Dames Regenmantels Gummi Mantels van af f 7.95. GROOTES lëdëiïapdsche Spoorwegen. WAL. cxa- mej. o m- MlOOl de haar i^ipporl gepubliceerd. De gevaarlijkste manier van laten col lecteeren is volgens hel rapporl die met de prikkaart. Voorts «wijst de commissie op hel hoogst ongcwenschjte van het vriendelijk moeten kijken en zich op dringen door meisjes bij den verkoop van Wldadigkeidsbloempjes. Ze wijst ook op de mogelijkheid, dal personen, die niet als volkomen betrouwbaar of als volkomen onbetrouwbaar bekend staan tot de collectanten kunnen belioonen en komt lot deze conclusie lp. Hel collecteeren op slraat door kinderen moei in hel algemeen als een gevaarlijke handeling beschouwd worden 2o, de ouders moeten, voor liet ver- leencn van hun toestemming rekening houden met den aard van hel kind, de gemeente en de wijze van inzameling 3o. vereenigingen en instellingen moe ten zorgvuldig collectanten kiezen; 4o. plaatselijke overheden moeten de gevaren tot een minimlum beperken, djoon inzamelingen, waarbij niet voldoende controle op de inkomsten mogelijk is, niet toe te laten, 5o. venten door kinderen is ,ip het algemeen hoogst gevaarlijk, daar hel ge makkelijk tot oneerlijkheid, leugenach tigheid, schoolverzuim, luiliteid of bede- larij kan brengen. rechtzaken. Bij Kon besluit is, met ingang van 1 Mei j 1., benoemd tot kan tonrechter -pl aats - vervanger in het kanton Haarlem, mr. J. Moolenburgh, advocaat- en procureur te Heem stede, Naar de „Telegraaf" verneemt, zal de strafzaak in hooger beroep legen J Kerssemakers uit Eindhoven, veroor. lot 15 jaar gevangenisstraf in zake het drama te "Woensel, op Maandag 28 Mei a.s. voor hel Gerechtshjbf in Den Boscli worden behandeld. Men deelt aan genoemd blad mee, dat telkens bij de verhooren, noodig voor het onderzoek in de aanhangige straf zaak, beklhjagde Ker&semakers alle schuld op mevrouw Destaet werpt De houding van beklaagde Desmet is geheel anders Deze beklaagde is integendeel met Kers temakers, bij ieder verhoor zeer on der den indruk. verkeerswezen, post en telegrafie. Hr. Ms. kanonneerboot „Raaf" is te Willemsoord toegevoegd aan Hr Ms. structieschip „Van Spoijk" voor opleiding van stokers bij de zeemacht Hr. Ma. mijnlegger Triton wordt 11 Mu in dienst gesteld, Bij Kon. besluit is aan don gezagvoer der van hot opnemingsvaartuig „Hydro- graaf", H Hofman, met ingang van 16 Mei as. op grond van ongeschiktheid wegens in validiteit, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend De reserve-fefcrsfe luit. Ir. A 1'. Bliek, van het 14c treg. infanterie, isi overgeplaatst bij de Schoolöompagnie vair den raotordien&t te Haarlem. bij. De eerste ie, dat deze nota naar Goallieerden is gezonden; de tweede ia de zinsnede: „Na de stabiliscoring van de Mark zal men ook in staat zijn in de Duitsche staathuishouding de orde te scheppen, die Duitschland en zijn schutdeiechexs behoeven De stemmen in Frankrijk over het aan bod zijn nog „maar" (met allo respect ove rigens!) persstommen. Do Fransche regee ring zou bij hot bepalen van haar antwoord wol eens een ander uitgangspunt op het oog kunnen hebben, n.l. de val van de Mark, le kans, (wolliaast zekerheid) dat de Frank wordt meegesleept'. Wij voor ons geven het denkbeeld, flat alles verwezen wordt naar bovengenoemde commissie voorstel-Hughes) nog de meeste kans. Cuno heeft nog een redevoering gehouden. Daarover morgen. BUITENLAND. Een droomend postkantoor. Sedert September 1922 staat in Ruurloo het nieuwe postkan tooi- te droomen. Maar niets geeft blijk, dat het binnen afzienbaren tijd actief zal gaan leven, schrijft de Zutf Oonrant. De brievenbus in den voorgevel, die van verveling gaapte, is nu dichtgespijkerd, om dat vreemden er wel eens een prentbriefkaart in lieten glijden. Tot eer van de Rnurlosche jeugd mag worden vermeld, dat het gebouw het zoo lang elapend heeft volgehouden, zon der dat de muren bekrast en de ruiten inge worpen zijn De regeering had geld genoeg om een postkantoor te doen bouwen, maar ze heeft het blijkbaar niet, om het kantoor te geb ken. Of zou hier Weer zoo'n bezuinigingsbe vlieging in het spel zijn, die duurder is in haar toepassing, dan in haar nalating? Men zou het zeggen, want de post laat haar eigen gebouw gemeubeld voor den dienst staan, terwijl ze huur betaalt voor een hulpkantoor Indische Stoomvaartlijnen. EuTyades, 2 Mei te Amsterdam van Ba tavia. Grofjus, 2 Mei te Suez, Batavia naar Rindjani, p. 2 Mei v.m. Galle, Rotterdam naar Batavia Riouw, 28 April te Sabang, Amsterdam naar Java Goronlalo, 1 Mei te Soerabaja, van Rotter dam. Prinses Juliana, 1 Mei van Southampton, Amsterdam naar Batavia Vondel 30 April te Sabang, Amsterdam naar Batavia Jobau de Witt. 2 Mei te Amsterdam Batavia Lombok, 1 Mei van Southampton, Amster dam naar Java. Ambon, 30 April van Colombo, Batavia n. Amsterdam. Boeten, 29 April van Batavia naar Am sterdam. Borneo, 28 April te Sabang, Amsterdam nam- Java Stoomv.-lijnen op N. A me Vechtdijk, 1 Mei n rö van Port Said, Java naai New-York. Rotterdam, p. 1 Mei n.m. Cape Race, Rotterdam naar New-York. Rijndam, 2 Mei v.m. te Havana van Rot terdam Grotendijk, p. 2 Mei v.m. Scilly, New- York naar Rotterdam. Volendam, 2 Mei n.m. 3 uur van Bou* lognc, Rotterdam naar New-York. Dxechtdijk, 1 Mei op 450 mijl van Lizard, Rotterdam naar Pacific kust leger en vloot. ij hel tinde- iv 4»- Dc voor opleiding le Den Helder gedetacheerde dienstplichtige sergeants.! G. Weijsters en J. R. II. Hoen van he regiment kust -artillerie Iceeren op 5 Mei terug naar hun compagnie le V1 «sin gen MET DUITSCHE AANBOD. Nu dan do lang verwachte Duitsche nota tl de Goallieerden, waarvan wij gisteren onder Laatste Berichten reeds een samen vatting gaven, voor ons ligt, kunnen wij best begrijpen, dat de Fransche bladen nog vóór de heele inhoud was overgeseind, die al met een krachtig „onaannemelijk" afkeurden Immers de stemming in Frankrijk was door diverse redevoeringen van Poincaxé bij monumentonthuUingen en soortgelijke plech tigheden, schitterend op Vredesverdrag >tui Versailles-peil gehouden De pers had al bij voorbaat beweerd, dat elke nota, wat zij ook bevatte, bezwaarlijk kon worden aange nomen; ergo- kon men verwachten, dat ten slotte de marconist te Berlijn althans iets aantrekkelijks voor do Fransche regeering, hoofdpersoon der tegenpartij, zou hebben over te seinen. Maar als men den tekst leest, dan dient niets anders dan te worden erkend: dit stuk bevat heel weinig aantrekkelijks voor de Fransche buitenlandsclie politiek Men ver baast er zich waarlijk over, dat de Duitsche regeoring op sommige punten zich niet wat soepeler heeft getoond, althans niet wat achterdeurtjes heeft opengelaten. En nog wel, nu de tekst den nacht van tevoren geheel is omgewerkt, op aandrang van de sociaal democraten Zij toch wenschten, dat'de re georing al het mogelijke zou doen om mede te helpen tot oplossing van het scbadever- goedingsvraagstuk, en zullen dus waarschijn lijk termen in de nota hebben verlangd, voor de tegenpartij meer toegankelijk Dat die rectificatie gepubliceerd wordt kan de ten- den z bobben, dat deze stap werkelijk al9 het uiterste wat van Duitsche zijde kan gedaan •orden, opgevat dient. En wat zal men nu in Frankrijk zeg heel, lieel veel minder is jan dat uitgangspunt: de ontruiming van het Roergebied, en de invrijheidstelling dei- ge vangen genomen Duitschers, met als uit gangspunt, dat de tegenpartij haar grootste wapen uit handen zal geven Dit alleen al is geschikt om een Franschman met geirri- toerd gebaar een dergelijke nota als „sci-ap paper" te besohouwen. Dan de hoofdzaak: hot totaal bedrag dat Duitschland betalen wil30 milliard goud mark, een bedrag, dat, wij zullen maar zeg gen, heél,h eel veel minder is dan dat in het Verdrag van Versailles is genoemd. Uit Engeland was bovendien bet advies geko men, dat men toch op zijn minst 40 mil liard moest aanbieden, wilde er van eenig succes sprake rijn. Men weet, dat de regeering de eerste 20 milliard verkrijgen wil dooi een onverwijld uit te schrijven leening. De rente zal 8 pCt. bedragen. De betaling van rente en aflossing pCt. per jaar) zal gedurende de eerste jaar bij voorbaat worden gewaarborgd door het daartoe noodige bedrag in mindering te brengen van het totaal te verkrijgen be lrag van 20 milliard, zoodat per saldo 15 milliard tor beschikking van do commissie van her stel kan worden gesteld. Het is natuurlijk niet te beoordeolen, of Duitschland meer had kunnen aanbieden men moet, met den huldigen stand van de Mark, waarvan nu toch wel voldoende bewe- dan zo niet opzettelijk kan worden gedrukt, aannemen van niet. Maar in Frank rijk denkt men aan do 100. milliarden, aan- *ien in 1919, aan 50 milliard, pange- >oden in 1921 En Poincaró beeft in Januari nog ver klaard, dat do betaling volgens de Londen- sche belalingslijst al onvoldoende is om Frankrijk voor den heropbouw en de beta ling der pensioenen schadeloos te stellen Volgens de waarborgen der botalingen, die nog moeten worden vastgesteld, nader vast te stellen door een internationaal leenings- consoridum en de Commissie van Herstel z de waarborgen voor de eerste lee ning zijn reeds voorhanden, zooals hierboven gobleken is. Bovendien zal de Duitsche „Wirlschaft" (gisteren wel wat eng vertaald door „industrie") door wettelijke maatregelen gedwongen wot den waarborgen te geven Hel is alles erg, erg vaag Want wie zal er lust hebben in te teekenon op een loening, die dergelijke waarborgenwat eigenlijk geen waarborgen zijn, aanbiedt Terwijl niet. alleen de rogoering-Ouno, maai' do beele Duitsche republiek, een „betrekkelijk" bestaan heeft, om niet. te zeggen een labiel bestaan Het is of de regeering dit zelf wel ge voeld heeft. Want ten slotte wordt met al de eventualiteiten rekening gehouden, als deze f beide leeningen van 5 millard niet kunnen f worden opgebracht, en als het heole aanbod f geweigerd wordt Dan wordt voorgesteld de f zaak te ronvoyeeren naar een „van eiken invloed vrij zijnde internationale commis sie" In de praktijk zou doze als oen be middelaar tusschen Frankrijk en Duitschland werken, en Frankrijk heeft herhaalde malen j EEN FRANSOH ULTIMATUM. Frankrijk's geduld is gauw op, waar het do Syrische kwestie betreft- De regeering beeft nota laten weten, dat Frankrijk de conferentie van Lausanne zou verlaten, als de concentratie van Turkscho troepen aan de grens van Syrië niet onmiddellijk werd opgeheven. Generaal Pellé en Ismet Pascha hebben te Lausanne al een niet bepaald riondschappelijk onderhoud gehad over de bedoelingen van eikaars regeeringen, en de Turkscho minister Raoef bey heeft niet meer of niet minder verklaard, dat de Fransche politiek slechts don 6teun van concessie jagers en speculanten ten doel heeft. Do spanning wordt met den dag grooter beknopte mededeelingen. Uit België Het Belgisch Koningspaar- krijgt he den bezoek van den Koning en de Koningin van Spanje i Uit F r a n k r ij k. - De bokendo communist Oachin, lid van de Ivamer, zal voor den Senaat als Hoogge rechtshof worden gebracht. Gelijk men zich herinneren zal, wordt Cochin (en communis tische medebeklaagden) beschuldigd van „hoogverraad", omdat hij in het Roergebied tegen de Fransche bezetting beeft opge stookt. Uit Ierland De Iersohe ministers gaan tick, vol gens de berichten, veel vrijer bewegen, nu de rebellie haai- einde nadert Zij durven zich wat „openlijker" op straat vertoonen en1 eten en slapen niet meer in hun departe menten. Ook generaal Mulcahy, die zich tot nu toe alleen in een gepantserde anto op straat verplaatste, durft zich weer te begeven in een gewonen open wagen Men vat dit alles als teekenen van den naderenden vrede op. Uit Italië Op hel Quirinaal worden morgen ver wacht de Koning en Koningin van Enge land. Zij zullen tijdens hun verblijf te Ro- e ook den Paus een bezoek brengen. Uit do Ver Staten Do Amerikaansche scheepvaart is zeer ingenomen met de beslissing van het Hoogge rechtshof over het drankverbod voor buiten- landsche schepen Groote sonsatie is verwekt door het be richt, dat een aanslag was gepleegd op John D Rockefeller Jr. Gewapend met long mes trachtte een overspannen man, Mu- rad genaamd, den heer Rockefeller aan te vallen, toen hij in zijn huis aan de 54ste straal do trap opging De aanvaller werd evenwel, voor hij den heer Rockefeller kon bereiken, gegrepen door den chauffeur en drie detectives. Rockefeller verklaarde, dat Murad hem Zondag en gisteren was lastig gevallen, waarom hij de politie waarschuw- Murad werd naar het hospitaal ver- voerd, uitroepende: Rockefeller heeft ons land verkocht, en ons tot slaven gemaakt. marktberichten. Ylissingen, 2 Mei Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed. Uien 23 ctSpinazie 7.523, Peen 3, Postelein 30—34, alles per K.G. Bloemkool 34, Sla 2 5—6, beide per 6tukRadijs 3—3.5. Selderie 2 53, Prei 58, Uien 2, Rabarber 2, Jonge Peen 19, Raapstelen 2, alles per bos; Pieterselie 17—18, Zuring 1035, beide per mand Middelburg, 3 Mei Op do graai markt was de aanvoer gering Tarwe f 12.i —13, Witte Boonen 19—25,Ronde Br Boo- nen 1014. Kroonerwton 19—20, Lange Br Boonen 9—13. Opgave van den marktmeester: Boter f0.85, particuliere prijs f0.95 Eieren f 4.50, particuliere prijs f 5 50 Opgave van den marktzetter: Boter f085, particuliere prijs £0.95 Eieren f 5, particuliere prijs f 6 Coöp. Veilingsvereen. Walcheren 3 Mei Kipeieren 5—5 40, Eendeieren 6 205 70kal koeneieren 7 708 50. poolepetanen 310, gan zeneioren 1517 ct per stuk. 482.«-(e STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 2del ijst. Trekkingen Woensdag 2 Mei.' Prijzen van f 25000 13031 5000 22357 2000 21844 1500 2014 1000 400 200 100 3322 4591 9212 641 13986 8544 19605 14240 1962 7623 10376 10455 19236 21413 21440 Hiermede berichten wij U het overlijden te Amersfoort van onze Moeder, Bahnwd- en Grootmoeder, ANNA ELISABETH BRILMANv. d. Brom, in den ouderdom van 69 jaar. P. ENKELAAR— Brilmak. H. A ENKELAAR en Kinderen. Voor de bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van horen Zwager, den Heer P. FAK BROUWER, zegt ondergetee- kende vriendelijk dank. A, OGTEROP. Voor de vele bewijzen van be langstelling' ontvangen bij onze 40- jarige Echt ver eeniging op 25 April j.l. betuigen wij onzen hartelifken dank. C. DE KROO en Eclilgenoote Vrouwenpolder, Mei 1923. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlij den van onzen geliefden Echtge noot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer ISAAK VAN EIJZEREN, beluigen wij onzen hartelijkcn dank Uit aller naam, Wed. P. VAN EIJZEREN - DE PAGTER. Aagtekerke, 3 Mei 1923 •Wegens afreizen van Nederland is' de Notaris HIOOLEN onder direc tie van de Vendumeesters DE GROOT HONDIUS voornemens te verkoopen in het bovenlocaal \an de Sociëteit St. Joris alhier, op morgen VRIJDAG 4 Mei, des avonds ten half acht uur Hongaarsche SCHILDERIJEN, ETSEN en Handwerken. Te bezichtigen 's middags van 1— 5 uur Aan Aandeelhouders wordt hier bij medegedeeld, dal Dividendbe wijs No. 1 der Aandeelen van af 15 Mei 1923 betaalbaai' is met f 10 ten kantore der Maatschappij te Axel en bij de Rotlerdamsche Bankvevcenigmg le Rotterdam, Am sterdam en 's-Gravenhage. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEIJN. Axel, 30 April 1923 Overeenkomstig artikel 7 der Statuten wordt bij EERSTE aan kondiging bekend gemaakt, dat in het ongereede zijn geraakt drie Aandeelen, nummers 1021, 1022 en 1023. Voor deze aandeelen zullen, in dien geen verzet plaats heeft, dn- plicaat-aandeclen worden afgege ven. De Algemeen Directeur. C. WIND VAN MERKESTEIJN Terneuzen, 1 Mei 1923. Van de 4 pet. Obligalieleeuing ad I" 100.000 zijn heden uitgeloot 3 Obligatiën af 125, nummers 115, 166—451, welke van af 1 Ja nuari 1924 a pari belaalbaar zijn ten kantore der Maatschappij te Axel De Directeur: C. WIND VAN MERKESTEIJN. Axel, 28 April 1923. In een ruime sorteering ontvangen In Wollen en Zijden Popellne. Mantel-Magazijn „DE BIJENKORF". Onze prima ROOMBOTER met Rijksmerk, slechts f 0.90 per 2 K.G. Profiteert van deze goedkoope aanbieding. GOED INGEVOERD Vertegenwoordiger voor Toilet- en Huishoudzeep voor de Provincie ZEELAND gevraagd door le klas Huls. Ruime winst verzekerd voor prima kracht. Br. lett. D. T. R. aan NIJGH Sc VAN DITMAR'S Alg. Adv. Bur., Haag. Cacao- Chocoiaadfabrikant te Westzaan noodigt U uit tot een bezoek aan zijn Stand op de TENTOONSTELLING PRIJZEN VAN r 65 betoogd niets van bemiddelen te willen weten. 5108 8431 8456 13858 13898 13918 Er zijn echter twee verstandige „stappen" 15122 8449 13853 13894 139016 21907 voor de Provincie ZEELAND. Soil, onder opgave van staat van dienst, leeftgodsdverl. sal. enz. enz. aan E. A. KESTKIN, Gouvernestraat 97/115, Rotterdam. Alleen een ALLEREERSTE EN PRIMA INGEVOERDE KRACHT komt in aanmerking. Lostermijn wagens steenkolen, cokes en briketten. Met ingang van 2 Mei 1923 is de lostermijn voor wagens steenkolen, cokes en briketten weder verlengd en gelijkgesteld aan dien voor andere wagens. Utrecht, Mei 1923. DE DIRECTIE.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3