293 Maandag 16 December 1Ü18C ar* i"tj li ui 116* Jaargiif AboDn. prij h per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen ea Goes f 1.55, per post f 1.75. d vertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen iwj 1—7 regels fl.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 1. J p/o toeslag verhoogd. BIIIlflÊïl, ACTIE IN ZEEUWSCII-VLAANDEREN. Zaterdagmiddag werd te Neuzen een Vergadering gehouden van enkele inge zetenen, teneinde voor te bereiden, de op richting van een comilé van actie tegen de in het buitenland lot uiting komende annexatieplannen van Zeeuwsch-Vlaande- ren. liet denkbeeld werd besproken een adresbeweging op touw te zetten. Een voorloofiig comité werd benoemd, be staande uit de heeren H. Koelmans, N. J. Harte, H. .van Houten, M. de Jonge en J. L. van Well. Aanlcnooping zal gezoclit worden met een centraal comité dat a.s. Maandag te Schoondijke vergaderen zal. Medegedeeld werd, dat reeds in ver schillende gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen de oprichting van oomité's in voorbereiding lis. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een ernstige meedeel in g ove,r steenk oo 1 en gr al a n. Het bureau voor mededeeliugen in zake de Voedselvoorziening meldt: De vooruitzichten voor de kolen- voorziening, die toch reeds zorgwek kend waren, zijn in de laatsle dagen nolg hachelijker geworden. In Duitschland heerscht kolen- scliaarschte, zoodat op aanvoer uit het niet bezette gebied allerminsl te reke nen valt. Ook in Engeland zijn geen gipole (Voorraden beschikbaar, met ligt ge volg, dat de door Engeland voor leve ring tusschen 18 November en 18 De cember toegezegde "60.000 ton kolen, die onmisbaar zijn om de brandstoffen- voorziening in December geregeld te doen verloopen, in deze maand slechts voor een klein deel zullen binnenko men. Wat ons eigen, land betreft, gelijk bekend is, heeft de productie der Lim- burgsche mijhen zeer geledexi door liet heerschen van de Spaausche griep en hel vertrek van eenige duizenden Bel gische geïnterneerden, met name der vele houwers', die onder hen voor kwamen. Ook met dë grootste inspanning mag er dan ook niet op worden gere kend, dat reeds bij den aanvang der maand Januari de productie weer op het oude peil zal zijn gebracht. Verder interen op de aanwezige ko- lenvoorraden is niet mogelijk. Bij ,de thans gevolgde mdeeling' zullen aan het einde der maand de voorraden bij de gasfabrieken, de spoorwegen en de eleetrische centralen gemiddeld voor nauwelijks drie weken meer voldoen de zijn. De te Amsterdam' en Rotter dam opgeslagen voorraden, hieronder begrepen de militaire voorraden, cfie in November ter beschikking der Rijks- Kolendis'tributie werden gesteld, zullen dan bijkans geheel zijn weggeslonken. Zij "hebben dienst gedaan om, bij1 ,de stagnatie in den aanvoer uit het bui tenland, in November en December de brands lo ffenvoprzlening» gaande te hbu- den. De eenige mogelijkheid om onzen kolenvoorraad onmiddellijk aan te vul len, "beslaat in aanvoer uit AmJeri- k aDaarbij doet zich echter dc moei lijkheid voor, dat wejjens onvoldoende bunkerkolen slechts een beperkte scheepsruimle bescliikbaar kan worden gesteld. Willen wij dus uit Amerika kolen lialeu, dan moet dit geschieden met schepen, die anders be stemd zouden kunnen worden voor den aanvoer van graan, en wan neer deze niet tijdig kan plaats vinden, loopt het bestaande broodrantsoen ge vaar. Dit laatste behoeft echter niet le ge schieden, wanneer de Ned er la nd- sche laudbouwers zoio, spoed mogelijk graan in'leve-ren. Tol nu toe heeft die inlevering te wenschen gejalen, ten deele door het heerscben van de Spaausche griep, len deele dooi den op zichzelf begrijpelijken wenseh van de boeren, het djorschen uit tq stellen om gedurende den winter arbeidj te hebben voor hun personeel'. Op dit oogenblik moet echter het zwaarst wegen wat het zwaarst is. hachelijke toestand vordert, dat thans onverwijld zooveel mogelijk mlandsch graan binnenkomt. Alleen wanneer dat geschiedt, zal het mogelijk zijn, het be staande broodrantsoen le handhaven. Intus'schen moet, wat de brandstof fen voorziening betreftrekening ge houden worden met de mogelijkheid, dat wij gedurende de maand Januari uitslui tend zullen zijn aangewezen op de bin- nenlandsclie producten aan steenkolen, bruinkolen en turf. Hierop gebaseerd, heeft de Rijkskolen distributie daarom voor die maand een nieuwe indeeling ge maakt. Wanneer volgens dit schema zal wor den toegewezen, zullen van de Industrie uitsluitend de meest noodzakelijke bedrij ven van brandstoffen worden voorzien; aan bedrijven, welke niet voor de voed selvoorziening werken of die niet op andere wijze voor de gemeenschap van vitaal belang zijn, zal niels kunnen wen- den toegewezen. De dienst op de spoorwegen zal zeer aanmerkelijk moeten wor den ingefkrompen. Op het verbruik van gas è"n electri citeit zal nog aanmerkelijk meer moeten worden be zuinigd; in het bijzonder zullen zi'ch moeilijkheden voordoen bij de gasfabrie ken, welke steeds in de eerste plaats op het verwerken van buitenlandsclie kolen zijn aangewezen. In de behoefte aan bunk;erkolen zal, gelijk reeds werd opgemerkt, bij verre niet kunnen worden voorzien, zoodat slechts een be perkte scheepsruimle zal kunnen uitva ren. Ondanks de ongunstige wending in de brandstoffenposilie wordt evenwel ook nu nog aangenomen, dat de minimulm- ranlsoenen voor groep A (huiSbrand) zullen kunnen worden verstrekt; de groe pen B„ C en D en de particuliere! houders van centrale verwarmingen zullen echter in nog meerdere mate hun verbruik dienen te "beperken. Mocht op dc mini mum-rantsoenen aanzienlijk worden be-» spaard, dan zal dit uiteraard aan de an dere groepen van verbruikers ten goede komen en zal hierdoor de dreigende werkloosheid worden beperkt. Jn aan merking genomen, dat de weersgesteld heid tol nu toe een zuinig brandstof- fenverbruik in dë hand heeft gewerkt', mag er op worden aangedrongen, dat ook op den huisbrand inderdaad bezuiniging zal plaats vinden. Tegelijk mogen de landbouwers be denken, dat zij door snelle inlevering van graau er zeer boe gunnen mede werken, het sluiten van fabrieken en de daaruit voortvloeiende werkloosheid zoo veel mogelijk te voorkomen. De Fransche krijgs gevangenen. Het transport van Franschc krijgsge- :ngenen over Vlissingen blijft ge regeld voortgaan en daarmede ook de groote drukte, die haast dag en naeht steeds aan het station voortduurt. Om hel verstrekken van voedsel aan de dui zenden mannen te bespoedigen, wordt dit thans op twee plaatsen Iegelijk ver strekt, namelijk aan de derde klasse wachtkamer en in de gang bij de loua- nezaal. Hierdoor lcuninen tegelijk 100 menschen geholpen worden. In de derde klasse wachtkamer is het den geheelen dag druk; daar worden namelijk de dui zenden boterhammen gesneden, ge smeerd en met kaas belegd, 'die be stemd zijn voor de mannen, die aan het station overnachten, maar ook voor die, welke dagelijks in het Grandliolel wor den ondergebracht. Dat er wat te snijden valt, blijkt wel uit de volgende getallen. Zrndac waren er des morgens ruim 1200 mei „La France" vertrokken, terwijl or in het Grandliotel nog ruim 1100 over bleven en er dien dag wpder 1000 aan kwamen. Deze beide laatste groepen ver trokken hedenmorgen met „Le Nord". Deze week wordt het werk nog ver groot, omdat de „Batavier I", die in dienst van dit transport wordt gesteld, voor de eerste maal hier proviand moet innemen. Zaterdagavond waren onder de krijgs- (evaifSenen een aantal muzikanten, die op hel perron de Marseillaise en een aantal vroolijke marschen ded;en liooren. Wij namen 'bij dit bezoek ook een kijkje in de zaal, waai" tot nu toe de passen- controle was gevestigd, en waar nu het militaire Roode Kruis zijn tenten heeft opgeslagen. Hier is alles gfereed om even tueel zieke of gewonde soldalen te helpen. Heden werden weder twee treinen met scldaten verwacht. Tengevolge van het ruwe weder kon de stoomboot „Le Nord" hedenmorgen slechts 1550 soldaten medenemen. Een der soldaten viel van boord buitenhaven. Toen hij werd opgehaald waren de levensgeesten reeds geweken. Het lijk van den ongelukkige werd mede genomen naar Duinkerken. o Van de grens. Zaterdagavond zijn te Re tranche ment 4 Duilsche soldaten over de grens gekomen en geïnterneerd. Ze hadden zich des daags weten schuil te houden en hadden twee nachten gemarcheerd om alzoo Hollandsch gebied te bereiken Ingetrokken verordening. De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde '"com mando Zeeland) heeft de verordening van 14 October 1915, uitgevaardigd door den toenmaligen commandant in Zeeland, houdende bepalingen nopens het verla ten van het in staat van 'beleg verklaarde gebied door voor de defensie nuttige categorieën personen, ingetrokken. De ex-'keizer. Naar de Telegraaf uit goede bron ver neemt is de ex-keizer van officieel© zijde gepolst ons land vrijwillig le verlaten, ten emde de aan zijn verblijf voor ons ver bonden ernstige gevaren op te heffen. De ex-keizer zou aan het verzoek geen gehoor gegeven hebben. (Onder voorbehoud. Red. M. Ct.) DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. Distributierechtspraak De Minister van Landbouw heeft den gemeentebesturen medegedeeld, djat bin nen enkele dagen d,e invoering kan wor den verwacht van dp wet van 26 Juli 1918, tol instelling van een bijzondere rechtspraak in distributie- en andpref crisiszaken en den tot uitvoering djaarvan slrekkeuden algemeenen maatregel van bestuur van 21 October 1918. Zij lieeft ten doel aan een beroep" op den rechter sleedis een beroep op; den Minister te doen voorafgaan. Voor taan zal ter zake van iedere vermeend|e> recht skrcnkeling in distributie- en andfere crisiszaken de belanghebbend^ in eer ste instantie een beroep op den minister; van Landbouw kunnen dfoen. Hel administratief beroep is aan geen formaliteit gebonden; voor het instel len van het beroep zijn geen kostejn ver schuldigd. Hel kan worden ingesteld.door ieder bijzonder persoon die of iedjefl openbaar lichaam dat dloor lïtet aangeval len besluit of de aangevallen handielipjg of weigering rechtstreeks in zijn belan gen wordt getroffen. Het administratief beroep moet, vfoor zoover dij wel oï beschikking daarvoor niet een a ndere termijn is bepaald^, wor den ingesteld, binnen een maand, te re kenen van het aangevallen besluit of de* aangevallen liandeliug of d)e aangevallen ■eigering af. C B Bij Icon. besluit zijn benoemd met ingang van 16 December 19'18 bij het Distribuliegerecht van den eersten aanleg te Middelburg 1. tol lid: mr. A. A. de Veer, ge wezen voorzitter van den ontbonden Raad - van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Middelburg, advocaat aldaar; 2. lot leden plaatsvervangers mr. W. F. E. baron van der Feltz en mr. F. J. Gombaull, ambtenaren van net openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Middel burg, ter standplaats Middelburg, mr. J. H. van Blaricum, kantonrechter Hulst; mr. J. W'. Goedbloed, kanton- rechter-plaalsvervanger in het kanton Goes', advocaat en procureur le Goes; tot griffier mr. H. C. J. Groot, ad vocaat en procureur te Middelburg; tot griffier-plaatsvervanger mr. A. Mercier. griffier bij het kantongerecht te Mid delburg. Knolgewassen De minister van Landbouw heeft met ingang van "heden ingetrokken zijn be schikking von 9 Augustus 1918, houden de vaststelling van maximumprijzen voor voederbieten, mangelwortelen, koolrapen, knollen en paardepeen, zojomedje het ver-> bod van vervoer dezer artikelen. Bit Staf, ii Pmlitlt. Ea" zit een aandacht Vereischende nieuwigheid in de heden aangevangen dienotregeling op de spoorwegen, nl. voor „ommige treinen een verschil in de vertrekuren Zondags en op weekdagen. Zoo komt de eerste trein uit do rich ting Roosendaal hier in de weekdagen aan om 8.5S (thans om 10.03), ter wijl hij Zondags pan komt te 10.15. En in de andere richting vertrekt de avëndtrein van hier op weekdagen te 5 00 en Zondags te 4.37. Voor de andere stations van de Zeeuw- sche lijn zijn de vertrekuren in over eenstemming daarmee. Voorts is op de weekdagen een irein ingelegd, die [te 9 tuj v.m. uit"Roosendaal vertrekt en le 11.40 hier arriveert, en een trein die te 7.05 nm van Roosen daal vertrekt en hier te 9.51 arriveert. In de omgekeerde richting vertrekt op weekdagen de eerste trein te 5.37 vra. n hier, de tweede trein om 6.05, die Goes i-ecds den eerste inhaalt. Voorts wordt, ook alleen voor de week dagen, een trein ingelegd, die 3.23 hier vertrekt en 6.09 te Roosendaal aankom. o Uit Middelburg. Inzake den verkoop van Rijksiklee- dirig alhier vernemen wij1, dat de ver koop van Onderkleeben, rokken cn man tels van gemeentewege t.al plaats hebben, terwijl de mansbovenkleeren zullen den verstrekt, aan de winkeliers, die deze bestelden. De afd. Middelburg van den Ntd. Bond van Werklieden in openbare Diensten en Bedrijven heeft een. tweetal adressen gezonden aan den gemeente raad In het eerste herinnert zij eraan, dat zij 2 October jl. aan den Raad een miui- murnloon verzocht van f 15 per week. Zij betoogt e otter, dat in de sedert ver kopen twee maanden de omstandig heden zich hebben gewijzigd, 'en dat in dc gezinnen van het gemeentepersone el een groote achterstand is ontstaan,waar zij thans aan den raad vraagt om een uitkeering ineens van ten minste f75 en een minimumloon van f 18.50 per week. In het tweede adres wordt adhaesie betuigd met de motie voor den 8-urigen arbeidsdag en vrijen Zaterdagmiddag Bij de politie alhier is aangifte gedaan van een groot aantal diefstallen, o. a van een bliksemafleider en een hoe veelheid koperdraad, van een paar schoe nen door militairen, die daartoe eerst een ruit insloegen; van een halve Goud- sche kaas uit een winkel door een mili tair en van 2 K.G. kaas bij eeu anderen winkelier; van 2 olielioeden, 2 wollen dekens en 1 'Engelsche oliejas van boord van een lichter, liggende aan de Rouaau- sche kade; van een hoeveelheid zakken en 45 K G. thee uit hel Centraal militair levensmiddelenmagazijn in de Nieuwe Poortstraat, waarvoor steeds een schild wacht staat; van een mand, inhoudende 25 flesschen cognac en 5 flesschen port van boord van een schip; van 5 bussen benzine; en van een bruine Ulster, een hoed en bandschoenen uit de vestibule van de Werkmansvereeniging. In al deze zaken wordt een onderzoek ir gesteld. Door de politie werd een onderzoek ingesteld in een pakhuisje nabij' het over zetveer aan de Loskade. Aldaar werden aangetroffen 6 zakken haver en 4 zak ken gerst, die in beslag werden geno men. terwijl legen W. M. Lz uit West- Is peile proces-verbaal werd opgemaakt wtgens verboden vervoer. Nog werd dooi" een agent aangehouden H. .T uit Biggekerke,'die 2 K G spet: 2 K.G. tarwebloem vervoerde, pro ces-verbaal en inbeslagname volgden. Te Roosendaal werd optelegraphisch verzoek aangehouden een militair, die in bezil was Aran ongeveer 10 K.G. vet. Om de herkomst van het vet vast- te stellen werd hij naar hier overgebracht Door J. B. werd bij de politie aan gifte gedaan dat hij in den nachl v-.ui Donderdag op Vrijdag in de Langeviele mishandeld door drie militairen en dsarbii bloedend werd verwond. o Uit Vlissingen. De politie te Vlissingen heeft aangehouden en naar hier overgebracht P. V., welke jongen reeds voor de derde maal uit „Kinderzorg" was weggeloopen. o Uit Walcheren Distributie te Domburg- Gedurende de week van 17 tol 22 Dec. s. zijn verkrijgbaar op bon no. 73 2y2 ons erwten; no. 74 1 ons lcaas; no. 75 2 ons jam; no. 76 Dons zachte zeep; no. 19 der suikerlcaart 21/3' ons suiker Dinsdag 17 Dec. uitgifte van schoen- reparatiebons. Vrijdag 20 Dec. uitgifte van klompen bons telkens des namiddags van I5Va uur op het distribuliebureau Vrijdagmorgen werd te Veere op eens een ongewoon gekraak gehoord en' een geratel, als van neerstortende stee- nen. In de Wagenaarstraat stortte een woonhuis in puin, dat eerst sedert een paar weken door de militairen is ont ruimd. Gelukkig bevond 'zich niemand erin of er bij, zoodat .geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Inmiddels liad hij zich in het dorp een nieuwe jekker gekocht, een hand koffertje en eenige boorden en onder goed. Hij trakteerde de huisgenooten op lekkernij en offreerde den heeren kost- ingers een sigaar. Aangezien zijn kleeren doornat wa ren van den regen, verzocht hij deze bij de kachel te willen drogen en begaf zich vroegtijdig ter rusle. Zijn houding en manieren wekten ech- r wantrouwen op en de in het hotel gestationeerde dienstgeleider Polderman vitte het voornemen op, dezen persoon vóór zijn vertrek eens t© visiteeren Iflj verzocht hem dan ook den volgenden morgen, toen hij klaar stond om met de tram te vertrekken, eerst even op zijn bureau te komen, waarna deze hem en zijn handkoffer aan een nauwkeurig on derzoek onderwierp. De vreemdeling had zich vooraf ont- 1-.: van een mooie revolver, doch de beer Polderman vond die terug en ge- ls:lte den man niet te vertrekken, elf del de hem onder bewaking. Dc burgemeester en politieagent wer den inmiddels gewaarschuwd, die den man een scherp verhoor deden onder- Hij beweerde te zijn een zekere Hubrecht Jansen, Aert van Nesstraat 49 te Rotterdam, koopman in manufacturen. Zijn vertrek werd niet veroorloofd en de rijkspolitie uit IJzendijke, die mmiddeU gewaarschuwd en gearriveerd was, her kende in hem een gevaarlijk inbreker, Kortenhove genaamd, die een paar da gen te voren in Oostburg de reed.« vermelde inbraak met diefstal had ge pleegd len gemeentehuize aldaar. Uit Zuid-Beveland. - In verband met een te Rilland gepleegde» diefstal van militaire klee- dingstukken werd door den gemeente veldwachter E. Tange Zaterdag te Poort vliét een onderzoek ingesteld. Bij ver- schillendë ingezetenen aldaar werd huis zoeking gedaan wat tot gevolg had, dat in beslag genomen werden 8 militaire werk jassen, 4 broeken, 3 wollen dekens en 5 paai" polsmoffen, alles afkomstig van de vesting-artillerie te Rilland. Als ver dacht van 'dezen diefstal werd proces verbaal opgemaakt legen L. D., A. J v. T., A. S., D. v. d. Cr., W A eni S. V., allen wonende te Poortvliet. Uit Zee uwsch-Vla anderen W. D. Donderdagnamiddag kreeg het hotel Maes te Hoofdplaat bezoek van een onbekend persoon, die zeide van Bres- la u te komen en koopman le zijn. Hij bestelde middageten en na dit te hebben betaald begaf hij zicli verder het dorp in. Tegen den avond keerde hij terug on gaf te kennen den nacht in voornoemd he let te willen logee ren. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Vergadering van Zaterdag 14 Dec. (Vervolg.) Beheer van wegen. Voorstel van Ged. Stalen tot overnfeming van het beheer en onderhoud van wegen door de provincie. Afdeeling so nderzöek. In een der afdeelingen vraagt een lid. waarom Ged. Staten ljet onderhoud van die wegen willen overnemen, waarop een lid van Ged. Staten mededeelt, dal die wegen slecht onderhouden' worden en geen verbetering te verwachten is en zij daarom voorstellen ze zelf in beheer te nemen. Een ander lid uit die afdeeling juichl dat be„iuit ten zeerste toe en het komt hem voor, dat meer wegen aan dat be sluit kunnen worden onderworpen. Nog een ander lid zegt, dat voor de provincie een uitgebreid werkplan is weg gelegd om de door onkundigen onder houden wegen zelf in beheer te nemen. Algemeen vereenigt men zich verder met liet voorstel van Ged. Staten Zonder h. st. aangenomen. Prov. keuringsdienst! voor levensmiddelen. Voorstel van Ged. Stalen tot onthouding van het instellen van een prov. keurings dienst voor levensmiddelen en andere waren. Afdeelingsonderzoiek. In een afdeeling vereenigde men zich gemeen met het voorstel van Ged. Stalen. een andere afdeeling wordt door een lid gevraagd of, wanneer er een Rijkskeuringsdienst wol'dt ingesteld, dil niet duurder zal zijn dan wanneer er een provinciale regeling wordt ge troffen; of het, speciaal, niet meer op de gemeenten zal drukken; waarop door een lid van Ged. Staten wordt geant woord, dat leen provinciale Iregëlïng duur der zal zijn dan een Rijksregeling. Het voorstel wordt in deze afdeeling in stemming gebracht; 4 leden verklaren zich er voor, terwijl 5 leden zich hun stem voorbehouden. In de nog niet genoemde afdeeling zegt een der leden, dat uit het thans aanhangige voorstel blijkt, dat ni\ de zo- merzitting der Prov. Staten blijkbaar geen verandering is gekomen in de opinie van Ged Stalen. Dat lid blijft de wensclielijk- heid betoogen van een keuringsdienst; Ged. Stalen schrijven: het is moeilijk te beramen, maar hoofdzaal: is, dat er een rijkskeuringsdienst komt. Gemeld lid doet op grond van het vorenstaande het navolgende voorstel* „De Staten der provincie Zeeland; overwegende, dat invoering van een keuringsdienst voor onze provincie wen- schelijk is, doch dat het geraden is het 9\ of niet tot stand loomen: van een Rijkswet af te wachten; besluiten, zich vooralsnog van de instel ling van een provincialen keuringsdienst te onthouden" Een ander lid bepleit de noodzakelijk heid van het bestaan van een keurings dienst, dit heeft volgens dat lid de dis tributie ons geleerd. De goéderen, die tijdens den oorlog werden gedistribueerd, waren meermalen onwaardig en schade lijk voor de volksgezondheid. Dit lid zet in den breede uiteen, dat een rijkskeu ringsdienst volgens het ontwerp-Cort van der Linden zal kosten per inwoner voor Middelburg 30 cent, voor Goes 35 cent,

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1