TWEEDE BLAD BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Zaterdag 16 Dec. 1922f Ho. 297. RECHTZAKEN. VAN DE VAN DE RIJKSMIDDELEN. Blijkens de opgave over de opbrengst Ier Rijksmiddelen in November waar Ttm wij het gewone staatje in ons vol gend nummer zullen opnemen bedroeg fle opbrengst 50 millioen tegen 35.7 mil Sk»en in November 1921. Over de eerste elf maanden van '22 was de opbrengst 425 millioen, tegen 399 millioen over elf maanden in '21, dus 1(1 millioen méér. Daarvan komt 24 millioen méér voor aakening van de InkomstenbelaiSting, die totaal in die elf maanden 125 mil'- ïioen opbracht. Daarvan is 'echter nog slechts- 13 millioen van het dienstjaar *22—'23; 103 millioen valt nog op het tiet vorige dienstjaar; de rest op nog vroegere jaren. Voorts hebben in Nov. de successie rechten 7 millioen meer opgebracht dan m Nov. van het vorig jaar; en elf maan den is de opbrengst 47 millioen tegen 25 millioen in '21. De posten van vermindering betref- tea voornamelijk: de div. en tant.-belas ting die in elf maanden daalde van 27 op 17 millioen; en de registratie* van 28 op 17 millioen. De vermogensbelasting bracht in elf maanden van '21 op 13 millioen, en dit jaar 15 millioen. Daarvan valt 4 mil lioen op het dienstjaar '22'23; de an dere 11 millioen op vorige dienstjaren. SLAGERIJEN EN BAKKERIJEN EN DE FEESTDAGEN. De Minister van Arbeid heeft aan de hoofden en bestuurders van slagerijen en broodbakkerijen in alle gemeenten ver ruiming van werkgelegenheid verleend, aaa de slagers in het tijdperk van 18 Dcc. tot 6 Jan. en aan de bakkers op Tweeden Kerstdag, den 2den Jan. en de» 8en Januari (Driekoningen). HET SOC. CONGRES VOOR DEN VREDE. Het Intern. Vredescongres, van 10— li Dec. in Den Haag gehouden op ini tiatief van het I. V. V. is geëindigd met aanneming van een aantal resoluties. In de voornaamste daarvan wordt een beroep gedaan op alle bewegingen ige- rieht tegen het militairisme, en het impe rialisme, en worden voor de verwezenlij king van de door 'het Congres vastge- gestelde actie de volgende eischen opge somd: 1. De herziening der vredesverdragen overeenkomstig de resoluties van de twee locialistische Internationales en het I. V. V„ waarbij rekening dient gehouden met de economische solidariteit der volken. 2. Een besliste strijd in de Parlemen ten en daarbuiten tegen het militarisme en de bewapeningen; een publieke con trole op de bewapeningsindustrie, uitge oefend door den Volkenbond met mede werking der arbeidersorganisaties, de om zetting van oorlogsindustrieën in inricn- tingen werkzaam voor vredesbehoeften. 3 De toelating van Duits-chland, op weet van gelijkheid, tot den Volkenbond eo de omzetting van den Volkenbond in een waarlijk algemeene volkengemeen- sehap, als hoogste internationale autori teit, ten doel hebbende de vreedzame oplossing der internationale politieke, eco nomische en juridische kwesties. Een commissie zal door het congres worden heiast met het bestudeeren van tie hierboven bedoelde omzetting. Het congres eischt bovendien de af schaffing van de geheime verdragen en van de geheime diplomatie. m GEMEENTE VAALS GAAT STAKEN. Men meldt d.d. 14 December uit Vaals a«n de „Tel.": In verband met den noodtoestand be sloot de Raad de vergadering van heden te schorsen en niet meer te vergaderen indien binnen acht dagen de regeering niet helpt. Door den Minister van Arbeid is ie» behoeve van woningbouw (premie- fconw) toegekend aan de gemeenten St. Laurens, f 600 voor een woning va» A. Walraven; Ierseke f 550 voor een woning van J. J. Marteijn. Uit Middelburg. De tentoonstelling der vereeniging voor huisvrouwen heeft zich ook gisteren in een druk bezoek mogen verheugen. Alle stands blijven de welverdiende aan dacht trekken, en dit is in biet bij zonder ook het geval met de inzending van den keuringsdienst uit Rotterdam op de bovenacnterzaal, die dan ook tal van zeer wetenswaardige en belangwek kende gegevens verstrekt over de scha delijke bestanddeelen van meerdere als goede eetwaar aangeKondigde surrogaten. Aan de 250sle bezoekster werd we derom een verrassing aangeboden. Ook de beide demonstraties in koken op gas mochten zich gisterenmiddag en gisterenavond weder in een groote be langstelling verheugen. Des middags werd namens het bestuur van de Vereeniging voor Huisvrouwen dank getracht aan den heer Boelen en aan den vertegenwoordiger der fir ma Stokvis voor de belangrijke demon- (straties, waarmede zij o. a. zoo duidelijk hebbenaangetoond, dat minder goed gas, gebrek aan voldoende water of sto- 'ring in het electriseh net, niet zonder nader onderzoek aan de directie of het personeel der bedrijven mag worden verweten. De afdeeling Walcheren der Neder- landsche reisvereeniging vierde gisteren avond In het Schuttershof haar 10-jarig beslaan. Onnoodig zeker te melden, dat de zaal vol, en de stemming zeer geani meerd was. Want de reisvereeniging, het woord op zich zelf al geeft iets vreugde vols! Er is dadelijk daarbij de gedachtfcn- associatie aan vac.antie, aan D.-treinen, aan hooge bergen, aan zooveel heerlijks en zonnigs; en dus is een vereeniging, die het beoogt, en haar '10-jarig bestaan viert ,iets om zich over te verheugen. En de jeunesse d'orée zorgde wel voor een vroolijke stoffage, in veelkleurige lichte toiletjes. De voorzitter, de Weer Hildernisse; heette allen welkom, memoreerde de ontvangavonden der afdeeling, en wees er op dat die thans 350 leden telt; en dat de heele vereeniging 4000 leden heeft, en in totaal sinds de oprichting een bedrag aan f 1.500.000 aan reizen is uitgegeven. Een respectabel getal, niet waar, toonend het recht van bestaan! En bovendien hebben wij het weder, invoeren der vacantiiekaarten aan de N. R. V. te danken! Op dit alles wees de heer Hildernisse, teven sde hoop uitsprekend, dat de vele introducé'» kennis zullen maken met de leden, en zich dan als lid opgeven! Men &ou dat haast verplicht zijn aan een vereeniging ,die zulke soiree's als deze organiseert! Het officieuse gedeelte was rijk aan afwisseling. De Mandolineclub! „Sempre Avanti" liet er eenige Baardige stukjes hooren; deze club1 studeert hard, en wordt een instituut dat wel meetelt in ons muziekleven. Fijne „Mazuretjes", het steeds charmante onder Moeders para- pluiee, rytmische oefening met zang, de Braziliaansche, en het zloo mooie Oostersch dansje. Werk Van den heer Mazure is steeds dankbaar! Voor het eerst werden de Rythmisc'ic dansen begeleid door een dameskoor. De afwisselend melodiën, die door de Alt partij telkenmale van de Sopraan wer den overgenomen waren zeer duide lijk in de bewegingen terug te vinden. De bewegingen gaven de stacato's, de forto's, en pianissimo's duidelijk weer. Ook de solodanseres had veel succes. Zij moest haar dans herhalen. De heer Corljé, zong ernstige, maar gelukkig meest frissche vroolijke caba retliedjes, die ons zeer hebben geamu seerd, met pittigen voordracht, en goede stem. En tenslotte: een grappig blijspelletje Veertig jaar getrouwd, of een echtschei ding op den ouden dag. Uit den titel be grijpt men den inhoud: het liep alles goed af! Er werd vlot gespeeld; blijkbaar heeft de afdeeling goede dramatifsjche krachten. Eindelijk het fclalMet alle eerbied voor de uitvoering is en blijft dat toch steeds het hoogtepunt van soireé's, ook hjer. De heer Mazure had bloemen in ont vangst te nemen, en de dirigent van „Semper Avanti" kreeg linten. We brengen in herinnering dat Maandagavond te 8 mur mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer, zal spreken in een bijeenkomst van den Vrijheidsbond in de soc. St. Joris a 1 h i e b. Naar ons bleek is ook hier ter s t ed e geprobeerd een in den laatsten tijd van uit Duitsdhland meermalen ge bruikte truc tot afzetting toe te passen, door verzending van een aangeteekend pakje of monster zonder waarde met ver rekening, of rembours.. Een stadgenoot ontving een dergelijke zending met en kele guldens rembours, die liij betaalde omdat hij een pakje wachtend was.. Bij opening bleek het niet dat pakje te zijn, en bevatte het pakket een waardeloos voorwerp. Men zij dus op Zijn hoede! Uit Walcheren Te Domburg had Vrijdagavond in de tearoom Walcheren de eerste bijeen komst plaats van de onlangs opgerichte „Winterclub Domburg", die zich ten doel stelt hel houden van lezingen op verschillend gebied. Namens het rege- lingscomstc werden de aanwezigen wel kom geheeten dooi* den heer L. J. van Voorthuijsen .burgemeester van Domburg, die een woord van lof bracht aan haar op Wier instigatie de club tot stand was gekomen, mej. R. Wichers Wierdsma, en doel en werking van de club uiteen zette. Vervolgens kreeg het woord de spreker van diezen avond, de heer jhr. mr. L. P. A. van den Brandeler met het onderwerp: „Het Lyceum de cultuur school voor alldn." Na afloop was èr ge legenheid van gedachten te wisselen. De volgende bijeenkomst zal p'aats hebben in Januari. Spreker de heer L. J. van Voorthuijsen met het onderwerp: „Spits- bergen" (met een achttal lichtbeelden). o j Uit Zui d-B e velaad. i Vrijdagmiddag kwam de raad der ge- meen te Kloet in ge bijeen. Van Ged Sinten was o. a. bericht ingekomen dat zij het besluit tot ondfirhandsche ver- Jvuring van de geraeenteiherberg eerst dan kunnen goedkeuren wanneer de j huurder bekend is. Vervolgens werd de igemcenteherberg verhuurd aan K. Meul- polder te Kloetinge .behoudens goed- keuring van Ged. Sleten, j Verder wordt nog besloten dat de ver- ordening op de heffing van begrafenis- rechten op 1 April 1923 in werking zal s treden daar het onmogelijk is, dat deze nog voor 1 Januari 1923 Kon. goedge- j keurd kan zijn. I De pensioensgrondslag van den heer i Houtekamer als hoofd van het heriha- üngsonderwijs wordt nader vastgesteld op f 150. Bij de rondvraag verzoekt de heer Straub dat in het vervolg voor het ver harden van den weg naast en achter de school ,inplaats van koolasch grind of macadam zal worden gebezigd. Burge meester en wethouders zullen dit in over weging nemen. Dinsdagvoormiddag had de werk man C. G. te Wemeldinge het on geluk met een zijner vingers in een peeënmolen te geraken, met net gevolg, dat een lid daarvan werd afgesneden. Met ingang van 1 Januari 1923 is door de te Wemeldinge gestatio neerde sluisknechts A. J. de Jonge en Abr. Heijstek ontslag aangevraagd. Uit Thole». De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat een vroeger toegekende bij' drage voor woningbouw zal worden uit gekeerd aan de gemeente St. Anna- land ,ten behoeve van A. Boon (een derde gedeelte der bijdrage) f 376. •-=. Uit Zeeuwseh-Vlaantleren Boor den gemeenteraad van Axel werd in een voltallige zitting j.l. Dins dag een agenda afgewerkt van 16 pun ten waartij zeer belangrijke. .De voorzitter, burgemeester Blok, deelde mede, dat er tusschen het college van B. en W. en de Provinciale Zeeuw- sehe Electr. Maatschappij' een corresf- pondentie was gevoerd aangaande een nota, gezonden door de P. Z. E. M„ ten bedrage van f 886, wegens verrich- te werkzaamheden van 'Laatstgenoemde ten tehoeve van de gemeente Axel. B en W. zijn zich .geen opdracht bewust en achten zich daarom niet verpliclilt lot betaling. Er is weliswaar een confe rentie gehouden met den directeur der P. Z. E. M., hier ten stadhuize, en een commissie uit den raad, waarbij inlichtingen zijn gevraagd omtrent voor. waarden buizennet, enz. en waaromtrent de heer Streefkerk (directeur der P. Z. E. M.) aanrood om de noodige gege vens te vérstrekken, maar over kosten is nooit gesproken. Waar de heer Streef kerk er e en andere meening op na houdt, acht de voorzitter zich( verplicht den raad hiermede in kennis te stellen en geeft hij in overweging, dat de raad het dag. bestuur machtigt een eventu- eele wissel over het bedrag te weigeren. De raad was het unaniem daarmee eens. In de tweede plaats deelde de voorz. mede, dat Ged. Stajben de begrooting hadden teruggezonden met enkele ad ministratieve bemerkingen, waaraan zal worden tegemoet gekomen. Verder behoordte onder de ingeko men stukken een verzoek van de ge meente Lisse om aclhaesie te verleenen aan haar adres aan de Tweiede Kamer tot opheffing van den zomertijd. Zoowel het dag. bestuur als de raad, met uit zondering van den heer JLruijsse, waren vóór steun aan dat adres, hoofdzakelijk uit overweging, dat de boeren last heb ben van den zomertijd. Een tweetal adressen om in plaats van 8 pet., 3J/2 pet. van hun salaris in te - houden voor pensioensbijdragen werd aangehouden. Een verzoek tot verlenging van een stoep (ingevolge de bouwverordening) lokte eenige discussie uit, daar (het steeds gebeurt, dat cje werken reeds geheel of ten deele zijn uitgevoerd, als men bij den raad vergunning vraagt, zoo dat het meestal een paskwil is;«boven dien is het, zooals een der leden op merkte, een gekheid om vergunning te moeten aanvragen, als men in zijn stoep gele in plaats van blauwe steenen wil leggen. Aan een verzoek om ook den Nieuwen weg van gasleiding te voorzien, werd voldaan. Z. h. st. werd aangenomen een voor stel van B. en W., om de begraafplaats uit te breiden. Een verzoek van het Comité tol werk verruiming in Zeeuwsch Vlaanderen (voorzitter de he«er J. Huizinga, burge- meester van Terneuzen), om door werk- verschaffing de werkloosheid te helpen 1 bestrijden, werd voor kennisgeving aan- j genomen. De raad achtte zich zelf wel bevoegd om de noodige werken voor de gemeente uit te doen voeren, zonder zich dat door anderen te laten op leggen. Een verzoek van dezelfde strek king van de afdeeling Axel der S. D. A. P. en van de afdeeling Axel van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders werd ge renvoyeerd naai* B. en W. Verzoeken van beide laatstgenoemde vereenigingen tot verlaging van den gas- prijs, werden aangehouden tot het ac countantsrapport was verschenen. Aan de Kath. Middelbare Schoolver- eeniging te Hulst werd op voorstel van B. en W. een subsidie toegezegd van f 15 per leerling uil deze gemeente. Tegen stemden de lieeren van Dixhoorn, Dieleman en Koster. Met 8 tegen 3 stemmen werd beslo ten om een premie van f 250 uit te loven aan degene(n), die zoodanige in lichtingen kan verschaffen, dat veroor. deeling volgt van dieven van kippen enz. Aan een drietal gezinnen van Kijkuit werd weer vergoeding toegekend voor schoeisel van schoolgaande kinderen. Aangehouden werd de vaststelling a- eener verordening op het beheer van het gasbedrijf; b. eener verordening over eenkomstig 114bis der gemeentewet om de gasfabriek; en c. van de instructie voor den directeur der gem. gasfabriek. Z. h.. st. werd aangenomen een nieu we ontwerp-verordening als bedoeld bdj de kieswet; Het volgend punt, wijziging der poli tieverordening, gaf aanleiding tot uit voerige bespreking, wijl er een gewich tig punt werd ingelast, nl. het vloek- verbod. Meerderen waren het eens, dat het niét de tijden zijn om nog meer bepa lingen en straffen op te leggen, terwijl bovendien onze gemeente niet zo» be rucht is om het .vloeken en dus een verbod vrijwel overbodig is. Bovendien hébben we hier een ^ge- mengde bevolking, en noemt de een het vloeken of ruwe taal, wat b.v. een Belg niet als zoodanig beschouwt. Die heer Dieleman (an li-re vol.) meende, dat aan de overzijde niet met de noodige loyaliteit over dit onderwerp werd ge sproken en dat in een vergadering, die met gebed geopend en gesloten wordt, zooiets op zijn plaats is. Naar aanleiding hieryan vroeg de heer Kruijsse of men dan fret gebed niet tot een carricatuur maakt, als de meerderheid. ,jea }--aa(j in voorvergaderingen zulke besluiten j hêemt, dat dé ïfespfêkt'ngen in den raad geen invloed meer hebben op de even- tueele beslissing, Hel vloekverfcod werd aangenomen met algem. stemmen. Fen bepaling, dat met voertuigen op vaste assen (zonder veeren) niet in draf mag worden gereden, werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Z. h. st. werd aangenomen de bouw verordening zoo te wijzigen, dat het bouwen van woningen vergemakkelijk^ wordt en alzoo zal toenemen. Ten slolte werd nog voorgesteld een verzoek van een viertal a.-r. raadsle den om legen de eerstvolgende raadsver. gadering op de agenda te willen plaat sen een voorstel tot afschaffing van de kermis. Uit Zeeuws eh-V laanderen WD Te IJzendijke is Woensdag avond door den heer Krul, directeur van hel rijksbureau voor drinkwatervoor ziening een voordracht gehouden in ver hand met plannen tot het maken van een waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen. -mer opgenomen: een gezicht op Ant werpen en een op Vlissingen van G. Jacobs, Oude Huizen von A. v. d. Zee bloemstukken van J. Hendrickx, een pot- looppoitrel en Walchersehe kindererf op een duin van G. Bergsma, een aquarel van 't Balkengat van L. Heijmans. ONDÈiRWïJ'fc j Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Vlis singen, de heer R. P. Goettsch al daar. I f j Inzake de schoolkwestie te Kou de k e r k e zal eerstdaags een adres aan den Minister van Onderwijs worden ge- zouden vragend niet over te gaan tot op richting van de nieuwe bijzondere school. Reeds meer dan 600 handteekeningen ziin daarop verzameld, bijna alle van ouders. j Voorts vernamen wij, dat een zestal ouders, die eerst hadden toegezegd hun kinderen naar de nieuwe school te zul len zenden, aan het schoolbestuur zul len melden, dat zij hun handteekenig te- rugtrekken. I Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen wiskunde L. O. (art. 86) de heer K. M. Schot te Tholen. Donderdagnamiddag had in het Con certgebouw teZierikzee de plechtige opening der nieuwe Chr. school in 't Vrije plaats, in tegenwoordigheid van 't schoolbestuur, B. en Wi. dezer gemeente, gemeente-secretaris, raadsleden en eeH groot aantal genaodigden en belangstel lenden, waarbij o. a. het woord gevoerd werd door ds. C. J, Wielenga, die na het zingen van Psalm 75 vers 1, tot tekst zijner rede gekozen had Markus 10 13—16, en vervolgens door het oud- hoofd der school, den heer D. Mulder, door den burgemeester der gemeente, door het hoofd der -school, den heer De Jong, en ten laatste door ds. S. v. d. Molen, die in zijn rede wees op hetgeen eenmaal door Luther was gesproken, nl. dit, „wanneer hij geen bedienaar des Woords was, "hij onderwijzer zou willen zijn, en wel hierom, omdat die taak van zoo'n groot belang is, nl. de .opvoe ding der jeugd". Met het zingen van Ps. 105 24: en het daarop volgend dankge bed werd dezè bijeenkomst gesloten. Vrijdagmorgen tien uur verzamelden zich de leerlingen in het oude schoolgebouw en berciygti zich naar de nieuwe schopj^ waarnh deze in gebruik genomen wérd; wal gepaard ging eveneens met eenige toespraken enz. KERKNIEUWS. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor een ouderling en een diaken bij de Ned. Herv. Gem. te Borssele, is de heer G. van de Sande tot ouderling en de heer D. Geschiere tot diaken gekozen. Beiden hebben de benoeming aangeno men. - Tot ouderling in de Ned. Herv. (kerk te Kortgene is herkozen F. Maarsman en gekozen tot diaken W. Ba- rendsen in plaats van F.. Meulenhera. die niet meer in aanmerking vvensehte te komen. Tot president-kerkvoogd en vice- voorzitter bij de Ned. Herv. kerk te B re s kens zijn resp. benoemd de hee- ren W. Luteijn en L. A. Cijispuw. Met ingang van 1 Jan. '23 zijn tot ouderling en diaken hij de Ned. Herv. kerk te Aardenburg benoemd resp. de heeren A. Butler en A. Buijze. Geref. Gem. Tweetal te Amsterdam ds. G. H. Ker sten te Ierseke en ds. J. Vreugdenhil te Borsselen. Op het tweetal te Lispe komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg. KUNST EN WETENSCHAPPEN. In het Novembernummer van Dra wing and Design komt een artikel voor „A Place of art in being" van Dora Wilcox, waarin de schilderijententoon stelling te Missingen wordt besproken. Ter illustratie daarvan zijn in dit num- D e aanvaring der „Z u ide r dijk." (Vervolg). De verdediger, mr. Van R ossem, zegt, dat het zeker niet goed is, dat ee» kapitein geen hulp verleend in een geval als dit, maar de vraag is of er geen hulp is verleend, en pleiter meent, dat dit hier wel geschied is; de dagvaarding spreekt 'van niet, omdat men doelt io.p een bepaal de wijze van hulp verleenen. Spr. haalt Wanjon aan, om aan te tooneti, dat men in deze alleen te maken heeft met het wezen der zaak en de omstandighe den, waaronder zij plaats heeft. Er i* hier geen opzet om niet te helpen. De Raad voor de Scheepvaart heeft beki, reeds schuldig verklaard. Bekl. had 8 uur op de brug gestaan, toen de loods aan boord kwam. Hij trok zich toen terug en Vilde geroepen worden bij Westkapel- le. Door verkeerd bevel van den eersten officier kreeg de vierde de orde*' den kapitein te roepen bij het verwisselen van loods te Vlissingen. Tioen bekl. ge roepen werd, was hij direct aan dek. Wat moet er in hem zijn omgegaan boen hij een aanvaring niet meer kon voorkomen? Bekl. was met het vaarwater tolaal onbekend en het is dus geen wonder, dat hij toen luisterde naar den loods, die er ieder plekje kent, en die herhaaldelijk zeide: „Het kan niet". Moest bekl., die maar 30 pCt. van zichzelf was, dan maar zeggen: ik doe het toch. Pleiter leest nu een medische verkla ring voor, waaruit blijkt, dat bekl. een paar malen geopereerd is, en dat hij ze nuwachtig is gebleven, mede door zijn gevoel van verantwoordelijkheid als ge zagvoerder. Spr. betwijfelt of het niet uitzetten van booten wel strafbaar is. Het is niet verkeerd geweest, dat bekl. luis terde naar het advies om door te varen en de loodsboot te waarschuwen. Pleiter gaat nog eens de verschillende feiten na, o. a. den toestand van bekl., die uil zijn slaap was gewekt. De inhoud van dit artikel van het wetboek van strafrecht doet verwachten een beklaagde, die het aanzien niet waard is. Maar hier is een bekl., die door den Raad voor de Scheepvaart reeds veroor deeld werd; die zijn ontslag heeft geno men als kapitein, die door pers en publiek is aangewezen als een schande voor den naam van de Nederlandsche koopvaardij. Moet die nu ook nog de gevangenisdeu ren achter zich hooren dicht vallen? Hij, die nimmer had kunnen denken, ooit op bet beklaagdenbankje voor zulk een feit te zullen moeten plaats nemen. Plei ter vraagt voorwaardelijke veroordeeling. In zijn repliek wees de officier er op. dat hier geen sprake is van misdadigheid, maar vdn groote nalatigheid en bleef er bij, dat bekl. een - strafbaar feit pleegde. De verdediger deed nog eens uitkomen,.

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5