TWEEDE BLAD LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag 18 Nov. 1922, No. 273. ONZE ETALAGE-WEDSTRIJD. UIT STAD EN PROVINCIE. Breskens f 1200 voor 2 wooingen van I. Vergouwe; KERKNIEUWS^ VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. LEGER EN VLOOT. VERSCHILLENDE BERICHTEN. BEKENDMAKINGEN. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAAG VAN ONS VORIG NUMMER. 1 VAN DB VAN Het staat vast, dat hij zal doorgaan, de Woensdag door ons aangekondigde ETALAGE-WEDSTRIJD^ Wij mochten van vele winkeliers reeds toezegging van deelname ontvangen; maar de administra tie ziet gaarne nog meerdere aanmeld dingen tegemoet, waartoe de. gelegenheid blijft bestaan tot WOENSDAG AJS., des middags te 12 UUIL Nadien kunnen wij' onze lijst niet meer uitbreiden. Men stelle dus niet tot het uiterste uit. Ieder der deelnemers krijgt Zaterdag 25 November een kaart om in de eta lage te hangen, op welke kaart vermeld staat, dat men deelneemt. Bovendien wordt de volledige alfabetische lijst van deelname twee maal in ons blad afge drukt en zullen de winkeliers zelf door advertenties wel aan hun deelname her inneren. Onze lezeressen en lezers zullen zeker alle wel hun ingevuld biljet vóór Zater dag 2 December des morgens 9 uur aan ons bureau bezorgen. Men weet het: wie de drie eerste prijswinners allen raadt, heeft kans op een prijs van f 10. Zijn er meer juiste biljetten, dan zullen wjj onder de inzenders daarvan, evenals ▼opr twee jaar, den prijs verdeelen. Wij meenen goed te doen nog eens te herhalen, dat de winkeliers 6 kansen heb ben op een prijs, drie op een eersten en drie op een tweeden prijs. Onze wedstrijd is ditmaal drieledig: het gaat ant de mooiste, om de meest recla me makende en om de origineelste éta lage. Er is dus o. i. geen enkele winke lier of hij kan in één dezer afdeelingen mededingen en zeker ook iets jaresteeren. Waar wij alles doen om1 den winkeliers te helpen in het trekken van het pu bliek, mogen wij zeker otak op hun volle medewerking rekenen. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Na afdoening van wat „kleingoed" en het besluit eenige hoofdstukken der staalstoegrooting Dinsdag en Donderdag avond te behandelen, werden de replie ken op de rede van minister de Geer hïj de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting van 1923 voortgezet. De heer Troelstra wees daarbij' op de opmerking van den heer Colijn, dat ook op militaire uitgaven moet worden bezuinigd en dat uit onze defensie moeft worden genomen de gedachte, dat ons land gedurende een Tangen tijd moet worden verdedigd. Men herinnert zich de ze verklaring des heeren Colijn, verleden week in de Kamer afgelegd. Be ojpoierking, aldus de voorman der S. D. A. R, was zijin partij uit het hart ge grepen, imaar toch zou hij de hleer Colijn zich aader hooren verklaren. Ook de heer Dresselhuys was verhjeugd, van oor deel, dat de heer Colijn niets anders be doeld kon hebben dan een kleiner con tingent, zonder daarbij op de weerbaar heid aan te tasten. Wat de genoemde moties-Troelstra bte- trof zal spr. tegen de Motie aangaande de pen^ioenaftrek stemjmen. t Na hem sprak de heer Miarchant, die ook hoopte, dat de heer Colijn niet injeer terugkrabbelen. Trouwens, de spr. wist, dat de heer Colijn een veel te goed zakenman was, dan dat hij ook inzake de fence niet voor de omstandigheden zou vreten te wijken, En tenslotte kwam dan de nadere ver klank de- heeren Colijn, die, na een Lang betoog, tot de conclusie kwam', dat naar zijn oordeel het Nederlandsjch vestingsteBel 'mtoet worden opgeheven, mlaar dat niet de verdedig, zelf daardoor wondt prijsgegeven. Hij wil een neutrali- teitsïeger, een minumlum, een leger dat noutrnL'leit kan handhaven. En de bezui- diite» kan dus worden gezocht op het defensie-eleknjent en daarvoor komt in aanmerking het slechten van versterkin gen, (ze zijn imfmers in den oorlog als verdedigingsmiddel toch waardeloos ge- blekea). En voorts zinspeelde hij op de •mogelijkheid eener opheffing van de ge nie voor zoover die niet noodig zou zijn voor het stellen der inundaties. D« afgevaardigde heeft in elk geval' eett hetengrïjk vraagistuk actueel gemaakt al gwRen veel Kamerleden, na zijn eerste rede teleurgesteld zijn over de vermaar de „ooi'rae zwaai". awwMm.au».»! M—srow—ara»——a Door den minister van Arbeid is ten bsfcoeve van woningbouw toegekend aan de gemeenten Drei schok, f 400 vow 1 woning van M. P. Padmos; Ierseke, f 585 voor 1 woning van J. Prins; i Otosfbfurg f 600 voor '1 woning van P. J. v. Nelle; S choonidij k e, f 415 voor 1 woning van "P. J. Sleijnaert. Zuiddtorpe f 600 voor woning van P. J. M. Apers, k 0 Uit Middelburg. Dal de emlaucipatie der vrouw reeds op alle terreinen doorwerkt, bleek Donderdag aan het Bolwerk bij de Koe poort Daar was, een samenscholing van een 30-lal atelierwerksters, wiaarvan twee groote ruzie hadden over een voorval op het atelier. Het ging zoover tot de beide leden van het „zwakke" geslacht handgemeen werden en in het gras kwa men te rollen. Erger werd voorkomen door een pa>seerendcn rechercheur van politie, die de niet zonder handschoenen aan te pakken katjes scheidde en heni ieder een anderen weg op zond naar buis. (Voor verder Stadsnieuws zie men het Derde Blad). APOTHEKEN. Zondag en den volgenden nacht zullen de volgende apotheken geopend zijn: Middelburg: M. J. van Pienbroek. Te Vlissingen: A. J. van OckenbuTg, Kleine Markt GoesLa Porte. EEN ONGEWENSCHTE GAST. Hl. Tijdens den koffiemaaltijd meende me vrouw de kinderen toch nog even iets over het verwachte bezoek te Moe ten zeggen en drukte hen op het hart vriendelijk te zijn tegen oom Fritz," zij hield te veel van de kleinen om niet te durven hopen, dan al mocht lijaar broer eerst wat norsch zijn, hij ook, al was het dan niet als een vader of moer der, van hen zou giaan houden. De kinderen luisterden zwijgend toe, geen hunner kon zich nog eenig pleizier van dien onbekende oom voorstellen. Anna verbrak de stilte, na deze ver maning, door aan moe te vertellen, dat zij' met haar vriendinnetjes lang had Rijken tij den winkel van Ben heer F. J. M u r k, wat was daar weer een groote keuze in de artikelen, die men tij een coiffeur zocht, als zeep, manicuur-etui's enz., maar ook in - fcijouteriên-was èr "weer zoo'n groote uitzoek, er lagen zulke aardige broches en aanhangers, terwijl Anna in een toiletspiegel heel veel lust had gekregen. Mevrouw fcter loofde er St. Nioolaas heen te zullen zenden. Nauwelijks was toen klaar met het maal of de heer van der Dorp kwam thuis met de woorden„Ik ben wel vroeg vandaag, maar ik möet vanmiddag een paar boodschappen gaan doen, en als ik met vroeg genoeg op stap' ga, dan zou ik nog wel eens laat kunnen zjjin om naar den trein te gaan. Toen ook hij zijn bo terhammen op had ging bpt hoofd van het gezin op stap en wel het eerst naar de kunsthandel van den heer C. W. Dhuij; waar hij namens hfet geheele personeel van het kantoor een plaat moest koopen voor den oudsten firmant, die op 1 December 40 jaar aan het hoofd der zaak zou staan, hij ging naar dezen winkel omdat hij wist, dat men zich daar uitsluitend met den verkoop van werkelijke kunst bezighoudt en zich speciaal toelegt op hetleveren van enkradementen, hïj1 de keuze waar van men deskundige voorlichting geeft. Om in de familie te blijven ging de heer van den Dorp vervolgens naar de firma F. P. Dhuij, waar dl tijd de fcè- noodigdheden, boeken enz. voor het kan toor werden gekocht, wat niet te ver wonderen is, daar het een der oudste zaken op dit gebied is. Hij. bestelde de boeken, die voor het jaar 1923 noo dig waren, maar had tevens gelegenheid zijn oog te laten gaan langs de verschil lende, voor cadeaux geschikte, artike len, die ook in dezen winkel niet ont breken. Hij zou zijn echtgenoote nog wel er aan herinneren bij haar inkoopen, den winkel op den Burg en Wal niet over te slaan. Wij willen den heer van den Dorp niet verder op zijn wandeling volgen, maat" liever mededeelen, dat mevrouw er Kaatje op üit had gezonden, en wel naar de firmia J. Konrad en Zoifcin aan het Domfcurgsch schjpitvlot, waar mevrouw altijd haar pannen kocht, zij had er ook nu een noodig en zij wist dat men daar steeds keus heeft in huishou delijke artikelen, maar ook in speel goederen, kachels ,en zoo veel andere zaken. Zij zou haar kennissen aanra den, al was deze winkel ook wat uit het centrum' gelegen, niet te vergeten de keurige etalages met groofe verschei denheid van artikelen te gaan zien. Tegen 6 uur ging de heer van der Dorp, die na een bezoek aan den kapper nog even thuis was geweest, met An ton, die zijn nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen, naar het station en wierp 2 maal 2 en een halve cent stuk ken in de automaat om' met Anton op het perron te kunnen gaan. Tegen kwart over zes, klonk het geroep van de por tier door de wachtkamer „Vlissingen" pn nauwelijks 'was men op het perron of de trein kwam' hijgend uit de richting van Arnemuiden binnenrijden, stopte en uit 'n tweede klasse niet-rook- coupé stapte de 50-jarige, zwaarlijvige heer Lamtoerberg „Zoo Karei, hoe maak je het en hoe is hfet met Marip en is dat nu de kleine neef', aldus sprak oom Fritz. „Het gaat ons allerbest, en hoe maak jij het tocty wij hoorden zoo lang niets van je", antwoorddé de lieer van der Dorp, terwijl Anton verlegen zeide: „Dag oom". Spoedig wgs het drietal op weg naar de woning' op de Heerengracht en nauwelijks was het de stationsbrug gepasseerd of de heer Lamerherg uitte zijn verbazing, dat Middelburg electrisch licht had en op de kade gekomen noemde hij het daar een feestverlichting, de talrijke lantaarns langs de beide zijden van het rustige water. Maar ook op de verdere wande ling naar huismen ging door Lan ge Delft en Noordstraat zag de ooid- Middelburger veel verandering en dit maakte reeds dat hij in het kwartier tje zoo los werd, als hij in geen jaren was geweest en niet kon nalaten op te merken, dat er blijkbaar in zijn geboor testad een winkeliersstand woont, die niet stil zit, maar door verfraaing der winkels toont te verstaan het „Luctor et Eimergo". Mevrouw Van der Dorp had het heel den middag druk gehad met allerlei hui selijke bezigheden, toezicht pp het ge reed maken van den maaltijd enz. Zij was echter reeds voor haar man en zoontje naar het station jgingen geheel gereed met alles en had zich toen neerge zet in de clubfauteuil yan haar man, die deze met zijn 40sten verjaardag van haar en de kinderen had gekregen en die zij had gekocht bij de firma L. Gabri el s e in de Langeviele. Toen zij Idaar enkele dagen geleden naar een nieuw divantkleed was gaan kijken, had zij daar in ook groote keuze aangetroffen en ge zien hoe de heer Gabriëlse alles doet om steeds het nieuwste in voorraad te heb ben, wat vooral, nu alles tegen St. Ni- colaas eens extra was uitgepakt, weer ten volle tot zijn recht kwam'. De beide meisjes waren op de leunin gen komen zitten en al liep het gesprek eerst over de. vraag of pa, ooM en Anton nog lang zouden wegblijven, in deze da gen komt het altijd weer, vooral bij kin deren, op, de St. Nicoïaas-uitstallingen en geschenken, en zoo wist Gorrie te ver tellen, dat zij bij den heer L. Baur- d o u x zooveel moois had gezien. Ei- lagen daar een keur van prentenboeken, zooals „Jopie SliM en Dikkïe Bïgtaans" en ook vele jongens- en meisjesboeken, vooral waren haar opgevallen de verschil lende Richter's Steenb-ouwdoozen en Mec- canodoiozen voor ijzer constructie. De fir ma Richter bracht iets nieuws ïn den handel, namelijk sleenen legkaarten, waar van men tal van bekende figuren uit de sprookjeswereld kan namfaken. Natuurlijk had ook Kaatje het druk gehad en zij was even naar haai- 'kamertje op de tweede verdieping gegaan om! zich wat op te knappen. Zij moest bij het binnenkomen oppassen, want de heer Van der Dorp, die gaarne mede hielp aan het in orde houden van hun eigen huisje, had dit kamertje plas met een vroolijk behang1 en mot bijschilderen tot een gezellig verblijfje voor de gediensti ge gemaakt. Hij had het papier en de verf gtekocht bij' den heer 'B. C. van Doornam pip de Varkensmarkt, die zich speciaal op deze artikelen toelegt. De dienstbode werd dopr bellen aan de voordeur gehaast oM beneden te ko men en vorfd aan de deur den bekenden; witkiel, die een korter weg had geno men, dan de heer Van der Dorp en een vrij versleten grijslinnen koffertje af gaf. Mevrouw betaalde al vast voor haar lo gé hetgeen gevraagd werd, toiaar ver wonderde er zich toen over dat haar broer nog] met zulk eeu ouderwetschen koffer reisde. In Amsterdam! kon men toch wel iets beters bekomen, maar nu zou zij [hfem! aanraden er zich hier een aan te schaffen en hemJ als' de firma, waar men zeer goede lederwaren ver koopt, aanwijzen de firma J. J. Ce uien, in de Lange Delft, waar mevrouw ook reeds meermalen inkoopen had gedaan, o. a. van een portemionnaie, een zakpor- tefeuille en andere kleinere voorwerpen in die branche, wagrin zulk een rijke sor teering aanwezig wds. Ook was haar eens gewezen op een andere specialiteit der firm'a, namelijk met cretonne bekleede doozen vjoor verschillende doeleinden. De tafel was keurig gedekt. Voor oom' was een plaatsje gereserveerd naast me vrouw. Het zilver, destijds een geschenk van den heer Van der Dorp aan zijn vrouw, was afkomstig' uit den winkel dèr firm'a S. de Vos en Co. Op de Lange Burg, waar mevrouw des mórgens verschillende artikelen had geëtaleerd gezien, welke zeker ook gaarne voor St. Nicolaascadeaux zullen worden igjekjoicht, zooals bijv. cristallen .vaasjes met zilve ren voeten. Het was mevrouw oc\h reeds1 overkomen, dat iets niet voorradig was, maar dan werd er met den meest dent Waren spoed toch v|oor gezorgd, en 't was1 binnen enkele dagen geleverd. Even nadat de witkiel weer vertrok ken was. kwamen de heeren met Anton thuis; de verwelkoming tusschen broer en zuster was hartelijk, het was de an ders mopperende vrijgezel aan te zien, dat het hem goed deed Marie terug te zien en goed gemeend klonken zijn wóór den tegen de Meisjes: „Zoo, kleinen, eindelijk hebben je dien ouden oom toch ook eens hier!" Hel voorstel Om spoedig aan tafel te gaan, weid gaarne aangenomen en Fritz voelde zich direct op zijn gemJak. De reis en het slenteren door de straten hadden hem' koude voeten bezorgd en het was een genot ze te kunnen ste ken in den voetenzak, die mevrouw voor hem gereed had gelegd. Het was een bijzondere fraaie, afkomstig uit het ma gazijn van den heer A. M. Hofmfan in de Noordïtraat, die ook nu weer van dit artikel en daarmede verband houdende vachten een groote sorteering in verschil lende prijzen en sporten in voorraad heeft. i De toaaltijd verliep onder óver en weer doen van mededeelingen over alle- daagsche .gebeurtenissen uit het leven en daarbij viel het den heer Van der Dorp erg mede, dat zijn zwager met be langstelling' informeerde naar de kinde ren, waar zij school gingen, of zij over hot algemeen goed gezond waren enz. Toen hij vernam dat de meisjes op de Rijksleerschool gingen herinnerde hij zich daar ook de eerste lessen te heb ben ontvangen, en in dien tijd van school- oorlogen ook wel te hebben opgetreden tegen de jongens van de „Blazerijschool", de school waar thans Anton zijn wijsheid opdeed. Na het eten zorgde mevrouw spoedig voor een koopje geurige thee, en pre senteerde daarbij borstplaat en mlarise- pijn, welke zij door Kaatje had doen Medebrengen van den heer R. A. Ba s- tiaanse uit de Langeviele, waar vol gens de dienstbode een groote collec tie stond van doozen met borstplaat, en bonbons., chocoladèartikelen enz. i i (Wordt vervolgd). Geref Kerk Bedankt voor het beroep naar Oost- burg, door ds. C. M. Huizenga te Hoo- gersmilde. In het voorloopig verslag op Hoofd stuk X (Landbouw, Nijverheid en Handel) der staatsfcegrooting voor 1923 lezen wij1, dat verscheidene leden instemtaing be tuigden met de adviezen der staatscomi- missie in zake de werking der vsscherijL politie nopens overbrenging van het be heer van de Staatsdomeinvisscherijen en de Zeeuwsche stroomen van Financiën naar Landbouw, Nijverheid en Handel, en het overbrengen van de groote do- meinvisscherijen in andere deelen van het land onder laatstgenoemd Depar tement. 0 Indische Stoomvaartlijnen. Prins der Nederlanden 16 Nov. van IJtmpiden naar West-Indië. Oranje Nassau p. i6 Nov. Flores, Am-i sterdam n West Indiê. t Deli, 16 Nov. 's avonds te Leith, Rot terdam n. Java. Insulinde, 15 Nov. n.rrn. v. Colombo, Batavia n. Rotterdam'. Vondel wordt 18 Nov. vm'. circa 5 u. v. Batavia te IJmjuiden en circa 9 u. te Amsterdam verwacht. Celebes 16 Nov. v. Passages, Java n. Amsterdam. Grotius, 16 Nov. te Batavia v. Am sterdam. Stoom;viaartIijinen op Noord -Amerika. Noordam p. 16 Nov. Lizard Rotterdam' n. New-York. Hr. Ms. torpedobbot Z III, onder level van luit. ter zee 1ste klasse P. T. de Meester, is gisteren van hare reis naar Brnssef, waar zijl de Nederland- sche regeering heeft vertegenwoordigd bij' de opening van het kanaal Gent Brussel, te Vlissingen teruggekeerd. Bij Kon besluit is aan den luit), ter zee 2de kl. J. Brandigt, mjet ingang van 16 Nov. '22, eervol ontslag' uit den zeedienst verleend, onder toekenning van levenslang pensioen; zijn, met ingang van dienzelfden datufm, bevorderd tot luit. ter zee 1ste kil. de luits'. ter zee 2de kl. M. A. A. Winkler, P. J Feteris, A. M. Hekking en H. Pitlo. Gisterenmiddag is een 14-jarige jongen op den Loosduinschen weg bij de Loosduinsche brug, toen hij op een in beweging zijnde stoomtram wilde sprin gen;. tusschen twee wagens van de tram geraakt en overreden. De jongen was terstond dood. J. B., een knecht van den land- (fcbuwer Bik, die de boerderij' van den vermoorden Barteld Bakker "te Veendam1, gehuurd had, lipeft aan de justitie te Winschoten lekend, dat hij' in drift den moord gepleegd heeft. Het scheer mes, waarmee hij de daad bedreven heeft, is in beslag' «enomen. Hedenmorgen is in de Brusselsche voorstad Koepelberg een hoedenfabriek afgebrand. De schade wordt op iya millioen frs. geschat. Bij 't b'lusschingSsf- werk werden twee brandweermannen gewond. UIT MIDDELBURG. Benoemd tot directeur van het Post kantoor alhier, de heer W. A. baron Bentinck, thans hoofdcommies der pos terijen en telegrafie. De jeugd alhier wacht een aange name verrassing. A.s. Woensdag en Za terdag van 1 tot 5 uur zal de heer Ha genbeek met eenige olifanten en an dere dieren op het Molenwater alhier doorloopende voorstellingen geven. De opbrengst van de entrée's is bestemd voor steun aan de arme Duftsche kin deren, en doet men met het offeren van één dubbeltje entrée dus niet alleen zichzelf een genoegen, maar tevens een menschlievend werk. De familie Hagen beek, die op deze wijze medehelpt het leed van haar landgenooten te verzach ten, zal ook gaarne kleeren en levens middelen in ontvangst nemen. KON. ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft ter gelegen heid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van den Ned. Schaatsenrijders- bond als blijk van waardeering voor alles wat deze bond gedurende den tijd van zijn bestaan voor de Nederlandsche sport bij uitnemendheid heeft gedaan, ran dien bond het praedicaat „Konink- ijke" verleend. BUITENLANDSCHE ZAKEN. In het Voorloopig Verslag over Hoofd stuk III der Staatsbegrooting voor 1923 (Buitenlandsche Zaken) wordt critiek op de geheimzinnigheid van het Departe ment en de vaagheid van 's Ministers inlichtingen uitgebracht, en voorts op de houding onzer delegatie ter jongste Volkenbondsvergadering en de dure ad ministratie van het departement. Ook verklaarden verscheidene leden het te betwijfelen of de minister wel getrouw blijft aan het beginsel der strikte neu traliteit bij conflicten tusschen andere Mogendheden en werden inlichtingen verzocht over de verhouding tot België, ,M«swami' i— i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders va» Middelburg, Gezien het verzoek van de Continen tal Petroleum Compagnie te Rotterdam, om vergunning tot het inrichten van een bewaarplaats van benzine en petróleum op het terrein Van de Nederl. Spoorwe gen op perceel Sectie C No. 2321 ge legen aan de Kanaalweg alhier, Overwegende, dat nog geen rapport te dezer zake is uitgebracht door den Heer Directeur van Gemeentewerken, Gelet op artt. 8 en 8bis der Hinder wet, Besluiten: le. hunne beslissing op gemeld ver zoek te verdagen, 2e. enz. Middelburg, 17 November 1922. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter, M. VAN DER VEUR, Secretaris. MAATREGELEN TEGEN HET MOND EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden a. met ingang van 20 November te schorsen de rundveemarkten in de pro vincie Zeeland en voor zoover de eilanden Schouwen en Duiveland en Wal" cheren betreft, bovendien te verbiede* het houden van keuringen, tentoonstel lingen, verkoopingen en het op dezelfd® wijze bijeen brengen van vee; fci. te bepalen, dat wanneer hajzondeWi redenen afwijking van dit verbod noodig maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, onder de door den inspecteur van het veeartsenijkutidig| staatstoezicht te Middelburg aan te ge ven voorwaarden. HET NIEWE REGIME IN TURKIJE. PARIJS, 17 Nov. V. D.. De geallieerde vertegenwoordigers hebben een nieuw protest overhandigd tegen de nieuwe! douanebepalingen der Kemalislen, die den ïl andel willen verplichten de volle invoerrechten te betalen voor goederen en transïtoverkeer. Volgens de bladen te Konstantinopei willen de Kemalisten de Turksche ban" -ken verplichten de Turksche taal Cs gebruiken voor böekliouding en re kening. DE AMERIKANEN EN DE TURKEN- PARIJS, 17 Nov. V. D. De Amerikaani- sche Relief commissie voor het Naburigs Oosten zou gedwongen zijd Turkijè te verlaten wegens de ontstemming Öjj He Kemalisten ontstaan in verband roet «cm anti-Turksche proclamatie.

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5