FEUILLETON. BIJVOEGSEL V AN DE VAN Woensdag 0 Mei 1923, No. 109. I)r. RAADSVERKIEZING DER VOLGENDE WEEK. Veel en veel sterker dan bij Kamer- \erkiezingen en ook sterker dan bij SLn- lemerkiezingen, komt bij gtemeenleraads verkiezingen hel persoonlijk element naar \oren, in weerwil van het lol partij-keuze dwingend stelsel der Evenr. Vertegen woordiging. Het is ook heel begrijpelijk, want in een gemeenteraad komen lal van ta ken in behandeling die met politiek niets le maken hebben. Maar zonder politiek gaal hel locli ook weer niet. Eu daarom allereerst nog een herinnering aan den politieken stand van zaken. We hebben in ons nummer van 17 April, aan de hand van de sterameurij- l'ers dooi de verschillende partijen bij de Statenverkiezing in onze gemeente be haalt, reeds een becijfering gemaakt van wat volgens die getallen de zetelverdee- hng in den gemeenteraad zou worden. We laten nu nog eens volgten, naast el- aaar, de slemmencijlers van de raads verkiezing van '19 (toen er nog „eenl vrouwen aan deelnamen) en de toen verkregen zetels; en de slemmeucijfers van ae Statenverkiezing, en hel zctelaatii- tal aal op grond daarvan zou worden toegewezen, waarbij we de stemmen van de ljjsLv. Teijlingen bij die van den Vrij heidsbond lelden. Raad '19 Staten '22 St. Zelels St. Z. L. Un. 146 1 Lijst Boud. 273 1 Viijh. Bond 861 2 Vrijz. Dein. 051 3 968 2 Maljaars 180 1 S.D.AP. 1205 5 1957 5 Anti-Rev. 819 4 1849 4 Chr. Hisl. 200 1 1018 3 R Kalli. 207 1 465 1 Si. Gerei. 68 194 B. v. Bezuin. 296 Commun. 62 73 Lijst v. Teijl. 166 Maar we herhalen wat we toen ook schreven dal deze Cijfers geen besliste aanwijzing geven voor de resultaten van de raadsverkiezing. De uitslag daarvan kin aanzienlijk van de bovenvermelde cij fers afwijken door den persoonlijken fac tor bij de aanwijzing van den persoon dien iedere kiezer zich wensclil. Dil is een invloed die ook in hel nega liever, werkt Vier jaar geledeu kouden we schrijven- „de vlucht uil den gemeen teraad'- in verband met hel feit, dat ver scheidene oude raadsleden zich niet ber kje-baar stelden. Ditmaal komen niet min der dan zeven van de 17 niet terug! Door vertrek of door bedanken, komen niet op hel stembiljet voor de namen van de raaosleden: Van Schouwen, Boude- wijnse, Aoriaanse, v. d Harst, Maljaars, 'ton en Kuipers. Wie in '19 op een dezer zijn stem uil tra hl uil voorkeur vau dien persoon en men mag gerust aannemen dal er ver scheidene zoo waren zal nu zijn stem opnieuw hebben le bepalen, wat de on zekerheid van den uitslag natuurlijk ver- ZEVENGESTERNTE. Roman daor Margaretba Böhmf. Naar het Duiiaeh door G. M. de W. (Genutorlseerde vertaling). 64). I Het succes van zijn humoristisehen roman zal hem den weg banen tot ver deren vooruitgang', zei Inge „Ik ge loof, dal u u niet ongerust behoeft le maken over de toekomst van mijnheer Kayser, geachte mevrouw. De warmte van hel leven is voor ziju dichterlijken groei zeker geschikter dan de koude. Dat is bij alle inenscken bel geval." „Wal beeft u, jong kuikenttje, nu voor versland Van het leven!" zei dve oude dame minachtend,. „TusStehen twee haak jes, noem mij niet aldjoior, „geachte me vrouw'. Geacht, wie is geacht''Wat betee- kent dal nu? Mallepraat. Buitenshuis heet ik mevrouw Besen'brüder, binnen pnze vier muren ben ik tante Janna, ook voior u begrepen? Wal nu het leven betreft, lief meisje, hel Wordt over hel algeiöeen misf* kend. ITel leven is niet d£ vijand van den ineiiscli, maar de meusbhen zijn vijanL den van hel leven. Ik heb in mijn leven werkelijk geen reden lot lachen gehatj en toch verzeker ik u, als ik nog eens van voren af aan moest beginnen, dan liet ik ei mij geen greintje van afnemen, ik zou alles nog eens terug Willen hebben zelfs mijn kruis. In het kruisdragen heb groet. Want nog meer dan anders komen nu in aanmerking personen, die zich nog niet hebben doen kennen ten opzichte van fle behartiging der gemeentebelan gen AiJeen de S. D. A. P. fractie zag de na men van haar vijl leden weer op liet stembiljet lerugkeeren. Van de 3 Vrijz. Democraten bleef al leen oe heer Boasson over. Van de 4 Anti.Rev.- de heeren 'De Veer en Verlregt, terwijl de heer v. d. Kuip nu op de vijfde plaats kwam van de a -r. lijst. En voor de Chr. Hist, staal hun eenige lid, de heer Streefkerk, nu ook boven aan de lijst. Overigens zijn alle namen nieuw Maar nu de politieke kant van deze verkiezing. We hebben nu vier jaar geleefd onder een bewind dat een gevolg was van een compromis der vier Anli-Rev en 3 S.IL A.P.ers, die lesameu dus over 9 der 1/ stemmen beschikten, en dan ook ieder een weihouder hadden. Daartegenover stond allesbehalve .-en aaneengesloten oppositie. De eene Clxr. Hist en de eene Katholiek gingen her haaldelijk mee mei anti-rev. getinte voor stellen van B. en W., en de 3 Vrijz. De mo» i alen vaak met die voorstellen wel ke blijkbaar stamden uil hel socialisti sche kamp dery bondgenooien. De een lingen Vau Schouwen en Boudewijnse hel oen steeds hun eigen, en zeer vaak samenvallend oordeel bepaald. Wanneer we nu uil politiek oogpunt den gang van zaken iu de laatste vier- jaar bekijken, dan kunnen we in 'l alge meen zeggen, dat ook hier de democra tische richting van na '18 de richting van hel gemeentebestuur bepaald heelt. We herinneren ajan den spoed waarmee hier voor 'l gemeentepersoneel de 8-uri- ge arbeidsdag werd ingevoerd; aan de hervormingen gebracht in de belaslingr vei ordening en aan den strijd tegen Ged. Stalen inzake de verbetering der salaris sen van gemeenlepersoneel. Dij ae beslissing over al die voorstellen js in dien regel niet van een principieel© tegenstelling gebleken. Wel van nuance verschil. En dan moet weer gezegd wor den dat speciaal dp heeren v. Schouwen en Boudewijnse in hum voordeel hel verst af weken van B. en W., zooals ook hun invloed vermoedelijk zeer groot was in den streng kritiseerenden arbeid van de Commissie van Financiën waarin zij zit ting hadden met dien heer Verlregt. Die kritiek gold ook voor andere zaken dpn de bovengenoemde, o.a. ook dp gemeente bedrijven, waarover bij de begrooting door hen scherpe opmerkingen zijn ge maakt ,die in veel opzichten uiljng ga ven aan de ontevredenheid die ook onder de burgerij onmiskenbaar merk baar was1 en is. AIsi liun optreden niet veel verandering tot resultaat heeft ge had, is' de oorzaak daarvan vooral 1e zoeken in hun isolement in een raojd; die zóó was samengesteld als deze. Nu behoeven wij, na de beschouwin gen die wij enkele malen over gemeenlér kwesties maakten, wel niet nader aan 1e loonen, dal de richting en hel stre ven dier beide ledpn ons hel meesl Irok. F.n als zij op JieL stembiljet stonden, zou onze aanbeveling zeer stellig aan dringen op hun behoud in den Raad. Maar helaas, de heer v. Schouwen veiy trok, en de heer Boudewijinse meende om allerlei redenen le moeten bedanken voor een herkieizng. En bijgevolg hebben 'we naar die candi- dalenlijst te zoeken van welke o.i. den meesten waarborg geeft dat de daaruit gekozen persionen dezelfde richting vob gen. En oil is de lijst van dpn Vrijheidsbond. De heer Schouwen was zelf verte genwoordiger van dien Bond; en de heer Boudewijnse was wel geen lid daar ik j>as mijn levenskracht beproefd en verr sterkt. Maar vertel ons nu eens in <le eerste plaats hoe hel u bevalt op tie oude Fiïedriclysgradht.f Inge keek om zich heen. „Men Zou denken, dpt de tijd hier zijn adem heeft ingehouden. Als er niet twee modprne, werkende vrouwen tegenover mij zaten, zou ik B!enken honderd jaar achteruit! gezel te ziju. Maar liet is hier mopi. Bij zonder mooi!" „Niet waai'? En dat djl heerlijk tehuis voor ons' behouden bleef, d,at hebben wij aan dat kleintje daar te danken.'' „Het zal niet alleen behouden blijven, wij willen het terug veroveren, lanleje. Ik rust niet voor Wij Weer op de 'beLétage 'wonen. Voor de kantoren weer evenals in grootvaders tijd beneden z'ijn en de magazijnen op de overige verdiepingen", zei Malrike met trots. „Zou men hel mlogelijk achten, dat in dat kleine meisje zulk een mïmnelïjke kracht e!n energie zit? Onze oudste, Pliia, is ook geen luiaard, maar bij Malrike liaalL zij het locli niet." Malrike miin dien lof niel aan. Wat had zij alleen Lot stand kunnen brengen al^ haar moeder haar niel geholpen liad^. Moeder zong wedpr tante Janna's loflied. Doordal tante Janna altijd op haar post Was en voor de liuislioudjng zorgde, kon men zijn krachten onverdeeld en geheel en al aan ide zaak WSjdpn en daarom hajd tante Janna een niet hoog genoeg] te Waardeeren aandeel aan den wederop bloei van de oudp firma in kruideniers^ Waren Kayser. „En wat doet u. juffrouw Zevengestern van, maar toonde in zijn daden zéér diclil naast dien Bond le staan. Bij deze aanbeveling om op den Vrij heidsbond te stemmen komt ook nog een andere overweging. Op t oogeublik is de verhouding rechts—links (i— 1 fwanneer de Chr Ili-sl, de drie zetels krijgen, die bij een uitslag als die der Stalen verkiezingen mogelijk wordl, zou in dal opzicht de verhouding rechts—links kunnen worden 8—9. AVe hopen dat niel aan een eenling kans wordt gegeven om op de wip te zitten tusschen rechts en links, waar door een zeer wankel evenwicht zou worden geschapen, zeer ten nadeele van het rustig gemeentebeleid. Maar we hopen ook dal de vrijzinnige kiezers, eu kiezeressen nu ook hun tradilioneele lauwheid zullen op zij zeilen, om mee 1e werken lol een zoo gróót mogelijke versterking van liël vrijzinnige element in den Raad. We houden er niet van, ook uiol in verkiezingstijd, om' kracht te zoeken in hel afgeven op andere partijen Maar we willen wel zeggen, dal we niel gSarae hel bewind onzer gemeente in handen zien van een overhepns'cheiiide groep van kerkelijke partijen. En ook dal we den soc -democratisclien invloed liefst heel wal kleiner wenschen, omdat we mceneu, dal een gemeenteraad nog voor andere belangen le waken heeft dan al leen voor die der arbeiders. Ons bezwaar tegen de Vrijz Democra ten is vooral djat zij juist die eenzijdige bevoorrechting van de arbeidersgroep maar al te vaak bevorderen. En daarom is ons advies, slemt een der candidalen van de lijst van den Vrij heidsbond ZEEUW SCI1 YLAAIUSCHE W ATER LEIDING COMITÉ. Gisteren kwam liet Zeouwsch Vlaamsohe Waterleiding Comité in het liotel des Pays Bas te Ter neuzen bijeen ter behandeling van het rapport van het rijksbureau voor Drinkwatervoorziening betreffende een cen trale drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch- Vlaanderen Aanwezig waren de Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford, als mede burgemeesters en afgevaardigden van gemeenten uit Zeeuwsch-Vlaander en Het rapport bevat de volgende conclusies: le. De stichting eener oentrale drinkwa ter oorziening voor Z.-Vlaanderen, waarvoor een voldoende hoeveelheid water van goede hoedanigheid in dit gewest gewonnen zal kunnen worden, is technisch zeer goed mo gelijk. 2e. De waterleiding zal, doordat de be- noodigde gelden tegen 6 pCt. geleend moe ten worden, alleen dan tot een op den duur rendabel bedrijf kunnen leiden bij dragelijke tarieven, als van den aanvang af een groot aantal aansluitingen wordt gega randeerd, waartoe de medewerking der ge meentebesturen noodzakelijk is. 3e. De meest gewen=chte vorm, waarin dc ondernoming tot stand zal kunnen komen, is de N. V. met de betrokken gemeenten en wellicht ook de provincie Zeeland als aan deelhoudsters. 4o. Het maatschappelijk kapitaal der N. V. zal moeten bedragen f 5.635.000; ten op- hoeve van de stichting der werken en de op richting der N. V., zal een bedrag van f 5.400.000 op de aaudeelen gestort moeten worden, terwijl omstreeks het 13e bedrijfs- jaar een bedrag van f 235 000 vereischt zal worden voor de uitbreiding der werken. Bovendien zullen de gezamenlijke aan- doelhoudsters een bedrag van f 500.000 in' de kas der Vennootschap moeten storten tot vorming van een reservefonds, waardoor het bedrijf ook in de aanvangsjaren in staat wordt gesteld, aan de gemeen te-aandeelhoud sters een zoodanig bedrag uil te keeren, dat deze aan hare geldelijke verplichtingen len te?" vroeg tante „Als ik Zie wal u liier gedaan hoefje en nog dioet, ontzeg ik mij zelf alle recht op hel bestaan Gedaan heb ik eigenlijk niets. Ik werk ook, maar als ik 's avonds doodpioe naar liuis ga en iuSj zelf afvraag waarom ik den heelen dag eigenlijk ge zwoegd heb', dpu heb ik als eenig ant woord hel gezicht op de vier mark, difi ik iederen dag verdien. Dat is niet zeer verlieffeö(B." „Dal is alleen een bewijls, dat u dp beteekenis van werken op zich zelf nog niel begrepen hebt, lieve juffrouw zei tante Janna zacht. Als iels haar niet beviel, was zij altijd bijzondjer goedig. „U werkt, als ik hel goed begrijp al leen uil dringende noodzakelijkheid?" „Zelfs dal niel.Inge kuchte om haar slem helder te maken en legde de be langstellend luisterende dames in ruwe trekken uit wat haar levensgeschiedenis was in zooverre die betrekking had op haar werkzaamheden. Tante Janna knikle vergenoegd. „Dien Peter Zevengesternte had ik wel willen bennen. Dat moet een verstandig mensch geweest zijn. Er ziju tegenwoordig helaas heel -weinig verstandige menschen De man kou u toch geen grooteren dienst bewijzen dan u onterven Mijn hemel, u ziel er niel uit of u een domoor is en niel begrepen heeft, dat uw oom u een proef wiou voorschrijven van wat ge kimt, Eli nu zwellen uw spieren nog niet op, en stroopt ge uw mouwen hoog op en spuwt in de handen: „Komaan, vooruit, nu zal ik u toonen wat ik kan?" „Wel ik Öoe immers wat ik kan. Maar gevolge der aangegane geidleeningen kun nen voldoen. 5e. Teu behoeve der vorenbedoelde stor tingen op de aaadeolen en in het reserve fonds zullen de deelnemende gemeenten lee- ningen moeten sluiten vau ongeveer f 70 per hoofd der bevolking op 1 Januari 1925, do rente van G pOt. en de aflossing dezer lee ningen zullen naai- menschelijko berekening gedekt kunnen worden door de uitkoerin- gen, die de aandoelhoudsters van de Ven nootschap zullen ontvangen. Do gemeen t e-f inanciën worden aldus niet door de deelnoming aan de waterleiding beïnvloed; de belastingdruk wordt er niet door verzwaard. De voorzitter, de burgemeester van Ter- nouzende heer Huizinga, heette de uanwezigen in het bijzonder den Commissa ris der Koningin, wolkom, en wees op de verleden jaar gehouden besprekingen over het concept-rapport. Thans is men in het sta dium gekomen, dat een rapport kon worden aangeboden, zooals iu een bestuursvergade ring (het zgn. klein coinitó) was vastge steld. Hierna werden de notulen der vori ge vergadering goedgekeurd De secretaris, mi-. P. Dielemau vau Mid-, delburg, deelde de berichten van verhin dering vuu eenige uitgenoodigden mede. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat opnieuw oen onderzoek is ingesteld naar het waterverbruik van de industrie, waar van hel resultaat in hel rapport is neerge legd Voorts dat er een niouwe woningtelling heeft plaats gehad, en dat aan de in de vorige vergadering gedane vragen over de buizen achter Cadzand en Schoondijke- Oostburg ook ten deele voldaan is. Spr. wijst verdor op het gunstig ver schijnsel, dat de nieuwe berekening dooi de directie een totaal van 5 ton lager heeft opgebracht dan het vorig rapport, on dat 4 ton is uitgetrokken voor gratis aansluiting Spr. geeft thans de gelegenheid de con clusies te bespreken. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, zegt dank voor de tot hem gesproken welkomstwoorden en de vriendelijke uitnoodiging Wellicht zal bij de aanwezigen do vraag zijn gerezen: wat doet de Commissaris der Koningin in ons midden, terwijl er toch nog zoo weinig .aanraking is geweest tusschen de provinoie en het comité? Het antwoord kan spr. in twee woorden geven: Hij is ge komen om aan te hooren hoe met groote instemming kennis genomen wordt van het rapport, en tevens om de inlichtingen op eventueel gedane vragen te vernemen- Uit zijn aanwezigheid raag echter niet worden afgeleid, dat de provincie de zaak direct financieel steunt, doch wel meent spr. dat het een belang is voor do provincie, dat overal ton platten lande goed drinkwater is, Wanneer dan ook het comité een verzoek om financieelon steun aan de Staten doet, zal spreker zeer zeker zijn medewerking verleenen. Spr. hoopt, dat men hier vandaan zal gaan als warme voorstanders van het plan. De voorzitter dankt voor deze woor den Door den secretaris worden hierop de rapporten dei' propagandatockten voorgele zen, waaruit blijkt, dat de belangstelling over 't algemeen bepaald goed is te noemen Hierop vroeg de heer De Feij tor of het vost en zeker is, dat er voor 30 jaar bij de waterwinning te St. Jansteeu genoeg is; en vraagt voorts of de gemeenten zelve het kapitaal moeten nanschaffen. Do heer Van Z u ij e n vraagt inlichtin gen over de cijfers van het gebruik per etmaal Door den directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, den beer IC r u 1, wordt uiteengezet, dat do eigenlijke bron is het hemelwater, dus de regenval In 1918 zijn uitvoerige proeven genomen, en is 6 weken lang een vrij groote hoeveelheid op gepompt De onderzoekingen hebben opge leverd, dat inderdaad gedurende 30 jaar al het water dat noodig is, uit die plaats wal wilt u dau, tante Janna, ik kan locli ook niels aan mijn roodo baren doen „Ik ze,i. dal ik u van tijd tot tijd Dij de band moet nemen en ceiis flink schud den, meisje. Ik hoop, dal u vaak hieij komt," „Ja ik hoop ook, dat liaar eerste be zoek op Iele Friedrichsgracht bij de Ivay- sers niet hel laatste is, juffrouw Zeven gesternte „Wanneer jullie in eikaars smaak vrall, dan begrijp ik niet waarom je nog altijd u tegen elkaar zegt," riep iante Janna. Dc jonge meisjes keken elkaar lachend aan. „Ik vind hel bést om elkaar le lu- loyeeren." „En ik stellig ook", zei Inge „Ik hoop, dal wij goede vriendinnen van el kaar worden, Malrike. Dat u is werke- fijk een plank, die tusschen ons staat en ons verhindert bij elkaar te komen Het werd een gezellig koffie „uurtje. Tante Janna bladerde in de familie-ge schiedenis Haar jeugd stond in het tee- ken van den bloei van liet huis, daarna had zij perioden beleefd van verwelken en ontbladeren Haar eerste, zeeir onge lukkige huwelijk met den bankier Ben jamin Breitbfach eindigde met een Schei ding. Haar tweede, zeer gelukkige liuwe. lijk 'werd reeds na weinig jaren door den dood ontbonden Haar kinderen stierven op jeugdigen leeftijd, de laatste zoon viel bij1 het beleg van Parijs in 1870 Allerlei ongelukkige gebeurtenissen hadden haar vroeger aanzienlijk vermogen vernietigd Jaren lang had zij zoo goed en zoo kwaad het ging in haar onderhoud voorzien met de opbrengst van een kleine modistezaak kan worden onttrokken Spr geeft daarbij een beknopt overzicht. Het regenwater zorgt voortdurend voor aanvulling Bij groote uitbreiding van het aantal aansluitingen zou dan daarnti ook op een andere plaats water gewonnen moeten worden. Iu den regel kan 6600 kub. M per etmaal worden geleverd Voor meer ver bruik is een reserve-voorraal aanwezigde ze reserve-voorraad wordt dan weer aange vuld bij minder verbruik Wat de kapitaalvorming betreft Het is de weg, dat de gemeente zelf het kapitaal fourneert, dus het geld leent Bij de wet van Sept. '19 is het mogelijk, dat het rijk als geldschieter optreedt, wanneer die lee- ningen moeilijk te plaatsen zijn De heer Kruyssc aoht het gevvenscht, dut er nadrukkelijk op wordt gewezen, dat deze wijze van drinkwateraanwinning (rogen water) niets nieuws ia. Naai- aanleiding van een vraag van den heer W o 1 f e r t s zegt do heer Krul, dat in het aantal kamers niet meegerekend zijn do kelders, zolders of andere bergruimten De norm voor een minimum oppervlakte moet nog worden vastgesteld. Voorts vraagt de heer Wplferfs of de menschen nog exti-a kosten krijgen, nadat door het bestuur het water is aangevoerd bij de woning Hierop werd geantwoord, dat de aanleg na de aftapkraan voor den aangeslotene is Men hoopt echter zoo uit te kunnen komen, dat voor kleine arbeiderswoningen, even als op Tholen, ook 1 Va M pijp plns een kraantje gratis geleverd zouden kunnen worden, zoodat het voor de bewoners niets meer kost dan het abonnement Naar aanleiding van een vraag over de tarieven, wordt opgemerkt, dat voorioopig het kamertarief is genomen, ook voor een vergelijking met andere waterleidingen. Doch later is het tarief te regelen naar de plaatselijke omstandigheden. Door den heer Hendrikse werd be pleit de verplichte aansluiting in de pon- cluries op te nemen. Hierop antwoordt de heer Krul, dat in het rapport zelve de verplichte aansluiting uitvoerig besproken wordt Dit rapport wordt aau de leden vau den gemeenteraad gestuurd, evenals oen brief met de voorwaarden voor de aan sluiting. Door den voorzitte r wordt nog me degedeeld, dat door den Commissaris ou den secretaris een audiëntie is aange vraagd betreffende een eventueele rijks- steun Tevens deelt spr. mede, dat de be doeling is, dat alsnog in Mei met de ge meentebesturen in hun geheel zal worden geconfereerd, en wel te Oostburg, Schoon- dijke, Hulst, Kioosterzande, Sas van Gent en Terneuzen, tevens voor de omliggende gemeenten Ook zal, wanneer de kwestie aan de orde komt iu de gemeenteraden zelve, oen ver tegenwoordiger aanwezig zijn tot het geven van inlichtingen. Op een vraag of personen die niet aan- aausluiten ook f 70 moeten betalen (con clusie 5), deelt de voorzitter mede, dat dit bedrag van f70 slechts een wijze van kostenberekening is voor de gemeenten, om aldus de som vast te stellen, die elke gemeente leenen moet, hetgeen spr. met voorbeelden aantoont Voorts deelt op een desbetreffende vraag de heer K r u 1 mede, dat men in Zuid- Beveland begon met een verplicht aanslui tingspercentage van ongeveer 30 pOt toen nu iu het begin van den oorlog de materia len geweldig opliepen, was het gevolg, dat hot aantal aansluitingen zeer weinig steeg. Totdat de ruaterialenprijzen iu 1920 weer daalden, en het aantal aansluitingen weer sterk wies, 1 Beter is dan ook dat men verplicht te beginnen met een percentage van 60 pG't der nansluitbare peiceejen Ook omdat an ders een gedeelte van het buizennet ren teloos blijft liggen, en tevens als hygiëni sche maatregel. Bij een klein percentage is die van geen beteekenis en bovendien krijgt men er dragelijke tarieven door. De in de Erbaudstraat, loldal zij met haar geringe spaarduitjes, die niet voldoende Waren om een eigen huishouden op le zetten bij Henny Kayser in haar ouderlijk hujs onder dak werd gebracht In de jaren van zwanen strijd en leed bad zij zicli een eigen vroolijke wereldbeschou wing opgetimmerd, die van alle kanten zonneschijn toeliet, geen schaduwzijde zien wou en daardoor de duisternis op een afstand hield. Zij was met afgodische liefde aan liet oude Kayserhuis gehecht. Toen liet begon te schemeren en die lantarens builen aangestoken werden, riep zij Inge bij het open venster eu liet baar bel uitzicht zien over de donkere streep van het Kanaal naar de Hospitaal markt „Op Werkdagen, als de huizen daar ginds op de markt van beneden tot aan de dakvensters verlicht zijn, is hel mijl of ik uit het donkere vertrek van hel verleden gindsch den verlichten boom zie van den nieuwen tijd, een boom Waaraan duizend verrassingen hangen, vervulling van sprookjeswenschen, die vroeger 'tot hel rijk der fanlasiën 'be hoorden Wagens die zonder paarden dpor de straten suizen, luchtschepen, toestel len welke het mogelijk maken dat men op duizenden mijlen afstand met iemand spreken kan lot de gemakken van liet da- gelijksch leven toe. Een druk met den vinger en een stroom van licht verspreid zich Öoor hel vertrek, hel water loopt uit den muur enz. enz. Dan mhak ik inij een voorstelling van wat de volgende eeuw weer voor uitvindingen (brengen zal (JVjordt vervolgdj.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 5