BUITENLAND. ONDERWIJS. S P O R T. m en portretten, verder de weinige meiubéls die Andersen ooit bezeten heeft, en tal van interessante en zeldzame uitgaven van zijn sprookjes. Er hangt aan den wand 'n foto van Dickens' huis, welke met een opschrift door Dickens dochter aan Andersen die als groot bewonde raar van den Engelschen auteur heul ook bezocht geschonken werd. Maat misschien zijn noig curieuzer de enkele kleedingistukken, die Andersen zijn eigen dom noemde en die hij jaren droeg; of schoon hij veel op reis was. Op een oude tafel lagen zijn cylinderhoed en een hlalf groene dikopgerolde Biedenneyer-para- Plu, naast de tafel op den grond stonden een paar koffers en een leeren hoeden doos. Alsof Andersen zoo pas was thuis'ge «ekontenDe woning is zijn geboorte huis, hij stierf in Kopenhagen. Niet minder interessant was ook het historisch mluseum, niet alleen om wat er te zien is, inter ook om de glundere berging in een schilderachtige 16e eeuw- sche woning 'met schemerige kamers en een heerlijken groenen stem'migen liof. Merkwaardig was de meer dan over vloedige hartelijkheid, waarmee de Oden- sesche journalisten en toeristen ons ge zelschap uitgeleide deden aan het station den dames op allerhoffelijkste wijize be- dach'en met rozen, 'ons "Wilhehn'us eer biedig! aanhoorden en met een concurree- rend volkslied beantwoordden. Het was, of vrienden-van-jaren elkaar vaarwel zei den Maar in Aarhus (ongeveer uit te spre ken als Oorhoes) wachtte ons een nieuwe pretfi .e ontvangst, wat stiller en deftiger maar aan hartelijkheid vrijwel even moot. Een Duits'cber zou onmiddellijk het woord anm'utig" bij de hand gehjad heb ben, wanneer hij het uitzicht had m'es- getn'aakt dat vanuit den trein in de nabij heid van de plaats op de stad te genieten valt- Een Baedeker zal het mbeten aaa- teekenen mét zijn 'befaamde sterretje. In P.alays Royal ,Waar we aten en slie pen, en zoowaar een Hollandsche violiste ontmoetten ,wias de tafel in carré-vorm1 opgesteld, terwijl het middenvak gesloten en bekleed was met de Hollandsche vlag. Tpsschen de patriciërs in zat de eenvou dige trouwhartige figuur v,an den burge meester, een sociaal-democraat van werk- trteishuize, iriet wien ik graag vvat nader in kennis had willen komen ,m'uar die on- mógelij'k te benaderen was, omdat hij niets dan „Dansk" sprak. Hij toonde in een tafelrede, welke door den heer Zar- dern'an, reeds 20 jaar lang1 een bewoner van Aarhus, maar die niettemin zonder eenige fout Holl'andsch sprak, werd ver taald, zijn trots voor het in Aarhfus tot stand gebrachte op onderwijsgebied, iets dat iSoffllmDe anderen niet zonder oenig meesmuilen aanhoorden in verband met de verfoeid-hooce belasting. En voor dat meesmuilen was wel éénig' recht. In mijn volgenden 'brief vertel ik waarom. G. A. SCHILP. NIEUWE UITGAVEN. Van „De Advocaat", het boekje waarin mr. J. M. van Stipriaan Luïseius advocaat te 's Gravenhage, een opsom ming en beredeneering gteeft van de pliicb- ten van een goed advocaat, verscheen bij den Boekh. v.h. Gebr. Belinfante een zevende verbeterde druk. De Pensioenwet. Bij W. J. Thieme Co. te Zutphen verscheen een tekstuitgave van de Pen sioenwet van 5 Mei 1922, Staatsblad no. 240. Achterin zijn "bovendien opgenomen de gewijzigde artikelen van verschillende weiten, bedoeld in de artikels 174, 179 en 180 der Pensioenwet. De nieuwe Grond wet s(- bepalingen over Ned. I n d i 1 Onder den titel: De Koninklijke en de wetgevende macht over Ned. Indië in verleden en toekomst, verscheen bij Gebr. Belinfante een studie van dr. J. A. dat nieuwe werk, Mr. Collins?" Hij belde en beval den verschijnenden kabouter, hem een exemplaar van het „Album" te brengen. „Vier halve boekdeelen, elk voor twaalf shilling, zes stuiver," zei hij, zich weer tot haar wenddend., „Het Album van de Uitvindingen, Het geeft de ge schiedenis van alle belangrijke uitvindin gen, met 'n korte levensbeschrijving van den uitvinder. U wilt bijvoorheid weten, wie het horloge heeft uitgevonden, dan kijkt u onder de H; de telephoon onder de T. Het is een gescshiedenis van de ontwikkeling van beschaving en weten schap. Dj2 oorsprong der Uitvindingen en de Leemten, waar zij in voorzien,'dat is het idee, dat er aan ten grondslag ligt. Kijk, hier hebben we het. Dank je, San ders. Ziet u het nu maar eens in en zegt u mij dan, of u denkt, dat u er iets mee zou kunnen uitrichten". Ze nam een dun, helrood gebonden boek uit het omhulsel en vond, wat hij beschreven had. „Dat geloof ik vast", betuigde zij. „In ieder geval zou ik het wel eens willen probeeren." „Goed, dan is u de eerste, die het „Album" voor ons colporteert." „En wat zijn de voorwaarden?" vroeg zij. „De condities, Miss Brettan, moeten voor u in heel korten tijd zoowat een vijf a zes pond per week zijn. U kunt méér maken. We hebben colporteurs, Nederburgh over de bij' de nu aan hangige grondwetsherziening in de Grondwet aangebrachte nieuwe artike len betreffende Ned. Indië. Achtereenvol gens bespreekt hij daarin: de aanstaande verhouding tusschen het Nederlands'che oppergezag en de zelfbeschikking in In dië; de nu nog geldende bepalingen be treffende Koninklijke en wetgevende macht; de nieuwe artikelen der Grond wet, en als slot de wetgevende machten over' Ned. Indië. Genees u zelf door auto suggestie. De volledige titel van dit boekje is: Genees u zelf, de practische beoefening van autosuggestie Volg'ens de méthode van Emil Coué, door C. Harry Brooks, met een voorwoord van Coué. De nu voor ons liggende geautoriseerde Nederiand- sche vertaling van A. Kerdijk, verscheen bij' de N. V. Theosofische Uitgevers Mij'. Het geeft eerst een inzicht van de prac- tijk van Coué te Nancy, behandelt daar na het wezen der autosuggestie, en geeft daarna een uitvoerige beschouwing over de beoefening der autosuggestie. Alcoholvrije dranken. Als uitgave voor den Volksbond tegen Drankmisbruik werd door de Electr. Dr. Mercürius in Den Haag in het licht ge geven een boekje bevattende verschillen de recepten van alcoholvrije dranken, door Martine Wittop Koning. Geen plaats is hierin opgeofferd aan dranken die' tot de dagelijks gebruikte behooren, zoo als thee, koffie e. d. Er worden speciaal in vermeld dranken zonder alcohol die toch evengoed als een smakelijke en feestelijke drank aan gasten kunnen wor den voorgezet. Kartonmodellen. Bij J. B. Wolters' Uitg. Mij', verscheen: Vijftig kartonmodellen, voor de lagere school en len dienste van hen die zich bekwamen voor het diploma handenar beid, geschreven door H. van Tongeren. (Bovenstaande besprekingen heb ben reeds in een deel der oplage van Donderdag gestaan, mvjar 'moesten toen wijken voor actueel nieuws1). De Nederlandse he ge nie en te, door mlr. G. A. v. Poelje. Uitg. W. E. J. Tj. Willink, Zwolle. Een jaar geleden bespraken we het toen verschenen eerste deel van dat werk, dat zich aankondigde als' „een in leiding tot de kennis van haar bestuur en beheer". Daarbij werd slechts een enkel hoofdstuk gewijd aan de bestuurs inrichting en werd verreweg het groot ste deel van het boek ingenomen door bes'chouwingen over: de geldmiddelen, de gemeentebedrijven, de gemeentezorg' voor volksgezondheid, aanleg en uitbreiding, volkshuisvesting, volksontwikkeling, soci aal werk, enz. Thans is een nog! lijviger tweede deel verschenen, dat, wat indeeling der stof 'betreft, parallel loopt aan dat eerste, maar dat, van hetgeen dajar hls theorie werd jges'chreven, nu de praktijk doet kennen in toegelichte voorbeelden van toon-aangevende bes-luiten en verordeniri- gen over die verschillende onderwerpen. De 'bron voor de kennis' van het recht der Nederlands'che gemeenten, aldus zegt spr., is niet alleen de Gemeentewet, maar daarnaast de raadsbesluiten en verorde ningen en de 'beschikkingen van B. en W:., waardoor voor iedere gemeente af zonderlijk de feitelijke werkkring 'en wij ze van handelen der gemeentelijke be stuursorganen is a%jeteekend. De verhouding van dit tweede hoek tot het eerste kwalificeert de schrijver zelf als die van een historische platenatlas tol het geschiedenisboek. Het doel er van is: materiaal bijeen le brengen voor hen, die met practische of theoretische bedoelingen nader tot de dagelijksche praktijk van het gemeentelijk leven wenstehen door te dringen. hier aan de firma verbonden, die het wel tot twintig brengen. Maar, om te beginnen, laten we nu zeggen: vijf of 11 zes „Als aanvangssalaris, meent u?" vroeg ze kalm. „Neen, niet als aanvangssalaris", ant woordde hij, even doodleuk. „Ik bedoel, dat uw commissieloon zooveel zal be dragen." Uit zijn toon zou men hebben opgemaakt, dat hij enkel voor den vorm zich verplicht zag, een onderscheid te maken tusschen de bronnen van in komst, maar dat het inderdaad geen ver schil maakte. „Voor iedere bestelling, op 'het „Album", die u ons aanbrengt, geven we u een halve guinea. Op Zater dag hoeft u niet uit te gaan; dat is een slechte dag; vooral, om gestudeerde lui aan te treffen; en onder die moet u toch het meest dit werk geplaatst krijgen. Maar, aangenomen, dat u. nu twaalf be zoeken aflegt, op ieder van de vijf an dere dagen, en dat u op de twaalf er twee besteld krijgt, (wat bij ervaring een zeer betrouwbare rekening is), dan hebt u vijf guineas per week, zoo zeker als tweemaal twee vier is. Ik zal u eens vertellen, wat u nu doen moet: Geef mij een kwitantie voor het exemplaar en gaat u dan naar huis en bestudeer het daar, Morgenochtend, om tien uur, komt u dan weer hier bij mij en iederen dag zal ik' een lijstje voor u opmaken van de lui, die alreeds ingeteekend hebben op het een of ander werk. Ik De Dubbelganger door T. M. Dostojefski. Uitg!. V Holk'em'a en W(arendorf. Nu Dostojefski in de mode is gekoj- men schijnt mén achtereenvolgens al zijn werken geschikt te vinden om! in verta ling aan het Nederlandsch publiek voor te zetten. We kunnen dat niet loven van hel hier boven genoem'de werk, waarvan S. vlan Praag; een verdienstelijke ver taling bewerkte. [We vinden ook wel hierin dat w,at een der gCoote gaven van dezen R;us was, n de zeer subtiele uitbeelding! van een kr&n- ken|gteest pvajaraan de satoifenl'evingt in Rus tend uit zijn tijd evenveel voorbeelden g|af alt de onze. M|aar de intrige van dijt verhaal is ons te weinijg interessant, om' onze aandacht voldoende te bloeien aan de zonderlinge gedragingen van den slap pen hoofdpersoon. Bovendien is hjet milieu de Russische ambtenaarswe reld van het midden der negentiende eeuw een tè speciaal' Russische om ga ving, dan dat een Nederlander al de finessen ten volle kan waardeeren Dezer dagen werd gehouden een vergadering der Gewestelijke Federatie Zecl'and van den Ned. Bond van Lee- raressen bïj het Nijverheidsonderwijs wel ke vergadering" werd bezocht door l'eeira- ren en l'eerareressen van velschillende nijverheidsscholen in Zeeland en die ge leid werd door den voorzitter, den heel- Wiag.envoorde. Bij de bespreking] van achterstallig sa laris bleek dat het personeel aan ver scheidene nijverheidsscholen hier ten lan de. het achterstallig salaris over 1919 in hun 'bezit hebben gekregen. Daarentegen miaken de scholen in Zee land een pover figuur. Het achterstallige sialaris in Goes be draagt ongeveer per persoon f 1300 a f 1400 over 1919 en 1920. Aan de Ambachtsschool' alhier bedraagt hel achterstallig! salaris f 300 a f 400 per persoon. De leeraren aan de ambachts school te Oostb'urg! hebben 1920 nog 50 pet. van de verhooging te goed. Een groot gedeelte van de Vergadering ■werd Iverdei' besteed aan de belangen van het onderwijis. De heer Wagenvoorde ontwikkelde zijn gedachtengangwat op den weg ligt van den Bond voor het onderwijs te doen. Hij belichtte dan ook ten duidelijkste ver schillende leemten in leerstof en leer gangen in diverse vakken van het Nijver heidsonderwijs. Om van het een en ander een goed ge heel le krijgen, meende spreker, dat er in den Bond vakgroepen moeten worden gevormd, welke geleidelijk onderwerpen in studie kunnen nemen. Zoodoende zou men tot betere resultaten komen. Hierop volgde een geanimeerde discus sie, waarna.de vergadering werd gesloten onder dankzegging voor de getoonde be langstelling. 'SciiietW'edstrij'd 's Heer Arendskerke. De uitslag van den op 30 Juni, 1 en 8 Juli gehouden schietwedstrijd van de schietvel'. „Pro Patria" te 's Heer Arends kerke, is als volgt: Korps Marga, le prijs Burgerwacht Kruiningen, 502 p.; 2e sehietver. Ieriseke 500 p.; 3e schietvel'. Hoedekenskerke 499 p.; le sehietver. 's Heer AbKiskérke-497 p.; 5e schietvel'. Waarde 493 p.; 6e schiet- vereen. Kruiningen 486 p.; 7e sehietver. Wemeldinge 484 p.; 8e Burgerwacht Heinkenszand 484 p. Hoogste korps'sChut- ter Marga J. j. Hoogvliet, Baarland, 105 punten. Korps Buks: le pr. sehietver. „Pro Patria" 's Heer Arendskerke 456 p.; 2e sehietver. Kloetinge 449; 3e sehietver. zal de adressen zóó kiezen, dat ze dicht bij elkaar liggen; en u heeft dan meteen het voordeel, dat u van te voren weet, of u met koopers zult te doen hebben; dus dat u niet uw tijd verknoeit," „Dank u zeer", zei ze. „Hier is het bestelboek. U ziet, ze moeten zoo'n formulier invullen. Voor ieder, dat u ingevuld terug brengt, krijgt u een guinea. Verder hebt u er niets mee noodig. Een boekbezorger brengt de deelen rond, en int het geld. Als u enkel maar het formulier onderteekend krijgt, dan is daarmee uw taak afgeloopen. Verstaan we elkaar zoo goed Hij stond op en gaf haar de hand. „Tot morgenochtend tien uur dus", herhaalde zij. Opgewonden liep ze de vuile trappen af. De wereld had nu opeens een heel ander aanzien voor haar gekregen, in een kwartier tijds. En, als ze dan eens dacht, dat ze zich nooit bij Pattenden zou hebben aangemeld, noch van de zaak zou hebben gehoord, als ze niet Mr. Macp'nerson had ontmoet; niet naar Finchley was gegaan, niet zoo moe was geweest, dat ze nu immers haar laatsten stuiver had gebruikt in de leeszaal.... De gedachte aan haar oogenblikkelij- ke geldverlegenheid, die het interview zoolang verbannen had, kwam weer bij haar op. Al kreeg ze nu ook de volgende week dadelijk vijf guinea's, ze had nu dan toch geen geld om intusschen van te leven. Om den heelen dag nu uit te Borssele 445; 4e Burgerwacht Kruinin gen 440; 5e sehietver. Kruiningen 424; 6e sehietver. ElleWOutsdijk 426 met 24 treffers; 7e sehietver. lerseke 423 met 24 treffers. Hoogste korpsschutter Bukisf J. M. Westslrate, 's Heer Arendskerke, bij loting, 96 p. zilv. mdd. Eerebaan Marga: le pr. W;. Kole, 's Heer Arendskerke 57 p.; 2e P. Wonder- gem, Kruiningen, 5'7. (Eerebaan Buks: le pr. A. J. Mullié, 's Heer Arendskerke, 100 pr.; 2e O. C. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 98. Personeel MargaTe pr. P. Wondergcm', 'Kruiningen, 120p.; 2e H. Kievit, Kruinin gen, 119; 3e G. NieUw'enhüijBe, Nis-se, 119; 4e A. Jansen, Nisse, 117; 5e L. Mei- aard, Kruiningen, 117; 6e G. Duindam, Kruiningen, 117; 7e P. C. Djrij'gérs, 's EI. AbtskerkC, 116; 8e J. Boonman, 's Hee- renhoek 116; 9e S. van Kruiniingén, lerseke, 116;ll0e M. E. Eckhardt, lerseke 116; lie A. de Munck, Borssele, 116; 12 H. C. Jansen, Kruiningen, 116; 13e J. van Liere, Kloetinge, 115; 14e P. Karelse, Bosseie, 115; 15e Wi. Kole, 's II. Arendskerke, 115; 16e A. J. Mullié, 's H. Arendskerke, 115; 17e L. van Willigen, lerseke, 115; '18e J. Steketee, Baar land, 115; 19e S. Duindam, Kruiningen, 115; 20 C. H. Bosman, 'Nisse, 115. Person eel Buks: le pr. A. J. Mullié, 's H. Arendskerke, 99 p.; 2e J. J. Hoog vliet, Baarland, 99; 3e C. J. Bos, Nisse, 99; 4e K. L. Kramer Kloetinge, 99; 5e C. Eversdijk," Kloetinge, 99; 6e EI. Kievit, Kruiningen, 98; 7e W. v. Liere, Kloetinge, 98; C. Kooiman, Kruiningen, 98; 9e L. Dekker, Kloetinge, 98; 10e H. C. Jansen, Kruiningen, 97; lie S. Dekker, Kloetinge, 97; 12e L. Meiaard, Kruiningen, 97; 13e P. Geense, Hoede- kenskerke, 97; 14e J. Steketee, Baar land, 97; 15e J. M. Drijgers, 's IE. A'btsr kerke, 97. Poedelprijzen Marga in Buks wei-den beide 'behaald door B. M;arkusse, ';s; H. Arendskerke. Vrije baan Marga: le pr. P;. Klooster^ man, Nisse, 106 p.; 2e P. Vleugel, Hoe- dekenskerke, 106; 3e J. M. Drijgers, 's-H. Abtskerke, 105; !4e SM. Kole, >11. Arendskerke, 105; 5e M. Bos, Nisse, 105; 6e L. Dekker, Kloetinge, 105 p.; 7e G. Duindam, Kruiningen, 104; 8e W. v. Liere, 's-H. Abtskerke 104; 9e L. Lous, Hoedekenskerke, 104; 10e P:. C. Drij!- gers, 's-H. Abtskerke, 104. 9 Vrije baan biuks: le prijis G. J. Bos, Nisse 300 en 100 punten; 2e J. M. Drijf gers, 's H. Abtskerke, 300 en 100; 3e Wl. Kole, 's-H. Arendskerke, 300; 4e G. v.- Dam'me van 's-H. Arendskerke 300; 5e J. M. Weststrate, 's~HArendskerke, 299; 6e P. Butler 's-H. Arenskerke, 299; 7e A. J. Mullié, 's-H. Arendskerke, 298; 8e Pi. C. Drijgers, 's-H. Arendskerke 298; 9e J. Steketee, Baarland, 297; 10e J. Braam, 's-H. Abtskerke. Dagprijzen: le P. Klooslex-man, Nisse 2e P.. Vleugel, Hoedekenskerke; 3e J. M. Drijigers, 's-H. Abtskerke. VERSCHILLENDE BERICHTEN? De handelsreiziger L. A. Wl. B. is te Haarlemmermeer mét zijn motor fiets over den kop geslaigien. H'iji w'a|s' dia- delijk dood. Terwijl men nogonder den indruk is van de geweldig'e ontploffing! bij1 C,ux- haven, komt het bericht van een nieu'we ontploffing in de nabijheid van Hamburg, waarbij eveneens menschenlevens! te be treuren zijnWoensdagochtend tegen 11 iuur ontplofte, op de fabrieksterreinen van de Maatschappij tot aanmaak van legermateriaal in Zweedorf bïj! Bü'chen een aantal mijhen, waardoor het heele gebouw1 verwoest 'werd. Er zij:n, voor zoover tot nu toe 'blekend is, 9 dooden en 10 gewonden. De ontstane materieele schacle treft alleen de maatschappij'. De oorzaak van de ontploffing is no]g .gnbekend. blijven, zonder ook maar een enkel bis- cuitje tusschen de schrale maaltijden thuis in te krijgen, zou immers een on-, mogelijkheid wezen. Wanhopig vroeg ze zich af, wat ze nu nog zou kunnen be- leenen, of wat haar anderszins te doen overbleef. Toen ze op haar kamer was, viel op eens haar blik op haar kleine tasch met linnengoed; ze dacht, dat ze dergelijke dingen beleenen, zoomin als eigenlijk missen kon, of den moed zou weten te vatten, ze op de toonbank te leggen. Maar, toenkreeg ze de ingeving, de tasch zelve dan te beleenen. Dit idee kwam haar nog het meest geschikt voor en tusschen licht en donker ging ze het tot uitvoering brengen. Ditmaal informeerde de lommerdhou der maar niet eens, of ze ook een halven stuiver had; menschen, die handtaschjes in pand geven voor vier shilling, houden er zoo'n stuiver in den regel niet meer op na en de kosten van het kaartje trok hij dus maar af van het bedrag van de belooning. Terwijl ze er dan ook geen gras meer over liet groeien, zocht ze de hospita op en deelde die mee, dat het haar een on mogelijkheid was, de nu op het oogen- blik verschuldigde rekening te betalen; maar dat ze die en de volgende tegelijk zou afdoen. „Ik heb werk gevonden", zei ze en zelf kreeg ze een gevoel, of ze een meid was, terwijl ze die uitdrukking SOCIALE PROBLEMEN. (Van onzen Parijsclien correspondent). (Nadruk verboden). Parijs', 10 Juli. Een van de zeer vele verontrustende problemen, waarvoor Frankrijk zich ziet geplaatst, is dat der ontvolking! v^n het platteland. De boerenzoon, in plaats v*n den akker te bebouwen, gelijk zijn va der het deed, trekt reeds op jeugdigen leeftijd naar de stad en wordt fabrieks arbeider of koopman. En wanneer zijd. vader sterft, de oude, die zich niet ont wortelen liet, dan verkoopt of verhuurt hij' de hoeve, verpacht het land. Het is niet alleen in den laatsten tijd, dat het noodlottig: aantrekkingsvermogen van „de stad" noodlottig voor het In dividu evenzeer als voor de maatschappij' de aandacht vraagt, en ook andere landen dan Frankrijk hebben te kampen mét ditzelfde sociale verschijnsel. Doch m Frankrijk heeft het altijd ellger bestaan dan elders. Parijs was meer 'Jan e enige andere hoofdstad ter wereld de verblin dende gloeilamp, die al wat drang naar leven heeft tot zich trekt en'i ver- zengt. En nooit heeft het kwaad zulke verschrikkelijke afmetingen aangenomen als deze laatste twee, drie jaren. Het is jnu al zóó, dat bijvoorbeeld de graanoogst in 1922 ongéveer 8 millioen kwintals (een kwintal is 50 kilo) minder, zal opbrengen dan die van 1921, welke op zijn beurt reeds 3 millioen ten achter (bleef bij' die van 1920. Frankrijk, dat voor den oorlog vrijwel zichzelf kon be druipen wat koren apngaat, komt op liet oogenblik 15 a 20 millioen kwintals- te kort op de 90 die het noodig heeft. En daar men ervoor terugdeinst het ontbre kende aan te koopen in Amerika, heeft de regeerinjgi dezer dagen een ontwerp móeten indienen, waarbij' zijl gemachtigd wordt om telken jare, al naar de be hoefte, een percentage aardappelmeel, rijs'teméel enz. vast te stellen, waarmee het tarwemeel voor het brood zal mogen worden vermengd. Met andere woorden: wij gaan een periode van „oorlogis'hirood" tegemoet, waarvan het einde geenszins is te voorzien. IntegendeelHet brood, dat hiér toch al' niet bést is, in Zwitserland, ia Italië, in Belgijë, in Nederland is het honderdmaal 'beter; telkens wanneer ik over de grenzen ga, breng ik voor eea week brood mee naar Parijs, daar het FranSche brood ons ziek maakt het zat, zoo dal wetsvoorstel' er door komt (de Kamer heeft het al aangenomen en de Senaat zal het ook wel g'oedkenren hoe wel er een tamelijk sterk verzet tege* is) nog veel slechter wordenroet maagziekte en daim-catarh-epideroiea in het vers'chiet, welke het' ras zulle* uitputten voor den tijd en de sterfte nog weer zullen komen vermeerderen. En die toenemende sterfte, dat is nog weer een ander probleem', te ernstiger daar na een kortstondige stijging der cijfers de geboorten opnieuw dalen. Zelfs' het aantal huwelijken vermindert van jaar tot jaar in Frankrijk. In 1921 ginger er ongeveer 380.000 paartjes nanb het stadhuis (en dat was belangrijk min der dan in 1920); van 1 Januari tot 1 Juli 1922 bedroeg het aantal huwelijke* 154.000 en men raamt het voor het haelé jaar (in het najaar wordt er altijd win der getrouwd dan in de eerste zes mona den) op 290.000, d. i. 90.000 minder het (vorige. iWat wonder, indien onds* dergelijke omstandigheden de door tie> dooden achtergelaten leege plaatsen niefc alle door nieuwe wereldburgers! worde* bezet. Huwelijksstaking, malthusianisme, abortus', op alle mogelijke maniere* wordt het geboortecijfer gpdrukt, terwjjl de sterfte toeneemt... Maar 'we hadden het over de boenen. gebruikte. „Als u zoo goed zoudt wifle* zijn, de rekening dus nog zoolang tè laten staan. Mrs. Shuttleworth droogde de handen af aan haar schort en stond veel geree- delijker toe, dan haar pensionnaire dit wel had durven hopen. En, daar Miss Brettan nu wel zoo goed als zeker was van haar exemplaar, had ze in zichzelve een paar lofspraken op gesteld, die ze intusschen maar hoopte, dat heel s pontaan zouden klinken, en ze wilde daarmee de Macphersons gaan op zoeken, om ze meteen op de hoogte le stellen van den uitslag van hun raad. Toch was ze bang, dat ze hen misschien ongelegen zou komen; dus had ze ai weer zoo half en half besloten, een briefje te schrijven, maar met haar be perkte middelen was een postzegel een bezwaar en bovendien was ze niet zoo heel zeker vanhet nummer. Bijgevolg zou het 'toch maar een bezoek worden en om acht uur begaf ze zich met dit doel op weg. Haar werd opengedaan door Charlotte en, terwijl Mary zoo terloops de reden van haar komst meedeelde, volgde ze het dochtertje naar de huis kamer. Daar vond ±e alles overhoop en kreeg van het drietal uit één adem te hooren, hoe het Lot, in de gedaante van Pilcher, had besloten, dat de reiziger een week eerder uit den boezem van zijn familie zou worden weggerukt, dan dit oorspronkelijk het plan was. 'I (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 2