VAGANT1E-REIZEN. „irnrnirimn imid ALGIERS. T A N G E R. MIDDEIBIIRESCUE CCORAiT BUITENLAND. Advertentiën. Stoomvaart Maatschappijen 7 Mei des voormiddags te 10 uur plaate hebben. Doze processie, die sedert 1150 ter eere van de relikwie door de oude straten van Brugge gaat, trekt niet teu onrechte dui zenden bezoekers. Wo hebben vroeger ook ree is een beschrijving gegeven van iiet zeer bijzonder schouwspel, dat in het bijzonder het Bijbel- sche gedeelte van den langen stoet uanbiedt. Ge ret. Kerk. Beroepen te Brouwershaven ds. O. Boers- ma, te Koudum. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Maandagavond half tien is de 36-jarige schippersvrouw J. M., geb, L., die met een schuit in de Laakhaven in Den Haag lag, door misstappen te water geraakt eu ver dronken Zij laat drie nog zeer jeugdige kindereu achter. - De heer A. teu K. vau Zwolle, op weg naar Tilburg, passeerde Zondagmor pen om half zes 's Het'togtenbosck Even buiten 's Hertogenbosch slipte zijn motor over de tramrails. Een wielrij der, die hem achterop r^ed, vond hem lijdende naast zijn motor die nog liep. Met een hersenschudding werd A teoi K naar het ziekenhuis vervoerd Thans is ?ijn toestand naar omstandigheden re delijk wel. (Reeds gemeld in een deel der oplaai van ons vorig nummer,'. - De heer S,, uit de Pelikaanlaan te Apeldoorn, had Zaterdagavond, toen liij alleen thuis zijnde, met n brandende i>c- troleumlamp in de hand naar boven wjas gegan om de ramen te sluiten, het onge luk te struikelen, waardoor de lalnp in gegaan om ramen te sluiten, hel onge- dat terstond vlam vatte. Bij den krach- tigen wind grepen de vlammen snel om zich heen Hel geheele perceel is uit gebrand Een klein deel van het meubi lair kon gered worden. Verzekering dekt de schade (Reeds gemeld in een deel der oplaa, van om vorig nummer V DRANKSMOKKEL Door do marechaussees te Uithuizen zijn in de kwelders van den zeedijk twee partijen sterke drank in beslag genomen, welke al daar begraven waren met het doel ze bij gelegenheid binnen te smokkelen Deze drank, ongeveer 2000 Liter, is vermoedelijk door een zeilbootje vanuit Duitschland aan- gevoerd en bij nacht begraven en opgemerkt door eenige aldaar vertoevende arbeiders, die de marechaussees hiermee in kennis stelden Van do daders is geen spoor te vinden. De drank is gedeponeerd aan het kantoor der directe belastingen aldaar. GEVONDEN VOORWERPEN Als zoodanig zijn aangegeven de navol gende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn a Aau 't Politiebureau: Snoer roode koralen, manchet, zakmes, bril, inantelband, ring sleuteltjes, schaar, tweo portemonnnies met inh., sputlap van een rij wiel. b Bij de ingezetenen: Jongensjekker, A. van Elsaoker, Rozen dwarsstraat W '249; twee petten, A Neder- hand, N Oostersche straat N 99; huissleu tel, A van Molenbroek, Spanjaardsta- F 77; horlogearmband, F Oors, N. Oostersche straat N 88; handschoen, S. Sanderse, Varkens- markt K 38; fietesleutel, J Pouwer, Segeers- weg V 100e; haarkam, kinderportemonnaio, J. Dekker, L. Singelstraat N 188; zilveren broche, M. v. d Weel©, Punt O '221mantel- band, C H. Bender, Schuttershofstr. K 119 man tel band, II Joagepier, L. Gortstraat I 13-5; kinderhandschoen, G Janse, Nederstraat 0 196; halve lorgnet, J Willemse, Hoogstraat 1 136; duimstok, Ambachtsschool, Molenwa ter; twee zakmessen, L Dingemanse, Lange- h,un raad verlangde, dal zij daarmede een plichl vervulden tegenover de fami lie, belangrijk op legen de onaangenaam vermanende gewetensstem, die sprak dat men het geld Voor de reis liever faewa;- ren moest voor de verhuizing in Oo (jober. Den eersten October had Toni een betrekking als reiziger aangenomen voor een wijnzaak in Oberingelheim. Maria gaf zonder aarzelen toe aan het verzoek van hpar moeder. Het viel haar trouwens wel op, dat de samenkomst in SI. Blasiën zou plaats hebben. Het zou gemakkelijker voor haar geweest zijn eenvoudig naar Oberboden Ie reizen, maar misehien was het geen kwaad idéé Herman sl en Wilhelmina's onbevangen oofldieel over h;un verschil van gevoe len. Morrison bracht zijn meisje naar den trein. Op den terugweg bedacht hij dal hij best met Maria had kunnen mee gaan. Bij hel gewicht, dal de familie Braunberg—Zevengesternte aan het con- fesioneele waagstuk hechtte, der bruid en haar familie, dien hij uit Maria's be schrijvingen als fijn beschaafde m ver lichte menschen had lee»"en kennen, 111/ alle geval liet verstandigste Twaalt uur later ging nij zeil in ten trein zitten en erscheen onverwacht en zonder aange meld te zijn, bijna gelijk met de overi gen op de familieconferentie in liet Sa natorium Zevengesternte. Morrison met zijn argeloos hart dipoiotmde niet dadelijk, dat er verband lusschen het bezoek van da heala fami- viele K 213; duimstok, D. de Bree, Kort® Hecrengracht M 280; kmderschort, J Izo- doQi-ii, Zuidsingel E 34; pennenmesje, I. de Lange, Bree E 134; aalveren gulden, M Ter- woert, Koudekerke; portemonnaie met inh.. K, Nel, Lange Breestraat O 173; ceintuur, Bieuzé, Gravenstraat I 273 PRINSEN IN BALLINGSCHAP. (Van onzen Parijschen Correspondent.; (Nadruk verboden.) Parijs, 15 April. In een zeer eenvoudig restaurjmt aan den boulevard de iMjonlparnasse, het kleu rige, cosmiopolilische „Café de la Ro tonde', waar men steeds het vreemdste mengelmoes aantreft vpn alle rassen, alle standen, alle talen eu alle ambachten, der wereld, heb ik dezer dagen de eer gehad ik zeg hel zonder ironie, doch levens zonder dwaze zelfverheffing liet avondmaal te gebruiken in gezelschap van een prins van koninklijken bloede Ik heb 'wel geleerd mij over niets meer te verbazen, deze laatste jaren. Rus sische princessen, graven en hertogen loiopt men hier om zoo te zeggen eiken dag legen het lijf, en er zijn er die zich niet het 'minst op hun afkomst latlen voor staan. Prinses Bariatinsky, vrouw van den adjudant en jeudvgriend van den Czaar, belde op een goeden dag bij1 ons aan, geïntroduceerd dioor een gemeen* schappelijken vriend, om mij een aanbe veling te vragen voor een Franschen uit gever, die misschien haar memoires ziou willen koiopen. Prinses Orbeliani ont moette ik in een j uwelierswinkel in de rue de la Pais, waai' deze nobele vrouw van een zeldzame beschaving de boeken bijhoudt tegen een hongerloon. De graaf Goddjovitch trachtte mij een patience-spel voor de huiskamer te verkoopen. De gra vin Orloff, van keizerlijken bloede, breidt haar jumpers met Russische motieven voor een maison de couture. Dat zijn de gearriveerden. Zij die er zich door heen slaan, die, dank zij hun opvoe ding/, hun intelligentie en moed, zich hebben welen te redden in hel leven. De anderen de slakkers die niets we ten of kunnen parasileeren op him of op anderamdus zak. Russische adel is alledaagsch geworden en niemand kijkt meer op wanneer hij gepresenteerd wordt aan zulk een lnoog- gelitelde grootheid met Slaviscben naam. Maar ais in een vrij rommelig café een uwer kennissen een heel gew'onéu jongeman meebrengt, die zich alleen dioor een fijn aristocratisch gelaat een weinig van de anderen onderscheidt en ge hoort achteloos den naam noemen van uw nieuwen kennis: Son Allesse Royale de Prince Georges de Bourbon d'Espag- ne dan slaat er, in uw democratisch gemoed, toch wel even een snaar aan het trillen. Ik ben nooit een bolleboos in genealo gie geweest. Zooveel wist ik er echter wel van, dal het mij bekend was, dat de Bourbons d'Espagne, neven van de Bourbons de Parme, behooren lot den zuiverslen en nobelsten katholieken edel van /Europa, en dat zij zelfs buitenge woon gegronde aanspraken maken op den Spaansehen troon Dank zij hun groot vader, die ook de grootvader van koning Alfonsus was, mogen zij zich nu niet eens vertoouen in Spanje. De moeder van prins Georges is een keer anderhalf um' in San-Sebastiaan geweest. Toen kreeg men lucht van haar aanwezigheid en kwam de politie haar beleefd, doch zeei' dringend verzoeken, weer aan den anderen kant van de grens te gaan. Prins George, voor den oorlog een rijk mian, had ten gevolge van den oorlog en de débacle der Oosleurijksche kronen, waarin de familie kaar geheele bezit be- leg'd had, vrijwel alles wat hij had, ver loren Aan hel front heeft hij de zaak lie Zevengesternte in St Blasiën en zijn naderend huwelijk. Naar zijn meenmg had hij zijn kennismaking met bijna alle Ie Jen der familie van zijn meisje slechts aan een toeval te danken. Zij hadden 's middags goed gegeten en druk gepraat, daarna na tafel een wan deling gedaan in het bosch en vonden! elkaar tegen vijf uur in de bibliotheek bijeen om thee te drinken. Niettegen staande de herfstkoelle, die door de wijd open vensters binnenstroomde, was de a.mósfeci' drukkend in het groote, in stijl gemeubileerde vertrek, benauwde' warmte. Morrison stond met den pastoor en Herman aan het raam. Hij had met kunnen zeggen hoe en waarom, maar plotseling kwam de gedachte bij hem op dal al die menschen ter wille van Maria en hem bij elkaar gekomen wa ren. Terwijl hij zijn lorgnet afnam en de glazen schoon wreef, verstijfden zijn gelaatstrekken en namen een hoogmoe dig afwerende uitdrukking aan. Als dat zoo was!... Maar 'twas toch te den ken. 't Gesprek wilde niet meer vlol'- ten. Pijnigende vragen en antwoorden gingen over en weer, bleven als plomp geschoeide voeten in den moerassigere grond steken en verzonken in stilzwij gen, dat minutenlang duurde. Ieder der aanwezigen voelde het drukkende, on zichtbare, dat door het stilzwijgen tastte en naar een steunpunt zocht om zich op j te lichten en zijn wezenloosheid al t« leggen Het was of een met ontvlam- J der geallieerden gediend als avialeur. Zonder nationaliteit, daar Spanje hem' het paspoort weigerde en Frankrijk hem1 ook liever niet als een zijner burgers erkende, heeft hij geopteerd voor Ita lië eu officieel is de familie thans Ita- liaansch. Hij leeft met zijn moeder en drie jongere broers bescheiden in een klein hotel te Parijs en het is zijn am bitie taxi-chauffeur te worden Hij werkt hard voor zijn examen. Ais hij slaagt, kunt ge binnenkort de onderschei ding genieten, bij een bezoek aan Parijs, uw kostbare body toe te vertrouwen en hem 11a een wel volbrachte rit eenige stui vers fooi in de hand te drukken. Even als ge dit nu reeds doen kunt aan dien groolen generaal, die eenmaal hel lot van Rusland in zijn handen had en die zich thans eveneens met een stuurrad van een huur-auto tevreden stelt. Die prinsen van Bourbon d'Espagne of de Parme want ook de broers ,van ex-keizerin Zita leven uiterst eenvoudig te Parijs zouden weinig moeite heb ben om in Amerika of elders hun vorste lijk blazoen te vergulden met behulp van de dollars van een of anderen beef- packer of petroleum-schoonpapa. Doch daar zijn zij te fier en te fatsoenlijk voor En liever dan zich zelf te verkoopen!, werken zij hard en zoeken zij eerlijk den kost te verdienen voor zich zelf en hun familie. Zij schamen zich niet, wanneer hun pak eens wal versleten is, en als Zij lijden moeten lijden zij in stilte. Noblesse oblige. Maar onze tijd is rijk aan Vreetmlde tegenstellingen. Als ge door het frequen- leeren van al deze grootheden in verval misschien eens al te veel hel respect voor parel-kroontjes en azuurvelden miocht hebben, dat is er om het weer terug te vinden, niets zoo heilzaam als eenige nummers van de Action fran(ai- se. Ge behoeft het royalistische orgaan van Leon Daudet geen week lang te le zen, of ge gevoelt u minstens een halve eeuw jonger op heraldisch gebied. Op den zelfden dag, dal de dochter van den koning van Italië in het huwelijk trad met een eenvoudigjen kapitein van het leger, die bij' gebreke van andere titels althans de verdienste had van in haar smaak te vallen, heeft een prin ses van koninklijken bloede haar verlo ving bekend gemaakt met een jong Fransch officier, half van adel en half „parvenu" (zijn moeder was een Schnei* der en zijn vader een kleine markies de Chaponay, weduwnaar nog Wel). De prinses Geneviève d'Orléans, doch ter van den due de Vendome, nicht van van den koning van België, is een braaf meisje, dat alle vorstelijke partijen heeft afgewezen, welke men haar achtereen volgens aangeboden liad, om' op den uit verkorene van haar hart te wachten. Zij heeft dezen gevonden in den ex-echt- genoot van haar vriendin Diane de Cosse- Brissac, opnieuw vrijgezel geworden. En daai' valt niets op aan te inerken. Maar ge wrijft u de oogen uit, aR ge hel avontuur leest, verteld door de „Action fransaise." Ziehier een proefje: „'De echt verbintenis welke j.l. Don derdag haar eerste bezegeling ontvangen heeft, draagt de volle en algeheele goed keuring weg van Monseigneur den Her tog van Orleans, die, door middel van Patentbrieven, besloten heeft, H.K.H. de Prinses Geneviève haar titels van Ko ninklijke Hoogheid en Prinses van Or leans behouden zal, met alle rechten en voorrechten daaraan verbonden." Ik vermoed, dat de aanstaande gravin de Chaponay zich niet veel laat gelegen liggen aan de meening en goedkeuring van den „chef de la Maison de France'" Desnoods zou zij1 het ook wel zonder deze hebben gedaan. Doch het mooiste komt >g. Na er aan herinnerd te hebben, dat papa Schneider minister en voorzitter was van hel Wetgevend Lichaam onder het Keizerrijk, dal de markiezin de Cha ponay, de mdeder van den aanslaande, bare stoffen geladen ballon in de lucht zweefdej, zich steeds meer opblies en het dunne omhulsel dreigde te doen springen. Wilhelmiua schonk thee. Een opge wonden blos kleurde haar wangen. De inquisitorische zitting was haar ïnhoo- ge mate onaangenaam en zij wensch te vurig, dat men spoedig de zaan ter sprake bracht en er een eind aan maakte Aan iie groote ronde tafel in het midden zaten op groote afstanden van elkaar Maria, haar Schoonzuster Trudi Braunberg en Agnes Avenaar. Catliari- na Braunberg had een weinig ter zijde in een groolen kerkstoel plaats genoh men Fientje zat aan haar voeten op een labouretje en hield een 'lastig borduur werk vlak voer haar oogen. Toni Ave- naar hep met groote stappen om de tafel heen en weer en vertelde ïntus- schen met krampachtig lachen anec- doten en gfappen, zonder dat iemand er naar luisterde of er om lachte. Ma ria zat in een geïllustreerde almanak voor artsen te bladeren. Vreeselijk! dacht zij. Het is een echte foltering. Hoe lang zal dat nu nog moeten duren? Was Swen toch maai' niet geko.men! Wat willen ze dan toch eigenlijk van ons...? En tevens kreeg zij een raar drukkend gevoel in de keel en haar knieën begonnen te sidderen, alsof een dreigend gevaar b,aar onmiddelijk wachtte. [Wordt vervolgd van de regeering der republiek de me daille de la Reconnaissance Fran?aise in vermeil ontvangen heeft voor haar toe wijding betoond jegens de zwaar gewonden eu het kruis van liet Legioen van Eer voor den &|teun dien zij Verleend hejeljft aan de bevolking van het verwoeste ge bied (z^ was een Schneider, dus het kostte haai- niet veel; voegt de „Action Fran?aise" er aan toe, dalde zuster en de zwager van den verloofde, de her tog en de hertogin de Levis-Mirepoix ge raadt het in geen tienen groote vrienden zijn van de courant, en hel blad besluit op den emstigsten toon ter wereld: „Aldus eert hel Koninklijke Huis van Frankrijk voor deze echtverbintenis de diensten van allerlei aard, aan het va derland bewezen door een rij van edel lieden en van goede burgers." Zijn ze niet kostelijk, die „camelots du Roy"?... fndieu men sympathie kiezen moet, dan zij toch maai' liever naar den preten- tieloozen jongemian, even goed van ko ninklijken bloede, die in het wreede, praalzuchtige Parijs mët harden handen arbeid een eenvoudige, vaak onbelegde boterham1 verdient voor zyn moeder en zijh drie broers en die zich gelukkig zal achten wanneer hij vandaag of mor gen op een taxi zit. LEO FAUST. 'f#* Vacantie tochtjes per rijwiel Geen grooter genot is denkbaar, maar gij moet een goede fiets en een goede kaart hebben van de provincie, die hij doorkruisen wift. BURGERS E. N. R. HEEFT BEIDE VOOR U. De rijwielen vanaf f 105.—. De kaarten gratis, maar let op het merk van de fiets BURGERS E. N. R. DEVENTER. Hoofdagenten voor Zeeland Noord- en Z. Holland Marten Kingma Co Weteringschans 201202, AMSTERDAM Burgers EN. R. Rijwielen. ALLEEN verkrijgbaar bij "V-AIN" GRAAFE1LAN Domburgaeh flohuitvlot - Telefoon 48f. MIDDELBURG. SCHEEPVAARTHUIS RUTS Co., ROTTERDAM AMSTERDAM DEN HAAG AMSTERDAM. Bezoekt Bezoekt iuu* a.8. Vacantietijd a.8. Vacantietijd DE PARELS VAN AFRIKA'S NOORDKUST. (Retourbiljetten naar Genua reep. Marieille, met reoht van oponthoud en route). DE ADMINISTRATIE VAN DE BELAST ZICH MET PLAATSEN VAN ADVERTENTIËN iST IN ALLE BLADEN. —a ËJcetmeh. Drukktrij S. W. DEM BOER. MUd«B>w<.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 6