Ittkpkbm FEUlllETOK. 11 B Si VOEGSEL Wowsdag 27 Dec. 1922, No. 304. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. LANDBOUW. fWiordt vervolgd;. ifg TfiWi'i »Taé* VAN E>E VAN «3L - a m »r, na Koophandel voofde Zteuvcohe Eilanden. Vrijdagavond vergaderde bovengenoem de Kamer onder voorzatterischap van den heer Jos van Raaite, met wien 13 leden de vergadering bijwoonden. Afwezig wa ■en de heeren Massee, M. Laernoes^ Enziin, Klijberg en Van den Berg met kennisgeving en de heeren Bosman, Wit lam, Oosterbaan en Anker zonder ken nisgeving. Medegedeeld werd o. a., dat het bu reau den Minister van Waterstaat heeft verzocht voor de voornaamste plaatsen directe telefoonverbinding met Engeland mogelijk te maken; en eveneens om de ontwerp spoorwegdiejistregeling ook op het secretariaat der Kamers ter visie te leggen. Op dit laatst werd geant woord, dat men er een kan aanschaffen, waarop het bureau nader betoogde, dat de ontwerpen beter bij haar secretariaat dan op de gemeentesecretariên kan wor. den gelegd, en het toch niet opgaat er de Kamer voor te laten betalen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het bekende adres aan de Stalen van Zeeland inzake de wijziging in den «toombootdienst op de Oosterschelde. Het bureau betreurt het dat de Stateu een besluit namen zonder dat de Kamer gehoord is, terwijl de minister juist aan de overheidslichamen hleeft ver zocht bij voorstellen, den handel rakende, het advies der Kamers te vragen. De heer Jeronimus vroeg of men niet bij de kroon in beroep kon gaan, op grond dat het algemeen belang door uitvoering van het besluit zal worden be nadeeld. Sé ïie,er Stofkooper zet ook dé moeilijkheden uiteen die den handel zal endervinden en wijst op het adres van Handelsbelang en De Hanze aan de De heer de Vos meent dat als men bezuinigen wil beter de lijn Neuzen-- Hansweert had kunnen worden opge doekt. De heer van Raaite ziet niet veel nut in proteslteeren, Ged. Staten zullen toch advies moeten uitbrengen. De heeren Jeronimus, Kielstra en de Vos stellen nu voor vernietiging van het besluit bij den kroon aan te vragen. De lieer van Niftrik zegt dat men in 1913 naar hem had moejpen luisteren. Hij wilde toen een goede verbinding krijgen tutsschen de diensten op de Wester, en de Oosterschelde. Er is nu -verbetering doordat met 3 maal Kal- sche Veer kan bereiken, van uit Zie- rikzee. De heter Klok zegt, dat ook voor Schouwen de verandering geen verbete ring is, bijv. voor zieken, die een dokter ie Middelburg gaan consulteeren of naar het ziekenhuis te Vlissingen moeten. Waar moet men met kinderwagens blij ven, kunnen die op een autobus? Het voorstel om vernietiging aan te vragen wordt aangenomen met alleen den heer van Niflrik tegen. Nog wordt o. a. medegedeeld, dat de directeur-generaal der P,, T. en T. heeft bericht, dat de extra, heffing van f 30 voor het aan een ander adres bezorgen van telegrammen in dien vorm voorals nog niet zal worden ingevoerd. Aan de orde komt nu een lijst van 47 ingekomen stukken, de meeste stelt het bureau voor voor kennisgeving aan te nemen. Enkele ervan geven aanleiding tot discussie. In afwijking van het advies van liet bureau om een adres door de Kon. Ned. Automobielclub aan de Staten van Noord Brabant met verzoek de weg geldbelasting af te schaffen, voor ken nisgeving aan te nemen, werd het na een opmerking van den heer Jeronimus,. die tegen het weggeld is, besloten hel in handen van de comimjSisLe voor liet verkeerswezen te stellen. Op voorstel van den heer O 11 h o f f werd beslotten adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer te Zwolle lol den Minister van Waterstaat, waarin leedwezen wordt uitgesproken, dat bij het treffen van maatregelen, waarbij' de belangen van den handel zeer zijn ge moeid, niet voora fbet advies van de Kamers van Koophandel wordt inge wonnen. Als afgevaardigde naar .een met de spoorwegdirectie te houden bespreking over spoorwegklachten, werd de heer Stofkoper aangewezen. Speciaal zullen de spoorwegverbindingen met Zeeland ter sprake worden gebracht. Mei 8 tegen 5 stemmen werd verwor. pen het voorstel van den heer Jero nimus om adhaesie te betuigen aan een adres van de Ver. van Nederl. Werk gevers aan de Eerste Kamer, met ver zoek de wet op de bijlegging van ar. beidsgeschillen niet aan te nemen. Voor stemden de heeren Jeronimus, Linden- berg, de Vos, Olthoff en Kielstra. Het bureau zal nader onderzoek in stellen naar aanleiding van een opmer king van den heer Lindenberg, die zou wenschen dat voor de inschrijving in hel handelsregister niet voldoende is, dat men volgens den aanslag in de Rijksbe- laistingen f 2000 inkomen heeft, maar dat liet gewenscht zou zijn, dat die f 2000 bepaald voortkomen uit verdiens ten die de inschrijving wettigen. Hierna werd tot behandeling der di verse voorstellen overgegaan. Dat om niet toe te treden tot de Ver. Bureau voor Handelsinlichtingen te Am sterdam z. h. st. aangenomen. Dit zelfde geschiedde met dat om g&en algemeene samenwerking aan te gaan met de Alg. R. K. Werkgevers Vereenir ging in liet Bisdom Haarlem, ter verzor ging van sociale en economische belan gen r Öok werd z. h. st. aangenomen het voorstel om aan de Tweede Kamer te verzoeken het wetsontwerp Fleskens c. s. tót liet instellen van invoerverboden niet aan te nemen. Wederom kwam ter tafel het in de vo rige vergadering aangehouden voorstel van den heer De Vos om aan te drin gen op overname van het veer Vlissin gen—Breskens door het rijk. De com missie van verkeerswezen had geadvi seerd dit niet te doen. De heer De Vos bepleitte nogmaals het noodzakelijke daarvan. De -lieer Jeronimus zou zulke lij nen liever in handen zien van particu lieren. In principe is hij ook tegen sub sidies, maar nu men daar eenige jaren geleden aan -begonnen is, kan men niet meer terug. De® v oo r z i 11 e r wijst er op, dat hel riili reeds een groote subsidie .geeft. De heer v. Niftrik zegt, dat het voorstel-De Vos een slap vooruit is, dat van den lieer Jeronimus 10 stappen ach- teruit.^Maar ook wijst s'pr. er op, dat het door de Stalen aangenomen verkeers- rapport spreekt Van een rijksverkeers weg Bergen- opi Zoom, Goes, Middel burg, VlissingenBreskensBelgische grens met overname van genoemd veer. Na deze mededeeling werd het ad vies van de commissie voor het ver keerswezen aangenomen met alleen de stem van den heer Jeronimus tegen. Bij hel met algemeene stemman aan genomen voorstel om machtiging te vra gen 11 verzekeringsagenten van het Han delsregister te schrappen, werd door den heer Jeronimus opgemerkt, dat bijv. ook de Z. L. M. naar zijn meening ten onrechte is ingeschreven; zij oefent maar voor een klein gedeelte koopmanssckap uit. De heer Boude wijn se zegt, dat de commissie voor het Handelsregister al- leëh de gevallen heeft genomen, die ge lijk zijn a^n dat van den adressant, den lieer Bos. Er zijn wellicht meerdere! twijfelachtige inschrijvingen, maar dan moeien de belanghebbenden adresseeren en kan het dan worden nagegaan. Ten slotte wordt nog z. h. st. aange nomen liet voorstel om voorloopig geen steun te verleenen aan "het Adviesbu reau voor den Handeldrij venden en In- dustrieelen Middenstand. Bij de rondvraag vroeg de heer Be Vos of het niet gewenscht was aan de gemeentebesturen van Vlissingen en Mid delburg te vragen adhaesie te betuigen aan het adres aan de Kroon om het besluit der Staten inzake den dienst op de Ooster-Schelde te vernietigen. De voorzitter zegt, dat zulks niet gaat. De heer Jeronimus vraagt of Ged. Staten niet moeten wachten met de uit voering van liet besluit als er verzet te gen komt. Er wordt' geantwoord, dat dit niet het geval is, omdat het besluit niet aan de goedkeuring van de Kroon onder worpen is, al kan deze het ten allen tijde op grond van in Strijd te zijn met het algemeen belang vernietigen. De heer v. Niftrik wij'st er nog eens op, dat het rijk subsidie weigerde voor den Ooster Scheldedienst op grond dat deze niet van algemeen 'belang wordt geacht. Hij zal nu niet op grond van algemeen belang dit besluit vernietigen. De heer Jeronimus zegt, dat het toch goed is een protest te laten hooren tegen de handelwijze van de Staten, die geen advies zelfs inwonnen. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten na de leden e®n pret- tigen Kerstdag en een goed nieuwjaar te hebben toesewenscht. gedragen aan de Ind. Mijt „Mabeg" te Utrecht. Het 'benoodigde bedrag zal docr een leening verkregen worden(zes legen een stem). De missive van de commissie tot werkverruiming voor Zeeuwsch Vlaan deren te Terneuzen werd aangenomen voor kennisgeving. Op verzoek van Ged. Staten werd in de verordening op de veemarkten een kleine wijziging aangebracht en aldus opnieuw vastgesteld. Met eenparige stemmen werd aan den heer D. van Houte, ambtenaar ter se cretarie, op de meest eervolle wijze eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend secretaris en ontvanger, alsmede als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met ingang van 1 Januari 1923, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. In beide eerstgenoemde betrekkingen werd de heer A. M. Aalbregtse tot zijn opvolger benoemd, terwijl voorts tot on bezoldigd ambtenaar van den Burger lijken Stand worden benoemd de heer P. Erasmus, burgemeester en Aalbregtse, voornoemd. Naar aanleiding van in vorige verga deringen gehouden besprekingen mee- nen B. en [W. ingevolge de wenschen van den raad te bandelen, wanneer ze voor. (stellen geen gelden beschikbaar te stellen voor een nieuw te benoemen ambtenaar ter secretarie. Verondersteld wordt, dat de secretaris met den overblijvenden ambtenaar het werk zal kunnen verrich ten; de voorschriften kunnen daartoe worden gewijzigd. B. en W. stellen daar om voor de regeling der jaarwedde van dezen ambtenaar zoodanig te wijzigen, dal bet minimum salaris met f 500 wordt verhoogd; met 4 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Na een af- en overschrijving van de loopende be grooting sluit de voorzitter met een heil- wensch voor het oude en hjpt nieuwe jaar de vergadering. VAN BENE BAZIN, Lid van de Fransche Academie. 38). De twee strijksters, die met hun werk waren blijven doorgaan, zetten het strijk ijzer op de plank neer. De vrouw mom pelt zacht: Arme vroirw 1 Men zegt altijd te veel kwaad van het hart van anderen: bad hem lief. Ja zeker, zij' was weer tot hem te ruggekeerd. Hoe? Geen van ons zal het eoit weten. Zeker is het, dat zij hem •«nige weken geleden een 'brief had gé sehreven. Zoo'n bedelaarster! zei de schorre stam. Dat woord is niet meer geoor loofd als de verzoening heeft plaats ge- bad. Zij' was zoo bleek, toen zij op haar bed lag, dat de moeder dacht, dat zij dood was. De kleine Jeanne Marie sliep i* de 'vrieg. De 'geheele familie was nu bijeen een grootmoeder, een mo®der •a een kind. De man, die het telegram GEMEENTERAAD VAN OOSTBURG. Vrijdagavond kwam de raad van Oost burg in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester Onder de ingekomén stukken was het bekende schrijven van het gasthuis te Aardenburg, waarbij de voorwaarden ge steld waren voor éventueele opnamè van lijders aan besmettelijke ziekten. Met al gemeene stemmen werd be sloten de gestelde voorwaarden aan te nemen, d. w. z. om te betalen het evenredig aan deel in f 900 per jaar en voor verple ging f7.50 per dag. Naar aanleiding van een verzoek van M. A. Wandel om in aanmerking te mo gen komen voor straatwerk, werd goed gevonden adressant bij voorkomende ge legenheid werk op te dragen. Ten aanzien van de laatst ingekomen circulaire van Ged. Staten omtrent de jaarwedden der Burgemeesters werd met 6 legen 1 stem besloten te adviseeren de thans bestaande regeling te behou den. Aan het adres van den gemeenteraad van Lisse inzake zomertijd werd ad haesie betuigd met 6 tegen 1 stem. Na breedvoerige discussie werd be sloten over te gaan tot uitbreiding van de gasfabriek, omdat de productie van 129.000 kub. M. per jaar, waarop de fabriek berekend was, reeds tot over de 150.000 kub. M. per jaar was geste gen; de uitbreiding zal bestaan in de plaatsing van een exhauster, een motor met drijfwerk enz., een nieuwe vier- relortsoven, desnoodig uit te breiden tot zes retorten. De kosten, waaronder pok een bedrag voor verderen aanleg en uit breiding zijn berekend op ongeveer 25.000 De werken zullen worden op bracht, had tegen hen gezegd: „Ik kan mijn tijd hier niet langer verknoeien, ik moet er nog een bezorgen." De groot moeder heeft er zelfs niet aan gedacht te vragen, voor wie dat was. Zij "heeft ook niet gevraagd: „ga den dokter ha len!" Zij' dacht aan niets anders dan aan de oogen van haar kind, die haar niet aanzagen. Maar nauwelijks was de deur gesloten en kon men het geluid van de spijkers op de steenen wan het voor plein "hooren, iof Marie kwam weer bij kennis. Zij was alleen maar een beetje veranderd. Zij heeft haar jeugd terug gekregen, maar nu om te lijden. En denk je nu misschien 'dat zij1 ge weend heeft? Ik zou het gedaan hebben. Mijn God, ik ook! De oudste zucht en zegt: Dat denk je omdat je jong bent. Ik heb eens tegen oudereu kunnen zeg gen, ouder dan ik en zeker ouder dan jij', mijn lieve Anna, dat zij die veel geschreid hebben vóór het ongeluk, geen tranen meer hebben als het gekomen is Ik heb er geen ondervinding van. Ik heb geen groot ongeluk gehad. Ik heb dagen gehad, waarin ik mij' zoo moest haasten dat ik niet wist hoe ik er mij' doorheen moest slaan en ook weken van rust en de vi'ees mijn arm broodje, het eeni ge wat ik vraag, niet meer te kunnen verdienen. t- Ik «venxoo. De Tentoon stelling" van de ifl. T. V. Als ons blad onder de oogen der lezers komt, zal juist de tentoonstelling van de M, T- V,, die dan gedurende ruim 3 da gen honderden en nog eehs honderden naar het Schuttershof heeft getrokken, gesloten wordien, en het is dan ook wel een eigenaardige samenloop1 van om standigheden, dat wij ook eerst heden iets van de openingsplechtigheid op Za ierdag kunnen melden. Wij zullen dit dan ook korter doen dan wij anders ge woon zijn. De talrijke aanwezigen bij de opening werden welkom geheeten door den voor zitter der M. T. V., den beer J. Kraa- mer, vooral de e ere-vooFzitter, de Commissaris der Koningin, die zooals spr. zeide ook nu weer toont belang te slellen in alles wat de bevolking be treft, verder Burg. en Weth.,. vertegen woordigd doior den burgemeester en wet houder Onderdijk. Spr. zette uiteen hoe de pluimveeteelt en de konijnenfokkerij zich in de laatste tientallen jaren steeds meer burgerrecht hebben verworven, bracht dank aan allen, die ,aan het succes der voorbereiding bijdroegen, bood daar na aan den Commissaris der Koningin en aan den Burgemeester voor de Oud heidskamer 'n herinneringsmedaille aan, zooals ook ieder met meer dan 6 inzen dingen er een ontving en deelde mede, dal er ook een aan het Zeeuwsch Genoot schap' der Wetenschappen zal worden aangeboden. Vervolgens verzocht spr. den eere-voorzitter de tentoonstelling te ope nen. De Commissaris der Koningin, de lieer jhr. mr. J. W. Quarles van Uffort, bracht dank voor de aanbieding van het eere- voorzitterschap en voior het verzoek de tentoonstelling te openeu, wees op het groote nut van het telen en fokken der diertjes, en bracht speciaal dank Ik hoop het beter te krijgen I zegt Yvonnè achter uit de kamer. Maar wat zeide je Anna van Marie Quéverne? Welnu! dat zij geen tranen heeft gehad. Misschien had zij' geweend toen zij "geheel alleen was, zooals de vrouw zegt, men weet niet wanneer. Zij' heeft zich weer opgericht Een tijdlang bleven zij in gedachten verdiept. De geschiedenis van Marie Qué verne, vervulde deze drie arme harten. Anna, de blondine, alleen fluisterde, ter wijl zij haar katoenen hoofddoek afmaak te, den nadruk leggende op elk woord; Morgen zal ik een kraagje en een muts ook voor het kind maken.. Zij wordt spoedig vijf jaar en dat i5 de leeftijd waarop zij de muts gaat opzetten. Jeanne Marie, die geen vader meer heeft... Men kan vooruit niet weten of de moeder al leen haar goed zal opvoeden... Ik kan riet laten er aan te denken omdat ik van haar houd.... De vrouw wachtte eenige minuten tot dal er weer stilte was gekomen en zei toen: Meisjes, willen wij een Ave Maria bidden voor Marie van Kerjan, die nu in droefheid is? *Dc twee zoons van den herbergier op hoek kwamen juist voorbij en vertelden, later dat bij de waschvrouw den gehee len dag de rozenkrans werd gebeden. dat hel bestuur aan zijn verzoek heeft willen voldoen om de tentoonstelling o Zondag gesloten te houden en ook qp Maandagmorgen. Met dank voor de me- daille en met het uitspreken van de hoop dat deze dagen voor de M. T. V. een groot succes zouden worden, verklaarde de eere-voorzitler de tentoonstelling ge opend. De hurgemfeester. de heer P. Dumoa Tak, verzekerde dat het gemeentebe stuur steeds belang stelt in zulke onder nemingen als deze tentoonstelling. Spr, hoopt dat een door den voorzitter ge noemd bezwaar, het niet kunnen be schikken over een zaal, zal kunnen wor den opgelost. Ook dankend voor de me daille, uitte ook de burgemeester zijn beste wenschen voor het slagen der ten toonstelling. De heer mr. P. Dieleman sprak na mens de Z. L. M., die veel belang stelt in den pluimveeteelt, welke vooral voor moeder de vrouw ten platlelande van zoo'n groote be teekenis is. Spr. wees op de wensichielijkheid alles te doen om de pluimvee van Nederland een betere naam in het buitenland' te doen ver werven. De vice-voorzitber der M. T. V., de heer J. L. Wigard, sprak als voorzitter van de konijnenfokkersvereeniging, spoor de aan tot aansluiting bij de bestaande vereenigingen, en wees op de opgerichte adsipirantenafdeeling, die reeds 17 jon gens en 1 meisje telt, die als voorzitster fungeert. Spr. wees op de moreele op heffing van den mensch door bij hem. liefde voor het dier op> te wekken. Door genoemde voorzitster, mej. Mies Dieleman. werd aan mevrouw Quarles van Ufford— Mulert tot de Leemcule een fraai bloemstuk aangeboden. Hierna werd door degenen, die de ope ning hijwoonden, met belangstelling het geëxposeerde in oogenschouw genomen. Op ons maakte ook nu alles weer een uitstekenden indruk en rest ons nog te melden, dat behalve de dieren, geëx poseerd waren voederartikelen van de firma K. Meertens Jr. alhier, van P. Sluis te "Weesperkarspel, vertegenwoordiger fa. van Sluis en Co. alhier, van de firma Henstra uit Enkhuizen, vertegenwoordi- ger de heer Maartense alhier; manden werk van den heer H. van Driei, ont smettingsmiddelen van de firma Schutte en Thieme en nog enkele stands van firma's van elders. Zooals wij boven reeds schreven is het druk op de tentoonstelling, tot gis terenavond waren reeds 2600 betalende bezoekers de controle jepasseerd. Giste ren had men den goeden maatregel geno men door de vestibule van het kunstmu seum een uitgang te maken. Zaterdagmiddag vereenigde het dag. (bestuur zich met de keurmeesters aan een goed verzorgden maaltijd in de Nieu we Doelen, waarbij ook meenig hartelijk woord werd gesproken. Wat 'betreft de prijs winners, wülea wij ons bepalen tot het vernoemen van het hij' ieder te melden aantal behaalde klasseprijzen. Yan de eereprijzen noe men wij alleen de medaille van H. M. de Koningin, 'bestemd voor hem, die het grootst aantal eerste prijzen heeft be haald. Dit was de heer J. C. W. Jobs© van Souburg. Wij willen de adspirantenafdeeling van de Konijnenfokkersvereeniging vooraf la ten gaan en melden dat werden behaald door B. Bakker een eerste, een tweed® prijs; J. Batus een eerste, een tweede; A. Buijs, St. Laurens, 2 eerste; Wl. Con- noly een derde; Mies Dieleman 2 eerste, een zeer eervolle vermelding; Jacob Jan- se, Aagtekerke, een z. e. v.; Jan Lam- mers een eerste; P. Nij'pjes 2 tweede, een z. e. v.; H. A. Paltenier een z e. r; S. Poortvliet, een tweede; Pundke een eerste, een z. e. v.; J. Rood een eerst®; J. H. Rost een eerste. De jongelui, bSj wier namen geen woonplaats staat," wo nen te Middelburg. Van de overige inzenders uit Middel burg behaa'lden prijzen: A. Abraham*© :een vierde en 2 z. e. V.; R. A. Bas- HOOFDSTUK XII. De oproeping. De pachter had zoo 'geweend bij het vernemen van den dood van zijn zoon, dal hij niet dacht het ooit weer te boven te zullen komen. Maar als de ziel krach tig is, verheft zij zich en vertoont zich weer zooals zij wias, niet verminderd. Misschien nooit te voren was de herfst in Bretagne zoo zacht als die in dat jaar De bladen konden met moeite van de f!Hoornen scheiden en bleven groen on danks de koude van den vroegen mor gen om de doorzichtige, liefkozende én tegelijk doodelijke nevels de daarop volg den. Het midden van den dag lag in een gouden gloed. Jean Quéverne trok zijn vest uit om zijn laatste akkers te eggen, maar iiij hield zijn hand op. Twee kas- tanjehoomen op de grens van Lande'bec meenden dat de lente opnieuw begon en waren weer gaan bloeien. Daags voor Allerheiligen de zon begon juist op te gaan, het werd licht en bijna warm en de wind uit zee woei slechts zwak was Jean Quéverne die altijd het eerst buiten was, uit zijn tuin gegaan om 'het weêr eens op te nemen, men Hij bleef staan op de ^plaats waar de weg een verhooging heeft, die als ob servatorium dienst kan doen voor de gene die de velden, de zee en den hemel "wil beschouwen. Hij zag dat de wateren nog sluimerden in een witachtige mist, dat de wind zi«h in het Zuiden «taande. hield en dat het witte licht van bet eiland ,Aux Moutons" en het roode van Pen- fret volgens de reglementen nog draai, den. De herinnering aan zijn kind ver liet hem nooit. Een woord, een stuk van den akker, het geruisch van d© golven, een zeil op zee, de ledige plaat sen aan tafel, een oogenblik rust tussche* het werk en de herinnering kwam weer bdj hem op, zoo als hij zooveel anderen, aan hetgeen men verloren had. Nu i* het de tweede dag, nadat de dienst in onze kerk voor je gehouden is en Marie is nog niet naar Champdolent gekomen Ik zeg niet dat zij het moet doen. Zij is nooit geheel mijn dochter geweest, ook niet toen je nog leefdet. Maar ik zou haar toch gaarne gezien hebben e» mei haar je naam noemen; Pierre deed dit Pierre deed dat, Pierre woonde hier bij' mij. Pierre hield van zacht weer zoo als vandaag. Ik voel wel dat ik niet gruw klaar zou zijn met dien rozenkrans ié bidden maar ïk heb' ook niemand mal' wien ik over mijn zoon kan spreke*. Er komen wel brieven van mij'n ander» kinderen als zij mij eens schrijven, maar zij hebben bijna geen tijd.

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5