MIDRELRURGSOHE COURANT. No 285 glMSllUIS. j oensdag 4 December 1918. lie* Jaariui BJj dit nntnmf.r behoort ©en Bijvoegsel. Abx>nn. pr$j per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen ©a Goes r 1.55, per post 11-75. Advertentiën 20 cent per regel, By abonnement veel lager, Familieberichten en dankbetuigingen tcüi 1—7 regels f 1,50. Bovenstaande advertentieprijzen worden toet L) o/o, toezag verhoogd.; OVERWINNINGS ROES. Br is ons in den oorlog veel bespaard gebleven doordat geen der beide par tijen er iets anders dan nadeel van kon Lebben als wij de andere partij gingen versterken. De "Westelijke wip was in overwicht, en onze geringe zwaarte zon dus beteelcenis hebben gehad. Nu is de wip zeer forsch naar den D,uitschen kant doorgeslagen, em 'Voor de Entente zijn vtoorzich tigheid so verwe gingen ten aanzien van ons verder over- ibo,dig. En daaraan schrijven we het toe 'dat uit den pverwinnaarsroes die nu de Entente zeer sterk beheerscht blij ken» de onsympathieke en onverstan dige hardheid tegenover den niet door de wapens' overwonnen maar door in wendige zwakte bezweken vijand, zich ook een stemming van wantrouwen jegens Nederland loswerkt. Bijna alle Nederlanders die de laatste maanden de Zeeuwsch-Vlaamscke grens óver gingen, of die de laatste weken Antwerpen of Brussel bezochten, deden herhaaldelijk de ervaring op dat men daar van 'de Hollanders niet veel moet hebben. Niet alle Belgen, maar vele. Het feit dat wij buiten den oorlog ble ven, en vooral de verdienste die de uit voer naar Duitschland verschafte aan sommigen (over de grens maakt men daarvan- üllen), heeft het wantrouwen versterkt dat al dadelijk in het begin van den oorlog ontstond door de legende van den Duitschen doortocht door Limburg. Het is bijv. in die stemming dat de Antwerpsche Matin tegenover elkaar stelt het „neutrale mercantilisme" van Hol land, en hel verdwijnen van rijkdom, de opoffering van bloed van België. En uit die tegenstelling trekt het blad dan de niet zeer logische gevolgtrekking dat de Belgen „nu het reclit door hun over winning en den plicht tegenover hun tal rijke bevolking hebben om zich te ver zekeren van de absolute vrijheid van doorvaart over den heelen loop van de Schelde". iWe zullen er nu maar niet uitvoerig -over uitweiden dat de absolute doorvaart Over de Schelde voor de koopvaardij voor, tijdens en nk den oorlog steeds volledig heeft bestaan, en dat een nieu we eisch alleen betrekking kan hebben Op doorvaart door ons gebied van oor logsschepen, want een zaak is geregeld niet bij de onderlinge tractaten, maar bij de algemeene tractaten van de Vre desconferentie over de reglementen voor de öorlogsrechlen en plichten. Maai- men moet niet geiooven dat een rustige tegenwerping veel vermag op die vijandige stemming. Let eens op de on redelijke verwijten in de Fransche pers vastgeknoopt aan het volkomen gemoti veerde en voor de geallieerden eer vtoor- dan nadeel opleverende doortrekken van Ongewapende Duitschers door Limburg. Let ook eens op de kromme redevoerin gen waarmee de Engelsche pers tracht uit te maken da£> het onze plicht is den 'keizer-mit te leveren, nolabenc de pers van een land dat steeds een toe vlucht was voor politieke vluchtelingen uil andere landen. Als dkl de stemming is waarin de vre desonderhandelingen worden gevoerd, terwijl tegenover de zegepralende En tente niets staat dan een vertegenwoor diging van ineengezakte machlelooze Cenlralen, dan worden wij wel zeer spoe dig gerechtvaardigd in onze vrees dat er w» den oorlog nog geen geest van toe nadering zou ontstaan', passend Voor een {Volkenbond. En dan moeten wij, een van de kleine neutralen, die de Entente zijn neutrali teit slechts met tegenzin gunde, er op voorbereid zijn, dat bij de vredesregeling niet bij allen een even groot ontzag Voor ónze belangen te vinden zal zijn. Het is zeker wel een zeer bijzondcro omstandigheid dat wij demobiliseerden juict in het tijdperk dat vroeger steeds al.» 't meest gevaarlijk werd beschouwd, en dat nu ook werkelijk een gevaarlijk moment dreigt te kullen worden. Dat koopje bezorgde ons echter onze eigen binnenlandsclie politiek. Maai- laten we nu /ook weer niet tè zwart de zaken inzien. Courantenartikels zijn nog geen regeeringsuitin'gpnEn dat Wilson persoonlijk overkomt, heeft blijk baar speciaal ten doel zijn persoonlijken invloed te stellen tegenover dien van de drijvers. Zijn invloed kim nog wel op nieuw zeer groot blijken. KAMEROVERZICHT. Tweed© Kalmer. Zitting van Dinsdag, te aandrang van den heer Mar ch ant bij het ve/dere debat over de crUisre chtspraak om ook terugwerkende kracht te geven aan de bepalingen be treffende de gelegenheid tot beroep, werd door Minister Heemskerk afgewezen met het betoog dat het niet aangaat de oude beslissingen, onder een vorige administratieve regeling genomen, ongedaan te maken door een nietftfr ad ministratief recht. En hij stond sterk in zijn opmerking dat niet hij verantwoor delijk is voor den inhoud der niet door hem voorgestelde wet, maai- wel de Ka mer die de wet aannam en er geen te rugwerkende bepaling in plaatste. Een motie van den heer Marchant, uitsprekend dat de wet ten onrechte beperkende bepalingen ten opzichte van de terugwerkende kracht inhoudt, werd na een discussie, die den heelen middag Vorderde, verworpen met '10 tegen 12 stemmen. Vóór de drie vrijzinnige groe pen en de heer ,Van Vuuren. DE ANTI-REVOLUTION AIREN EN IIET VROUWENKIESRECHT. Naar de „Standaard" meldt, zal er te zijner tijd een vergadering van het Cen trale Convent worden gehouden, waarin de kwestie van het vrouwenkiesrecht ter sprake zal worden gebracht. De heeren prof. dr. H. Bavinck en dr. E. J Beumer zullen worden uitgenopdigd op dit Con vent hun zienswijze over deze 'kwestie uiteen te zetten. NOG EEN SOCIALISTISCH BURGEMEESTER. Tot burgemeester van dé gemeente Leeuwarderadeel is benoemd de sociaal democraat J. G. Jansonius, secretaris van de Ned. Ver. tot afschaffing Van Alcoj- holhoudende dranken, lid van Ged. Sta ten van Friesland e'h vroeger pok lid van den gemeenteraad van Leeuwardera deel. De S. D. A. P. is in deze gemeente verreweg de sterkste partij' en bezet bijna helft der raadszetels. NEDERLAND EN DE OORLOG. Onfce uitvoer naar. D ui t'jslchl and De „Tel." verbetert hel bericht van gisteren omtrent den uitvoer naar Duitscliland. Aan het blad wordt door dn directie van de N. U. M. medegedeeld, dat niet de goederenuitvoer in liet -alge meen, maar slechts de export van groente en levensmiddelen is stop 'gezet. Thans worden nog enkele nijverheidsartikelen uitgevoerd en sigaren. De verbinding met België. Officieel wordt gemeld, dat met ingang van Maandag 5) dezer, twee. directe ver bindingen van Nederland met Antwerpen en omgekeerd Lot stand worden gebracht. De dienstregeling van deze treinen zal per advertentie bekend worden gemaakt. Tot deze treinen hebben alleen toegang reizigers, die van een paspport zijn voor zien. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat tusschen Nederland en België het reehtstreeksch telegraafverkeer, tegen de daarvoor gel dige tarieven hersteld is. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. De broodkaart. De directeur van het Rijksbui-eau voor de distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 78sle tijdvak geldig is van 5 December tot en ïuet 13 December. Pa,ar den vlees ch. Het plan beslaat bij de Regeering, het vlecsch van 3d.000 distributie paarden voor hel grootste deel te laten bevrie zen, om het in tijden van nood te gebruiken. M aal ver bod. De Sl.cl. van gisterenavond, waarnaar wij' belanghebbenden verwijzen, bevat nieuwe bepalingen betreffende het maal- verbod. Goedkoop voedsel vojor behoef ti gen. De minister van Landbouw heeft iöf een circulaire aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat het hem voorkomt, <J|at er redenen aanwezig zijn om ook ver schillende particuliere vereenigingen, dü© zich ten doel stellen behoeftige kinder ren en armen van goedkoop voedsel te voorzien, in dezelfde gunstige bepalahgjen te doen deelen als reeds getroffen zijn voor centrale of coöperatieve keukens. Deze bepalingen zijn in hoofdzaak de Volgende de veriïenJgingen $u lichamëtn dte daar voor in aanmerking komen, worden in staat gesteld de hieronder vermelde per centages van distributiegoederen zonder invordering van bons af te leveren, t w.: aardappelen 50 pet., peulvruchten 50 pet., terwijl bovendien zal worden beschik baar gesteld, per afgeleverde portie stamppot: 5 gram vet, 100 gram goed koop vleesch en beenderen, 20 gram zachte kaas'; per afgeleverde portie soep; 100 gram goedkoop vleesch en beende ren; per afgeleverde portie melkspijs »/s K.G. gecondenseerde taptemelk. Het in den stamppot te -verwerken göedkoope vleesch, zal in de eerste plaats moeten bestaan uit den zopgenaamden hutspot. De minister verzoekt nu aan de ge meentebesturen aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor Distribute van Levensmiddelen mededeeling te wil len doen van de vereenigingen, die naar, haar oordeel voor de verstrekking van bedoelde extra levensmiddelen in aan merking komen, alsmede van de hoeveel heden, die daartoe benoodigd(, zijn. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Najaarszitting. Vergadering van Dinsdag 3 December des avtonds te half acht. Voorzitter de heer mi'. H. J. Dijck- meester. Commissaris der Koningin. Aanwezig 34 leden, óën vacature. De voorzitter opent de vergade ring in naam der Koningin, en deelde me lde, dat de heeren \V>. van Oeveren, Hoeke Hoogeuboom, IJsebaert en Vermaas be richt hebben gezonden deze vergadering, en de heeren van Dam, Neeteson en van Zuijen deze zitting niet te kunnen bij wonen. Namens Ged. Staten deelt de voorzitter mede, dat de griffier, de heer mr. W. Polman Kr use man, door ernstige onge steldheid verhinderd is5zitting bij te wonen. Hij vertrouwt, dat de leden er mede zullen instemmen als hij de beste Wenschen voor een spoedig herstel van den heer Kruseman uitspreekt. De leden geven blijk, met deze woor den in te stemmen. Aan de orde is thans liet .onder-, zoek van den geloofsbrief van den heer J. M. de Jonge Mz., waartoe eene commissie wordt aangewezen bestaande uit de heeren Hombach, van de Putte en Giljam. Na een korte schorsing der ver gadering adviseert de commissie bij monde van den heer Hombach tot toe- laling van den heer de Jonge, waartoe besloten wprdt. De heer de Jonge wprdt hierop binnengeleid en legt in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af, waarna deze hem gelukwenscht en hij zijn plaats in neemt. Rede van den voor zitter. Hierop richtte de Voorzitter zïch met de volgende woorden tot de ver gadering: Mijne Heeren, Bij den aanvang van deze vergadering rust op mij de droeve plicht om uw betreurd medelid te herdenkep, dat weinige weken geleden, onverwacht, op de middaghoogte des levens werd weggenomen. Den 30sten October overleed! te Goes in den ouderdom van 49 jaren de lieer A. S. J. Dekker, lid! der Staten sedert 1907. Zwaar is het verlies, door zijn heen-, gaan geleden, Voor zijn gezin en voor de plaats zijner inwoning, aan welker belangen hij tal van jaren arbeidde. De provincie moet in hem rai'ssen een ver tegenwoordiger, die zich ten volle gaf aan zijn taaie en telkens krachtig op kwam voor eiken maatregel, die den vooruitgang en den bloei van Zeeland zou bevorderen. In uwen kring en daarbuiten zal' 'de' naam van den overledene steeds met eere genoemd blijven. De leden gaven door applaus blijk met deze woorden in te stemmen. De voorzitter vervolgde nu als volgt. Mijne heeren! Wilt uwen voorzitter nog een oogenblik uwe aandacht schenken. Het was "laatstleden Zondag, vier ja ren geleden, den Islen December 1914 dat ik bij den aanvang van uwe na- jaarszitling, wees op het intreden van het moeilijk tijdperk, door het uitbre ken van den wereldoorlog, voor on. Vaderland, ook voor deze Provincie aangebroken. Vier jaren zijn voorbijgegaan, meer dan menige streek in ons Vaderland heeft Zeeland medegeleefd en meder geleden met en door den krijg. Aan vang Februari 1915 geheel in staat van beleg verklaard, voor zoover zulks niet reeds te voren was geschied; voor een deel aan land- eü. zeezijde grenslijn, van het looneel van den strijd; te Zierik- zee, te Goes, 'in Zeeuwsch-Vlaanderen' getroffen door do onze neutraliteit schendende daden 'der oorlogvoerenden, hebben bestuurders en bevolking een nimmer te vergeten tijd van zorg en onafgebroken inspanning doorleefd. Aan het bloedvergieten kwam thans een einde. Van ganscher harte deelt ook gij, Mijne Heeren f in de vreugde van de talrijke nog in Zeeland vertoe vende Belgen, die hun zwaar geteisterd Vaderland weder mogen 'terugzien. Ook ons allen stemt het vooruit zicht van den, God zij gedankt, nade renden vrede tot vreugde. "Eene on verwachte bedreiging van de in onze Grondwet gewaarborgde rechten van Kroon en Volk wierp, gedurende enke le dagen, een schaduw op dit vreugde vol vooruitzicht. Met ernstige aan dacht is ook in deze provincie _ge- volgd wat daar ginds, in het midden van' 'hei ISïï'J Y0°rvial: 1 Rustig, ïn het besef van kracht, met vertrouwen doch rekening houdend met het gebeurde, zet de Zeeuwsche bevolking haai- vruchtbaren arbeid voort. Aldus ogk Gij, Mijne Heeren. nu gij heden bijeenkomt in Uwe laatste gewone zitting onder het tot dusver geldende kiesstelsel. Mogen uwe werk zaamheden wederom er toe bijdragen om den goeden naam van Zeelands Provinciale Vertegenwoordiging' aan de in het volgend jaar op te treden Sla- ten ongerept over te dragen." Ook met deze woorden stemde de vergadering in. De heer B o 1J e stelde daarop voor aan de Koningin hel volgende telegram te zenden: De Staten der Provincie Zeeland in hun najaarszitting 'bijeen, betuigen Uwe "Majesteit, vorstin van het geliefd huis van Oranje Nassau dank baar hun trouw mef de innige bede, dat God Uwe majesteit eene langdu rige regeering in vrede lot heil van land en volk moge schenken. Bij acclamatie werd Hit voorstel aan genomen. Ingekomen stukken. Thans deed de voorzitter medede ling van de ingekomen stukken, waar onder verschillende Koninklijke beslui ten tot goedkeuring van besluiten der staten. Verder o.a. het reeds vermelde adres van den Nederl. Bond van vakschool- leeraren en leeraressen betreffende de jaarwedden van hel personeel aan vak scholen voor meisjes; een verzoek van het bestuur der vereéniging tol oprich ting en in standhouding van de am bachtsschool te Zierikzee, oni over schrijving te zijnen name van het aan de gemeente verleende subsidie voor de avondschool vo.or vakonderwijs ad f 500 daar de vereeniging deze school van de gemeente overneemt; een verzoek van den A. N. W. B. om betreffende schoonmaken van wielen en het vrij- Laten van de linkerhelft in het pro vinciaal reglement dezelfde bepalingen op te nemen als in het Rijkswegen reglement staanen een verzoek van den Nederl. Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst, om spoe dig met name genoemde bepalingen voor hel .personeel in dienst der Provincie in' te voeren, vooral lcorteren arbeidstijd, "noogere loonen en meer medezegging schap. Deze drie laatste verzoeken wer den in handen van Ged. Staten gesteld', terwijl een verzoek van ..wed- J. Visser om vergoeding, op grond dat haar man als timmerman bij den Provin cialen stoombooldienst op de "Wester- schelde zooveel jaren goedkoop heel't gewerkt, ais ongezegeld ter zijde werd gelegd. Na de gebruikelijke 'mededeel in gen. werd aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot aanhouding "van een ver zoek van het bestuur van den Nieu- wen-West-Kraaïjerl-poIdcr onder 's Heer Arcnskerlce, om dien polder te Vereeni- gen met den N ie uwen-West-Kr aaije r tpoL- der onder Borselen. Op voorstel van den voorzitter werd dc behandeling van het algemeen ver slag der afdeelingen betreffende de voorstellen tot herziening van het alge meen reglement en het reglement van politie voor de polders en waterschap pen, lot de volgende zitting uitgesteld. Af de el in gen Naar de afdeelingen werden verwe zen al de reeds gepubliceerde voorstel len van Ged. Stalen'. De afdeelingen werden bij' loting als volgt samengesteld'. Eersle afdeeling de heeren Bolle. Brants, Struve, van der Vliet, IJsebaert, Geschiere, van Teijlingen, Bleiker, van Waesberghe, van Niflrik en Gerlach van St. Joosland en de leden van Ged. Staten de heeren' Sprengdr en de Casembroot. Tweede ardeeling de heeren Stieger, Vogelaar, Vermaas, van der Weijde, Tichelman, Dumoleijh, de Veer, Gil jam, de Jonge, Wiillemsen, W. van Oeveren en de leden der Ged. Staten, de heeren Fruijtier en Blum. Derde afdeeling de heerenHoeke Hoogenboom, Hombach, J. W. van Oeveren, Paap, Puijlhert, Mulder, van de Putte, Hoilestelle, Maarleveld, Eras mus, Eten baas en de ledeu van Ged. Staten de heeren D iele man èn van. Rompu. Nadat op voorstel van den voorzitten was besloten de eerst volgende open bare zitting te houden op Vrijdag 13 December des morgeus 'te tien uur, verzocht deze den voorzitters der af deelingen om met de leden overleg te plegen, (waar de voorzitter meent, dal de vergadering niet in een morgen en middagzitting zal afloopen, wanneer deze wenscht voort te zetten, des avonds en middagzitling zal afloopen), wanneer de heeren de vergadering wenschetü voort te zetten, des avonds of den vol genden Vrijdagmorgen. M «a Prawiisig, Uit Middelburg. Het plaatselijk Steuncomité heeft als netto-opbrengst van de opvoering van „Don Juan" een bedrag van f 216.95 ontvangen. Onmiddellijk na St.-Nioolaas, nl. van. 6—13 dezer, dus' wanneer men nog 'onder den indruk is van hetgeen de dag ge bracht-heeft, zal vanwege het Leger des Ileils een huiscollecte gehouden wor den, ten einde de extra uitdeeling te kunnen doen bij het Kerstfeest. De bioscoop-explicateur. G. van hier is door de politie te Vlissingen aangehouden, verdacht van oplichting. Hij Ls naar het huis van bewaring alhier overgebracht. - Gisterenavond werden in een drie tal winkels, bij den heer Hondius op de Vlasmarlct, bij Gebrs. llildernisse in de Noordslraat en in het magazijn van. de Singernaainiachines op de Lange Burg, de spiegelruiten ingeworpen. In verband hiermede hield de politie aan zekeren I., die bekende. Hedennacht is bij een bakker een uit vernield en uit de étalage voor f 20 aan chocoladeletters ontvreemd. Uit Vlissingen. - t Door de socialistische raadsleden Van Hal, Lindeijer en De Meij' te Vlis singen is, naar wij in Het Volk lezen, bij den raad een voorstel ingediend be treffende le. invoering S-urcndag voor alle amb-. tenaren, beambten, werklieden en po- litie-beambten zoover zij rechtstreeks of zijdelings in gemeentedienst werkzaam zijn en hun werktijd op heden langer dan 8 uur is, 2e. invoering '45-urige werkweek; 3e. medezeggingschap der organisaties bij het vaststellen der arbei dsvoprwaar- den; 4e aan allen die los of vasL minstens een jaar in gemeentedienst zijn wordt een verlof van 14 dagen per jaar, met dubbel salaris toegekend. Eenden ander met ingang van 1 Jan. 1918, terwijl hef loon of salaris door deze maatregelen niet minder mag wor den dan het loon dat thans in normalen tijd werd genoten. Uit "Walcheren. Zondag j.l. werd tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in de wo ning van A, v. S. aan den Seisweg R 126, nabij de gemeente Gr ijs kerke. Eerst was getracht de woning van achter bin nen le treden; toen: dit niet gelukte werd een raampje in den zijgevel stuk geslagen, waardoor het geopend kon worden. In het huis werd een deur geforceerd en ook een kabinet, waaruit f 153 -werd ontvreemd. Nadat de politie direct was gewaarschuwd, stelde deze een uitgebreid onderzoek in en hield aan S. D. A,, H. de R. en W. de R., allen personen, die reeds eerder met de politie in aanraking zijn geweest. Aanvankelijk ontkenden zij, maar toen bezwarende bewijzen tegen hen werden aangebracht, bekenden de mannen. Tevens verklaarden zij, dat zij zich op den Biddag reeds onder Koudekerk© aan inbraak en diefstal van. f 40 hebben .schuldig gemaakt. Van eerstgenoemde in braak gelukte het der politie nog f123 in beslag le nemen. Hedennacht werd te O ost- SouJ burg bij den winkelier J. G. O. inge broken. Een bedrag aan geld, voorts kaas. chocolade en sigaretten werden ont vreemd. Door liet uitsnijden van een ruit werd1 toegang 'tot den winkel verkregen. Distributie 5e roo skerke. Vart Vrijdag' af te bekomen op boa 9 dev zeepkaart bij de winkeliers 2 ons zachte zeep per bon. Distributie te Vrouwepolder. Van 6—13 December verkrijgbaar op bon 49- 1 jops rijst; bon 50: 1 stuk zeep; bon 51 bij boterbon 9; bon 3: 1 ons' bruine boonen; bon 4: 1 ons erwten. 7 December vleeschdistributie vaa1 .1—4 uur.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1