FEUILLETON. No. 237. Zaterdag 7 October 19X9. 163* Jaargang Zuster Brettao's liefde. i n li e ii i 5i ït d. II u i t ii 1 a ii <1. w* cachi Leonard merrick. MIDDELBUR6S0HE COURANT Dil nummer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f2,30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën: 30 cent p. regel. Ingezonden Mededeelingen: 50 cent p. regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevragen bureau dezer cou rant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent plus 2 cent voor port per stuk, Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Aangesloten bij den Post-, Cheque- en Girodienst onder no, 43255. overkwam, zelfs al mocht de misluk king van de conferentie van Moedania nog in enkele opzichten een wijziging brengen, doetden hartgrondigen wensch opkomen, die methode te blij ven volgen. EEN LES VOOR KLEINE STATEN We hebben niet veel sympathie voor hetgeen de Grieken in de laatste jaren hebben gedaan tegenover de Turken. Toen Turkije met zijn Centrale - Bond- genooten ineenzakte, kw'am ook -Grie kenland toeloopen „bood zich aan als hel per van de Geallieerden, en kreeg als belooning van zijn „diensten" een brok wan het overwonnen Turkije, n.l. de kust streek van Klein Azië en het begeerde Oost Thraciè. Maar in de politiek geldt heel sterk de regelvoor w|at, hoort watEn Grie kenland moest toen voor zijn niéuwe gulle vrienden 't vuile werk in Klein 'Azië doen, door de weerbarstige Jong-Turken wan Angora in bedwang te houden, wat na vier faar zeer kostbaar oorlog voeren uitliep op de jammerlijke mis lukking van Augustus en September jl. En nu laten dc Geallieerden, zelfs ook de Engelschen, hun Grieksche bond- genooien in den steek! Zonder dat zij, de Grieken, er in te vertellen hadden, werd Thracië weer aan de Turken beloofd. We laten nu daar wat het bese is voor de rust voor Europa. Maar we willen wel wijzen op de droe ve ontgoocheling die de Grieken onder vinden van bun samengaan met de „gbooten". Daarin ligt voor de kleine mogendhe den een ernstige les: verbind u niet met groote mogendheden, wlant ze gebruiken u slechts voor hun doeleinden, en wlan- nqer ze het voor hun eigenbelang noodig achten, laten ze u gewoon in den steek. Ons land wordt gelukkig reeds sedert geruimen tijd geleid langs lijhen, die niet voeren naar samenwerking' met groo- te mogendheden. En we kunnen er niet over klagen, dat die zelfstandige positie de reputatie van Ons land verminderd heeft. Het voonieeld wan Wat den Grieken Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van. door E. H. (Nadruk verboden) DE „TEGENWOORDIGE BUITENGE WONE OMSTANDIGHEDEN." We zijn er nog altijd niet uit. (Ook offi cieel niet. In een der vele bijlagen tot 11e istaatsr begrooting is opgenomen een lijst van de wetten, waarvan de herziening' of in wer king treding aan een bepaalden termijn is gebonden, of aan een nader 'bij de wel vast te stellen tijdstip is voorbe houden. En daarin vinden we er verscheidene, die het publiek bestempelt als crisis- wetten, die nog' steeds gelden, en die (alle de bepaling 'bevatten, dat: „zoodra de tegenwoordige buitengewo ne omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, aan de Staten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij de intrekking van deze wet, zoo mede de overglang tot den normalen toe stand worden geregeld." Die wetten zijn: de Beurswet 1914; de wet betreffende liet voorkomen van dadelijke uitwinning naar (aanleiding van geldelijke moeilijkheden door de buiten gewone omstandighedendateerend van 14 September 1914; verlenging termijnen Merkenwet; de Distributiewet 1916; de S ch epen vorderingsWet 1917; de Scbeurwet 1918. En daar sluiten zich bij aan de wet ten, die automatisch vervallen als de be faamde „tegenwoordige buitengewone oM- standigheden" vervallen zijn. In de na volgende wetten is n.l. opgenomen een be paling, dat zij vervallen „zes maanden na den dag waarop door de Koningin, gehooid den raad van Star te, zal zijn verklaard dat de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden heb ben opgehouden te bestaan". Die wetten zijn: de Huurconünissiewet; de Huuropzegiginigswet; de Woningnoodwet; de Huuraanzegjginlgswet. KUNST EN WETENSCHAPPEN. 53). -o- Ze kiwiamen samen met de fleséh te- ruft 7-ij ten hoogste verontwaardigd, ge raakt als ze was in haar vrouwelijke Waardigheid. Carew ging met hernieuw den ijver aan 't drinken en lagen den tijd, dal het gezelschap omzichtig door de zijdeur verdween, waren zijn oogeu Verglaasd. De slapende stad strekte zich daar voor zijn onzekere Wikken uit, fciadende m zilveren maneschijn, terw'ijl hij den anderen met dikke tong goeden-nacht wen Sch te en biet lodderigten blik en knik- jj k^ën den ;wfeg) naar huis aan vaardde. Het was een ig'oed eind af, en, daar hij alle stuur miste, was hijr den v erkeerde kant gegaan en dw'aalde steeds verder af, tot hij ten slotte niets meer Wtys werd int Westport Eens stond hij naast een poort stil, in de hoop, dat hij daar iemand hoorde aankomen, die wel zoo [goed zou willen wezen, hem een Henri de Vries zal dus Dinsdag a.s', ook in den schouwburg alhier ko men „Jong'e-Jannen". Het is veel jaren g'eleden dal wij hem dal hier zagen doen, en nog altijd heb ben we de herinnering' aan een buitenge wone kunst-praes,talie, virtuoos nuaar bo vendien zeer indrukwekkend. Zooals mten Weet heeft Heijermans dit bijzonder 'knap ineengezette tooneelspel voor Henri de Vries geschreven, toen deze hem vroeg om een stuk waarin hij een reeks van personen kon voor stellen. Heijermans heeft toen den vorm gekozen van hel verboor voor den reclitercomlmlissaris van een aantal ge tuigen in de zaak van een brandstichting!, en daarvan iets gemaakt van zeer -ster ke dramatische spanning. En Henri de Vries heeft toen van die personen een uit - b'eeloing gegeven van verwonderlijke ver scheidenheid. Hij is er jaren mee in bet eindje te brengen naar het geluid, als zijn zinnen hem'hierin ook niet bedrogen had den, k'vvani niet naderbij'. En, daar hij zich steeds meer beneveld voelde, liep bij m'aar voort, zonder zich in 't minst -nog in te spannen, om de juiste richting' te volgen De zon kwjatov al op, loen hij, half- nuclijter. eindelijk door het hekje van de villa stapte. Kalm bespeelde de zee bet Zacht-gtetinte strand, maar in de slaap- kiamter brandde nog! steeds een kaars en bij het flikkerend schijnsel daarvan trad het kindermeisje hem' al tegemoet met verschrikt gezicht. „Mastor Archie, (mijnheer," stamelde ze „Ik ben den geheelen nacht met hem op geweest. Hij is ziek." „Ziek?".... Hij' stond als verplet op den drempel haar aan te kijken. „Wat bedoel je met ziek? Wat scheelt hij?" „Ik Weet niet mijnheer, ik weet niet wat ik doen moet, ik denk dat hij een dokter noodig heeft." Iets in zichzelven mompelend, drong' CaroW lang!s haar heen, tot waar liet kind op bed onrustig lag te schreien. „Wat is er Ardhie? Wat scheelt er aan kleine vent?" „Het is over zijn keel dat hij klaagt", prevelde zij. „U kunt wel zien, dal die gezWollen is. Hij kan niets eten." Zijn vader voelde eens met den vinger aan het keeltje en 'wierp een blik ven ont zetting om zich heen. buitenland geweest, en hij gaat er weer heen. Maar nu maakt hij een rondreis door ons land. De „Brand in de Jongejan" is hel slot van de voorstelling. Vooraf gaat een Engelsch blijspel „Meneer Tim", waar in Henri de Vries de hoofdrol vervult. RECHTZAKEN. Door Th. M., 32 j., koopman en ».er- lofhouder te St. Jansteen, is hooger beroep aangeteëkend tegen hel vonnis der rechtbank te Middelburg van 22 Sept. j.l., waarbij liij wegens verboden nederlage van gedistilleerd is veroordeeld lot f 1367.40 of 6 maanden hechtenis. Door hem werd levens hooger beroep aangeteekend legen het vonnis van dien zelfden claluni, waarbij hij' wegens te groolen voorraad gedistilleerd aanwezig hebben op 15 Jan. 1921 is veroordeeld Lot f 25 of 25 dagen hechtenis. o- Ar r.-R e chtbank te Middelburg. In de zitting van 6 October werden de navolgende vonnissen uitgesproken: diefstal: C. M„ 23 j., koop'man, Hoofd plaat, 6 hï. tgtev.; mishandeling: J. IC, 19 j., boeren knecht, 's Heer Arendskerke, 3 w. gev. beleediging: A. C. P., 38 j., buisvr. C, B., Goes, f 3 of 3d. h.; G. (van H., 31 j., werkman, Goes, f 10 of '10 d. In.; C. van H., 50 j., koopman, Middelburg1, 14 <J. gev.; beleedigjng' ambtenaar: PI. L., 54 j., werkman, Ilansweert ,f 15 of 15 d. h.; mishandeling: C. V., 21 j., arbeider, Stekene, f 20 of 20 d. h.; S. M. v. G., 18 j., zonder beroep, Stekene, f 20 of 20 d. h.; J. C., 38 j., (Werkman, GraanW, f 30 of 30 d. h. beleediging: F1 S. 38 j., huisvr. P. D., Philippine, vrijgesproken; A. A. de IC, 23 j., klompenm'aker, Clinge (Z.), f 10 of 10 d. h. mishandeling: P. B. S„ 18 j., veldar- beider, Axel f 15 of 15 d. h. smaad: J. C. C., 35 j., landbouwer, St. Jansteen, vrijgesproken. krankzinnigen le Chicago, meedeelt, doen zich in deze stad 150 nieuwe gevallen van 'krankzinnigheid por week voor. Deze schrikbarende toeneming' van liet aantal krankzinnigen schrijft de genoem de geneeskundige toe aan hel gebruik van de vergiftige alcohol-mengesls, die door de ontduikers van dc prohibitie-wet ten worden verkocht. Vóór de- invoering der prohibitie-maat regelen, werden er le Chicago elke week 60 a 70 nieuwe patiënten, lijdende aan krankzinnigheid, ter verpleging in ver- schillende inrichtingen opgenomen. Thans 1 zijn de krankzinnigengestichten over mild met pafiëntpn, zoodat een deel van hen zelfs op geïmproviseerde bedden op den vloer 'moet slapen en in niel voor de verpleging bestemde lokalen moet wor den ondergebracht. Het slachtoffer van den alcohol van v'óór de prohibitie, verklaart dr. Hall, ver toonde een minder ernstig) beeld dan de tegenwoordige alcoholicus. Deze wordt een maniac, die treinen doet ontsporen, huizen 'binnendringt en onschuldige vrou wen en kinderen aanrandt. In vele geval len sterft hij aan de gevolgen van zijn drankzucht. In andere gevallen wordt hij blind of ongeneeslijk krankzinnig. Dr. Halls conclusie is gebaseerd op de jg!eschreven rapporten van specialis ten voor geestesziekten, die niet minder dan 73.601 gevallen van^crankzinnigheid onderzocht hebben. LANDBOUW. R. Landb. Win ter s c hooi te Goes. Na afgelegd examen zijn heden lol de eerste klasse der Rijksïandbouw- winterschool toegelaten: C. de Bree ,Kle- verskerke; J. Burger, Wemeldinge; A. J. Constandse, Brouwershaven; II. Th. II. Everard, Den Haag; J. C. v. d. Kleijn, Slavenisse; D. J. LindenberghWol- phaartsdijk; J. J. Mol, Ovezande; M. C. van Nieuwcnhuijzen, Ooltgensplaat; J. A. van Nieuw'enhuijzen, Steenbergen; J. _L. G. Snijder, Col'ijnsplaal; C. PI. A. Stols, St. Philipsland; J. Wisse, Anna Jacoba- polder; J. C. Zweede ,Goes. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In een advertentie in dit num'mteri van de Sultanazeep vindt men een p entje dal voor de kinderen een puzzle opgeeft, oe eerste van een heele reeks, waarvan iedere maand een nieuwe zal verschijnen. o .-DROOGLEGGING EN KRANK ZINNIGHEID. Naar dr. James Whitney Hap, voorzit ter van do medische commissie, belast mei bet toezicht op de verpleging van t BRIEVEN UIT RERLIJX. No. 64. De ongebroken kracht van liet kunstleven. Berlijn's muziek- vrienden in afwachting' van de komst van Willem Mengelberg. Druk tooneelleven. „De brui loft van Adriaan Brouwer". St&- nisiawski. Moskou in Berlijn. De strijd legen het militairisme. jl' Berlijn, begin October. In allen nood der tijden blijft He (gees telijke kracht van liet kunstleven in Berlijn nog; ongebroken. Ja wellicht zijn liet juist de materieele zorgen die hier overal lot verhoogde activiteit, tot geestelijke pres taties dwingten en aansporen. Ook de kunstenaars en de leiders der grooté kunstinstellingen moeten leven, honder den, ja, duizenden worstelen liier om hun beslaan en dat alles leidt tot nieuwe (plan nen, tot inspanning van alle krachten, tot vruchtbaar leven. Laten wij ons daar over verheugen. Op onstuimige manier is de wintercam- pagne der kunstwereld op alle gebied ingezet. IleL feil, dat Berlijn als stad een volko men veranderd aanzien heeft verkregen, stelt hooge eischen aan den onderne- fnersjgeest. Is het niet meer de hoofdstad van een bloeiend rijk, dan is het toch een nieuw middelpunt geworden, waar in de slrooming.cn van een in dezen vorm vroeger onbekend internationa lisme elkaar kruisen. Vanuit het Oosten en Zuid Oosten lia nen intellectueele elementen zich een weg hierheen, die ons vroeger vreemd waren, en die nu met het oude wezen van Berlijn in contact komen; en van alle zijden gaan de golven heen en weer van een vreemdelingenverkeer, dal bijna „unheimlich" wordl. Zoo is de wisselwerking ontstaan, die Liefde voor een kind bewerkt nooit een hervorming' in het karakter van een man; 'liefde voor een vrouw bij uitzon dering w'èl eens, maar toch had Carew zijn zoon de grootste genegenheid ge schonken. dié hij geven kon, en de angst, om hem nu te verliezen en zijn eigen weinige zorg voor het ventje benauwde hem. „Haal iemand', stamelde hij. „Breng een dokter mee terug. Goede Hemel! Waarom heb ik hem eigenlijk hier laten konten?" Hij zonk neer op den rand van de matras, zijn hand tegen liet hoofd druk kend, mm daar als 't Vare weg te vagen de bedwelming van den drank, die hem het doordenken belette. Plij' zag een kom met Water op de waSchtafel staan en stak zijn hoofd daar diep in. Terwijl hij 'wlachlte, begon het ontwakend leven in stilte reeds le verbreken. Door het ven ster kwam' geklepper van voetstappen op het plaatsje; het 'gerinkel van een emmer op de steenen. Hij zag zijn vermoeide trekken, voelde zich gekweld door zijn eigen toestand, waarvan hel ongepaste den ernst van dien van het kind nog scheen te vergrooten en trachtte zijn angst lucht te geven, door een herhaald wagen waarop hij toch niet anders dan een gemelijk en onvoldoend antwbord kreeg. Het had ongeveer twee uur geduurd, vóór het (meisje* terugkeerde, piet een dok ter, aan (wiens kleeding duidelijk de spo ren van een haastig' toilet merkbaar wa rén. Carew sloeg hem in de grootste spanning gade, gedurende zijn onderzoek terwijl hij zicli alweer zoo even verlicht voelde door de aangenomen kalmte van den medicus. „Is hel ernstig?" vroeg hij. „Het lijkt diphtlierilis, maar hel is nog wlat vroeg, o(m' dit met beslistheid te kunnen zeggen. Hij heeft een kerngezond gestel; dat is al half gewonnen. Is zijn moeder ook goed gezond? Dat dacht ik Wel. Woont u hier in de stad. mijn- lieer?" „Ik hen acteur; We zijn hier aan 't spelen. Mijn fl'ou'w is buitenslands. Waar om' vraagt u dit?" De dokter nam artist en vertrek met met één oogopslag op. „(Het Was heter, dal het kind hier Wegging," zei hij, „mét diphtlierilis ïs er gevaar voor besmetting en daar kan men een pension niet aan bloot stellen. Brengt u hem naar een ziekenhuis en lalen ze daar goed naar hem kijken. Dat zal voor hel patiëntje in alle deelen liet beste zijn." „Ik ben u ten zeerste verplicht voor uw advies," antwoordde Carew aarzelend „zelf blijf ik hier op z'n minst nog! een Week," voegde hij er bij met het oog op het honorarium. „Kan hij veilig ver voerd Worden, denkt u?" „O ja, daar hoeft u niet bang voor f®® gaat krabben of haren ver liest, koopt dan nog heden EEN FLESCH CACHI voorkomt en geneest eiken huiduitslag bij houden, doodt alle onrein en behoedt Uw hond voor besmetting. Per flacon f 1.65. GEN.-AGENTSCHAP; Henegouwerplein 62, Rotterdam Verkrijgbaar te Middelburg- bij de firma's Schulte Tliicme, Paul v. Sluijs en L. Janse. (Ingez. Med.) buitengewoon prikkelend werkt en alles met levendige actie vervult. Hel Berlijnsche muziekleven heeft van zijn rijkdom niets ingeboet-. Men vreesde reeds, dat de ongelukkige verhoudingen hier verzwakkend zouden werken. Het tegendeel is het g-eval. Maanden vooruit reeds, voor bijna den geheelen winter, is een reusachtig aantal concerten vastge steld. De geheele stad is van muziek vervuld. Elke dag! brengt een heele keten aanlokkelijke uitvoeringen. Een nieuwe „Yolksopera" wordt opgericht en geeft klassieke muziekwerken tegen betrekke lijk billijken prijs. We streven de Ber lijnsche kunstenaars in het buitenland er naar, om zich bij gelukkiger volken een heler bestaan te v erzekeren, maar zij keeren steeds weer terug), alsof zij tot erkenning komen, dat hier toch de wor telen van bun kracht te vinden zijn. 'En uit het Noorden, uit het Zuiden, uit (liet Westen, waar locli andere geldswaarden bestaan, komen cle gasten bijna nog over vloediger clan vroeger. De beroemde diri genten dor wereld willen niet verzuimen, ook in Berlijn aanzien en bijval te ver werven. Uil Christiania was zooeven' Georg Schneevoigt hier, die gedurende den zomer in Scheveni^jjpn met zoo groot succes het KurhaiSorkest geleid heeft. Uit Zurich kwam Valentin Andreae. En in den loop van October zullen wij het groole genoegen hebben, Willem Men gelberg bij ons te zien, die 'niet zijn gehee le kunslenaarsschaar van 't Am'sterdanif sche Concertgebouw den tocht naar Ham burg en Berlijn aanvaardt. In vreugdevol le afwachting zien de Berlijner kunste naarskringen het bezoek van den grooten Nederlandschen meester tegemoet. De beeldende kunsten roeren zich niet minder. Geen sprake ervan, dat vian de lallooze salons en kunsthandels in de stad de een of ander zijn deuren (split.'O öjk) hier is hei tegtendeel het geval: nieuwe ten toonstellingszalen worden gebouwd, de kunstmarkt 'bloeit. En niet minder ontmoeten wij hetzelfde verschijnsel op dat gebied, waar overal het kunstzinnig' leven van een stad zich I 1 ll II lil I ll—ll I le zijn. Rolt u hem goed in een deken en brenjg- hem er dan heen in een vige- lanle Hoe gauwer hoe beter. Adieu, mijnheer, het beste." Hij vertrok haastig en met groot ver langen naar zijn ontbijt, terwijl Carew weer iaan het bed trad, waar Archie lag1 te huilen Wij He laanratdng van dien vreemde. „Archie zal een heerlijk ritje hebben'', zei hij, zijn best doend, z'n stem zoo aanmoedigend mogelijk te doen klinken, „een heerlijk ritje in een .rijtuig' met papa." „Ben zoo moe", zei hel kind, „heb zoo slaap". „Een heerlijk ritje in de zon en dan tegelijk de zee zien!" Hij moest zijn lippen bevochtigen met zijn door den drank beslagen long. „Nurse zal je aankieeden." „Ik heb de zee gezien, ik wil niet meer." En C,arew''s eigten afkeer van het voor stel nam nog toe, toen hij zag den te genstand dien dit ondervond. Zoo in 't eersl verbond hij aan die onverwachte voorstelling1 vian het ziekenhuis, volstrekt niet de herinnering aan Mary; maar, toen hem die te binnen viel, schonk ze hem' groote verlichting. Ais het kind waarlijk ziek moest worden, ver van zijn moeder en Zijn familie in Londen, dan kon hij! toch niet beter Zijn dan daar onder (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 1