BURGSCHR COURANT So. 23 Dinsdag 28 Januari 1919e v 162* Jaargang Ai>ona. prijs per kwartaal te Mid delburg ou bij de agenten in Vtissingen en> Goes f 1.80, per post f 2.—. A3vertentiën 20 eent per regel. Bij abonnement veel lager. Swmilieboriohtei en dankbetuigingen vin 4—7 regels f 1.50. Bovenstaande adverteatieprijran wordtin met 20*/*' toeslag rerbeofi. ELEKTRICITEITS VOORZIENING. Op hel oogenblik wordt er aan het provinciaal hesluur van ons gewest druk gewerkt aan de verdere voorbereiding van die electriciteitsvoorziening vanwege de provincie. Zooals men weet is in de najaarsvergadering van December j.l. door de Prov. Staten besloten daar voor den vorm te kiezen van een Naaralooze Vennootschap, waarvan, de provincie de grootste aandeelhouder js, en waartoe overigens slechts publiek-j rechterlijke lichamen als aandeelhou ders kunnen toetreden, wat enkele ge meenten reeds gedaau hebben. Thans worden de statuten van 'die vennootschap Voorbereid, en als die zijn goedgekeurd, kan verder gegaan worden met hel eigen lijke werk, n.l. de vaststelling van de wijze van slroomlevering, die wel reeds in allerlei onderdeden onderzocht werd «n nog wordt, maai- die niet definitief vastgesteld lean worden vóór de statuten zijn goedgekeurd. Trouwens, op het opgenblik is de schaarschle aan mate rialen nog altijd van dien aard, dat aan een uitvoering van eenigszins om-i vsmgrijke plannen toch niet gedacht kan worden. We brengen dit in herinnering, om dat er in deze materie in ons land een propadanda gaande is, die op de technische oplossing van diat vraagstuk van stroomlevering een grooten In vloed kan hebben, zoodat het tenslotte bog. van voordeel kan blijken dat de plan nen in Zeeland, tengevolge van den oorlogstoestand niet zoo spoedig tot uit voering zijn gekomen, als men eerst wel gehoopt had. iWe bedoelen de aankondiging van ttem Minister van Waterstaat in de Mem., van Antw. op zijn begrooting, dat het eijn voornemen is een staatscommissie in te stellen ,wier taak zal zijn. hem Voorlichting te geven over de vraag1: jof niet thans reeds de tijd gekomen <s dat hel belang eener goede electrici- éeitavoorziening nog meer zal gediend zijd, indien in die voorziening meer eenheid wordt gebracht, in welk geval «r wellicht aan zou kunnen worden gfcdacht. dat het Rijk rechtstreeks de itraom-voorziening ter hand neemt". Dat wij in dezen tijd snel leven, we ten we allen. Maar hier heeft men een Voorbeeld van een zeer snelle ontwikke ling der ideeën. De vele gemeentelijke electriciteits* bedrijven in ons land zijn een bewijs voor een reeds lang gevestigde overtui-' gng dat zoon gewichtig economisch slang als de levering van electriciteit voor licht en kracht beter is toevere tnauwd aan de gemeenschap dan aan particulieren. Maar intusschen werd ook al gevoeld dat men niet moest stil staan bij de gemeenten; dat het terrein van eiectri- citei tale vering grooter gebied moest be slaan, wilde men verkrijgen dat ook buiten de sleden de groote voordeeleu v*n electriciteit bereikbaar zouden wor den; terwijl bovendien de exploitatie veel economischer kan geschieden over groote gebieden met enkele centrales. En als gevolg daarvan werd spéciaal onder de Vorige regeering gestuurd in do richting van provinciale eleclriciteitsyoorziening. Indien niet de schaarschle van materiaal door den oorlog de uitvoering had belem merd zouden waarschijnlijk nu. reeds ver scheidene provincies zulk een regeling hebben, want overal is zij èf m voor bereiding öf in zeer gevorderden staat van uilvoering. En nu weer den drang naar een nog «terker samenvoeging, naar een stroom-< levering door den staat. Dat is niét, zopals thans bij zooveel andere kwesties van staatsexploitatie ïn de eerste plaats een gevolg van in den oorlog lot rijpheid gekomen nieuwe begrippen omtrent de staatstaak. Die drang zit veel eer in de technische vorderingen, in den steeds duidelijker door de technici aangjeloonden stelregel dat men veel economischer werkt met en-< Vele groote centrales dan met een aantal kleinere. Voor de beleekenis van die technische overwegingen bij het aan den «taat trekken van de electriciteitsvoorzie-- ning in Duitschland verwijzen we naar hetgeen in dit numimer wordt meegeJ «teeld onder Buitenland. En voor ons eigen land kan men daar over interessante dingen lezen in het verslag van de Kamerzitting van 23 Jan. wnarin de heeren De Muralt, van der (Waerdea en Bongaerts bij de begroting v^n Waterstaat hun aandacht aan dat jvmohtige vraagstuk wijdden. Alle drie waren van meening dat de staat niet anders mag zijn dan de pro ducent van electriciteit, die ze als gros sier levert aan de provincies, welke dan als distribuanten optreden voor de groot industrie, polders en gemeenten. En alle drie betoogden ook dat dan het aantal centrales aanzienlijk kan worden inge krompen. De lieer De Muralt wees o.a. op de meedeeling van prof. v. Iterson, dat met dc minderwaardige brandstoffen aan de kolenmijnen, zooals kolenslik, cokenoifèfi- giassen, koolsteen en bruinkool, naar schatting éfen hoeveelheid eleclriciteit kan worden opgewekt, die behalve voor het mijnbedrijf, voldoende is ter voor ziening van Limburg, N.-Brabant, Gelder land, Utrecht en Overijssel. En. zelfs alleen gelet op de dan voor de andere provincies nog noodige volwaar-' dige brandstof, blijft dan nog voor de staatscommissie de vraag ter bestudeering over, die de heer Bongaerts de kern van de kwestie noemdeinoel men de brand stof vervoeren, of is het voordeeliger de electriciteit te vervoeren? De heer v. d. Waerden wees nog op den grooten afval van stroom bij de suikerfa brieken; de fabriek van Van Marken e.d. Wanneer men heeft een centrale bijr de mijnen, een Tn Geertruidenbergi1, een in Arasterdam, een in Rotterdam, en een in Groningen, dan zou dal ahnlfal z. i. vol doende zijn. We zullen het hij deze enkele aanwijs zingen laten, want ten slotte zal men op het rapport van de aan te stellen staatscommsisie moeten wachten, voor een eindoordeel kan worden gevormd In dit rapport kunnen trouwens nog meer vraagstukken van enorme beteekenis naar voren komen. Men denke slechts aan de ook door den Minister aangeroerde clectrificatie van dc groote spoorwegen. Maar het boven aangehaalde is reeds voldoende om te beseffen dat die over wegingen van ver-reikenden invloed kün- nen zijn op de plannen voor electricileits- levering in onze provincie. Tol nu toe berustten die plannen in SPOORWEGPERSONEEL Ook de R. K,- Bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft in een Zondag te "Utrecht gehouden vergadering van af-' deelingtsbesturcn de voorstellen der direc ties onaannemelijk verklaard, ook na de toezegging, dat door het stelsel van bij slagen over de maanden April, Mei en Juni eenige lijdelijke verbetering iu het ontwerp zal worden gebracht en voor het tweede halfjaar 1919 zoo noodig na dere regeling van bijslagen wordt in uit zicht gesteld. I>E GRIFFIERSBENOEMING JN GELDERLAND. De R. K. Statenclub van Gelderland heeft in haar vergadering van 25 Janu ari met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen „De R. K. Statenclub van Gelderland op 25 Januari 1919 te Arnhem ver gaderd, ter bespreking van het ver schil van meening tusschen haar en haar voorzitter Jhr. Mr Paul van Nis pen- lot Sevenaer inzake de griffierbe- noeming gehoord de nader verstrekte inlich tingen1 verklaart deze zaak afgedaan, en spreekt dc hoop uit, dat Jhr. Mr. P. van Nispen tot Sevenaer tot lid der Pröv Staten wordt herkozen. EEN DOEKJE OVER ZEEUWSCII- VLAANDEREN. „Zeeuwsch-VIaanderen door historie i'n volksaard Noond-Nederlandsch gebied"),' aldus is de titel van een bij M. Nij-i hoff in Den Haag uitgekomen vlug-1 schrift van dr. J. de Hullu', thans rijks,-* archivaris Jn Den Haag, maar Zeeuwsch- Vlaming van geboorte, en schrijver van een groot aantal historische studies be treffende Zeeuwsch-VIaanderen. In het eerste dèel van dit boekje geeft de schrijver een overzicht van de histori sche betrekkingen van die streek met NoordwNederlandin het tweede deel geeft hij een kenschetsing van liet Ne- hoofdzaak op het rapport in April 1917 derlandsch karakter van de bevolking, uitgebracht door prof. Feldmann uit Delft De conclusies waartoe deze kwam. had den deze strekking. voeding van Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en Tholen van uit Noord Brabant; een centrale op Walcheren voor voe ding van Walcheren, Zuid Beveland en Noord Beveland; een centrale nabij Sas van Gent voor voeding van de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen. In hoever die -plannen jbïj het naxler on derzoek gehandhaafd zijlij dan wel gewij zigd, is niet publiek ,want men is hog steeds aan het onderzoek bezig. We hebben wel hooren verluiden dat bij die voorbereiding ook sterker concen tratie in overweging is genomen. We zitten hier e chter in een lastige provincie met die breede waterscheidingen. Het leg gen bv. van een kabel door de Wester Schelde is een vraagstuk waar groote moeilijkheden aan vast zitten door de be weeglijkheid van den bodem en door hel gevaar van dijkvallen e.d. Maar ook deze gewijzigde plannen zou den wel eens in een geheel ander licht kunnen komen, wanneer het rapport dei- staatscommissie de mogelijkheid aantoont van nog verder gaande vereenvoudiging, dan in 1917 mogelijk werd geacht. Ze kerheid bestaat daarvoor natuurlijk niet. Men behoeft slechts het rapport van prof. Feldmann in te zien om te beseffen dat juist iu een moeilijke provincie als Zee land zooveel combinaties mogelijk zijn, dat slechts een nauwgezette berekening van verschillende gevallen den eind-uit slag kan bepalen. In ieder geval echter maakt het groote belang van het vraagstuk ook voor onze provincie (licht, kracht voor kleinbedrijf landbouwwerktuigen, polderbemaling en voor enkele der tramondernemingen) het wenschelijk de aandacht gevestigd te houden op de groote lijnen die in deze maler ie getrokken worden. *3 si Mr. TREUR. Het Tweede Kamerlid mr. Treub moet tengevolge van een aanval van Spaansche griep het bed houden. Het laat zich aan zien, dat het wel een paar weken zal duren, zoodat de heer Treub zijn gewone werkzaamheden weer zal kunnen ver-' richten. J. C. E. KELLERMAN SLOTEN!AKER. f Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. C. E. Keilerman, Slotemaker, regeeringsciommissaris bij de N. U oud-directeur der belastingen, ridder in de orde van den Ncderlandschea Leeuw Onder het ministerie Heemskerk- Kol kin an werd hem het ontwerpen van een nieuwe tariefwet Opgedragen De gewezen'keizer. Gistermorgen werd ter gelegenheid van den 60en verjaardag van den gewezen keizer een godsdienstoefening gehouden op het kasteel Amerongen voor het kei zerlijk echtpaar, het gevolg en de grafe lijke familie. Men meldt nog uit Amerongen, dat de verjaardag van den ex-keizer zeer rustig is verloopen. Er was hoegenaamd geen uiterlijk feestbetoon; waar ook wei nig aanleiding toe bestond. die sedert de aansluiting bij Noord-Ne derland uit zooweel verschillende be* standdeelen is samengesteld. Zijn uiteenzettingen leiden hem tol de volgende slotsom: Van een verovering van Zeeuwsch- VIaanderen door een vóór 1839 of als men wil vóór 1830 niet eens bestaan- den staat België heeft de Muze der hi storie nergens aanleekening gehouden. Op zijn hoogst zou men kunnen zeggen dat de veroveringen door Spanje van Axel, Sas van Gent en Hulst in 1583 en van Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen in 1584 rechtstreeks zijn bewerkt en die van Sluis in 1587 indirect is be vorderd door twee Belgen, Van Slee- land en Chiöiay, d'e ann de zaak der Staten geveinsdelijk hun eer en trouw hadden verpand. Belangrijke deelen van liet gewest, .Biervliet en Terneuzen zijn sinds de eerste jaren van het verzet te gen Spanje (1572 en 1574) tot op de Fransche overheersching toe onafgebro ken in Noord-Nederlandsch bezit ge weest, andere zooals Axel en het Land van Caazana van 1586 en 1604 af, Sas van Geilt en Hulst van vóór den Munsterschen vrede (1644 en 1645). Noch in 1811 noch in 1830 heeft de bevolking ook maar de allergeringste begeerte aan den d,ag gelegd om van Noord-Nederland afgescheurd en aan België geplakt te worden. Integendeel, zij heeft in beide die jaren metterdaad getoond onder geen andere souverei- niteil te willen staan dan die van het geliefde Huis van Oranje. Het tegen woordige geslacht begeert dit niet min der vurig dan de vaderen nu achten tachtig en honderd jaar geleden Zeeuwsch-VIaanderen moge eenmaal, in lang vervlogen tijden, deel hebben uil- gemaalct van het graafschap Vlaanderen, het verschil in bestuur, in Iraditiën, in afstamming, zeden, taaleigen heeft gedu rende de twee, drie eeuwen en meer, dat zij met Noord-Nederland zijn ver bonden geweest, op de bewoners een eigen stempel gedrukt, hun een karak ter geschonken onuilwischbaar Neder- landsch, tot in den diepsten grond af wijkende van den Belgischen volksaard Zij zijn zicli daar ten volle van bewust, zij gevoelen zich in hart en nieren Hol landers, zij blijven Koningin Wilhelmina houw en trouw, even innig als de in gezetenen van welk ander gedeelte van hel koninkrijk der Nederlanden Werkloosheid te Maastricht Het gebrek aan steenkolen is oor zaak van enorme werkloosheid in de Maastrichtsche industrie. Terwijl de aardewerkfabrieken „e Sphinx" reeds lang gedeeltelijk stillig gen, heeft de directie haar glasfabrie ken geheel moeten stopzetten De glas blazerij reeds voor eenige weken. De gasstokerij eveneens. Bijgevolg zal de glasslijperij spoedig uitgewerkt zijn De zinkwitfabriek te Maastricht zal met 1 Februari a s. geheel stop worden gezel De fabriek te Eijsden kan haar arbeiders nog aan den gang houden mei haar annex cement industrie. Van overheidswege wordt alles ge daan wat maar de belangen der m-bei- der. raakt. £en groot heil is er in ge legen, dat de arbeiders voordeel trek ken uil een algemeene wachtgeldrege ling, tot stand gekomen door werkgever en overheid. o Den Haag zetel van den Volke renbond In een brief van den Haagschen re dacteur van het Volk leest men o m De volkerenbond zal een bureau moe ten hebben De Nederlandsche regee ring tracht, zoo vernemen wij, te l»e- "wer.v.n, dat dit bureau in Den Haag wordt gevestigd. Haar pogingen zijn tot dusver niet geheel zonder resultaat. Zij inoet reeds toezeggingen in die richting hebben optvangen. Op die manier zou het vredespaleis misschien nog eens^een ding wórden, waarmee niet de spot behoeft gedreven o Cement Gisteren kwam te Rotterdam van Londen aan hel stoomschip „Beyerland" met o.a. ca 1600 ton cement. De aflevering geschiedt door de Im porteurs de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij, in overleg met het Rijks kantoor voor Bouwmaterialen direct aan verbruikers. De prijs is beneden f 60 per 1000 K.G. afboord Verdere ladin gen worden binnenkort verwacht. Zonder twijfel zal deze belangrijke prijsverlaging er toe bijdragen spoedige herleving te brengen in het bouwvak. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE Slacli Ivergunningen. Een wijziging is gebracht in de om* schrijving der dieren, welke ter slachting zijn toegelaten na daartoe door den bur gemeester afgegeven vergunning. In verband hiermede is* bepaald, dat het onder II sub 3 van de beschikking van den Minister van Landbouw van 19 Dec. j.l. bepaalde, aldus zal moeien worden ge lezen 3o. De burgemeesters der gemeenten zijn bevoegd de sub. 2o. bedoelde vergun ning te verleenen, met uitzondering van voor kennelijk dragende dieren en voor vrouwelijke dieren met minder dan 6 breede landen. De Minister blijft aandringen op het af geven van slechts zooveel slachtvergun- ningen als overeenstemt met een hoof delijk rantsoen van 2 ons per week, met dien verstande, dat het vleesch van ge* slachte nuchtere kalveren hierbuiten valt. Petroleum voor hotels en restaurants. Naar de „Hotelhouder" mededeelt, is, wegens een nieuwen aanvoer van petro leum, door hel Rijkskantoor voor Ver- lichtingsproduclen wederom een partij petroleum beschikbaar gesteld voor hotels en restaurants, alleen echter voor kook* doeleinden. De petroleum wordt via liet bureau van den Ned. Hotelhoudersbond toegewe zen, niet bondsleden kunnen zich echten ook tot den Bond wenden. Pensionhou ders vallen evenwel niet in de termen voor deze distributie. o De kolenaanvoer Van gisteren af worden eiken dag vier treienen met Duitsche kolen hier te lande verwacht Tot dusver werden dagelijks twee trei nen met ongeveer 800 ton elk aange voerd. Het maandelijksch totaal zal, wan neer deze aanvoer voortgezet kan worden, van 40.000 op 80.000 ton stijgen. (Hand.) NEDERLAND EN DE OORLOG 30 p C t. Vrachtverlaging. Naar het Hand. van de Stoomvaart maatschappijen, welke van Ned.-Indiê op Nederland varen, verneemt, zijn de wachten van Java naar Nederland met 30o/o verlaagd. Graan. Het stoomschip Ileclor, van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., is gisteren van Galveston te Amsterdam aangekomen met ongeveer 4200 ton granen. Bloem k weekers. De Nederlandsche bloemisten, die ge durende den oorlog groote verliezen hebben geleden, maken zich thans na tuurlijk weer op, om r uime afzetge bieden te vinden. Een der beste afne mers Duitschland, zal welliqjit voor ja ren zijn uitgeschakeld. Met regeeringjs- steun zal nu een oommissie naar Dene marken en Zweden vertrekken, om te onderzoeken, in hoeverre die landen voor afzetgebied in aanmerking kunnen komen. Voor de Betuwe heeft in die commissie zitting de heer A H. Knip ping, te Lent, veilingmeester van de Elster veiling «- De Ned. K. v. K te Brussel en de boycot vpn Duitsche firma's enz. Den 24 dezer meldde Havas dat, blij kens een mededeeling van de Indópen* dance Beige, op de algemeene verga de ring van de Nederl. Kamer van Koop handel te Brussel, een voorstel tot het royeeren van alle Duitsche firma's en van alle firma's van met Duitschland verbonden landen, alsmede van die leden, die tijdens den oorlog met Duitschland handel hebben gedreven, met 37 tegen 32 stemmen is verworpen een bericht dat in Belgische leringen een pijnlijken indruk schijnt te hebben gemaakt. Het bestuur van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel heeft thans, naar een nieuw bericht van Havas meldt, de mededeeling van de Indépen- dance Beige tegengesproken en tegelijker tijd doen opmerken, dat het voorstel om Duitsche firma's te royeeren, hetwelk zal worden onderworpen aan een onder zoek door het bestuur der Kamer, nog niet ajan een stemming is onderworpen. Uit een meedeeling van den M.-corresf- pondent te Antwerpen van de Telegr. ma ken we echter op, dat die stemming van 37 tegen 22 betrekking had op een voorv1 stel van den heer v. d. Vijver, om primo, uit de Kamer van Koophandel allen Ie verbannen, die met den vijand van België handel gedreven hebben; secundo te ver-f bannen ook al de leden, die de achting der Belgen verbeurd hebben door hun gedrag tegenover den bezetter; tertio uit te sluiten al de Duitsche firma'd, evenals de vertegenwoordigers dezer fir ma's, die Nederlanders zijn. Dat is dus iets anders dan de nog niet genomen i Bruinkjjoolaanbod buiten de distributie. Op een vraag van den heer De Jonge over het in een advertentie te koop aanbieden \,an 50 waggons bruinkool en 20 waggons zandkool, heeft de Minister van L. N. en H., geantwoord het uitge- sloten te achten, dat leveranties van bruinkolen in een hoeveelheid als in de aangeduide advertentie aangeboden aan het toezicht van de rijkskolendis- stribulie zouden ontsnappen. Dat door of vanwege bruinkoolexploi taties somtijds bruinkool wordt aan geboden, vindt haar verklaring in de omstandigheid, dat door de rijkskolen- distri butïe in mindering der rantsoenen slechts bruinkool wordt toegewezen, die san bepaalde minimumkwali'-'lsejscheo. voldoet. De minderwaardige bruinkool wordt op aanvraag buiten rantsoen door de rijkskolendistributie aan de industrie toe gewezen. Het kan derhalve zeer wel voorkomen, dat vanwege de exploitan ten getracht wordt afzet voor minder waardige kool te vinden, waarvan le vering, gelijk is gezegd niettemin on der de controle van de rijkskolendis tributie geschiedt. Blijkens ingewonnen informaties is de onderhavige advertentie evenwel ge plaatst zonder dat de steller over eenige bruinkool ten verkoop beschikte. o Slachtvet Volgens „de Slagerscourant' heeft de Minister van Landbouw in een onder houd met het voorloopig bestuur van de federatie van vereen gingen op het gebied van den vee- en vleeschhandel me>- degedeeld, dat zoodra een zekere hoe» veelheid vet, olie of spek in het land aan wezig is het 't plan van den. Minister is, om het vet evenals de varkens en run deren vrij 1® la!en. Als hel vet niet spoe dig vrij komt, aldus verklaarde de Minis ter, zal aan de slagers een hoogere prijs worden uitbetaald, omdat de beslaande prijzen te.laag zijn. - -o Thee. In verschillende kringen heerscht, de vrees, dat, nu de maximumprijs en de distributie van thee zullen worden opge heven, terwijl slechts geringe voorraden thee in hel land zijn, de prijzen van dit artikel enorm zullen oploopen. In verband hiermede is het wellicht niet ondienstig mede te deelen ,dat heden het stoomschip „Tabanan' hier le lande wordt verwacht met 10.000 kisten thee terwijl thans op Java ladende zijn het s.s. „Rembrandt" dat 7000 kisten thee thee inneemt, het ss. ,,Dardanus" met 12.000 kisten thee en het s.s. „Kawi" met 18.000 kisten thee. 81! Stei m Fre»lï?fi. Uit Middelburg- Blijkens een publicatie In dit num- (-mei" zal morgen alhier voor de aange geven nummers der vischkaari verkrijg baar zijn als regeertngs visch middel-

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1