FEUILLETON. B li VOEGSEL Donderdag 14 Dec. 1922, No. 295. SWTH «jnawafrWYiw 1-"- 'StaüV. VAN DE VAN STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Antwoord B. en W;. B. en W. voegen aan de artikelsge- wijze behandeling in hun antwoord op de rapporten der beide commissies op de gemeentébegrooting 1923, het volgende toe, dat in antwoord is op de algemee- nebeschouwingen der C. van F.; "wij laten deze dus voor gaan: Wij zijn bereid ernstig naar bezuini ging op tal van uitgaven te streven, voor zoover wij zulks althans op dit loogen- blik mogelijk achten. Wij achten zulks thans niet mogelijk ten aanzien van de hoogten der wedden en loonen. Van ons zijn momenteel ook geen voorstellen te verwachten om tot verlenging van ar beidstijd en (of) wederinvoering van ver haal van pensioenbijdragen te geraken. In de praktijk zouden dergelijke maat regelen op wedde- en loonsverlaging neerkomen. Nadat tot tweemaal toe en nog kort geleden een nieuwe wedde- en loonregeling van het geïnteenteipersoneel geen uitvoering heeft kunnen verkrijgen, achten wij voor het huidige alle voren staande maatregelen, welke de C. van F., noemt, praematuur. Dit neemt niet weg, dat wij te dezen volkomten diligent zullen blijven en dat wij ons volledige vrijheid voorbehouden iota), wanneer de levensstandaard nog belangrijk mocht da len en (of) de loop der financiën van onze gemeente daartoe o. i. aanleiding mocht geven, met voorstellen in den geest van het vorenstaande tot den raad te komen. Aan het boven medegedeelde wenschen wij nog toe te voegen, dat wij besloten hebben om, ingaande 1 Januari 1923, den werktijd van het personeel ter secre tarie met 5 uren per week te verlengen. Aldns zal nadien die werktijd op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, loo- gasfabriek, zeggen B. en Wi., dat in derdaad de onderhoudskosten van ma chines en toestellen hoog zijn, hetgeen intusschen geen verband houdt met te lage of te hooge afschrijvingen. De onderhoudskosten zijn exploitatie kosten en moeten dus o.ok uit de exploi tatie-inkomsten bestreden worden. Afgezien van het vorenstaande, zou trouwens toch bestrijding uit het reser vefonds niet mogelijk zijn. Het op 1 Januari 1922 bestaande reservefonds is namelijk reeds verdwenen door het in 1922 ontstane nadeelige exploitatieslot. Uit den post voor onderhoud van ge reedschap möeten, behalve de onder- houdsuitg. voor 't oude gereedschap ,ook nog die voor het nieuw aangeschafte worden gekweten. De onkosten, vallende onder den post diverse kosten, beliepen in 1921 totaal f 40088.981/2. Een raming van f 3800 voor 1923 is derhalve geenszins abnormaal. Omtrent een nadere regeling der af schrijvingen is een ontwerp door B. en Wi. aan de G. v. Fab. en C. van Fin!, toegezonden. En over de .begrooting in het elec- trisch bedrijf: De hoogere raming houdt voor onderhoud van het kabelnet en de hui saansl uiitjiiigen verband met de uit breiding van het aantal aansluitingten en dient tevens als voorzichtLgheidsmaatre- gel. Onder den post voor verwarming eh verlichting van bet kantoor zijn mede "begrepen de uitgaven voor stroom verbruik üi de fjkkamer, instte werkplaats en in 3e vertrekken van den huisbewaar der, alsook die voor gasverbruik en brandstoffenverbruik van den huisbe waarder benevens die voor stroomver bruik der beide geldtelmachines. En het rapport der C. v. Fin. over de bedi ijfsbegfo 0 tingen beantwoorden B. en W. als volgt: Wij hegrijpen niet waarom de Com missie de ontwerp-bedrij fsbegrootin gen voor 1923 niet gunstig kan beoordeelen. Dat voor de Gasfabriek een nadee- lig saldo is geraamd spreekt, zoodra voor de raming de cijfers over 1921 tot ba sis werden genotnen, vanzelf. Immers Smet ingang van de meteropnemïng in April 1922 werd de gasprijs met 2 cent verlaagd en destijds, werd door ons me degedeeld, dat zulks over 1921 een ver lies van f 20.000 zou opleveren. "Ware die prijsverlaging niet geschied, dan had, bij gelijk gasverbruik, in plaats, vian een ver lies van ruim f 20.000 een winst van plus minus f 9000 kunnen worden gteraamd. Dat voor het Gem. E. Bedrijf geen voordeelig saldo is geraamd heeft voor namelijk 2 oorzaken en wel: le. dat men den prijs der kolen niet kent cn evenmin welke de maxim um- belastiu^ zal zijn, zoodat men verstan pen tot 5 uur des namiddags in plaats van tot 4 uur- Dc werktijd van het kan toorpersoneel der bedrijven 'zat met in gang van 1 Januari 1923 op "hetzelfde dig doel niet te krap te Famjan ter voor xoneel vallen meest in het 2e halfjaar. Het verlof en ziekengeld vooT het le halfjaar 1922 bedroeg f 1619 en voor de eerste 9 (maanden f 3127, öf bij een raming over een geheel jaar resp. f 3238 en f4169. De maximaal belasting bij het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf treedt in de laatste maand van het jaar bp. Wij zijn het geheel eens met de Com missie, dat bedrijfsbegrootingen van pro blematische waaide zijn en er zeer wei nig waarde aan kan gehecht worden, omdat de cijfers die men vandaag raamt, morgen reeds onjuist kunnen zijn en men zich aan de ramingen gedurende het bedrijfsjaar zoo goed als niet kan storen. Waar echter nu eenmaal btegroo- tingen verlangd worden, is het 't verstan digst zich te baseeren op de resultaten van het afgeloopen jaar. Wat betreft de bedrij fsbegjrooting voor de gasfabriek in het bijzonder, was het onmogelijk zich op een ander stand punt te plaatsen dan te raïnten naar de resultaten van het afgeloopen jaar. Bij het opmaken der ontwerp-begrooting was mtet geen mogelijkheid vooruit te zien, wanneer de verbetering der fabriek zou gereed zijn en elke raining, bij welke met die verbetering rekening wordt gehou den, is derhalve een slag in de lucht. Zoolang de verbouwing1 plaats heeft, is de exploitatie der fabriek bijzonder on economisch, en, wanneer rekening werd gehouden met de verwachte voordeelen over een deel van het jaar 1923, zoo ziou eveneens rekening moeten worden ge houden mtet genoemd nadeel volar den tijd, dat de verbouwing der fabriek nog niet gereed is. In Augustus j.l. viel niet te zeggen, wanneer de nieuwe installatie in ge bruik zou kunnen worden genomten. Wij hebben van de ondernomten verbetering der fabriek nog steeds gbede verwach tingen, m'aar doen de Commissie toch opmerken, dat het voordeel van f 32430 slechts müag verwacht worden, wanneer 't rendement der nieuwe ovens zich ver houdt tot dat van de oude als 49 tot 36 en bij een kolenprijs van f 24.per ton. De Commissie zegt te meenen, dat wanneer zulke slechte resultaten in uit zicht worden gesteld als in deze be- grootingCn ernstig behoort te worden overwogen of de bestaande arbeidsvloor- waarden voor liet btedrijfspersoneel wel bestendigd mbgten worden, voor het ad ministratieve personeel de werktijd, zoo als bij het Rijk op 45 uren per week zal moeten worden gebracht en dat voor de werklieden arbeidstijd en loonen in over eenstemming zullen moe ter. worden ge bracht met die in de particuliere be drijven. waren, voor welke E' dusverre niet werd betaald. In 1920 edroeg het verlies der waterleiding f 205 9 en in 1921 f 6688.20. Bij vergelijking i(et dit laatsfte dij fel" moet er aand: ht aan geschonken worden, dat het vuizen recht (bate voor de gemleente) is v irhoogd met f 1292 en de posten pensjc nen en pen;ioenstor- tinig samen mtet f 971. Voor ons is er derhalve Aeen reden om, mei het oog >n d resultaten bij de bedrijven bij de gasfabriek heerslcht een overgangstoestand aan de atbeids- van de uitgaven over hel le halfjaar 1922. Waar echter gedurende dat halfjaar eenige buitengewone uitjgaven voor lo«i- derhoud waren te doen, mag verwacht worden, dat de uitgaven in 192S be langrijk beneden de raming' zullen Wij ven. Bij daling van de prijzen voor druk werk zal daarop btezuinigd kunnen wor den Voorloopig is het echter niet ge raden deze posten lager te ramten De vergelijking met de bedrij t'sresulta- voorwaarden van het personeel te gaan I ten over het le halfjaar 1922 gaat niet aantal uren per week worden gebracht. Wij zijn bereid bij voorkomende vaca tures onder het gemeentepersoneel ern stig na te gaan of zij weder moeten ver vuld worden. Zooveel mlogelijk zullen vrij tijdelijke 'benoemingen doem. Dit gebeurt trouwens nu reeds in veel gevallen. Uit den aard der zaak zal dit niet mogelijk zijn, wanneer personen, die reeds een andere vaste positie hebben, het em- koiming' van latere teleurstelling; vandiaar ook, dal het saldo, is gebracht op onvoor ziene uitgaven en niet op winst. 2e dat voor kabeirecht plus mjmus. j Maar f 2000 en voor pensioenstorting plus mi- 1 ste dal de resultanten bij waterleiding)-: mus f 1300 meer moest worden gteraamd.en gemteentelijk electrisch bedrijf In het algemteen is het niet wel an- 5 slecht zijn. Voor wat het G. E. B. be treft wordt verwezen naar het hier bo ten miedeiatedeelde. tornen Daarbij komt, dat naar ons oordeel de salarissen van het adlmjinfilstratieve personeel in het algemeen eerder te laag dan le boog zijn. De werktijd van dat personeel is 39 uur per week en komt overeen 'met dien bij andere openbare li chamen. Het is ons niet bekend dat de werktijd per week bij het rijk op 45 uur is gebracht, een enkele uitzondering mis!- scbien daargelaten. En in ieder gteval zijn de salarissen niet gelijk aan die van het rijk. Aangezien er geen particuliere bedrij ven zijn, die overeenstemjnen met de genjeeote-foedrijven, kunnen de arbeids tijd en loonen moeilijk daarmede in over eenstemming worden gebracht. Wel echter houden wij voor lotogen, dat de gemteente-btedrijven zoo econiqjnisch mogelijk moeten werken, en dat, moch ten daartoe redenen zijn, hetzij in de algemeene omstandigheden, hetzij in de bedrijven zelf onverwijld zal möeten wor den overgegaan tot wijzigjlng van de sa larissen, loonen en arbeidsvoorwaarden. Zoo overwegen wij thans of er aanlei ding kan zijn om dem werktijd van het personeel der waterleiding onder Vrou wenpolder te verlengen. Het desbetref fend onderzoek is evenwel nog niet af geloopen. De gemaakte opmerking omtrent den cokesprijs is ons niet duidelijk. In dit jaar zijn geen cokes tegen lagien prijs naar elders verkocht. Het cokesgruis is niet afzonderlijk on der de 'baten opgenomten, omdat het percentage van vergruizing ten eenen- male onbekend is; het is afhankelijk van de kwaliteit der cokes, van de grootte van den voorraad en van den duur van den opslag. Daarom) is een gemiddelde prijs voor de gteheele cokessoipbrengst aangenomen. De cokesprij's is lagei* geraamd dan in 1922, omdat verwacht wordt, dat, bij een kolenprijs van f 17 per ton, een cokes-verkoopprijs van gemiddeld f 1.— niet zou kunnen worden gehandhaafd. Daar de Commissie niet zegt, waarom zij het systeem der baseering van de ra- mingen voor 1923 op de uitgaven vioior Wij vragen on& af of slechte resuita- j 1921 voornamelijk bij eenige, doiar haar ten, gesteld al, dat zij er waren, dan al- genoemde posten onjuist acht, kan daar- lereerst moeten verhaald worden op het over moeilijk in discussie worden getre- personeel, dat op die kteSulfatengteen) [den. Wij merken echter op, dat bij de geen invloed vermag uit te oefenen. j ramingen ook de uitgaven over het le op, zooals in den aanvang reeds werd uiteengezet. De Commissie ziet geheel over het hoofd, dat de gasprijs over de eerste 3 maanden van i922 2 cent hoo- ger was dan daarna, zulks geeft over het eerste halfjaar 1922 een verschil van plm. f 8000, en daarmede vervalt de geheele becijfering! der commissie. Dat de aflossingen geraamd zijn over eenkomstig de bedragen in 1921 wordt verklaard door de verbouwing der fa briek, die een juiste raming onmogelijk maakt en ook doordat nog niet zijn vast gesteld de oorspronkelijke waarden, naar welke moet worden afgeschreven De zuivere aanschaffingswaarden bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrjjf zjjn niet bekend, doordat indertijd %bij de boekhouding niet nauwkeurig) bij uitbrei dingten rekening ermede is gehouden op welke hoofden die moesten geboekt wor den. Het verdient wellicht aanbeveling om eens voor al de aanschaffingswaar den vast te stellen en daarnaar voor het vervolg de afschrijvingen in overeen stemming met de verordening te regelen Op grond van het bovenstaande wijzi gen wij de exploitatjebtegroo&ng der Duinwaterleiding voor 1923 aldus, dat de post „Water bij abonnement" der' Ba ten nader wordt gebracht op f 47.000,. en het „nadeelig Verschil" nader op f 6418.105. TIENJARIG BESTAAN VAN DE AFOEE- LING MIDDELBURG VAN DE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Gisterenavond had in de beneden- achterzaal van de sociëteit St. .fori» <de feestelijke bijeenkomst' plaats ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de 3 afdeeling Middelburg van de Nederl. Ver. van huisvrouwen. Een groot aantal vrou wen en enkele leden van het sterke ge slacht vulden de zaal, hun aantal was echter niet groot genoeg om1 de koude te verdrijven, die er ondanks de grootle kachel, maar tengevolge van de onvol doende afsluiting van de aangrenzende biljartzaal, heerschte. De presidente der afid., mej. L. C. Backer, stelde eerst een huishoudelijke zaak aan de orde, namelijk het stellen van een "candidaat voor het hoofdbestuur. Op haar voorstel werd bij acclamatie door de aanwezige wij ontkennen tevens ten sterk- halfjaar van 1922, voor zoover bekend, ilede" mevrouw Doets Bos als zoodanig ders mogelijk dan te ramen naar de re saltalen van het afgeloopen jaar. Voor 1 Augustus; inbeten de ontwerp-begroo- stigsf voor een benoeming in aanmerking j linden reeds bij ons zijn ingediend, cn de komen. Deze omstandigheid heeft zich j resultaten van 't le halfjaar zijn dan nog o. a. voorgedaan bij de voorziening in j niet volledig bekend. Doch bovendien de ontstane vacature van gemieentebode j is een raming' voor èen geheel jaar naar door 'benoeming van een agent van poi- de resultaten van zoo'n halfjaar altijd ge vaarlijk omdat de halfjaariijksche reke- litie. Daarmede zal trouwens een belang rijke besparing gepaard gaan. Het door de C. van F. aanbevolen denkbeeld om de ontwerp-begroiotingten in den vervolge van een afzonderlijke toe lichting te doen vergezeld gaan, zullen wij nader overwegen. B ed r ij f s'We gr o o tfi ng. Naar aanleiding van de opmerkingen der C. v. Fabr. over de begrootinig der mngen geen zuiver beeld geven. Zoo waren b.v. de onderhoïidsuitga- ven voor de gasfabriek over de eerste 6 Hel verlies del" Waterlei!din zijn geraadpleegd. Omheinin'g terrein. Wanneer in 1923 de verbouwing der fabriek voltooid is, zullen waarschijnlijk uitgaven voor de omheining moeten worden gedaan. Onderhond gebouwen. In 1921 aangewezen. Hierna wekte spr. op tot een druk bezoek aan de tentoonstelling, die nöjg niet geopend kon worden, daar eerst gis teren met het opslaan kon worden be gonnen en dus nog niet alle stand® voor 1923 op f9418. IO1/2. Laatstgenoemd bedrag kan echter door ons nog nader tot f 6418.101/2- teruggebracht worden] en dus met f 3000 worden verminderd, oanda! de post water bij abonnement mtet f 3000 kan worden verhoogd en ge bracht van f 44000 op f 47000. Bij de aanvankelijke raming is n.l. over het worden, dat tijdens of na de verbouwing sommige gebouwen extra uitgaven voor onderhoud en verfwerken zullen ver maanden van 1922 f 19150 en over de hoofd gezien de verhooging van le ont eerste 9 mlaanden f31249. Bij raming j vangen abonnementsgelden als gevolg van naar 6 Imaianden voolr een geheel jaar zou de aansluiting der nieuwe woning'wijk, ter m|en aus komen tot een tofaal van f 38350 en naar 9 m|aianden tot een to taal van f 41665. Verloven voor het per- werd voor 1922 geraamd op f13000 en werd f 4701 uitgegeven. Verwacht mag gereed waren, zij deelde mtede dat aan de - - tentoonstelling een verloting van twee poppen is verbonden, een in möderne, een in oude kleeding. Spr. bracht dank eischen. Daarom' werd f7500 geraamd. aan den heer Boelen, dat hij' de demon - Kant o or gebosiiw Dam. Waar dit 'stratie over gasverbruik laat samen- een oud gebouw is, daE~l5ij de in gebruik j mllen met de tentoonstelling) en hoop- neming slechts zuinig] werd in orde ge- I ^e> da'; de bezoekers der tentoonstel- bracht en het als kantoorgebouw aan veel j ^hig de demonstratie niet zullen vergeten slijtage onderhevig is, schijnt een raming j en omgekeerd. van f 500 voor onderhoud niet over- j Hierna nam' de eere-voorzitster, aie- dreven. 1 vrouw W. A. Duttfon Tak—Van Verhuujrde panden en o p z ich- j Tr igt het woord onr de afdeeling ge- ter s wo(ni ng. De ramingen zijn inder I lok te wenschen met haar jubileum. Spr. daad rijkelijk hoog en wel als gfevolg schetste hoe Ntet algemleen gevoel van wlji in den loop van 1922 ook aan liet licht is gekomen, dat verschillende abon nementen. baden, closets enz. in gebruik VAN RENE BAZIN, Lid van de Fransche Academie. 32). IX. De overrompeling. Den navolgenden dag, bijna op het zelfde uur, bezette de 7de compagnie een deel van den sector waar zij reeds de eerste linies had betrokken. De dag was kalm verloopen. Men kende zelfs de ratten, die namen hadden: de dik buikige, snorrebaard, trekpoot, gluipert. Het krijt, dat door een kille stortbui s morgens was doorweekt, liep nu on der het rooster door over den bodem der loopgraven. Toen de storm was gaan liggen, was de hemel geheel opgeklaard. Maar bijna op hetzelfde oogenblik was het kanon, dat tot dusver stom was ge bleven, bij de Franschen gaan bulderen en daarna als een noodzakelijk ant woord bij de Duitschers. De aanval was voor het vallen van den nacht voorzien en de nacht viel. Het bombardement nam in hevigheid toe. Het floot, het kraakte in de lucht zender ophouden De aarde sidderde. Obussen van groot kaliber vie len elk oogenblik tusscken de twee li nies op het verarmde hobbelige land van Champagne en wierpen bij het ont ploffen wolken stof, rook, kruit en ver droogde takken omhoog. De Duitsche loopgraaf was geheel verborgen achter 'n golvend gordijn van stof en rook, hoo- ger dan een woud met honderdjarige hoo rnen en de Fransche loopgraaf op vijftig pas links en rechts van de luisterpost van „de Schildpad" gelegen, was ook in een wolk gehuld. Daar in de kleine re doute in een krijtrots uitgehold, die door een bedekking van talhout en plaggen zeer onvoldoende werd beschermd, daar in de toegangsloopgraaf, waren dertig vrijwilligers om den officier geschaard, een heel jong onderofficier met een aan trekkelijk gezicht, wat bleek, met een lachplooi om den mond, volkomen mees ter over zijn zenuwen en die bij elke minuut op de wijzerplaat van het hor loge, dat om zijn pols was gehecht, den tijd volgde.... Zij waren kalm op twee of drie na, die in de opwinding over het gevaar grappen maakten. Eenigen van hen moesten telkens aan den dood den ken, maar zij zeiden het niet. Het was als het Fransche landvolk, dat door den storm naar het veld trekt, het was als het scheepsvolk, dat zich bij kwaad weer inscheept, 7~_ Over vijf minuten, jongens, zei de officier zacht: „bajonet op", en stil hoor, geen scherts! De mannen voerden het bevel uit zon der leven te maken; verzekerden zich voor de laatste maal dat de patronen goed op hun plaats waren en de hand granaten ook. En ze keken elkaar aan. Daar heb je er een die schik heeft, zei een der kleinsten. Je zou niet zeg gen, waar het op aan gaat. Nu, wat zou dat? zei Pierre, we gaan immers gevangenen maken. Het is tijd, jongens! zei de officier. Hij nam de leiding. Doodstil klauterden de dertig mannen als konijnen uit een hol, waarin men een fret heeft losgelaten, uit de loop graven, langs de treden, die in de ver ticale verschansing waren uitgehouwen en men zag nu in den schemeravond door den damp heen, hun schaduwen snel voortbewegen. Wie zag hen? Bevriende oogen van achter de schietgaten der aan grenzende loopgraven. Wie bespiedde hen? De geheele compagnie, het geheele bataljon zelfs, verspreid in de kleine gan gen en holen van de loopgraven, wetend dat op dit oogenblik precies dertig ka meraden een overrompeling beproefden. Maar niet allen konden zien en de rook verborg weldra de schaduwen, zelfs voor de bespieders, die op de luisterpost wa ren gebleven. Geen geweerschot. Enkel het kanon, dat bleef voortdreunen. Maar de artillerie wist ook, dat de dertig man nen den aanval waren begonnen en zij opende nu het vuur. Wat werd er in de schuilplaatsen met gespannen aandacht geluisterd of het ge knetter der mitrailleuses dit kleine i troepje avonturiers ook zou kunnen ver- J nietigen! Neen, niets dan de ontplof- fingen van de granaten, het onophoude- J lijk trillen van de lucht en van de aarde, j en temidden van het ontzettend geraas, I het fluiten van de steenen en het lood, als gonzende, losgelaten bijen door de rook vliegend. Drie minuten, vijf minu- i ten van angst. De zesde was nog niet voorbij, toen een der spionnen van de Schildpad" zeide: Daar zijn zij! Een schaduw, die grooter wordt, nog een, nu een troep, die uit den kruit damp opduikt Zij loopen, daar zijn zij. Hij, die vooraan is, roept: Wij hebben zes Boches gevangen genomen. Het heele troepje verzamelt zich in een enkel oogenblik, duikt ineen en het vloeit als 't ware weg in de loopgraaf, kolonialen en gevangenen, allen te- samen. De nauwe kloof is vol soldaten, met witte kalkvlekken, gescheurd, hij gend, vergenoegd, die zich haasten, de Boches meesleepend, om naar de plaats te komen, waar de mitrailleuses zijn. Het bombardement is nu verwoed. De Duitschers nemen wraak. De top van de loopgraaf is door de ontploffing van een obus weggeslagen. Een andere obus barst los in het achterste gedeelte van de loopgraaf zelf. Twee mannen vallen neer. Zij staan weer op en sluiten zich opnieuw aan. Men verdringt zich in de schuilplaats, waar slechts voor zeven of acht man piaats is. Het gros van de troep moet er buiten blijven. De onderofficier staat aan de buitenzijde, tegen den krijtmuur geleund. Hij heeft geen pet meer op. Een scheur, waar bloed uit \doeit, loopt over zijn gezicht van de punt van de kin tot het oor. Hij tuurt voor zich uit, telt zijn vrijwilligers, noemt namen, c'ie men niet verstaan kan. De nacht is ge vallen. Eén voor één worden de ge vangenen voor hem geduwd. Hij maakt licht om beter te kunnen zien en er komt een harde trek op zijn gelaat. Breng ze weg en gauw ook! Qué- verne, je hebt er twee voor je reke ning. Geleid zef naar de achterzijde, met Morel Duteaux en Mouchemin! Duteiux dronk om zioh op te wekken. Mouche min dronk ook. Zij liepen door, veegden met hun duim langs den rand van hun veldflesch en sloegen op zij af. Het was een snelle tocht! Men hield geen oogen blik halt. In de loopgraven liepen de ge vangenen drie opsnijders en drie slappe kerels blij, dat zij gevangen waren en dus aan het strenge oorlogs régime ontsnapt, dadelijk herkend door de verspieders, grijze massa's tegen den muur gedrukt, die zich half omdraaiden, maar dadelijk weer de wacht hielden voor het schietgat, v/ant zij konden zich op de schietbankjes niet staande hou den. Het bombardement werd heviger. Quéverne liep achteraan, duwde twee achterblijvers ruw voor zich uit, een vierkante reus met een baar-d en een bril en een .soort wangedrocht, verwil derd en sluw, die dacht dat zijn laatste uur gekomen was en de handen ophief naar het uitspansel, dat door bliksem schichten werd vaneengescheurd, terwijl Quéverne, wiens zenuwen en bloed nog geschokt waren door de hitte van den strijd, riep: „Vooruit! leelijke Boches! Vooruit! vuil wild!" En de moordenaars der Franschen rolden vooruit, snuivend, verwilderd, zoo snel als de doorweekte grond het toeliet, struikelend over de loopplanken die hier en daar gebrokee waren en tastend in het duister van de loopgraaf met haar wendingen. (Wordt vprnAgd.)

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5