No. 179. dinsdag 1 JLugustixs 16&" Jaargang BINNENLAND. UIT STAD EU PROVINCIE. OOSTENDE en Zij» KURSAAL. ffJBrc£S»B&aMdta«ljnaMMR^ ij ia a m e a t s p r ij s per kwartaal: lap de buitenwegen oio Middelburg, ©n s«|or de andere gemeenten per post f 2.50; vta&r Middelburg en agentschap Vlissin- feat f 2.30; wnBekabwanementen in Middelburg 18 sent per week. Advertentiën: 30 cent p. regel. Jageziooden Mededeeliugen50 cent p. zegel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen.- toe, 1—7 regels f 2.10, elke regel mew SO rent E'ïeine advertentiën niet grpio- ïee aan vijf regels druks en waarbij la aangegeven, dat zijl in deze rubriek mioe- Sen. geplaatst worden, 85 cent by vooruit betaling. Advertentiën onder brieven of bevragen, bureau dezer courant 10 cent sffi.tr*. Bewijsnummer 5 cent plas 2 cent voior port per stuk. .(wdvertentiën moeten, willen ze nog in ons bi&d van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUIS en des BLATEJSDAGS uiterlijk IIALF Elf: aan om Bureau bezorgd zijn. .Aangestoten bij den Post-, Cheque- en Süüjflödienst oaacfer no,. .43255. CENTRALISATIE DIENST RIJKS GEBOUWEN. 'Bis. Kon. besluit van 29 Juli is de dienst der Rijksgebouwen gecentraliseerd en opgedragen aan den Minister van Fi nanciën. wat betreft aankoop, huur, stich ting, verbouwing, onderhoud of eerste inrichting. Uitgezonderd worden de gehouwen die rechtstreeks deel uitmaken van de lands verdediging of bestemd zijn voor techni sche doeleinden en die door hun inrich ting slechts als zoodanig kunnen dienen alsmede die, welke één geheel vormen miet Rijksgebouwen of Rijkswerken, waar van die zorg aan het Hoofd van een ander departement blijft opgedragen. BAKÏG SALDO VAN HL/4 MIL.LIOEN. 8D® gemeente-rekening van Amsterdam sluit over het dienstjaar 1921 met een hlatig saldo van tien en drie kwart mil- lioen gulden. Hierbij dient er echter re kening mede gehouden te worden, dat de rekeningen over 1922 en 1923 zeer waar schijnlijk ernstige tekorten zidlen aan wijzen. GIFTEN AAN AMBTENAREN. Naar wij vernemen i s uit een ingesteld onderzoek gebleken dat een aannemer bij1 een levering aan het Rijk aan een ambtenaar, die met de controle over die levering was 'belast,, een gift heeft aan geboden. De Regeering Wenscht zich ten sterkste tegen dergelijke practijken te keeren en heeft bedoelden aannemer voor goed van levering aan Rijks-instellingen uitgeslo ten. (Msb.) UIT DE PERS. Teleurgesteld vertrou wen in zaken-leiders. In de wekelijksche Schetsen van Geld en Fondsenmarkt in de N. R. Crt. wordjt in verband met de blijvend flauwe stem ming1 op de fondsemparikt te Amjslfceibi dam het volgende opgemerkt De schier eindelooze reeks van jaar verslagen, welke nauwelijks iels anders bevatten dan jammerklachten der direc ties omtrent den bedroevendèn gang van zaken in hun ondernemingen, om dan vrijwel stelselmatig te besluiten met de mededeeling dat omvangrijke, vaak in de tientallen millioenen loopende verliezen de resultaten zijn van het afgesloten boek jaar, zoodat kapitaalsafsclirijvingen en al- geheele opoffering der gekweekte reser ves niet zelden de aandacht vragen vormt ongetwijfeld de hoofdoorzaak van de vrij wel algemeene afzijdigheid, welke hpt publiek ten opzichte van den beurshandel blijft betrachten. Indien slechts de overtuiging leefde dat de vele Jobstijdingen, waarmede aan deeïhouders zoo rijkelijk worden bedeeld, geheel op rekening zijn te stellen van de alom heerscihende economische crisis, dan ban zouden stellig de verschillende be richten welke er op wijzen dat de con junctuur hier en daar eenige neiging tot verbetering vertoont, wel voldoende zijn om ook ten onzent lot'een herstel' van vertrouwen bij te dragen. Vele aandeden in werkelijk gezonde buitenlandsche on dernemingen:, waarvoor thans op een koers, die zich vaak tientallen procenten, onder hun intrinsieke waarde neweegt, nauwelijks een kooper te vinden is, zou men dan niet langer voor afbraakprijzen van de hand behoeven te doen. Helaas echter is het niet zoozeer de vrees voor een verscherping van de crisis welke den ondernemingslust van onsi ka pitaal zoozeer bekoeld heeft, dan wel een algemeen mistrouwen in de kunde en laat het hooge woord er dan maar uit komen de rechtschapenheid van velen, die zich hebben opgeworpen als de lei ders maar in al te veel gevallen overdui delijk gebleken is, niet alleen het nood;ge doorzicht, maar wat erger is, vaak ook het noodige doorzicht maar wat erger is, vaak ook het noodige verantwoordelijk heidsgevoel ontbreekt. De algemeen ge voelde teleurstelling van den zoo onver wacht ingetreden terugslag van den toe stand, wordt speciaal hier te lande op den achtergrond gedrongen, door wantrouwen in de personen. Hierdoor is 'n verbitlerde stemming gekweekt, welke minder gemak kelijk zal worden vergeten, dan de ont stemming over verliezen, die hun oor zaak vonden in een malaise, waaronder de geheele wereld gehinkt gaat. Goed vertrouwen is nu eenmaal een eerste voorwaarde voor een bloeiend be drijfsleven; doch juist dit vertrouwen heeft, door de zonderlinge praktijken, welke, zooals thans telkens gan het licht komt in tal' van gevallen in toepassing zijn gebracht ,een geduchten knak ge kregen. Den aandeelhouder, die verlies op verlies le boeken krijgt, omdat hij zich door een oppervlakkige en zelden opzettelijk onjuiste voorlichting tot deel neming het 'bewegen ;n allerlei on dernemingen, welke thans als gevolg van een onoordeelkundige leidmg tot onder gang gedoemd zijn, of die tot de ontstel lende gewaarworden komt, dat zijn kapi taal hetwelk hij goed belegd waande, slechts werd dienstbaar gemaakt agn een onverantwoordelijke zij liet dan mis schien dikwijls onbewuste specula tiezucht zijner «eldnemers, vergaat de lust om zijn spaarpenningen .andermaal in de waagschaal te stellen. Of is het iets anders dan speculeeren met de hun toe vertrouwde gelden, wanneer de directies, zooals het herhaaldelijk blijkt geschied te zijn door inkoop van eigen aandee- len ter beurze het vertrouwen trachten te herstellen, dat zij niet zonder reden onder hun voeten voelen wegzinken? Meermalen maakte men het nog bonter, door ter bereiking van hetzelfde doel met een valsche of dubbelzinnige voor stelling van zaken te trachten, de koer sen van eigen aandeelen kunstmatig op te zetten, tengevolge van welke praktij ken de belangen van derden op een roe- kelóoze en onverantwoordelijke wijze, op het spel werden gezet. De crisis ;n de lv.ath. S o c. Actie. ïn een beschouwing over het door prof. v. Aken openlijk erkende geschil in de Kath. Soc. Actie schrijft de Chr. Hist. Nederlander; In dit stuk is zeer waarschijnlijk geen sociaal doch een relig.:eus geschil aan het woord. Men lette goed op wat er staat. Er is geen verschil' omdat werkgevers en arbeiders botsen; zeker is d't het voornaamste niet. Dius gaat het niet over vooruitstrevenden contra conservatieven over arbeiders-vrienden tegen kup:taiis- ten. Het gaat om het goed recht van het bestaan eener „Katholieke vakbeweging' Niet om het goed recht der vakbeweging een sociaal' verschilpunt; doch om bet goed recht eener Kathplieke vakbewe ging een ten slotte religeuse vraag. Want in den kring' der Roomsehen, ook in dien der K. S. .A pleiten er blijkbaar voor algemeen-christelijke, ja voor neu trale vakbeweging. I I I Het oude strijdpunt v,an het intercon- fessionalisme. Men weet, dat in Duitschland jaren lang een deel der bisschoppen zich ge steld heeft tegen de interconfessioneele de algemeen-christelijke vakbeweging en kras zich uitsprak Vóór de confess'oneele Roorasche organisatie, gelijk ook de Ne- derlandsche 'bisschoppen doen. Men weel ook, dat in 1919 na den oorl'og hij onze buren deze strijd is bosjecht en de al gemeen-christelijke 'beweging liet heeft gewonnen. Men wist ook, dat voor jaren ten on zent deze strijd heeft gebrand. In den dag der 'twisting over het „uitegraaP- roomsche. Maar dit alles is toch van veel ernstiger j aard dan een organisatorisch en zelfs dan een sociaal' verschiL! Hier gaan binnen het Roomsche kamp uiteen de elementen, die alles over de giansche linie apari- Roorclsth willen maken, afscheidend en splitsend en secte-vormcnd denk aan vakvereeniging, sporibeweging, volksuni versiteit en die anderen, die oog heb ben voor het algemeene, het nationale, het samenbindende, ook het algemeen- christelijke. Indien wij de woorden van prof. Van Aken goed lezen ,dan wijzen ziji in die richting. Het zo-u aan den eenen kant te minder verbazen, omdat ook bij de kwes tie der Nieuwe Katholieke Partij hetnieti enkel ging om politiek sociaal-econom'- isohe vragen. Ook daar stond mee de kwes tie op, of pastoor en bissjchop gezag mo gen oefenen op het terrein der pfactisehé politiek. Een eveneens religieus vraag stuk. Verstaan wij de gegevens goed en werkt onder de orfisis in de K. S. A. mede dit religieuse element, dan staan wij te genover een grootsche gees tes worsteling. Om het te zeggen met oude woorden, geplaatst in nette, zindelijke hokken. De overige kramen zijn die, waar men den inwendigen mensch kaai versterken, door wafels of poffertjes en door een oliebol, nougat, zuur of andere delica tessen, of waar men hetzij door een rad van avontuur, hetzij door behendigheid waarmee wij niets onvriendelijks nerloe-i een prijs kan winnen. Ip.n hei- clericale tegenover het room- Iets nieuws biedt de groote kraam aan de zijde van de koffiehuizen van de hee- len: het sche. Men zal moeten afwachten, wat verder blijken gaat. Maar de vraag men ziet hel om'vat oneindig veel meer dan or ganisatorische en fanancieele en sociaal- economische elementen. Het gaat dan omi èen cultuur-vraag van den eersten rang ,die ook voor de publie ke ontwikkeling beslissend zal worden. ren van der Harst tusschen de bekende koek- en nougatkramen van de heeren Van der Leeuw en Stuvé. Men kan daar op z'n Amerikaansch rijk worden. Een speelgoedkraam doet denken aan het oude karakter van dit jaarlijksche feest, namelijk dat van jaarmarkt. De heer Morgan geeft in twee scliiet- tenten de beoefenaars dezer sport gele- j genheid de geoefendheid hunner öogten te loonen. Als wij nog even de aandacht hebben gevestigd op de miniatuur-mijn met gan- Uit Middelburg. gen. en schachten, die op den hoek van de Noordstraat in volle werking te zien is, Zooals wij gisteren toezegden, zou-1 dan willen wij afscheid nemen van de den wij heden uitvoerig terugkomen op j Markt en ons begeven naar het andere hetgeen er op onze kermis te zien is. plein, waar de kermispret hoogtij viert, Op de M(arkt trektzeker de bijzonderen wel naar den Dam. groole en fraaie stoomcaroussel reeds van j Daar wordt het oog het allereerst be- buiten ieders aandacht, maar zij, die als koord door het werkelijk fraaie kraam wij binnen zijn gegaan, zullen met ons onderschrijven, dat wij' nog nimmer zulk een mooie „stoom" ,hier hebben gehad. Zij biedt behalve de gewone pret nog die van draaiende tonnen, terwijl een rui me plaats bij het buffet gereserveerd is voor hen, die het plezier van anderen rus tig willen aanzien. Een oude bekende, de autocaroussel, biedt een ritje in een niet uit den koers rakende auto en daarbij de eigenaardige gewaarwording van 'een tocht door een tunnel, met afwisselende kleureffecten. Maai- in onzen tijd van vliegsport ver kiezen anderen een reisje door de lucht en daarvoor bieden twee inrichtingen hun gelegenheid; de groole vliegcaroussel op het midden van de Markt, waarin men zich in echte vliegtuigen kan wanen, en voorts de zwevende schommels van den heer Huijgens, die tegenover de socië teit zijn geplaatst. De naam Huijgens noemen is tevens De prachtigste badplaats op het vaste land. Wedrennen in Juli en Augustus. 5 millioen prijzen. In de Kursaal alle Casino-attracties de grootste kunstenaars met wereldfaam treden er op. Concerten. Orkest met 1ÜÜ muzikanten. (fangez, Mad.) van den heer Arthur Denis. Alles s'cliit- kwamen niet voor. Het gedeelte Markt; voor het Stadhuis is zeer nauw gedu rende de kermis en er is dan ook ïn overweging, evenals dit wel eerder ge beurd is, dit deel voor rij- en voertuigen af Le sluiten. O. i. is dit een aanbeve lenswaardige maatregel. Tegen bestuur ders van voertuigen, die zonder veel tijd verlies een anderen weg kunnen nemen dan de Markt, zouden wij' willen zeg gen:-doet dit, gij dient er een algemeen, dus ook uw eigen belang mede. Het bovenstaande was reeds geschre ven, toen wij vernamen, dat hedenmorgen op hetzelfde gedeelte van de Markt een hoog geladen vrachtauto tegen een elec- lert u hiertegen en het daar gebakkene trischen draad aanreed en een op schra- moet tot koopen trekken, want het zietgen staand kraampje omver trok; een er alles even frisch uit. De andere kraam jj tweede aanleiding dus om dal deel af is een oude békende, namelijk die van te sluiLen. den heer Vincke, die zeker gaarna zijn oude Middelburgsche klanten alle weer eens terug zal zien. Ook hier draait het fad van avontuur er lustig op los. Maar bovendien zijn er een tweetal tenten, die voor entree toegankelijk z'ijn en waar ook muziek en scherts tot binnenkomen noo- den. Het Theater Bosko is meer hier geweest, en wij hebben ons gisteren over tuigd, dat wat daar gegeven wordt, zeer goed is. Vooral komt een woord van hulde toe aan de twee dames en twee heeren voor het rustig afwerken van zeer moei lijke toeren, terwijl August zoowel laag bij den grond als aan de trapeze goed wei-k te zien gaf en de h eer Tavenier z5ch Bij de politie is aangifte gedaan, dat van een juffrouw op de Markt al hier een portemormaie is ontvreemd, die zij een oogenblik op een kraam had neergelegd. Moge dit als een waarschu wing gelden voor andere kermisbezoekers. -—oi -v Uit Vlissingen. Onder hen, die gisteren op de be graafplaats „Vredenhof" te VIis sin- gen bijeen waren 'merkten wij o.a op. den oud-burgemeester van Vlissingen, den heer jhr. mar. A. A. van Doorn van Kouder kerke, den burgemeester ,de welhoudei-si Laernoes en Tichelman, verschillende niet minder vlug1 en lenig toonde. Ookraadsleden en oud-raadsleden, en te llier zal men genoegelijk een klein uurtje denken aan de van ouds bekende lucht- j doorbrengen om ten slotte nog smakelijk schommels, die ondanks hun oude be-1 te lachen om de wanhopige pogingen kendheid toch steeds voor een *deel der j om op een onwilligen ezel rond te rijden, kermisgianjgers een der meest gezochtej De laatste tent van den Dam binnen- vermakelijklieden zijn en die als van ouds j gaande, komt men in een eenvoudige om-' in de middenrij staan, al zijn ze wat dichter naar de Burg toegekomen. Dat ook een gewone caroussel niet ontbreekt, spreekt haast van zelf. Nog een draai-inrichting, al is zij ook van eenigszins ander soort, dient vermeld te worden; wij bedoelen de draaiende villa. Deze schijnt op velen een ietwat angstige n indruk te maken, maar wij kun nen na een bezoek een ieder gerust aan bevelen eens een 'kijkje te gaan nemen; het is er veilig, maar men krijgt er ty pische gewaarwordingen, die bij' de ker mispret juist thuis behooren. Van zidke anders ongekende gewaarwordingen kre gen ook zeker zij kennis, die naar het Lunapark waren getrokken, hetwelk eigen dom is vaji den heer Janvier, wiens broe der met de autocaroussel is gekomen. Dit Luna-park is een combinatie van cake-walk en trottoir roulant, en heeft dit laatste u boven in de tent gebracht, dan kunt gij uit twee wegen kiezen om weder beneden le komen. Gij kunt dat doen op een wijze die doet denken aan het afglijden van den Ho ogen Hil of wel kunt gij u laten rollen langs de talrijke rollen tapijt; in beide gevallen zijt gij ongedacht gauw weder op den beganen grond. Het is er vooral voor de verge vorderde jeugd een plaats van groot jolijt. Van de groote re inrichtingen op de Markt rest ons thans nog het Theater Boesnach, een echt ouderwetsch kermis- theater met muziek en clowns voor de deur om het publiek tot een bezoek aan te sporen. Zulke gratis voorstellingen trék ken altijd heel wat publiek, en zoo ook gisterenavond, hierbij bleek echter, dat het tegenover elkaar plaatsen van de geving, waar op een klein tooneel een als echt aangekondigde Zuid-Afrikaansche neger of negerin vuur eet, gloeiend ijzer j met de voeten buigt en zich een meester in het schermen toont. Voor hen, die genoeg hebben van de eigenlijke kermisvermakelijkheden, geven de variété's op de Eendracht en de Vriendschap, de muziek ih verschillende andere café's nog weer andere afwisse ling. stuursleden van vereenigingen waarin de: overledene, de heer C. A. Kalbfleisch, zit-, ting had. Nadat de kist in het graf was neerge laten, sprak de burgemeester, de heep C. A. van Woe 1de ren, een woord' van dank voor wat de overledene, die een' der beste burgers van Vlissingen was, voor het algemeen belang en ook voor particuliere 'belangen heeft gedaan. Ge durende 34 jaar is hij' raadslid geweest en gedurende 14 jaar wethouder. Maar ook tal van particuliere vereenigingen hebben den steun van den overledene ge had, in het 'bïj'zonder het departement van 't Nut 't 't Algemeen, waarvan hij 40 jaar bestuurslid was en speciaal zijn Het is gisterenavond voor den eersten krachten Nvijdde aan de spaarbank en,aan avond gedurende enkele uren reeds vrij druk geweest op straat en sommige in richtingen hadden reeds een vrij aardig bezoek. de bibliotheek. Speciaal wil spr. als voor zitter van de commissie voor de oud heidkundige verzameling herdenken wat de. heer Kalbfleisch daarvoor heelt ge daan. Ten deze opzichte zal naast den Gisterenavond werd in het Militair naam van M v. d. Os, die van Kalbfleisch Tehuis alhier de eerste anti-kermis-1 *n dankbare herinnering blij Ven. In 1881 samenkomst gehouden, georganiseerd j werd het Vlissingsche zilver verkocht, dooi de afd. van Burger Pro Rene. 5 ware de overledene toen reeds lid van Militair Pro Rege, den Militairenhond en f hen raad geweest, hij zou daartegen de Chr. Onderofficierenvereéniging. Na zeker hébben ©geopponeerd. Hij deed dit gemeenschappelijk psalmgezang en ge- 11U toen in 1889 bij het bouwen van hél bed door den huisvader, den heer Kanon, Belgische Loodswezenkantoor gedenk- sprak deze een hartelijk openingswoord zich speciaal' richtend tot de militairen, waarin hij hen hartelijk welkom heette en hen wees op de groote geestelijke ge varen van het kermisgewoel. Gezellig werd de avond doorgebracht. Voor dracht en gezang wisselden elkaar af. Een keurig strijkje, gedirigeerd door den heer Calatz liet zich: nu en dan k ooren. De militairen werden bovendien ge Ir a c- teerd. Op de volgende te houden bijeenkom sten zal ieder hartelijk welkom zijn. steenen werden gevonden, die naar het Zeeuw'sch Genootschap zouden gaan, maar hij stond alleen in zijta oppo sitie. Kort daarop wist hij zich met de heeren Gewin. Wibiaut en Van der Os, tot een commissie voor een oudheidkun dige verzameling te vereenigeu en reeds eenige maanden later werd een oudheids kamer op het stadhuis ingericht. Jam mer genoeg overleed de heer van' der Os reeds in 1890, de heer Kalbfleisch zette het werk voor de verzameling voort tot aan 2ijn dood toe. Steeds was, hij, op zijn post als er iets te redden viel. Heden herdenkt I. Schepers den dag! dat V00t' de geschiedenis van Vlissingen vliegtuigcaroussel en dit theater beslist waarop hij vóór 25 jaar fc'ij zijn tegen-van belang Was. De archivaris zal in niet goed gezien is wij vragen ons trou-i woordigen patroon, den heer Chr. Hón- hem zeer veel missen. In o vereens tem1- wens toch af of niet wat geregelder bouw j dius, firma F. P. D'huij', in dienst trad, ming mét den eenvoud van den overle- van de kermis niet mogelijk ware gte- Zijn patroon had gezorgd dat dezen dag weest. Nu hraclit 'bovenstaande fout de niet onopgemerkt voor hein voorbij .',ing veiligheid van de naar die voorstelling o.a. door hem eqn enveloppe met inhoud kijkenden in gevaar, en er zijn dan ook i aan te bieden, direct door het plaatsen van palen en s het spannen van touw maatregelen ge no- j Een goede maatregel is het tij- men. Het publiek zij door deze gewaar-dens de kermisdagen een verkeersagent schuwd niet achter die touwen te gaan. gedurende den 'geheelen dag op den hoek dene zijn er geen bloemen op zijn graf, maar die zijn veranderlijk ook, maar on veranderlijk zullen zijn het werk van den heer Kalbfleisch en de herinnering aan hem. De heer P. F. A ue r sprak namens het bestuur van de Nutsspaarbank en herin- nerde er 'aan hoe de heer Kalbfleisch Maar wij zouden u vertellenwat dat var. Langedelft, Markt en Burg te plaat Theater Boesnach brengt, het brengt goe- j sen. Het publiek begint langazmerhand de athleten, mensehen met liaast onge- j goed te begrijpen, rechts te moeten hour loofliike kracht, zoowel de inan, die met den. al moest, gstieren nog: een wielrijd" gewichten werkt, als de man met de ster bekeurd worden wegens links hou- bliikbaar ij'zeren landen en de twee gen- tleman-acrobalen gaven gbed werk te zien, terwijl de goochelaar vlugge toeren ten uitvoer bracht. Bij een bezoek aan de kleinere kra men raden wij aan niet le vergeten het tentje tegenover de Gortstraat, waar voor al de jeugd met .genoegen zal kennis maken loet een 14-tal apen en aapjes van verschillend ras, die zich gaarne te goed doen aan olienootjes, en waarvan een aardig (gedresseerd is'. De diertjes zijn den, mlaar wat velen nog niet begrijpen is, dat hel horizontaal opsteken van den witten stok, wil zeggen, dat alle voertui gen moeten stilhouden, tot de agénf heeft aangegeven, wie het eerM zijn weg kan vervolgen. Een auto is gister op de Markt al hier tegen een zuurkraam aangereden, die tegenover het Stadhuis staat. Aan de Kraam werd vrij groote schade aan gericht, doch persoonlijke ongelukken daarvan 40 jaar lid en 25 jaar voorzit ter is geweest de spaarbank heeft aan zijn werkkracht zeer veel te danken en tol op zijh ziekbed wilde hij» van cfen gang van zaken op de hoogte blijven. Dank brengt spr. den overledene voor zijn toewijding. De heer J. F. Op ten Zieke voerde het woord namens het bestuur van de Nu tsbdblio(heek, waarvan de overledene 38 jaar bestuurslid is geweest. Onder zljn leiding is de instelling tot 'bloei gekomen. De overledene was iemand, die kalm werkte zonder de aandacht te trek ken, hij schuwde drukte en behoorde tot de stille werkers. Spr'. 'heeft 32 jaar met hem samengewerkt en dus ruim-

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 1