FEUILLETON. 6 IJ VOEGSEL Dinsdag 19 Dec. 1922, No. 299. VAN DE teit. Doch het gas moet meer gebruikt lorde is. worden voor kook- en verwarmingsdoel- I Als beginsel in deze beürijfsbegroo- einden. Die reden alleen gaat dus niet I ting is alleen vindbaar een stro op .Terwijl in verschillende andere soort-1 ven ze zóó samen $e stellen, dat gelijke gemeenten de productie steeg, I het resultaat eer mede dan tegen kan ging zij in Middelburg achteruit. vallen. Speciaal komt dit uit in het elec- Zeer zeker zal het de prijs zijn, die I triciteitsbedrijf, dal alleen distributiebe- voor een deel van dien achteruitgang de I drijf is, en waar een winstraming is ver schuld draagt, I meden door een post 011 voorzien. De gasprijs was in 1921 te Middelburg! De C. v. kin. heeft niet beweerd dat het hoogst, terwijl met verlies gewerkt de resultaten van de waterleiding slecht werd, I zouden zijn. De ontkenning van B. en De toestand van het gasbedrijf is naar I Wi. heeft daar geen reden, spr.'s meening niet gunstig. Spr. zal tegen de begrooting der gas- Spr. vestigt de aandacht op het bij-1 fabriek stemmen omdat hij voioi den voegen in de gasfabricage van watergas, I 8an8 van zaken niet mede de veran(twoór- Dit geschiedt in verschillende gemeenten delijkheid wil dragen; en tegen die voor met succes. Er moet voorts getracht I het Electr. Bedrijf, omdat hij' de raming worden het gas te propageeren voor I onjuist acht. kook- en warmtegebruik. -De heer Streef kei k betoogt, dat «mnvi KïTifr i Spr. bepleit de aanjsïelling eener com-j de begrooting der gemeentebedrijven een GEMEENTERAAD. VAN MIDDELBURG. I mjssie voor de bedrijven. Spr. maakt inzicht heeft gegeven, dat hfuiveren doet. li 1 I /\/\T».nt.n lttrn+ Ozlmim ofnii I ïetrn o'A VAN Vergadering van Maandag 18 December (Vervolg). De heer Paul zal de gemeenjéhtegroo- ting behandelen. Ook naar jpr.'s miee- ning gaat het 'ïnet liet ga(sbjedrijf niet zoo daarvan een voorstel. I Ten eerste wat het administratieve ge- Hij zal het blijven indienen van be-1 deel te betreft. an 1919 is er geen een drijfsbegrootingen op hoogen prijs stellen. ttedrtjUsjbegroojting waar lijn m zit. Hierna wordt de vergadering verdaagd I Spr. bespreekt .een paar posten, tot 2 uur. "Wat de bezuiniging betreft is het van .De heer Boudewijnse zegt, dat B- en W.. goed gezien dat ze nog niet goed. De vebbfetering der fabriek, zal voor hei schriftelijk antwoord van B. en W, gekomen zijn met salarisverlaging. La een deel van 1923 nog te merken zijn, I inzake de slotopmerkingen van de Cioin. J^en B" en a's de toestand het noodig daarvan staat niets in de begrooting. van pjn niei mee en niet tegen valt. De maakt, echter met voorstellen komen. Is de 'hegrootiing wat somber opge-1 werktijd voor het persjoneel ter secre-1 Anders behoudt spr. de vrijheid voor maakt, of zijn de cijfers wat te heog? I larie en op de bedrijven zal worden ver-1 te doen. Spr. is getroffen door het groove ver- lengd, en levens hebben B. en W. toe-1 De lleer van Schouwen deelt met lies aan gas. In 1921 ging 162615 Mp ver. I gezegd,, diligent te zullen blij ven inzake del optimisme van den heer Gor.nelisse loren, in 1920 625 4 20 M,3I de loonen, wanneer de levensstandaard ovel' den financieelen toelstand. Bijl ver Dit zou komen door de slechte buizen. belangrijk mochl dalen of de lopp der I gMijking dei 'fcegrootiiig van 1911 en Maatregelen om dit verlies te verminder-1 financiën er aanleiding loe mochl geven. I 1923 is gebleken ,ëen vei meerdei ing ren zouden genomen moeten zijn. Maar I dc begrooting maakt met haar lageren van 150 a. f60 pet. voor de inkomsitenbe- het verlies stijgt. Spr. gelooft dat liet na-1 Hoofdelijken Omslag npg geen ongunsti-1 lasting. Zien we naai de uitgaven, dan .sparen van lekken in de gasleiding door I ge nindruk, doch lieel leuk wordt gezwe-1 rirn we hetzelfde percentage van stij- een man kan geschieden. Spr. toont ver-1 gen van hetgeen de wethouder van Fin. I S'hg- Het totaalbedrag der loonen geefl der aan, dat de cijfers wat hoog zijn, aan I in de Novembervergadering mededeeld® I 213.000 gulden. Openbare werken niet de hand-van een vergelijkingsstaatje van lover de- waarschijnlijkheid van .belang-1 meegerekend. Wanneer nu inkomstenda- de andere gemeenten. I rijke daling van liet belastbaar inkomen. bug te voorzien is, moet er toch naai Spr. wijst op de hooge kosten van bij- I A1 s de uitkeering van liet Rijk minder uitgezien worden, waaruit dat te halen, producten. Op het vervoer kan worden I wordt, zal het bedrag voor den II. O. IEn 3rrist liet hooge bedrag van loonen bezuinigd. Speciaal wijst spr. op de ra-1 weer liooger nnoeten wiorden. I maakt het dan toch wensph'plijk, dien ming van teer. Hoe komt dat er in 1921 I B. en W. moeten er van overtuigd f° herzien. Spr.heeft.in .de Centrale van zoo weinig is ontvangen van teer? Spr. I zijn, dat de loop der financiën dreigt te I Hoogere Ambtenaren bedoeld, dat een gaat verder de cijfers der bijproducten j gaan naar vermeerdering van 'belasting-1 Inkort biet moet worden aangevuld door cokes enz. uitvoerig na, ze vergelijkend I druk, - en dat voorstellen in den geest I een bepaalde ambteiiaai'isbelasting. met die van andere gemeenten. Er is ook I van die der C. van Fin. onvermijdelijk! Ook heeft Ijij' gezegd dat het inkorten niet van lage ookesprijzen geprofiteerdzijn. van pensioen* ongewenscht is, maar te- De steenkolenprijzen zijn het duurste Uil hel antwoord van B. en W. bleek, I ven« bij een andere gelegenheid dat die voor inkoop van veel plaatsen. De oor-1 dal zij niet van een 45-uvige tol een v°or de hoogere ambtenaren te voor zaak daarvan is niet gelegen in betere I 18-urige willen overgaan. Overmatig kan I deelig was. kwaliteiten. I men deze locli niet noemen. En het I Iets anders is jeen loonherziening, De onderhou,dspost drukt de begroo- j motief van vermindering van uurloön wanneer de prijken weer zouden worden ting van de gasfabriek zeer. Hetgeen voor I in hfel particulier bedrijf aangevoerd, I gelijk die in 1913. De pensiocnkorLing is 1923 wordt geraamd is 15 pet. van de I geldl niet voor gemeentewerklieden die I voor de rijksambtenaren een feit gewor- heele begrooting. Dit is veel te hoog. I weekloon hebben. I den. Vroeger werflen de salarissen der Spr. wijst daarna op de hooge raming I De Commissie van Fin. legt zich er I rijksambtenaren altijd met die der ge van zuivering, de onkosten, de verlich-1 echter bij neer, dat voor liet oogenblik meentc vergeleken, ting van het kantoorgebouw, de retribu-1 de invoering door B. en Wi. nog ver-1 Bovendien zullen dool" de wijfziging tiën, alles toegelicht met tal van cijfers. I schoven wordt. I dei' onderwijisWet niet onaanzienlijke Spr. vraagt of de wlij'ze van lossen lii.er I Ten opzichte der bedrijfsbegroio tingen I offers van de gemeente worden geëischt zoo economisch mogelijk is, en of niet I deelde spr. mede, dat een vóór haar I De subsidie voor 'het Hooger ondeirw'ijS overwogen dient te worden van de rappor! dolor de commissie gehóuden be-1 zal vermoedelijk voor de gemeente nadee dichtsbijzijnde ligplaats naar de gasfa- I spreking met den wethoufter en den hg worden. briek een lijntje te leggen van kipkarren. I hoofddirecteur der bedrijven, geen ver-1 Voorts wees spr. op, de gi'oo'te kans. Spr. sluit zich aan bij het betoog van andering in haar oordeel heeft gebracht. tot het niet meer uitbetalen door het den heer Cosnelisse over de arbeidsvoor- evenmin als liet beloog van B. en W. Rijik van de nood-uitkeering. waarden. Bij de gasfabriek alhier heeft men le Wanneer men dit alles gaat leggen Eén ding is spr. toch wel vreemd. De Idoen met een zeer dure productie. De I op de plaatselijke inkom steiltelasting dan heer van Schouwen hieeft in een ver-1 kosten in dat bedrij fhangen af van dc zal dat zeer tegenvallen. Men zal kun gadering van de Centrale v. Rijks Hoo-1 prijzen der grondsloffén, de loionen en j nen verwachten een belangrijke daling gere Ambtenaren gesproken dat heffing de algemeene kosten. De cijfers der be-1 der inkomsten; men kan nagaan wat dit der pensioenpremies ongeoorloofd is. En drijfs'begrooting en hel verlies' daarlop J voor invloed heeft op het vermenigvul- nu lezen we in het verslag der C. v. van f 20.000 wekken den indruk dat daar digiugséijfer Fin., waar de heer v. Schouwen ook lid iels aan hapert. Spr. vergelijkt ten be-1 Hoe wil men nu de begrootiii'g dek van is, dat als middel tot bezuiniging ook wijze daarvan de öijïers met die van de ken? De C. v. F. heeft gezegd: dat zal die pensioenspremieheffing genoemd begrooting van '14. De wanverhouding j moeten gevonden worden op verschil wordt. Dat Is toch niet consequent. daar lussclien spruit voort uit abhor-1 lende posten. Dit zit vooral in een zui De fractie der S. D. A. P. staat tegen- male verschillen in loon en algemeene mg beheer van het Dag. bestuur. De over iedere verslechtering. Alleen na-1 onkosten. Dal het er bij een gasfabriek C. v. F. kan alleen maar voorstellen tuurlijk geen overbodig personeel. niet zoo i0!pi aan komt, pindat de afnemers luxe posten te s'chrappen. Spr, vraagt of voor gewone kantoor- toch nergens anders tereclit kunnen, zou I Spr. gelooft dat j.n een begrootings bedienden diploma boekhouden wordt een gevaarlijke stelling zijn. afdeelings-onderzoek veel voordeelen zit vereischt. Dit is toch overdreven. Spr. wijst op het voprbeeld van Apel- I ten. Laat men alleen oppassen voor nog Wordt, zoo vraagt spr. verder, door j doorn, waar bij een prij's van 10 cent per j grootcre vertraging, den aannemer water en electrische M.3, een winst werd geraamd van j Spr. blijft het nut inzien van bedrijfis kracht zónder Meter gebruikt? Zoo ja, f 47.000. begrootingen. ZooaLs die er nu uitziet hos konft men daartoe. Hel trok de aandacht van de Comm. lis1 het spr. echter moeilijk zijn stem er Spr. geeft een overzicht over eenige v. Fin. dat de afschrijvingen precies op aan te geven, vooral waar gezegd is jaren van het gasverbruik. De gasafname het zelfde bedrag geraamd worden als J dat men er niet veel waarde aan moet gaat zoetjesaan achteruit. Dat komt, zegt bi 1921. Haar indruk is dat de hoofd- I hechten. Wal spr. zelf betreft, iijlj zal men, door meer verbruik van electrici-1 administratie der bedrijven nog niet in alleen ziijn slem aan die der gasfabriek onthouden. Een commissie van 'bijstand voor de gemeentebedrijven heeft in andere ge meenten veel nut gesticht. Spr. gelooft dat ook hier een veel zuiverder positie zou kunnen worden verkregen. De heer B o a s s o n zegt, dat een commissie van bijistand voor de bedrijven noodzakelijk is. Het is van een wethou der niet te 'eischen, dat hij precies opi de hoogte is van alle zaken, en zich bliji de besluiten van den directeur moeit neerleggen. De ervaring heeft de nood zakelijkheid eener dergelijke commissie geleerd. Ook spr. aarzelt om /Jijii stem aan de gas'fabriekbegrooting te geven Spr. is eveneens voor toelichtingen van B. en W. t|j de gemejentebegrooting. De heen. Vertregt vraagt een alge meen rioleeringsplan, waardoor de raads leden op hun gemak er kennis van kun nen nemen, om voorstellen te doen voor zekere isladsdfeelen. Van grondpolitiek hebben de opeen volgende besturen zich steeds ontliou den. De gem;eente moet daarin toch voorgaan. Er is nog gebrek aan middenstands woningen. Zoodra bouwterrein zal wor den gevraagd, kan de uitbreiding in goe de banen worden geleid. Spr. vraagt naar het gevoelen van B. en W. over de in voering van den 48-urigen werkdag tij fabricage. Wat tot stand is gekomen in den aad, is te danken aan het santen werken van alle partijen. De heer Cornelisse liet zijn fractie po seeren voor den goeden St. Ni co laas. De heer Paul:.Dan zijn .jullie zeker warte Piet? De heer Vertregt wijst op gemeen len waar de loonen zullen worden her zien. Be heer Paul: Noem op De heer Ve rtregt: Amsterdam. Spr. betoogt tenslotte de rechtvaar heid de loonen te herzien. De heer De Veer zal speciaal de financiën en de bedrijvejn behandelen Dc financiën van de gemeente zijn een moeilijk probleem. Men hangt af van on nzekere factoren. De hoofdvraag is: wat zal het rijk doen. Op de begrooting an het rijk is geen nooduitkeering meer gebracht. Alle hoop heeft men echter nog niet opgegeven. Voorloopig' kan liet bedrag van de nooduitkeering op de be grooting blijven staan.'Al krijgen we dan misschien geen 60.000 gulden, dan toch misschien een gedeelte. Er is al geadvi seerd aan het rijk om te laten bestaan de uitkeering van de wet v|an '97. De zaak is bij de regeering in onder Izoek. Wij kunnen dus nog niet gisslen. Krijgen we de uitkeering niet, dan zal in dat gemis moeten worden voorzien. Spr. betwijfelt of de raad behoorlijke bezuiniging op onderwijs gebied zal in willigen. Ook de subsidieering van liet hooger onderwijs staat niet vast. Het bedrag staal nu nog op de begrooting. Krijgen we het niet, dan moeten we weer het hel verschil op de begrooting vinden. We welen niet, wat de toekomst bren gen zal. B. en W. zullen zeker niet schro men, als het noodig is, met v|Oiorstellen le komen inzake bezuiniging^ der sala rissen. Wanneer het levenspeil daalt, mag men die voorstellen. Hpe die verla ging zal zijn, daarover hebben B. en Wi. zich geen denkbeeld gevormd. Al- VAN RENE BAZIN, Lid van de Fransche Academie. 35).' HOOFDSTUK X. Het vertrek. Den volgenden morgen schreef Helle- quin het verzoek om eerherstel dal Pier re Quéverne in blanco had onderteekend Hij voegde er eenige stukken bij, onder anderen zijn getuigenis, die hij als volgt opstelde: „Pierre Quéverne soldaat bij de 7de compagnie heeft voortdurende een voor beeld van moed in den strijd gegeven en in 't bijzonder van uithoudingsvermogen. Hij heeft groote toewijding en gehecht heid aan zijn chefs betoond, op en top I* ranschman, is bij den terugkeer van een geslaagde overrompeling, waaraan hij als vrijwilliger had deelgenomen, eriislig ge wond." Dienzelfden avond zette de komman- dant, die nieuw aangekomen was tij het bet korps en aan wien het dossier ge bracht werd ,zijn noot naast die van den kapitein van het 7de „JZ:eer gunst!» ad vies. Deze man heeft een oogenblik vian drift, dal maar ik veronderstel niemand zich meer - herinnert, rruimsch|Ools afge lost." Dertig uur later zette de kolonel Idio van hel begin af het regiment had aangevoerd le midden van stapels pa pieren op een keukentafel, die in zijn afdeeling stond ,deze met nauwgezetheid loverdachte regels:. „Ik ondersteun met kracht dit verzoek. Krachtig met vuur, meermalen vrijwilliger bij gevaarlijke on dernemingen, heeft Quéverne zelfs in het gevaar zijn kameraden leiding weten le geven. Een soldaat, die op prijs gesteld moet worden." Ds' generaal was van hetzelfde ge voelen ,zoodal het verzoekschrift re gelmatig geteekend, nog eens geteekeud, verzegeld, van étappe naar étappe b'ij de magistratuur aankwam. Acht dagen verliepen nog. Kapitein Helleqnin, die nu in de eerste linie was teruggekomen, sliep geheel gekleed in de krib van zijn commandopost. Plij was gedurende den nacht twee maal door alanngéklaas. gewekt. De dag be gon voor hen, die niet onder de aarde leefden. Drie korte likjes op de deur die de kamer van den officiermet die van de soldaten verhond. De korporaal- telefonist trad zonder antwoord te wach ten, binnen. Kapitein?.... Men roept u aan de 'telefoon. -Wie? j I iPl De hoofdofficier van gezondheid van het hospitaal 47. Hellequin sprong vaiï zijln krib, gin de aangrenzende kamer door naar heit toestel, waar dag en nacht, als golven op 'n kust, stemmen uit de verte kwa men aanrollen. Bent uhet Marlier?.. Ja, u spreekt met kapitein Hellequin. Wat is er aan de hand? Het gaat slecht met Quéverne. Geen hoop- meer? Ik vrees er voor. Dte onl'sjtekin heeft zich uitgebreid. De oorzaak doet er weinig toe, niet waar? Ik ben bezorgd Hij vraagt naar u. Helaas, ik ben in de eerste linie Onmogelijk. Dit behool't weer tot de ver drietelijkheden van dezen oorlog, die mij zelfs in. mijn vriendschapsbetuigingen niet spaart. Is Quéverne bij kennis? Volkomen. Zeg hem, dat ik niet lpefdc aan hem denk. Ik zal zijn broeder, dien pales, ter Alain, laten waarschuwen. Hellequin deed de spreekbuis aan den haak en vroeg den telefonist: Geef niij R 41. Er stonden vier mannen om hem heem Zij' hadden het gesprek gedeeltelijk ge hoord en deels geraden. Toen zij den officier zójo ontroerd zagen, zeide een van hen, een Bretagner die er als een magere geit uitzag en altijd een benevelde blik had: Trek het u niet zoo aan, kapitein les is trouwens nog een kwestie van de toekomst. Voor 1923 heeft spr. gedacht, dat wij kunnen rekenen op het goed slot van 1922, en op de opbrengst II. O. over 1922—1923, die waarschijnlijk hooger zal zijn dan geraamd is. Juist omdat we niet wisten hoe liet loopen zpu met de rijksuitkeering, is niet getornd aan het bedrag II. O. Wat de bedrijven betreft, de heer Paul heeft het niet over de bedrijlspolitiek gehad, maar over zeer kleine onderdee- len. Hij heeft hel over zaken gehad, die allang zijn afgedaan. Spr. heeft die rede niet heelemaal kunnen volgen; een uit voerige repliek is niet te verwachten. Men stelt zich b'ij de begrooting der gasfabriek op een verkeerd standpunt. Wij konden geen andere cijfers geven door den overgangstoestand aan de gas fabriek. Wij weten niet, wanneer de nieu we loesland zal intreden. We hadden wel een geflatteerde 'be grooting kunnen maken, maar dan zpu de raad bij den neué zijln genomen. Doch hebben Wij een nieuwe inrichting b'ij' de gasfabriek, dan krijgen we een heel an deren toestand. Heb1 dus wat geduld met uw oordeel over de leiding der bedrijven. Spr. haalt overigens een en ander aan, dat reeds schriftelijk beantwoord is. Aan de nu gegeven cijfers heeft men toch al eenig houvast. Veel is tot 1914 niet aan de bedrijven ten koste gelegd. De gevolgen laten zich nu voelen. Maar dat kan de bedrijfsdirectie niet helpen. Wil de raad de begrooting afstemmen, dan zal de raad de consequenties1 daar van moeten dragen. Maar wat heeft de raad eigenlijk anders gewild? Een andere begrooting van de gasfabriek was niet mogelijk. Spr. is er daarom niet tevreden over. De verordening schrijft er een voor, en daaróm is besloten een begrioorx ting te ramen op cijfers van 1921. Spr. betreurt het daarom dat er leden zijn, die tegen de begrooting zullen stemmen. Spr. wijst er nog eens op, dat een verlaging der gasprijzen een groot tekort mee zou brengen. Spr. betoogt dat de resultaten van wa- Lerieiding en electriciteit niet slecht zijn, en dat de bedrijfsbegrootingen niet slecht zijn geraamd. Als deze begrooting is aan genomen zal niemand er meer naar om kijken, d. w. z. men zal handelen naai de omstandigheden, zonder naar de be grooting te vragen. Dit kan in het bedrijf niet anders, men zou door zich precies a-:,n de ramingen te houden stagnatie kunnen krijgen. Dal de hoofdadministratie niet in .orde zou zijn, daartoe verwijst spr. uaar de bcdiijfsrekeningen. In dat opzicht is de hoofdadministratie zeker in orde. Wat meent men dan eigenlijk, dat er niet in orde is? Wat de kwestie van de afschrijvingen betreft deze zijn inderdaad niet juist be rekend Wij kunnen echter niet meer bij duinwaterleiding en gasfabriek de oorspronkelijke waarden vast stellen. Daarom is een schrijven gericht tot de C. v Fin. om die oorspronkelijke waar den vasl te stellen. Hel gasverlies is, in Middelburg inder daad zeer hoog. Dit zat aan de slechte meters, die tlians geijkt worden, of ver vangen of vernieuwd moeten worden. Dit zal zeker wel helpen. Maar er staan bier 4000 meters en -ondlerzoek kost lijd, men moet dit partieel doen. Dit kan geschieden telkens bij 100, want er moe ien dan zoolang andere meters voor worden in de plaats gesteld. Men is mei de bijproducten bedro gen uitgekomen. Hoe er met de amoniak gehandeld zal worden, daarover komt een voorstel in den raad. Wanneer teer 'rechtstreeks hier wo|rdt verkocht, zal ei-ti betere prijs bedongen kunnen wor den. De cokesopbrengst is feitelijk te wei nig. Als de nieuwe ovens èr zijn, zal die opbrengst wel verbeteren. Ook kan dan de kwestie van het watergas onder de co gen worden gezien. De kwestie van het koopen van steen kool is een kwestie vani uziclit en geluk. Op het oogenblik is de gaspirijs duur Do nieuwe toestand aan de fabriek zal misschien een verlaging gedoogen. Wij' moeten dat afwachten. De vermindering van het gasbruik is in de eerste plaats een gevolg van liet méér gebruiken van electrisch licht, en fiièl minder verbruik door de Witrite Works. Tegenover de bewering dat Middelburg duurder z.ou zijn dan .andere gemeen ten, steil spr. een lijst met hoogere prijf- het is fer maai- een van ons. Wat wilde hij daarmee zeggen? Welke duistere 'bëleekenis van verzet of ver nedering lag er in die dubbelzinnige uit drukking 'besloten?-De officier vermoed de niets kwaads. Hij antwoordde be daard. Juist daarom Le Coz: een van de mijnen. En zei, die daar in dien oorlogsjkielder bïjeen waren, begrepen allen, dal deze isltrenge man, bun chef, voor lifcn allen een gevoel van teederheid had, waarvan zijl de oorzaak niet kenden. Zij geloofden in hemj; fcelfls Le Coz. Geen van hen zou het misschien bellend hlebben. Maar zij hadden zulk een behoefte aan gene genheid, dat hun ziel ontroierd werd %n zij1 bleven zwijgen zoolang de officier in gesprek was met den chef van den ótail-major van de divisie en zelfs nog eenigen tijd nadat hij de kamer had verlaten. Er is maai' één liefde: de herinnering aan de dingen van thuis was bij hen allen opgekomen. Het was maar al te waar: het ging slecht met Quéverne. Er was infectie bïj de wond gekomen en noch de opera tie, noch de telkens vernieuwde water verbanden hadden de werking van het vergif in het weefsiel van dit jonge vleeslch kunnen remmen, dat er uit de metaalontploffingen, modder en helsche Slof van het oorlogsveld was binnenge drongen. De koorts verslond en verteerde met snelle teugen het reeds verminderde bloed uit de aderen vau dit arme li chaam. Sedert den vorigen avond had men den strijd opgeheven. Inspuitingen met morphine verdoofden de pijn als zij te hevig werd. Men had Quéverne over- gebracht naar een gesloten loods, waarin de barak van het hospitaal uitkwam. Tegen het einde van den dag kon pater Alain, die 's morgens was gewaar, sehuwd, eerst 'bïj' zijn jongeren broe'der komen. Het had hem hjëel wat moeite ge kost den langen weg af te leggen. Voor hem was geen particulier rijtuig 'beschik baar, maar hij. hing van htet toeval af: een vrachtauto, die haver h|ad afgeleverd, de kar van een bóer uit 'Champagne, dio medelijden had met dien grooten rei ziger 'zönder parapluie, de politiemuts op het hoofd en in een stortbui dooi den modder wadend. Vervolgens, was het een lange tocht te voet gewce'sl, dwars 'over het kamp van Chalons, door eento nige bosschen en éven eentonige open plekken. Hij was doorweekt, met slijk bedekt en uitgeput aangekomen. Maai de ziel was zijd gebiedster. Hij had de deur geopend en Pierre gezien, hij' had zich over bjein heengebbgen met de zelfde teederheid en dezelfde geba ren, die moeder Quéverne zou gehad hébben, zij die van Champdolent was en die nu in het paradijs was. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5