MDDEIBURGSCHE (.01 RAM Zaterdag 18 Januari 1919» FE»ILl£T0H 0EK0CHT. Ho. 15 162« Jaargang B£ dit noaimer behoort een Bijvoegsel. Abonn. prijs per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.80, per post f 2.—. Advertentiën 20 cent pier regel. Bïj abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen vs.ii 1—7 regels f 1.50. Fpvenstaande advertentieprijzen worden met 20 8/o boeslag verhoogd. VERHOOGDE BELASTING VAN DB HOOGE INKOMENS. En den Middelburgsclien gemeenteraad rijrr "Woensdag door de heeren Sprengd en Hioolen bij liet voorstel tol het pro gressief maken van de inkomstenbelasting -woorden ter bestrijding gesproken die fcot een enkele kanlteekenjnjg uitlokken. Hoewel we het met de eindconclusie van den heer Sprenger geheel oneens rijn, erkennen we dadelijk dat geheel Juist is zijn bewering dat de personen met groote inkomens nog extra uitga ven hebben die geen luxe zij'n, in hel bij zonder voor hel ophouden van hun stand ert voor liefdadigheid. W,e verschillen echter liierin van meening met hem, dat ten eerste die uitgaven voor het ophou den van den stand zonden gaan vóór dte eischen van de gemeenschap, en ten tweede dal de liefdadigheid die vroeger inderdaad zeer veel beleekend© in een stad als Middelburg, diezelfde beteekeais heeft behouden, nu de zorg voor de ouden, de werkeloozen enz. een over- heidskweslie is geworden. Er is een tijd geweest dat het geheel afhing van de beslissing van enkele rijke particulieren of een bejaarde, een wer- kelooze, ondersteuning zou ontvangen. Het verheugt ons van harte, dat de toe stand veranderd is, dat nu wettelijke regelingen daarover beslissen, waarbij pok gerekend wordt op de medewerking der betrokkenen zelf, b.v, in de werkeloo- zeukassen. We zijn er zeker van, dat een vergelijking van hetgeen 25 of 50 jaar geleden hier aan de liefdadigheid gege ven werd, met hetgeen nü daarvoor ge vorderd wordt, een verschil aangeeft, fiat "terug ie vinden is in de meerder© belasting' En o.i. terecht. Natuurlijk niet het geheele meerder© tjpdrag. Maar daarvoor ligt een andere rechtvaardiging voor de hand, nl. deze dat de vorming en hel in stand houden van groote vermogens in onze huidige maatschappij voor een niet gering deel slechts mogelijk zijn door de zorg, vporzorg en steun van de overheid. I)e heer Hioolen zei dat de hoogs re inkomens het gevolg rijn van durf, vlijt inkomens het gevolg zijn van durf^ vlijt, energie, enz., en dat het daarom onbillijk is dat de arbeidzame meer betalen moet. Maar behalve dat zéér vaak niet de ver mogende zelf de arbeidzame is, omdat hij: zijn geld eenvoudig erfde, vergat Öe heer Hioolen den factor van de over heidshulp, in den viorm van voorlichting flrijksbureaux, consuls, publicaties, e.d.), van wetten (bescherming van, eigen rech ten), van organen om die wetten uit ie vjoeren, en van hulpmiddelen (bestra ting, kaden, losplaatsen, subsidies aan, verkeersmiddelen, enz.). En die hulp is niet gering, al wordt zij door de handelaars, industriëelen en landbouwers als van zelf sprekend aan vaard, of heftig becritiseerd als zij hun niet zooveel geeft als rij zelf wel zou den wensehen. We behoeven, vooral te genwoordig, niet ver te gaan om dadelijk economische bcschermingsmaatrege^n te' vinden in iederen bedrijfstak. Die zelfde hulp is, en was, te vinden voor alle hooge betrekkingen. Dat ieder een in staat is zich daartoe op te wer- Iten, zooals- de heer. Hioolen beweerde, is misschien in theorie waar, maar ze ker niet in de praktijk. Maai* behalve dat, dient ook wel te worden nagegaan hoeveel ieder dier hooge ambtenaren aan de overheid heeft gekost voor zijn opleiding, eerst op burgerschool of gym nasium, waarvoor honderden guldens per leerling op het geheel ontoereikende schoolgeld moeten worden bij gepast ,uit de rijks- of gemeentekas; en dan aan de universiteit, landbouwschool, e. d., waarvan de kosten op een paar duizend gulden per jaar per student komen»ter wijl slechts een paar honderd gulden als college-geld worden gevorderd. Dat vinden we allemaal best. Maai* we kunnen het onrechtvaardige niet in zien vau deh eisch dat dan ook de rijken en hoogst gesalariêerden eén hooger per centage van hun inkomsten voor de overheidskassen afstaan dan rij' die daar veel minder van profiteeren. Binnenland. DE GRIFFfERSBENOEJIING IN GEL DERLAND. Naar dé Resb. meldl, heeft minister Ruys de Beerenbrouck de volgende hee ren: baron van Voorst tot Voorst, com missaris in de provincie Noord-Bra^ bant, mr. M. Kooien, lid van de Twee de Kamer en mr. Trip, thesaurier- generaal aan de financiën, benoemd in de commissie, om onderzoek te doen over de liouding van mr. Pi van Nis pen tot Sevenaer bij de griffiersbenoe ming in Gelderland. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE 'Ve tkaar ten. De minister van landbouw heeft in getrokken zijn beschikking van 7 No vember 1918, waarbij gelegenheid werd gegeven tot omruiling van boterkaarten tegen margarine- en melange-kaarten, Zoo- dat thans weder de eens gedane keuze zal gelden gedurende den termijn van den geldigheidsduur der kaart, zooals werd vastgesteld bij beschikking van 19 April 1918. Naar het Engelsch van CHARLES GARVICE. 32) Overigens behandelde hij haar zooalsi een jongmensch van ongeveer twintig jaar een meisje van vijftien altijd behan delt. Zij was een kind in zijn oogen, een kind dat moest worden vertroeteld, en toegegeven en verzorgd; maar soms schrikte hij en het hinderde hem als hij een uitdrukking of gedachte van het kind opmerkte dat zeer sterk aan de ▼Jolwassen vrouw deed denken en als zij bijvoorbeeld Tennyson aanhaalde, zoo als ze Shakespeare had aangehaald en een woordje van wereldwijsheid van haar ahclite, re ode lippen deed vloeien, dan richtte hij zich hoog op en wisclite de zweetdroppels van zijn voorhoofd, en zag haar peinzend aan en dan kwam de vraag in hem op en dat stemde hem hiel prettig: -„Wat ter wereld moet ik van de dilettanten, getuigende van ijve rige studie en geestdriftige voorbereiding voor een stuk, welks inhoud, een aan klacht tegen den oorlog, nog niet uit den tijd is gezet door wapenstilstand en vre- deacon ferentie De dramatische contracten van Ons- uian's tooneelstuk gaven den Vlissingers gelegenheid vaak zeer goed spel te doen zien, »- dat liet ook hun niet gelukte de vele "Zwakheden van het werk te r©dden strekt hun niet tot veifwijt. Het „Licht in. den Nacht" is geen sterk dramatisch geheel, en dit maakt de taak van dilet tanten niet gemakkelijker, vooral niet van dezulken onder hen, <lie niet 1 e- ven in hun rol, maar, na lang .zwijgen, bij het eindelijk© spreken zich telkens weer erin denken moeten. Een jong meisje vulde de vaak te lange leegten tusschen de bedrijven 'aan met pianospel. Witte tulpen en applaus waren haar loon. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich over de praestatie van „De Volks stem" oprecht voldaan. Dat de tragiek, in Onsman's tooneelspel zoo vaak ineen hard of sarcastisch woord verborgen, sommige bezoekers ongeroerd liet en dikwijls hun lachlust prikkelde, strekt wederom niet den spelers tot oneer. Dezen hebben slechts eer van hun avond. Uit Walcheren. Bij de gisteren te Vee re gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad werden 193 stemmen uitge bracht. Gekozen werd A. P. Wouters, a.-r., met 95 stemmen; op J. W. Mar- kusse, v d., waren 92 stemmen uitge bracht; zes stembriefjes waren van on waarde. Distributie te Oostkapelle Van 21 tot 26 Januari 4. K.G aard appelen op bon 25; 125 gram boonen op bon 1; 100 gram gort op bon 13, 100 gram kaas op bon 13, 100 gram vermi-' celli of macaroni op zeepbon 3; 125 gram rijst op bon 19; 250 gram suijker bon 4. 4iÉ ft ml Uit Middelburg. In de publicatie in ons nummer van >isteren, vermeldend de namen der win keliers, waarbij jam is te bekomen, was uitgevallen Augustijn en Meinsma. Aan den Raad der gemeente Mid delburg is door de aid. Middelburg van den Ned. Bond van Werklieden in Openb. Diensten en Bedrijven een adres gezonden, waarin verzocht wordt gunstige beschikking le nemen op bet ad re., van 21 Dec., door het comité ter behartiging van de algemeene belang]en van overheidspersoneel (A. C. O. P.), uit de bonden van overheidspersoneel, aangesloten bij het Ned. Verbond van vakvereenigingen, bij den Raad ingediend, welk adres verzocht, te willen besluiten tot invoering van premievrije pensioenen voor ambtenaren en werklieden dezer gemeente en voor hun weduwen en weezen De lijst der entstof-inrichtingen, die voldoen aan de voorwaarden door den minister van binnenlandsche za ken gesteld, vermeldt o. a. Middel burg. De gemengde zangvereeniging „De Volksstem" uit Vlissingen gaf gisteren avond in den .Schouwburg alhier een welgeslaagde opvoering van Inte Ons man's tooneelspel „Het Licht in den Nacht". Het was een lcranigc praestatie op Distributie te N en St Joosland. Van 18—25 Jan verkrijgbaar op bon no. 99: 2y2 ons suiker; bon 100 5 ons peulvruchten; bon 101 1 ons kaas "(8 cent); hon 102: 1 ons kaas (12 cent); bon 103- I1/2 ons jam; bon 28 der kin- derkaart' 21/2 ons suiker, bon 29 der kinderkaart 1 pak kindermeel. Maandagmiddag van 2— 3tya uur afha len van de boterkaarten voor de 3e pe riode (2i/2 cent per gezin). Distributie te Serooskerke. Verkrijgbaar op bon 26 4 K.G. aard appelen; b.m 6 250 gram peulvruchten; bton 4 250 gram suiker; bon 6 125 gram rijst; bon 15 100 gram kaas 20 plus; bon 11 200 pram kalizeep; havermoutbon 50 gram vermicelli. Bij de winkeliers Geluk en Leinso Macaroni, 1/3 pak sago, of een pakje aardappelmeel per gezin. Distributie te Westkapelle: Maandag vim. 9—12 u. afhalen van reparatiebons voor rijksleder. Zij, wier inkomen f 1200 of meer bedraagt, komen daarvoor niet in aanmerking. Bon 23 (suikerkaart) Vi K.G. suiker, 2025 Jan.bon 30 (suikerkaart) één stuk kleizeep, 18—24 Jan., bon 142 2 H.G. jam 18—2'4 Jan. Uit Zuid-Beveland. Gisteren werd door de politie le R i 11 a n d-B ,a t h procesverbaal opge maakt tegen een ouden bekende, C S., wegens diefstal van erwten bij den land bouwer B. in den Fredericapolder S. heeft ook nog een voorwaardelijke straf van 3 maanden te goed. met haal* uitvoeren als zij volwassen is?" Maar hij zette die vraag altijd op zij met de overdenking dat liet nog maar een kind was en het nog jaren zou du ren voordat zij volwassen was en dan lachte hij ten slotte om haar wijsheid of vroegrijpheid. En liet licht waarin Syl via hem beschouwde wie kan dat beschrijven of zelfs gissen? Dit kan ech ter gezegd worden, zij beschouwde hem als haar broeder cn in de schuilhoeken van haar meisjesziel vond zij hem den beste, den schoonste, den dapperste, en den edelste van alle mannen. Daarenbo ven hij was iets meer dan haai' broeder. Zij vergat geen oogenblik, ofschoon zij sedert zijn bevel er nooit meer over ge sproken had, dat hij haar „gekocht" had cn zij. beschouwde hem als haar eige naar cn meester. Zij vond dat zij hem niet alleen zusterlijke liefde verschuldigd was. maar onbegrensde gehoorzaamheid. Neville had slechts een wensch te ken- neu te geven of zij stond op om er aan te voldoen, zeer zaak zelfs gebeurde het, dat zij Neville's wenschen voorkwam voordat hij ze had uitgesproken. Zij voel de, dat zij hem gehoorzaamheid ver schuldigd was, dat sprak van zelf. Als hij liaqr gevraagd had den steilen heuvel op te klimmen, die hoven de vallei op rees en zich in den diepsteu afgrond te storten, dan zou zij het gedaan heb ben Zij was de zijne volgeus eigendoms recht en iets meer dan dat; en deze overtuiging, die even sterk was in haar geest als een godsdienstige, veroorzaakte haar geen pijn, maar eerder een vaag gevoel van genoegen en voldoening. In die maand waren de zaken wat vooruitgegaan in het kamp de Verloren Hoop en ofschoon' niemand zulk een grooten goudklomp gevonden had als Neville, de mannen waren gelukkiger ge weest dan te voren en sommigen ver klaarden, dat de „Wees", zooals zij Syl via noemden, het kamp geluk had aan-, gebracht en dat zij- allen nog rijk zou den worden. Neville's claim bracht juist zooveel op. dat hij weinig verdiende voor zijn werk, maar toch bleef hij, en zelfs met meer genoegen dan hij voor mogelijk gehou den zou hebben. Werken voor zich zelf, zonder iemand die zijn hoop en vrees kon deelen, was' KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJist B. Gyzel te Rhe- nen, te Den Bommel O. J. van Rootse- laar te Bergschenhoek. Aangenomen naar Meliskcrke L. C. Spijkerboer, cand. le Utrecht. Bedankt voor Zuidzande J. W Maas te Gapinge. Ghr, Gerei. Kerk. Beroepen te Leerdam P. de Groot te Rotterdam ONDERWIJS. Tol onderwijzer aan de Rijksleer school alhier is benoemd de heer J. van Kooy te Arnhem. Geslaagd te Utrecht voor het candi- daatsexamen rechten de heer L. J. Hioo len, vroeger te Middelburg. -- Benoemd tot onderwijzer te Hon.se- lerdijk, de heer H. B. Jansen van Anna Ja co b apo l de r. Bij Kon. besluit is, voor het tijd vak van 1 Februari— 31 Augustus 1919, benoemd tol leerares aan de R. M- B- S. te Z ie rik zeemej. G. A. H. W. Broekhuis te Utrecht. HANDEL, NIJVERHEID EN Uitvoer van steen en pantfen. De uitvoer van baksteen, kalkzandsteen, drijfsleen, vuurvaste steen, dakpannen, gresbuizen en hardsteen is verboden. o Verkorting normalen werktijd aan „De Schelde". In Mededeeling noi. 1 deelt de Directie van de Kon. Mij. „De Schelde" mee, dat het haar bedoeling js om, in afwach ting van hetgeen de wetgever zal be llissen ten opzichte van den arbeidsduur in fabrieken en werkplaatsen welke beslissing waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachteu met in- van een nader te bepalen datum den normalen werktijd van 60 uur terug te brengen op 50 uur per week, en tege lijkertijd de uurloonen met 20 pCt. te verhoogen, waardoor het normale week loon hetzelfde blijft. Daar de Maatschappij dooi* de om standigheden gedwongen, reeds sinds Januari 1917 niet meer <fen normalen werktijd werkt, heeft de verandering van den normalen werktijd geen oogen- blikkelijken invloed op de thans gel dende werktijden. Deze blijven dus tot nadere aankondiging onveranderd, d. w. z. de werklieden, die tegenwoordig ge woon zijn 45 uren per week te wer ken, blijven 45 uren werken en de werklieden, die gewoon zijn 32 uren per week te werken, blijven 32 uren- werken; beide tot nadere aankondiging. De verandering wil op dit oogen blik alléén zeggen, als we mettertijd,, nadat materialen zijn. aangekomen, weer normaal kunnen gaan werken, zal dat niet zijn 60 uur, doch 50 uur per week. Waarom wij, vraagt de directie, dan thans reeds tot de verandering besloten hebben? Ten eerste omdat zij overtuigd is dat bij het algemeen streven naar verkorting \an arbeidsduur, de tot nu toe aan <le Schelde geldende normale werktijd van 60 uur per week op den duur niet ge handhaafd zou kunnen blijven. Maar bo vendien omdat -een direct gevolg van de verandering is een klein geldelijk voor deel voor de werklieden, en omdat het maximum-uurloon van 38 cent verhoogd wordt tot 46 cent. heel wat anders dan werken met de voortdurende sympathie van Sylvia, en het stof en de hitte, hoewel precies even kwaad als te voren, leken niet half zoo onuitstaanbaar en bezwarend wannéér Sylvia op den rand van den kuil zat, precies buiten het stof en in de scha duw ran een dekzeil, dat hij voor haar had aangebracht Het verveelde haar nooit daar te zitten; soms na langdurig stilzwijgen dachl Neville dat zij in slaap was gevallen,; hij keek naar haar en zag haar grijze oogen op zich gevestigd, alsof zij hem haar aandacht meer waard vond dan het boek of de werkelijk schoone natuur, die zich voor hen uitstrekte. Eens op een dag, te midden van zulk een stilte, begon zij le zingen. Ee'csfe zong zij mei een zachte, ingehouden' slem; toen, alsof zij niet meer dacht aan zijn tegenwoordigheid, werd haar stem vtoller, maar niet minder lief en zij zong als een nachtegaal. Neville was getroffen, maar hij zorgde wel met zijn rug naar haar toe te blijven zitten en het vogel tje niet le verschrikken, dat de gloeiende stille met zulk een heerlijke melodie vervulde. Hij wachtte totdat zy -- SPORT. Zwemclub. Jn een gileren alhier gehouden ver gadering werd lot oprichting besloten van de Middelb. Zwemclub Luctor et Emerge). In deze vergadering rijn de vioorloopige werkzaamheden opgedragen can de heeren J. van de Putte, G. M L. de Haan en A. de Broekerti Na voldoende voorbereidiug zal bin nenkort een oproep geschieden, aan het Middelburasche Zwempubliek tot een al gemeene vergaderiug ter verdere' bespre king. EEi'ÉENÏl JIAKINGEN BONS. De Directeur van het Gemeentelijk Dislribulie-Bureau maakt bekend, dat vanaf Maandag 20 Januari tot en met Zaterdag 25 Januari e.k verkrijgbaar zal zijn op ton: no. 141 2 H.G. (twee ons) bruine boon e n; no 148 1 H.G. (één ons) gort. Middelburg, 18 Januari 1919. De Directeur voornoemdf, H. P. STAAL. DISTRIBUTIE VAN REPARATIELEDER EN GOEDKOOPE KLOMPEN. De commissie voor distributie van re- paratiehmer enz. maakt bekend, dat op vertoon der lederkaart wederom bons voor zolen en hakken van Rijksleder, als mede «oor klompen worden verstrekt aan het bureau Bogardzaal van 9—5 uur, des Zaterdags tot 4 uur voor Öc nummers Reparatie leder Klompen 20 Jan. 1- 250 2501—2750 21 Jan. 251- 500 2751-3000 22 Jon. 501— 750 3001—3250 23 Jan. 751—1000 3251-3500 24 Jon. 1001—1250 3501—3750 25 Jan. 1251-1500 3751 -1000 27 Jan. 1501—1750 4001—4250 28 Jan. 1751—2000 4251—4500 29 Jan. 2001—2250 1501 en daarb. Slechts aan de kleinste helft van een gezin worden bons verstrekt, doch m geen geval meer dan twee bons in één gezin. Middelburg, 18 Januari 1919. De Commissie voornoemd. o- GEBRUIK ELECTRO-MOTOREN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter kennis van belang hebbenden, dat door hen is besloten met ingang van Maandag 20 Januari a.s in te trekken hun besluit van, 22 October 1917 nr. 7, waarbij het gebruik von electro motoren, in de avonduren van 5—9 uur, vioor alle verbruikers werd verboden. Middelburg, 17 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. DUMON TAK, Voorzitter. Wl. A. J. SNOUCK HURGRONJE, Secretaris. VERORDENING TOT HET TEGEN GAAN VAN NACHTARBEID IN BROODBAKKERIJEN IN DE GEMEENTE MIDDELBURG. Artikel 1. Voor de toepassing van deze verordening worden verstaan Onder broodbakkerij alle open of l>e- slolen ruimten, behoorende tot eene in richting, waar het bakken van brood als bedrijf wordt uitgeoefend. Onder broodwinkel alle voor het pu bliek toegankelijke plaatsen, waar brood wordt verkocht en afgeleverd voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop. Onder bakkersarbeid alle werkzaamhe den, verricht in eene broodbakkerij, met uitzondering van die, welke dienen tol herstelling van ovens, werktuigen of ge bouwen klaar was met haar lied en toen zei hij zoo nonchalant als hij kon, terwijl hij dc aarde van zijn spade schrapte. „Bravo Syl! Je fluit met kwaad. Ik dacht eerst dat het een lijster was, een Engelsche lijsier weet je". „Ja dat weet ik wel", zei ze met een volmaakte afwezigheid van zelfbewust zijn, zonder te blozen zelfs ik her inner het mij." Haar oogen werden pein zend, 1 was of ze afwezig was met haar gedachlen „Ja, ik herinner het mij. Het moet heel lang geleden zijn." „Toen je in Engeland was?" zei Ne ville. Zij knikle. „Ja; bel was op het land dat ik de vogels hoorde zingen." Zij klemde de lippen op elkaar en fronste de wenk brauwen totdat zij >een rechte lijn boven haar oogen vormden. „Ja, het was op het land en ik herinner mij nu Ik mijn best doe dat ik reed op een kleine pony er, en Zij bracht de hand aan1 het voorhoofd en zuchtte. „Het is nu alles weg. Wjacht even.", en zij fronst^ de wenkbrauwen weder

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1