HIllIIKLiU R(iSCHR Donderdag 16 Januari 1919 162* Jaargang BISRBILAHB. Uft Stat ii ProTlitle. So. 15 Bij dil nummer behoort een Bijvoegsel. Abonn. prijs per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.80, per post f 2.—. Advertentiën 20 cent per regel, Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen vtu 17 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 o/o toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Dat gister o.ok de Kamer zich bij monde van den voorzitter uitsprak over de uitno,odiging aan president Wilson om eenbezoek aan Nederland te brengen, zou meer iudruk hebben gemaakt als het eerder had kunnen gebeubèn. Want het antwoord van president Wilson op die uiüioodiging dateert reeds van 3 Dec. en werd 24 Dec. gepubliceerd. Dat was reedis laat genoeg, maar verklaarbaar, djaar de openbaarmaking vertraging kreeg, doordat eerst aan den president verlof voor die publiciteit moest wor- dlen gevraagd. Dat echter nu nog bijna vier weken later dfe Kamer met een be tuiging van instemming komt, doet wat zonderling aan. Het is waar dal zij 24 Dec. reeds uiteen was. Maai- tnen vraagt zich af of 't nog noodSg was. Of zit hier dte bedoeling achter nog eens een stool in dfe goede richting te geven, dioor een zachte herinnering? De heer W ij n k o o p vr,oeg het woorct wat die voorzitter hem niet over deze zaak zei ie kunnen geven. En toen die heer Wijnkoop riep dat hij aan dleze demonstratie niet wenschle deel Le nemen, werd hem het woord ontnomen. Een voorstel van hem over de verklaring van den voorzitter een discussie toe te laten, werd verworpen met 57 tegen 15 stemmen, wat waarschijnlijk ten goede kwam aan den indruk van de verklaring van den voorzitter. We kunnen ons voor stellen dal de meeste leden niet op «en -discussie over deze zaalk van dien kant gesteld waren. Maai- als hel een ander was geweest dan Wijinkoop zouden toch zeker meer ledfon een discussie geoor loofd hebben geacht over een verklaring die de voorzitter „namens de Kamer" zei af te leggen. De Kamer heeft zich verder weer met onderwijskwesties bezig gehouden Aan de orde kwam 't wetsontwerp Hot instelling' van een schoolraad, dat vrij al gemeen instemming vond1. Alleen de rdvól ulipnnüire socialisten waren er te gen; blijkens de opmerkingen vap den heer Kruyt voornamelijk omdol de aan wijzing der leden door de Kroon ge schiedt. Minister de Vis se r ga fnog meni ge toelichting tot zijn voorstel. Bij liet concipieeren van den Onderwijsraad be woog hij zich lapgs de histOrischte lijn. Hij1 bouwde Wen Onderwijsraad uit van het lager onderwijs tot een voor lager, middelbaar en 'bopger onderwijs, op voet spoor van de Bevredigingscoïn'missie, dje wel een onderwijsraad voor het lager onderwijs voorstelde maai" haai" sympa thie uitsprak mor uitbreiding daarvan. Tevens bewoog spreker zich in de hislo- rigphe lijn, Omdat hem bleek, dat op1 het voorbeeld van Amerika in verschil lende landen van Europa een ooilege in het leven is geroepen, aan welks zorg hét Onderwijs in verschillende vertakkingen is toevertrouwd. Eigenaardig is dat hetzelfde het geval is met betrekking tol de werkzaamheid Van den onderwijsraad. Spreker heeft die gesplitst m twee deelen in de eerste plaats als een adviseerend college en in tte tweede plaats als een college, waar van de werkzaamheden zic(h geleidelijk kunnen uitbreiden. Aan de splitsing lag de gedachte ten grondslag dat men zoo veel mogelijk ruimte en speling moet laten voor wat in de toelcomlsl aan den Onderwijsraad zal kunnen worden opge dragen. Een andere nieuwigheid was een post op de begrooting ter tegemoetkoming in de kosten van onderwijs aan jongelieden van buitengewonen aanleg. Het denkbeeld zelf vond aller instem ming, maar de heeren Wiijnbergen en Gerhard wezen op de moeilijkheid van het aanwijzen van dergelijke jongelie den. De Minister beaamde theoretisch de bezwaren, maai" dacht zich in de praktijk de zaak aldus Er is een jongmensch, dat het middel baar of het voorbereidend hooger onder wijs wil volgen. Dan wordt aan de betrok ken inspecteurs opgedragen een. onlder- ztoek in le stellen, allereerst bij liet hoofd van de school, waar het kind een jaar bf 6 is geweest. Als we het advies van een schoolhoofd hebben, en nog van een plaatselijke autoriteit, bijv. dfen burge- meester, den wethouder van onderwijs of een lid van de schoolcommissie, en ver volgens nog van den inspecteur, eindelijk misschien xfog van een commissie, dan acht de Minister voldoende waarborgen aanwezig. Bij 'de velerlei onderwerpen die bij de afdeeling Hooger Onderwijs aangeroerd werden, 'was o. a. dat van, het doctoraat in de landbouwkunde aan de hoogeschool te Groningen. Naar de Minister mee deelde heeft hij aan de universiteit nog eenige vragen voorgelegd, en volgens het daarop ontvangen antwoord, denkt men te kunnen beginnen met de aanstelling van één hoogleeraar in akkerbouw en land huishoudkunde. Later kan er een in de veeteelt lcomen. Men wil die plaatsen in de faculteit van de wis- en natuurkunde. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs dankt de heer De M ura 11 den Minister hartelijk, dat hij er toe is overgegaan een H. B. S. op te richten in het land van Cadzand. Daar kon nooit sprake zijn van bijzondere H. B. S.,- de eenige mogelijke was dus een openbare en in het comité van oprichting zaten dan ook mannen van alle politieke partijen. Het feit, dat een Minister van rechts de school voorstelde, bewijst, clat daar niet moest worden ge wacht op een regeling van de verhouding van openbaar en bijlzonder M. O. Jarenlang is in de Kamer gepleit voor de oprichting eener H. B. S. in het land van Cadzand. Verschillende besprekingen zijn daarover met Minister Qort van der Linden gevoerd. Niet alleen echter Oost- burg en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zoo lang moeten wachten op een H. B. S.in vergelijking met andere streken is het daar nog vrij snel gegaan. Het comité voor oprichting is pas eenige jaren geleden tot stand gekomen. Op het oogenblik worden in Zeeuwsch-Vlaande ren couranten en pamfletten verspreid, afkomstig uit Vlaamsch-Belglië, waarin wordt gezegd, dat Nederland op dit oo genblik Zeeuwsch-Vlaanderen goed ver zorgt, maar 'spreker wil hier verklaren, dat in 1914 al vast stond bij den toea- maligen Minister van Binnenl. Zaken', dat een van de eerste op le richten H. B. S. die te Oostburg zou zijn. Spreker heeft de moeite genomen, na te gaan, hoe het staal met het onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, en is t(ot de conclusie ge komen, dat dit onderwijl in al zijn gele dingen, bleef het nog veie jaren onver anderd, verre staat boven het onderwijl, dat ten Zuiden van Zeeywsch-Vlaanderen wordt gegeven. Spreker weet te spreken namens alle* toannen en vrouwen in Zeeuwsch-Vlaan-1 deren wanneer hij den Minister dank zegt •voor de {oprichting dezer R. H. B. Swaar van zij liopen, dat zij te allen tijde een Nederlandsche zal blijven. GOEDEREN |N DE DOODE IIAND Het door Minister Treub ingediende wetsontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand, is thans ook door Minister De Vries inge trokken HULP AAN BURGERWACHTEN. De Staatscourant van gisteren bevat de aangekondigde regeling volgens welke op grond van het Kon. besluit van 3 Janu ari 1919 no. 115, militair personeel vlo,or hulp bij de oefeningen, alsmede wa penen, ledergoed, en munitie beschikbaar kunnen worden gesteld voer burger wachten, die voldoen aan nader aange geven voorwaarden. Verzoeken om over in dienst zijnd mi litair personeel (officieren, onderofficie ren, korporaals en soldaten) voor hulp bij oefeningen te beschikken, Worden door den burgemeester van de gemeente waar de burgerwacht gevormd is, aan den^ bevelhebber in de militaire afdeeling gericht Aan het aldus beschikbaar gestelde pèrsoneel zal een vergoeding per uur worden uitgekeerd van voor officieren, f 2 tol een maxi mum van f 5 per dag; b vlooi' onder officieren vijf en zeventig cent, mei een maximum van f 2.50 per dag; voor min dere militairen veertig cent, tot*een maxi mum van f125 per dag. In gemeenten waar een garnizoen ligt, worden wapenen, voor zoover zij niet voor •oefeningen moeten worden uitge reikt, bij een door den garnizoenscom mandant aan te wijzen korps opgelegd, op zoodanige wijze dat een snelle uit- gifte nfogelijk is, indien de burgerwacht moet optreden. In geval van handhaving der orde wordt op *100 patronen per ge weer of karabijn, gerekend. In gemeenten waar geen garnizoen ligt, mogen met toestemming yan den minister van oorlog en onder verantwoordelijk- heM van den burgemeester wapendepots worden gevormd, dan wel de wapenen onder persoonlijke berusting worden laten van de leden aan wie de uitrei king plaats had. DE BRANDSTOFFENCOMMISSIES IN ZEELAND. In de gisteren le Goes gehouden ver gadering van de Vereen, van. Brandstof- fencolmmissies in Zeeland zijn, naar wij reeds in 't kort meldden, verschil lende punten ter sprake gebracht, waar op men de aandacht van liet bestuur van den Nationalen Bond van Brand- sloffencommissies wil vefetigen in ver band met het advies, door dit bestuur le geven aan het Rijkskolendislributie- bureau betreffende de distributiereger ling voor het komende seizoen. De heer Van Raalte ie Vlissingen wees op de svenschelijkheid de gafé'Sj waar dus geen warme spijzen worden verstrekt, mei name te vermelden onder groep B, daar men ze nu ook onder groep C kan rangschikken, waardoor zij ten onrechte zouden worden be voordeeld boven kantoren, winkels, enz. waarmede zij gelijk zijn te stellen. De afgevaardigde uit Middelburg merkte op dat aldaar ook zelfs de restaurants on der groep B en alleen de hotels onder groep C waren gebracht. De vergade ring was evenwel van oordeel yial res taurants recht op groep C hebben Door den voorzitter, de heer L D. Fransen v. d. Putte werd voorts op gemerkt dat de commissie te Goes het met de sub-commissies op Zui(l-Beveu land wenschelijk achtte het aantal klas sen van groep A, dat nu 8 bedraagt, sterk le verminderen. Een bepaald aan tal wenschle men niet voor te stellen, doch verzocht zal worden een aanzien lijk deel der hoogere klassen te laten vervallen. Nu alleen het minimum rant soen beschikbaar is leveren döze hoo gere klassen weliswaar slechts een theoretisch bezwaar op, dioch als meer brandstof mocht komen zouden zij aanleiding geven tot een niet-demo cratische verdeeling, wal vooral thans vermeden dient le worden. Van dezelfde zijde werd de wensche- lijkheid betoogd aan groote gezinnen een toeslag tpe te kennen oj) liet rant soen, vastgesteld naar het aantal haard steden. Hierbij had men niet de ver warming op het oog, doch de meer dere brandstof welke een groot gezin behoeft voor de bereiding van spijzen en het waschwater. Men beslopt een voorstel te doen, waarbij een gezin van 5 personen als norm wordt gesteld. Telt het gezin van 6 tot 9 personen, dan zou men zoowel op het zomer- als op het winter-ranl!- soen 1 eenheid Ipeslag willen geven zijn er van 9 tol 12 leden, dan 2 een heden en zoo yoor elke drie leden of gedeelte meer, ook 1 eenheid meer toeslag. Een ander bezwaar, dat naai" voren werd gebracht, was de omstandigheid, dat menschen, 'die gas hebben en 's zomers verplicht zijn op dit gas te koken, den vollen gasprijs moeten beta len, terwijl menschen die geen gas heb ben en dus een groot zomerrantsoen van brandstoffen ontvangen, hiervoor reductie wordt toegestaan. Ten einde aan deze bevoorrechting van niet-gasVerbruikers een e inde le maken achtte men het wenschelijk ook op den prijs van het zomergas een re ductie toe te staaln en wel van 5 cent per M3, "waardoor men de brandstoffen- reduclie vrij nabij kwam. Hel gas bleef dan nog wel duurder dan de brand stof, maar daar staat tegenover dal men bij gas de bezuiniging beter in zijn macht heeft. De voorzitter vestigde alsnu de aan dacht op het gebeurde in Maart 1918, toen er plotseling veel kolen beschik baar kwamen en hiervan aan de hoo gere klassen zooveel werd verstrekt, als waarop zij, op papier, voor den gelieeleu winter recht hadden. Zij kre gen dus brandstof voor een periode die reeds voorbij was en waren daar door in de gelegenheid een voorraad te vormen voor dezen winter. Ook hier dus weer een on-democralische bevoorrechting, waaraan men zich wan neer zich weer een onverwachte toe vloed van kolen mocht voordoen, niet schuldig mocht maken. Men achtte luet derhalve gewenscht in zulk een gunstig geval niet meer toe te kennen dan waarop iedér voor liet op dat oogen blik nog te verstrijken deel van het seizoen recht had. Ook door hel ver minderen van het aantal klassen zal dit bezwaar ten deele worden onder vangen. Wat de lurfkweslie betreft werd er op gewezen dat de brandsloffencommis- Isies dikwijls te kort ktomen, doordal het aantal M3 turven dat zij ontvangen niet overeenstemt mot het aantal turven dat fcy te distribueeren hebben. |De oorzaak hiervan is, wanneer men opzettelijk bedrog buiten bespreking laat, dat het aantal lurven (lal in een M8. gaat afhankelijk is van de meer dere of mindere zonneschijn geduren de het droogen der turven. Wenschelijk werd hel derhalve ge acht, dal de verveners de turven bij het aantal moesten leveren en de tur ven tevens 'aan een vaste maat moes ten beantwoorden, daar de verveners zich anders weer door het stoken van kleine turven zouden be voor deelen. Ten slotte werd nog van gedachten gewisseld over een voorstel van den heer Van Raalte, die door het R. K. D. een billijke vaste winstmarge voor de kolen- handelaars vastgesteld zou willen zien, opdat liet niet kon voorkomen dat de winsten in aan elkaar grenzende en vrijwel gelijkwaardige gemeenten zoozeer uiteenliepen als nu wel het geval was. Uitvoerig werd gewezen op de moei lijkheden aan het voorgestelde verbon den, doch liet slot was dat men de aan dacht van het R. K. D. hierop zou vesti gen, zonder verder een bijzondere rege ling aan te bevelen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Hel Vluchtelingen- onder wijs. Bij het Kamerdebat over de onderwijs begroting had de lieer De Savornin Lohuian gevraagd of het dagbladbericht waar was, dat aan de onderwijzers in de interneeringskampen traktementen wa ren uitgekeerd Lol een bedrag van een paar mill [oen, en dat voor de aanbieding de Belgische Regeering, om dit terug le betalen, was bedankt De Minister antwoordde Dinsdag op die vraag het volgende In de eerste plaats: er is een centrale commissie voor het geven van ondersvijs aan Belgische vluchtelingen, .welke geheel uil particulier initiatief is voortgekomen. Deze commissie zorgde en zorgt voor de stichting van tijdelijke onderwijsin- ■ichlingen voor Belgische kinderen, ook in de vluchtoorden te Nunspeet en Uden. Zij zorgt ook voor de aanstelling der leerkrachten. De commissie lioudt zich dus niet bezig met het onderwijs in de interneeringskampen Ten tweede merkt spreker op, dat aan die commissie aanvankelijk f 12.000 per maand werd gegeven, later 1' 15.000 per maand en nog later f 18.000 toen er zooveel meer vluchtelingen kwamen. Het totaal bedrag, van 1915 tot en met 1918 uitgegeven voor onderwijs der vluchtelingenbevolking, bedraagt niet een paar millioen, maar 6ys ton, een klein bedrag in vergelijking tot de bedragen in die 1 jaren aSn de vluchtelingen uit gegeven. In de derde plaats merkt spreker op, dal van een aanbod van de Belgische Regeering om dit bedrag te restituee- ren. subsidiair na den vrede, aan de Re dering niets bekend is Alleen weten wij dat de kosten van de interneerings kampen zullen worden teruggegeven, maar deze onderwijs-zaalc had juist met dia kampen niets te maken. gemeend te zijn, want toen de politie mannen op den hoek van de Koepoort- straal en de Verwcrijstraat het publiek, dat samen was geloopen op het leven, op een afstand hielden, klonkeu in die straal zeven scheVpe schoten, terwijl opk in de Concertzaal scholen vielen. Door flink optreden van- officieren en doordat spoedig meerdere politiemannen ter assistentie konden komen, keerde de rust later terug. Door de militaire' autoriteiten en de politie wordt een scherp onderzoek in gesteld, hoe de soldaten aan de scherpe patronen kwamen en wie zich aan dit ernstig verzet hebben schuldig gemaakt. We ontvingen naar aanleiding van deze gebeurtenissen nog een ingezonden stuk van „een stille getuige", waarin lof wordt gebracht aan het flinke optreden in de Concertzaal van de onderofficieren en van den commandant der compagnie;. Daar dit stuk het lot moet ondergaan van alle ingezonden stukken m deze dagen, vermelden we dil kort. Door de keurmeesters van vee en vleesch en de politie is bij zekeren F. aan de Koestraat een hoeveelheid vleesch in beslag genomen, dat ongekeurd moet zijn ingevoerd Do verlichting van onze stad heeft weder eenige verbetering ondergaan Ten eerste is gisteren op den hoek van de Giststraat en de St Pieterstraat een elec- Irisch licht aangebracht, dat ook den donkereu ingang van de Gistpoort ver licht, heden was men bezig het oolc in den raad genoemde licht op. den hoek van de Loskade en de Goesche Koren markt aan le brengen, terwijl ook op den hoek van de Verwcrijstraat bij de Oost- kerk een licht wordt aangebracht. Moge er spoedig gelegenheid worden gevonden, de verlichting op deze wijze nog verder te voltooien. O--"" XJ.it Vlissingen. De heer H. J. Karei, commissaris van hel Nederlandsch loodswezen te Vlissingen, heeft tegen 1 Mei eervol ontslag als zoodanig aangevraagd DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE Brandspiritus De Minister van Landbouw heeft maxi mumprijzen vastgesteld voor brandspiri- lus, ingaande 22 dezer. De kleinhandelprijzen zijn.: per flesch van 0,7 L ad 85 pCl f 0.70 exclusief flesch, afgehaald in den winkel, fles- .chen doer afnemers ter beschikking te stellen of -door den winkelier tegen be rekenden prijs terug te nemen. Een deel der oplage van hel bij voegsel tot dit nummer draagt ats datum abusievelijk „Zaterdag 16 Januari", wat natuurlijk moet zijn- Donderdag 16 Jan. o Uit Middelburg. - Heden werd door de N. V. Zeeuw- sche Confectiefabriek alhier het pand ,TiOrenzicht", groot 1400 M2., aan het Molenwater aangekocht, om daar eer daags met den bouw eener nieuwe in richting voor haar ateliers te beginnen, onder leiding van den architect den lieer Goelhals Het geheel zal 1000 M2. beslaan en belooft een model-inrichting te worden. Gistereuavoud maakten snoldalen die lieden Middelburg zouden ver laten, er een feestavond van en vooral hel Maastrichlsoh Bierhuis op den Dam was de samenkomst van velen hunner. Omstreeks half elf kwam een deel ervan in door den drank verhitten toestand naar buiten en kreeg onderling ruzie, waarbij messen werden getrokken. Juist passeerde de inspecteur van" politie Van den Holder, die, na assistentie van den hoofdagent Lorier le hebben gekregen, herhaaldelijk de soldaten sommeerde door te Voopeu en naar hun kazerne, de Concertzaal in de Verwcrijstraat, te gaan De agent pakte een paar man aan en .trachtte hen zoo tot doorloopen aan le zetten. Toen bleek dal de soldaten niet wilden doorloopen en een vijandige hou ding aannamen, gal' de inspecteur or der, de sabel te trekken en er vielen toen zeer harde klappen. De soldaten vluchtten de Molstraat in, gevolgd dooi de beidd politiemannen. De militairen riepen, dat .zij „scherpe piepers" zouden gaan halen en dil bleek maar al le zeer Uit Walcheren In de Dinsdagavond gehouden ver- .adering van den gemeenteraad Ac Domburg werd door den burgemees- Ier een rede gehouden, waarin hij een terugblik wierp op liet jaar 1918 en de voornaamste gebeurtenissen daarin her dacht Gekozen werden tol leden van het Burgerlijk armbestuur de heereü C. Schout, afti"., en J. Wisse Pz. Herkozen werden tol leden der com missie tol wering van schoolverzuim de heeren J P Almekinders en J D. de Graaf en gekozen de heer D. Bommeljé. Besloten werd, de hum1 van het strand aan de zeebadinrichting wederom te ver lengen Over een voorstel om in de bouwver ordening op te nemen een bepaling om trent aesthetisch toezicht, staakten de stemmen. Van het ziekenfonds was een verzoek ingekomen om geldelijken steun Het voorstel van den burgemeester om f 100 te geven werd verworjien Het voorstel- Almekinders van f 50 tot wederopzegging werd aangenomen mot 2 {stemmen tegen. Een brief van Ged. Staten, waarbij wij zigingen verzocht werden in de onderwif- zetsjaarweddenwerd voor kennisgeving pangenolmen Nog werd aangenomen een wijziging in de verordening lot heffing van den hoofd omslag. Op voorstel van den heer Van Sluijs werd besloten, een toeslag op vleesch te geven tot de 6e klasse in den H. O. en wel op I1/2 ons per persoon IOJ/2 cent. Op voorstel van den burgemeester be sloot de raad in beginsel tot het aan stellen van een schoolarts. Daarna re clames HO. o Uit Z uid-B e ve 1 an d. In twee avonden. Maandag en Woensdag jj., vertelde de heer P Mey ers te N i s s e op verzoek van dc afdee ling van den Christ. Nationalen Werk mansbond aldaar, <le treffendste feiten van de Frnnsche Revolutie voor een tal rijk. opgekomen en goed luisterend pu bliek o Uit T h o 1 e n - Bij den ontvanger der directe be lastingen enz. te T li o I e n is ontvangen onder letter C. te P,, f 385 wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting'. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Onder verdenking van het ont vreemden van een tros van hel le Neu- zen liggende iichterschip der marine, zijn aldaar door de gemeentepolitie ge arresteerd twee der tot de marine be- hoorende opvarenden, terwijl twee an deren, die met verlof waren, naar Neuzen zullen worden overgebracht Tevens zfjn als verdacht van heling gearresteerd P. O en B. D. Deze hadden den tros, die ruiiu 60 M. lang is en een waarde ra«

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1