FEUILLETON, 183 Zaterdag 5 Augustas 1922. 165e Jaargang BINNENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE. Fictoria ®Wat©p Zuster Breftan's Liefde. UW fin T VOOR RUSLAND, WAT DEED MEN ERMEE? De heer J. J. v,an Zuylen bezocht voor bei Nederlandsch Nansencomité de hon ger distrj eten in Rusland en heeft dezer dage* na zijn terugkeer zijn indrukken in eenige artikelen neergelegd, die we niét Blle kunnen opnemen, maar waaraan we het Volgende ontleenen: Ook in Buzuluk ben ik geweest, en van daar uit heb ik met de Quakers de dorpen bezocht. Ik kan niet nalaten hier den droevigen indruk te reieveeren dien de ontmoet.ng taet hun energieken leider, Mr. Wiatto, op mij maakte. De stad Buzuluk heeft een wereldvermaardheid gekregen, onder an dere door haar kerkhpf. De sterfte is daar dezen winter zoo groot geweest, diat men de lijken in den bevroren grond niet kon begraven en ze opstapelde op het kerkhof. Nu ik er kwam was dat alles veranderd. In de lentezon lag de stad met.zijn mooie kerken en het kerkhof, diat ik bezocht, maakte een vredigen in druk. Er begint zelfs weer wat bedrij vigheid te komen in de straten. En dat alles is het werk van de dappere Engel- sche Quakers, die den zeer zwaren win ter hebben doorstaan; het is het resultaat ook .vlan uw gift. En nu, terwijl alles sprak van herleven, vond ik Arthur Wiatto die twee jaren lang in Rusland werkte, op het ziekbed. Vlektyphus. Lichamelijk en geestelijk gebroken. Hier kon ik eerst reóht te weten ko men Wat men deed met Uwe gave voor Rusland. Een kleine groep mannen en vrouwen hebben uwe zendingen geno men als een kostelijk bezit, him toever trouwd en ze zijn zelf midden in het gevaar geglaan om ze te brenggen, daar waar ze het meest noodig Waren. Toeii gfiji uwe gaven geschonken hadt, kondt gij1 niet meer doen. Maar toen begon hun werk'. Zij gaven zich zelf. Arthur Watts! is waarschijnlijk voor zijn verdere le ven gebroken, lichamelijk en geestelijk. O, beklaag hem' niet. Hij zelf is tevreden. !Wjat men deed met uwe gave voor Rusland? Ik ben in een dorp geweest, waar een daime uit Esthland whs gedetacheerd, om met onze levensmiddelen te werken! Des morgens, als ze opstond, lagen er mins tens honderd zieken voor Waar deur. W|ant ze was verpleegster en hield in den mor gen poliklinjek. Maar de morgen duurde den gjeheelen dag), en 's avonds om' negen uur ging ze niaar bed en h!ad meestal ver geten te eten. Nu Vandaag werkt ze weer op dezelfde manier, nu Vandaag staat ze in hlaar Spreekkamer en ze helpt allen, een voor een. En de een krijgt een half pondje Hollandsch meel, de ander twee soeptjabletten, een derde een ons marga rine. Dat izijh aw gaVen, die feujnigi, bif kleine beetjes, meegaan paar huis als' de beste medicijn. En wia,t doen de hongerenden met uWe gave? Ze ontvangen ze met roerende dankbaarheid. Hoe vaak heeft men ge tracht mijn schoenen te kussen, als mén hoorde, dat ik Hollander wfas, hoe vaak heb ik de bewoners Van een heel dorp voor ons op de knieën zien Vallen en hoe ren bidden Voor ons! Wöt men deed met uw gift? Otn het Kdht te kunnen schilderen heb ik' als te gensfelling ook donkere kleuren noodig. In Pestrafkla ben ik geweest, omlstreeks haf Mei. Als men het dorp binnenkwam!, leek het geheel uitgestorven. Geen Ie vend wezen op straat ,die groen is van onkruid en gras, «omdat er geen verkeer meer is. Van de kudde, die vroeger be stond uit 3200 koeien en 2800 paarden, zijn nog een veertigtal dieren in leven. De huizen zijn bij tientallen gesloten, dichtgetimlmérd, uitgestorven. En als ik ging van huis tot huis ,voud ik hier vijf menschcn, m'an vrouw en drie kinderen, bij elkaar op een .oven liggend, te sterven. In de volgende woning lag er nog een, een jonge mali van even twintig, die ver telde, alleen te zijn o verge be ven van een gezin van elf personen. Weer ver der vond ik twee meisjes, weezen, op bed liggend, en niemand w;as er ,die na,ar ze omzag. Alleen een felscher (een man met de beginselen van de verpleging be kend) was er in het dorp, en hij werkte wat hij kon. Zijn apotheek )was keurig, in orde, o zjoo netj)es, maar bijna alle fles- schen waren leeg. Toen kebb)en wij over legd ,de heer Mulder en ik ,en wij hen- ben gezegd: „Wij zullen helpen, beleg een vergadering van het volk": Maar dat •whs onmogelijk, want de menschen kon den niet uit hunne huizen komen. En ,toen hebben wij besloten het zonder „sjot branje" te doen, als zij maar een kara vaan wisten samen te stellen om de w'aren te halen. En men bezwoer ons dat men dé producten zou afhalen al ;W|as het op 100 K.M. afstand. Tiwee weketj later werd het dorp ge voed. Zoo hebben wij look Pestrafko ver overd op den duivel Van den hongter, en we konden het doen, omdat we be schikten over goederen gekocht met uw gift. En den felscher hebben Wij geneesL middelen gezonden. En toen .alles gere geld w!as, brachten ons twee kleine meis jes met hongerbuikjes en zielig misvorm'; de beentjes, elk een ruiker lelietjes van dalen. Had ik ze mee kunnen bréngen en overdragen aan u allen, die gaaft op den oproep van de NNederlandsche or ganisaties Wat men deed met Uw gift? Men heeft er z'aaizaad voor gekocht en het verstrekt aan de boeren. Bij Buzuluk stond de Soyjet-regeering een uitgestrekte lap grond in erfpacht af aan de Quakers. Mr. Holmes eh Miss Sidney, een Engel- sche heer en damte zitten den jgeheelën dag tot 's avonds negen uur elk op een tractor en ploegen dat land, ploegen, ploegen. En dan w'ordt onder hun toe zicht door de schoolkinderen uit Buzuluk gezaaid. En zoo worden van eiken korrel graan, gekocht met Uw geld, gemiddeld acht korrels geoogst. Het Nederlandsch volk wist dit alles voor een grobt deel nog niet tot vandaag. Nu Weet gij het. Gij - Wist niet, dat, terwijl aller aanr daéht gespannen is op de overleggingen op de Haagsche conferentie, vooral met het oog op Rusland's Ipiekotm'st, daar ginds, zonder eenigen ophef, dolor een groot (aantal mannen en vrouwen wordt gewerkt, nu Vandaag, met uw geld. En al Was het niet de opzét Van dit ar tikel, ge weet nu ook, dat er nog iomt" zéttend geleden wordt. Tien millioen wörden gevoed, iien millioen sterven nog van honger. Ge weet mi ook, Hoe, als ge molgl eens jwlat stuurt aan het Nederlandsch Nan- sen Comité te Amsterdam', uw gift zal 'worden besteed- Ovezande, f 480 voor een woning van M. Moerdijk. Door Ged. Stalen van Zeeland is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt: a. in de Dames-, Anna Maria- en Völckerpoldevs op korhoenders, patrijzen en kwartels op Zaterdag 26 Augustus'; op hazen, fazanten en houtsnippen op Za terdag 30 September d.a.v., alles mJê(t zonsopgang; I, b. in het overige deel der provincie op Maandag 18 September 1922, niet zonsopgang, met uitzondering van de jacht op patrijzen, welke op Zaterdag 26 Augustus met zonsopgang' "Wordt ge opend; en dat voor de gehede provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag1, Woensdag 'en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Door den minister Van Arbeid is, ten behoeve v}an Woningbouw toegekend aan de gemeentenp" fj I f i i' I St. Annialand, 1130 voor twee we ningen van A. Boon; Kloétinge, f600 vbor een woning. Van C M. Droogendijk; Neuzen, f 600 voor een woning van Wed. C. N. v. Dijke; f 600 voor idem van P. de Vos; I Uit Middelburg. -Hoewel het mooie weer ons gisteren verlaten had, en hét ook 's avonds vrij flink r egende, en de Vrijdag van oudsher als stille avond békend staat, is het gjs<- teren druk geweest op de Markt, o.a. de stopm'c'aroussel had het druk, en daarvioör was bijzondere aanleiding, want er was champagnefeest; de inrichting was extra met guirlandes 'versierd en ieder bezoeker ontving een bouquetje en bij t'al van ritten Werd een fles'ch champagne, een fléseb port of een verrassing beschikbaar ge steld, en de bezoékèr die bij het stilstaan onder een .aangebracht vlaggetje kwam, was winnaar; en hun aantal was groot. Aan de deur van het Schuttershof preikte gisteren het biljet „Uitverkocht dat zegt dus voldoende. De voorstelling hep vlot van stapel; de heer Contran voegde enkele opmérkin.gén over Middel burg tusschen zijn prozta en had het over de annexatie, over onze breede trottoirs over de gemeentereiniging en Wat dies m'eer zij. Op de anti-kermisvergaderjng; van gisterenavond werd na éen kort ope ningswoord door ds. Jonker, het woörd gevoerd door ds. Jansen, den Iegerpredi- kant in algeméenen dienst, en door den leger predikant ds. Ruijs van Dugteren. De zangvereenijgjnjg; „Soli Deo Gloria" zong ter afwisseling enkele nummérs'. Gisteren hebben weder twee aanrij dingen (plaats gehad, een op den hoek van de kermiskramen bijt de Gravenstraat, waar een motor bezorgrijWiel en een groentenwtagen .met elkaar in botsing kwamen; de motor kantelde en werd eenigsZins beschadigd, persoonlijke onge lukken kWamten er niet bij! voor. Later op den middag werd een boe renman, die naar den stoomciaroussel stond te kijken, aangereden door een mo-. torwielrijder, de man kwapi te vhllen en werd bij éen der omwonenden binnen gebracht om' wat op zijh verhaal te ko men, wlant ernstig blekén de gevolgen van den Val niet. o Uit Zuid-Bevel and. In de Vrijdag géhouden vergadering Van den Raad der geinteente Hoede- kenskerke Werd de gemeente-reke ning voorloiopig! Vastgesteld in ontvang ad f 48.942.861/2, in uitgaaf ad f 43.493.16. De gemeentebeigrooting! 1923 werd aan geboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 42.189.32 mét posten van onvoorziene uitgaven samen gnoot een bedrag van f 1253.491/2. De plaatselijke inkomstenbelasting en de opcenten op de vermiogensbelastinjg zijh daarbij! uit getrokken op f 11.000 samen teigén f 16000 over 1922. De aftredende leden van het college van zetters de beeren J. F. Depondt en J. Allemekinders zullen opnieuW voor een benoeming worden voorgedragen, mét hen zullen Worden [aanbevolen de heeren P. Buteijn en J. L. Alle wijn. In de instructie van den ambtenaar belast met de herkeuring inzake de vleeschkeurings'wet werd op verzoek van Ged. Staten een kleine Wijziging gebracht. De begrooting van inkomsten en uitga ven van den keuringsdienst van de cen trum geméente OVezland Waartoe ook dezè gemeente wlat de uitvoering van de vleeschkeuringslwet betreft behoort, werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2790.48. Eenigen tijd geleden werd, aanvanke lijk door eenige leden der te Wemel- dinge bestaande Chr. Jong. vereeni- ging een dam- en schaakclub opgericht, die zich thans verheugt iu een belang stelling van geoefende schakers uit de gemeente en verder reeds in contact staal met de da m-s chaakve r eenigi n ge te Goes en Middelburg. Secretaris is j. J. Lagendijk, Daniëlstraat 74. o Uit Tiholen. Met de St. Crt. van Vrijdag 4 en Za terdag 5 Aug. zijn verzbnden afdrukken Van de statuten betreffende de Postdui venvereniging „de Zwaluw", gevestigd te St. Maartensdijk'. In de vergadering van den dijfcraad' te Scherpenisse op Vrijdag; Werd op verzéek 'besloten aan Het -waterschap Scherpenisse van de uitkeering aan de Waterkeering ad f 492 terug te geven f 261 ter bestrijding Van hun tekort over 1921/22. Verder Was 'ingekomen een verzoek van den waterb. ambtenaar J. van de Velde oin eervol ontslag uit zijn betrek)* king tejgén 31 October a.s. Op voorstel van het béstuur werd hein1 dat ontslag mét algemeene stem'men op de meest eervolle wijfee tegen dien tijd verleend. Afscheid vlan hem' zal als Waterb. amb tenaar in de volgende dijkraadsvergader ring genomén wérden. Met 31 October zal het dan 40 jaar zijn, dat de heer J. van de Velde aan de waterkeering als waterbouwkundig amb tenaar in dienst trad. (Ingez. Med.) Rem brand fcpl. 22, Amsterdam, Tel. Int. N. 8541. Pension vanaf f 5. p. d. p. p. (minst. 2 pers.) Diners vanaf f 1.50, Logies m. ontb. vanaf f 2.50. Prima keuken. Fris- sche kamers. Badkamers. C. CH. DOON. (Ingez. Med.) De gunstige invloed die het voortgezet gebruik van Oberlohnstein op de gezondheid heeft wordt verklaar- op de gezondheid heeft, wordt verklaar- TER ook radium' bevat. (Ingiet. Med.) Uit Zeeuwsch-VlftanffeBen !Wl X*. Tengevolge van het toeristenbezoek' uit de Belgjsche badplaatsen naar de ker mis te Middelburg, stonden Donderdags naar de Br. Crt. meldt, niet minder dan 52 auto's, waaronder giro o te passagiers auto's, op de kade te Bres kens te Wachten op den terugkeer van de boot, die de honderden passagiers met kbn ver voeren, zoodat een extra-boot werd inu gelegd. De extra-tram Ostende—Breskens reeds met 15 wagons. Geautoriseerde vertaling Engel s ch van LEONARD MERRICR. dtaor E. het H. - (Nadruk —o erbodfen). 24). Waarschijnlijk bestond er voor haar met het gevaar, dat hij" gedacht had; hij hoefde haar met te remmen ,maar moest haar juist aan te zetten; en die terugboudrng was niet het gevolg van ver- legenhe-'d alleen. ,,'t Is nu weg", ze: ze, hét hoofd schud dend; „ik héb waarlijk geen honger meer". Hij mOedigde haar alain, tot er een begin gemaakt en toen trok hij zich achter ZJjn 'Courant terug, om haar mlaar zoo weinig mogelijk hinderlijk te zijn met zijn tegenwoordigheid. Na verloop van een kwartier legde hij de Times neer. De eierschalen waren leeg1. Hij strekte de 0GGÜ6I1 Uit GQ. vrOGOl: „Better?" „Veel beter", zei ze, mtet iets naar een glimlach zweemde. „Heeft .u aï veel ervaringen van dit wat soort achter den rug?" „N-e-e-n," antwoordde ze zenuwach tig. „Niet veelL" Hij streek eens over zijn sjot"; ze hield nu op patiënte te zijn zoodat hij niet goed meer wist, wat hij nu met haar doen moest. Toch, ondanks haar toestand leek hei aanbod van een souvereign hem on to esch. Mary besteedde de moeilijkheden van het vraagstuk en deed, of zij wilde op staan. „Ga zitten", zei hij. ,,'Al's u goed genoeg is, om1 te gaan zal' ik u wel waarschuwen Tot zoolang Blijft u hier maar kalm". Ze voelde, dat ze wat zeggen moest, dat z'e toch met eenige verklaring te voor schijn moest treden; maar ze wisl niet, hoe daarmée te beginnen. Er volgde een pauze en toen zei hij: „Js er kans, da?t er eenige verbetering komt in uw zaken? Aangenomen nu, dat u het kon uithouden, zou er dan cenig vooruitzicht zijn?" „Neen", antwoordde zij, „ik geloof net niet ,dat er veel vooruitzicht bestaat. Ik vrees .dat ik er niet voor geschikt ben." „Was het een aantrekkelijke werk kring, dat u hef probeerde?" „In 't Onfinst niet, maar het kon wel iets worden." „En zoo ver was hef nog niet, zie ik wél'?" Hij zag' ook, dat zij een beschaafde vrouw was: zeker wel in staat tot wB|t beters. „Hoe was zij' hiertoe gekomen?" vroeg vroeg hij zich' vol verwondering af. „Zou, ze dit uit zichzelve vertellen? Of zon .hij hlet haar vragen? Hij bégreep intus- srhen niet, hoe hij' haar van eenigen dienst kon zijn, M's hij het ook al wist. En toch: als hlij haar niet hielp, zou ze ze weggaan en sterven; en als hij hpar uitliet, zag hij dit hu vooruit aankomen. Ik werd geïntroduceerd 'bij de firma door iemand, die ze al' lang kende. Jk wist in het geheel niet, wat ik toch maar doen zou, en degene, die mij aannam, dacht dat, omdat ik een dame was ja, het klinkt gek hé; onder de gegeven omstandigheden te spreken van een da me?..!." „ïk zou niet weten, waarom' niet" vulde Mj in. „Maar ga voort." „..(Na, dat het dan misschien juist wel zou gaan. Maar ik geloof, dat hét in het geheel' niet goed is. Ik ben niet gewend aan dit soort weik, ziet u. Het valt mij niet gemakkelijk, om ieder o.ogen hik met een: „neen" afgescheept te wor den en niemand kan toch iets goeds uit richten in eén vak, waar hij zich voor schaamt." „Maar u 'mteet zich' ni'et Schamen' antwoordde bij. „'t Is een eerlijke bpood- DE GEMEENTEREIMGINC TE MDDELRURG. In het jaar dat de gemeentereiniging in eigen bëhèer bij de géméenfè is, juist op 1 Aug|ustu;sj ging zij daarin over feijn er allerlei veranderingen en ver be teringen aangebracht, die wel vermlil ding' verdienen. Zoo is in het kantoorgebouw op den Dam; thans het privékantoor van den directeur, tevoren het bureau voor wo ningstatistiek wasj gevestigd. Verder is daar een mlagjaizijn voor ontsmèttingsinale- naal, met een kantoor daarachter waar 't publiek zich moet aanmelden. Door het afbreken van hét ketelhuis van de voor- m'aige centrale keuken heeft men voor dal kantoor gped licht verkregen. Maar de meeste veranderingen zijh te constateeren op het terrein van de mest- faalt aan het eind van het Arnemuidsch© voetpad. Ten. eerste is de open loods, waarin de tonnen worden gespoeld, vervangen door een ijzeren loods, welke voor een zeer milatigen 'parijs 'kon worden aange schaft, in deze loods is' een 'betonnen vloer aangebracht, terwijl een drietal 'be tonnen bakken als spoelbakken gebruikt worden. In den middel sten dlaarVan 'gaat de creoline, die als öntsmettinglsfmïddeï dienst doet,i n de bejde andere het water. Hel spoelen der tonnen zal dus nu Voort aan geschieden zonder dat het publiek dit ziet, ter'wijl de daarmede belaste Werk lieden goed tegen regen en wind zijn beschermd er daar er des winters een Warmwater-installatie zal koöién, ook niet meer, zooals is voorgekomén, gevaiar heb ben voor bevroren vingers. Achter de loods was men juist bezig mét het ledigen der tonnen in de daarvoor bestemde on- deraardsche bakkenliet men deze vroe ger leegloopen in het afvoerkanaal, de directeur heeft een adres gevonden om dezen mest te verkoopen, en nu komen weer schepen uit België otni heml af te hélen. Voor het brengen van den mest in die schepen dient een inrichting, die thans door twee paarden in beweging wordt gebrtacht, maar mén hoopt, dat als de electriciteit tot hier is doorgetrokken, door het plaatsen van een electromotor het werk nog vlugger, doelmatiger en voordeelïger te kunnen uitvoeren. Op het terrein, Waar vroeger niet te overziene hlopen sfraat- en huisvuil lkigén Ziet men ;im eenige net gevormde hioopen straatvuil liggen ,dat geregeld wordt ver kocht en zich uitstekend voor bemes ting v'an grond leent, terwij' een ander deel, mede door bet dempen van een sloot tot een akker is vervormd, waarop voeder voor de paarden groeit. Van den ouden hoop is nog een klein deel over, maar hiervan wordt geregeld verkocht voor ophöogen Van gronden enz., trbiu- winning, zooals een andere." „Dat zegt de directeur ook'. Maar wan neer je, als vrouw, bij iemland, dien je niel kent, op het kantoor mbet gaan cn je doei je best voor jè zaken, miaar je wordt afgesnauwd, dan geeft je dit toch geen aangename gewaarwording; al is de [broodwinning look nog zoo eerlijk. U vondl mij tóch ook erg lastig?" „Ik vrees, dat ik wat kortaf was", zei hij gauw. „Maar ik wtas zoo in het schrïj ven verdiept. Onbél'éefd was ik toch niet?" Ze kreeg meer kléur. „Dat bedoelde ik in 't geheel niet", stahitelde ze. „Het zou niet heel dankbaar van mij wezen, ami n daaraan te hermne ren, als dit zoo was". „Ik zou van meening! zijn geweest, dat zoo'n sloort boek in dezen tijd gemakkelijk genoeg van de hand ging. 't Lijkt mij een verbazend nuttig' werk in het gebruik Wat is de prijs?" „Compleet twee pond tien shilling' 't Is niet duur, maar toch willen de ménschen het niet hébben." „Ja. het ziet er goed uit", zei hij, het nog eens opnemend van de schrijftafel en het doorbladerend. „Hoeveel deelen zijn het ook weer zei u?" „Vier". Ze strekte aï weer de hand uit naar hei „exemplaar", om' het Mj' zich te ste ken, maar hij deed, of die beweging hem ontging en keek Verder. „Als bet nogl niet te laat is, zou ik nog wel' op mijn besluit willen terug komen en toch maar inteekenen. Wht u rrïjn naaiml dan mlaar opschrijven?" Ze vouwde de handen in den schjoiot! en zei1 „Neen ,dank' u; liever niet." Niet?" i „Neen", aarzelde ze. „Ui Hééft KW boek niet noiodig; ik' weet, dat iu het poodig heeft. U hpeft mij' verkwikt en over het gehpel al genoeg voor mij' gé- daan. Uw geld zou ik nu ook nog niet willen hebben. Dat kin ik niet." Haar borst zwoegde. Hij zag aan de wijd-open oogen, waarmee ze naar het vuur keek, dat ze met geweld haar tra nen bedwong. „Nu", zei hij' vriendelijk, „zóó mteet tl het niet opvatten. Laten we dan rntaar over iets anders spreken." „O..." ze pinkte een traan weg, „ik ben niet géwoon, ziet u.J. Maar denkt u toch vooral niet.+ „Neen, neen", antwoorde hij. „Ik weet wel, ik begrijp wel..!. Pookt u eens even bet Vuur op; wilt u?" (Vfordl vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 1