ZeenwsGhe Bank GROOTES U.LEIJNSE Lip's Safe Deposit Gouosche leidsche en i edammer kaasi De heer J. J. M. uit Deu Ilaag is iu den nacht van Zaterdag op Zondag op den Iloogen Rijndijk to Leidon inet zijn auto, die hij zojf bestuurde, in volle vaart tegen een boom gereden. Hij word uit de auto ge slingerd on mot eon gebroken been nam1 hot academisch ziekenhuis gebracht De auto is geheel vernield. Bij eon ruzie te Grave tusscken Van B en S., waarin zich ook anderen meng den, In-acht S. aan zekeren J. vijf messteken too, waardoor deze levensgevaarlijk gewond werd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Van B. en S. zijn gearresteerd. Te Dwingeloo verwondde het 8-jarig zoontje van H. een zijnor oogon mot een door hem gedragen open mes, terwijl het kwam te struikelen. Op medisch advies is het kind naar Groningen vervoerd. Het verwonde oog zal waarschijnlijk verloren zijn. S- -2 Een watervliegtuig, dat in de buurt van Boedapest een vlucht maakte, stortte laag. Een dor inzittenden werd gedood, drie personen worden gewond. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Ten gevolge van het breken van hot stuurrad sloeg een auto, bestuurd door een Brusselsch industrieel, waarin diens vrouw, zijn zoontje en zijn schoonmoeder zaten, op den weg nabij Namen om. Een der inzit tenden werd gedood; do drie anderen wer den ernstig gewond en verkeeren in levens gevaar IIET KANAAL OVERGEZWEEFD. Zondag heeft de Franschman Georges Barbot in een zweefvliegtuig (een vlieg tuig met een niotor van geringe capaci teit, welke onder het zweven is stopge zet) al zwevende den overtocht volbracht van Boulogne naar Folkestone, in iels meer dan een uur. Daarna zweefde hij usar Friankrijk terug in -11 minuten Barbot machine bezat wel een motor van 15 P.K., doch volgens de regels vim deelneming was liet verboden meer dan twee liter benzine mede te nemen Dézó tioeveelheid (ter waarde van twee shil ling) wasi praclisch juist voldoende voor hel stijgen dat hij moest doen. BUITENLAND. SCHANDAAL TE MONTE-CAItLO Nadruk verboden.) (Fan onzen Paryschen correspondent PARIJS, 30 April. De napni Monle-Carlo heeft voor velen nog immer oen bijzonder suggestie ve aantrekkelijkheid \Vie droomt niet, bij dien naam, van sclxoone tuinen en Van een eeuwig milde temperatuur, v,an weel de uitspreiding en van de roulette- tafel, waar men de kans heeft zij het ook een bitter-kleine kans de bank le doen springen en zich een fortuin le verzekeren, groot genoeg om verder stil le gaan leven? Die roulettetafels van Mon te-Carlo, zij hebben al heel wöt op hiaar houten gc weten De vorige week zijn zij de aan leiding tot niet minder dan negen zelf moorden geweest, niet minder maar misschien wèl méér, want de zelfmoor den-statistieken worden in dit verrukke lijk paradijsje niet openbaar gemaakt* Ditmaal en dit maakt het geval in teressant waren de ongelukken ech ter geen door hun harlslochft meege sleepte spelers, die jot hun laatste vijf francs-fiche zhgen wéggjegraaid door het meedoogenlooze hfy-kje van den croupier. Neen, het waren ambtenaren van de speelbank zelf, die zich hel leven be namen, uit vrees voor straf en schan daal Hel was een min of meer vrijwillige opruiming onder dief en diefjesmaat! .Want we hebben een 'groot schan daal gèhïul in Montc-Carlo, zóó groot, dat men hel niet heeft kunnen ver- lossale, ouderweUche canapé onder de levensgroote olieverfportretten van vroe gere Kaysers en Kayserinnen en Marlike kwam naast hiaar zitten. Op de ronde la- fel met een wil servet gedekt,, stonden kopjes, borden, melkkannetje en suiker vaasje van bont porcelein met gouden randjes en een zilveren schaal met sterk gekruid gebak, dal zeker niet uil een banketbakkerswinkel afkomstig was. De sterke lucht der specerijen, die op de zolderverdieping lagen opgeslagen vervulde hel geheele lifuis met een at mosfeer van Kerstmisgebak. Inge sqoof de lucht reeds op de trap met welbeha gen op. Een dienstmeisje bracht de k0^'6 bin nen. Het meisje werd op den voet ge volgd door mevr. Marianne Be&enbrader een gezette, nette vrouw van zeventig jaar, met hoog opgekamd grijs haar en (schitterende vogeloogen in het kleine, gerimpelde gezichtje, In haar bruine, ouderWetsclie japon en de witte gebor duurde crêpe-de chine sjaal maakte de oude dame te inidden der oude meubelen onder de lage latten zoldering deu in druk van een verble Ijt paslelporlret uil den ouden tijd Haar schelle, een wei nig harde stem en haar schjerp geaccen tueerde wijze van spreken verstoorden echter deze illusie "en bewezen mei na druk dal mevrouw Marianne Besenbra. der, geboren KaySfir, niettegenstaande haar hoogen leeftijd met beide yoeten vast en gezond in het leven stond. borgen houden voor de buitenwereld, zeiijs niet met behulp van alle machtige invloeden waarover het Casino beschikt Al sedert lang werd onder de trouwe bezoekers van de speelzaal gemompeld, dal er iels niet in den lia^k was. Men wist, dat er moehlen andere sternenook falen althans óóa enkel systeem onfeilbaar was om le Winnen Hel bestond eenvoudig hierin, een der croupiers in den arm le Riemen. Er, wer ken in hel Casino ruim 500 croupiers, en deze heeren, die voor hel meerendeól sinds vele jaren eenige honderden mjüen per dag hel ivoren halletje in de roulette schieten en tegelijkertijd den bok aan hel draaien brengen, kwamen bij deze eentonige bezigheid als vanzelf ertoe om le probeerente mikken oj» een be paalt nummer. Zij, die hierin wisten te slagen, konden zich al spoedig een bij verdienste verzekerten, welke hen rijk man maakte in enkele weken. Dus was liet de hoogste illusie van eiken crou pier, dezen grapd van vaardigheid le bereiken. En zooals hel ten slotte, na veeljarige oefening wel gelukt aan een schutter oin een opfladderende duif neer te schieten zonder missen (iets dat ge eveneens in Monle-Carlo leeren kunt) of een speelkaart te raken in Öe dikte,. zoo slaagden de niel al te onhandige crou piers vroeger of later er In zich de kunst eigen le maken om het halletje zóó in de roulette te slingeren en deze op zulk een manier op gang te brengen, dat een door hen gewild nummer negen of acht kansen had op de lien om uil te komen. Waren zij eenmaal zoover, clan restte hun slechts een vertrouwd partner le zoeken een vrouw meestal die op hun aanwijzingen speelde en de zoele winst met hen deelde. In liet groolsle geheim ,vverd op deze manier de blank bestolen al sinds eenige jaren, en zelfs het hoogere personeel dat op den duur niet onkundig bleef van deze aderlatingen, deed er aan mee, door een deel van de winst van zulk een ontrouwen croupier voor zich op le eisclien, ofwel door zelf .ook nu en dan eenige franken bij hem te „wiagen". Ik zelf heb dezen winter, tijdens mijn ver blijf aan de Azuren kust, herhaaldelijk een der hoofdambtenaren van de admi nistratie der „Société Anonyme des Bains de Mer el du Cercle des Etrang'ers" (dal is de officieele, pompeus onschul dige naam der maatschappij, die de rou lette en Irenle-et-quarante.-tafels exploi teert) een half uurtje door de zilcn zien wandelen, Uier en daar een biljet van duizend francs zettend, schijnbaar achteloos doch in werkelijkheid met een blik van verstandhouding naar den crou- pier De man won zoo goed als altijd eens zelfs heb ik hem, doordal hij kalm zijn winst liet staan, in drie minuten lijd negen briefjes van duizend francs zien in de waclit sleepen, voor een inzet van één en het was duidelijk, dal hij winnen moest, wantwon hij niel, dan kreeg de bewuste croupier nog dien eigenslen avond onder vier oogen, ach ter de zwaar gecapitonneerde deuren van hel directie-bureau, een gepeperden uitbrander, eu misschien wel zijn ont slag! Waar dergelijke misbruiken meer en meer om zich heen woekerden, moest hel ten slotte spajak loopen. Dit is dan ook gebeurd, en eenige dagen geleden is de bom gebarsten. Doelt lol goed begrip der zaak dienen we eerst nog even terug le gaan in de geschiedenis van Monaco Toen Francois Rlanc, directeur van hel speelhuis le Homburg, waar lijj zich, dank zij de onnoozelheid der spelers, een aanzienlijk fortuin verworven had, in 1870 verjaagd werd uit Duits'chland, toog hij naar Monaco. Daar heerscMe een vorst met een leegen geldbuidel Charles III, uit het lipiis Grim'aldi, en er bestond daar loak een speelhuis. Blanc kocht hel grootste gedeelte der aondeelen en leekendc een contract mét den vorst die in ruil voor zijn gastvrijheid een be- „Ik heb veel van u gehoord", zei ze, en gaf Inge de liand. „Sedert de jongen, DankWart, uw groe- ten heeft overgebracht, werd hjier voort durend over u gesproken. Ik zou voor Malrike gaarne wenschen, dat zij een vriendin aan u kreeg, want jeugd hoort nu eenmaal bij jeugd Wat mij betreft ik moet u eerst leeren kennen. Openhar tig gesproken kan ik menschen met rood haar niet goed uitstaan. Roode haven en elzeboomen groeien z.elden op goe den grond en bodem. Misschien is u een uitzondering." „Ach neen, ik deug ook in 't geheel niet", zei Inge. „Maar in één ppzicht zal ik u niet teleurstellen, mevrouw zal ik u niel leleruslellen, mevrouw, ik mij zeggen wat u wilt, de waarheid, al heeft zij veel van grofheid, kan ik uit stekend verdragen." Tante Janna trok de wenkbrauwen hoog op. „Zoo, kijk, dat is goed." Zij "roerde in haar koffie en nam Inge onge geneerd van hel hoofd tol de voeten op. „Die jonge Dankwart schijnt niot weinig verliefd op u te pjn. Maar ik Waarschuw u. Die bengel, daar is niets aan." „Tante Jannja, riep Malrike. „Zooals ik u zeg, er is niets aan dien jongen. In onze familie moet u weten zijn er van oudsher twee soort menschen geweest. De eene buitengewoon knap en ijverig, de andere windbuilen, die al tijd boven de sterreu zweven en daarbij hoorlijk deel der winsten zou ontvan gen Bovendien namen de speelhuishou ders het onderhoud op zich, van de we gen eu parken in hel vorstendom, en ,elfs betaalden zij toppunt van ironie! - dc gendarmes eu de politie. De familie Blanc zag haar rijkdom geregeld vermie(erdexen, eu de vorst kon zijn blazoen opnieuw vergulde». Alles1 marcheerde „comme sur des rou lettes', - tot dc oorlog een spaak in hel wiel van fortuin kSv'am 'steken. Vpjn toen af werd het sukkelen. De klanten bleven uit; de inzetten werden mager der; de zaken gingen hoe langer hoe slechter. Hetgeen echter 'Camille BL'ano, den zoon en opvolger van den stichter, van het casi.no, niét belette de ultgpjVen dagelijks hooger op le drijven Ten slot te bemerkte de Société dat ze haast evenveel uitgaf als ze verdiende, zonder nog te spreken van eenig dividend! In 1921 bedroegen de inkomsten nog het respectabele cijfer van 34.203.712 francs doch de plgemeene uilgaven wa ren gestegen tot 40.481.437 frs. En in 1922 zou het nog veel erger Worden. De toestand was mleer dan kritiek, toen de vorst Louis van Monaco zich beklaagde bij de Société, dat deze haar Verplichtingen tegenover hem1 niel meer geheel nalcwimi. Volgens de overeenkomst had de vorsl recht op een jftarlijkschj? uitkeering van twee millioen francs mini mum, benevens een gedeelte van de winst welke gemaakt werd boven twin tig millioen. De botste jaren nu had hij alleen maar de minimale (wee millioen ontvangen, en hij drong op afrekening! aan Men antwoordde dat de winst geen twintig millioen hed bedragen, wel verre van dal Waarop de vorsl een on derzoek deed instellen. De verschrikkelijkste verkwistingen kwamen toen aan hel licht. Hel bleelc, niet alleen dal de bank bestolen werd aan alle kanten, maar bovendien dat niet het geld letterlijk werd ge-stoeten op de meest onverantwoordelijke manier Dal gebeurt meestal bij menschen die zonder zich in le spannen grof ver dienen. Onder het personeel, dat bestond uit niel minder dan 3020 man, waarvan 550 croupiers, vond men honderden per sonen die volmaakt overbodig«wiaren en niettemin vorstelijke salarissen opstre ken Fabelachtige bedragen werden elk jaar verslonden door de rekeningen van eleelrisclie installatie s en „travaux de décoralion", en niel minder enorme som men verdwenen in geheel denkbeeldige amortisaties. Wat er overbleef was nau welijks voldoende om.hel licht le betalen' En er bestond geen reserve want in de vette jaren had men alles altijd geheel opgedeeld. Een faillisse ment hing de meest winstgevende onder neming van de Wereld boven hel hoofd. Toen verscheen, ware redder in den nood, de rijkste man van Europa op hel tooneel. Sir Basil Zah'aroff, en stolde een gedeelte van zijn onmetelijk Fortuin ter beschikking van den vorsl, terwijl hij zich met een inbreng van een millioen pond sterling een overwegende positie1 veroverde in den raad van commissa rissen. Tegenover deze maclil, grooter dan de zijne, zag Camille Blanc zich genoodzaakt hel hoofd le buigen. 'In een uitermate wöelige vergadering van aandeelhouders verleden Zondag, «tëar het bijna tol een handgeimeen lcwam nam hij zijn o naslag. Sir Basil, die in Athene de debacle :n Conjs Dan lijn op zijn geweten hoeft, de voornaiantöte aandeelhouder van Vickers, de agent Van Engeland in Frank rijk, we(ar hij aan de groep Clenienceau- Tardien de middelen verschafte om L'Ecbo nationaal op te richten, voegde bij zijn vele titels dien van chef-croupier van den gok-tempel te Monle-Garlo, en bezette met zijn vrienden de vette pos ten in het bestuur. Nu is er weer geld in het laad je - - Messieurs mesdames, failes vos 'jeux. I LEO FAUST. de aanraking met de werkelijkheid ver liezen. Dankwart is net een koek, die alleen bij gelijkmatige tem'peratuur goed wordt. Bij een te klein aantal graden blijft hij steken en bij een te groote warmte loopt hij uit elkaür. Pas pp en zie of hel succes van zijn appel der Ile&periden hem niet uit zijn fatsoen brengt. Ik zou mij erg vergissen als dat hel geval was." Inge zweeg. De oude vrouw had hel niet geheel mis. Het nieuwe werk, dat Kayser onlangs gebracht had, was veel minder dan het eerste en werd alleen uit dankbaarheid door den uitgever Frank aangenomen, meer dan uit belang stelling voor het werk. „Dankwarl's vbder had eigenlijk sler- rekijker Willen worden", ging me vrouw Beseubrader \\oiort. Hij heeft la ter een mooie zaak gehad in linnen goederen, hier op de Hosipitaahnarkt, maar hij zoowel als zijn vrouw letten niet op hun zaken, zij w'ijdden zich aan hun liefhebberijen en lieten den win kel aan zijn lot over. Toen zij stierven liquideerde de firma en er bleef voor Dankwart juist genoeg over om hem een fatsoenlijke opvoeding le geven. Wat heb ik mij een moeite voor dien jon gen moéten getroostenMaar als het er niel in zit kan uien hel cr ook niet in krijgen. (JViordt vervolgd). Advertentiën. BRUGKRAMEN SPAUW'fJDTE 50B0H. lUKl IWHHIJ lil flMUff Vllaslogen, Middelburg tu Rotterdam en tuaschengelegen plaatsen Verroer ran Passagiers, Goeder** eu Vee met de snelvarende Salonboo' „KONINGIN WILHELMINA" Uren van vertrek in Mei v. Vlies.*) v. Midd. v. Rot Vrijdag 11 vm. 8.— vm Zaterdag 12 Maandag 14 Dinsdag 15 Donderdagl7 8. Van VHssingen wordt Woens dag en Zaterdag 's morgens ter 12 uur naar Middelburg gevaren Informatiën te bekomen te: Rotterdam: N.V. Transport- e« Expeditie-Onderneming v/h Erven G. VOS Middelburg: B. EENHOORN. Vlisslngen: W. v. OOSTERHQU1 Jordrecht: GEBRs. BUITENHEK ZUINIG LEVEN is in de eerste plaats zuinig huishouden en zuinig koken. De beste Handleiding daartoe is Het Boek voor de Huisvrouw. door mevr. BARENtZ-SCHÖN- BERG, 6e veel verm. uitgave voor slechts f 0.95. Dit zeer practische Boek is onmisbaar voor elke goede Huis vrouw Alles en nog eens alles vindt men er in, als 1. Het Huishouden. Volledig onderricht van alles wat daarbij komt kijken. 2 Over voedsel en voedingswaarde, tijden van het jaar voor de verschillende groenten, wild, visch enz. enz. 3. Groot volledig Kookboek voor Soepen, Visch, Groenten, Sala- den, Meelspijzen, Puddings, Taarten, Compótcs, Vla's, Warme dranken (Bisschop enz). Koude dranken, (Limonades enz.) In maken van Groenten en Vruchten. 4. Verschillende Menu's. 5. Zorg voor het lichaam, Bad, Beweging, Kleeding Medicijnen, Slaap, Tan den, Ziekenkamer, enz. enz. 6. Allerlei als Tafeldekken, Vlekken reinigen, Wasschen en Strijken, enz. enz. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98, Rotterdam en verder alom. Toezending FRANCO na ontvangst v. postwissel a f 0 95, waarop meldenBoek voor de Huisvrouw. Ouders, let vooral op de voeten uwer kinderen in hun jeugd. Voor allo voetgebreken baat te vinden bij TIMMERMAN, Bellamypark - Vlissingen. Cacao- Chocolaadfabrikant te Westzaan noodigt U uit tot een bezoek aan zijn Stand op de TENTOONSTELLING e/peeC&lCteif Cr\ Lange Noordstraat - Tel. Int. 38 - Middelburg. Bankiers-, Kassiers-, Assurantiekantoor Deposito-rente Eleetmebe Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 6