FEUILLETON. Ingezonden Stukken. Zuster Brettan's Liefde. HET VERLOSSENDE WOORD? RECHTZAKEN. Eagelsch van LEONARD MERRICK, ülftoe E. H. (NadTuk verttokSen$. BURGERLIJKEN STAND. Vfissinge n. BRIEVEN UIT BERLIJN. m meente Middelburg in Sectie F No. 2729 gedeeltelijk, en gelegen aan de achter zijde van de woningen aan den Noorde lijken Havendijk, worden uitgenoodigd daarvan vóór 3 October 1922 schrifte lijk kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders. Middelburg, den 19 September 1922 Burgemeester en Wethouders van Middelburg, P. DUMON TAK, Voorzitter M. VAN DER VEUR. Secretaris. Mijnheer de Hoofdredacteur! Weer hebben de meeste bladen het Uwe maakt een gunstige uitzondering kolommen gewijd aan de walgelijke ver tooning die men gelieft te noemen een bokswedstrijd tusschen Siki en Carpen- tier. Zij hebben ons de weerzinwekkende bijzonderheden van deze match, in wer kelijkheid een gruwzame vechtpartij tus schen twee spierproleten, waarbij de minst proletige tot bloederige pap ge stompt is, opgedischt. Zij hebben ons ver teld van het enthousiasme van het pu bliek, dat in deze berooide wereld we derom honderdduizenden beschikbaar had voor deze kannibalen-vertooning. Ja, een wereld waarin de groote geesten voor hongerloontjes arbeiden, en de grootste kunstenaars honger lijden. Waarin het schoone en goede verkracht worden om dienstbaar te zijn aan mate- rieele belangen, en waarin slechts geld beschikbaar is voor „sport" en oorlogs werktuigen om op andere wijze het menschdom tot bloederige pap te ver werken. Waarschijnlijk worden in de toekomst maatschappij aller bicepsen en kuiten ge meten en de winnaar tot heerscher ge proclameerd. Och sportsmen, gaat in je clownpakjes voor den spiegel staan en schaam je! Reuzenathleet, een ezel is sterker, reu- zenzwemmer, een schelvisch doet het veel beter, reuzenhardlooper, een muis is sneller! De mensch werd geen heer der chep- ping door zijn kracht en zijn snelheid. Neen, de geest is het, die ons de wereld deed beheerschen. Ja de geest gaat bui ten de wereld uit, meet de afstanden naar zon en maan, bereikt de sterren, gaat daar verre voorbij, verdiept zich in de oneindigheid, waar hem door een goddelijke stem de eeuwige waarheden van godsdienst, kunst en wetenschap ge openbaard worden. En ondertusschen juichen tienduizen den over het feit, dat op ons aard bolletje een paar kaffers elkaar hun body stuk slaan of wat jóngens een bal in een netje schoppen. Daar lees ik in de ochtendbladen dat Carpentier's manager gezegd heeft, dat Siki een aapmensch is, waarschijnlijk zeer terecht, en dat de ideaal-bokser zou zijn een „goed gedresseerde aap". Ziezoo, daar hebben we in enkele woorden van onverwachte zijde de waarheid. Hoor, hoe we op 't hellend vlak zijn, de aap is het ideaal van de tegenwoor dige menschheid. Nog zijn we er niet, er zijn nog en kele groote geesten. Laat ze verhon geren of boks hen heer en haal een gorilla uit het bosch en maak dien tot koning der aarde! AUG. K. DE JONG. Kantongerecht te Middelburg Dootr het kantongerecht zijn veroor deeld wegens overtr. der Iluurcomimissie- wet: J. A. P. van W., Vlissingen tot f200 b s. 100 d. h.; overtr. arbeidswet: A. G. Geau tori seerde vertaling near het O 49). i. Om zijn woord jegens liaar niet ge stand te doen en toch tot haar te spreken, was iets', waar hij enkel toe 7.on kunnen overgaan, als hij overtuigd was, als zij vol geluk naar hem luisteren zou. Als hij zich echter vergiste en te gauw sprak, dan bejgjing: hij daarmee niet alleeij een onrecht, maar verbrak ook den eenigèn band, die nog) tusschen hen was, doordal hij hel haar onmogelijk maakte, om verder te blijven. En tóch, hoe dat nu te raden'? Hóe, zonder spreken er zich zekerheid van te versohaffen, oi' ze hem' nu mtel andere glevoelens zou aanhooren. Wat zou hij weten op1 te maken uit de diepsgrijZe ootje n, uit dat ernstig gelaat, de slanke gestalte in haar verpleegsteroos t u urn; als hij zoo af en toe naast haar stond, blik en stem in be dwang houdend? Hoe kon hij nu op een andere manier weten, of zij voor hem! voelde, dan door het haar te vragen? En boe kon hij het hlaar vragen, eer hij reden had, om te vermoeden, dat het J. D., Haarlem, tot f 50 bi s. 25 d. h., Gj B. van Z., Vlissingen tot f 25 b. s. 25 d. h C. van S., Middelburg, tot 5 b. s. 5 d. h.; overti'. Jachtwet: F. B., Rilthem', tot 120 b. s. 20 d. h.verbeurdverkla ring vap 't geweer of te betalen f 30 s. 10 d. h.; overtr. art. 455 te lid nioi 4 SWb. F. K.. Souburg; tot f 10 b. s. 10 d. h.zit ten op een hondenkar: T. 'de V., 's-He<\- renhoek tot f 0.50 b. s. 1 w. t.vuilnis op verboden plaatsen storten: B. D., Vlis singen tot f 1 b. si. 1 d. h.; vrijgesproken zijn- A. D., Vlissingen, overtr. jachtwet II. L., Vlissingen, overtr. boter wet: i. z. B. Mam H., den Haag', overtr. art. ,424 Swb. is de dagvaarding' nietig verklaard. Overtr. Drankwet: P. M., wed. P. P., Vlissingen, tot 2 maal f25 b'. s. 2 toiaat' 25 d. h..; overtr. Motor en R. R.: P. J. Q., Middelburg', tot f 10 b. s. 10 d. h ketsen zonder licht en 't fopgèven van een valschen naam': J. G., Middelburg), tot f 0.50 plus f 10 b'. s. 1 plus 10 d. li.,; overtr. Visscherijwet: C, M., Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h.; op verboden plaat sen schelpdieren rapen: C. van B., J. van B., 1 ei den Arnemluidcn, ieder lot 0.50 b. js. 1 d. h., A. J., K. M., beiden Middel- blug, J .vpn B., K. H. J. de V., allen Ameanuiden, W. van B., J. J., J. de N., Ji. de N., allen aldaar, allen tot f 1 b. s. 1 d. h.; overtr. at.r 4275 SWb1.: C. Ji., Bigj- (gekerke, K. de W., A. B., beiden Kou.de- kerke, ieder tot f 3 b. s. 3 d'. h.; de Schelde bevisschen zonder doosent: W. K., VliSsingen tot f 1 b. si. 1 d. h., K. v. d. K., Vlissingen tot f 0.50 'b. s. 1 w. 1 F. B. V., Vlissingen tot f 3 b'. s. 3 d. h' de wegen in verboden richting berijden: J. T„ Middelb'urgf, tot fl b. s. t w. tl'. L. do W., S. C., beiden Middelburg, ieder tot f2 'b. s. 2 d. h.; overtr. Leer plichtwet: C. de M., Middelburg tot f 0.50 b. s. 1 d. h.overtr. Verkeersverordeniag Vlissingen: P. de K., Oostkapele, W. A., Koudekerke, ieder tot f2 bi s. 2 d. li.; zitten op den keermluur van het droog dok; K. M., Middelburg, 'tot f 0.50 b. S'. 1 d. li.overtr. art. 460 Swb.J. B., Bitthem' tot f3 bi s. 3 d. hi; overtr art '314 Swb.J. M., Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h.; overtr. IJkwet: A. 'd'e M., Zaan. daim tot 5 tolaal fb. s. 5 m'aal 1 id'. h. zich op de belwerken buiten de paden bevinden: J. M., Domburg', tot f0.50 b. s. 1 w. t.op senaat toet geld spelen: P. V A. M., W. A. S.., allen Vlislsjngen allen tol teruggave aan ouders'; op verbo den plaatsen 't voetbalspel beoefenen: Th. S., A. de K., beiden Middelburg no. 1 lot lerugjgiave aan zijn vader, not 2 tot f 1 b' s. i wit.; fietsen over wandelwe gen: P. J. H. v. d. V., Middelburg' tot f 1 b. s. 1 wi. t. Op straat vuilnis werpen: C. B., Vlis sing'en tot f 2 b. s. 2 d'. h.; een h;ond niet voorzien doen zijn v,an een mluilkorf: C. J. M. L„ Middelb., tot f 2 b. s. 2d. hlzicli terwijl men op een rijreviel gezeten is; door een in beweging zijnd voertuig) laten voorttrekkenM. de L., Middelburg', tol f' 3 b sl 3 d. h.; fietsen over klinker paden M. H. de L., Middelburg tot 1' 1 b. 1st. 1 d. lil, R. E. J. BI, Vlissingen f 0.50 jbt. s. 1 twj.t.rijden toet een rijwiel zonder stuurstang vast te houden: .T. G., Middel burg tot f2 b. s. 2 d. h.; fietsen zonder licht: L. W. IJ., P. B., M. 01., C A G, lallen Middeburg', D. V., P. E., J. A. J., allen Vissingen, C. IJ., H. S., A. M., allen DombUrg. .T. L., Sermosk'erke, allen tot f3 b'. ,s. 3 d. h.; I. J. H. P D, IJ ,M 'H E. de Z., hvr. van VVL. C. van 'der P., beiden Vlissingen, J. A. d'e R., A. C. S., Wed. N. de Iv., beiden Middelburg', ial_ len tot f,2 fol. s. 2 d'. hfietsen zonder bel: F. H. L., Wolphlaartsdijk tot f 1 b. g. 1 wil-, G. H. M., Vlissingen tot f 2 b'. s 2d. h.' dronkenscbjap: J. S., Vlissingen lol f 3 b. s. 3d. li., Wi. Bf, Vlisfs. tot f 5ib.is' 5 d. h.; A. F. I„ 'Middelburg tot f 10 b. is 10 d. h., W. R., Nieuwland, L. S., Ar- netoaiden ieder tot f 15 bi s. 15 d. li., I>. M., Middelburg', tot 7 d. hechtenis. \jan M. D. P. L. H., Middelburg, overtr. pol.-verord. is op grond van de lichtheid van 't feit, geen straf opgelegd tmmwn—imi—mu zoo was. Het leek hem, dat de aard van hun samenzijn een onoverkomelijke scheids muur tusschen lien vormde. Hadden ze vrijer uit kunnen spreken, dan zou er toch althans een straaltje van waaTheid te onderscheiden vallen; en, toen zij er een jaar geweest was, besloot hij' nu toch eens een gelegenheid te zoeken, om' haar alleen te sprekenom1 m'et haar te spreken, al was het dan niet over da dingen, die hem' het naaste aan het hart lagen, dan toch niet over zulke zakelijke onderwerpen, als waartoe hun conver satie in het ziekenhuis zich bepaalde. Zulk eeng elegjenheid deed zich echter niel makkelijk voor. Het was heel lastig om zoom plannetje te beramten, zonder zich te Vei-raden; en als hij zagj.de moeilijkheden, die er nu aan verbonden waren, dan leek hij vroeger toch al in con veel beter conditie verkeerd te heb ben, zoodal hij er zich met recht over verwonderde, dat hij' er toen niet veel meer gebruik van had gemaakt. Hun om- g!an(g op de villa, nog gedurende het leven van zijn moeder, scheen vergelijkender wijs, hem alle gelegenheid geboden te hebben, die hij nu miste en dikwijls dacht hij niet hartstochtelijk verlangen teru$ man dien lijd, zich' verwijtende, dat hij dien toen niet naar waarde had geschal. Het huis was nu verhuurd aan een dame met Lwee kinderen. Mary kwam er dikwijls voorbij en z'if herdacht dan ook die periode, ofsicholon met niet zoo groote melancholie. Op een oebtend^toen Van 21 27 Sept. Ondertrouwd: J. de Nooijer 29 j. en N. Marinissen 28 j.; A. DusterWald 29 j. en M. J. iSieptaann 24 j.; F. JI. P. Snijders 42 jf en Ct M. Freijser 43 j.; A. van Asperen 29 j. en A. Winters 22 j.; M. Brunke 30 f. en J. Grootjans. 29 j.; A. Uaringa 26 fj. en P. Minderhoud 19 j.; C. fclc Jonge '24 j. en M. J. Jansen 295. Getrouwd: C. M. J. Molijn 26 j. en M. D.' t Jaeckse 22 j.; C. J. Ardewijh 25 j. en .L. de Nooijer 23 j. 0 Bevallen: M. W. Plasse geb. de Vriesz. P. [Wittekataip igleb. Pape z.; C. P'. Ml. Gorveleijn geb. Coppijh z.; M. de Reg't geb. de Kok d.; P. Üe RijCke gjeb. -'Roose z.; K. C. Kentin geb. Geluk z.J. M. ,Grool geb. Homburg z.; P. de Jonge geb. Buijs z.; J. Krol geb. Keersemaker d.; W. E .Geeve igeb. Buisman d.S. F. de Vuij'St geb. Verplanke d.; .1. ide i'Vries geb. Bostelaar d. (levenloos); J. Wijnands geb. de Nooijer ld.J. de Vries geb. ide Bad d.; H. A. Versteeg geb. V. df^(Leeuwiz:. OverledenW-. K. M. Götte, man van •T. W. v. d. Stok 72 j.'A! Gel jon, 'man van E. de Kam 73 j.; J. B. Renier, to'an ivan M. S. C. Janssens, 60 j.; S. J., NI v(. de Meulen jd. 17 j. Roes. Van 2628 Sept. Ondertrouwd: J. Reijerse jm. 32 j. mót J. R. 'L. Maas jd. 26 j.; 'Getrouwd: J. IJol jm. 25 j. met J. C. Baarends jd. 28 j. Bevallen: E. C. Voois gjeb. Geluk d.; M. M. Th. Simons geb. Borghjgraef d.; M. E. Penning's geb'. ten Dam' z. Zierlkzee. Van 15—29 Sept. Getrouwd: L. Jonker jm. 27 j. en J. H. Fritzius 'jd. 23 J. Tb v. Wessenbrug^je -jtai. 27 j. en J. P. Peitte jd. 25 j. 1 Bevallen: A. A. Kou wen berg! gjeb. Du- son z. Overleden: J. de Bakker 29 j. ongjeh. d.; P. van der Werve 84 j., 'weduWe 'van M. Willem'se. Buitenland. No. 63. De sprekende film. Berlijn, 19 September. Sedert de bewegende beelden der ci- nematographische apparaten over het doek trekken, hebben tallooze men- schen zich met het probleem bezig ge houden, hoe men de film, die zich aan het oog vertoont, atfoustisch zou kun nen aanvullen. Het geluidlooze bewe gingsbeeld werd altijd als iets onvol komens gevoeld, en reeds bij de eerste projecties nam men de muziekbegelei ding te hulp. Maar als ideaal stond toch altijd voor oogen een uitvinding, waar door het mogelijk zou zijn tegelijk met het optische beeld ook de klanken van 't voorgevallene, de spraak der optre dende menschen op te vangen en weer te geven. Eerst probeerde men het daardoor, dat een gramaphoon met de cinematograph in verbinding werd gebracht. Wij allen herinneren ons reeds voor jaren terug dergelijke proefnamen, die tenslotte niet doorgezet konden worden, omdat de lint vormige beeldenreeks en de plaat van den geluidgever het tot geen „synch- roniteit", geen gelijktijdigheid van weer gave der gebeurtenissen konden bren gen. Op deze manier ging het dus niet; en de uitvinders zochten naar nieuwe meer betrouwbare methodes. Thans schijnt men het doel eindelijk nabij te komen. Eenige maanden geleden trad in Zweden de ingenieur Sven Berglund met zijn „Photophon" op, en zoojuist zij er lanjgs ging, stond de deur open: de kinderen kwamen ei* uit en ze kon zoo even de ball binnenzien. Ze ginglen den stoep af, met schopjes' en emtoertjes zeker .op weg naar het strand; net als zij'. De oudste zal een jaar of neigen zijn geweest, en, omdat zij' uit dit haar zoo 'bekende huis kwamen, voelde Mary een soort droeve belangstelling Jn hen. Terwijl zij zoo voor haar uit liepen qp het trottoir, overlegde ze bij' zïchzelve, in welke kamers ze wel zouden slapen en of die ei- nu dooi* de andere inrichting ook heel anders uitzagen. Ze zou eens probeexen, dat ze ze even aansprak, als ze eenmaal op het strand waren. Maal loon. men weet, hoe dat gpat, als men, door een drukke straat loopende, op eens een galaat ziet, dat zoodanig1 de blikken boeit, dal al het andere er voor wegvaltWant ze zag' Seaton GarewHet hai't klopte haar tot in de keel en ze kon de oogen niet van hem afhouden; ze moest he'm blijven aan- slaren. Ze kwamen steeds dichter naar elkaar toe en hij keek haar ook aan. 'Ze zag, dat hij 81 aar Jierkepcje en wendde hel- hoofd af. De mènschen rechts en links gingen wat uil den weg en ze wais hem' voorbij, 't Had juist vijftien seconden ge duurd; maai" toch kon ze zich in het geheel niet meer herinneren, waaraan ze had gedacht, toen ze iie>m' zag'. Die vijftien f seconden hadden haar meer ontroering bezorgd dan heel hi et vorigie jaar! De knieën knikten haar. Ze meende, dat hij die week in den schouwburg, möest zijn; hebben in Berlijn 3 jonge Duitschers, de heeren Hans Vogt, dr. Io Erigl en Joseph Masolle het resultaat van lang jarige proefnemingen naar buiten be kend gemaakt. Op een matinée demon streerden zij hun uitvinding en verwek ten algemeene verbazing bij de genoo- digden, uit p.Ile kringen der Duitsche hoofdstad, waaronder Albert Einstein met gespannen aandacht de merkwaar dige gebeurtenis volgde, die zich hier afspeelde. Het doek gaat opzij en een bekende Berlijnsche tooneelspeelster wordt zicht baar. Zij spreekt een proloog, en nauw keurig overeenkomstig de bewegingen van den mond en van het geheele gelaat worden de woorden, zinnen en verzen hoorbaar. Nog is de absoluut natuurge trouwe weergave van de menschelijke spraak niet bereikt. De woorden klinken alsof men een valsch gebit of een paar steentjes in den mond heeft, de sis klanken komen nog niet goed tot hun recht. Maar men verkrijgt niettemin den indruk van een volkomen samentreffen van beeld en klank en na! weinige se conden gelooft men niet meer een pho- tographische gestalte te zien, maar een levend mensch te hooren spreken Veel beter gelukt 't experiment nog met in strumentale muziek. Weliswaar niet bij alle instrumenten. Het klavier b.v. klinkt nog wat dun en metaalachtig. Maar een cello-voordracht, een vioolstuk, een kla rinet-solo of een voordracht met de xylophoon werd zonder eenige fout, met verbluffende echtheid en bedriegelijke natuurlijkheid weergegeven. Het is niet te veel gezegd: men heeft werkelijk de illusie in de concertzaal te zitten. Verscheidene andere vertooningen ga ven echter minder goede resultaten Scè nes uit een éénacter van Heyermans: „De brand in de Jonge Jan" waren nog niet duidelijk genoeg, hoewel men niet slechts de woorden van den acteur, doch ook de voetstappen, 'het toeslaan der deuren, de bel van den rechter (want het stuk speelt zich af voor de recht bank) kan hooren. Bij een zangeres liet het apparaat ons ook eens geheel en al in den steek. Daarentegen was de uit werking van de proloog uit de „Paljas", die door den zanger Bronsgeest gezon gen werd, verrassend; slechts een kleine klankversterking bleef hier te wenschen over. Vertooningen met dieren gaven reden tot algemeene bewondering. Het gepiep van een klein varkentje, dat een man in zijn arm houdt, het geblaf van een hond en het krassen van zijn nagels op de houten bank, waarop hij staat, klinkt als absolute werkelijkheid. De onbewustheid der dieren draagt daartoe veel bij. Hier vooral zijn beweging en klank volkomen één geworden; deze proefnamen leveren het bewijs, dat de uitvinding der drie heeren niet slechts op den goeden weg is, maar ook reeds als met succes bekroond is te beschou wen. De techniek dezer uitvinding is wel is waar gecompliceerd genoeg. De „acous- tische film", zooals zij genoemd wordt, had niet slechts een vraagstuk, maar een heele serie problemen od te lossen. Al lereerst gaat het er om, de van de scène uitgaande geluidsgolven in electriciteit te veranderen, om hen dan in licht om te zetten. Tot dit doel werd een bijzondere op een nieuw physikalisch principe be rustende microphoon, de z.g. „kalhodo- phon" uitgevonden. De daarin optre dende electrische stroomen, die met de grootste nauwkeurigheid met de geluids golven overeenstemmen, worden dan door een, met bijzonder geconstrueerde kathodenleidingen uitgerusten versterker op die sterkte gebracht, die voor de optische lamp noodig is. De lichtwer kingen dezer lamp worden dan door een spleet op het loopende Rlmlint aan de zijde der beeldenreeks geohotographeerd waardoor de in licht omgezette geluids golven evenals het optische beeld op masr, toen ze bij den nuiziekliandelaar! een affiche zag, durfde ze er toch haast niet bij' stilstaan, uit vrees; dat hij haar somS mocht nakijken. Opgewonden tie'p ze verder. Ze was Vervuld vlan een tril lende vreugde, waar ze rzich geen reken schap vanjg af, nóch ze Verder ontleendde. Ze vond, dat het gelukkig was, dat ze ieen paai' m'inuten vroeger dan gewoonlijk uit het ziekenhuis iwias weggegaan, anders zou ze hem' jmtaers misigfeloopen zijn. „Misgfeloopen", zoo heette hel in haar ge dachten. Ze was benieuwd waar hij eigenlijk logeerde; in Welke straten zijn iamlbtsbuurt lag'. Wat voelde zé zich toch nog' altijd Vreemd op de plaats. Nu was zte er lal drie jaar, en nog wist Kleldattoel. Bij het omslaan van een hoek zag1 ze een tweede aankondiging van den schouwburgdatmaal op een schutting. Het 'wlas Maandag en het papier glom noig' van de stijfsel wa,armee liet pas werd opgeplakt. Ze was nu voor het ge zicht verborgen en een paar minuten stónd ze stil, den inhoud in zich opne mend met verslindenden 'Mik. De naam van zijn vrou'w stond niet vermeld; hel was ook niet hun eigen gezelschap; hij vervulde er een plaats in. Ze spoedde zich voort. Die ontmoeting had zeer prikkelend op haar gewerkt. Zonder' te weten waarom, was zij opge togen. De lucht leek zachter; het leven pittiger. Zij verlangde naar haar lieve* linlgsplekje op het strand, Waar ze zich dan geheel aan haar overpeinzingen zou kunnen overgeven. het negatief en het positief der fiitn wordt uitgedrukt. De techniek der reproductie is even zoo kunstig gevonden: het omzetten van de inwerking op het negatief in 'licht, dit weer in electriciteit, en ten slotte de electriciteit weer in geluid. Geen pho" nograph is hierbij behulpzaam, doch een langs electrischen weg in trilling ge bracht membraan doet de overdracht der klanken plaats hebben. Men kan zich voorstellen hoeveel moeilijke en langdurige laboratoriueaar- beid er noodig was om al deze combi naties niet slechts uit te vinden, doch ook het in elkaar grijpen en nauwkeurig functioneeren er van tot stand te bren gen. De omvang van dezen arbeid mag daarnaar afgemeten worden, dal de drie uitvinders meer dan 150 Duitsche en bijna 300 buiteplandsche patenten ttioes- ten aanvragen om de wettelijke bescher ming te verzekeren voor hun geheele serie uitvindingen. De buitengewone practische bruik baarheid van de uitvinding berust vooral daarop, dat beeld en klank op hetzelfde celluloidlint gebracht zijn, waardoor zij 'dus onverbrekelijk verbonden blijven en daardoor bij de opvoering een gelijktij digheid waarborgen, die niet verstoord kan worden. Het is een klein wonder, wat hier volbracht is. Zonder meer is het ook mogelijk de acoustische film in elke bioscoop op fe voeren. Want overal kan men de daarbij noodzakelijke klank reproductie-installatie met het projectie apparaat in verbinding brengen, overal kan men ook achter het doek de repro ductie-installatie opstellen, die door een. electrische leiding met de cabine verbon den is en elke gewenscht geluidssterkte kan te weeg brengen. Hoewel het sys teem in zijn geheel in vele opzichten nog voor verbetering vatbaar is, twijfelt in Berlijn toch geen vakman, die deze eer ste opvoering bijgewoond heeft, er aan, dat deze correcties ook gelukken zullen. Men mag in de energie der uitvinders vertrouwen stellen, en mag gelooven, dat zij niet zullen rusten, voor de laatste fout terzijde gesteld is. Als men terug denkt aan de eerste cinematografische opvoeringen en zich de slechte, onvolko men en door wonderlijke storingen on derbroken beelden herinnert, die daarbij op het doek verschenen, en als men denkt aan de grootsche ontwikkeling der optische film in de laatste 10 jaren, dan krijgt men de overtuiging, dat ook de nu ten doop gehouden „sprekende film" de kinderschoenen gauw ontwas sen zal zijn. Dan echter beteekent de uitvinding van Vogt, Engl en Marsolle een omwenteling op het gebied der cine matographic. Niet alleen dat geheel nieu we opvoeringsmogelijkheden ontstaan, dat bioscopen in kleine plaatsen zich geheel en al de muzikale begeleiding besparen kunnen, dat een nieuwe beko ring voor deze eeuw der techniek ont staan is maar ook voor de weten schap en het onderzoek naar menschen en hun kunst kan deze uitvinding onbe rekenbare gevolgen met zich slepen, als men later daadwerkelijk in staat is de verschijning en de stem van een groot man, een redenaar, een tooneelspeelster, en zanger, gestalt en spel van een be kend musicus tegelijkertijd documentair vast te houden. Wellicht zal men ook op deze wijze in de toekomst eens er toe komen, dat men in elke kamer met de geschikte electrische aansluiting n con cert of een klein tooneelstuk kan doen plaats hebben! In elk geval is het prin cipe, waarnaar men zoolang zocht, ge vonden. Het is gelukt de klankweergave van alle knarsende bijgeluiden der pho- nograaf te bevrijden, en nog maar wei nige stappen behoeven gedaan te wor den die nog wel zeer moeilijk kunnen zijn of de kunst om natuurgetrouw het werkelijke leven uit te beelden en voor de toekomst vast te houden, heeft een nieuwe overwinning behaald. Dr. MAX OSBORN. En wlat was hij weinig' veranderd! Ja, eigenlijk in 't geheel niet. Hij: zag er net uit lals hij gëdaan Tiad. En toch' moest hij Veel doongem'aakt hebben sinds den avond dat zij scheidden. Ach, hoe kón zlij die Scheiding' toch ooit vergeten, die staiart minder knagende gaan voelen! Het iwlas betreurenswaardig; dat iels op het oog'en'Mik zelf je zoo geweldig kon aan doen, toaai* dat je er niet eens heftig door Ig'etroffen blééf. Wal een verspilling van opgewondenheid toch eigenlijk! Kinder- iach(f:g gedoe: heel dat liefhebben en haten, treuren en verblijden, dat dan toch jz'oo sterk kon z'ijo in het leven als het voortschrijden van den tijd. de tus- schenkotost Van een gebeurtenis, die er geheel buiten stond, dat ééns zoo vter- tjerend-sterke gevoelen niet ander-; dan tot een dorre herinnering inhakte. Ze viel neer op de b'artk, die tegen de helling van het strand stond. De zee lag daar vóór haar, glad als een spiegel, tod ar toch in een nevel 'glehuld, op één heldere plek na aan den horizon, w*aar het straalde van het licht. Ze vestigde haai* blikken op de zee en zag haar Verleden. Zijn steto trof echter haar oor,, nog éér ze zijn voefsLap1 had vernomten. „AJary", 2ëi hijen z'e wist dal hij haar gevolgd itvas. (Wordt vervolgd!;

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 2