Maan dag <18 September 1922. 163* Jaargang BINNENLAND. No. 220. STEEDS I8EEB WMRPE Groote uitbreiding der CABJSJÉkUX-eolleetia voor Uwe Sunlight- Lux^doozen-uitknipsels. Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig Koopt steeds Jheele doozexiT Eischt van Uw winkelier de ongeschonden doos; zoo U dit niet doet, wordt U benadeeld. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. - VLAARDINGEN. UIT STAD EN PROVINCIE. COURANT. HE* LIED VAN SCHIJN EN WEZEN. "W* zijn nu sedert Mei in het belas tingjaar 1922/23, waarin de aanslagen voor de inkomstenbelasting1 en de ver mogensbelasting berusten op het eer ste ïoalaise-jaar 1921. En nog altijd brengt iedere maandstaat der Rijksmid delen meer geld dian 't vorig jaar: in Augustus lr/a millioen meer dan in Augs. '21, en in de eerste 8 maanden 31/2 mil lioen meer. Wat blijft er nu over van de voorspelling van een daling der op breng»-^ Daar blijft dit van over: dat in de op brengst van de rijksinkomistenbelastinigi nog Altijd zoo goed als niets voortspruit uit den dienst 1922/'23. Want van de 86.6 millioen die deze belasting in de eerste acht maanden van dit jaar opbracht, (tegen 76 millioen in de eerste acht maan den van '21) was' slechts 1.4 mlillioen een betaling van den dienst '22/'23, en vsasf 85.2 millioen een betaling van den den dienst '21/'22 of vroeger, d|us be rustend op de inkomens uit de goede Jaren, die inderdaad tot veel hooger aan slagen leidden, dan men had durven ra men, denk zij ook de vele nieuwe aansla gen die werden uitgereikt door de hoo- gjere ioonen. Mjaar in de opbrengt deze»' belasting voor de eerste acht maanden van dit jaar heeft men nog géén weerspiegeling van d« in '21 gevolgde inkomen-daling van kapitaalbezitters en ook niet van de toen bij eenige maar dit jaar bij nog meer vakgroepen ingevoerde loonsverla- giny, en van de werkloosheid. Hetzelfde geldt van de opbrengst der vermogensbelasting'. Die bleef vrijwel ge lijk: 10.5 millioen in de eerste acht maan den van beide jaren. Maar dit jaar is ook daarin slechts voor een zeer klein deel het eerste slechte jaar '22 verant woord want slechts ruim' één ton van die Ü0.5 millioen was een betaling van de op dat jaar berustende belasting dienst *22/'23. De rest, dus 10.4 millioen be rustte op het goede jaar '20, of nog vroe ger. En als we er dan op letten, dat in weer wil van die 10.5 millioen méér opbrengst De inkomsten van bijna èlle kapitaal bezitters zijn sterk gedaald; daarbiji is nog' later gekomen een daling ,van loon van steeds meer gesalaTieerden. Dat móet zijn terugslag vinden in de opbrengst van deze belasting. Optimisme op grond van de jongste belastingcijfers is dus niet gerecht vaardigd. Daarmee is natuurlijk niet alles ge zegd over de financieel® positie van het Kijk. Er is door velen voorspeld, dat het tekort voor 1922, dat oorspronkelijk op 40 millioen werd geraamd, zou blij ken te zijn gestegen tot minstens 100 millioen. Hoe het met dat vooruitzicht staat, zullen we wellicht Woensdag a.s. lezen in de millioenennota. DE KONINGIN IN NOORWEGEN De ontvangst van de Koningin en den Prins in Christiania moet bijzonder har telijk zijn geweest. Minister v. Karnebeek heeft een onder houd gehad met den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Mo- winckel, over de Spitsbergerkwestie. De Noorsche Minister zou zeer tevreden zijn over het resultaat. 1 DE VLOOTWET Naar de „Courant" verneemt worden aan de betrokken departementen voor bereidingen getroffen voor een herziening van bel Ontwerp-Vlootwet. DE NEDERLANDERS TE SMYRNA. De directie van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. deelde aan Vaz Dias mede: Volgens via Griekenland ontvangen be richten valt af te leiden, dat de Neder- landsche stoomschepen „Deukalion" en „Stella" op 14 dezer van Smyrna zijn ver trokken. De toestand in de stad is biuiten- gewoou drukkend. Bij de directie der Mij. van de inkomstenbelasting; van 1.5 mil- 'is bericht ingekomen, dat de leden van de Xioen meer voor de grondbelastingvan j firma, die haar te Smyrna vertegenwoor digt in veiligheid zijn. Diaar het voors hands onmogelijk is in de haven van Smyrna te laden en te lossen zal de K. N. S. Mij. voorloopig niet aandoen. Het ministerie van buitenlandsche za ken meldt, dat het s.s. „Deukalion" naar Zweden is vertrokken terwijl de bestem ming van het s.s. „Stella" onbekend is. Waarschijnlijk zijn de consul met de Hol- LundsChe vluchtelingen aan boord'. m. 3 millioen meee van de suikeraccijnsvan 2.3 millioen meer van het gedistilleerd; van 7 toillioen meer van de successie, dat in weerwil van die 27.3 millioen méér toch in 't geheel slechts 3i/a millioen meer werd ontvangen ,dan voelt men wel dat het met andere middelen er slecht aan toe moet zijn. En dat is ook zoo, vooral in die belastingen waarin zich nu reeds dadelijk de malaise openbaart. Zoo daalde bij '21 vergeleken, in millioenen uitgedrukt, die opbreng»! van: div. en t. bel. van 16.7 op 9.1 7.43 gesladit van 7.7 op 6.2 1.5 zegelrechten van 13.3 op 11.5= 1.8 registratie van 22 8 op 13.3= 9.5 personeel van 10.4op 9 =1.4 Samen geven reeds die vijf middelen Stsn achteruitgang van 21.8 millioen. En ook een achteruitgang bij de ra ming dezer middelen, die voor acht twaalfden voor dit jaar werd geschat: voor div. en t. bel. op 10 millioen, ge slacht 8.3, zegelrechten 14 millioen, re gistratie 26 millioen, en personeel 14 millioen. Die achterstand bij de raming vraagt ook in ander opzicht de aandacht. Want hoewel de successie, zooals we schre ven 27 millioen opbracht, of 7 millioen meer dan in de eerste acht maanden san '21, was acht twaalfden der raming dit jaar 33 millioen. rti het geheel is de achterstand bij de ramTng van de hierboven genoem de vijf middelen plus die van de suc cessie: 30.6 millioen. Dat toch de to taalopbrengst van 290.9 millioen slechts STOPZETTING VAN WONINGBOUW TE ROTTERDAM Naar de „Telegr." uit Rotterdam1 ver neemt doet zich door de te hoogte huren van den nieuwbouw (f 700—f 1000 voor een hoogst eenvoudige wooingj) het gevaj voor, dal in een tijd van woningnood in hel Westen o.a. aan den Beukelsdijk, hee- le reeksen woningen te huur staan. Naar aanleiding daarvan hebben de Igroole bouwers aldaar zich verbonden gedurende één jaar geen grond meer aan te koopen en geen woningen meer te bou wen. Mede door het stopzetten van alle gemeentelijke bouwplannen door den wet houder voor de „Volkshuisvesting", den dend vermeerderd, dat dit niet meer heer De Meester, zal dus binnenkort goedschiks gaat. Bovendien, in tenten en niet san woningbouw worden gedaan. in de vrije natuur komt alles beter uit. Reeds zijn er meer dan 1200 bouwvakar- j Mede een gevolg van de weersgesteld- beiders ingeschreven voor steun. 1 en te s.tellen op f 700; m ue verordening op den vièeschkeu- ringsdienst nee aangeven van huisslach tingen te doen geschieden ten huize van den Directeur Veearts, en de mogelijk heid te openen, dat gestorven en 111 nood gedoode dieren ter plaatse geke'urid worden; afwijzend le beschikken op de subs, aanvrage van de Politiehondendressuur- ver. en de Alg. Ned. V. „Het Groene "Rrius*. Voorts geven B. en W. den raad in overweging om over te gaan lot intrek king' van het besluit tot het aangaan van een geldleening ad f 75.900 en om te besluiten tot het aangaan eener leemnj groot f 235.150 tegen den hoogst moge lijken koers, rentende lén hoogste 6V4 pet. 's jaars en af te lossen in 27 achter eenvolgende jaren. Zulks in verhand met den bouw van bijzondere scholen, den aankoop van het rijkslandbouwproefsta- tion, en de stichting van een gebouwtje \oor den Vleeschkeuringsdienst, waartoe in vorige vergaderingen door den raa'd is besloten. In de Vrijdagavond te Bieziejin- g e gehouden vergadering van de ver. wijkverpleging werd in de vacature A. Ginseman tot voorzitter gekozende heer 1J. Fraanje en als bestuurslid werd ge kozen burgemeester Bierens. Zaterdag hield de Floraliavereeni- gmig te Iers e(ki e in twee lokalen der openbare school op het dorp een tentoon stelling van de door haar ter verzorging en opkweeking uitgereikte bloemen. De lokalen boden een prachtigen aan blik. i Er waren 140 verzorgde bloempotten en 27 prijzen. De enp'ee's brachten f 80 op. DE TENTOONSTELLING EN FEESTEN TE IJZENDIJKE. Een drietal jaren zijn verloopen sinds de laatste tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw werd gehouden, vanwege de Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw in het voorm, IVe District van Zeeland. Was toen Sluis aan de beurt, nu waren te IJzendijke de verschillende inzendingen bijeengebracht voor de ten toonstelling op 16, 17 en 18 September. Hoeveel malen is de barometer ge raadpleegd, hoe vaak de lucht met ang stige oogen bekeken, hoe dikwijls zijn verzuchtingen geslaakt over het immer buiïge, ongure weer. En dat te meer omdat voor het welslagen van een ten toonstelling als deze goed weer een eer ste vereischte is. Vrijdag, de dag der inzendingen, span de dan ook wel de kroon in onaan genaamheid en juist de dag waarop zoo veel moest gedaan worden. De IJzendijkenaars troffen het dus niet. En toen wij dan ook ter bestemder tijd te IJzendijke kwamen, was het eer ste dat we hoorden, dat alles wat was achteruitgesteld. Geen wonder, het ter rein, een weide van den heer Gustaaf Daens, was dien dag zeer drassig en geen sprake was er om voortgang te kunnen maken in den opzet en aanleg van tenten en perken enz. Want waar in vorige jaren de tentoon stellingen konden worden ondergebracht in zalen, de inzendingen zijn zoo bedui- (Ingez. Med.) heid was het feit, dat van een eigenlijken aanleg van perkjes geen sprake kon zijn. En het mag een wonder heeten, dat alle inzendingen nog zoo tot hun recht komen. Hopen we nu maar, dat het weer goed 1 1 1 j blijft, dan is alle teleurstelling wel niet Uit Middelburg vergeten, maar toch verminderd bij de C11 MVllao Bij de politie werd gisteren aan- IJzendijkenaars, die zoo flink toonen het 4.4 millioen1 ten" achter blééf" "hij Öe ra- ^ftc et;d,aan van diefstal van 4 mud aard- op prijs te stellen, dat Ooft- en Tuin- ming' over acht maanden dié 286.4 be- jaPPelen en laLer van een portemonnaie bouw hare tenten aldaar heeft opgesla- bedroeg, is alleen moeeliik door dat er 5mel &eld uit een Pantaloa van een der gen. Een 13-tal poorten, de eene ver- -i- - voetballers in het kleedlokaal op liet ge- 'meldende de eigenlijke aanleiding van meentelijk sportterrein. -het feest, de andere op de muziek oj één zelfs op heide, want een dichter liet Uit VlIssinBen. [er op zetten: Ooft en tuin, tram en ba- Gisteravond te 8 uur kwamen op de zuinde straten versierd met sparren, reede van Vliss'jngen ten anker de een groot aantal vlaggen, het laat den Ilaliaansche oorlogsschepen „Ferrucio" bezoekers duidelijk zien, dat men in een bijzondere factor was, die dezen achteruitgang te niet deed. Die factor is te vinden in de inkom stenbelasting'. Hoewel de eerste acht maanden van '21 deze belasting 76 mil lioen opbracht, was de raming' zeer zui nig' gesteld, zoodat voor acht twaalfden van dit jaar slechts 58 millioen was ge- en „&rn M&rtino"; op het eerste waarvan IJzendijke van feesten houdt. Als straks schat. De werkelijke opbrengst was 86 zicb de Italiaansche kroonprins, prins de de jury moet gaan keuren èn straten èn millioen. Dat wijst er ten eerste op, dat het Piémont, bevindt. Hedenmorgen te half poorten, zal zij een moeilijke taak hebben _ri 2even zijn de schepen naar Antwerpen. Toen eindelijk het uur naderde, waar- doorwerken van de nieuwe aansla/en van doorgevaren. Het aanvankelijk plan was, op hei bestuur van Ooft- en Tuinbouw de lagere klassen een veel grixTler in- dat de schepen reeds gistermorgen te ten gemeentehuize zou ontvangen wor- Vlissingen zouden zijn gekomen en dan den, was de jury voor bloemen en plan- bad do kroonprins een bezoek in slreng ten nog niet gereed, terwijl die voor cog'mlo aan Vlissingen en Middelburg groenten tegen den avond klaar kwam. willen brengen. Op het stadhuis. oNadat de eerewijn was aangeboden, U H Z ui d-B e v e I a n d. hield burgem. A. Hendrikse de vol- B. en W. van Goes stellen aan den gende toespraak tot verwelkoming. Hij raad voor.- herinnerde aan de weinige belangstelling 'Aan eren porfueagent J. A. Dootjes voor voor tuinbouw, toen in 1878 de Maat- 'zij'n 25-jarige ambtsvervulling de gebrui- schappij werd opgericht. De tentoonstel- kelijke gratificatie vah f 25 te verieenen. ling zou getuigen dat daarin, dank zij de mei jngang van '1 Januari 1923 Mei groote activiteit van het bestuur een doen ingaan een nieuwe 'faarweddere^te- groote omkeer is gekomen, al worden ling voor het bewaarschoolpersoneel en die pogingen niet steeds voldoende ge- hel maximum te verhoogen met f 100 waardeerd Spr. uitte den wensch, dat "vloed had dan men verwachtte. Maar het wijst er ook op en zoo komen we weer aan het punt van uit gang terecht dat de inkomstenbelas ting' van buitengewone beteekenis is voor net totaalbeeld van de belastingop brengst; en dat een daling van dat middel een geheel ander resultaat geeft. Dcinrom is het van zooveel beteeke- nis dat in de tot nu toe betaalde aan klagen van die bejasling zich nog' altijd weerspiegelt de aangifte op grond van het gunstige jaar 1920, en nog niet die van het ongunstige jaar 1921, om van 1922 in 't (geheel niet te spreken. ook de landbouwers, bezitters van boom gaarden zich in 't vervolg meer belang stellend zullen toonen. Deze toespraak door applaus beze geld, werd beantwoord door den Voor zitter van Ooft- en Tuinbouw, burgem. Van Zuijen van Breskens, met een woord van dank voor de bereidwillig heid waarmee Ooft- en Tuinbouw werd ontvangen. Spreker stelde voor, om de goede tra ditie getrouw, een telegrafische hulde te brengen aan H. M. de Koningin, die door het schenken van een medalje wederom toonde belangstelling voor de maatsch. te hebben. Geestdriftig werd daaraan voldaan. Inmiddels was het muziekgezelschap „Geduld Overwint" verschenen om de feestgangers te begeleiden naar het ten toonstellingsterrein. De opening Daar aangekomen sprak de Voor zitter de aanwezigen toe met een uit voerige rede. Hij herinnerde aan de tentoonstelling drie jaar geleden, en stelde in het licht dat de toestanden van toen en nu veel op elkaar lijken. Toen stonden wij nog in het teeken van den oorlog, en nu deinzen wij terug voor hetgeen de toe komst op economisch gebied ons gaat brengen. Waar wij een vorige maal met zooveel moed de toekomst tegengingen, en u een semper idem, een „Zeeland steeds vooruit" toeriepen, doen wij dat ook nu nog, maar niet met evenveel blijde hoop. Bij het organiseeren van deze tentoon stelling is ondervonden, dat wij moeilijke tijden beleven, en dat men weinig lust en energie heeft om zich met iets te bemoeien dat niet tot de dagelijksche levensbehoefte behoort. Maar toch mo gen we tevreden zijn, als we op onze vereeniging zien, en op de vooruitgang die zij ook nog in deze drie jaren ge maakt heeft. Het ledental is eenigszins toegenomen, en in Schoondijke en Groe- de kwamen afdeelingen tot stand. Met het besproeien tot bestrijding van plan tenziekten blijven wij succes hebben, en ook de cursus in tuinbouwkunde mag geslaagd genoemd worden. Maar behalve in deze twee instellingen merkt men niet veel van ons bestaan dan juist in de ten toonstellingen, maar dan ook wordt ge zien, welk een nut en genot onze ver eeniging aan haar leden kan verschaffen. De tentoonstelling wordt gehouden om het publiek de vordering van ooft- en tuinbouw te doen zien. Wanneer wij de schoone bloemen bewonderen, en de ver schillende inzendingen van vruchten na gaan, staan wij verbaasd over de vor deringen, ook op dit gebied gemaakt, Spr. weidde daarbij in 't bijzonder uit over de roos. Dank werd gebracht aan alle inzen ders, maar vooral aan de heeren v. d. Plassche, v. Uxem, v. d. Broeke, Droog, Risseeuw en Maat, en aan de Gentsche heeren v. d. Veurt en v. Hevele. De welgemeende dank der vereeni- i ging werd aangeboden aan den burge- 1 meester van IJzendijke, den heer Hen- idrikse, voor zijn welwillende medewer- I king; en ook aan de feestcommissie en aan de jury. Welkom werd toegeroepen aan de verschillende vertegenwoordigers, waar bij de Spr. zich in 't bijzonder richtte tot den heer v. Bale, afgevaardigde van het Dep. van Landbouw te Brussel, De Z. Vlamingen worden door de Noord-Ne derlanders vaak voor halve Belgen ver sleten, en hoewel zij Oranjeklanten in merg en been zijn en blijven, is toch hun hartewensch steeds op goeden voet en in nauwe vriendschappelijke verhouding tot hun verwante Zuiderburen te leven. Met een woord voor het welslagen dezer tentoonstelling verklaarde Spr, haar geopend. Nadat deze rede door de aanwezigen met applaus was beantwoord, kreeg de heer Van Rompu, het lid der Ged. Staten, het woord, die memoreerde, dat hij gedurende een kwarteeuw als Gede puteerde meermalen was aangewezen om namens Provinciale Staten de tentoon stellingen te bezoeken. Het zaad, zei spreker, in 1878 door Vorsterman van Oyen uitgestrooid, heeft al goede vruchten gedragen. En al staan we, zooals te Groningen werd gezegd, èn door minister van IJselstein èn door den Voorzitter der Landbouwmaatschappij voor een groote malaise, laat ons ons Zeeuwsch devies niet vergeten: Luctor et Emergo. Provinciale Staten hebben een open oog voor den bloei van land- en tuin bouw in Zeeland, maar kunnen niet altijd even geldelijk steunen. Het weer, hoewel niet echt, hield zich nu goed en daardoor kreeg het IJzen- dijksche Symphoniegezelschap, onder lei ding van den heer W. v, d. Boom, ge legenheid om zijn kunnen te laten hoo- ren Laten we zeggen, dat het ons erg voldeed. De aanwezigen konden nu een kijkje nemen in de verschillende tenten. In de groote tent allereerst een groote inzen ding van den. heer J. Droog te Breskens, aan de andere zijde een dito van den heer A, van Uxem te Groede. Beide mo gen er zijn. Voorts op verbazend lange tafels de groenteninzendingen enz, der verschillende personen, leden van ooft- en tuinbouw. Het was nu duidelijk, wat inspannend werk de jury zou hebben om tot een resultaat te komen, want er was heel wat ingezonden De afdeeling fruit heeft weer eens la ten zien, wat er zoo al gekweekt wordt, in hoeveel vei-scheidenheid. De afdeelin gen Groede en Schoondijke zonden bei den collectief in, buiten mededinging. De eerste zond o.m. 72, de laatste 125 soor ten fruit in. Beide afdeelingen kregen een eervolle vermelding. De stand van den heer van den Broecke uit Aardenburg, Plantage „Ce res", trekt de aandacht door de zorg vuldige wijze van fruitverpalcking en de mooie vruchten, terwijl tevens een groot aantal werktuigen zijn tentoongesteld op tuinbouwkundig gebied. Ons dunkl, dat de heer van den Broecke goed voor den j dag komt, ook inzake de bestrijdingsmid- delen tegen ziekte. Dat is mede het geval met den stand van den heer M. van de Plassche, even eens van Aardenburg, die dahlia's expo seert in meer dan 50 soorten, terwijl zijn begonia's, o.a. Gloire de Lorraine, en zijn gladiolussen in pot, benevens zijn cycla men, goed voor den dag komen. Als bijzonderheid toonde ons de heer

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 1