uitgesproken, werd hem door den heer P. L Buitendijk, den aannemer van het bouw werk, een zeer fraaie foto van de centrale aangeboden, waarop aan den eenen hoek staat do naam van don aannemer, en aan de an dere: „Aan Zijne Excellentie den Commis saris der Koningin, ter gelegenheid der of- ficioele opening op 14 Mei 1923". Vervolgens werd een wandeling gemaakt door het gebouw en met groote belangstel ling, zooals die van voor het grootste deel leeken kan worden verwacht, werd van de tajrijkc machinerieën en afdeelingen, noodig om zulk een uitgestrektheid van electrischen stroom te voorzien, kennis genomen. Toen men gekomen was bij het groote schakel- vlak, verrichtte daar de Commissaris der Koningin een symbolistische handeling door hot inschakelen van de lijn naar Terneuzen, welke handeling door een aanwezigen fo tograaf aan de vergetelheid werd ontrukt. In het lokaal aan de zijde van het gebouw was aan den heer P. L. G. Schneider, e. i. te 's-Hertogenbosoh, ingenieur van de Heemaf te Hengelo gelegenheid geboden tot het geven van een demonstratie met don hoogspanningsgelijkrichter, met welk in strument men van buiten af niet waarneem bare fouten bij hoogspanningsleidingen en kabels kan opsporen, die anders eerst aan het licht komen door storingen Door nu een hoogspanningskabel geregeld met het toestel te controleereu, Is het mogelijk de fouten ontdekken en de oorzaken weg nemen voor een storing ontstaat. Het door zeer goede voorbeelden als nuttig gedemonstreerde toestel is door de Heemaf in samenwerking met de N. V Philip's Gloei lampenfabriek samengesteld en kan in een kist gemakkelijk worden meegenomen naai de plaats, waar men een onderzoek wil in stellen. Waar het mogelijk is, dat pok de P. Z. E. M. tot aanschaffing van zulle een toestel zal besluiten, behoeven in dat geval de industric-elen niet angstig te zijn zich bij het hoogspanningsnet aan te sluiten, daar de kans op storingen tot een minimum wordt beperkt. De demonstratie werd door de aanwezi- n op hoogen prijs gesteld. Na dit leerzame kwartiertje werd naar boord teruggewandeld, waar vriend Hen drik en ziju trawanten de tafels hadden gedekt en het „eenvoudige poen maal", zoo als de uitnoodigingen het noemden, liet zich uitstekend smaken; het watertochtje, gevolgd :loor liet slenteren bij en door de centrale, hadden de magen der gasten hongerig ge maakt en de goed belegde broodjes verdwe nen dan ook met bekwame snelheid van de schalen, terwijl het geurig kopje koffie niet minder welkom was. Gedurende hot eten bleef de boot voor de centrale gemeerd liggen, om daarna in do richting van Sas van Gent door te varen, waar enkelen de boot verlieten, die toen zw aaide en koers zette naar Terneuzen, waar een zeer groot deel der medereizigers onB verlieten, ook die uit Zuid-Beveland en Schouwen, die met do boot naar Ellewoutsdijk hun reis vervolgden, wat voor hen een vlug ger thuiskomst beteekende. Intusschen was de boot geschut en 50 mi nuten nadat de sluis te Terneuzen was ver laten, meerde zij aan den ponton te Vlissin gen en namen ook de overige gasten afscheid, dankbaar voor hetgeen de raad van com- en en de directie der P. Z. E. M. bon ook nu weer had geboden. Ook wij zijn dankbaar de reis te hebben kuunen medemakenhet heeft ons weer over tuigd welk grootsch werk door medewer king van de Provincie is tot stand gekomen en wij sluiten ons gaarne aan bij de woorden van den Commissaris der Koningin, dat het nu aau de gemeentebesturen en particu lieren van den „overkant" is om zich het gebrachte offor waardig te toonen. BEKENDMAKINGEN. Advertentiën KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg nraken blekend, dat de op 22 Maart j.t. vastgestelde kiezerslijst, /.ooals deze thans luidt, lot 15 Mei van h£t vol gende jaar van kracht blij tl, behoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijsl bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afsclirifl, tegen beta- i ling der kosten, verkrijgbaar. Middelburg, 15 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Ingezonden Stukken. VRIJHEIDSBOND OF VRIJZINNIG DEMOCRATEN Geachte Redactie, Mag ik U eenige plaatsruimte vragen voor het volgende? Evenals vele vrouwelijke kiezers heb ik mij tot nu toe bij geen enkele politieke partij aangesloten; ik bleef steeds weifelen tusscben den Vrijheidsbond en de Vrijzinnig-Donio- ■raten Dat ik eindelijk besloten heb mij bij den Vrijheidsbond aan te sluiten, is een ge volg vau den inhoud dei- verspreide strooibil jetten. In het biljet van den Vrijheidsbond toch s taat in een kort bestek aangegeven, wat die bond wil, wat hij erkent, waar hij tegen is. En wat staat er nu voor positiefs in liet biljet dor Vrijzinnig-Democraten? Absoluut niets Het verhaaltje van het paard van Troje, (dat hier niet te pas gebracht, maar te )pas gejaagd is.) een paai- regels over de S. D. A, P. on verder een trap in de ichting van den Vrijheidsbond; dat is alles. De bewering, dat de Vrijheidsbond niets heeft aan te bieden dan een vrijzinnig begin sel, dat enz enz.a is echter een leugen zooals het strooibiljet vau dien hond duidelijk bewijst Maar wat de Vrijzinnig-Democraten zelf aanbieden, daar mogen de kiezers naar raden. „Onze eigen taaie" (dik gedrukt). Dat is letterlijk en figuurlijk met dikke woorden schermen, maar daar heeft een mensoh niet veel aan. Iedere partij heeft het reoht te trachten zooveel zieltjes te winnen, als mogelijk is, maar laat dit dan gebeuren op waardige wij zo, door liet propageeren van eigen beginselen (zie Vrijheidsbond) en niet door het afkam men van andere partijen (zie Vrijzinnig-De mocraten). Hartelijk dankzeggend voor de verleende gastvrijheid. Hoogachtend, Uw dw. dn.esse 0. B. EEN WAARSCHUWING. M. de Red., Het tooneel in een niet al te breede straat stelt vooreen draaiorgel met het traditioneel stel jankende honden, eenige spuiende kinderen, een groentelcar, een van links aanrijdende zeer groote auto (wij heb ben tegenwoordig woonschepen op wielen) eu een van rechts komende molorfietser. Zoo als bij dergelijke opeenhoopingen van ver voermiddelen pleegt te geschieden, zocht ieder ziju heil en vluchtten de kinderen op de stoep. In oude tijden stond men bijzonder op zijn eigendomsrecht en scheidde d. m. v. een ijzeren hek zijn eigen pand van dat van zijn buurman. (Waar alle eigendom zaclit- aan vernevelt, voelt men daar tegenwoordig zooveel niet meer voor). In het welgozien belang van het hand over band toenemend verkeer zijn al heel wat van die „staan in den weg',s" vervallen, maar toch zijn er nog heel wat exemplaren van overgebleven en daaronder treft men er nog verscheidene aan, waarvan de spij len uiel verticaal omhoog in een ronden knop uitloopen, maar die waaiervormig zich naai Je straat toekeeren en voorzien zijn van een vrij scherpen punt. Ih het bovengenoemde geval nu vluchtte een klein meisje hevig verschrikt dool- de gelijktijdige nadering van auto en motor fiets uit twee tegenovergestelde richtingen zoo haastig op de stoep en ongelukkiger wijze juist tegen het hek, dat de scherpe punten door het manteltje en de kleertjes heendrongen Het liep bovenmate goed af zonder ook maar eenige kwetsuur. Mijnheer de Redacteur! Als accuraat mensch ben ik er steeds op gesteld de puntjes er op te houden (speciaal op mijn i's) maar in dit bijzonder geval zou ik er zeer op gesteld zijn de puntjes er te hebben. Het zou mij zeer spijten niet van te voren te hebben gewaarschuwd als ik bij mijn wandeling door de stad opeens een Mid delburger tegenkwam, gespietst of gehar- poend aan een smwpnokken als een wild braad aan het spit. Hoogachtend X. Middelburg, 13 Mei '23. HU!» «WU lil Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tasschengelegen plaatsen Vervoer ran Passagiers, Goederce en Vee met de snelvarende Salonboo' „KONINGIN WILHELMINA" Uren van vertrek in Mei v. Vliss.*) v. Midd. v. Rot Dinsdag 15 vm,-,vm 9 Donderdag 17 Zaterdag 19 Dinsdag 22 Woensdag 23 Van Vlissingen wordt Woont dag en Zaterdag 's morgens ter 12 nur naar Middelburg gevareo Informatiën te bekomen te: Rotterdam: N.V. Transport- es Expeditie-Onderneming v/h Erven G. VOS. Middelburg: B. EENHOORN. Vlissingen: W. v. OOSTERHQUl Dordrecht: GEBRs. BUITENHEK J. A. TAK ft Co, ontvangen GELDEN i DEPOSITO met rentevergoeding thans 21/i pCt, KLEINE TUINEN EN HOE DAARVAN HET MEESTE GENOEGEN TE HEBBEN door TH. J. BINN TUINARCHITECT, DERDE VERMEERDERDE DRDK MET TALRIJKE AF BEELDINGEN IN KEURIG GEÏLLUSTREERD OMSLAG SLECHTSIf 1.10 KLEINE 's onmisbaar voor ieder bezitter van een kleinen TUINEN Tuin. Het geeft prac- tische en duidelijke raadgevingen over het aanleggen en het onderhoud. KLEINE kan men alleen dan op - zijn voordeeligst gebrui- TUINEN ken, waaneer men de geschikte planten er voor kiest en elk van deze plan ten de voor haar geschikte be handeling geeft( KLEINE *s een causerie en geen - wetenschappelijk boek. TUINEN Het 's dus een prettig i geschreven handleiding waaruit een ieder, die een Tuin bezit, leert, hoe daarvan het meeste genoegen te hebben. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van goedkoope Boeken, Hang 98, ROTTERDAM en verder allom. Toezending franco na ontvangst van Postwissel ad slechts t 1.10, (of storting op Postrek. No. 18523), waarop mel den KLEINE TUINEN. DIENSTREGELING 1 JUNI 1923 tot nadere aankondiging. W ETTELIJKE TIJ1>. 9.50 11.12 6.35a) 10.30 12.35 7.06 Vlissingen—Breskens. Op WERKDAGEN. Van Vlissingen naar Breskens v.m. 5.50 7.2-5 n.m. 2.a) 4.30 Breskens Vlissingen v.m. 6.20 8.10 n.m. 8.35 5.30 Op ZON- en FEESTDAGEN. Van Vlissingen naar BreskenB v.m. 5.50 10.30a) n.m. 2.a) 5.87a) Breskens Vlissingen 6.20 12.35 3.35 6.07 a) By vertraging in do aankomst dor treinen te Vlissingen kannen deze booten hoogstens 10 minnten wachten. Vlissingen—BorsselenNeuzen. Op WERKDAGEN. Van Neuzen naar Vlissingen c) v.m. 7.05 10.50 n.m. 2.30 Vlissingen Neuzen c) 9.12 nam. 2.b) 4.15 Op ZON- en FEESTDAGEN. Van Neuzen naar Vlissingen c) v.m. 5.50 10.50 n.ni. 2.30 Vlissingen Neuzen c) 9.12 nam 2.b) 5.37 b) b) Bg vertraging der treinen te Vlissingen kunnen deze booten hoogstens 10 minuten wachten, o) Voor correspondentie tusachen Vlissingen en de stations der S.S. tus- achea Vlissingen en VJake raadplege men ook dienst Neuzen Hoedekenskerke—HacBweert- Vlake. De booten leggen te Borsselen aan. Passagiers, die te Borseelen aan boord wensohen te gaan, moeten zich niet later dan 20 minuten na het vertrekuur uit Neuzen en Vlissingen aanmelden bp het steigerpersoneel. Neuzen-Hoedekenskerke-Hansweert-Vlake. e) In correspondentie te VLAEE op den Staatsspoorweg Vlissingen—Roosendaal. Op Werkdagen. Van Neuzen n. Hansweert p. b vm. 5.50 nm. 3,40, 6.2C Hansweert Vlake p. tr. 7.20 5,15 8. Vlake Hansweert p. tr. 10.23 5.52 8.45 d) Hansweert Neuzen p. b. 10.42 6 25 8.58 d) d) Bjj vertraging der treinen 8 22 en 8.45 te Vlake kunnen tram en boot hoogstens 20 minuten wachten. e) Raadpleeg ook dienst Neuzen—Vlissingen v.v. f) Wanneer er van de boot van Neuzen geen passagiers voor c nar zyn, komt deze tramrit te vervallen. De booten leggen te Hoedekenskerke aan. Passagiers, die te Hoedekens kerke aan boord wenschen te gaan, moeten zich niet 'ater dan 20 minuten na het vertrekuur dor booten uit Neazen en Hansweert aanmelden bjj het steigerpersoneel. Op Zon- en Feestdagen. 6.nm. 4.25 f) 7.30 6.- f) 9.16 5.38 9.35 5.55 3 tram van 6 Autodienst Hoedekenskerke-'s Gravenpolder-Goes. (Ondernemer A. DE GRAAG te 'a Gravenpolder). Op Werkdag vm. vm. nm. nm. 5.40 10.36 2.50 6.40 10.50 3.10 6.! 2 6.10 11.— 3 20 7 02 V. Goes (Station) te te 'sGravenpolder te te Kwadondnmme te 6.20 11.10 3 30 7,10()te Hoedekensk. van 7.10 12.— 5.10 7.45 6 50 11.40 4.50 7.30 6.40 11.30 4.40 7.20 6.30 1120 4 30 7.10 Op Zon en Feestd. 7.25 5 35 7 05 5.20 6.55 5.10 645 5.- Op Zon en Feestd. vm. nm 6 4 211 6.20 4 35 630 4.45 6.40 4.55 WalzoordenHansweertVlake. In correspondentie te VLAKE op den Staatsspoorweg VlissingenRoosendaal en te WALZOORDEN op de tram Hulst—Walzooiden en do Zeeuwsch- Vlaamsohe tram. Op WERKDAGEN. Van Walzoorden n. Hansweert p. boot, vm. 6,50 9.05 11.20 nm 4.37 7.25 Hansweert Vlake tram, 7,20 9,35 11.50 5.15 Vlake Hansweort tram, 8.—, 10.23 nm. 12.52 5..r" 1.10 6.10 8.45 g) 8.58 g) 11.20, nm. 4.37 11.50 5.15 12.52 5.38 1.10 5.55 Hansweert Walzoorden boot, 8.20, 10.39, Op ZON- en FEESTDAGEN. Van Walzoorden naar Hansweert per boot. vm. 7. Hansweert Vlake tram. 7.30, Vlake Hansweert tram 9.16, nm. Hansweert Walzoorden boot, 9.35, g) By vertraging der treinen 8.22 en 8.45 te Vlake bunnen tram en boot hoogstens 20 minuten wachten. Op aanvrage kunnen by den Directeur of by de Agenten worden bekomen afvaartlysten voor alle lynen van den stoombootdienst op de Wester- Schelde h f 0.05 per stuk (afgehaald); abonnement per jaar f 0.25giro: Vlissingen 52737 iTectrüöhe Drukkerij ÜT W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 6