V TWEEDE BLAD BINNENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE. DE PINK PILLEN V ietoiPia~W atei* Zaterdag 16 Sepi 1922, ie. 219 De kostbaarste rijkdom is I) die van het bloed, want J i dat is de eenige rijkdom Jj, die gezondheid geeft. geven rijkdom aan hetbloed fe VAN DE i VAN POSTONTDUIKING. Men kent de maatregelen -waarmee onze regeering getracht heeft perk te stellen aan het misbruik dat vele han delaars in Nederland maakten van de lage valuta in andere landen, door hun circulaires, catalogi, e.d., van uit die landen te verzenden, wat hun aan port veel hijger kwam dan wanneer ze die dingen hier op de post deden hoewel onze posterijen er minstens evenveel Werk aan hebben. De regeling is zoo dat dergelijke druk werken door de post worden aangehou den, en worden teruggestuurd naar den pfzender aan zijn adres in Nederland. Hoe echter die regeling toch nog ontdoken wórdt, bewees ons een brief di« iemand hier ter stede ons toonde. Dus .geen drukwerk miaar een brief; de inhoud w!as echter een gewone prijs courant van een Nederlandsche bóllen- kweeker. Diens naam stond ook achter op de enveloppe, miaar met Innsbruck als Woonplaats. En voorts stond aan de voorzijde wan de enveloppe gedrukt Ver trouwelijk. Die brief is uit Innsbruck verzonden Met een postzegel van 75 kronen, een van 25 en een van 12i/3, samen 1121/2, kroon. Hij is in Innsbruck afgestem'- peld den 19den Augustus. Toen stond de kroon in Nederland op 0.004 cent. In Nederlandsch geld uitgedrukt had die frankeering dus toen een waarde van 0.45 cent, dus hoig geen halve cent. Was die prijscourant in Nederland als druk werk verzonden dan zou er 2 cent moe ten zijh 'betaald. De afzender had dus H/s cent winst per prijscourant door ze als brief uit Oostenrijk te laten zenden. En daar die prijscouranten gewoonlijk met duizenden tegelijk worden verzonden had hij er een aardig voordeeltje van. Of hij er op het ©ogenblik evenveel voordeel van zou hebben is twijfelachtig. De enveloppe draagt n.l. een stempel, luidend: lauflgegeben vor 21 Augustus 1922, frankierung daher richtig, Post- lamt Innsbruck 2; (aangegeven vóór 21 Augustus 1922, frankeering dus goed, Postkantoor Innsbruck 2). We maken daaruit op dat na 21 Aug. het posttarief in Oostenrijk gewijzigd is. Maar in ieder geval heeft de hierber doelde firmla noig een aardig voordeel uit het koersverschil weten te halen, ten koste van de Nederlandsche posterijen, en in weerwil van het bovengenoemde verbod. DE RIJKSMIDDELEN IN AUG. 192">. De opbrengst der ftijksaiiclüeiea 'h ofds >tn en opcenten) over de maan: Au-s. 19 2 bedroeg f35.151.121 tegen t' 32.948.628 over de maand auge 1921. Het een twaalfde gedeelte der raming over hetgeheele janr bedraagt t 35.890.083 Wjj laten hieronder volgen de inkomB'en over de acht ma*ndeu van 1922, ve g leken mets die over Augs. van 1921 Middelen 1922 1921 Grondbelast t 12.479 623 t 10.927 954 Pevsonea! 9.0-10.017 10 413.183 inkomstenb 86.658.287 - 76.171 615 Div. enTant. 9 127 652 16 764 510 Vermog bel. 10 518.417 10 52§ 965 Suiker, 27 573.915 24 921.593 Wgn 1.361.958 1.065.646 Gedistilleerd 39 278 865 36 990 7o4; Zont 925.623 969.257 Bier 2.882.837 2.588 634 Geslacht 6.253.896 7.782 402 Bel, speelk. 49 021 46.923 Zegelrechten» 11.545 102 13 375 050 Registratie?. 13.389 266 22.895 498 Stieceseier. 27.600.639 20 451 885 Invoerrecht. 25.277.321 24.279 212 Goud, silver 583.830 !40.0i6 Essaailoon 739 62' Stafci tiekr. 2 229.289 2.528 808 Domeinen 1.183.345 1 344 500 Staatsloterij 441 700 43*990 (Jacht, viesch. 242 793 25§.3i5 Loodsgelden 1."47.234 1.5 8 721 Mjjnrecht. 425 418 888 957 Totaal t 290.906 885 f 287.200 049~ Ace op tabak t 699.913. De opb engst over de maand Angs. '22 der oorlogswinst. en verdedigingsbelastingen vras i 1.085,885. t De opcenten, gpheven ten bate van be Leeningafond» 1914 gaven over Aug», een op Wengst van f 8.443.606 Uit Middelburg. Thans zijn wij in de gelegenheid het ontwerp programma te melden, dat de vereeniging Uit het Volk—Voor het Volk heeft ontworpen voor een bij vol doenden financieelen steun te houden tweedaagsch feest bij1 de herdenking van het 25-jarig regeeringsj ubiieum van H. M. de Koningin. De eerste dag zal wor den ingeluid met klokgebrom en koraal" muziek van den Langen Jan, de tweede dag zal beginnen met een reveille. Voor den eersten dag luidt het pro gramma verder: 10—11 wijdingsdiensten in de verschillende kerkgebouwen, 11V3 12i/o miatinées op verschillende punten der stad, li/2-—2iuitvoering van een feestcantate door verschillende zangver- eenigingen in Zeeland; 3—4 bloemen corso, 41/2—6 wielerwedstrijden; 7—8 muzikale wandeling', 8—10 concert op de Markt, 10—11 ommegang met fak kellicht. Voor den tweeden dag vinden wij ge noemd 10—12 ZeeuWsche spelen en kiep- permarsch; 2—5 optocht, gevende "een voorstelling Van 'het rfjLen voerwezen in Zeeland; muzikale ommegang, 8— 10 concert, 10i/2' vuurwerk. Voor nadere vaststelling1 van dit voor- loopig feestprogramma zal de medewer king worden ingeroepen van alle ver- eenigingen hier ter stede,, die daarvoor in aanmerking komen, terwijl daarvoor ook een beroep zal Worden gedaan op autoriteiten en vereenigingen in Zeeland. Heden herdacht de heer J. Dier- manse, winkelchef in den ijzerhandel der firma D. de Jager Jr., bij de clien tele bekend als „Ko van de Jager", den dag, waarop hij' voor 50 jaar 'bij de firma in dienst trad. Afgehaald aan zïjh woning per rij tuig werd hij in den versierden winkel en kantoor ontvangen door den patroon en het personeel, dat den jubilaris mtet gejuich ontving. De tegenwoordige eigenaar der zaak, de heer H. J. Kruijtier, nam1 het eerst het woord om den heer Diermanse geluk te wenschen zijn toewijding voor de zaak te schetsen en hem1 eèn enve loppe met inhoud iaan te bieden. Vervolgens deed ook de procuratie houder hetzelfde, waarna de oudste van het personeel zich daarbij voegde. Van het personeel ontving' de jubilaris stof felijke blijken van belangstelling en waar- deering', en ooi; bloemen. Voor den heer Diermanse, wiens verdiensten op 31 Augustus reeds officieel erkend zijn door de toekenning van de zilveren medaille van de Oranje Nassauorde, Wasi het ook verder een feestdag. De voornaamste winkelstraat van onze sf.ad de Lange Delft is een winkel rijker geworden, die in de drukste buur ten van onze groote steden een zeer goed figluur zou maken. Wij bedoelen het Maison de Bonneterie, voor dames- en en kinderconfectie en hoeden, dat de heer J. C Hendrikse heeft doen bo.uwen op de plaats, waar vroeger de bekende ijzerwinkel van de firma van den Broecke en Jutting was gevestigd. Gedurende vier en een halve maand is dit 10 meter bree- de pand door een nette schutting aan het oog van de voorbij gingers onttrokken ge- geweest en nu deze hedenmórgne verwij derd werd is er aanleiding voor een woord van waardeering aan den architect en aannemer van het Werk, den heer L. F. Groosman, voor wat hij hier in zoo'n korten tijd tot stand heef gebracht. De geheele gevel is opnieuw gezet. In hel beneden gedeelte, den winkel dus, zijn drie flinke diepe étalagekasten aange bracht, gescheiden door twee hreede por tieken, die de kijkslers want de winkel zal zeker het meest de zwakke secte trek ken -- gelegenheid biedt rustig het geëta leerde te bewonderen. En voor dezen eersten keer zal dit zeker bewonderen zijn, want de etaleur heeft alle eer van zijn werk. Ieder der drie kasten is keu rig geschikt, de goederen zijn allen ge prijsd, waaruit blijkt, dat er goederen zijn voor alle beurzen. De beoordeeling der kwaliteiten laten wij liever aan meer be voegden over. Maar niet alleen, dat men In de portieken ruimte vindt om'- zich te bewegen, men staat er ook vrij voor de blikken van het winkelpersoneel daar ieder der vier deuren van matglas is voorzien. In de beide portieken is een deur naar den winkel, in de eene bovendien een naar het ruime, verhuurde bovenhuis, in de andere een, waarop kantoor" is geschilderd. In den winkel zelf konden We ons ook overtuigen van de flinke ruimte, de keu-, rige betimmering, de practische schik king der goederen en last not least van de net|e beschildering, die even als ook de 'buitenbeschilderingj den heer D. P. Barto, die dit deel van het werk op 2ich had genomen, gelegenheid gaf zijn goeden naam hoog te houden. Door dat het perceel tot achter toe werd uitgebroken kon er gezorgd worden voor hef binnentreden van een overvloed van daglicht, terwijl voor de avondver- liehtina der étalages een groot aantal electrisebe lichtpunten zijn aangebracht, vs elk werk bij den heer L. Janse in goede banden bleek te zijn. Nu wij toch de na men der uitvoerders noemen, zij nog gemeld, dat de heer G. Casetta Let mó- zaikverk van stoep en portieken uitvoer de. de heer G. J. Hoek het steenhouwers- werk verrichtte, en de timimierfiabriek f ïeend aan de Politiehondendresseerverb „Zeeland" het machinale timmerwerk le verde, dus alle Middelburgsche firma's Alleen de levering van de parketvloeren wös opgedragen aan de firma C. 'Bruijn- zeel en Zoon te Rotterdam. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Woensdag 20 Séptemlber des avonds te 8 uur een uitvoering qp het Molen water. De extra-trams, welke des Dinsdags, Donderdags. Zaterdags en Zondags öm 11.05 des avonds van Vlissingen en om 11.35 van hier vertrokken, zullen vanaf heden niet meer rijden. Ki Uit Vlissingen. De heer J. M. Hessing, chef van den financieelen dienst bij de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Op 74-jarigeii leetfijd is te Amster dam overleden de heer Th. M. Lucas, oud-inspecteur van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" te Vlissingeöi De heer Lucas kwam hij' de maat schappij „Zeeland" in dienst als com mandant en werd later, in plaats van den heer Wilkens, benoemd tot inspec teur van den uitvoerenden raad. In de afgeloopen week werden te Vlissingen 867 gewone en 123 volks- baden genomen. o O i t Z uid-Be veland, Vrijdag herdacht de heer J. A. Doo- tjes, agent van politie te Goes, onder vele blijken van belangstelingj den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der ge meente trad. Door den commissaris van politie, den heer Wierts vian Coehoorn, werd den ju bilaris een zilveren horlogeketting bver- handigd De hoofdagent van police reikte den heer Dootjes namens het corps agen ten een zilveren' remontoir-horiogte met inscriptie en namens een deel der bur gerij een 'bloemstuk, een kistje sigaren en een crayon portret. De llandlbouwersknecht H. te Scho re had Vrijdag het ongeluk tijdens zijn werk: amh eden, bóven uit een schuur te vallen. Öoigenschijhïijk iep het geval wonder 'boven wonder góed af. Wel werd later toch nog' geneeskundige liulp in geroepen, daar de getroffene voor een ooigen'blik hevige pijnen kreeg. Naar men zegt, dal dit echler niet was als gevolg vtan den vaT. Van de besluiten genomen in de jongste vergadering, v,an den gemeente-. rard van Kapeile vermelden we de volgtende. Wegens plaatsgebrek moeten we de overige aanhouden tot ons volgend nummer. Vastgesteld werd de verordening tot beteugeling van het misbruik maken van Gods naam. Art. I. Het is verboden den naam Gods vloekende in het openhaar te ge bruiken. Art. II. Eveneens is het verboden in het openbaar ruwe of onzedelijke taal te bezigen. Art. III. Overtreding' der bepaling, ver vat in Art. I, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes dagen. Ze werd aatjgenomen met op een na algemeene stemmen; alleen de heer Gan seman stemde tegen. In de politieverprdeninig! voor beper king' van gelegenheid tot gebruik van sterken drank werd m. a. st. (alleen de heer Ganseman tegen) bepaald, diat de herbergen gedurende de maanden April tot Öct. 11 uur n.m. gesloten 'móeten worden; in de overige maanden moeten ze gesloten zijn van 10 uur n.m. tot v.m. 6 uur. Bij hel tweede artikel om den verkoop van alle alcoholische dranken niet toe te staan op Nieuwjaarsdag, Chr. feestda gen, kermis en volksfeesten, staakten de stemmen drie tegen drie. De heeren Vereeke, Van Wingen en Ganseman reageerden hiertegen, hetwelk door de andere heeren werd bestreden. Het voorstel om de raadsvergaderingen te openen met gebed en te sluiten met dankzegging' werd aangenomen m. a. st., behalve die van den heer Ganseman. Naar aanleiding van het bezwaarschrift van de vrachtrijders voor het niet in aanmerking komen van het vervoeren van materiaal voor de restauratiewerken aan den toren, zeide de voorzitter dat hun kennis zal gegeven worden dat rekening met hunne belangen zal gehouden worden. Of de heer Ganseman als raadslid deze werkzaamheden mag verrichten, hierover zal nader advies ingewonnen worden aan Ged. Staten. Tot schorsing' als raadslid zal nog' niet overgegaan worden. In de Donderdag te Katte 11- dïjke gehouden raadsvergadering werd besloten de verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch in verband mei de Vleeschkeuringswet opnieuw vast te stellen en mede te werken om dis pensatie te vragen van het gebruik van een destructor. Tegen de verordening op het financieel beheer en de tarieven op den keurings dienst waren geen bezwaren. De gemeentehegrooting voor 1923 werd vastgesteld op f 37028.71. Geen subsidie werd verleend aan de Alg. Ned. Vereen. „Het Groene Kruis" te Utrecht, en wterd geen bijdrage ver eeniging te Goes. Bëlastingverordeniing werd vastgesteld. op de honden DE BUSLEIDING DOOR DE EENDRACHT. 15 September zou voor hel eiland Tho- len een belangrijke dag worden. Het "Werd echter 16 September. Toen wij gisterenmorgen aan de Een dracht stonden was alles keurig' in or de: de hulpbrug' was klaar, en de buis, de 200 M. lange buis, die straks neerge laten moest worden, hing' aan een twin tigtal lieren; er hoefde niets meer te ge beuren, dan die in de rivier neer te laten. Een gewichtige gebeurtenis, ge wichtig voor Tholen, ómdat hiermee de eerste steen gelegd wordt voor haar wa terleiding', gewichtig voor het land, om dat voor het eerst een waterleidingbuis door een zeearm zou worden gelegd! Slechts één hield haar medewerking' radicaal afzijdig', en daar hing juist alles van af. Dat was de natuur! De natuur had ons gisteren een weer gegeven zoo slecht, en zoo ongunstig, als maar eenig'szïns denkbaar mogelijk was. Een dag' van loodgrijze luchten, slechts genuanceerd door nóg donkerder wol ken; een dag, waarop men zoo telkens de geestige opmerking, maken kon, dat het ophoudt met zachtjes regenen, waar mee dan bedoeld wordt, dat de regen over is gegaan in een gietbui; een dag met een stévig'en N. W. wind, die het water in onze zeearmen opstuwde tot ver boven peil. Kortom: een yrééselijke dag! Maar dan alleen wat hel weer betreft. Want al mocht het eigenlijke te-wateif- laten dan niet door kunnen g'aan, wij heb ben in - elk geval gelegenheid g|ehad, de eigenaardi ge, practische constructie, noo- dig voor dit werk, te bezichtigen, en de voortvarendheid der bestuurderen van de N. W. Waterleiding Mij. Tholen te be wónderen en te huldigen. En daardoor is de dag' Van gisteren allesbehalve een ver loren dagi geweest! Zooals wij' gisteren onder Jsatste be richten al konden melden, hadden vele autoriteiten van het provinciaal bestuur en op waterbouwkundig gebied en de vertegenwoordigers der pers uit Zeeland zielig islerenmoógen naar Bergen op Zoom begeven, waar aan het station de krani ge voorzitter der N. V., jhr. J. van 'Vre- denburch ons verwelkomde. Het gezel schap besteeg de gereedstaande auto's om over Tholen langs Poortvliet naar Scherpenisse te rijden, en aldaar, even voor den ingang van het dorp den aan bouw van den watertoren te bezichti gen, die over een poosje, met een hoogte van 53 Meter, over het geheele eiland zichtbaar zal zijn. Nu was men nog slechts aan de onderste betonstoriingen (1 M. 79 -}- A. P. was gestort), Imaar er werd hard gewerkt, en de teekeningten beloofden een flink bouwstuk. Aannemer is de Zuid Ned. Beton IJzerbouw te 's-H ertogenho sch Slechts even werd vertoefd, want op het Tlioolsche gemeentehuis wachtte ons onze gastheer: de Raad van Beheer der Waterleiding Mij., die, ter eere van de zen dag, de genoodigiden een déjeuner in de raadszaal aanbood. Zoo werd dus spoedig' de terugtocht on dernomen, onder stortregens! Na den ontvangst in de met vlaggen en groen versierde hal van het stadhuis, I 2etlen zich de gasten precies om' één uur jiaan tafel. Daar waren o.a. de Com'inis- yarls der Koningin in deze provincie jhr. air. Quurles van Ufford, de voorzitter, de vice-voorzitter v,an den raad van beheer, de heer vhn Niftrik, de secre taris de heer Avé, en de burgemeesters der gemeenten op Tholen, alle leden van den raad van beheer en de burgemees- Ier van Halsteren, de heer Mastboom), de heer Krul, directeur van het rijksbu reau van drinkwatervoorziening te Den Haag, de heer Van Rooien, directeur der waterleiding te Amsterdam, en diens col lega de heer Verhruggen te Rot terdam, de hoofdinigenieur-directeur van den rijkswaterstaat de heer Van Oordt, de hoofd-ingenieur de heer Van Leeuwen, van den Prov. Waterstaat in Zeeland, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaai in Noord Brabant, de heer Van Noorden, de directeur der water leiding van N. W. Brabant, de heer Roe- l&nts, de heer Mennes, hoofdingenieur van het rijksbureau voor drinkwatervoor ziening in België, mr. P. Dielemlan, voor zitter der Z. L. M., de heer v. d'. Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland en de heeren Moelker en Ooms, leden van Prov. Staten, de heer Jos v. Raalte, oud-direc1- teur van „de Schelde" te Vlissingen, inge nieurs bij rijks- en opzichters baj prov. waterstaat en vele anderen. De voorzitter jhr. Van Vredenbruch heette de gasten welkom1, en wees er op, dat oorspronkelijk het plan was deze ge- beurlenis op eenvoudige wijze voorbij te kien gaan, miaar dat de raad v. beheer daar een grootere uitgebreidheid aan had gegeven door de groote belangstel ling die allerwege betoond wend. Ten slotte dankte spr. den Commissa ris der Koningin en allen voor hun aan wezigheid en den burgemeester vian Tho len voor de gastvrijheid. De Commissaris der Koningin stelde daarop na eenige woorden van hulde voor het comité, een Leildnonk uit te brengen op de leden van het comité. Ongeveer half drie gingen vrij van het stadhuis naar de plaats, waar het zinken 'ala; WERSPMiNING slapeloosheidonrust, gejaagdheid. Gebruik MUISHAfZDT'5 Zenuw-tabletten. Per koker 75d. bij Apoth.cn drogisten (Ittgez. Med.) y Eiseht Hollandsche verpakking en fj) Gebruiksaanwijzing. (Ingez. Med.) Oberlahnstein is' de eenige opwekkende, zacht prik kelenden, alcohol-vrije drank. VICTORIA-WATER verhoog! den eet lust. VICTORIA-WATER is niet alleen nega tief onschadelijk, doch ook positief ge zond. De eenige werkelijk aangename drank voor geheelonthouders'. Ingez. Med. zou plaats hebben, een 100 M. ten N. van het stadje Tholen, dus de kant van Vosbemeer op. Het regende en stortre gende afwisselend en het woei altijd door maar de Tholenaren, die al door het uit steken van vlaglgen him vreugde hadden geuit over het feit al was het rood en blauw aardig' in het „wit" ingevloeid deerde dat niets. Het stond er vol, stamp- val aan den Zeeuwschen wal van „de Een dracht"; veel voller dan aan den Braibant- schen, hoewel men een extratram had in gelegd van Bergen op Zoom. Maar met dergelijk nat weer geeft men zijn plan nen göiuw er aan! Hoe heel anders zou 't geweest zijn als 15 September nu eens een mooie nazomerdag had gebracht. Dan hadden zeker velen er een langeren reis voor over gehad, want dan was alles ook ongetwijfeld doorgegaan. Wij de genoodigiden wiebelden, vlak voör de hulpbrug een voor deze gelegenheid aangebrachte loopplank af naar beneden, stapten in een roeiboot, en Werden zoo naar een in het midden van de Eendracht vastgemeerde pont over gebracht, om daar te wachten op de din gen, die gebeuren zouden. Die niet gebeurden. Rijkelijk begoten door het hemelwater stonden wij daar, balanceerend met onze parapluie, Waai de wind schommeltje mee speelde, en toen de uiterste tijd om' de lange buis te laten zakken naderde, wat geschieden moest in het half uur dat het water stil staat tusschen eb en vloed, toen bleek, dat het water te hoog stond, hoogfer dan gewoonlijk bij dit getij, te hoog in elk geval om het toch altijd riskant blij vende werk te beginnen. En boven dien stond er teveel wind. Bjj'zonderhe- den over het Werk en de voorbereiding gaf de heer van Raalte, de bouwdirec- teur, in zijn rede. Jammier, zeer janÉner! Niets aan te doen. Tegen force Majeure kan nie mand op, Maar pech was het wel, voor iedereen, die laanweziig' was, voor den aannemer, de heer L. d. Valk niet het minst! Enfin: autoriteiten en genoodigden wa ren eenm'aal hij elkaar, en dus werden de redevoeringen toch maar gehouden. Want och, het is slechts een kwestie van wachten op een gunstiger weersgesteld heid Men Was er geheel voor klaar, 200, dat er 'bij het neerlaten 99 kansen van de 100 zijn dat het .goed zal gaan. Tholen krijgt een waterleiding en dit is de hoofdzaak. Om clat te vieren waren wij er tenslotte De plechtigheid ging 'dus wel door? Jhr van Vredenbureh dankte de aanwe zigen voor de belangstelling; de com missaris der Koningin bracht hulde aan het comité en inzonderheid aan den voorzitter, en zeide aanwezig te zijn om van zijn zienswïjtzó te doen blijken, dat hij een warm voorstander is voor den aanleg Van waterleiding in alle ge- gneenten van Zeeland. Al is de buis dan niet te Water gelaten, het is reeds toe te juichen, dat men in elk geval daaraan toe gekomen is, welke woorden hartelijk twerden toegejuicht. De heer van Raalte hield een zeer in- teresssante technische rede over 't werk, waarvan hier een exposé volgt: Een buis, dienende voor transport van water of ghs wordt bijna uitsluitend vervaardigd van gegoten ijzer of van geslagen ijzer zoogenaamde Mannesr mannbuizen). Deze laatste soort ijzer is zonder speciale bescherming veel min der bestand tegen den chemischen in vloed van grond of water dan de eerste. In het geval van den zinker door de Eendracht heeft de doorslag WJ de keuze van materiaal gegeven, de over weging, dat waar eventueele reparatie van een biiis op het land geen bijzonder*

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5