Donderdag 6 Maart 1919. O 162* JaaFgSS" n Uit Stad en Provincie. Abaan. prijs per kwatóaal te Mid delburg en bij de agenten ia Vttssfingen en Goes f 1.80, per post f 2.—. Adrertentién 20 cent per regel. Bij abonnement roei lager. Familie berichten en danlibOtui^ogen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertenüepiijaen wor den met 20 toeslag verhoogd NEDERLAND EN EN BELGIË. Verrassende bericliten komen uit Parijs ore* de houding der mogendheden. Het officieel Reuter-bericht d<er vredes conferentie meldt: 'De commissie van onderzoek voorde Belgische aangelegenheden heeft besloten de Belgische eisclien ten opzichte van N1 r derlandsch grondgebied nie le steunen, overwegand dat het Duiten haar rechtsbevoegdheid of mach,t ligt ove» grondgebied van een neutralen staat te beschikken." Ei» zijn 'dus toch eischen van België be treffende -Nederlandsch grondgebied ge weest. De verwonderde verontwaardiging van de Belgische bladen over hel Neder- latidsch protest komt door deze meedee- ling in een eigenaardig licht. Hedenmorgen deelde de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer naar aanbieding van de bo venstaande berichten mee, dat zij in strek king geheel overeenkomen met de iulbh- tingen welke dienaangaande in den loop der laatste dagen van onze diplomatieke vertegenwoordigers zijn ontvangen. TeP toelichting van liet bovenstaande laten wte hier nog volgen hetgeen de cor respondent te Parijs van de N. R. Ct. reeds vooraf seinde De commissie uit de geallieerden-con ferentie, die de Belgische zaken behan delt is 'tot een oplossing gekomen in cake de herziening van de verdragen van 1839. De oplossing zal binnenkort aan den oppersten raad der geallieerden voorgelegd worden. De zin der oplossing komt hiero pneer. De gebeurtenissen van 1914 hebben ge toond, dat de Belgische neutraliteit,- die het voorwerp van internationale overeen komsten geweest was, volstrekt niet ge waarborgd was, daar Duitschland ten ■pïjt van de iractaten die neutraliteit schond. België is bovendien in staat ■ich zelf te verdedigen. Het moet dus' zijp volkomen onafhankelijkheid verkrijgen. Hierover zijn allen het eens. Wat betreft de territoriale kwestie^, daarbij wordt er pp gewezen, dat er in 1839 drie tractalen gesloten werden, een tusschen België en de 5 bescher mende mogendheden, een tusschen. de 5 beschermende mogendheden en Neder land, en een tusschen België en Neder land. Daar nu Nederland onzijdig is, is de "Raad van Tien Piet in rechte bevoegd Jom kwesties te regelen, die tegelijk Ne derland en België betreffen, namelijk de kwesties van de Scheldemonding en Lim burg. Indien echter Nederland zelf den wtensch koestert deze kwesties voor 'de oonferentie te brengen, dan zal deze efeker zonder twijfel dadelijk het pipbleem ip Wudie nemep. KAMEROVERZICHT. Tweede Kaïner. Zitting van Woensdag'. De Kamer heeft gisteren zich voorna melijk bezig gehouden met de legerprodi- kanten. De heeren Scheurer en Duy- maer van Tw'ist waren de tolken van hen, die bang zijn voor het instituut van rijkspredikers. Maar door lal van pndere leden werd die vrees ongegrond genoemd De plicht die op den Slaat rust om ook te zorgen voor het zedelijk heil der jonge mannen die hij voor een tijd uit hun omgeving haalt woog bij' ,de meesten rwaarder dan de zorg voor het heil van de kerkgenootschappen die de beide gte- nbemde heeren als alleen-maclithebben- den in dergelijke zaken, wilde zien aange- Blijkens in dit nummer Voorkomen de advertentie wordt de Prov. Stoom- booldienst op de Ooster-Schelde mor gen wederom hervat. UitMlddelbuz]*. Maandag jl. hield de coöperatieve schof nmakerspatroonsvereeniging „Ons Belang" tc Middelburg haar vijfde jaarvergadering in 't Militair Tehuis". De heer C. Adriaanse wees in zijn jaar verslag voornamelijk op den groei. Telde de vereeniging in 1918 28 leden, dit ge lat steeg in 1919 tot 55. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Buijs, bleek, dat er een zuivere winst is ge maakt van f 1130,18, die, na verschillende uitgaven, verdeeld is onder de leden, na dat ook een flink bedrag hiervan bij het reservefonds is gestort. De aftredende bestuursleden C. Adri aanse, le en L. A. Tange, 2e secretaris, werden herkozen; in de plaats van J. van Aartsen, die als commissaris af trad en niet herkiesbaar was, werd ge kozen C. M. de Rijke. Als inkoopers werden herkozen J. Alewijnse en L. A. Tange. Gisteren herdacht de heer M. J. Schroevers den dag waarop hij yoor 25 jaar in dienst trad bij de firma Sam van Os alhier. Zijn tegenwoordige pa troon de heer L. Leijdesdorff, i>ood den jubelaris een enveLoppe met in- lio.ua aan; terwijl de jubilaris ook van andere blijken van belangstelling ontvangst mocht nemen. - Onze vroegere stadgenoot dc lieer T. Heijblom c. i., ïs benoemd tot inge nieur bij den dienst van openbare wer ken der gemeente Haarlem. En nog altijd wachten er andere be- grootingen, die reeds in December pf- gehandeld hadden moeten zijn. Uit VCicsingen. Te V lissin 'gen heeft het bestuur van de Nutsspaarbank in verband met het onlangs herdachte 100-jarig bestaan. 37 in Februari geboren kinderen, een Spaarbankboekje met een bedrag van f 2.50 er op, geschonken. - Vlissingen is naast Amsterdam aangewezen als station van de draadlooze verbinding tusschen Engeland en Neder- Uit Walt oh eren. Distributie te Vro u we po tder. Van 7—13 Maart verkrijgbaar op bon 100: 21/3 ons suiker; 101: 1 stukje klei zeep; 102 bij boterbon overleggen; 24 1 ons erwten251 ons boonen. Dat de Minister ten slotte overleg tpe Zei met de kerkgenootschappen, was slechts een schijnoverwinning van de beide heeren, want dat is tot nu toe ook geschied. De heer Oud kreeg de toezegging dat minstens twee vpn de vijf predikers vrïj- sïinnig zullen, zijn. Een tweede onderwierp van. discussie was de geneeskundige dienst. De Minister bleek ook hier van goeden wille, maar hij kan niet in de huidige omstandigheden alles in eens reorgani- Seeren. Er zijn echter verschillende ver beteringen aangebracht. Nadat de heer Ter Laan nog verklaard had dat de sociaal-democraten tegen de militaire luchtvaart waren, en de Mi nister hel behoud daarvan verdedigd had wprd de discussie over „Oorlog" nog- vfiats Verdaagd. Uit Zaid-Devetand Te Ierseke is Woensdagnamiddag half drie bij een hevig onweer met plas regens en hagel een huis door den blik sem getroffen, die den schoorsteen weg nam, een menigte dakpannen verschoof en brak en in een kamer eenlge schade aanrichtte zonder brand te veroorzaken. De vrouw, die thuis was, bleef onge deerd. Dc vrachtrijder D. M. te Rilland kreeg gisterenmiddag een slag van zijn paard tegen het hoofd zoodat hij' be usteloos op den weg bleef liggen. Spoedig kwam hulp opdagen en werd M. nog steeds bewusteloos naar "huis toe gebracht. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen. Gistermiddag werd op het stoom schip I'olioe de la Rade op de roede van Bath, F. P. student, die mede voer als passagier vanaf Vlissingen naar Antwerpen, aangehouden wegens het smokkelen van 45 stukken kwatta wel ke op zijn lichaam waren geborgen. Hij is naar Middelburg getransporteerd. U.it ZeeuwÉch-Vlaa*deren W. IV In de laatste dagen vallen te Oostburg verschillende gebeurtenissen voor, gericht tegen de aldaar nog' wo nende Belgenhandelingen die echter meer lijken op straatschenderij, zooals het inwerpen van ruiten in 't gebouw van het Belg. „comitcil", alsmede bij een der Belgen, bedreiging in Bet donker met mishandeling, een plakaat met een bedreiging) tegen de Belgen in 't1 alge meen die nog in Zee uWsch-Vlaanderen vertoeven, enz. Door den burgemeester is daarom in ruime mate verspreid een verzoek tot de weldenkende 'ingezetenen om met alle kracht behulpzaam te zijn dergelijke baldadigheden tegen tel gaan. Te IJ z e n d ij k e is Dinsdagnacht ingebroken in de goederenloods der Z. VI. T. M. Eenig gedistilleerd werd ont vreemd, en wat Am. spek buiten do loods gebracht, maar daar achtergelaten De pioiitie stelt een onderzoek in'. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN STE MIDDELBURG (Slot.) Steiger aan den Kanaalweg. De heer de Vos brengt bij de rond vraag de kwestie van een steiger in het kanaal aan de zijde van het spoorweg emplacement nog eens ter sprake en Wijst er op hoe vroeger door Schuttevaer leen verzoek is gericht lot den Waterstaat om een steiger te krijgen, op welk verzoek afwijzend is beschikt op grond dat het een plaatselijk belang is. Maar spr. meent, dat, aangezien indertijd door het Rijk de Loskade aan de verkeerde zijde van het kanaal is gelegd, die fout nu kan wor den hersteld als het rijk een eenvoudige sleiger liet maken. Schuttevaer geeft echter den moed niet op en eenige wéloen geleden is het Ka merlid, jhr. de Mui-alt, hier geweest en heeft zich ter plaatse overtuigd van oe noodzakelijkheid om verandering aan te brengen. Schuttevaer heeft zich toen met een schrijven gericht lot den heer ide Mu- Iralt en daarop antwoord ontvangen, dat het thans voor de begrooting van "1919 te laat is, maar dat direct moet worden verzocht aan den Minister om een steiger' aan te leggen, dan zou genoemd Kamer lid alles doen wat hij kon om een post daarvoor op de 'begrooting voor 1920 le krijgen. Ook raadde jhr, De Muralt aan zich te wenden tot den hoofdingenieur den heer van Oordt. Dit heeft spr. gedaan en het bleek hem dat de hoofdüngenieur, daargelaten de opvatting of het een plaat selijk belang geldt, een steiger bijv. aan de Zwemschool ook wel dienstig achtte Daarom stelt spr. de Kamer voor, alle pogingen le willen aanwenden bij dé be voegde autoriteiten om een steiger te verkrijgen. De vooqzitler vraagt of de ingé nieur geen technische bezwaren had. De heer de Vos zegt van neen, men zou het doode spoor lot hel kanaal kunnen doortrekken. De voorzit'ter zegt, dat de iuge- nieur Scliónfeld de vorige maal grooLe bezwaren had om den rijweg moeilijk le maken. De heer de Vos meent, dat men dan ook wel eens een klacht «ver den weg mag laten hooreri. Waarom wordt de Nieuwlandsche weg niet achter lang's de Hooge Brug omgelegd? Men kreeg dan den geheelen Kanaalweg vrij voor laad- en losplaats. De heer Boogerd meent, dat Schut tevaer voor een steiger en de Kamer voor omleggen van den weg' moet propageeren. De heer de Vos zegt, dat als er zooi- veel geld kan uitgegeven worden om den Nieuwlandschen weg vopr auto's le ver- beleren, er nu ook wel eens geld in het belang van den handel mag' worden be schikbaar gesteld. De heer Spr enger zegt, dal men moet oppassen mei het kind met de bad kuip weg te gooien; als men te veel vraagt, zal men den steiger ook niet krij gen. Men kan beter eerst vopr den steiger ijveren en als die reden van bestaan heeft, kan men over den weg gaan spre ken. De vooiilziti.ter wijst er op, dat men eerst oolc eens zou moetien weten hop 'de heer De Muralt over den weg denkt. De heer Bosmljan acht het niet goed mogelijk aan te toonen, dat de handel den weg nopdig heeft; nu leggen aan die, zijde van liet kanaal ook reeds schippers 'aan óm te laden iof te lossen en met een Steigertje zouden zij geholpen zijn. De heer de Vos meent dat men Mid delburg niet moet kleineeren, maar op heffen als er een gelegenheid is, zal de scheepvaart wel komen. De heer Bosman wijst op de bijna steeds ledige havens van Vlissingen, welke gropte offers hebben gevraagd en gelooft niet dat er veel kans 'is dat de Minister nu Zoo vlak bij li(osten zal gaan maken. Fabrieksterrein. In verband niet de gevoerde discussie merkt de lieer Boogerd op, dat het jam mer 'is dat er hier geen fabrieksterrein is, en dat er aan de Arne, waar bijna een suikerfabriek was opgericht, nu een stukje grond door een combinatie in handen wordt gehouden om oprichting van een speculatieve industrie legen tc houden of er althans de macht over le hebben. Spreker vindt het jammer, dal de gemeente niet over fabrieksterreinen beschikt. De heer S,prenger wijst er op, dat de gemeente den laalsüen lijd veel grond heeft gekocht, nl. aan de Singels,, in den nadorst, enz. De lieer Boogerd zegt, dat dit geen fabrieksterrein is; dat moet aan water en spoor liggen. Spreker herhaalt dat hij het jammer vindt, dat de combinatie hel recht van spreken heeft over den grond bij de Arne. De heer Sprënger zegt, dat de ge meente dit niet heeft kunnen voorko men; wal er te koop is, koopt zij tegen woordig. Kwam bijv. Arneslein in publie- ken verkoop dan zou de gemeente zeker trachten het te koopen. Het is niet nop- dig de gemeente nog eeaxs op Ide wensche- lijkhcid van aankoop van goeden bouw grond te Wijzen. Treinenloop. De heer Bosman bespreekt hot spoorwegverkeer en klaagt er over, «lat er tusschen 1 en 7 uur geen treinen de richting Roosendaal aankomt, bij de toch weer te verwachten uitbreiding van den dienst hoopt spreker dat daarmede rekening zal worden gehouden. Men zegt in Den Haag wel veel van Zeeland te hou den, maar het wórdt toch zeer Stiefmoe derlijk bedeeld. Er zal in deze richting wonden ge- adresserd. Oost-Indisch Huls. De heer Bosman wijst er nog óp «lat in de pakhuizen in hel O.-I. Iluis geen eleclrische aanleg' is. Dit is voor de huurders zeer lastig vooral me: het oog op het optakelen van zware vrachten. Indien het gemeentebestuur daar een aansluiting maakte, zouden de nopdige toestellen wel door de huurders worden bekostigd. Spr. zou zich in dien geest tot Burg. en Wetli. willen richten Hiertoe werd besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEEUWSCH VLAANDEREN. D;at we ïn ons vorig nummer, toen we te half vier op de pers gingen, in staat waren ruog zulk een uitvoerig en aaneen geschakeld verhaal te geven van de reis der Koningin tot ruim twee uur, hebben mede te danken aan de groote activi teit van het personeel der telegrafie. Te genover de klachten, «lie den laatslen lijd nog wel eens uitgesproken werden, moge deze openlijke uiting van waardeering staan. Ja, ten slotte.toen de lawine van lange pers-telegrammen aan de Hollandscho bla den zich ophoopte aan de eenige telegrafi sche uilgangspoort van Z. Vlaanderen, 11I. in het kantoor te Neuzen, toen was tlie massa met geen mogelijkheid tijdig weg le werken. Daardoor ontvingen wij veel te laat voor het vorig nummer het navolgende telegram Uit Ne uz&n. Behoudens dat na het bezoek aan Kloosterzande vertraging ontstond door een verkeerde landweg werd rnge- en, is hel bezoek van de Koningin volgens programma verloopen. Ook in de gemeente Zaamsl'ög', waar de Koningin afstapte, werd Zij in de raadzaal door burgemeester de Feijter toegesproken, waarop II.M. in dcnzelfden geest als in de 'andere plaatsen dankte. En vporls te Wesftdoirpe. Bij de aankomst te Ternieuzen stonden langs en om de nieuwe sluis niet honderden maar duizenden ge schaard. Toen de Koningin aan wal stapte speelden de harmoniën van Temeuzen en Hulsl tiet Wilhelmus. Daarna zette het zangkoor het „Dominé salvam fac reginam mostram" in, dat een wijding gaf aan deze huldebetuiging. Hare Ma jesteit had er tot groote voldoening der juichende menigte toe kunnen besluiten deze hulde buiten het programma te aan vaarden. H. M. iuam gedurende het zingen plaats onder een op het 'terrein geplaatste; baldakijn en liet zich daarna door den burgemeester, den heer Huizenga, voor stellen, den voorzitter en de Jeden van het plaatselijk protest-comité, benevens den voorzitter van hel comité van het zangkoor en den directeur, den heer Ten Bruggencate. Zij betuigde hare hooge tevredenheid over hel aanzienlijk aantal handteeke- ningen dat in Terneuzen op het petition nement is geplaatst, en over de voorbe reiding van de hulde door liet zangers koor. Daarna klonk spontaan uit de menigte het onder den druk der Mjden ontstaan „iZeeuwsch-Vlaanderen sta pal". Vervol gens scheepte H. M. zich met haar gevolg uitbundig toegejuicht door de langs de havenhoofden geschaarde menigte. Het vertrek werd opgeluisterd dooi- de evolutiën van een watervliegtuig. Over de gebeurtenissen te Groede, Nieuw vliet en Zuidzande ontvin gen wij tol onze teleurstelling- geen be richten. Uit Cadzand*. Gadzand is in feestdbs, van alle ge bouwen is de «Iriekleur zichtbaar en ook de oranjewimpel was niet vergeten. Aan de ingang van de kom der gemeen te was een eereboog opgericht met het opschrift „Ik zal handhaven" en „Oranje en Nederland". Boven de deur van het gemeentehuis was „Oranje boven" aangebracht, om ringd met vlaggen en Oranjewimpels. Het gemeentehuis was prachtig versierd met levende bloemen en planten en 't rood, wil en blauw was kwistig aangebracht. Het portret van H. M. was omhangen met Oranje, waaronder stond „Hulde aan de Koningin". Voor de beide muziekgezelschappen en de zongvereeniging was een estrade aan gebracht, schuin tegenover liet gemeente huis. De schoolkinderen stonden van aI het gemeentehuis tot aan de estrade zoo danig, dat de automobielen er door kon den rijden. Ook de mannen van de red dingsboot sponden in gelid. Omstreeks drie uur kondigde de klok ons aan, «Lat H. M m aantocht was; wei nige minuten «Laarna kwam ze onder luide hoera's, terwijl de muziek net oude Wil helmus speelde, aan het gemeentehui», waar de wethouder J. Risseeuw haar het welkom toesprak (tot aller leedwezen was de burgemeester door ongesteldheid verhinderd). Bij het binnenkomen werd H. M een prachtige ruiker aangeboden door een dochtertje van ds. De Pnij. Toen li. M. had plaats genomen sprak de wethouder J. Risseeuw tiaar als volgt toe. Wees welkom Uwe Majesteit binnen onze gemeente. Ik lean Uwe Majesteit dp verzekering gaven van onzen dieplgevoelden dank, dat liet Uwe Majesteit heeft mogen behafefen, om onze gemeente met Uw hoog bezoek willen verceren. Ilc stel mij dan ook tot tclk dezer gemeente, dat liet ons een onuitsprekelijk genoegen djoet Uwe Maje steit 10 ok een oogenhlik in ons midjden le zien. Wij hopen dat het Uwe Majesteit moge gegeven zijn ,om nog vele jaren over ons land te kunnen regeeren,op dat wij bij voortduring onze innerlijke verknochtheid aan "Uw Koninklijk huis en aan fcl-e ons zoo dierbare Oranje*» te kunnen verbinden. H. M. dankte voor hel gesprokene Daarna sprak de voorzitter Ds. de Puij van het plaatselijk comité legen'inlijving!. Ook hem dankte H. M. en hoopte fiat Z.-Vlaanderen en Nederland een zullen blijven. De muziekgezelschappen die gezamen lijk speelden, lieten de Vaderlandsche liederen liooren en de ^zangvereeniguijj eveneens, en het Vlaamsch Volkslied. Bij liet vertrek klonken eveneens hoera'» en speelde de muziek het Wien Neer- londsch bloed. Ds. de Puij dankte op de estrade alle vereenigingen en alle inwoners %oo,r het goed slagen van het feest. Uit Oostburg. Ook hier, als overal elders, bracht het onverwachte nieuws- „de Koningin komt" in een minimum van tijd autoriteiten vp burgers in actieeen feestcommissie werd samengesteld in een gehouden vergadering der burgerij en weldra toog een ieder aan het werk; hoewel het Dinsdag den ganschen «lag regende werd" onverpoosd gearbeid en een eenvoutlige mastversie- rmg met wimpels en op verschillende plaatsen ecrebogen was weldra voltooid. Zoo toonde Oostburg dan Woensdag met zijn ontelbare vlaggen een vroolijk op wekkend gezicht en kon men gerust het hooge bezoek afwachten. Alvorens de koninklijke stoet zou arriveeren, namen we hier en daar een kijkje en lazen de opschriften, aangebracht op over de stra ti n gespannen stukken tloek; overal op den weg, dien de stoet zou nemen, lazen wo afwisselend: „Nederland en Zeeuwsch Vlaanderen één en ondeelbaar", „Wij .even vrij, wij leven blij ,op Neerlaodsch dierbren grond; „Lang leve het Vor stenhuis', „Het vaderland getrouwe zjjn wij tot in den dood"; „Geen «herder plek hier op aard dan onz' Cadzandsche haard"; „Hel land van Cadzand een deel vnn Nederland", enz. Vóór 't huis van een hier wonende Belgische familie zagen we het opschrift; 1911. Dankbare Belgen wenschen Ne derland ongeschonden. 1919". Ook de winkeliers hadden hun beste beentje voorgezet; nooit zagen we hie« zooveel werk gemaakt van versierde éta lages; bij de firma Bronswijk trok aller aandacht een reuzeukaart van geheel Zeeuw>ck-Vlaanderen, waarop alle ge meenten aangeduid door een nationaal vlaggetje en dwars er doorheen geschre ven het woord: „Nederland", ter dui delijke onderscheiding v)an het" bezuiden de grens geschreven woord: „België". Extra-trams en allerlei voertuigen brachten een massa menschen mede van alle zijden; gemeentebesturen, sub-comi- té's tegen de annexatie, muziekgezelschap pen, bolders- en gaaischietvereenjgingcn, ziekenfondsen, allerlei R. K. vereenigin gen en'z. De nu en dan vallende stortbuien schenen niet den minsten invloed te heb ben op de vroolijke stemming. Vóór drie uur trokken alle genoodigden naar het beursgebouw, dat eenvoudig doch smaak vol ingericht en versierd was door de firma Belderok en Zoon aldaar; de heer Van de Plassche te Aardenburg leverde het groen; midden in 't gebouw aan één der zijden was een groot karpet golegcf, waarop een tafeltje met 2 fauteuils voor »le vorstelijke gasten, een looper was ge- iegd van den ingang tot aan liet karpet Weidra begon de klok te luiden ter aan kondiging van het bezoek en toen dan ook een auto binnenkwam, klonk buiten een gejuich, dat ieder in hot gebouw reeds spitste op hetgeen komen zou, doch liet was de auto van de persmannen; een zelfde tooneeltje herhaalde zich nog eens. Tot elndelyk even om half 4 het mo ment was aangebroken; het gejuich, dat

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1