lÉlmrjstle Courant 3 IJ V O G 8 E L fEülltiTÖl. Binnenland. Ti!» O» Dinsaag 3 Dec. 1918, no. 284. EEN VERDERFELIJKE RAAD. Prof. mr. J. A. vsm Hamel, hokxfdA redacteur van de ,,Amsterd(ammer" heeft eeh reis naar Londen en Parijs ge,-, maakt, eu een van de eerste resultaten daarvan is een artikel: „Hoe zal dq vrede worden, en hoe staat Nederland daarbij voor?" En wat .hij daarin mee- deelt, doet een sombere toekomst ver. wachten. .Volgens hem zal de vrede ^allereerst worden gebouwd op blijvende beveili ging tegenover welke Duitsche eenheids macht ook." Maar bovendien zal 't zwaar, tepunt van dat kleinmaking-systeem in het economische liggen. Voor de schadevergoeding zal men niet zoeken Waai eeh betaling in geld of leening,, maar in een verplichte levering zonder betaling van grondstoffen en producten (steenkool, erts, kali, enzl,). Misschien tien jaar of meer zon Duitschland voor de rest van Europa gedwongen arbeid; moeten verrichten, om niet. Van vrij be- drijf, van hersfel van welvaart zou in dat land geen sprake zijn En daarentegen zou aan den anderen kant gevormd wor den een groot inlergeallieerd handjels- systeem, een uitbreiding van wat er reeds is ontstaan tijdens den oorlog. Van- "Wil son meet men volgens prof. v. F. geen afwijking van dil voornemen verwach ten. De meerderheidstemming dfer Ame rikanen zou reeds verder zijn gegaan dan de eerste nog niet uitgewerkte denk beelden van den president. Op de vraag, hoe \vij met dit alles rekening moeten houden, antwoordt d)e schrijven, dal men hier geen verwachtin. gen meer moet bouwen op fcen welvarend en invloedrijk Duitsch achterland. Alle streven om ten onzent de -connecties, jbiaar dien kant te menageereh, noemt hij „hel wedden, op oen lijk." Onze geheele verdere economische ont wikkeling, zoowel als hel ideëele gees telijke leven en ook onze gezonde poli tieke beginselen van vrijheid en orde, liggen, volgens prof. van Hamel, voor ons volk in de wereld djer Geallieerden. En daarom adviseert hij zelfstandig en zoo flink mogelijk samenwerking zoeken bij de mogendheden van het Westen, ook al zal een neutrale staat als de onze niet maar zoo zonder meer dat stelsel binnenrollen, en al zullen wij dus Ajop voorwaarden moeten rekenen. Wal mr. v. Iiamel in zijn, hier kort saamgevalle artikel schrijft over beta ling der schadevergoeding niet in gel den of leening, maar in producten, klopt inderdaad met de opmerkingen d(ezer dagen door ons aangehaakt uit de redp van Geddes, die er op wees, dat Duitsch land geen goud heeft. Maar diens zeer juiste opmerking dal eeix schadeloosstelling in goederen cj|e productie en arbeidsmarkt der gealli eerden zou ontredderen, geeft ons al dadelijk dè overtuiging, dat dp brei zeker niet zoo heel zal worden gegeten, als ze nu in de kringen, die mr. v, H. sprak, wordt opgezet. Van één ding zijn we met mr. v. H. overtuigd, nl. dal hoe het look loopt, wij er voorloopig op moeten rekenen, dat Duitschland niet zulk een wel varend achterland voor ons zal zijn als 't vóór den oorlog was. Daarvan zullen wij zéér sterk de ernstige [gevolgen voelen. Dal echter dil oen voldoend motief is om nu Nederland te .adjviseeren met GEKOCHT. N*ar het Engelsch van CHARLES GARVICB. „Een groole hè?" mompelde de oude vrouw. „Wiie had dal nou gedacht, ik zou er mijn laalsten dollar op verwed liebbeni, Idat er geen spatje goud in de heele claim zat." ■„Dat is het juist! Zoo gaat het altijd!"; zei Neville snel. „Het komt allijd' als je het niet verwacht; dat is het bekoorlijke van die verduivelde goudgraverij. Maar hel is gekomen, dat is 't voornaamste." „Laten wij' hem doopen," zei vrouw Methusalem. Neville tastte in de kist rond. '„Jammer; ik heb dtën dokter de laatste druppels drank, "die ik nog had, meege geven. Dat doet er niets loe, Methje zult morgen zooveel krijgen, dat je er wel in zwemmen kunt. Laat eens zien.; 'tis vandaag de zestiende, nietwaar? Ja de dag dat de agent van de bank hier langs komt. Ik zal hem fneenemen naar het kamp en .hem inwisselen voor bank noten en dan hij haalde diep adem. „En dan ga je heen," zei vrouw" Meth, den hoed in d|fc hand, bij d)e geallieer den om de voorwaarden te vragen, waar op wij ons mogen aansluiten bij dat huiveringwekkend plan tot kleinhouding van. Duitschland, dat ontkennen we zoo krachtig mogelijk. Aansluiting bij het door mr, v, H. Ons voorgehouden stelsel beleckeOl ondersteuning. Dat kan niet anders. En als hjj het menageeren van onze connecties haar Duitschen kant het wedden op een lijk noemt, dpn is het-, geen hij voorstelt: het schoppen van een lijk. Prof. v. H. moge hog zoo beslist zeggen dat wij over het al of niet huive ringwekkende van het stelsel niet te oor- deeehi hebben, omdat wij als buiten-* staanders slechts hebben te oonstateeren slechts' hebben te aanvaarden, wij hebben toch zeker een oordeel over de moraliteit van die methode uit te spre ken, wanneer wij te beslissen krijgen, of wij cr aan zullen meedoen. En <lan kunnen wij het niet anders dan weert- zinweldcend en eerloos noemen indien wij, een onpartijdige neutraal, ons thans, nu de ccne partij verslagen is, aoo spoe dig mogelijk bij den ander aansluiten, en hem helpen^ den verslagene er economisch onder te houden. "Wat dat zO|U in de praktijk dje betee- kenis zijn, van wat prof. v. H. rals| gedragslijn voor onze regeering aanbe veelt. En. ah- men dergelijke overwegingen sentimenteel vindt, niet van kracht in kwesties van economisch belang, dan nog zijn we niet overtuigd, dat het ineen zinken van Duitschland ons zou moeten nopen het den rug toe te draaien, en te trachten in den kring der geallieerd/en te worden """opgenomen. We gelooven aan den «enen kant nog niet aain den langen duur pok na den wapenoorlog, van hel broederlijk door al dje geallieer den ais leden van één gezien behartigen van hun aller economische belangen, die daarvoor veel te tegenstrijdig zijn. En we gelooven van den andefen. kant niet ofgezieu nog van de juiste opmer- king van Geddes dat het werkelijk gelukken zal een groote natie als het Duitsche volk economisch tot „een lijk?" te maken; en zeker niet om het econo misch dood te houden. Zoolang Duitschland niet tot een ont- volk te woes lijm is gemaakt, zioo lang zal ons land een niet gering deel van zijn' beteekenis putten uit de nabuurschap van flat talrijke volk over de Oostgrens. Voor dien geografischen factor hebben de mo gendheden van het Westen geen Ersatz. Wij hebben tijdens den, oorlog nooit verbeeld dat o. i. een overwinnend Duitschland voor ons land een gevaar beteekende, politiek en economisch. Mam- we hebben nooit ontkend, dat onze lig ging ons er nauw mee verbonden hield. En nu het gevaar van een Duitsch im perialisme verdampte, js er te minder reden om dat natuurlijk verband: te ver- breaen. We behoeven, toch tegenover prof. van Hamel niet uiteen te zetten dal <Je invloedrijke positie van de re publiek Kier Nederlaudlen slechts mogelijk was, omdat er toen in het verbrokkelde Duitschland geen macht bestond die een tegenwicht vormde tegenover de onze. Maar daarmee ging geen verbreking 'ge paard van de economische betrekkingen met dat achterland. GROND-PARTIJ In een vergadering op Zaterdag 23 No vember 1918 te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer A. Febenvee. gehouden, werd door een groep van per sonen een nieuwe partij opgericht. Deze. partij stelt zich op het standpunt, dat, ieder menscli krachlens het feit zijner geboorte een onvervreemdbaar recht heeft op heL leven, op vrijheid' en hel zelfstandig streven naar geluk". (Ie Nat. Verg. van Frankrijk 1789). In overeen stemming met de hier te lande sinds lan gen lijd door het oud-Kamerlid, deu heer J. Stoffel te Deventer,' gepropageerde ideeën, heeft de nieuwie partij zich als terwijl zij met de ecne hand hel vuur oprakelde en met de andere het meel in een kom deed. „Dan ga ik heen, zooals je zegt," stem de hij toe. „Ik heb genoeg van Verloren Hoop, ik dank je „Er zit misschien meer waar dat van daan komt," zei ze, terwijl ze met een mageren vinger naar den gelen Idomp wees die naast hem lag, binnen bereik van zijn hand. Hij schudde hel hoofd. „Neen; het is één enkele vondst, Meth; ik weet hoe er dal uitziet; en al waren er meer nu, ik geloof niet dat ze mij hier zouden houden. Ik wordl er ziek van bepaald ziek en ellendig. Ik moet weg. Ik heb heimwee begrijp je?" Zij knikte, terwijl zij' vlug koeken maak te van hel meel. „Dat is hel," zei hij'. „Heimwee heimwee naar Engeland, Meth. Je weet niet wat dal beleekenl, hè? Gelukkig voor je misschien. Hoe Iaat is hel?" Hij sprong overeind en met de handen voor zijn oogen keek hij naar de ondergaande zon. „De agent van de bank zal in het kamp zijn,' denk ik! Ik moet weg!" „Je kon best even wachten en een kop thee drinken en wal eten," zei de Vrouw. „Je loopt weg mei dien goudklomp met een leege maag en ze zullen je afzetten, jonge baas." Hij lachte en streek liet kor te krullende haar van zijh voorhoofd. hoofddoel gesteld: verbetering van den socialen toestand door. opheffing langs ordelijken weg van het groot-grondeigen dom (land-nationalisatie) daar dit en het daarmede gepaard gaande misbruiken van den bodem als hoofdoorzaak van alle maatschappelijke euvelen worden aange wezen. Om deze reden ook heeft de nieu we partij als naam gekozen: Grondpartij. De partij is van oordeel, dat elke ver andering in de Staatsinrichting voor het volksgeluk en de welvaart onvruchtbaar zal blijven, wanneer deze niet gepaard gaat met liet nastreven van bovenge noemd, zich tegen het grondeigendom keerend, beginsel. Gedurende de vergadering werd dien heer J. Stoffel bij acclamatie het eere voorzitterschap aangeboden. Het voor loopig secretariaat is gevestigd Konin ginnegracht 235, Amsterdam. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Progressie Inkomsten Belast. Verschenen is het voorstel van de Commissie van Financiën tot invoering van een progressieve belasting, tot het doen van welk voorstel zij in de raads vergadering van 29 Mei jl. werd uitge- noodigd. Bij het ontwerpen van dit voorstel heeft de commissie als eersten grondslag aangenomen .dat inkomens van f 3000 tot f 5CQ0. resp. belastbare inkomens van ongeveer f 2500 tot f 4100, niet liooger behooren te worden belast, dan bij hef fing van een voor alle inkomens gelijk percentage het geval is, maar evenmin lager belast behoeven te worden. Het is voornamelijk deze grondslag ge weest. welke het ontwerp het meest heeft beheerscht, alhoewel ook de tweede grondslag, dat het niet raadzaam geoor deeld werd, het hoogste percentage hoo- ger te stellen dan 20 pCt. meer dan het percentage bij' gelijke heffing zou "bedra gen. daarop eveneens van grooleo. in vloed is geweest. Verder moesten de percentages natuur lijk zóó gekozen worden, dat de op brengst van het totaal der belastbare in komens dezelfde bleef als'bij de tegen woordige heffing van een voor alle inko mens gelijk percentage. Hel spreelct van zelf, dat niet in de laatste plaats is overwogen, hoe groot hel laagste percentage zou moeten zijn, maar waar gebleken is, dat met inacht neming van bovengenoemde grondslagen het laagste percentage Lager genomen loon worden, dan aanvankelijk in de be doeling lag, is het onnoodig geworden, ook ten opzichte van het laagste per centage een grondslag aan te nemen. Het eigenaardige resultaat van het werken op de genoemde grondslagen is dan ook geweest, dat in plaats van een matige progressie een vrij sterke pro gressie werd verkregen, en het is om deze reden, dat de commissie heeft ge meend, voor den verder nog aan te ne men grondslag, n.l. den omvang van den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd, den tegenwoordigen aftrek te moe ten aanhouden. Deze reden zal hier onder nog nader worden uiLeengezet. Allereerst stelt de oommissie dan nu voor, de heffing achtereenvolgens te re gelen voor een belastbaar inkomen van f 50 of meer, beneden f 100 f 1.20 - 100 - 150 - 2.60 - 150 - 200 - 4.20 - 200 - 250 - 6.— - 250 - 300 - 8. - 300 - 350 - 10.20 - 350 - 400 - 12.60 - 400 - 450 - 15.20 - 450 - 500 - 18.- - 500 - 600 - 21.— 600 - 2000 - 27 benevens f 6 Voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede het de som van f 600 te boven gaat; voor een belastbaar inkomen van f 2000 iof meer, doch minder dan f 3500 f 111,40 benevens f6.40 voor elk geheel „Je spreekt woorden van wijsheid en waarheid, oudje," zei hij. „Ik zal blijven om thee te drinken; en luister eens, ik meen liet goed met je, Je hebt mij in langen tijd van tegenspoed bijgestaan," „Dat is niets," zei ze, terwijl ze den kokenden ketel van het vuur nam. „Ja, dat is het wel en ik zal je niet in den steek laten. Je zult laat eens zien je zult vijftig pond van mij krijgen „Vijftig pond?" Zij stond met open mond en liet liaar tandeloos tandvleesch zien. „Ja," zei liij, „en als mijn partner er nog was, zou hij de helft krijgen, van den klomp bedoel ik." „Des te beier voor u," zei de oude, vrouw met eeu zucht. Neville knikte. „Ja, en toch wou ik dat hij gebleven was. Hel is vreemd dat ik look niet wegj- geloopen ben." „Je had geloof in je geluk,, jonge baas," mompelde zij. „Je moet maar geloof hebben i n je geluk, üaar gaat niets boven. Hier is je kop thee en hier is je koek." Hij dronk liet afschuwelijk mengsel van krentenloof en ijzervijlsel en at iets van de warme meelkoek. Van indigestie heeft een goudgraver geen last. Vijftig pond," zei hij, terwijl hij den tinnen kroes bpren pp do kist zette. bedrag van f 100, waarmede het de som van f 2000 te boven gaat; voor een belastbaar inkomen van f 3500 of meer, doch minder dan f 4500 f 207,80 benevens f 6.80 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede het de som van f 3500 te boven gaat; voor een belastbaar inkomen van f 4500 of meer f 276,20 benevens f 7,20 voor elk geheel bedrag van f 100, waar mede het de som van f 450G te boven gaat. Uiteraard kunnen deze belastingsom men. niet als onveranderlijk worden be schouwd en zal dus in de verordening een bepaling moeten worden opgenomen, dat zij vermenigvuldigd worden met zoo danig cijfer, als noodig wordt geacht, om de opbrengst te verkrijgen, welke op de begrooling is uitgetrokken. Dit ver- menigvuldigingscijfer zij door den Raad jaarlijks vast te stellen. Toen de commissie de opdracht aan vaardde en zelfs ook nog toen het eerste voorontwerp werd samengesteld, was uiteraard reden, om de berekeningen op een gemiddelde opbrengst 6 pCt. te gronden, doch kort daarna stelde de Raad voor het belastingjaar 1918/'19 het percentage op 71/2 vast, zoodat alle ver dere berekeningen op deze opbrengst worden gebaseerd en dientengevolge in het eindontwerp de percentages liepen van 3 tot 9. Waar evenwel een heffing van gemiddeld 7i/2 pCt. als abnormaal hoog mag worden beschouwd, heeft de oommissie gemeend, de cijfers tot meer normalen omvang te mogen terugbren gen, te meer waar dit gemakkelijk kon geschieden, door de stijging in de hef fing van de toenemingen van 0,5 tot 0,4 pCt. terug te brengen. In de tabel loopen derhalve de percentages, welke voor de heffing van de toenemingen van het belastbaar inkomen zijn aangenomen, van "2,4 tot 7,2 en uil de door de com missie gemaakte berekeningen is geble ken, dat bij deze heffingspercentages de opbrengst gelijk zou zijn aan die l)ij heffing van een voor alle inkomens gelijk percentage van 6 pCt. Het is echter bijzaak, of de percen tage-- loopen van 3 tot 9 met een stij ging van 0,5 dan wel van 2,4 tot 7,2 met een stijging van 0,4. Aan het wezen van de zaak verandert dit niets, slechts uit de verhouding der percentages spreekt de mate van progressie. Ten opzichte van die male van pro gressie geeft de Gommissie vervolgens een uitvoerige vergelijking met de pro gressieve heffingen in andere gemeenten, De oommissie vermeent, dat, waar bij aanneming van haar voorstel de kleine inkomens belangrijk minder zullen heb ben te betalen, er thans geen x-eden is, om ook den aftrek te verhoogen, maai' zij verligt er de aandacht op, dat, zoo liet te eeniger tijd gewensebt mocht blijken, de door haar voorgestelde rege ling zich er toe leent, om door eenvou dige wegschrapping van de le, resp. Ie en 2e klasse met de daarbij aangegeven percentages het dan beoogde doel te bereiken, zonder dat dit den belasting druk voor gnoolere inkomens al te zeer zou verzwaren. Beter echter zou het wellicht zijn, wanneer later de aftrek zou moeten worden verhoogd, niet de som van f 500 le verhoogen, doch slechts de aftrek voor kinderen. Hoewel de gemeente niet verplicht is een maximum voor het vermenigvuldi- gingscijfer vast le stellen, zou het ge- wenscht kunnen geacht worden, om eenigszins remmend op den belasting druk te werken. In dit geval zou de c missie in overweging willen geven, in aanmerking nemende. daL hel zoo noodig toch altijd verhoogd kan worden, dit maximum te bepalen op 1,4. Bij toepassing van hel door de com missie voorgestelde tarief op het kohier 1917/'18 zou de forensen niet mede- gerekend de opbrengst slechts f67.20 met die van een heffing a 6 pCt. ver schillen. „Daar kun je een nieuw zaakje mee be ginnen, nietwaar Meth?" Zij lachte en kreunde zacht. Hij wasch- le zich, trok een dim jekkertje aan en met den kostbaren klouij» er onder ver borgen, verliet hij de hut. De nieuwe inaan kwam rustig te voor schijn boven de bergrij, fiet flauw afge- leekende nageltje vertoonde zich te^m den Westelijken hemel, waar de zon. was ondergegaan in gouden gloed. Neville bleef niet slaan om de maan te bewonde ren of zeHs op le merken, maar met den goudklomp stevig tegen zijn hart gedrukt, spoedde hij zich liaaslig naar het kamp. Hij liep zijn claim door en wierp er een blik op, zooals een man een geliefde aan ziet die hij vurig heeft liefgehad, 'maar ook zeer heeft gehaat, kwam voorbij menigen kuil evenals den zijne, baande zich een doorgang Lusschen de tenten liutten die de builenpoorlen van het kamp vormden en naderde weldra het middel punt, de groglent van Sandy. Deze tent was grooter d;yi de overige.: toen Neville naderde zag hij hel licht van de kaarsen en petroleumlampen door dp reten schijnen. Ook hoorde hij liet ige- s en geluid van stemmen Zij klonken door de avondlucht nog dicht en /waar van het overblijfsel der hitte van den dag. Vlug, Jiaast met sprongen liep hij voorl; de klomp tegen, zjjn hart gedrukt, ver-. BUA9S EN WETENSCHAPPEN Bewogen Tijden, dotoe W G. C. Byvanck. Uitg. W. J. Thieme Cie. Toen twee jaar geleden de eerste bun del „Kronieken en beelden" van d)ezen schrijver uit de oorlogsjaren verscheen, hebben we onze groiole bewondering uit gesproken voor den merkwaardigen rijk dom aan kennis van feiten; inaar ook voor het heel bijzondere talent om uit de feiten de personen te laten spreken, en daardoor het relaas te verlevendigen. Want dat is wel hel zeer speciale van dit werk van dLr. Byvanck, d|at hij in den chaos van gebeurtenissen de per- sonen naar voren laat komen. En is er iets dat méér tot de verbeelding spreekt dan de per^aonl/jke handieling? Wal boeit meer de ajndacht: oen manifest van een afgetreden vorst, of een schildering van de omgeving waarin dat manifest werd ontworpen en geteekend? Het merkwaardigst van alles is echter dat Byvanck slechts weinig fanta seert, en toch zop veel van de intieme bijzonderheden weet te vertellen. Wat een rusteloos zoeken naar gegevens uit ailerlei bronnen moet aan het schrijven van zulke artikelen voorafgaan. De kronieken en beeldeu in dezen, bundel daceeren uit 1917 en 1918 en betreffen de revolutie in Rusland, het optreden van den jongen keizer Karei, de drie achtereenvolgende rijkskanselier)» Bethmann Hollweg, Miciiaëlis en Hert- ling, verschillende opstellen over Frank rijk en Engeland, en ten slotte eenige over EIzas-Lotharingen Maar zij vor men tosamen een deel van 430 pagina's. Uit de mystieke ver- zen van Guido Gezelle. Over het mooie van Gezelle's verzen zulien we niets meer schrijven. Maar het is waai-, dat een bundeltje, ais (lil gemist werd. Niet iedjar heeft tijd en gelegenheid d|e verschalende bun dels van Gezelle door te lezen; en het is waar, dat de kleine bloemlezingen die reeds verschenen, betrekkelijk weinig bevatten van het „mystieke" of anders' gezegd: het religieuse werk van dezen priester-dichter. Eu' nu dr. J. Aleidja Nijlnnd er een afzonderlijk bundpltje van heefl gemaakt, komL van zelf het getoioifs- leven van dozen gemocdsmensch naar, voren, die geen diepzinnig filisoof, maar wel een kinderlijk, oprecht vroom en zeer gevoelig persoon was. Hel verscheen als eeu klein formaat- boekje bij L. J Veen, die hel verluchtte met je en teekening van Toonop als titel plaat. Nina's Ideaal, dooi* Chr. Gowans—Whyle. Dat dif boek aan de schrijfster m Engeland oen prijs van 100 pond sier- ling bezorgde omdat hot ais „het beste meisjesboek" werd beschouwd, is een aanbeveling waar wij weinig aan hebben toe to voegen. Het boek is vlot vertaald, en daardoor komt tot zijn recht wat reeds dadelijk na het lezen van eenige bladzijde a al een kenmerkende eigen schap tref!, n.l. liet natuurlijke van de laat, en de prettige wijze van vertellen. Bovendien is het vol afwisseling. De ver- laling verscheen bij J. Ph. Iiruseman, die er door Jan Rink eenige plalen vpor liet teekenen. Verrassingen. Uitg, J. Ph. Kruseman. Fen gezellig boek voor jongens en meisjes, zoo luidt de ondertitel, en dal is hei inderdaad. Het is eeu dikke ver zameling verhalen, waaronder van uit muntende schrijvers-voor-de-jeugd als Joh. II. Been, Jan Feith, Leo Lauer, M. J. Kellenbacli. Lize Bührs, A. C. C. do Vletter e. a.; afgewisseld door bijd|ra« gen van allerlei aard muziekstukjes (zang) van Sam Schuijer en W. Herckeu- ralhteekeningen om van lucifers en dominiosleenen 11a te leggen, van Daan( Iloeksema; kunststukjes van Tom Tit, raadsels enz. enz. En dan heeft liel nog zeer goede platen in kleuren van Jan leende hem kracht. Hij1 wist dat de agent van de bank, mdien hij was aangekomen, daar te vinden zou zijn, en jii zijn yer- beelding had hij de kostbare banknoten reeds in handen en lelde hij ze„ welke hij zou ontvangen in ruil voor zijn goud klomp. Hij stond stil toen hij aan de tent gekomen was en terwijl hij den Jdomp ongezuiverd goud uit zijn schuilplaats le voorschijn haalde, wierp hij er een laat- slen blik op. "Bijna duizend pond! Wieder vlogen zijn gedachten naar Engeland het geliefde, heerlijke, frissche Jüi geland een farm, loeiend vee, groene -zelden, tehuis! O, gij ontevreden menschen die thuis woont in liet dierbare oude land en bromt over het weer eu over (lil en over dat, als gij eens wist hoe de zwerver verlangt naar huis, naar het vaderland1 Het gordijn van de lentdcur was open geworpen. Hij trad nader en keelt naar binnen. Sandy stond aan met buffet achter een ruw houten toonbank Met vertrek was vol, maar de mannen zaten of lagen n.et kaart le spelen, .of te twis ten; zij stonden op een hoop, met hun gezicht naar het eind van de tent. (W/prtfl veeralgd).

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 5