KIDDELRURGSCHE COI RVVT. FEUILLETOI. i\o. 11 Dinsdag 14 Januari 1919, 162* Jaargang AisooQ. prijè p«r kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Tlissingen en Coas f 1.80, per post f 2.—. Advertenti én 20 cent per regöl. abonnement veel lager. Familieberichten en dunkbetniglnijsc vsa 1—7 regels f 1.50. Bpveastaande ndr%rtenteprij»en worden met 20 */i toeslag verhoogd. SIIRIIlill. DB TOEKOJISTPLANNEN VOOR ONS LEGER. tn de Memorie van antwoprd be treffende zijn begroeting, zegt de Mi nister van Oorlog gaarne de verzeke ring te willen geven, dat niets zal worden ondernomen of aangeschaft', dat bindend is vopr de toekomstte genover de verdere «ontwikkeling van ons krijgswezen zal' een afwachtende httoding worden aangenomen en in ver band met deze afwachtende houding worden thans ook geen toekomstplan nen uiteengezet. De toezegging, dat alle loopende con tracten zullen worden ontbonden, kan niet worden gegeven. Ieder contract «nioet op zich zelf worden beoordeeld. De vraag of Nederland na den oor log nog wel een leger noodig' zal heb ben, en boe dit dan. zal moeten worden samengesteld, is op het o,ogenblik nog niet voor beantwoording vatbaar. Dji i hangi niet van ons af, doch van onze verhouding tot de staten die ons om ringen. Zoolang het behoud van onze onafhankelijkheid en de handhaving van onze onzijdigheid door ons worden ger vrenachl en door onze naburen kun nen worden bedreigdzullen wij daar voor een weermacht moeten bezitten. Bij bet brengen van offers voor "die weermacht zullen wij niet kunnen en mogen achterblijven bij hetgeen andere staten van gelijke grootte en gelijke situa tie als Nederland meenen te bunnen Öoen. Daarbij zal er ongetwijfeld naar moeten worden gestreefd, «om ons legen ■ooveel mogelijk volgens de legtemwoor- dïga eischen der techniek toe te rusten. De minister is er ten volle van' over tuigd, dat Nederland «daarbij geen leiden de rol moet willen spelen. Echter moet Nederland ook geen leidende rol spelen LIJ het streven naar ontwapening of naar beperking der weermacht. Wij kunnen niet voorgaan, maar slechts volgen. Gaar ne gaat de minister mede met dié leden die van oordeel zijn, dat wij liever geen leger moeten hebben dan een schijhlegCr. Hoorhands moet nu alles worden ver meden wat vooruit kan loopen op den Röeatand na den oorlog. In verband daar mede wordt ook gieen geld aangevraagd vptor bet houden van bijzondere oefenin gen en evenmin voor het oproepen van Éerhalingsliclitingen in 1919. ▼«oor het overige zal voorloopig er sfechts naar gestreefd! worden, zoodra mtogelijk terug te keeren naar toepas sing van de bepalingen, die vóór de mo bilisatie golden. Inlrekkihg van de wef- fen van 31 Juli 1915, betreffende den landstormplieht van vrijgestelde en vrij- IjeXote mililieplichtigen en 20 Aprjl 1918, betreffende herkeuring van afgekeurden. «al worden voorgesteld zoodra de bui tengewone omstandigheden hebben, op gehouden te bestaan. In afwachting daar van wordt echter aan de toepassing van Öeze wetten geen verdere uitbreiding ge geven. Bijzondere maatregelen, zooals die -door elk der lichtingen 1915, 1916, 1917, 1018 en 19,19 zijh ingevoerd, zullen voor 0 E K 0 C H T. Naar het Bngelioh van GHADLBS GAIWIGB. 20). Hrrj schudde baar hand van zijn arm. „Je overlaten? Neen, zeker niet! Ik ben niet in staat tot zulk zulk een gedrag! Zooals ik je in mijn brief heb geschreven, waarin ik getracht heb dui delijk genoeg te wezen en waaruit je, meen ik, begrepen moet hebben „O ja," zei ze met een zware zucht, 't was zoo gemakkelijk te begrijpen". ,,rk heb je daarin heel duidelijk ver klaard dat het onmogelijk was je wel nu in deze omstandigheden onverstan dige wenschen te vervullen. Ik ik ben niet van plan te trouwen. Maar zoo«als ïk reeds zei, ik ben er op gesteld, ja aeer op gesteld, lieVe Rachel" zijn stem werd zachter en vriendelijker, pre cies de stem, waarmee hij op een lief dadigheids-vergadering het publiek toe- .Sprak „dat er voor je toekomst ge- aorgd wordt. Ik noemde een som die ik VoBdoende achtte meer dan voldoende •m je te onderhouden waarvan je het goed kunt hebben en ik heb de hoop te kennen gegeven, en dit herhaal ik hier, dat je eenmaal, en ik hoop over niet te, langen tijd, een fatsoenlijk, nel man zuil volgende lichtingen niet worden Voorge steld. Van de lichting 1919 i«s een ge deelte, - ruim 1600Ö man reeds in 1918 ingelijfd. Het ligt in de bedoe ling, de reeds ingelijfden te laten ven trekken, zoodra de omstandigheden het toelaten, pok ai hebben zij de eerste oefe ning nog niet volbracht, om de vrijstelUln- gen reeds spoedig te doen ingaan en de vrijgestelden, die nog niet zijn opgeroe pen, buiten oproeping le laten. BURGERWACHTEN. De minister van oorlog heeft, ter regu- larisatie van de maatregelen, did getroffen waren om te voldoen aan de verschil lende aanvragen van burgemeesters tot hulpverleening aan opgerichte burger wachten, thans een regeling getroffen op grond van het koninklijk besluit van 3 Januari 191,9 no. 115, dat de mogelijk heid opent om militair personeel, wa pens, munitie enz. voor de uitoefening van hare taak beschikbaar te stellen, in dien de betrokken burgerwachten aan bepaalde voorwaarden voldoen. Bedoelde regeling zal in de Staatscou rant worden bekend .gemaakt. In verband met de omstandigheid, dat de betrokken burgerwachten wellicht nog niet voldoen dan den eisch, dat zij de Koninklijke goedkeuring op hare statu ten hebben verworven, zal de thans vast gestelde regeling als een voorloopige maatregel toepassing kunnen vinden. DE VERKLARING TEGEN DE REVO LUTIE DOOR AMBTENAREN. Het Volk meldt, dat het soc.-dem. lid der Tweede Kamer J. ter Laan op een verzoek van den secretaris van het col lege van regenten over de gevangenis sen te Rotterdam, om zich bereid te ver klaren een benoeming tot lid van het college te aanvaarden, bevestigend had geantwoord Gedurende eenige weken hoorde hij Van de zaak niets, totdat hij 7 Januari een brief van regenten ont ving. waarin hem werd meegedeeld, dat naar aanleiding van zijn aanbeveling voor een benoeming tot lid van bet college de minister van justitie schreef: „dat Z.E. niet daartoe over kan gaan, tenzij hij in het bezit wordt gesteld van een ver klaring uwerzijds, waaruit ondubbelzin- blgkt, dat u in de waarneming der betrekking van lid van het college van Regenten geen deel zult nemen aan eenige revolutionairen maatregel en niet anders zult handelen dan «overeenkom stig de Grondwet en de wetten des lands en ter handhaving van het wettig gezag en dus hg strijd tusschen uw trouw aan dal gezag en een besluit van een poli tieke partij, van een vakvereeniging, een bond of eenig ander lichaam of verga dering niet overeenkomstig zoodanig be sluit zult handelen, maar aan het wettig gezag trouw zult blijven." De heer Ter Laan heeft hierop geant woord, niet bereid te zijn eenigerlei uit zonderingspositie te aanvaarden. DE S. D. A. P. EN HET NATIONAAL FONDS. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft Zaterdag vergaderd en o.a. aan de partij genooten, die uitgenoodi'gd zijn deel uit te maken van een provinciaal comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Vredesfonds, waaraan de Koningin een bestemming zal geven, den raad gegeven, het voorbeeld van den partijvoorzitter ontmoeten, die een trouw en. liefheb bend echtgenoot voor je mag wezen. Eén oogenblikje, alsjeblieft," ging hij vriende lijk voort, want zij had de bevende lip pen geopend alsof zij hem in de rede wilde vallen. „Ek denk, als je de zaak uit een «enigszins rationeel oogpunt wilt be kijken, dat je zult toestemmen dat ik alles gedaan heb wat in mijn vermogen was om de de dwaasheid van het verleden góed te maken. Ik had zeker verwacht dat je mijn aanbod bad op genomen in den geest waarmee het werd ingegeven, en het had aange nomen met, ik zal niet zeggen dankbaar heid (want ik weet zeer goed, mijn lieve Rachel, dat wij niet om dankbaarheid moeten vragen op deze wereld) maar ten minste met voldoening. Het schijnt ech ter dat mijn niet onverstandige ver wachtingen tot teleurstelling leidden en in plaats van toe le stemmen in de de besluiten der Voorzienigheid en mijn jezichtspunt van onze wederzijdsche ver plichtingen te deelen, heb je het noodig geoordeeld mij naar Londen te volgen en hier op de openbare straat lieve Rachel, hiertoe had ik je niet in staat geacht! Je bjj mij- op te dringen en een scénc te maken". Eindelijk was hij uitgepraat en si haar strak aan te kijken van onder zijl) oogleden met een uitdrukking van: spot tende verontwaardiging en iankmoedig- heid op het bleeke gezicht. Maar hij kon haar niet in de «ogen zien oiogen' te volgen, die voor een plaats in het Nationaal Comité heeft bedankt. (Volk). STATENVERKIEZING IN ZEELAND. De centrale anli-rev. kiesvereeniging in hel district Tholen heeft candidaat ge steld voor de Pnov. Staten de heeren H. Tichelman, (aftr.), J. Verborst, bur gemeester van Wissenkerke, J. van Alten, hoofd der school met «den bijbel te Poort vliet, en C. A. Gunst, leerhandelaar te Oud-Vossiemeer. ONZE GEZANT TE PEKING. De nieuwbenoemde Nederlandscbe ge zant te Peking, de beer Oudendijk, ver trekt a.s. Zaterdag van Rotterdam per ss. „Insulinde" ran den Rotterdamschen Lloyd naar zijn post. NEDERLAND EN DE OORLOG Aanvoel petrole um. Hei Nederlandsche stoomschip Ameri can is 3 Januari van New-York vertrok ken naar Rotterdam 'met ongeveer 4000 tons petroleum. Onderweg zijn nogs'de „Rotterdam" met 6000 tons 'en de Mina Brea met 4000 tons, totaal dus 14000 tons, terwijl bet stoomschip New-York, dat ongeveer 8000 tons kan Iaden, 'zich op weg naar Ame rika bevindt. Kolen uit Amerika. Gisterenmiddag is te Rotterdam aan gekomen het Nederl. s.s. „Amsteldijk", Van ae N. A. S. M., met ,7500 ton kolen uit Amerika. Dil is het eerste Nederlandsche schip, dat kolen uit Amerika aanvoert. o Onze economische betrekkin gen. met Duitsehland. Het (Hiidbl. meldt, dat het voorloopig economisch verdrag mei Duitschland thans is opgezegd; dé met de geasso cieerden gestolen nieuwe landbouwover- eenkomst veronderstelt ook een nadere regeling van onze exportbetrekkingen met Duitschland. Op dit «ogenblik bestaat geen enkele öfficfec'e overeen kb mst be-, treffende onze economische relaties1 met Duitschland, en over nieuwe schikkingen Wordt thans niet onderhandeld. De bolsjewiki tegen ons land. De „N. Crt" schrijft: De bolsjewistische regeering te Petro- grad, die aanvankelijk tegen de beide Nederlandscbe bankinstellingen aldaar niet zoo kras was «opgetreden als tegen (de Russische banken, heeft thans, naar wij vernemen, na 't vertrek van den "heer Oudendijk deze banken op gelijken voet gebracht met de Russische instellingen, iet zijn, naar men weet, de Ned. Bank voor den Russischen Handel, gevestigd in het gebouw van de Iiollandsche kerk aan de Newski Prospekt en de Russisch- Hollandsche Bank, welke daartegenover *elegen is. Eerstgenoemde bank heeft de ^ed. Handel Maatschappij achter zich, bij de andere is de Rotterdamsche Bank- vereeniging betrokken. De bank, waarvan in ons bericht spra ke is, is de Ned. Bank voor den Russi schen Handel. Behalve bij deze beide banken bevon den zich ook belangrijke Nederlandsche gelden bij de Russische Bank, terwijl «ook bij de Azof Donbank gnoote Hollandsche belangen betrokken waren. De kapitalen van deze Russische bankinstellingen wa- die nog donkerder gewórden waren door den somberen gloed van dé zielesmart en verachting van een beleedigde vrouw. „Kom", zei hij, „laat ons als vrienden van elkaar scheiden, lieve Rachel. Wij zullen geen scherpe woorden meer met elkaar wisselen Je zult de wijsheid in zien van den stap dien ik gedaan heb, een eind te makéh aan onze onze vriendelijke verhouding, en ik weet ker dat je mij beter kent „Je kennen? Ja, nu heb ik jc leeren kennen!" kwam hijgend van haar witte lippen. „Nu ken ik je! O!" zij hief de in een geklemde handen «op ein liet ze weer zwaar vallen, „o, dat ik steeds door je bedrogen werd! Hoe, o God,boe ban ik «ooit één enkel oogenblik in je geloofd hebben? Waarom zag ik niet in dat je een duivel was, een monster in- plaats van 'n mensch9 Maar ik stond alleen op de wereld en ik was onschul dig geen vader, geen moeder, geen enkele vriendin «om mij te waarschuwen of te bewaken, en Zij zakte ineen en leunde tegen het hek van het park en bedekte haar ge zicht met de handen en schokte van het snikken dat haar geen verlichting bracht. Jordan beet op zijn onderlip en keek waakzaam en angstig rond. „Kom. kom, lieve Rachel," zei hij sussend. ,„Laat mij je zeggen, dat je het geval te zwaar «opneemt. Kom, laten we' wat vroolijker wezen. Voor je toekomst: is gezorgd. Het geld dat ïk je heb aan ren echter reeds lang „genationaliseerd". Men zal deze maatregelen wel moeten toeschrijven aan bolsjewistische rancune tegen ons land, in verband met de in alle opzichten gerechtvaardigde houding door pnzen gezant aangenomen bij de verdediging van de aan hem toevertrouw de Britsche belangen, die in Engeland op zoo'n hoogen prijs is gesteld. Ernstiger nog is dat, naar ons ter oore kwam, de Nederlandsche consul H. van Gilse van der Pais van al zijn bezittingen is beroofd. Bevestiging van dit bericht konden wij niet verkrijgen; onze regeering hoort uit Rusland niets meer, en de bij de Neder landscbe banken betrokken instellingen krijgen hun brieven ongeopend terug. De positie van den voormalig* k e i ze r. Volgens de „Matin" heeft Minister Heemskerk in een interview aan den! korrespondent van de „New York Globe" het volgende meegedeeld: ,Als de mogendheden officieel de uit levering van den keizer vragen, geloof ik, dal de 'wettelijke procedure zou zijn, de zaak iD handen te geven van de rechtbank in bet arrondissement, waar hij geïnterneerd is, d.i. de rechtbank te Utrecht. De beslissing van deze rechtbank zou vervolgens door mij onderworpen worden aan het oordeel van de speciale commissie, belast met Sdvies te geven pver de eindbeslissing in deze." Minister Heemskerk sprak de geruchten tegen, volgens welke de keizer zich vrij zou kunnen bewegen; 'integendeel ver klaarde hij, dat Wilhelm van nabij be waakt wórdt en noch naar Utrecht, noch naar Amsterdam mag reizen. Het Amerongsche mysterie. Het onderzoek naar het doel van liet geheimzinnige bezoek van Zondag 5 dezer ajan liet kasteel Ameronglen, duurt nog voort. De gedachte aan kwaad willigheid is nog niet weggenomen, al thans de waakzaamheid is aanmerkelijk verscherpt. De wachtposten zijn sinds verdubbeld en op het kasteel heerscht een allesbehalve geruste stemming. Vooral het ex-keizerpaar, dat op' alles is voorbereid geworden, waf Wel een bewijs van kwaad vermoeden is, loont zich zeer onder den indruk van het geoeurtte. De ex-keizer loopt heen en wedër de ex-keizerin kan niet eten en is vaak zeer ontroerd. Zij verblijft voortdurend in de onmiddellijke na bijheid van haar echtgenoot. Men vreest een herhaling van het gebeurde. Ook de grafelijke familie en het personeel is rusteloos. Zaterdagmorgen beeft een onkenba re vliegmachine, zeer hoog vliegende, ruim een half uur boven het kasteel gecirkeld', waarop de kasteelbewoners niet rustiger zijh geworden. Men ver onderstelt, dat dit bezoek weder in verband staat met komende gebeurte nissen. (Hand',') Uitlatingen v,an den ex-kroon prins. Een "bijzondere correspondent van de „Gazette de Liège" heeft den ex-kroon prins op Wiierihgen eenige vragen ge steld. Wij onUeenep aan dit interview het volgende Waarom is u n aar Nederland ge gaan? vroeg de journalist. Omdat de nieuwe regeering in Duitscn- land mij niet op mijn post van be velhebber wilde laten en omdat ik er geboden Zij' draaide zich zoo plotseling naar hem toe, dat de minzame Sir Jordan achteruit deinsde van haar flikkerende oogen en opgeheven bevende hand. „Geld! Durf je denken dat ik dit zou willen aanraken, dat ik één cent van je zou willen aannemen! Neen, al moest ik van honger sterven! Je biedt mij geld aan9 Jordan Lynne, je weet niet wat j< doet. Ge brengt een vrouw met gebroken hart tot wanhoop. Tot wanhoop ho«ort ge dat? Weet ge wel wat dat beteekent zeg?" Zij kwam nader en keek in zijn terugdeinzende oogen. „Jij, lafaard!" Zij haalde diep adem. „Bij al mijn ellende, in dit uur van vernedering, is de. bitter ste pijn van alles de gedachte de dachte die brandt brandt in mijn hart dat ik je eens heb vertrouwd en liefgehad! En je biedt mij geld aan de vrouw die je echtgenoote zou wor den de vrouw die je hebt vernietigd en verlaten' Zie mij aan, Jordan zie mij- goed aan! Je herinnert je boe ik ik heb vaak genoeg van je eigen lippen, die leugenachtige lippen, ge hoord dat ik er lief uitzag, dat ik mooi was! Zie mij nu aan! Zie naar het werk van je handen!" Zij rukte de sjaal van haar bleek gezicht, verwrongen door wanhoop en verontwaardiging. „Denk1 je dat geld mij kan herstellen tot wat ik eenmaal was, mjj terug kan geven al wat ik verloren heb alles wat je mij ont stolen hebt9 Neen, niet alle rijkdommen niet aan dacht zonder dien rang oboe Potsdam terug te gaan. Wellicht had men mij mijn onderscheidingsteekenen willen ontnemen, en daartegen zou tk mij, hoe dan ook, hebben verzet. Bo vendien wilde ik een conflict tussche» de troepen die mij trouw waren ge bleven en de overige voorkomen. Hoe heeft de Nederlandsche regee- ring zich tegenover u gedragen9 Sehr fein. Men heeft mij Wie ringen als verblijf aangewezen, opdat ik geen binder zou hebben van nieuwsgierig heid van het publiek, ook omdat ik daar veiliger ben en vooral om mij builen bet bereik van elke politieke be weging te houden. De verbinding mBt W'ieringen Ss zeer lastig en uiterst pri mitief. „Hoe ontvangt u de brieven van uw familie?" „Ik mag familiebrieven ontvangen, maar zij worden dojór de Duïlsche cen suur gelezen. Ik heb een keer met mijn vrouw te Potsdam getelefoneerd, om .haar te vragen mij op Wieringea fe tornen Bezoeken, maar zij heeft geen toestemming kunnen krijgen. Ik heb mijn familie sünds 9 November 1914 niet weergezien." Ik zou liefst zoo spoedig mogelijk als eenvoudig burger naar Duitsch land terugkeeren en mijn land op een of andere wijze dienen, Want ik ben te jong, «om mijn verder leven in ledig heid door te brengen. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE De melk oorlog te Amsterdam Onder Nieuwer-Amstel gaan melkvee houders en bun posten door met het aanhouden van personen die melk naai de centrale punten willen brengen. Naar aan het „Hand." gemeld wordt, is gistermorgen door hen een scheeps- jagei', die met zijn paard een melbschuil trok, bemoeilijkt. Vele duizenden li ters melk zijn in den Amstel ge stort: op een andere plaats gingen 350 liters de sloot in. Dat de boeren op deze wijze de sympathie voor hun beweging niet verhoogen, schijnt hun onverschillig te zijn. o~ - Het gebrek aan slachtvee. In een beschouwing van een inzender in de „Econ. Slat. Berichten" over het vlceschvraagstuk, maakt de schrijver ook eenige opmerkingen over de «oorzaken der geringe vleeschproductïe. Hj; is van meening, dat de beteekenis der clandestiene slachting schromelijk overdreven wordt, maar hecht des te meer beteekenis aan de ook door den Minister genoemde reden, dat het per centage vee dat drachtig is, veel grooter is dan normaal, daar nagenoeg elke vee houder gepoogd heeft, zijn siapel ge- briiücsvee zoo groot mogelijk te doen zijh Toch is, wat daaromtrent wordt ge zegd, z. i. niei geheel volledig. Er be staat inderdaad bij de boeren een stre ven hun rundveestapel zoo talrjjk te houden als maar eenigszins mogelijk 'is Dit is eensdeels een gevolg van de hooge melk- en zuivelprijzen cn anderdeels van de misschien overdreven verwach tingen «omtrent de veeprijzen in de toe komst ten gevolge van de groote behoefte der «oorlogvoerende landen, om aldaar den veestapel weer op peil te brengen Dit heeft er ongetwijfeld toe geleid, dal in den zomer minder vee is vetge- weid en meer onder den stier is ge bracht, dan anders het geval zou zijn ge weest. Wat het winterhalfjaar betreft, komt der wereld' Er is slechts cén ding dat je voor mij doen kunt, nu je mij met een spotlach hebt gezegd, dat je mij niet dal je mij nooit tot vrouw kunt nemen je kunt mij dooden' Je deinst daar voor terug?" want Jordan beet weder op zijn lippen en was inderdaad terug gedeinsd. „Is bet erger het lichaam (e dooden dan de ziel? Wat kan ik anders doen dan sterven9" Haar stem brak tot een weeklacht een kermen dat zelfs hel hart van een slier had getroffen toen werd zij plotseling streng en hard en beslist „Maar neen, ik wil niet ik wil niet sterven' Ik wil leven, Jordan, voor het uur, waarin G«od het saldo zal vereffenen tusschen u en mij! De tijd zal komen", zij sloeg haar handen in een, „die tijd zal komen - ge kunt spottend lachen als ge wilt." Jordan lachte niet spottend, hij was daarvoor vee' le weinig op zijn gemak. „En wan neer hij komt zal Uc evenveel barmhar tigheid en medelijden hctooneti als ge mij dezen avond betoond hebt." Zij zag hem strak in de oogen, haar gelaat was verwrongen door de met el kaar strijdende aandoeningen wan hoop, toorn en vernedering die haar fólterden; toen trok zij de sjaal van haar schouders, keerde zich om en verHet hem Zij was nog niet ver gegaan of h£ zag haar waggelen en tegen het hek «aan vallen waaraan zij zich met cte eene haötf vasthield. fWtwrttt vervolgd^,

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1