So. S dinsdag 7 Januari 1919a i l JT% Abo an. prijs per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.80, per post f 2.—. Advertentiên 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen v*n 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20% toeslag verhoogd. NEDERLAND E\ BELGIE. 'Er is in sommige Belgische bljaden [sedert eenige dagen teen eigenaardige verandering te conslafceereji. Ze schrij ven nu alsof dó heele beweging over Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen ont staan is doorde Nederlandsche pers. Bladen als de Spit en de Etoiléf Beige verkondigen dit zonder blikken' of blozen, en mei totale negeering Van! de berichten van Belgische zijde die aanleiding gaven tot een ongerustheid in Nederland. Zelfs wordt nu beweerd dial hel de Nederlanders zijn die aan de Belgische staatslieden woorden in den mond legden, weike zij nooit gesproken thebben. "VVe herinneren plis echter niet dat Nederlandsche couranten ook maar één bericht over een dergelijke uitlating! hebben vermeld dat niet berustte op de bewering van een Belgisch blad. Het is wellicht het beste om maar niet te veel uit te weiden over die eigen aardige methode om de zaken op hun kop te zeiten. Als die schrijvers zich zelf daardoor overtuigen, gunnen we hun die voldoening. De hoofdzaak is voor ons de betere vetstandh: uding tusschen de beide lan den, en we hopen van harte, dat die omkeer e<£i symptoom is óf van een in zinking van wat in de overwinningsroes le dik werd Opgeblazen, óf een voorbe reiding voor een redetijk overleg, waar voor wij zeker te vinden zullen zijn^ mits het aanzoek daartoe niet vergezeld ga van hooghartige eischen van gebieds- afstand e. d. trouwens ook in andere landen reeds wordt toegepast, nl. om door een wets wijziging het mogelijk te maken, dal de schuldbrieven in betaling kunnen wor den gegeven voor de crisisbelastingen. De Minister van Financiën verklaarde, dat dit denkbeeld: alleszins overweging verdiende, maar eerst dan kan worden toegepast, wanneer er geen crisisuitgaven meer behoeven te worden gedaan, daar hij dan geen kasgeld krijgt en dus toch weer moet gaan leenenwal hij nietjJpji in de uiterste noodzakelijkheid wil doen. Die mogelijkheid van een nieuwe lee ning blijft echter toch bestaan, want met deze nu gesloten 'leening is niet eens alles tot hel eind der crisis gedekt. Door deze leening wordt de stand van de crisis-zaken geregeld tot 1 April a,,s. De Minister berekent dat liet totaal vaiv de crisis uitgaven tot dien datum /al be dragen 1640 millioen., waarvau reeds 1268 millioen gedekt iS door de vroegere lee ningen en dopr crisisbelaslingeri. Maar durfl iemand gelooven dat we na 1 April van de criSisuitgaven Af zijn'? Ook al gaat liet leger dan naar huis dan blij ven voorloopig nog altijd de ontzaglijke distributie-uitgaven over. Hel is wel interessant om na te gaan hoe de Minister aan dat gedekt© bedrag komt, waarbij vermelding verdient dat de crisisbelastingen nog niel geheel binnen zijn millioen. 125 121 Ml STAATSLEENING VAN 350 MILLIOEN. Do stok behoeft niet van achter de deur te worden gehaald: den laatsten dag z^jn er zooveel inschrijvingen ge komen bij het luttele bedrag der eerste dejjen, dal de leening ruim vol teekend is. Pn totaal is voor een bedrag van ruim 1385.000.000 ingeschreven, waarvan uit Amsterdam f 175.000.000, uit Rotterdam J 02.000.000, uit Den Haag f41,900.000, uit Utrecht meer dan f 10.000.000, terwijl een aantal plaatsen in de provincie als Tilburg, Haarlem, Arnhem, Enschede, Dordrecht 'bedragen vjari 2 tojt 5 millioen hebben opgeleverd Het leeni;ngsplam is dus geslaagd en •^oOrloopig is niet te zeggen in hoever dit resultaat een gevolg is van de bedrei ging met een gedwongen leening legen legere rente, dan wel van werkelijk vrij willige inschrijving. Wel kan meg daarvoor eenige aanwij- aing krijgen uit het nu nog niet be kend geworden bedrag waarvoor pre ferentie is gevraagd. Bij de eerste oor- togslcening van 275 millioen in Januari 1915 'b.v. geschiedde dat voor niet minder den 142 millioen. Dat waren dus de vertrouwende geld beleggers, en het is best mogelijk, dat Minister de Vries gerechtvaardigd wordt ia zijn, op informaties steunende mee- ning, dat er op het platteland heel veel Ideine beleggers blijken te zijn, die ver- trtWiwen hebben in deze 5 pCt. leening yoor belegging. Maar toch zal nu weer met belangstel ling worden afgewacht of bïj deze leening ■ich hetzelfde verschijnsel zal voordoen aivi bij' de vorige leening. Toen toch toon den zooveel personen dat ze liefst zoo •pbedig mogeljfk weer van die stukken id wilden, en kwam er daardoor aooveel aanbod aan de Beurs, dat de koers ter stond daalde, en daarna, laag bleef ook pl door het inmiddels stijgen van den smeeuen rentestandaard boven de Aft pCt. van die leening. Gisteren ston den die staatsstukken op 881/2—90, naar gelang van de grootte en gemakkelijke Verhandelbaarheid der bedragen. Dal heeft natuurlijk een verlies betee- hend voor hen die bij die leening van het vorig jaar, uil vrees voor de gedwon gen leening, inschreven, doch hun geld niet in hun zaken konden missen en daarom de stukken verkochten. Nu ditmaal de rente liooger is gesteld, ia 't te hopen, dat ze meer in overeen stemming blijkt met den rentestandaard rsm 't oogenblik en van de naaste toe komst, zoodat er bij verkoop geen ver liezen worden geleden. Een klein voor deel is nog dat de leening niet 5 pari is uitgegeven, zooals die van 't vlorig jaar, Btaar a 99 pCl. En mócht toch nog de koers terstond dalen door het ter beurs brengen van groote bedragen, dan slaat aan de regee ring nog een middel ter ondersteuning Van de koersen ten dienste, dat o, de Eerste Kamer is aanbevolen, en dat le leening 1916 1916 Leening 1919 (mei geconvert. rest van de leening van 225 milliloen van 1914) 500 Aflossing leening 1914 27.5 Oorlogswinstbelaslihg 285 Verdedigingsbelasting 135 "Winst van de N. U. M. 75 1268.5 Er is dus tijdens de crisisjaren door aflossing, speciale belastingen en uilvoér- winst (die immers ook anders n^et aan de schatkist maar aan particulieren zou zijn gekomen) reeds 522.5 millioen af betaald van een crisislast van totaal 1670 millioen, dus ongeveer éé'n derde. Dat is een praeslalie waarmee wij een gunstig figuur maken bij vergelijking mei andere landen, die in de oorlogsjaren weinig of hiels hebben afbetaald, bijna alles op de toekomst hebben geschre ven in den vorm van leeningen, en soms zelfs de betaling van de rente dekten door nieuwe leeningen. En die vergelij king mag gemaakt worden, wantpal heb ben wij geen oorlog "gehad, wij hebben toch pok ons leger voortdurend gemo biliseerd gehouden, en enorme distri butie-uilgaven gehad, in verhouding méér b.v. dan Engeland. Die gunstige toestand behoeft echter nog niet te leiden tot de overweging dat bet huidige geslacht genoeg gedaan heeft, en dial M de rest in den vorm van een leening op de volgende geslachten moet rusten. De gro.ote belemmering die de rente en aflossing van een schuld van een milliard opwerpentegen dringend noodige uitgaven van anderen aard, recht vaardigen de ernstige overwegjpig of men dat bedrag niet zoo spoedig mogelijk kan verminderen. Daarvoor komt dan zeker iu aanmer king een slerke aderlating van het groot kapitaal, dat zeker niet het minst zijn voortleven dankt aan het feit dat ook door die- oorlogsuitgaven de oorlog van ons land behouden werd (men kijke maar eens naar hetgeen hel groot-kapitaal bij onze buren ondervond). Maar bij aJ die overwegingen, en spe ciaal bij hel uiterst moeilijke vraagstuk van de neffing-in-eens mag toch zeker- niet uit iiet oog verloren worden dat reeds één derde werd betaald tijdjens de crisis, en dat meer dan dehelft van die afbetaling werd geput uit een oorlogs winstbelasting, die slechts mogelijk was d(oor bijzondere omstandigheden, welke er nu niel meer, of althans in veel ge ringer omvang zijn, zoodat een herhaling niet hetzelfde effect zou hebben. STATENVERKIEZING IN ZEELAND. De heer J. N. Elenbaas le ICruiningen heeft.aan de provinciale kiesvereenigin- gen Goes en Tholen te kennen gegeven, dal hij zijn mandaat als lid der S Laten van Zeeland niet hernieuwd wenschl te zien. Door de centrale kiesvereeniging van de Liberale Unie in het district Hulst werden voor de Statenverkiezing candi- daat gesteld A. E. G. Nolson, Terneuzeu, Ph. J. van Dixhoorn, Axel, L. J. Geel hoed!, Teraeuzen, L J. Stoïk, Zaamsla» en G. Vogelvanger, Hulst. Htvmiii. ANTÏ-ANNEXATIE-BEWEGING IN Z.-VLAANDEREN. In de vergadering van het Algemeen Protest-Comité, gehouden le IJzendijlce, op 3 Januari 1919, warén alle leden aan wezig. De voorzitter heette alle leden welkom en sprak den wensch uil, dat in dit jaar de actie mei succes bekroond zal wor den. Als leden van heL eere-comité zijn als nog toegetreden de leden der Tweede Kamer der Slalen-Generaal Fruylier en Van der Bilt en de Staten-leden Ilatn- bach, Dumoleijn, Van Rompu en Puij- laertterwijl het lid der Staten-Generaal Oudegeest, die mede zitting voor den kieskring "Zeelang heeft, alsnog uitgenooi- tiigd zal worden als lid van hot eere comité toe te treden. De heeren jhr. R. R. de Muralt, Van Zeijl, Dei bel, Vieniags, mr. Dielematt, dr. Rutten en van der Bilt zijn bereid voor de plaatselijke comité's spreek beurten te vervullen. Aan de plaatselijke comité's zal overgelaten worden de spreekbeurten zelf te regelen. De secretaris bracht verslag uit van de actie door verschillende comité's gevoerd. Van de gemeenten Boschkapelle, Over slag en Hengstdijk zijn de adressen r'eedjs binnen gekomen. Bij de plaatselijke co mité's zal op eenigen spoed aangedrongen worden. Met vreugde kan geconstateerd worden, 'dat op 1 Januari 1919 ïn geheel Zeeuwsch-Vlaanderen algemeen is ge vlagd. Namens den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Breskens, alsmede dé besturen van den Christ. Nationalen Werkmansbond, de Christ. Gemengde Zangvereeniging, de Christ. Jongelings- vereeniging en de Christ. Meisjesvereeni- ging is aan de Koningen een telegram gestuurd van erkentelijkheid en trouw aan Vaderland en Vorstin. Hierop is een telegram van dank als antwoord ont vangen. USX DE BBSS. De,belaslingpila nnca van Minister de Vries. De oud-Minister van Financiën, mr. A. van Gijn, heeft in het jongste num mer van de Econ.-Stal. Berichten eCn beschouwing gewijd aan de Zaterdag ook door' ons besproken Is araerrede van Minister de Vries. En daarbij maakt hij o.a. de vplgende opmerkingen De minister heeft een bepaalde voor keur voor indirecte belastingen. Ze ma ken de waren duurder, zeker, niaar dat doen de directe zijns inziens evengoed; de verkopper van aan accijns of invoer recht onderworpen goederen zet de be lasting ten volle op den prijs, maai* de grootfabrikant doet hetzelfde met zijn directe belastingen; het eerste is alleen wat duidelijker dan het tweede; de waren worden door verhoogïng van de belastingen, in welken vorm ook, duur der, zop zegt de minister: maar, geen. nood, het loon der arbeiders moet zóó rijn, dat zij tpch de 'waren koppen kun nen. „Eilipve," zop waag ik, „maar draagt dan de grootfabrikant de lip gere loonen niet over op den waren- prijs'?" Zoo neen, dan bad hij zich ae moeite kunnen sparen om de directe belastingen er op te brengen, hij be taalt die dan toch in den vorm van niet afwentelbare loonen. Zoo ja, dan komt bet hoogere loon zeker weer op den prijs en gaat het molentje maar altijd verder, totdat de minste boeren arbeider zijn loon met 5 cijfers schrijft'? Wat daarvan rij twijfel moge het betoog doen rijzen, of het wel serieus is óte afwenteling der indirecte belas tingen is volgens den minister, duide lijker en dus zal er dra niets meer op de ontbijttafel staan, dat niet den fis- cusambtenaar voorbij ging; thee, koffie, cacao komen alle naast de immers niets te dure suiker aan de beurt. Ze zullen de prijzen niet verhoogen, die nieuwe lasten, neen, alleen maar de da ling der prijzen na den oorlog geheel of gedeeltelijk tegenhouden. De arbe. dór is nu eenmaal gewoon aan koffie van 68 ets. li e-t kilois het zoo erg) als hij, wat hij in den crisistijd beta len Icon, moet blijven betalen1' Is de laatste vraag niet verbijsterd? Het- schijnt dón beheerder van onze financiën wel geheel te zijn ontgaan, dat wij in zeer bijzondere tijden heb ben geleefd en nog leven, dat er tegen die hpoge ""prijzen dan ook heel wat minder koffie verbruikt werd, dat, ;n- dien het verbruik zich niettegenstaande zeer hooge prijzen (bij zeer vele arti kelen gevolg van s'chaarsclite en van de hooge lioonen der arbeiders'; nog eenigs- zins handhaafde, zulks een gevolg was van het feit, dat zeer velen gedurende deze oorlogsjaren wel tijdelijk boven hun inkomen durfden ie leven (almede in de hoop, dat zulks maar zeer tij delijk zoude zijn en niet zelden uil overweging, dat tijdelijk bezuinigen spnis nadeeliger is clan tijdelijk te veel verte ren). Nagenoeg geheel Europa heeft vier jaar lang geleefd als een huisva der, wiens geheele geziün gevaarlijk ziek l is en die nu maar tijdelijk niet let op het verband tusschen inkomsten en uitgavenhet heeft zach gepaaid, dat het zop erg niet was de honderden miüiardcn aan vernietigde goederen door papiertjes le vervangen, schuld vorderingen, waarbij de schuldeiscjier wèl, de eigenlijke schuldenaar niet be kend is en, nu de dag nadert van al gemeen netjes drogen, nu zegt onze minister van financiën kijk, men is aan de hooge prijzen gewend, we kun nen die gerust houden. Denkt de mi nister er niet aan, dat de meeste za ken schaarsch en duur zullen blijven en dat de 25 cents, die voer een Into iep f fie meer zijn betaald tengevolge van den oorlog, weieens voor een groot deel naast zijn nieuwe 25 cents belas ting konden blijven beslaan'? Alle di recte betastingen van de koffieplanters en -bandelaren loomen volgens hem im mers ook op1 den koffieprijs! De mi nister voelt er in het algemeen niets voor, dat verhoogïng van de prijzen de vraag naar goederen en diensten noodzakelijk doel afnemen; „maak de advertenties gerust duurder, de handel wil toch adverleeren", zoo' roept liij uil en denkL er vermoedelijk bij en de handel zal de hoogere advertentiekosten wel op anderen afwentelen, die ook weer afwentelen, enzoovoort, zoodat nie-i mand die advertentiebelasting dr.aagt. Ik zal niet meer ivan s ministers luchthartigheid aanhalen al is het ver leidelijk nog van de thee melding te maken, die best wal duurder kanwor- desn, omdat enkele rijken thee koch ten vopr f 13 liet pond en omdat men in theeschenkerijen de meest ge goeden zich zag diets maken, dal zij na de opheffing van het theeschenk verbod inderdaad in hoofdzaak aftrek sel dronken van blaadjes, onder een andere zon gekweekt. De thee behoort ongetwijfeld tot de artikelen, die he] eerst in aanmerking komen vopr een hooger invoerrecht, maar men ver wachte dan niet 1e veel van de op brengst en geve er zich rekenschap van idat er óók een last ligt in hetgeen eün accijns niet opbrengt, omdat zij, d ie het artikel gaarne zouden gebruiken, van het gebruik moeten afzien, wijl het door de belasting te duur wordt NEDERLAND EN DE OORLOG. De ex-Keizer. De correspondent van hel Hand, te Amerongen seint. Zondagavond verschenen aan de poort van het kasteel Huys te Amerongen twee gepantserde auto's, waarin een 12-tal personen waren gezeten, die, naar ik héb vernomen, den Keizer te spre ken vroegen. Vanwege het late pui-, half tien on geveer, en de wijze waarop de inzitten den zich voordeden, vond de wacht de zaak verdacht. Op dat oogenblik was geen dorpeling aanwezig, zoódal ik onmogelijk kon te weten komen, wat toen geschied is. Maar zeker is hel, uit wat later bleek, dat de komst van de auto's het noodig maakte dat de geheele politiemacht met geladen karabijnen en revolvers de auto's omringden. De inzittenden waren druk in de weer en, naar men verzekerde, bleken in een der auto's geweren le zijn. De heeren werden een oogenblik in verhoor genomen op het kantoor van den rentmeester van Amerongen. Daarbij was de burgemeester, de gra felijke familie en een rechercheur, h{er aanwezig, tegenwoordig. Omtrent het onderhoud, noch het doelvan de komst der heeren was iets te weten te ko men. De auto's ka-amen uit de richting van Rhenen en vertrokken om half 11 ook weder in die richting. Ik vernam dat de inzittenden voorgaven ge zonden te zijn van den Amerikaanschen gezant om den keizer te spreken. Men meldt aan het blad nader uit Arnhem In de twee auto's die Zondagavond voor de poort van het kasteel Huvs te Amerongen verschenen, waren een twaalftal Amerikaansche journalisten ge- zelen, die op dringenden toon den ex- keizer wensch ten te spreken. Toen hun geen toegang werd verleend dopr de' wacht, reden zij naar het huis van den rentmeester van Graaf Bentinck, doch ook deze verleende geen toegang. Daarna vertrokken de journalisten weer. I)e ministers van justitie en van builen landsche zaken hebben op de vragen, Vim iiet Lid der Eerste Kamer, den heer Van Embaen, betreffende hel verblijf van den voormaligen Duitschen keizer in Nederland, het volgende geantwoord De vrageh rijn, zooals zij zijn gesteld, niel vioor beantwoording vatbaar. De on- dergeteekeuden moeten er zich dus toe bepalen om ten aanzien van het onder werp der vragen het volgende mede te deelen Dal verkeerde bepordeelingen van de gedragslijn der regeering in deze ondier den invloed van onjuiste voorstellingen in het buitenland voorkomen, is den on- dergetoekende bekend. De minister van. birmenlandscho zaken, tijdelijk voorzitter veto den ministerraad, heeft het standpunt der regevring in de Tweede Kamer in de vergadering van 10 December (Handelin gen, ölz. 658 en 659) uiteengezet. De* ondergeteokenden hebben de eer daar naar te verwijzen. Een oommissie tol bepaling van do rechtspositie van den voonnalïgen Duit schen Keizer is niet ingesteld. De minis ter van justitie heeft op zijn verzoek een gemeenschappelijk advies ontvangen vani de heeren mrs, B. C. J. Loder, A. A. H. Struycken en A E. Bles, waarvan door de ffiégeering met grppte belangstelling kennis genomen. De regeering oordeelt dit advies te moeten beschouwen als van verlrouwe- ijken aard. De minister van justitie heeft het gevraagd Lot zijn voorlichting, mei het oog op beslissingen, die hij zou kunnen worden geroepen te nemen. Het slaat hem naar zijn overtuiging niet vrij door openbaarmaking van dat advies op eenige wijze vooruit te loopen of den schijn aan te nemen vooruit te loopen op zulke beslissingen. Omtrent de wijze, waarop deze slechts voorloopig geregelde aangelegenheid zou kunnen worden afgewikkeld, zooals het in tie vraag heet, heeft de minister van bin- nenlanusche zaken in zijn rede van 10 December gezegd wat daarvan in den tegcaw.ordigen stand der zaak te zeg- ;en valt. De overeenkomst met de En ten te. NJ. I P. A.'s Iiaagsche correspondent heeft zich gewend tot den heer Colijn, met de vrn ig, welke positie de N. O T ten opzichte van aanvoeren van grond stoffen en levensmiddelen uit onze ko-' loniën naar ons land verder zal urne men. De heer Colijn antwoordde, dat die zal blijven, wat ze vroeger was en daarin niet de geringste verandering loomfi. Voorts deelde de heer Colijn in het onderhoud mede, dal het generaal agreement, le Londen gesloten, ce-ner- zijds moet worden beschouwd als een regeling om Lnvoerc-n in Nederland op praclischc wijze mogelijk te maken, niet tegenstaande de handhaving van de blok- kadepolitiek: aan den andereu kant moei ze worden beschouwd als samen te han gen met de werelddistributieregeling, zoo als die thans onder het directorium van Hoover tot stand zal komen. Voor verschillende artikelen zijn in> Londen opgericht of zullen worden opge richt executives, die te beschouwen rijn als instellingen vóór centralen inkoop. De bedoeling hiervan is, om bij den ge weldigen productiehonger schromelijke opdrijving van prijs, die ontstaan zou! door het optreden van verschillende kon pers, tegen te gaan. Het is dus een instel ling, die voornamelijk werkt in het belang san de consumenten. Zulk een executive bestaat thans WK>r- lio. graan, 2o. oliën en vetten, 3o. lat tra ten fchilisalpeter, kunstmest). Aangezien voor de «rtikelen, die onder 20. vallen, Nederland niet alleen consument, maar ook belangrijke producent is, krijgt Neder land in dat executive een vertegenwoor diger met vol stemrecht, zoodat daarin ook de belangen van de producenten, behartigd zijn. Voor de overige artike len zijn, voor zoover bekend, nog geen executives ingesteld, en het komt des heer Golün niet waarschijnlijk voor, dol zulks spoedig gebeuren zal. Het schoonvegen der zee. Zondag zijn te IJmuiden binnengeko men een Engelsche torpedoboot, een Engelsch vrachtschip met steenkolen en proviand, en elf groole en vijf kleinere, mijnveger». Deze mijnvegersfliottille, die; op gezette tijden door andere schepen zal warden afgelost, zal geruimen lijd •TJmuiden als station krijgen, om vans daar uit het mijnvegen in de—Noordzee voort te zetten. Op geregelde tijden zul len Engelsche schepen levensmiddelen en steenkolen voor de mijnvegers aan voeren en de postverbinding ouder hóuden. Reparatie van Engetsche sclie pen. Behalve de zestig schepen der En- gelsehe koopvaardijvloot die ter repa ratie naar Rotterdam zullen komen, zul len, naar het Hand. meldt, ook Eögel- .che koopvaarders naar Amsterdam op varen, iom dan op de etablissementen' der Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij te worden hersteld. Hel dna'rviocr benoodigde materiaal zal van Engeland worden aangevoerd. o DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE Thee. De minister van landbtouw heeft be paald, dat dc leveranciers van thee aan detaillisten, die bons no 52 van de detaillisten in ontvangst genomen hebben, van 8 dezer af zooveel maal 0.1 K.G. thee aan die detaillisten zullen moeten afleveren ah hot aantal hons nw. 52 bedraagt, dat zij van hen ontvangen hebben. Na 28 Februari mag geen thee meer aan detaillisten worden afgeleverd. Gedurende liet tijdvak, aanvangende 8 Februari en eindigende 28 Februari, móet door detaillisten 0.1 K.G. thee wor- ia

Middelburgsche Courant | 1919 | | pagina 1