E ETALAGE-WEDSTRIJD MIDDELBURGSCHE COURANT. 192£ UIT STAD' PROVINCIE. ff Aard der Etalage. NAAM. STRAAT. Mooiste Etalage Meest reclame-makende Etalage Origineelste Etalage ALLES DUIDELIJK INVULLEN S.V.P. maar geen einde schijnt te kunnen ko men. Zoo eene bezitten we hier in Am sterdam, die de Damkwestie is gehee- ien en die deze week voor de zooveelste maal in den gemeenteraad ter sprake kwam, zonder dat ook ditmaal een defi nitieve beslissing kon worden genomen, zoodat we later opnieuw van wal kunnen steken. Er was een voorstel om het ge- heele terrein onbebouwd te laten en in verband daarmede verschenen in de dagbladen advertenties, waarin den le den van den Raad wordt bezworen toch te luisteren naar hetgeen mannen van beteekenis op het gebied van archi tectuur en schoonheidsleer, als de Ba zel, Walenkamp, enz., aangeraden heb ben, n.l. niet het geheele braak liggende Dam-terrein, waarover het nu al zoo ïang gaat, vol te bouwen, doch zulks slechts gedeeltelijk te doen, in verband met het steeds toenemende verkeer ter plaatse. Dat voorstel: niet bebouwen is Vein de baan; de Raad had daar geen ooren naar en besloot er te zullen bou wen. Wat? Daarover gaat men later weer eens boomen, voorloopig heeft men genoeg aan de behandeling der Be grooting. En oodertusschen zit Amsterdam aan den onmiddellijken ingang der stad niét in het hart der stad, want wie een kaart van Gróót-Amsterdam voor zich neemt, zal ontwaren, dat de Dam reeds iang niet meer het hart van de hoofd stad is met een groot plein, waar nu en dan zelfs de Koningin logeert, dat bepaald een schande is en waarvoor men zich tegenover den vreemdeling vooral, danig heeft te schamen. Niet zoo zeer omdat over de gróóte kwestie: hoè het door afbraak van het voormalige commandantshuis vrijgeko men terrein dient te worden bebouwd, nog geen beslissing is genomen. Ik kan mij voorstellen, dat een zoodanige be slissing een zeer moeilijke is, nu men eenmaal voor de geweldige fouten staat, door vorige bestuurders gemaakt, toen zij het Dam-vraagstuk in gedeelten be handeld hebben, in plaats van over een zoo merkwaardig plein, als de Dam toch uit historisch oogpunt en uit een oog punt van verkeer is, als gehéél te be slissen. Sedert men hopeloos veel bedorven heeft, door aan weerszijden bij den Nieu wen Dijk en bij de Kalverstraat, toe te laten, den bouw van twee confectie magazijnen niét omdat het confectie magazijnen zijn; maar omdat de gevels, zoo leelijk zijn; door op den hoek van iet Damrak jaren geleden toe te staan den bouw van een koffiehuis, dat nu half afgebroken staat, omdat het blijk baar niet meer veilig was voor den voor- bijganger, sedert dien tijd is het zeker geweldig moeilijk te beslissen hoe men op het thans achter een schutting ver borgen moeras moet bouwen. Er valt wel niet véél meer te redden, maar men kan mogelijk nog wel iéts goed maken en daarbij, Amsterdam is thans een „gesjochte" stad, die evenals zoovele rijken, als zoovele andere ste den, kortom als zoovelen in 't algemeen, danig bezuinigen' moet en elke duizend gulden meer, of minder best gebruiken kan. Onverschillig kan het dengene, die over der stede-financiën moeten beslis sen niet zijn, of het Damterrein zooveel -duizend meer of minder zal kunnen op brengen. 't Gaat daarbij nu om de kwes tie: nog een confectiemagazijn of een hotel. Ik zou zoo zeggen, dat een hotel meer noodig is dan een confectie-maga- zijn. Van laatstgenoemden hebben wij er „plenty", terwijl er moderne groote ho tels in een stad als deze, dié haar zeven-' f honderd duizend inwoners telt en een groot vreemdelingenverkeer, volstrekt niet voldoende zijn en zeker niet in de onmiddellijke nabijheid van het Cen- traal-station. Nochtans, ik voor mij zou nog liever een confectie-magazijn op; het „groene water" zien verrijzen, dat werkelijk op architectonisch schoon zou mogen bogen, dan een afschuwelijke hotel-gevel, die het plein nog leelijker zou maken. Hoeveel er van het terrein onbebouwd zal moeten blijven ter wille van het steeds toenemend verkeer ter plaatse, zal men aan Publieke Werken dienen uit te maken, de hoofdzaak is, dunkt me, dat men zoo spoedig mogelijk een einde maakt aan den schandelijken toe stand van dit plein, zelfs al is de be bouwing van het braakliggende terrein ook thans weder uitgesteld. Waarom die toestand zoovele jaren reeds moest blijven hetgeen hij nu is, is onbegrijpelijk. De redeneering is blijk baar geweest: de geheele Damkwestie moet worden opgelost, alvorens wij het geheele plein gaan verbeteren. Waarom heeft men dan, als zulks zoo is, wél eerst een gedeeltelijke misvorming aan de Kalverstraat-zijde toegelaten? Thans gaat men over een plein dat een meer dan afschuwelijke bestrating van groote keien heeft. Het middenstuk, waarop eenmaal dat vaak belachelijk gemaakte „Eendracht"-gedenkteeken stond in al zijn leelijkheid „kleedde" het in elk geval het plein nog een beetje is met klinkers bevloerd, waarop i 1 schoenpoetsers hun eerzaam beroep uit oefenen en genoemde klinkers zijn „keu rig" met een hardsteenen band omge ven, even goed als de eens „beruchte" kleine steentjes voor het „Paleis", waar op het geweldige heiligschennis was den voet te zetten, door zulk een hardstee nen rand van het overig plaveisel zijn gescheiden. De verdere „versiering" wordt voltooid door eenige palen van het tramwegnet en door een kranten kiosk. Laatstgenoemde heeft sedert eenige dagen de noviteit gekregen, dat zij 's avonds glanst van een aantal elec- trisch verlichte reclames. Overigens, als het regent kan men genieten van mod der en plassen in één woord: 't is een plein- historisch, weet u, de Am sterdammer gaat daar gaarne prat op; hart der stad, weet u, daar legt men ook zoo gaarne nadruk op, maar on ooglijk in de hoogste mate en men ver betert er niets aan, onder motto: „Éérst moet over de geheele Dam-kwestie be slist zijn". Oók over de Paleis-kwestie? Ge weet dat het met dit oude stadhuis ook niet erg in 't reine is. Sedert weken reeds is de klok uit den koepel van het ge bouw verdwenen, aangezien die koepel een danige reparatie noodig schijnt te hebben er hebben zelfs geruchten over gevaarlijken toestand van dat deel van het gebouw geloopen. Maar boven dien werden plannen verluid om Voor den ingang van het gebouw aan de Dam- zijde opritten, hellende opritten, te ma ken ook al tot „verfraaiing" van het plein, en ondertusschen laat men de be strating voor wat zij is, blijkbaar tot de geheele kwestie zal zijn opgelost. Wan neer? Een nieuwe commissie misschien? O, heerlijke „wereldkwesties!" S i n i Sana. Onder'geteekeade meent dat de volgende personen of firma's in aan merking komen voor een prijs in de verschillende afdeelingen 1 - Uit Middelburg. De heer D. Bloemfsjma vertelde gisteren avond voor de leden der ver- eeniging van Huisvrouwen iets over tuin aanleg en plantenmlateriaal. Voor den tuinaanleg van onze kleinere tuintjes hoe in en van kleine terreintjes iels aardigs kan inaken in harmonie met de omgeving. Wanneer men b.v. in de hiuurl een fraai torentje en oud mjuuftje heeft, kan mfen zorgen dat het ge zicht daarop van het huis uit, omjijslt ■wordt. Wanneer een tuinman een tuin gaat aanleggen neemt hij als uitgangspunt b v. een vierkant pad. Maar spr. wijst er op dal niet het pad, miaar he huis er op dat niet het pad, rnfcar het huis het uitgangspunt moet zijn. Vandaar uit trekt men doorzichtslijnen, en men zorgt voor een passende, aardige omlijsting', en neme als principe de paden de door zichtlijnen snijdend. Men kap, ook een recht pad, loodrecht op het huis ne- tnjen mits men zorge, weer voor een omlijsting met groote groepen. I De heer Bloemsjma werkte dit prin cipe nader uit 'met ,sjchema"s> op het zwarte bord, en met tal van tuinarchi- lectonixhe platen ,die hij onder de aan wezigen liet circuleeren. Behalve met groepen kan mén ook een zeer schoon effect krijgen met hier of daar een solitaire plant, want ook de ha- LdluSj het aanzien van zoo'n enkelen plant kan zeer decoratief doen. Bij kleine vierkante tuienen ïs, aam te beve len kleine bloembedjes aan de zijkan ten en aan de hoeken, liefst niets in het midden. Bij den aanleg moet reke ning gehouden worden met zon en scha duw, met den bodem1, en moet de aan legger bekend zijn met het plantenma- teriaal. Maar dan kan hij ook al na ér zijn fantasie en smlaak zijn tuin in richten, toet verschillende boomen en heesters, vormen en vaste planten. De heer Blocjmfstma liet verscheidene pla ten van heesters en vaste planten zien, en toonde fraaie staaltjes van tuinarchi tectuur van Engelache landhuizen. 1 Men kan bij goede kennis; van liet plantenmateriaal en bloeiwijze het heele jaar door een bloeiend park in zijn tuin hebben. Er was helaas zeer weinig be langstelling voor deze zeer interessante voordracht. woord, andere heeren ttegbnnen opnieuw lectle gummi en gabardine mantels en te debatteeren, totdal de voorz. den jassen, over het sterke werkgoed, de hamer liet neerdalen en de zaak voor drillen jasjes voor slagers én kruide- geëindigd verklaarde. niers, en ook grootere zooals de dokters Met algem. st. 'werd besloten om en de verpleegsters die dragen, de pvé- niet mee te gaan met de voorgestelde rige confectie en de andere kleinere wijziging1 van het salaris van den huïdi- artikelen voor heerenkleeding, zij wensch- gen burgemeester. Met die voor den te den heer van Loo goed succes xnet gemeente-ontvanger nam1 den raad get- noegen, omdat deze titularis er nieit op achteruit ging. zijn nieuwe zaak. De herren liepen ongeduldige te wach ten, maar spoedig had men de familie Uit Zuid-Be vel'iand. Woensdag j.L. vergaderde 9e raad der gémeente N i s s e. Afwezig ae heer C. van de Pas. De gemeenbef-begjrooting 1923 werd nader vastgesteld. De pensioengrondslag van enkele ge meente-ambtenaren werd vastgesteld, van M. C. de Schipper op f160 en de-wed. J. Nieuwenhuize op f 100, hoofd ver- vollgonderwijls 'f 220, onderwijzeres f 70. Aceoord werd gegaan met de ontwor- Op een adres van de slagers om het van der Zee, die een eindje verdór in salaris van den keurmeester te verhoo- de Noordstraat woonde bereikt. Terwijl de gen en op een adres van den burge- heeren in de voorkamer, onder genot van meester van gelijke strekking werd gun- een Cadena siglaar uit het magazijn van stig beschikt. den heer A. Looten in de Lange- Van eenige arbeidersbonden was een delft, waarna men die sigiaren en andere verzoek ingekomen om werk te doen merken in allerlei verpakking' vanaf 25 uitvoeren ter bestrijding der werkloosr stuks kan bekomen en waar ook een heid. Werd aangehouden. groote collectie pijpen wordt aangetrof- Aangewezen werd personeel voor het fen, spraken over lang vervlogen tijden, herhalingsonderwijs. j hadden de dames zich in de achterkamer Als leden van de commissie tot we- bij de kachel het gezellig gemaakt. Haar ring van schoolverzuim wérden te- gesprek kwam hoe kan het ook anders, noemd de heeren v. d. Berg, P. Blaas, al heel spoedig' op den St. Nicolaas en C. A. van Overheeke, R. H. Dan ting en over en weer werd verteld waar men H. J. Lat an reeds geweest was en wat men had ge- Als leden der veerccvmlmissie werden kocht tof waar men zijn eigen zinnen benoemd de heeren J. Geluk, W. Moei- op had gezet. Zoo vertelde mevrouw Van ker en J. Janssen, en tot leden der gjas- der Zee dat zij bij den heer H u go commissie de heeren J. Geluk, W. Moei- Willemlseji in de Lange Delft een ker en J. A. Stoutjesdijk. Als lid der parapluie voor haar man had gekocht, commissie tot toezicht op het L. (X Er was een groote keuze in heerenpa- Hp hppr W M„„ik„r I rapluies met knoppen in verschillende Uüde aanvraag Tan een stukje fcouw-houtsoortenmaar ook vele van de mo- terrein ontspon zich nog een heel ver- dernste damesparapluies met rechte stpk- haal, daar volgens het raadslid Quist ^n, dikke punt en wdte punUes aan de werd beweerd dat de gemeente een oude flemen. Ook voor kmderen wa reen woning had verkocht voor f 500, waar- ruime keuze, evenals m wandelstokken voor Begtho Wel f 1000 had willen be-,'met zl!vefE en anderea knoppen. Me talen VTOUW had haar eigen parapluie er achter ,TT' gelaten want zij wist, clat de heer Willem!- Wethouder Goossen achtte résprekmg «eQ in VOM.raad heeft de „oede stoffen, dezer zaak meer thuis in gesloten ver- vroeger de heer Andriessen, wiens gadenng, waartegen de overige leden, zaajt de Willemsen overnam, zulk om het vele stof dat deze zaak opwaaide, eeQ de naam N even had me_ ni'nf rt'o.nroriCohf o oh f t nn niet gewenscht achtten. Weth. Gooasens deed toen mjededee- ling! dat tijddens zijn loco-burgemeester schap dit pand voor f 500 was verkocht waartoe de raadsleden schriftelijk had den verklaard voor te zijn. Het blijkt dat Begtho nu 'komt met het praalje dat hij wel f 1000 wil geven,doch na dat de zaak al notarieel beklonken was. Andere leden beaamden dit, waarop de voorzitter meende, dat het maar goed was dat deze zaak in openbare zitting behandeld was. Nadat bij de rondvraag was aangedron gen om eenige lantaarns bS| tè plaatsen werd de vergadering gesloten. Men zie ook voor het Tweede Blad. .Stad en Provincie". vrouw ook de poppenparapluies en -par rasols bewonderd. ("Wordt vervolgd KUNST EN WETENSCHAPPEN. EEN ONGEWF.NSCIITE GAST. VII. Romende van den winkel van mejuf frouw De Dreu, viel het oog direct op pen regeling van de jaarwedde van den dien aan de overzijde, het magazijn „Au burgemeester. De regeling der jaarwedde bon Marché" van den heer A. Baan, van den gemeente-ontvanger zou inplaatsmevrouw zag daar lekkere warme truitjes van een vermindering een vermteerdcring liggen en ging nog even naar binnen keteekenen van f 100, waarom daartegen om- te vragen er enkele op zicht te zen- Naam en adres van de(n) inzender(ster) zal worden geprotesteerd. De heer J. A. R. Bonameljé werd 'be- hoemd als hoofd van het vervolgon derwijs. Tot lid van het Burgerlijk arm bestuur werd herbenoemd Jac. Eckhardt. Besloten werd tot opheffing van de nog bestaande veemarkt, die in 1895 Werd ingesteld. Op zijn verzoek werd den gemeente ontvanger eervol ontslag- verleend met in gang van 1 Januari 1923. Een nieuwe instructie wordt vastgeseld en de fcbrg- stelling Wordt bepaald op f 1000. Een oproeping voor gemeente-ontvanger zal gedaan worden. Besloten werd te trach ten de nu leeggekomen ondierwijzers- woning met tuin te verhuren. Uit Thole n. De. Thoulsche gemeenteraad kwam Dinsdag1 j.l. in voltallige zitting bijeen. Het R. K. Kerkbestuur kwam! met een uitvoerig adres verzoeken ami de rooi lijn in het Paulinestraatje op te heffen, feileinde dit bestuur gelegenheid "te ge ven een pastorie te kunnen bouwen op terrein aldaar glegen en eeriisen tijd geleden aangekocht. In ruil voor een te gemoetkomende houding Van den ge" den voor Anton; de jongens op school droegen ze veel en ze waren zoo lek ker warm. Wat een collectie St. Nicor laas-geschenken in zeer groote verschei denheid toionde de heer Baan zijn bezoe kers. Mevrouw had Voor direct niets meer noodig, maar zou het toch goed in de ooren knoopen, dat ook hier weer voor elck wat wils wasL Allereerst werd nu de voorgenomen wandeling gem'aakt achter de Hootgje brug en toen mevrouw met haar broer weer de stad in kwam- stefde zij hem' voor er nog1 een 'bolwerkje bij te pak ken. Daardoor kwam' het tweetal door het Domburgsch Schuitvlot en trok daar liet nette magazijn van ,den heer Van Graafeiland de aandacht., waar zotor veel sportartikelen, als voetballen, ten nisrackets enz. voor de ramen lagen, en waar het rijwiel van den heer Van der Dorp onder handen was, om' geheel te worden gelakt en vernikkeld. Men wist daar aan een gOed adres te zijn Mevrouw liep even binnen om' te vragen naar den prijs van een voetbal; dit had haar broer, de dokter uit Scharendijke, haar gevraagld, die onder het opkomend geslacht deze sport wilde doen ingang vinden, omdat hij zelf steeds een groot meentraad, zou 0e gemeente dan een i liefhebber er van was geweest. In zijn stuk grond in dat straatje gelegen om! riastig 'plaatsje kende hij niet de -uit wassen en verschillende -zelfs door en thousiaste voetballiefhebbers afgekeurde handelingen. Hij 'kende niet de weinig sportieve verdeeldheid, die 'bijv. ïn een stad als Middelburg onder de beoefe naars heerscht. Mevrouw veraam met belangstelling dat de heer Van Graaf- eiland tegenwoordig ook werk maakt van het leveren van naaimachines. Nu spoedde men zich langs den kort- slen we® huiswaarts, Waar mevrouw mloest toezién hij de laatste toebereid selen voor den maaltijd, terwijl haar broer zich in de makkelijke stoel bij hel raam' neerzette om' in den sche mer erover na te denken, hoe een paar dagen in een gezelligen familïekkrïng iemand een heel ander ménsch kunnen maken. Na den mfaaltijd en het gebruik van een kapje thee gingen de heer én mevrouw Van der Dorp met hun logé naar de familie Van der Zee, die hen daartoe genoodigd had. In de Korte Noordstraat ging mevrouw nog even binnen bij' den "heer M. van Loo, die daar voor enkele weken de zaak vian den heer J. Nierse heeft overge nomen, zij mtaest daar zoo'n sterk school- broekje voor Anton koopen, maar stond niet krijgen De heer Klonipe stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat een adrevan gé'lijke strekking' reeds tweemaal wiajs behandeld en afgewezen. De heeren Stoutjesdijk en Moelker onder steunden dit voorstl. De beer Aertsen verzocht het adres in welwillenden overweging 'te nemen. Be doelde straat is gen drukke verkeers weg en en rooilijb met het oog op lajfere verbreding dezer straat heeft nagenoeg geen waarde. Een uitvoerig discussie volgde. De voorzitter wilde eerst he voor stel van den heer Aertsen, om den rooi lijn wel op te hffen behandelen. Doch; er was niemand die dit ondersteunde, waarna het voorstel-KIomp om het adres voor kennisgeving aan te nemen werd aangenomen mét 2 stemmen der hee ren Goossen en Aertsen, 'tegen. Toen de stemming was af geloopen begon opnieuw de discussie, eigenlijk uitgelokt door de opmerking van den voorzitter, dat het R. K. kerkbestuur wel langs gerechtelijken weg zijn recht zal zoeken, een medeideeling die de héér Wagemaker hier niet van pos vond. „H amlet", vertaald door Jac. v. Looygeïll. door Rie Cramer. Uitg. W. de Haan. Een uitgave dus van Shakespeares werk, die nu eens niet bedoeld is als tekstuitgave voor studie. Dus geen klein, onaanzienlijk boekje met leerzame aan- teekeningen, maar een kloek mooi boek, bestemd om het drama rustig te doen lezen als kunstwerk, zonder afleidende commentaren, en daarom ook verschenen in een mooi, royaal uiterlijk, met een reeks gekleurde illustraties en zwarte teekeningen van Rie Cramer, in het van haar bekende en hier zeer goed passende genre, in welke illustraties zonder moeite de herinnering aan de voorstellingen van Verkade is te vinden. De vertaling van Jac. v. Looy, die daarbij gebruikt werd, is hier nu in druk gegeven, en daardoor kan men genieten van het mooi blinkende Hollandsch dat hij er van maakte, en waardoor het lezen een genot blijft, al moge dan een enkele maal het rythme tot wringing in den woordval hebben geleid. Een rijke band en een zeer verzorgde typografie geven dit boek geheel het karakter van de hier door ons aange geven bestemming. Uren met Musici. In de serie „Boeken van Wijsheid en Schoonheid" van de Hollandia Biblio theek, verscheen onder den hierboven vermelden titel een keur van stukken uit de brieven en memoires van toon kunstenaars, of van meedeelingen aan hen van anderen, verzameld en vertaald door Constant van Wessem. De musici, wier gedachten men hier in vindt weer spiegeld, zijn: Couperin, Mozart, Beet hoven, Getrv, Chopin, Liszt, Mahler en Debussy. Het Groot Vertel- s e 1 b o e k. Teekeningen van Rie Cramer. Uitg. W. de Haan. Wat in dit zeer lijvige, mooi verzorgde boek als inhoud staat, is door N. van Hichtum verzameld uit de litteratuur van bijna alle volken: kinderverhalen uit het Engelsch, Fransch eD Italiaansch, sprook jes van allerlei oorsprong, uit Noorwegen, Duitschland enz., tot uit Azië en uit Afrika toe, verder sages uit Engeland, Zweden, Rusland, Indië, Japan, enz. En zeer vele daarvan zijn interessant. Eigenlijk is het Groot Vertelboek een verzameling van negen kleinere, ieder zes tot acht vertelsels bevattend. Is het wonder dat een tekst van zoo uiteenloopende en meestal sterk fantas tische verhalen aan de teekenares Rie Cramer een welkome gelegenheid gegeven heeft tot een serie illustraties, waarin ook zij haar rijke verbeelding liet mee werken Er zijn er bij die prachtig van conceptie en detail zijn, en vooral onder de gekleurde vindt men bijzonder goed geslaagde. De voorzitter gaf een scherp anï-tevens verwonderd over de mtooie col-

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 2