Pfospeclns en Proeflessen gratis. BUITENLAND Advepteiitiën. Bareao tot Publiciteit van Wetenschap- pelifk Hieuws. GROOTSTE instelling in Nederland op het gebied van schriftelijk onderwijs ALGEMEEN NEDERLAN DSCH WEEKBLAD Productie en levering van Zuilen, Zetsteen, Zinksteen, Mijlpalen, Krotzen, Packlage etc. Basaltsteensiag voor aanleg en onderhoud vau wegen. Basaltkeien, Dolorietkeien, Grauwackekeien, Diorietkeien. Zweedsche Granietkeien in diverse afmetingen. MS DE DUITSCHERS IN DE, HAVEN VAN ANTWERPEN. tWe deelden reeds onlangs, eenige bij zonderheden miee van de activiteit der Duitschers in de haven van Antwerpen. Ter nadere illustratie laten we hier een stuk volgen uit het „Journal io| Comf mierce", dat' tevens een inzicht geeft in de daardoor rijzende moeilijkheden: Zooals bekend, heeft de burgemeester van Antwerpen onderhandelingen aange knoopt met zekere Duitsche stoomvaart maatschappijen om te verkrijgen, dat hare schepen weer, zooals. vroeger, Ant werpen zouden aandoen. Nu hebben, naar dé Brusselsche (Correspondent van de „Daily Telegraph" verzekert, de agen ten van die maatschappijen er op aange drongen, dat men hun in de haven van Antwerpen zekere bijzondere goede plaat sen zou afstaan, maar de burgemeester straatje. heeft zich tot dusverre niet met dat! 5 Maar de strenge Leo XII, maakte in maar vooral de Romeinsche aristocratie, die van uit de rijk gestoffeerde loges met voorliefde die wreede vertoonmgen bijwoonde. Toen de Paus dit wreede vermaak, dat beter bij' het Rome der Cesars, dan 'bij dat der Pausen paste, verbood, bedach ten de Romeinen er iets anders op, om( zich i n bloedige tooneelen te kunnen ver meien; van nu af werd eiken Vrijdag avond het vee, dat geslacht moest wor den, 'bij fakkellicht door de Porto del Popoio in de stad gedreven. De voorna me Romeinen te paard en met lansen ge- wjapend kwamen, vergezeld van hun' knechts en joegen de dieren, die dooi de fakkels verblind en door de woeste loopen, tot zij bij' de Piazza Colonna in kreten verschrikt werden, door het Cor so en de straten die er aan ^evenwijdig een nauwe steeg werden samen gedreven om afgemaakt te worden; de „caccia- bove", de ossenjachtsteeg heet nog dit verzoek beziggehouden. Op dit oogenblik bestaan er 28 (gere gelde diensten van Duitsche schepen op Antwerpen; daartegenover slechts 22 Fransche. Voor de zes eerste maanden van 1922 bedroeg de Duitsche tonnen- maat te Antwerpen 17.000 ton meer dan voor (geheel het jaar 1921. De maatschap pijen van Stinnes onderhouden een zeer druk verkeer (met Antwerpen, en ze vleien zich daarom met de hoop van het ge meentebestuur zekere voorrechten te zul len verkrijgen. Een agent van Stinnes te' Antwerpen heeft onlangs verklaard, dat de Duitsche vlag geen twee jaar meer noodig heeft, lOtn te Antwerpen de plaats te heroveren, die zij' er vóór den -oorlog innam1 't Valt niet te ontkennen, dat! men ïn de haven van Antwerpen de Duitsche vlag gaarne ziet, en dat het moet worden beschouwd als zijnde van algemeen be lang, den handel met Duitschland, die sinds den oorlog 'naar Rotterdam is af geleid, weer terug te lokken naar Ant werpen; maar zulks behoort te worden gedaan zonder nadeel voor de scheepr vaarthelangen van België en van de an dere geallieerde landen. Men zou den Duitschers góede plaatsen kunnen geven; mlaar werden hun voorrechten toegestaan, dan zou zulks afbreuk doen aan de al- gemeene belangen van Antwerpen en aan die van de Geallieerden, die eveneens de haven gebruiken. Daarvoor nu is men in zekere maritieme kringen bevreesd; maar ik ontving van officieele zijde 'de verzekering', dat er geen aanleiding voor die vrees bestaat. BRIEVEN^ÜIT ROME. (Nadruk verboden). Een Stierenspel. Op de muren v|an Rome verschenen onverwachts geweldige aanplakbiljetten Waarop „toreadoors" hun roode man tels zwaaiden voor de oogen van stie ren, die in groote viaart op hen afkwa men, affiches, die den volke verkondig den dat er een buitengewoon stierenge vecht zou worden gehouden en wilde paarden uit de campagna om het hardst zouden loopen op de Piazza di Siena, de mooie (arena in de villa Borghese. We ontstelden wel een beetje, toen we die prent zagen, maar waren gerust gesteld, toen ze ons verzekerden, dat het gevecht zonder bloedvergieten van mensch of dier zouden afloopen, daar het alleen een spel met jonge stieren gold, een sport die niet levensgevaarlijk zou zijn. Het is nog niet zoo lang' geleden, dat er hier stierengevechten werden gehou den die op Spaansche leest geschoeid waren. In hetzelfde Augusteo, hoven het graf van den eersten Cesar, waar we nu vpn de mooiste muziekuitvoeringen kunnen genieten, loeiden een eeuw ge leden de woedende stieren en juichte liet publiek den „toreador" toe, die zijn korte „spade" in den nek van het getergde dier stak. Het was niet alleen het volk, 1825, ook aan dezen (gruwel een einde door een abattoir buiten de stad op te richten en het slachten in de stad te verbieden en daarmee waren dan de Ro meinen verstoken van het genoegen, dat dit barhaarsche schouwspel aanbood. Hoe wel de vertooning, die nu was aangekon digd, weinig overeenkomst zou hebben met de stierengevechten waar ze zoo tuk op waren, stroomden toch duizenden en duizenden heden naar 'Ar Villa Borghe se om getuige te zijn van he/t speljüat hier 'p'laats zou hebben. Onder het woord „villa" verstaan ze hier niet een huis, omgeven door een tuin, maar het park zelf, om' h^b even of er een huis op staat of niet. De villa's van Rome waren een van haar grootste bekoring; de meeste zijn nu in straten met Ifarakterlooze huizen herschapen. Maar hoewel er belangrijke stukken van de „Villa Borghese" zijn afgesneden om er een dierentuin van te maken, en er] een museum1 neer te zettfen, is er toch nog een heerlijk stuk „biuiten" over gebleven met glooiende weilanden, lang;e lanen en boschachtige gedeelten, waarin ons kla terende fonteinen verrassen en verweerde bustes en beelden, die de kleur v!an het groen aannamen, waardoor ze nog aan schoonheid gewonnen hebben. De „Villa", zoo weelderig en bekoorlijk, is een schepping uit het tijdperk der renaissance; het waren meestal de „ne- poten", zooais de familieleden van den Paus genoemd werden, die door dezen, tijdens ziijh regeering rijk met goederen begunstigd, in staat werden gesteld hun zin voor pracht en weelde bot te vie ren en kunstenaars stonden in over vloed te hunner beschikking om al hun ne bestellingen uit te voeren. Aan de maatschappelijke misstanden van vroeger eeuwen dankte Rome hare charme en schoonheid. Nivelleering brengt onherroepelijk eentonigheid, dat isgebrek aan verbeelding' en poëzie, dus aan kunst, met zich. Midden in de villa Borghese breidt zich de Piazza di Siena, een elipsvormjge arena uit, die, honderde meters lang, een prachtig worstelperk aanbiedt; er om heen, zijn amfitneatersgewij'ze steenen zit plaatsen opgetrokken. In het midden van dit groote veld was nu een kleinere arena afgebakend, binnen deze omheining ver- eenigden zich straks de „Toreadors", die, in Spaansche kleedendracht gje- doscht, eerst in deftigen optocht langs de banken der toeschouwers marcheer den en met luid handgeklap door hen begroet werden. Men zag aan hun held haftige houding, dat zij giaarne groote ge varen trotseeren om een heldenkroon te veroveren. De entreé vian de gladiato ren in het Colosseum zweefde deze kna pen voor den geest, het: „Ave César? Zij die sterven gaan, groeten U!" En ook die duizenden, die uit alle hoeken en gaten van Rome hierheen wa ren (gekomen, hadden stellig de heimelijke hoop, dat er toch nog1 iets zou gebeu-. ren, dat hen zou doen huiveren van 'angst als de eenige leerschool. Volgens mijn meening is de beste leermeesteres voor een vrouw een andere góede vrouw." „iEen móeder dan?" „Ja. De helft van de vrouwen, die trouwen, zijn niet beter geschikt om moeder te wezen, dan de meerderheid! van de mannen, oml zoons .op te voeden Vele vrouwen, die nooit trouwden, wa ren geboren moeders en niemiand vraagt haar, of degenen, die haar vroegen, wek ten geen teederheid. En zoo giaat de schoonste stof verloren* De deur van een woning, die ze voor bijgingen, stond open, en ze kon in de kiamer zien. Er stond een theeblad op tafel en een vaas met veldbloemten. Op het tuinhek Zat een kindje, met een bont schortje vojor, zachtjes op en neer te iwiegen. Het helle licht van den dag) was nu veel pachter geworden en de rust en de kalmte van den zonsondergang lag over het plaatsje verspreid. Een vriendelijk wlaas hing over de kleurige dakpannen, over de gladde, hooge stoepen en de strakke gtezichten van de visschers, ter wijl ze aan hun deuren een praatje stonden te maken.1 Daar ginds zat een meisje tusschen de stokrozen aan een net te wterken, waar door ze het den jongeling] aan haar zijde onmogelijk maakte, om) met zijn lieMes- fvierklaring te voorschijn te treden, ofschoon zte hem' toch laf en toe aankeek met een vïiendelSjkfiti ljach', dien zie niet en ontzetting, de schilderachtige aan plakbiljetten, hadden hun uitwerking niet gemist. Het comité had een goede recet te, dpar voor de minste, plaats toch 5. lire betaald moest worden, maar Welke Ro mein zou. deze niet gaarne geven omi getuige te zijn van een bloedig] tooneel? De mooie jonge stieren, zilvergrijs metf gekromde horens, renden in, vroolijken gajop door het strijdperk, opgejaagd door de ruige paardjes van uit de Campagna, die zonder zadel bereden en met kreten aangevuurd werden, zooals in de prai riën. Geweldige stofwolken dwarrelden omhoog, de zon brandde met feilen gloed, de waaiers bewogen al sneller heen en weer 's middags teekende de thermo meter 98 graden in de schaduw! ifd was de zon aan het dalen, het was toch nog een hitte die mensch en dier bo venmate exiteerde en om ons heen ston den de kronen der pijnboomen, waarbo- ven de diep-blauwe lucht, die hier zoo ontzaggelijk hoog] en wijd schijnt! Het spel zelf was voor ons' niet heel boeiend; een stier, die 't wat bont [ge maakt had en zijn tegenstander op de horens nam, werd tot zijn straf dooi de. Toreadors bij de pooten gepakt en op zijn rug' gegooid, waarna hijl met heel beschaamde houding' uit het strijdperk liep, miaar hoe tartend de jongens ook'hun roode mantels voor hun sereene, ronde oogen zwaaiden, de wijze dieren merk ten na de eerste aanloopjes al gauw, (dat alles maar een spiegelgevecht zou wor den en achtten zich blijkbaar te voor naam voor zulk een vermaak; maar de Romeinen werden niet moe stof te slik ken en zonneschijn te drinken.: De villa Borghese 'is heuvelachtig; bui ten de Piazza di Siena, gaat de grond glooiend naar boven, daar staan de geu rige pijnboomen dicht naast elkaar. We verlieten onze zitplaatsen en gingen de hoogte op van waar we heenzagten over die kleurige menigte, waaruit „Brava's" opjoelden, gelach en handgeklap, en dit alles gaf wel een heel Zuidelijk karak ter aan het onschuldige stierens'pel, waar mee het volk ook nu nog1, omdlat het! toch een vertooning, is, zich vele uren in de heete zonneschijn vermaakte. ETHA FLES. BEKENDMAKINGEN. PLAATSING BIJ DEN MOTORDIENST. De Burgemeester van Middelburg) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingeschrevenen voor de lichting 1923 die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs vian voorgeoefendheid, kunnen worden gedetacheerd bij de schoolcom- paignie van den motordienst. Zij, die er pi-ijls op stellen voor zooda nige detacheeringl in aanmerking te ko men, moeten hun verlangen daartoe dade lijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplich tige schriftelijk mededeelen aan den com mandant der schoolcoïnipiagnie van den motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij! op te geven: ,a. hun geslachts- en voornamen; b. den dar turn1 vian geboorte; c. de gemeente, waar zij' voor den dienstplicht zijn ingeschre ven; en d. hun lotingsnumimer. Het is noodig', bij' het schrijven verkla ringen over te leggen, waaruit hun be kwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring! worden aange merkt. De Chef van 'den Generalen Staf ber paalt wie van de gegadigden voor de detacheering: in aanmerking komen. De zen worden ingelijfd bij' het regiment vestingartillerie te Utrecht Na daarbij een mlaand van hun eerste oefeningstijd te hebben vervuld, worden zij1 bijl de schoolcompagnie van den motordienst ge detacheerd. Middelburg, 16 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, J. ONDERDIJK, Wnd. van het net had opgevangen. „Vindt u ook fiietbegon Kincaid weer. En hij liep naast haar, met de handen op den rug, praatte met haai- en luis terde naar haar antwoorden, tot ze voor het huis stonden. HOOFDSTUK VIII. Langzamerhand kwam er in Kincaids leven iets nieuws, waar hij' belang! in iginjg stellen. Hij hegön meer le verlangen naar een bezoek op „The Lodge", vpelde soïn's een vreemiden tegenzin om' te gaan en, nadat hij de voordeur al lang achter zich dicht had, Was hiji nog verv.uld van het vriendelijk tooneeltje van de huisl- kamer bij lamlp'licht. Hij! was zich bewust van iets aangenaams ïn de atmosfeer; iets, wat hij tot nog' toe nooit gemist had, maar wht wel degelijk' een tekort scheen aan te vullen. Er was kleur .ge komen over het saaie van zijn thuis,- kolnlst; de (misschien wel wat heel een voudige samenspraken, de gewone vrag]en en hernieuwde verzekeringen werden nu verlevendigend tot eenige conversatie. Die saaiheid had hij! aanvaard als iets, wét niet anders kon, i n aanmerking genomen dat' hoe innig zijn gehechtheid ook was ze evenzeer boven allen twijfel verher ven IwftS als haar gevoelen voor hem', de eentonigheid van haar bestaan en het Kvteinige spraakzame vjan hem! tal van onderwerpen uitsloten. Nu in den laatsten tijd Was; bif hij1 die bijeenkomsten vjrljler uit gaan spre L,eliegraehtJ30, Amsterdam. Honderd geroutineerde Docenten. Schitterende resultaten. Billijke voorwaarden. OFFICIEEL ORGAAN VAN DEN VRIJHEIDSBOND Het toenemend aantal advertenties bewijst meer dan alle andere argumenten het succes, door de ad verteerders behaald onder het koop krachtig lezerspubliek van dit blad. De toeneming van het aantal abon- né's bewijst, dat dit blad met zijn rijken, veelzijdigen inhoud en be kwame leiders de algemeene be langstelling heelt van tienduizenden vrijzinnigen in heel Nederland. Abon nementen kunnen elke maand ingaan. Vraagt proefnummers en adver tentietarief aan de Administratie Koningstraat 14-15, Arnhem Filtaal der Basalt Actiën Geselschaft te Liuz a/d Rhein Kantoor Gelder sehe straat 12, Rotterdam, Tel. No. 5678 en 5679. Opslagplaatsen te Rotterdam. Hordreeht, Papendrecht, Vreeswijk, Doesburg, De Steeg, Deventer, Hasselt. ken; de onderwerpen kwamen Mj! hem! op, zonder dat hij! er zich bijzonder voor hoefde in te spannen, om die te vinden; en de gapingen in het gesprek, Waar ze anders zoo moeilijk o,ver heen gekomen Waren, werden nu zelfs gieheel veVmep den. Het w|as misschien, als men het dieper beschouwde, wel wat aandoenlijk dat de betrekkingten tusschen móeder en zoon nu als het ware geprikkeld moesten wórden door de komst van een vreemde; miahr als Mr. Kincaid die mteerdere Ier vendigheid v,an het gteslprek in verband bracht met Miss Bretttan, dan wé|S dit toch fejnkel in dien zin, dat zij! zelve aan haar gezelschap een mteerdere opf- gewektheid dankte die haar makkelijker tot piaten stemde. De oorzaken van een verbetering wen den over het geheel maar weinig nage-. spoord, daar de m'enschen eeer geneigd zijn ze zonder er zich rekenschap van te geven, maar dankbaar te aanvaarden, terwijl ze dan hun lust tot onderzoeken liever bewaren voor tegengestelde gen vallen. En, daar de verhouding van die heiden altijd uitstekend was geweest, zou geen vreemde dan ook de verandering] hebben waargenomen, dien zijzei ven opmerkten en die hij vooral waardeerde. Dezelfde stof Van gesprek leek nu an ders geworden door een verscheidenheid van voorstelling. Het was een feit, datt met al haar genegenheid voor haar zoon, Mrs. Kincaid zich toch niet m!et hart en ziel verdiepen kon in die dingen van zijn beroep, Waar ze samen over sprar ken en waar zij' geheel in opging. Ze twlas Irotsch, dat ze een dokter tot z|oon had, maar haar begrippen van het vak waren maar zéér vaag; op' zïch'zelve likte het haar niet aan en bekendheid met de bijzonderheden zou volgens haar meening alle mogtelijkheid benemen, om er oiojt bijzondere geestdrift voor te vpelen. Ondanks haar goedheid ontbrak het haar wat hèrn betrof, aan sympathie; ofschoon het woord eigenlijk toch! te veel zegt. Juist die soort symipfatthie kan doior -genegenheid beslist niet gewekt wor den; daartoe moet liefde samtenglaan met begrip. Persoonlijk schreef Kincaid de verbete ring in den staat van zaken geheel aan Miss Brettan toe en hijl beschouwde het dus gis een uitstekend ding', dat zij! aan- genomen Werd. Maar tusschen de err kenninig, dajt zij, het was, die in het leven geroepen had de meerdere opgewektheid, •Waar hij van genoot, en de ontdekking, dat zij hetzèlve was, wier gezelschap èhemj verkwikte, lag nog een afstand, waar hij niet onmiddellijk overheen was, De zomer was al in herfst overgfef- gjSfan en de winter stond voor de deur, eer het hemi duidelijk wlas geworden, dat hij giaag Miss Brettan ging opzoeken en een gevoel van vriendschap voor haar koesterde. Hij had niet makkelijk de per soon afgescheiden van de omgeving, waarr in hij haar zag. De gezelligheid van het vertrek met de beide vrouwen, die hem bij! zïjh binnentreden toelachten, altijd eenigszins verrast, want de tijd van zïjn komst wlas onzeker, en die zich haast" ten om thee fife zetten en het altijd jammer vonden dat hij' weer weg moest, deden hem' aangenaam aan; en het was al een heele vooruitgang geweest, dat hij aan haar gedacht had als een 'Individu' inplaats van als een elem'ent van het tooneeltje. Zool angzamerhand ging hij wel in zien, hoe Vele mialen de imjeeningen, die hlg uitdrukte, eigenlijk voor 'haar bestemd wlaren; hoe meniiglmaal hij| in het geheel niets zou gezegd hebben, als zij er niet bij' was geweest en, toen dit eindelijk tot hem doordrong, verleende het een ongewönen geur aan zijn bestaan. Züjiï eenige vriendschap was geweest voor Corri en 'Corri wlas hier niet. Het is dan ook volstrekt niet te veel gezegd, als* ïnten de fnjaanden, die| nu volgdennen iwaajrri in dat steeds toenemende gevoelen votor Miss Brettan hem duidelijk werd! en nog een bijzondere bekoring ontleende aan het onverwachte waarmee het gekbmlen whs de gelukkigste noemde, die Kin caid ooit had gekend. fWordt vervolgd). Electr. Drukkerij G. W'. den Boer, M'hpjrigj.

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 6