EEHMEff UW rUlLUK! „TIZ" troost en geneest in vijf minuten. Wanneer Uw voelen branden en pijn doen, zoo week en vermbeid zijn, dal iedere stap een mïirlcling is, werp twee TIZ-tablellen in een weinig warni waler en ge krijgt vlugge en blijvende verlich ting. TIZ verdrijft de vergiftige stoffen, die pijblijke en Iranspireerende voeten veroorzaken Uitstekend voor wintervoe ten. likdoorns en eellgezwellen. Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten a J1.— per doos Fabrikanten W L. D.ODGE en Co Londen Generaal- ■<te|rteg|enwoordigers voor Nederland L S '.V. BRON, Rotterdam' (Ingez. Med.). GENERALE REPETITIE VEREENIGING INSTRUMENTALE MUZIEK. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg, gelet op artikel 4 der Schenkings- aote van het Bomme van den Broecke-fonds maken bekend dat voor do generale repetitie op Maan dag 30 April 1923, des avonds 7*/# uur, van bet door de Vereeniging voor Instrumentale Muziek te geven concert zoolang de voor- ■aad strekt voor mingegoede ingezete- ten in een der lokalen van ,,Ona Huis" aan de Molstraat alhier uitsluitend op Zaterdag 28 April 1923, des avonds om 7'uur pre cies, kaarten zijn te verkrijgen tegen be taling van 10 cents per kaart Middelburg, den 24 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M VAN DER VEUR, Secretaris. ONDERWIJS, Hot BEKENDMAKINGEN. Kok te Balikpapan Verder een pakket verzonden nit Breda Sopt. '22 aan P. Barm te Honteniese, en 1 pakket verzonden uit Parijs 12 Juli "22 aan van Wezel te Middelburg. ouwe kerkgebouw op „Vrederust" Men meldt ons Woensdag a s. 2 Mei zal hot nieuwe kerk gebouw op de Stichting „Vrederust" in ge bruik worden genomen Dit feit nu i6 niet alleen voor die Stich ting, maar ook voor de vele vriendon, die reeds jaren lang in haar lief en leed hebben gedeeld, of met haar in aanraking zijn gekomen, van zoo groote beteekenis, dat het ons voorkomt, dat eeaige inlichtingen omtrent dit gebouw in breeden kring met belangstelling zullen worden ontvangen Na 14 jaar in een houten hulpkerk te hebben vergaderd, is nu in het i van het Stichtingsterrein, aan een kruispunt van verschillende wegen, een nieuw kerkge bouw verrezen, dat zich als van zelf presen teert als een middelpunt dor gansche uitge strekte omgeving 't Is een forsch gebouw met zworen to ren, strakke lijnen, donker gevoegde grijs bruine muurvlakken, gebroken door de raam kozijnen en zwaar massief eikenhouten deu ren en met een hoog, met donkerrood© pan nen gedekt dak. Zoo moet dit kerkgebouw (dp den aanschouwer den indruk maken van rustige geslotenheid en vertrouwen wekkende soliditeit De zij-ingangen en de portelen naast den toreningang, welker dekking veel lager is gehouden dan het eigenlijke kerk dak. maar door aansluiting aan de opgaande kerk toch één geheel vormt, zijn ook weder met roode pannen gedekt en verhoogen daar door hot architectonisch effect. De wijzerplaten op den toren zijn zwart mot zwaai- vergulde cijfere en wijzers. Zoo geeft hot gebede uiterlijke aanzien een harmonisch geheel te zien, strak en voornaam van lijn en liet architectonisch ge voel bevredigend Door oen aardige aanplanting met hees te»*'. cooifeeren enz. is bovendien ook de •mgeving in harmonie gebracht met hot gebouw Dit wat het uitwendige aanzien betreft Laten wij nu ook het inwendige gaan he men 'f Zal voorzeker den bezoeker in 't oog vallen, dat de indruk bier zoo geheel an ders is dan men gewoon is in dergelijke gebouwen te zien Allereerst treft de aandacht het ver hoogde koor of podium, waarop het spreek- gestdelte van buitengewone grootte.' Dit is gedacht om te kunnen dienen bij bijzondere gelegenheden, zooals bijeenkomsten of feest vieringen met patiënten on personeel Het spreekgestoelte kan dan worden weggescho ven. Daar boven is oen galerij, bestemd tot plaats voor het orgel, dat nu nog niet aanwezig is. Verder rondziende, zal de bezoeker direct opmerken de rustige stemming, die de kleur der muren wekt. Zonder pleister-, vBrf- of witwerk, gedekt door de lichte beitskleoren van het gewolfde plafond. Voorts de don kerbruine en gele verfkleuren der galerijen en binnendeuren, met de warme en levendige tinten van het meubilair, banken, stoelen en spreekgestoelte. Voeg daarbij het getem perde licht dor zeer frame gebrandschil derde glazen en dan zal het duidelijk zijn, dat door dat alles een interieur is verkre gen van soberheid, maar ook van wijding. Maar ook dat hot, gebouw als vergader plaats en als bedehuis onder Gods zegen, in zich zelf geschikt kan zjjn om den be zoeker iu stille, rustige, ootmoedige stem ming te brengen en alzoo mede te werken tot meerdere ontvangbaarmaking van het IWoord des Hoeren, dat hier zal gebracht worden. Waar nu juist deze mystieke stemming zoo zelden in onze kerkgebouwen wordt aan getroffen, daar meenden we, onder den in druk dien het interieur van deze kerk op ons maakte, dat naai' we verwachten velen der bezoekers op a.s, Woenadag met ons zul len gevoelen dat de ontwerper van dit gebouw - zal het voor hen, die na ons ko men een monument zijn? zich ernstig re kenschap heeft gegeven, en ook werkelijk geslaagd is in het architectonisch uitdrukken van de wijding, dio een kerkgebouw behoort ie geven z°<*lamg kerkgebouw laat ons niet kond. Het is voor zijn bestemming geboren Hier is gevoeld, dat er harmonie behoort te bestaan tusschen de verkondiging des .Woords ©enerzijds en het bedehuis ander zijds Eeu zekere eenheid, uiterlijk en nerjijk Tot de beschrijving behoort nog, dat de kerk benetien 330 zitplaateen bevat en op de galerij by den ingang 78, totaal dus 108; dat centrale verwarming en electrisch licht is aangebracht en dat ontwerper-architect van dit gebouw is de heer F. G. 0. Rot huizen te Goes en nannomer-mtvoorder de bevr A. M Kuvpoi- te Middelburg. Blijkens de Staatscourant van 25 April wordt gemeld, dat door den Minister van O., K. en W, alsnog zijn benoemd in de commissie voor het afnemen van hot examen voor de akte L O. met ingang van 27 April, tot loden de beer W. de Graaf, leeraar aan do bijz, kweekschool voor onderwijzera(essen) alhier en mej. A. S Beugel, Onderwijzeres de Mulosohool voor meisjes alhier. Luiks. tef zee ïste kl D Vreede D. Scalongne thans geplaatst te 'üi-Gravenliage, zijn met 28 dezer ge- 6leld ter beschikking. Laatstgenoemde wordt met 11 Mei geplaatst hij de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord als cer- ste-offieier. - Hr Ms. kanonneerboot „Raaf" is van Hellcvoetsluis naar Den Helder ge bracht om daar als oefeningsschip in dienst te worden gesteld. - Luit., tter zee 2e kl. H Witte is te Willemsoord geplaatst a b. van Hr. ,Heomskerck", ter vervanging van luit ter zee 2e kl. 0. G. Bozuma, die ter beschik king is gesteld. - Luit. ter zee 2e kl. marine res. H. Panjer is met ingang van 1 Mei a.s. ge plaatst. a. b. van Hr. Me. wachtschip te Ylissingen. Do heer I. de Lange te Middel burg, leerling der Ohr Kweekschool, ia be noemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Werkendam tegen 1 Mei a s. Geslaagd voor derden stuurman de beeren J Gelderman en P. H. H. Blondé, leerlingen van de „De Ruyterscbool" te Vlissingen. - Op do voordracht, opgemaakt door B en W, van Rotterdam, ter benoeming van een onderwijzeres aan de school van g. 1. o. no. 231 aldaar, komt voor mej. J. J. Pojlnsse, te T h o 1 e n. - Bevorderd aan de Universiteit te Am sterdam tot semi-arte de heeren O. Manse en E Loesberg. Ac te-exam ens. Gisteren werden te Middelburg vrouwelijke candidaten geëxamineerd, van wie 3 werden afgewezen. Geslaagd rijn de dames M. Groenenberg, Vlissingen; 0. W, de Heor, Tholen, A. J. .W. Kosten, Zaamslag, M. C. Looij, Vlissingen, en A. M. Pieters, Zuid- RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. het vervangen van versleten Doornik- schen steen door glooiing van zuilenbasalt, het benedenwaarts uitbreiden met aanwezige Doorniksche steen en bijbehoorende werken tusschen dijkpaal 38 en strandpaal 1 aan de Noordwatering. Minste inschrijver: L Minderhoud Jz., Westkapelle, f14.907. SPORT. Schaken. Met medewerking van de sohaakvereenigin- gen te Alkmaar, Groningen, 's-Hertogen- boach, Middelburg en Zutphen zullen in die plaateen in de maand Mei districte wedstrijden worden gehouden ter viering van het 50-jarig jubileum van den N. S. B. Te Middelburg rijn de wedstrijddagen en speeltijden: 9 Mei 8—11 uur, 10 Mei 9i/j>— 12Vï en 25 aur Lokaliteit: Sociëteit St. Joris. Leider: A. K. de Jong te Middelburg. Datum van aangifte: vóór 2 Mei. In al deze wedstrijden worden de deel nemers naar speelsterkte in groepen van vior spelers verdeeld. De winners of g uitkomenden der vijf hoofdgroepen worden in Augustus in de gelegenheid gesteld het districtskampioensohap te spelen BUITENLAND. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - De Haagsche rechtbank heeft heden W. J .J. A. T., thans gedetineerd, vroeger directeur van do Z. Hollandscbe Credietver- ceniging te den Haag, wegens bedriegolijke bankbreuk veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief, van 'Geëiecbt was 2 jaar met aftrek en pre- veittief Op de aanbeveling voor de van twee rechtere in de rechtbank te Gro- ningan worden o. e. aanbevolen voor de eerste vacature mr. A. Meroier, kantonrechter te Appingedam en voor de tweede mr. R. P. Olevoringa, rechter-plaatsvervanger te Leeuwai'den, beiden vroeger alhier woon- De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gister de 58-jarige koopman H IC., wonende te Schoonhoven, wegens het verkoopen van ondeugdelijke levens middelen. waarbij hij om de deugdelijk heid aan te toonen zijn vrouw als proef konijn gebruikte,tot f60 boete sub». 30 dagen hechtenis. De rechtbank te Maastricht hjeeft Dinsdag P. M. Suit Steijn, ter ?ake van mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eiscli was 1 jaar en 6 maanden. Voor de rechtbank te Maastricht is gisteren 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf gevorderd tegen F. M. H. Q., advo caat en procureur te Maastricht, die van verschillende personen en instellingen f 16.279 en 10.000 francs heeft verduisterd. - De 'wegens vrouwenhandel (aange klaagde Hollander Zwaan, werd heden te Berlijn ter zake rian overtreding van de imhiïgratiewet en mishandeling in twee gevallen veroordeeld lot een jaar en mlaanden tuchthuisstraf, vijf jaar eer verlies en plaatsing onder politietoezicht. HANDEL, NIJVERHEID EN VÏSSCHERIJ. Een Duitsdher is in een pand aan de Toerijistuin te Rotterdam beroofd van een portefeuille, inhoudende f900. 100 Belgische francs en '3 Belgische cheques te zamen 'n waarde vertegenwoordijend van f 44.500 De portefeuille, werd uit ,de Rotte lopgjevischt. In verband met deze berooving is gearresteerd de 29-jarige vrouw J. T. F. Een tweetal kinderen te Harlingen kreeg dezer dagen ruzie op school. Het 6-jarig zoontje van J. Timmer werd door een kameraadje zoodanig met een grif fel in het oor gestoken ,dat genees»- kundige hulp moest worden ingeroepen Gebleken is, dat het oorvlies stuk gesto ken is, en dat het ventje aan dat oor volkomen doof is. Te Berlijn is een brievenbesteller, gearresteerd ,die groote geldswaarden uit buitenlandsche brieven ontvreemde. Vqi twintig gevallen van ontvreemding, dool hem gepleegd, kon het bewijs geleverd worden. Uit één enkele brief stal hij anderhalf millioen Mark. Waarschijnlijk komen er meer dan twintig gevallen ten zijnen laste. De gearresteerde leefde op grootén voet en had rijn woning op schitterende wijze ingericht en met kostbare tapij ten en schilderijen versierd Te Ealing mloest Dinsdag een man zich voor den rechter verantwoorden, omdat liij' 's avonds niet gezorgd had, dat het nummer van zijn motorfiets be hoorlijk verlicht was. Tot zijn veront schuldiging heriep hij zich op de the orie van EinsteipHet nummerplaatje had aan rijn motorfiets gezeten en ook rijd lantaarn, maar de een o'f andere kracht van buiten af had genfaakt, dat de lichtstralen zoo gebogen werden, dat zij op den grond varen gevallen in plaats •an op het plaatje. AFWACHTEN. Er wordt nog steeds aan don stap ge werkt. Maar het is moeilijk te bepaten, hoe dio stap wordt gezet. De burgeilijke partijen oefenen druk op de regeering uit; daar gelooft men dat Lord Gurzon met zijn redevoering niets anders heeft bedoeld dan dat Duitechland bij de commissie van her stel uitstel van betaling moet vragen, en dus Duitechland zich absoluut niet op diens rede heeft te beroepen, omdat er niet den minsten waarborg is, dat Duitschland's po litieke rechten, met inbegrip van het recht op onmiddellijke bevrijding van het Roerge bied, worden gewaarborgd Een drang dus om de stap maar vóór zich te houden. Doch anderzijds rijn er de sociaal-demo craten, en ook de vakvereenigingenander zijds zijn 'er ook de werkloozenonlusten, die weer in het Roergebied dreigen. Want. in het Roergebied steekt de ontevre denheid weer don kop op, en heeft al tot be treurenswaardige feiten oanloiding gegeven Gisterenmorgen vroeg bijv. zijn werkloozon, het meerendeel uit Essen en Stoppen- berg afkomstig, in Kadernberg binnengedron gen. Do 6nel gealarmeerde bewoners trokken de benden tegemoet, waarbij het tot een re gelmatig vuurgevecht kwam. Van de indrin gers bleef er oen dood ter plaatse achter En dat zijn dan nog maar de relletjes. Maar ook heeft de communistische partij van het Roergebied gisterenmiddag een algemeen be- drijf8radencongres te Essen bijeengeroepen, waarop de communisten wilden voorstellen, dat do bevolking zich van do kolenstepels die brandstoffen zou balen, die zy noodig heeft voor het huishouden. Dat wordt dus formeel openlijk verzet. Dan dreigt er nóg onder gevaar Uit Beie ren, waar de nation aal -socialisten rich tot openlijk verzet voorbereiden. Eckart, wien de uitvoering van het m tatiebevel door de Beiersche politie wacht, wordt door een groot aantal leden der Vol- kische stormtroepen bewaakt, en deze zijl tot alles bereid Waarlijk: het wordt tijd dat de Boer- kwestie liquideert. 0 8T, Prei 8.58, Rabarber 2 54, Jong* Peen 23, alles per bos; Kervel 33, Pieter selie 712, Zuring 2744, Sladunsel 16, alles per mand; Postelein 13—14, per klei» mandje. Goes, 24 April VeiIS*i®sver „Zuid- Beveland". Appels- Goudreinetten 111- 15 90, zure belllefleur 9.20—14.50; Fran- sche bellelfleur 9 70—10 20; Court Pen- du 11.20; zoete armgaarde 11 90—16 20.- Geld. Holaart 11.50, divers appels» 8.00—11 50, Peren Kleiperen 20 50, St. Remey 19; Bergamotte d'Esperen 11 40 Diversen Ilhabarber 1- 2 80, Prei 5 10— .7.70. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei a.s., benoemd tot secretaris-penning meester van bet bestuur der Visscherijen op d© Zoeuwsclie Stroomen, de heor J J. A. Eupon te Bergen op Zoom. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Bij hot hoofdbestuur dor P. en T. berusten o. a. nog de volgende onbestelbare o£ geweigerde pakketten, die nog tot 25 Mei ter beschikking van do rechthebbenden blijven om na verloop vdn dien termijn, Voor zooveel rij niét zijn opgevraagd, zullen worden ver kocht. 1 pakkot verzonden 4 Sept. '22 uit Goes aan P. Nijhoff te Koewacht; 1 pakket ver zonden 27 Juli '22 uit Krabbondijko aon S. E. van Boven te Amsterdam; 1 pak- kot verzonden uit Vlissingen aan R. J. AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Gisteren werd alhier onderhands aan besteed hot bouwen van een woning aan den Veerschen Singel voor den heer Andriessen Inschrijvers waren de heeren: 0. Rooze, i' 4692; Ludikhuijze en Andriossen f 4350; C. Joziassp, f4060; Hollcbrandse en Louws, f3960. Aan laatstgenoemden is het werk gegund Door het Polderbestuur van Walcheren werd heden aanbesteed: a. de uitvoering dor gewone onderliouds- en vernieuwingswerken aan de vier wate ringen met bijlevering der noodige materia len, zulks in 5 perceelen. Minste inschrijvers: 1ste perceel lo deel, Noordwatoring, J- Lindenbergh Cz., Wemel- dingo, f 32 860 2de perceel, 2e deel, N- watoring, dezelfde, f16.400; derde perceel, Oostwatering, dezelfde, f3900; vierde perceel, Zuidwatering, L. Minderhoud Jz., Westka- pelle, f 7927vijfde perceel, Westwatering, dezelfde, f 18.043. b. het verhoogen, verzwaren, en op pro fiel brengen van den zeedijk met bijkomende werken, tusschen de dijkpalen 47 en. 60 de Zuidwatering. Minste inschrijver W. Ohr. Meijer», Yeo- re, voor f5740. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België In den Belgischen Senaat heeft de geestelijke Rutten een fel protest, doen hoe ren tegen den Sovjetregeeringsvonn en deed oen beroep op alle slachtoffers van het schrikbewind, tot welke partij zij ook be hoor en. De Socialistische Senator Lequeu sloot zich aan bij de rodevoering van Goblet d'Alviella, die den wensoh uitsprak, dat inr Rusland weldra een tijdperk van rechtvaar digheid mocht aanbreken. Uit Frankrijk. De patroonsorganisatie in de kleeding- heeft besloten alle dameskleerma- Weer te openen, daar zij niet wilde, dat de groote meerderheid van de naaisters langer de gevolgen zouden ondergaan van het zonder werk zijn. Uit Engeland. De staking in den Engelschen soheops- bouw is geëindigd, doordat de vakvereenigin gen bosloten hebben de verschillende voor waarden te aanvaarden Uit Hongarije Naar verluidt, zal de Hongaarsche re- geering zich niet tevreden stellen met de mededeeling der Tsjechisohe regeering, dat ?staat in het laten onderzoeken der tcidenton door eon arbitrage-commis sie, doch de repressaillemaatregelen hand haaft. Eerst zal nu een nota aan de Tsjechische regeoring worden gezonden, en als dat mis lukt, zal de zaak aan het oordeel van den Volkenbond onderworpen worden. Te Mexico (stad) zal een bijeenkomst worden gehouden tusschen vertegenwoordi gers der Ver. Staten en van de Mexicaansche republiek om te komen tot betere betrek kingen tusschen beide landen. Uit de Ver. Staten. De algemeen© staking der zeelieden to New-York is gisteren in de haven door do organisaties geproclameerd. Bij de staking rijn in totaal 30,000 arbeiders betrokken. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. Zaterdag 5 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders J. LENSELINK en E C. DE GOFDEREN hun 25-JARIGF. ECIITVEHEENI GING te herdenken Hun dankbare Kinderfln en Verloofden Middelburg, 26 April 1923 Middelburg, 26 April. Op de graan markt. was de aanvoer heden kloin. Tarwe f 131350, witte boonen 2026, ronde brui ne boonon 1116. kroonerwten 1920.50, lango bruine boonen 1115. Veilingsvereeniging Walcheren Kipeieren f 4.604,90. eendeieren 6610, kalkoeneie ren 8 60—8.70, ganzeneieren 1417 cent per stuk Opgave van den marktmeester: Boter f0.871/2, particuliere prijs f 0,97^9. Eieren f5, particuliere prijs f 6. Opgave van den marktaetter van den land bouw; Boter f 0.87Yo, particuliere prijs f 0.97yjl Eieren f5. particuliere prijs f 6 Vlissingen, 25 April. Op de veiling worden de volgende prijuan besteed: Lof 3035 ot., Snijsla 17, Uien 34, Spinazie 1823, Peen 23, alles per KG.; Sla 257.5 per stuk; Radijs 45, Selderie Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behnwd- en Groot vader de Heer DANIËL TÜIJNMAN, in den ouderdom van 76 jaar* Uit aller naam, A. TÜIJNMAN— Biereks. Middelburg, 26 April 1928. Geen rouwbezoek. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling ondersonden bij de her denking van hun 25-jarig huwelijk, betuigen J. DE RIJKE en D. DE RIJKE^-FRANgOIS, hun welgemeenden dank. Middelburg, 25 April 1923. Bij vonnis der Arrondissements- Rerhtbank te Middelburg van 23 April is G. C. DE GOEIJ, be haDger en stolfeenler, wonende te IJ2endijke verklaart in staat va» faillissement met benoeming van den E A. Heer mr. G. F. Baro» TIIOE SCHWARTZENBERG EN KOHENLANSBERG, rechter te Middelburg tot recht er-Commdssajfï» en ven ondergeteekende tot cura" tor. Middelburg, 25 April 1923. Mr G. D B. TER BRAAlvE. Lange Delït wijk H n. 7 De eenige uitdeelingslijst in het faillissement C. G. .VALK, koop man, wonende te Goes is door on- dergeteekende ter Griffie der Ar- «"ondissements-Rechlbank te Mid delburn en van het Kantongerecht te Goes gedeponeerd om aldaar van al heden gedurende 10 da^en ter kostelooze inzage van de credi teuren te liggen. De Curator: A. C. A. JACOBSE BOUDEWIJNSE. Bij beschikking van den E.A. Heer Rechter-Oommissaris in het faillissement van L. H. KIEVIT, Timmerman, wonende te Colijns- plaat, d.d. 25 April 1923 is be- pssld a. dat de verderiogen bij deu curator moeten zijn ingediend voor 1 Juni 1928, b. dat verifioatie'vergadering zal plaats hebben op Zaterdag 16 Juni 1923 des voormiddags om 10 uur in het Gerechtsgebouw te Mid delburg. Goes, 25 April 1923. Mr. H. C J. ZAAIJER, Curator. WESTUNDSGHE ïiYPOTHEEKBANK s-GRAVENHAGE Lange Houtstraat 28-30 AMSTERDAM ROTTERDAM Damrak 92 Schiedawschevest 5 GRONINGEN A-Kerkhof Z.Z. 18 De Directie bericht, dat de Coupons der Pandbrieven, ver vallende I Mei 1923, van dien datum af betaalbaar zijn bij de Heer©» J. A. ZIP cn VAN TEIJLINGEN te MIDDELBURG alwaar tevens 5 pCt. Pand brieven tegen den koers van 98 pCt. verkrijgbaar zijn in stukken van ƒ1000.— ƒ500, en ƒ100.— De Dirtciti J. A. VANERPERS ROIJAARDS Mr. C. SCHUIT.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3