MIDDELBIJRGSCHE COURANT So. 2 ij iionderdag 30 Januari 1919 162* jaargsss Afconn. prijs per kwartaal te Mid- JteSlrarg en bij de agenten in Vlissingen e^Goe» 11.80, per post 1 2.—, Adrertentiên 20 cent per re$el. Bij abonnement reel lager. familieberichten en vsii 4—7 regel» 11.50. Aovon&taande ad vei-tentioprijzen vrordoci met SO toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Evreed* Kamer. Zitting van Woensdag. Minister van IJsselstejjn is gister aan het eind der zitting aan het ■woord gekomen voor het begin van zijn antwoord op de vele kritiek en heeft in dat korle oogenblik reeds meede lingen gedaan die veel te denken geven. Als men uil zijn inond hoort dat alleen reeds de likwidatie van het Kan toor voor Vee en Paarden wier zaken n.l. de vleeschvoorziening, thans zijn overgebracht onder een departements ambtenaar gepaard gaat met het ont slag van 2000 ambtenaren, dan lcrijgt men eenig inzicht i n het enorme leger ambte naren en jaonbtenaartjes-»dat thans voor de lijdelijke crisiszaken werkzaam is, en dan kan men des te beter den wenscli van velen begrijpen, om dat kostbare en- alles behalve zuiver werkend© apparaat mo Spoedig mogelijk af te schaffen. Maar k&n het al afgeschaft worden? De Minister kwam op tegen het verwijt dal hij te optimistisch is. Wie mij van nabij kent weet dat ik geen verstokt Optimist ben, zei hij. Men heeft spreker toegevoegd als er «n geen hongersnood is, dan is dat te danken aan toevallige omstandigheden!, man het geluk, dat gij hebt gehad. Maar nu vraagt spreker, op welk ge bied van voedselvoorziening hij dan dat Ontzaglijk geluk heeft geliad? In October heeft spreker al nadrukkelijk gezegd, dat He velposilie zeer précair was. Toch heeft spreker den duur der vetkaart niet ver lengd boven 10 dagen, omdat hij'meende, idat het minimum al was bereikt. Spre ker; heeft die beslissing eerst genomen na overleg met den Ministerraad, waar bij de Minister van Builenlandsche Zaken verklaarde, dat de schepen, die vet uit Indiê zouden brengen, tijdig genoeg hier houden zijn gearriveerd. Inderdaad is tiat het geval geweest. Toen kwam de wapenstilstand. De militaire voorraden kwamen toen tot sprpker's beschikking. Een deel van motie-Schaper luidde dat die voorraden! dadelijk voor de bevolking beschikbaar ■ouden worden gesjeld. Spreker heeft daarvan gebruik gemaakt om den duur van de vetkaart mét 1 dag te verminde ren. Spreker kon idat toen doen, omdat er wapenstilstand was en alles er op mees, dat de schepen in begin De cember *it Indiê zouden kunnen ver trekken. Door onopgehelderde omstan digheden zijn ze tegen Kerstmis vertrok ken, doch inmiddels is vet uit Ame rika besteld en reeds: aangekomen Of het zal een dezer dagen aankomen. Maar ■elfs als dit niet geschiedde, was spreker nog gedekt, omdat hij in staat is de Boor de zeepfabricage bestemde vetzuren In menschelijk voedsel om te zetten, dank; SÓJ prof. Steger. Spr. heeft 'dus pech gehad en! is[ niet te optimist geweest. Spreker heeft het broodrantsloen ver hoogd, eerst omdat het te laag was, daar na op 311 gram', na den wapenstilstand. Het heeft een oogenblik gespannen om dat de kolen niet uit Duitschland kwa men zooals beloofd was. Enkele graan schepen moesten dus uit Amerika komen met kolen. De tweede tegenvaller was het binnenkomen*, van vele vluchtelingen klie veel brood gebruikten. De derde tegenvaller was de Spaansche Griep, die stagnatie veroorzaakte bij de linievering van het graan. In November •was er groole achteruitgang', zoodat in November en December de graan voorzie ning efg tegenviel. Spreker heeft toch het rantsoen kunnen handhaven, door een leening te sluiten bij' het Relief, wat ■liet zoo erg was!, omdat het Relief ook wel van de Regeering had geleend en om dat een deel van het graan toch bestemd was voor de- vluchtelingen. "Wat is nu de ondergrond van de eigenaardige beschuldiging', die den Mi- Bister naar het hoofd wordt geslingerd? Bat hij ondanks toezeggingen daaraan «liet heeft voldaan. .De reden hiervan schijnt, dat tal van menscfien, bij de tij delijke regccringsburcaux aangesteld, niet de geheimhouding handhaafden, die een maal een sieraad waren van het De partement. Als spreker een voorstel bereikt pm den koffieprijs van f 1.45 op f 1.50 te brengen, en Spreker dat voorste] niet aanvaardde, om voor hem1 gegronde re denen, dan leest hij' 's avonds in „Het Volk", dat de Minister de koffie verhoogd beeft tot fl.50 Evenzoo als spreker ftfwijst een verhooging van den kaas prijs. De bladén vermelden, dat het broodrant soen zal worden verlaagd, vóór de Mi- Mfater er zelfs over gedacht hééft. De heer Sthap'er: Dan moet u het volk beter inlichten 1 De heer Wynkoop: Zeer juist. De Minister: Het wordt tijd, dat men mij de -vragen sLelt die men wenscht, maar niet zijn inlichtingen zoekt in de bureaux. Ik kan hier over bepaalde onderwerpen, het vetrantsoen hij voor beeld, niet plotseling in""de Kamer een mededeeling doen, bijv. zeggen, dat het verhoogd of verlaagd zou worden. Dat zou ongerustheid wekken. De Minister brak hier zijn rede af. Vaen de redevoeringen die aan die van den Minister voorafgingen, was de meest beteekenende die van den heer Snoeck Henk e; mans. Die beleekenis zat vooral hierin, dat hij het beleid van den Minister verdedig de nog vóór deze aan het woord was geweest. De campagne tegen den Minister schreef hij eenerzijds toe aan den tegen-1 zin der socj aal-democraten tegen den der vrijheid dien de Minister wil bewandelen, maar anderzijds (voor zoover die campagne bijv. lot uiting kwam in het Vaderland) aan den invloed van de ambtenaren welke vijandig gezind zijn jegens den Minister, omdat hij afbreekt wal zij opbouwden. De spreker waar schuwde dat men zich tienmaal moest bedenken, alvorens Nederland liet ver trouwen opzegt aan een -Minister die in de richting van de vrijheid Wjl gaan. Vermeld zij nog dat de lieer v. d. Tem pel een uitvoerige verdediging uitsprak van de houding van den heer Wibaut in de ïnelkgeschiedenis, en dat de heer Ravesteijn evenais de heer v. Be- resteijn had gedaan, aandrong op pu blicatie van de economische overeen komsten. Wat er met de interpellatie-Kruyt en de inotie-Dresselliuijs is gebeurd, weet de lezer reeds uit ons vorig nummer. A vou'dzi t ti ng. Avonds 'ging de Kamer voort met de begrooting van Waterstaat. Een belangrijke kwestie werd daaAj aanhangig gemaakt door den heer De Muralt, die een motie indiende, uit sprekend dat thans moet worden over gegaan tot exploitatie van de spoorwegen door den staat. De motie zal later worden behandeld. Er waren nog meer moties, zelfs een zedelijkheidsmotie I Wat er al niet bij: „Waterstaat" te pas gebracht kan wor- ddn. De heer Deckers heeft nl'. een uit voerige philippica gehouden tegen de lectuur in den statlonsboekhandfll. Hij had er zelf een echtbreukgeschiedenis ge kocht. En „Het Leven" hoorde cr z. i. ook niet thuis. Bijgevolg kwam hij" met een motie die bij het desbetreffend^ hoofdstuk zal worden behandeld. Voor Schouwen en Duivelhnd van be- téekenis is een door den heer De Zeeuw ingediende motie om' een oommissie te benoemen tot onderzoek van de exploi tatie der Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij en tot het nemen van maatrege len tot directe verbetering door de re- goering. De Minisjter had geen bezwaar te gen de motie en deze werd z. h. s). HET NIEUWE INVOERRECHT VAN 5 PCT. Naar aan de N. R. Ct. wordt mede gedeeld, is de Nederlandsche Reeders- vereeniging, die, daartoe door de regee ring 'uilgenoodigd, in beginsel beslo ten had deel te nemen in het aan Engeland te verleenen crediet van 75 millioen gulden ingevolge het te Lon den gesloten General Agreement op dit besluit teruggekomen naar aanleiding van lieL voornemen der regeering, om, in verband met het "bovenbedoelde cre diet, een buitengewoon invoerrecht te heffen op de door tusschenkomst der N O. T aan te voeren goederen. 'li 1» rtf f TEGEN DE RUSSISCHE REVOLUTIE- PROPAGANDA. De „Tribune" maakt een ,,zeer ver trouwelijk" rondschrijven openbaar van het bestuur van den „Bond voor den Geld- en Effektenliandcl in de Provin cie'' aan zijn leden, waarin de aandacht wordt gevestigd op een „streng verfrou- welijken" brief van Minister Ruys de Bee- renbrouck, vragend „om van alle be langrijke geldzendingen uit het buiten land aan personen die verdacht kunnen worden daarvan een min oirbaar gebruik te zullen maken, kennis te geven aan den Minister van Justitie, in afwachting van de beslissing van dien Minister ware dan aan de verkregen order geen verdere uilvoering te geven. Voorts zou het van groot belang zijn, indien de bedoelde bankinstellingen konden besluiten, noemden Minister zoo spoedig mogelijk kennis te gqven van orders van dergelij- ken aard", die reeds mochten zijn uitge voerd." „De Telegraaf" meldt „Onlangs werd te 's-Gravenhage gear resteerd zekere Schlchelgounoff, een Rus. wegens bolsjewistische propaganda. Thans is, naar wij vernemen, ook zijn zoon, Boris Schtchelgounoff, door de po litic aangehouden en achter slot en gren del gozet. Genoemd heerschap scheen over zeer ruime geldmiddelen le beschik ken en bewoog zich in allerlei kringen, kennelijk met het doel, de bolsjewistische! beginselen in Nederland te verbreiden. De politie meent, met dezen bolsjewiek een 'goede vangst gedaan le hebben." PROF. FABIUS EN DE ANTI-RE VOL. Op de thans vastgestelde candidaten- lijVien van de anti-revolutionairen in N.- Hicliand komt op geen der lijsten prof. mr. D. P. D. Fabius voor, die thans voorzitter is van de anti-rev. Slalen- club in die provincie. IÏET TEKORT AAN GRONDSTOFFEN. In de dezer dagen gehouden vergade ring van den NijverheidsraatL werd van verschillende zijden de aandacht geves tigd op de groole nadoelen, die de Ne derlandsche industrie ondervindt door den invoer van fabrikaten, die zij zelve took vervaardigt, doch bij welke ver vaardiging zij groole moeilijkheden on dervindt, hetzij door een tekort aan grondstoffen, hetzij doordat zij tenge-, volge van de bestaande omstandigheden slechts de beschikking heeft over min-1 der goede of veel 'duurdere grondstof fen dan de vreemde industrie ten dien ste staan. Besloten werd de verschillende "be kend geworden gevalleu nauwkeurig' 'te onderzoeken en na te gaan, op welke wijze de bezwaren voor de Nederland sche oijverheid zouden kunnen worden opgeheven. Van den uitslag van dit on derzoek zal het afhangen, of bij de regeering op maatregelen ten deze zal worden aangedrongen. TEGEN IIET ANNEXIONISME. Een igroote nationale betooging, zal op Donderdag 6 Februari in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag worden ge houden voor de eenheid van Nederland in verband met de annexionistische geruch ten in de builenlandsche pers. Het oomilé dat de leiding dezer betoo ging heeft bestaat uit de heeren mr. D. Fock, president van de Tweede Kamer, voorzitter, M. Bongaerts, lid van de Twee de Kamer, le secretaris-penningmeester, jhr. R. R. L. 1de Muralt, lid van de Twee de Kamer, 2e secretaris, en uit de leden douair. jhr. mr. Wi. Snouck Hurgronjef, mejonkvr. de Stuers!, mr. H. C. Dressel- huys, lid van de Tweede Kamer, Wally Martens, voorzitter van Pulcbri Studio, dr. J. L. C. Meihuizen, mr. dr. G. A. Wi. ter Pelkwijk, referendaris ter gemeente secretarie. Is de „Ned." goed ingelicht, 'dan zullen regeering en andere hooge auto riteiten een esre-comité vormen en zo! H. M. de Koningin verzocht worden bijeenkomst bij te wonen. In de Limb. Koer. vonden we dezer een brief afgedrukt van den secre taris van H. M. de Koningin betreffende het plan van de zangvereeniging „Maas trichter Staar" om dien dag voor het Paleis Noord Einde een aubade te bren- In overweging werd gegeven enkele numlmers ten paleize uit te voeren. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Ned ambulance in Frank rijk. Bij gelegenheid van het afscheidsdé- jeuner, door de Nederlandsche Kolonie ijl Parijs aan liet vertrekkend personeel der Ned. ambulance in den Pré Catelan aangeboden, heeft een Fransch-Neder- landsche manifestatie plaats gehad. Vele Fransche autoriteiten waren hierbij" te genwoordig; onder de Nederlandsche noemen wij onzen gezant Jhr. de Stuers en onzen gevolmachtigden minister Jhr. Loudon, die beiden redevoeringen hiel den, die door eenige Fransche minis ters, oud-ministers enz werden beant woord Dr. Van Tienhoven dankte de spre ker.» en deelde mede, dat de ambulan ce naar Valenciennes vertrekt, waar het werlc voor Frankrijk voortgezet worden. Om een stuk van^Ned Indi De „Daily Mail" verneemt uit Parijs, dat Wilson nadere inlichtingen heeft ge vraagd over Australia's aanspraken op Nieuw-Guinea. Dit naar aanleiding van een telegram door Hughes ontvangen van den tijdelijken premier Watt, dat melding maakt van tal van. moties, in Australië aangenomen en waarin ver klaard wordt dat, wanneer Nieuw-Guinea niet geheel en al (wholly) in bezit vanj Australië lcomt, dit gedurende geslachten een gevoel van verbittering zal verwek ken. Gevraagd: wordt of met dit „geheel en al" het Duitsche territoriaal bezit be doeld wordt of geheel Nieuw-Guinea, dus ook het Nederlandsch gedeelte. DISTRIBUTIE EN PRODCCTIB Kalveren. De minister van landbouw heeft in getrokken zijn beschikking van 13 Juli 1918, voor zoover deze betrekking had op de aflevering en het vervoer van kalveren. Uit Middelburg. Tegen gisteravond waren de manu- facturicrs alhier opgeroepen toteene vergadering in de sociëteit St. Jorjs om to bespreken de houding welke zij tegen over den winkel van rijksgoederen moe ten aannemen. De vergadering werd voorgezeten door den lieer Ch. Boasson en na een opge wekte discussie werd eene commissie, be staande uil de hecren W(. A. dé Rijcke Sr., H. J. Vroom en F. E. M. Viseur be noemd, die zich tot den burgemeester zal wenden om de belangen der winke liers in manufacturen te bepleiten. De vergadering besloot verder in prin cipe vlot oprichting eener vereenigjng1 van winkeliers in manufacturen en aanver wante artikelen, en droeg aan de heeren M. H. Boasson, L. J. Mes en Rabbers op daartoe verdere plannen le beramen. Beide commissies zullen in een Woens dag a.s. te houden vergadering rapport uit brengen. Woensdag werd onder groote belang stelling van collega's, leerlingen en oud- leeringen, deputaten van kerkeraad en schoolbestuur en vrienden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. J. Remijn, den zoo plotseling verscheiden onderwijzer der Chr. School in de Gravenstraat. Aan het graf werd het woord gevoerd namens den kerke raad door ds. J. D. Wielenga, namens het schoolbestuur door den heer P. J. de Kruijter, namens het personeel der school door den heer A. Blijdorp. Een neef van den overledene dankte vopc-dö betoonde deelneming. o Uit Vlissingeu. De schietvereeniging te Vlissin- gen heeft besloten mede te werken aan de oprichting van een burgerwacht. o Uit Watcher©» Distributie St. Lauréns. In de week van 3—8 Febr. a.s. is verkrijgbaar op bon 55 en op den kinderbon 25 twee en een half ons suiker; op bon 56: 5 ons rijst; op bon 57: 2 ons gort en voor elk huisgezin een half pakje zeeppoeder op bon 58. Voor lichtlooze gezinnen en veehou ders zijn op de secretarie bons voor kaarsen verkrijgbaar. Distributie te Koudekerk e. Van 1 Februari fot en met 14 Februari 1919 is verkrijgbaar op alle bons 133: 5 ons suiker; bon 125- 21/2 ons kaas; bon 136- 21/2 ons rijst;'bon 130: 2 lood vermicelli; bon 137. 1 stuk chocolade; bon 140 1 stuk zeep per persoon; bon 128: &J2 ons boier enz. met rijksbon no. 2. Op witte bon no. 135 8 K.G. aard- aardappelen op de witte kinderkaart bon 13: 5 ons suiker; op de groene dito bon 12: 1 stuk ep; op de witte en roode bons no. 134 5 ons erwten; bon 129 5;ons bruine lioonen. Distributie te Veere Van af 1 Februari verkrijgbaar op bon 117 21/2 ons erwten; bon 118: 1 ons bruine boenen; bon 119 1 ons gort; bon 120 2 ons jam; bon 121: 1 stukje zeep; bon 122; 21/2 ons suiker; bon 123 overleggen bij' Rijksboterbon der 2de periode. Uit 2uid-Bereland. Te R il land-B at h is deze week op initiatief van den heer B. W. de Graaff Jz. een jongelingsvereeniging op Gereformeerden grondslag opgericht. o Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D, De St.ct No. 24 bezet de Kon. goedgekeurde statuten van "den Zeeuwsch- Vlaamschen Bond van Dorpsslagers, ge vestigd le Neuzen In dc Dinsdag, te Axel gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar bij wegens ziekte afwezig was de heer W Dieleman, was ingekomen een schrijven van Ged. Staten omtrent den hoofdefijken omslag, in welk schrijven zij er de aan dacht op vestigen, dat een aftrek van f 300 voor noodzakelijk levensonderhoud in dè tegenwoordige omstandigheden te gering is te achten ep. dat dit bedrag tot minstens f 400 behoort te worden Verhoogd. Besloten werd aan den wensch van Ged. Staten te voldoen en de aftrek te bepalen op f 400. Een schrijven' van de wed. Van Fraaijenhove, winkelierster le Axel me» een klacht omtrent levering van distribu.- tiegoelderen, werd naar de distributie commissie verzonden om advies. Bij de behandeling van het jaarver slag van de commissie tot wering van schoolverzuim, werd op voorstel van Burg. en Weth. het salaris van den secre taris dier commissie gebracht op f 50. Aangenomen voor kennisgeving werd het bekende rondschrijven van de repu- blikeinsche pJirtij omtrent het vragen hij sollicitatie naar godsdienstige richting. De jaarwedden van hel onderwijzend personeel der o. 1. school werden gewij zigd als volgt jaarwedde hoofd der school minder dan 4 dienstjaren f 1600; 4—6 dienstjaren f 1800; 6—8 dienstjaren f2000, 8—10 dienstjaren f2200, 10 en meer dienstjaren f 2400. Jaarwedden on derwijzers minder dan 2 dienstjaren f 800; 2—4 dienstjaren f 1000; 4—6 dienstjaren f 1100; 6—8 dienstjaren 1200 gulden; 8—10 dienstjaren 1300 gulden; 10 en meer dienstjaren 1550 gulden. In deze regeling, die met algemeene stemmen werd aangenomen, is de rijksverhooging krachtens de wel van 23 Febr. 1918 inbegrepen. Voor het bezit der hoofdakte f 200 en na G dienst jaren f 400; voor de vakken 1, m, n en p ieder f 100, zoo'in deze vakken onder wijs gegeven wordt. Deze regeling treedt in werking 1 Jan. 1919. De jaarwedden van de beide wethouders werden met algemeene stemmen (beide wethouders bleven builen stemming vastgesteld op f 250 voor ieder en het salaris van den ambtenaar van den burgerlijken stand werd gebracht van f 200 op f 270. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel tot het vaststellen eener verordening op de arbeidsbemid deling, benevens een voorstel van Burg. en Weth. tot afgraving van de contre- tescarpe en aanvulling van de begraaf- "aals. Op voorstel van het dag. bestuur werd, top verzoek van het bestuur van het mu- ziekgezelscliap „Corcordia", met ingang van i Jan. 1919 aan dit gezelschap een jaarlijksche subsidie verleend van f 300. Een voorstel van Burg. én Weth. tot aanwending van pogingen tot doortrek king van liet zijkanaal Axelsche sassing tot Hulst werd met algemeene stemmen aangenomen. Van het hoofdbestuur van „Schuttevaer" was een betuiging van in stemming met dit voorstel ingekomen. Tot leden der oommissie voor hef opmaken van het kohier van den hoof- delijken omslag werden benoemd de heö- heeren, J. de Kraker, J. M. Oggel, J. de Feijler en F. Dekker, die allen hunne be noeming aannamen. Bij de omvraag werd door één der leden gewezen op de - noodzakelijkheid van bet toezicht houden door de politie bij de teraardebestelling en ook op de. baldadigheden bij het gooien met sneeuw ballen enz. De voorzitter zal de politie in dezen op haar plichten wijzen. o Ü.it Zeenwsch-Vliaaderen Wc D. - Woensdag passeerde te Sluis hét douanekantoor, een kolossale vrachtauto, een Engelsclie, die een nabij Cadzand gedaald Engelsch vliegtuig gin'g] afhalen. In den namiddag keerde de auto dan ook terug, beladen met de onderdeelen van de vliegmachine. Een tiental mili tairen vormden het geleide van het voertuig. - Zaterdag werd te Sluis per om roeper bekend gemaakt, dat men var- kensvloesch verkrijgen kon per half of per kwartvarken; men moest zich daar toe te^.voren opgegeven, enz. Nu hingen Dinsdag twee flinke varkens ïn een Sla gerswinkel .aldaar, bestemd voor hen, die zich hadden opgegeven. Doch eer de bestellingen uitgevoerd konden wor den, werden de vier halve varkens In beslag genomen van hoogerhand. - Te SI ui s is Dinsdagavond in een vergadering ten -Sladhuize een Burger wacht opgericht, aanvankelijk met een dertig leden KERKNIEUWS. Door den Bissphop van Breda zijn benoemd, tot kap. te Hulst de heer Adr. Brouwers en lot kap. te Graauw Corn. Vermunt, priester van bet Se minarie, KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Intieme Theater, onder directie van den heer Jean Louis Pisuisse is, gis teravond te Viisslngen voor een volle zaal met veel succes opgetreden. De heer Pisuisse kon echter door ongesteldheid niet medewerken.

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1