bijvoegsel binnenland. Zuster Brettau's Liefde. MM! on Donderdag 13 Juli 1922, No. 163. RECHTZAKEN, 1 mishandeling ambtenaar: J. F. de K., J 23 j., veldarbeider, Ossenisse, 14 d. gtev. HANDEL, NIJVERHEID EN VïSSCHERIJ. TNM EEN VERGISSING IN DE KIESWjET. Men schrijft onder het opschrift: „Een eigenaardig geval", het volgende aan de „Voorwaarts".- „Toen in 1918 de algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats vonden, geschiedde dat volgens de re gelen van de toenmalige Riesiwet, welke ook bepaalde... dat alléén lichamelijk hulpbehoevende kiezers mochten worden' bijgestaan bij het invullen v,an het stem biljet. Wie in geestelijk opzicht hulpbe hoevend was, mocht niet worden gehol pen, analphabeten moesten zich dus maar zien te redden. Maar daarin is de Kieswet herzien. ken moet, als1 men hem elders werk (dus zonder regeeringssteun) aanbiedt. (Tegen welk loon? Deze vraag is niet zonder belang', waar men zich voorstelt op deze wij'ze gedurende twee jaar werk te verschaffen. Een onderhandsch aan bod van werk tot lager loon zial wel ge negeerd worden, maar als nu in die twee jaar zich de loonen eens belangrijk wSj!- zigden en daardoor onze export-industrie weer eens' ging opbloeien? Dan zou het "aanbod van werk zeer openlijk kunnen geschieden. Of als de loonen eens stegen wie zal dan de gecontracteerde sigaren fmiaken? Conditie e zegt, dat de ondernemer aan dit werk niets verdienen mag1, eveni tueele baten moet hij in de schatkist storten. Wat is dat „uit de opbrengsjt: uitsluitend zijn kosten dekken?" Ieder zal gaarne igelooven, dat deze fabrikanten dit fair zullen uitleggen, maar met „gje- looven" komen we er niet. Morgen wordt misschien een dito regeling getroffen met iemand, die niet geloofwaardig olijkt te zijn. Bovendien, is het wel mogelijk de kosten precies te berekenen? Niet al leen de directe, maar ook de indirecte. Iedere transactie moet toch niet alleen de directe kosten opbrengen: grondstof fen, arbeidsloon, rente enz., maar ook de indirecte: algemeene onkosten, on derhoud en slijtage van gebouwen en machinerieën, rente van het 'kapitaal, ore- diet-risico der geheele onderneming enz. En een groote bestelling zal daar véél in moeten bijdragen. Daartegenover staan weer indirecte voordeelen, bijv. dat men Kamer De herziene Kieswet werd ook door de Eerste Kamer aangenomen, maar toen ze in het Staatsblad werd afgeekondigd ontbrak dit amendement, Niemland schijnt het te hebben bemerkt. Genoemd blad vroeg nu of de verkiezing wel geldig is? Volgens het Handelshl. is de vergissing feeds begaan vóór de eindstemming plaats had. Die bepaling stond dan ook niet in hel ontwerp, zooals het door de Eerste Kamer is behandeld en aangenomen. Van een ongeldige wet en van ongeldige verkiezingen is volgens het Hand. dus geen sprake. En daarbij stelde onze piartijgenoot AT barda, bij amendement voor, dat ook bij- j groote re partijen grondstoffen voordee stand mocht worden verleend aan wiebger kan inslaan en deze toch ook voor niet konden lezen en schrijven. ander fabrikaat gebruiken miajg en zal. Dit amendement werd door de Tweede 5 Ook bevinden zich ongetwijfeld in den voorraad goedkoopere en duurdere in- koopen, misschien wel „stroppen", zul len die voor dit werk of voor ander fa brikaat dienen? Hoe móet men den voor raad aan het einde van het contract aan nemen? Tabak is een artikel zonder vaste waarde. Het is duidelijk, dat zelfs met de meeste' goede trouw de „baten" niet vast te stellen zijn; dat kan de fabrikant zelf niet, dat kan geen buitenstaander en dat kan stellig geen ambtenaar. En bij min der goede trouw wat toch ook een (theoretische) mogelijkheid is valt liet einde niet te overzien. Men wil toch niet terug tot de con senten-periode tijdens den oorlog, tot la tentation de St. Anloine? Mocht deze regeling voor de betrokke nen een „koek" zijn; dan krijgen wel velen de „gard". Blijft nog de (tegenwoordig zeer onge paste) vraag naar de kwaliteit van den arbeid. Wie TAssornmoir van Zola kent, heeft den ontzenuwden invloed door- proefd van gedwongen ledigheid. De psy chologie van den Maandaghouder is vol komen begrijpelijk en menschel ijk. Het is niet waarschijnlijk, dat deze sigaren makers allen met volle toewijding sullen gaan werken voor een betrekkelijk niet hoog loon. Bovendien zijn zij natuurlijk overtuigd, dat de patroon wèl een weg weet, om1 er toch wat aan te verdienen. Hun „be wustmaking" leidde geheel in die richtng. Over ambtelijke controle hebben zijl hun eigen meening, zij hebben gediend en den distributie-tijd medegemaakt! Eerf- bied voor de overheid is hun hoofddeugd niet. Wat nu, als de sigaren slecht ge maakt Avorden? Mag men ze ontslaan? En dan? Staking dergenen "ten wier jgunr ste deze regeling gem'aakt werd? Naar verluidt is er trouwens al reeds -en sta king geweest, zij het om andere redenen. Als het juist is, dat deze sigaren voor' Span je bestemd zijn, dan krijgen de Span jaarden de^p tiende 'penning onzer belas tingschuldigen heel wat gemakkelijker, dan in Alva's dagen." UIT DE PERS. Ondersteuning van werklooze bedrijven. Onlangs hebben we eenige beschou wingen gewijd aan de verleidelijke maar o.i. niet ongevaarlijke bescherming van stilligende bedrijven die de regeeringl tot het aanvaarden van orders uit het buiten-i land in staat stelt, door den fabrikant een toeslag op het loon te geven, dat in plaats komt van de uitkeering aan de Averkloozen, zooals ten opzichte van ver schillende sigarenfabrikanten is geschied. We hebben toen o.a. gewezen op de prac- tiscche 'bezwaren die daaraan het gevolg kunnen zijn. In het jongste nummer van „Ons Land" Avordt door P. v. M. een artikel aan deze regeling gewijd, waarin liij1 de volgende opmerkingen maakt: „Men ziet het: ook in deze regeling zelf wisselen koek en gard elkaar gra- cieuselijk af. Dat zij1 overigens als product van Staat-in'menghïg haar afkomst niet verloochent en sterk naar de paperassen van het departement riekt, moge o.a. uit het volgend blijken. i Krachtens conditiën a en g is de fabri kant dus niet vrij1 in de keuze van zijh personeel, bekwaamheid en geschiktheid voor zekeren arbeid komen niet in het geding: hij moet nemen, wat hem ge stuurd wordt. Misschien is dit in Den Haag anders, maar in de industrie is alle hout nog geen timmerhout en het plaatsen van den juisten m'an op de juiste plaats is een d er eerste vereisch- ten voor een rendabel bedrijf. Condi tie b houdt in, dat de arbeider vc.rtrek- Geautoriseerde vertaling najan het Engel sch van LEONARD MERRICK, door E. H. (Nadruk verboden). 15). Ter illustratie spreidde hij zóó wijd de armen uit, dat Charlotte haast h.ad ken- irs gemaakt met een wraakneming van god:n Nemesis, in den vorm van een on- verhoedschen slag! 'n hipt gezicht. „U neemt het te zwaai' op", ze: Mary. „Neven van de Pen menschen moeten wel aanvatten het werk dat ze miaar krij gen kunnen; d'e tiende is dan misschien «vel eens zoo gjeuldcg, dat hij doen kan wal hij wil." „Tot mijn spijt heb ik geen werk", ant woordde zij. „Ik doen niets." Er volgde een oogen'bb'k stilte, zooals nénschen als er één bij 's. die zegt, lat Wij geen werk heeft. „Helaas, ken :k niemand," sing Mary weer voort, „en hel is heel moeilijk iels te krijgen als je memand hebt die een gloed woord voor je doet." „Ja, dat zal wel'. Maar toch roet den moed opgeven, lieve juffrouw! Wie weet .hoe gauw er verbetering komt." Een regeier,ing alleen van rec|hts? Mej mr. E. C. van Dorp schrijft in de N. R. Crt. in een ingezonden stuk o. a het volgende: Volgens de lot nu toe gevolgde par- awwwia—BMM—WIM—W—-f|. „Zou dal niet iets zijn voor Patten- den?" peinsde het kleine vrouwtje. „Voor AVien?" riep Mai'y dadelijk gre tig. „O, zou u denken, dat ik wat kriji- gen kon? Wie is dat?" „Zeg, James!" maande zijh vrouw'. „Bij Pattenden?" herhaalde hij. „Wat zou ze daar doen?" „Wel, agentesse natuurlijk; dat is nog al logisch! Net als jij' daar wias." Marv keek van de een naar den ander, in de grootste spanning. „Nu, dat is nog zoo'n kwaad idee niet", zei mr. Macpherson peinzend. „Denkt !u, dat u boeken zoudl kunnen verkoopen jonge dame; op: commissiezeggje een hal ven souvereign voor ieder order die u opnam. Ilc 'geloof dat dit juist een heel soort handel zou zijn voor een jonge dame." „O ja" a,nhvoordde zij, „dat zou ik zeker svel kunnen. Een 'halven souve-? reign voor iedere order? Waar móet ik zijn? Zouden ze mij wel Avillen hebben?" „Ik denk niet, dat het u veel moeite zal kosten om aangenomen 1e worden. Ik' zal u hel adres geven. Het zijn uitgevers; en u vraagt miaar naar mr. Collins, als j u daar komt. Zeg dan, dal u verlangt j ze te vertegenwoordigen met een van hun uitgaven. En. als u dat graag heeft, zal ik uav naam' schrijven op een van mijn eigen kaartjes, dan kunt u dat bij hen binnen sturen." lementaire usance, zou de uitsliag der verkiezingen als een votuimi van ver trouwen in de regeering moeten worden opgevat. Zou die opvatting: ook thans juist zijn? Het Avil mlij voorkomen, dat dat bezAvaarlijk vol' te houden zou z'ijn. Dit ministerie heeft ons in een schrik- kelijken financieelen npod gebracht; de minister van financiën zelf schetst on zen toestand als dien Vfan schipbreuke lingen- Er kan dus' geen sprake zijn van voortzetting van de tot nu toe ge- gevolgde politiek; deze zou ons geheel en al ten gronde richten. Dat is wel' de algemeene opvatting bij de kiezers. Toch is de rechtsdhe meerderheid aangegroeid Daaruit valt miaar één conclusie te trekken: de verkiezingen hebben, daarge laten wat zij vroeger deden, difcmjaat geen uitspraak gedaan over de regeeringspo- litiek. Wat hebben zij dan wel gedaan M. i. hebben zij slechts dezen zin, dat zij het sterk godsdienstig karakter van ons volk duidelijk in het licht hebben ge steld. Ten aanzien van de economische politiek echter, Wet brandende vraagt- stuk, dat vóór alle andere moet worden opgelost, hebben zij niets kunnen m h!et licht stellen, onv de eenvoudige reden, dal ten .aanzien van deze vraagstukken géén scheidingslijn tusschen rechts, en links loopt. Met uitzondering! van de so cialisten, zijn allen het er over eens, dat reconstructie van ons economisch leven een dringende eisch is. Alleen een votum tegen de groep; Aaiberse had hier iets kunnen zeggen, miaar zulk een votum' wiajs niet mogelijk, door de dicipline in de katholieke partij. Dat in deze omstandigheden de Vrij heidsbond moest verliezen, was klaar hij mist den sterken steun van een uitge sproken godsdienstige tendentie, en hij staat volstrekt niet in sterkere mlajte een reconsiructiepolitiek voor, dan chris- telijk-historischen en anti-revol|ut(ionnai- ren. Welke reden is er nu echter, om deti Vrijheidsbond van de regcering: uit te sluiten? Met andere woorden: welke re den is er, de usance, dat er een recift- sche cf een linksqh.e meerderheid was, die regeerde, met .uitsluiting van de link- sche of reohtsche minderheid, nog lan ger voort te zetten? Ons parlementair leven is nog heel jon,g'. Fr is geen enkele reden om de tot nu toe gevolgde gewoonten als wetten van Meden en Perzen te beschouwen. Die usance nu hield een groot kwaad in: hei vooropgezette idee: dat er een min derheid moest zijn, die onderdrukt werd. En zoozeer werd het geval, dat men hjet allen eens zou zijn over de te volgen po litiek, voor iets abnormaals aangezien, dat men het cabinet d'affaires als een minderwaardige noodhulp beschouwde, terwijl het toch', jtuisfc het ideaal' moest zijh. Nü kan men zulk een ideaal' niet kunst matig' in het leven roepen. Maar juist kiunstmiatig is het, een ministerie te vor men uil maar een deel van al die groe pen, die hel geheel eens zijn over de te volgen politiek. Dat is nu op het o ogenblik het geval' mei anti-revolutionnairen, christelijk-his- torisclien, liberalen van alle sqhakeerin- gen, en... mag men na de laatste rede van den heer Van Wijnbergen ook niet zeggen: ook met de katholieken? Het kan dan ook niet anders.- de bittere nood dringt. Het program ,dat De Standaard, ontAvikkelt, is eenvoudig: een economisch reconstructie-program. En nu noemt De Standaard de verantwoordelijkheid van de drie rechtsche groepen: beanstigend. En dat is te begrijpen. Maar zo.u die verant woordelijkheid niet beter le dragen zijn, wanneer zij met zooveel mo,gelijk andere groepen gedeeld werd? en vvanneer uit al'le volksdeelen de bekwaamste mannen 'konden worden gezocht? Welken zin heeft het b.v., dat aan den man, die wel omnium' consensu de knapste Nederland- sehe financier is, omdat hij niet alleen een economist van den eersten rang is, maar tevens door jarenlange werkzaam heid asn het ministerie van financiën nouriï dans le sérail' is, de reconstructie onzer financiën niet zou worden opgedra gen, omdat hij toevallig Vrijheidshonder en niet öhristelijk-historisch is? Wanneer de rechterzijde dit ruime ■standpunt zou kunnen innemen, hoewel zij thans de macht in handen heeft, en enkele persoonlijke offers in portefeuilles zou kunnen brengen aan het landsbelang, zou zij zich op onsterfelijke wijze verdien stelijk tegenover het vaderland maken. Dan zou het voorgoed uit zijn met de par- tijregeering en dan zou het gif der anti these onschadelijk gemaakt zijn. Want dan zou wel het kiezerscorps nog in partijen verdeeld blijven, maat' dit zou alleen de beteekenis hebben, dat ieder zijn vertegenwoordigers zocht onder zijn naaste geestverwantenDe regeering zou, juist als in Zwitserland, gevormd wor den zooveel mogelijk ,uit alle partijen, langzamerhand zouden dan de partijen ook wel evoleeren; geen verschillen zou den meer, zooals thans hfet geval is, kunst matig in stand worden .gehouden. Arr ond.-R ech tb. te Middelburg. In de zitting van Woensdag Averden de volgende vonnissen uitgesproken: diefstal: W G., 23 j., scheepmaker, Keel (D.), gedetineerd, 2 j. gev., met af trek voorarrest; mishandeling: W. A„ 34 j., arbeider, Groecle, f 15 of 15 d. h.; diefstal: Iv. de B., 26 j., fabrieksarbei der O. en W. Souburg, f 20 of 20 h.; vernieling- P. V., 18 j., schippersnecht,. Breskens, f 10 of 10 d. h.; beleediging ambtenaar; P. V., 18 j., schippersknecht, Breskens, f 15 of 15 d. hechtenis. buisvredebreuk: A. L., L., 36 j., koop- m'an, Boschkapelle, f 15 of 15 d. h-; beleediging: R. P. Meeusen;, 41 j., schipper, Terneuzen, f 10 of 10 d. li.; mishandeling: J. V., 43 j., slager, Oost burg1, vrijgesproken De staking in het sLeepvaarit- b e d r ij f Te Rotterdam werd Woensdagmiddag eeri druk rezochte vergadering van sleep- bootreeders en transportondernemers ge houden in verbhnd met de staking' in het scheepvaartbedrijf naar den Rijn en België. Na uitvoerige discussies werd met al gemeene stemmen een motie aangeno men Avaarin het besluit van de commis sie van regeling der loonen en arbeids voorwaarden in het Rijns'cheep- en sleep bedrijf in de vaart op België al'smlede van belanghebbenden bij de Rijnvaart omi den eisich van den ccntralen Bond van Trans portarbeiders te verwo'rpen wezel goedgs- gekaurd daar deze onaanneembaar zijn Voorts werd besloten om' niet te fatsn varen voordai de voorstellen zijn ingewil ligd en deze bii contract zijn vastgesteld op 1 April 1923. „Hé ja", zei ze, „doet u dat!" En hij schreef achter op een van zijn eigen, groote kaarten: „Met een intro ductie voor misls Brettan." „U moet niet denken, dat u nu schatten gaat verdienen! Mijn positie is heel an ders, ziet u: bij' Pilcher is het een vasv salaris en de firmla betaalt mijn onkosr ten." „Pilcher betaalt onze onkosten", ver klaarde Charlotte, de Wij'ze, nader. „Zoo is het, gaf de reiziger toe. ,Met zes-en-tw'intig shillings per dag kan een overleggend huisvader nog wel wat spa ren. Maar blij Piattenden is het wisselval lig: de eene Veek gaat het goed; de andere Aveek slecht". „Dat schrikt xriij niet af', sprak Mairy ïlink: w'at ik dan ook te doen heb, in ieder geval is' het beter dan niets'. Ik ga er morgenochtend dadelijk heen. Dank u nog wel zeer; en u ook mrs. Macpherson, dat u er iaan gedacht heeft." „Daar 'ben ik heel blij1 om," antwoord de hel kleine vrouwtje met een lach. ,,'t Is nïel gezegd, dat u er blijft, maar in ieder geval is het toch een begin." „Juist, en of ik dus blij' ben, dat ik u sprak!" En toen, na een kleine pauze: „Maar Waarom kunnen uitgevers niet nét zoo goed vast 'salarieeren, als de firma van uw1 m'an?" „Ja, dat doen ze nu éénmaal niet; al Vast niet in den beginne. En dan is STOOMVAARTMAATSCHAPPIJ „ZEELAND'. i Te VU ssingen werd heden ten stadliuize de jaarlijksOhe algemeene vergadering ge houden van de Stoomivaart-Maaitschappij „Zeeland", Koninklijke Nederlandsche Posjtvaart.- In deze vergadering werd allereerst het Aderslag over 1921, zijnde het zeven en veertigste boekjaar, door comtaissarissen uitgebracht. In dit verslag werd, hoewel het bui ten het he stek van dit jaarverslag \ialt, tot leedwezen van commissarissen, mel ding gemaakt van het overlijden op 21 Maart j.l. van den heer jhr. E. A. Cf. de Casenibroot, sedert 21 Juni 1912 com missaris der Maatschappij', en van den heer C. J. van Stripiaen Luïscius, re- geeringseoimmissaris der Maatschappij', die op 5 April plotseling overleed. Hun- James nu ook al tien jaar bij' Pilcher; toen hij nog nieuw was' in het vak, ver diende h'ij niet zoo veel." „Een reden, dat ze het uiet doen, is zeker, dat veel meer menschen drank koopen dan boeken," meende Charlot te. „Maar P,a „Wel, kind?" „Die dame zal agentesse worden „Ja?" „Zouden avc daar dian niet eens een monster op drinken?" „Foei!" riep Charlotte's vader boos. „Schaam je je niet wiat, om zoiTn vooir stel te doen? Wilt u een monster drin- kan, jonge dame?" „Dank u", antwoordde Mary „Anders, met genoegjen „Neen, dank u; heusch niet." „W.eel u 'wat; een klein monster dan; m'el mijn vrouw samen? Waar is mijin tasch?" En, of ze zich al verzette, hij! haalde de flesch te voorsChïjin en mrs:. Mac'pherson een paar glaasjes, uit de kast. „Port", zei hij. Ja, eigenlijk een drank van den duivel! Maar er is Avfel degelijk' onderscheid tusschen de eene soort en de ander en een enkel druppeltje van de „Vier-TrosSen-Schaal" is nog! bet onsClilildig'st". Zijn tegenstrij- j dige gevoelens stelden den toast nog Avat uit. „Een drank van den duivel",, mollig ne nagedachtenis: zal bij1 commissarissen in eere blijven. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd tot regeeringscomhiissaris benoemd de heer W. C. J. Smit, gepensioneerd vice- admiraal, terwijl de vergadering in de va cature van commissaris, ontstaan door het overlijden van den heer jhr. de Ca- sembroot, zal hebben te voorzien. Moesten commissarissen in het verslag over 1920 berichten, dat de toestand 'in dat jaar er niet op verbeterd was', ook ten aanzien van den toestand in 1921 kunnen zij tot hun leedwezen geen bevre digende mededeelingen doen. Integendeel. Want al was het nadeelig verschil van de exploitatie over 1921 geringer dan over 1920, de algemeene toestand der Maatschappij verzwakte in bedenkelijke mate, in 't bijzonder door de zeer hooge kosten van d en bouAV in regie der nieuwe sChepen en door den veel' zwaarderen rentelast. In de tweede helft van het dienstjaar zagen commissarissen zich genoopt, an dermaal naar financieelen steun uit te zien. Voor de oplossing, welke tenslotte ge vonden werd, verw'ij'zen commissarissen naar de hier na te noemen voorstellen. Het aantal reizigers' bedroeg in 1921 36699 legen 22368 in 1920. Daarentegen was de opbrengst van reizigers en ba gage in 1921 f 65.728.941/2 mlinder dan in 1920, hetgeen hoofdzakelijk ïsl toe te schrijven aan de gelijkstelling van de reizigerstarieven via Vlissngen met die via Hoek van Holland. Het vervoer Aran koopmansgoederen en pakketten 'bedroeg 30744 Tonnen in 1921 tegen 32245 Tonnen in 1920, waarvan de opbrengst was in 1921 f 945.951.751/2 tegen f854.255.40 in 1920. Overeenkomstig de in het vorig jaar verslag uitgesproken verwachting, daal den, voornamelijk door de lagere 'steen- kolenprij'zen, de exploitatiekosfen van f2,551.718.90 in 1920 tot f 2.248.202.50y2 in 1921, zoodat de maatschappij toeko mende vergoeding' voor het postvervoer, Avelke, krachtens het vigeerende pacht- contract, met de exploitatiekosten rijst of daalt, f 639.553.03 bedroeg tegen een bedrag van f727.053.50 in 1920. De ex ploitatieuitgaven overtroffen de exploita- tie-ontv. over 1921 met f 121.642.645 tec gen f 276.529.265 in 1920. In aan merking nemende, dat laatstgenoemd cij fer feitelijk f 351.529.26i/2 bedraagt, om dat daarvan in mindering is gebracht eene bate van f 75.000, voortspruitende uit vorige jaren, dan valt, vergeleken met 1920, een vooruitgang te consta-i teeren van f229.886.62. Met uitzondering van drie reizen op Queensiborough en eene reis ojpi Tilbury in April, onderhield de maatschappij in 1921 den dienst naar en van Folkestone m'et zes afvaarten 'per week in elke rich ting, 'terwijl zij' in 1920 tot 1 Mei slechts 3 afvaarten 'per week had. Het 'bij de Kon. Mïjl „De Schelde" in aanbouw zijnde stoomschip „Meck lenburg", Avordt met de financiële hulp van de Commanditaire Vennootschap W'. H. Muller en Co. te 's Gravenhage, afge bouwd en zal AvaarsChijnlijk' binnenkort in dienst gesteld kunnen worden. De vloot der m'aats'chappij bestond op 331 December 1921 uit de volgende stoomschepen „Zeeland", groot 4632 M'. met 4500 P.K.; „Prins Hendrik", groot 8506 M3. met 9000 P.K.; „Oranje Nasi- sau" groot 8171 M3. en „Prinses Juliana", groot 8336 M3., beide laatste met 10.000 P.K.; en „Mecklenburg!" in aan bouw. Van de 3 ptCt. obligatieleening van 1886 Averden in 1921 geen o'blïgatiën uitgeloot, zoodal in omloop bleef een bedrag van f971.000, het zelfde was' het gieval m'et de 4 pCt. leening .1912, waarvan duts' f 300.000 verschuldigd bleef. De bruto opbrengsten beliepen in 1921 f2.126.559.86. Vergtelekèn met de beide vorige jaren werd ontvangen: aan vervoer van reizi gers en bagage in 1921 f417.653, in 1920 f 483.391.94s en in 1949 f500.075.54; aan pelde hij weer, besluiteloos de flesch hanteerend. „Maar dit is toch in ieder geval de „Vier-Trossen-SchaBl", vol'gde er toen piet onwillige bewondering, ter wijl hïj! het monster tegen het licht hield. „Daar, drink het maar gauw' uit! Zelf wil ik er geen droppel van hébben. En jij!, jou ondeugend kind, als ik je een dezer dagen aantref, met een drank, sterker dan thee, of alls1 je ook miaar hpt hart hebt om even te ruiken aan het ver vloekte goed, dat het je beproefden vader werd opgelegd, om niel s-kWaads-vermoe - denden mee te verzoeken, de zWakkén ten verderve te leiden en den duivel te dienen, als j'ïj' den blik naar den Heere richt, dan zal ik je leeren!" Charlotte gichelde zenuwachtig, - met Figaro-Wijsheid dat ze niet' genoodzaakt zou rijn om te huilen, terwijl mrs. Macpherson het 'glas aan de lippen bracht en zei „Geluk er mfee!" „Geluk er mee!" herhaalden ze allen. En Mary, die zeer goed wist, dat ze geen heldenloopbaan tegemoet ging, wist ook, dat ze geen heldin was'. „Ik bén", sprak zé tot haar zelve, „een echt onge lukkige vrouW, die in benauwde omstan digheden zit. Daarom'; laat ik maar aan vallen; wat zich voordoet, en nog heel dankbaar' z'ijn, als ik wat krijgen lean." 'HOOFDSTUK IV. De rijkdom van Messrs,. Pattenden en Zonen, die !wel bijzonder groot is, zelfs

Middelburgsche Courant | 1922 | | pagina 5