IHDÜËLIUJiUiSCHE CO I RANT. Maandag 2 Deeembo? M8^ it6* Junaip SlIilIUIB. Bit Stal n Pmiicfi. flu 283 Abonn. pr^t per kwartaal te_Mid- Üelbcrg ec bij de agenten in VUisingeo eö Goes f 1.55, per post 1.75. Adrertentiên 20 cent per regel, Bij abonnement Teel lager* Familieberichten en dankbetolgingeB nn 1—7 ragels fl.50. Bovenstaande advertentieprflaen warden met Lift toeslag verhop, MBDEDEELINGEN DIE OPHELDERING VRAGEN. «Hef Staatscourant 'van Zaterdagavond bevat een Kon. besluit van 29 Nov., waar- bf met ingang van 3 dezer schout-bij- n*cht J. Ai bar da eervol ontheven is van de betrekking van commandant der marine te Willemsoord-, levens comman dant der stelling van Den Helder, op "welken post hij den huidigen Minister Tfcn Marine in September is opgevolgd. Ddenzelfden avond kon „Het Volk" reeds vertellen, dat de schout-bij-nacht pntslag had gevraagd „onder pressie van het departement van Marine", omdat hij tó democratisch zou omgaan met de tonden. De bijeenkomst, die hif in de z.g. revo lutie week hield met de besturen "der bon den, wordt, zoo verzekerde ,,Het Volk", hem door de roaktionairc elementen bij de Marine, vooral aan 't departement, «eer kwalijk genomen. Blijkens het bovenstaand kon. besluit is aan den scliout-bij-nacht geen ont slag verleend, maar is hij van zijn com- «nandement eervol ontheven, en blijft hij- ter beschikking. Maar dat die bijeenkomst met de bon den zeer bijzondere gevolgen lieeft ge had, blijkt uit hetgeen het „Hand." daar over meedeelt. Op Woensdag 13 November heeft de ■chout-bij-nacht Albarda de bestuurderen ran de verschillende onderofficiers- en lüorporaalsbonden en van den Bond van minder Marine-personeel tot een bijeen komst uitgenoodigd op het Directiege touw. De bedoeling was te vernemen, of de regeering bij het uitbreken van een revolutie in ons land op alle groepen fler bemanning Icon rekenen, doch rechtstreeks is deze vraag door hem niet gesteld. Nadat over nevenzaken 't een en 't ander was gesproken, namen ein delijk de bestuurderen van de onder- ioifficiersbonden het woord, die in plaats van dadelijk ronduit de verzeke ring te geven, dat de Regeering op hen loon rekenen, aangedrongen op inwilli ging van de door hen reeds vroeger ge stelde eischen. Van hun kant wordt nu gezegd, dat zij •an het slot van die besprekingen de verzekering hebben gegeven, dat zij de Regeering zouden steunen. Hoe het zij, van harte en rechtuit is dat niet gegaan. Als gevolg daarvan na men daarna de bestuurderen van de Korporaalsbonden en van den Matrozen- bond een zelfde houding aan. Al zou den zij het hebben gewild, wat echter te betwijfelen is, zoo konden zij nu geen concilianter houding' aannemen; hun le den zouden hen dat hoogst kwalijk heb ben genomen. Iemand, behoorend tot den Mat rozen bond, die deze bijeenkomst had bijgewoond, moet verklaard hebben, „de onderofficieren zijn veer feller öan Wij". V Tot het gewehscht resultaat leÉdc deze bijeenkomst dus niet. De marineJiutoritei- ten trokken hieruit de conclusie, dat op öe bemanning der vloot beneden den rang van officier niet meer kon worden vertrouwd, indien de revolutie in den eenen of anderen vorm zou uitbreken. In overleg met de Regeering werd toen het besluit genomen de schepen te ioiitwapenen. Dit geschiedde Vrijdag den 15den November. Alle sluitstukken der kanonnen en alle grendels der ge weren werden ingenomen en overge bracht naar 't Instituut, zoodat de sche pen volkomen weerloos waren. De lessen in het Instituut werden ge staakt. Aan de adelborsten weTd de be waking opgedragen van de in het insti tuut geborgen zaken, een ander deel werd belast met de bewaking van de vliegkampen (aan de Mok en nabij Koe- (gras). Deze toestand is tot Dinsdag 19 No vember zoo gebleven. Daarna is1 alles weer naar de schepen teruggebracht, en de toestand normaal gewonden. Kort na bovenbedoeld onderhoud is bij den schout-bij-nacht nog een schrijven ingekomen, namens alle bonden, waarin de eischen nog eens werden uiteengezet, en waaruit kon worden opgemaakt, niet Onder alle omstandigheden op hen Hon worden gerekend. In dat schrijvenaan den schout-bij- nacht gericht, komt o. a. deze zinsnede „De Vraag, of onder alle omstandlg- Hederi in deze spannende dagen op het jpersbneel der vloot zon zijn te rekenen, is Ook na gepleegd Overleg to onza be sturen en met onze leden, voor zoover bereikbaar, in zijn algemeenheid niet te beantwoorden. „Er lieerscht overspannen g toestand, die hoewel de bonden tot kalmte aanmanen, geringe aanleiding be boet f om in excessen te verkeeren. „Spoedige invoering der gedane ver zoeken en tegemoetkoming aan grieven kan aan den geest ten goede komen. (Het verzoekschrift tot invoering der verbeteringen is Donderdag 14 Nov. aan de Regeering gericht). Geldt al het bovenstaande tot op ze kere hoogte als een aanwijzing, dat in 't algemeen niet gevreesd behoeft te worden voor excessen onder het perso neel, en ook dat het personeel in staat en bereid zal zijn onordelgklieden zelf te keeren, op een omstandigheid moet worden gewezen: Slaagt de beweging en wordt het Marine-personeel gesteld voor 't feit in dien strijd partij te kiezen, dan is o. i. de mogelijklieid niet uitgesloten, dat een meerderheid, althans onder de minderen, zich scharen zal aan de zijde, die tot doorvoering van door hen wen- schelijk geachte hervormingen voor hen altijd streed. „In de vergadering van den Bond van Onderofficieren, gehouden Donderdag 1.1., werd besloten de Regeering te steu nen." DE VREEMDE SOLDATEN EN DE ZIEKTEN. De reserve-officier van gezondheid 2e kl., toegevoegd aan de grenswacht Zeve naar, J. L. A. Tonella, schrijft aan de N. R. Ct. de volgende aanvulling van het opzienbarende stukje van den arts Honig. Een aanvulling, welke, zoo schrijft hij, door de geachte collega blijkbaar als een quanlité négligeable" beschouwd wordt, daar ze hem bekend was. Reeds een week lang, vóór collega Honig zijn ingezonden stuk schreef, zijn. dank zij de zorgen van den garnizoens commandant te Zevenaar, aan het station aldaar werkzaam twee officieren van ge zondheid, die naar hun beste vermogen trachten besmettelijke zieken en ver dachten uit den troep te verwijderen, om ze per zieken-auto naar het nabij gelegen quarantamestation te Didam in quaran taine te brengen, waar reeds ongeveer een 40-tal zieken en verdachten, willens of niet-willens, zijn ondergebracht. Verder zijn, dank zij de goede zorgen vah gamizoens-commandanl en gemeente bestuur, lal van privaten gebouwd, uit sluitend bestemd voor de krijgsgevange nen. welke privaten op geregelde tijden worden geledigd, schoongemaakt en van desinfectontia voorzien. De Itrijgsgevan- genen worden ondergebracht in bepaal de voor hen bestemde Iocaliteiten. Aan beide officieren van gezondheid is toe gevoegd voor hulp bij het verbinden van gewonde en zieke krijgsgevangenen een staf van 6 hospitaalsoldaten, en eenig personeel van. het Rpode Kruis te Arn hem. Door hen is overleg gepleegd met den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, op welke wijze in den bestaanden toe stand bet best verbetering is te brengen. Ik heb gemeend dezen ongewenschten Weg van publicatie van de genomen ariaat- regelen te moeten bewandelen, om mo gelijk verkeerde conclusiën, door het pu bliek, uit bet stuk van collega Honig ge trokken, te rectificeeren. Het is zeker een geruststelling te hoo- ren dat de verzorging aan de grens veel beter is dan uit het stukje van den heer Honig was op 1e maken. Natuurlijk neemt dit niet weg dat Jiet gevaar van ziekte-verbreiding door die krijgsgevangenen nog altijd blijft bestaan al was 't alleen maar omdat niet allen langs de stations binnenkomen, en velen hun best doen aan. toezicht te ontsnappen bij hun aankomst. KONINKLIJK BEZOEK. Zooals wij reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nummer meldden, heeft H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-moeder, Zaterdag een bezoek gebracht aan Utrecht. Ook daar was hel een triomftocht. Het was, aldus het „Ulr. abt", „óén dreunend gejuich, zwellend van links naar rechts en dan terugloopend naar den anderen kant, één lang aangehouden geschal". Aan den optocht der vereenigingen gaven, de banieren van de sludentenkorpsen een ^ij-zonder karakter. De vaandels leken, aldus weer het „Utr. D.", de meegevoer de tropeeën van een middeleeuwsche ridderbendeeen geplunderde wapenzaal. Daar zat stijl en karakter in. Denzelfden dag' hebben de Koningin nen een bezoek gebracht aan Den Bosch, waar eveneens gnoote geestdrift heersch- le. In Öe vestibule van het stadhuis Werd H. M. een motie van trouw der Bossche bevolking aangeboden, voorzien van een massa handteekeningen. Ook in Hen Bosch had een défilé der vereenigingen voor "H.H. M.M. plaats1. Te half 6 werd de terugreis naar Den Haag aanvaard. NEDERLAND EN DE OORLOG. e verzorging der Fransch. trijgsge vangenen. Nu het transport der Fransche krijgs- ("angenen over V li ss in gen—Duin kerken eenig© dagen aan den gang is,, hebben wij nog eens een kijkje genomen aan hel slation Vlissingen, waar nu iede- ren avond een groote drukt© heerscht, een" grople tegenstelling met de laatste maanden, toen het er met een niet ver lichte wachtkamer, weinig treinen en ge drukte stemming zoo stil was. Xls des avonds, gewoonlijk te onge veer zes uur, een of twee extra-treinen de 1000 mannen hebben aangebracht, worden deze in vijf compagnieën op het perron opgesteld. Zijn ze geregistreerd dotor de daartoe panwezige Fransche of ficieren en hun helpers, dan wordt hun de plaats aangewezen, in Loods 'of waar zij dan hun bagage waar allen zijn geladen met koffers of zakken met hun eigendommen deponeeren. Intusschen wordt dan djoor een slepers wagen het in de Centrale keuken voor rijksrekening gereed gemaakte eten in bussen aangevoerd, en in de djerde klasse wachtkamer gebracht, waar de uitgifte onder toezicht van den heer Ch. Ver- meesch, chef-hofmeester van de Maat schappij Zeeland, door een zijner ool- tega's met zes hofmeesters plaats heeft, terwijl een drietal vrouwen het eten op scheppen en zooals wij Zqterdag zagen, soms opk enkele jantjes vrijwillig hulp verleeoen. Dal de regeling er aan goede banden is toevertrouwd, zal ied(er, die het uitdeelen gadesloeg, met ons eens zijn. In de gang staan een tweetal tafels, waarop hofmeesters koffie zonder melk, zooals men ze in Frankrijk dringt, in schenken, welke koffie in twee militaire keukenwagens op het perron 'wordt ge kookt. Als men voor de uitdeeling van hel eten en drinken gereed isy wordt het otenmppèl voor de eerste compagnie geblazen en gaan de manschappen daar van buiten het station bij den hofofd- ingang staan. Hier worden zij één voor één binnengelaten en de derdp klasse wachtkamer passeerende, ontvangen zij eon bord eten en een kop kolfie. Hier mede zetten zij zich aan een lange tafel of in het stroo neer en laten het zich goed smaken. Zoo worden er tegelijk 200 bediend en als deze geholpen zijn, worden na eenigen tijd bordten en kop pen weer ingenomen, schoon gewasschen en weder gereed gezet. Vijfmaal wordt ditzelfde herhaald, tot allen voorzien zijn. Zaterdagavond was het stamppot van boerenkool, die werd uitgegeven. Gisi deren was het havermoutpap en hiervoor had men door dje welwillende tusschen- komsl van den versperringscommandant kolonel van Borsselen, de schaftmok- ken van de matrozen van Hr. Ms. Schor, pioen le leen gekregen, daar men alleen over platte geëmailleerde borden be schikte. Ook hedenavond Voor <^e echte Hollaadsche „snert" zullen die mokken worden 'gebruikt. Het blazen van het etensappèl ge-- schiedt sedert Zaterdjag en dat wel dloor een Franschen hoornblazer als die onder den troep te vinden is. Zondagmorgen blies bij, die Zaterdagavond^ dienst had gedaan, ook het Fransche appèl, (op welke voor hen zoo bekende tonen de krijgsgevangenen spoedig uit de veeren (in ca su het stroo) kwamen. Zondajrmiddjag kwamen reeds 15 man nen aan mei den trein van 1 uur en daar deze sedert 5 uur djes morgens geen eten meer hadden geliad, werd dpor den heer Vermeesch voor hen een maal in de keuken van het café Zeeland bereid, wa*r- voor zij zeer dankbaar waren. Uit een gesprek van deze maunen met de be manning van „La France", die aan de ponton laig hoorden wij hunne dank' baarheid over de ontvangst in Neder land De Zaterdag aangekomen mannen ver trokken Zondagmorgen met „Le Nord", terwijl de soldaten, djie Zondag aart kwamen, ook weder ongeveer 1000, hedenmorgen de reis met „La France" voortzetten. Hedenavond worden te Vlissïngea twee extratreinen met Fransche krijgsgevan genen venvacht, te zamen met ongeveer 2000 mannen; ditmaal zullen er ook in het Grand Hotel moeten worden onder gebracht. Duitsche trioepen door Limburg. Reuier seint uit Londen: Naar wij vernemen, hebben de gezan ten van de geallieerde mogendheden in Den Haag zich niet enkel onthouden van him goedkeuring te hechten aan het trekken van Duitsche troepen door Lim burg, maar hebben zij ook bij de Neder- landsche regeering geprotesteerd tegen e „schending van de onzijdigheid". De vaart op Oost-Iadie. De vaart van Rotterdam naar Neder- Randsch-Indiê wordt weldra hervat. Het vertrek van het stoomschip „Insu- linde" is voorioopig bepaald op 14 De cember, dat van de „Tambora" op 11 Januari a.s. Beide schepen zullen zoowel passa giers als lading vervoeren. De voorbereidende maatregelen voor een spoedig vertrek naar Nedertandsch- Indiê van reeds lang hier beladen lig gende vrachtbooten, worden thans troffen. mi Zooals uit een bekendmaking in dit nummer blijkt heeft H. M. de Koningin aan den burgemeester van Middel burg bericht, dat zij zich tot haar groot leedwezen genoodzaakt ziet wegens de slechter wordende weersgesteldheid hel aanhouden der epidemie van Spaan- sche Griep het voorgenomen bezoek aan deze gemeente tot een gunstiger jaargetijde uit testellen. Ook de Chr. Jongelingsvereeniging alhier heeft, in antwoord op haar aan de Koningin gezonden telegram van' hulde een telegram van dank terug ont vangen, verzekerend dat de Koningin zeer gevoelig is voor de uitgesproken zegen bede en de betuigde trouw. Het Middelburgsche Steuncomité heeft per circulaire tot werkgevers, groot-grondbezitters, vereenigingen, open bare lichamen en de gansclie burgerij het verzoek gericht: le. Neemt uw vroegere arbeiders, thans gedemobiliseerd, wederom in uw dienst. Hebt gij Voorioopig nog niet vol doende werk voor hen, het Kon. Nat. Steuncomité is bereid, u in het uitbeta len van toon zoo ruim mogelijk bij te staan; heeft een ander hun plaats inge nomen, de mogelijkheid is zeer groot, dat gij binnen afzienbareat tijd behoefte hebt aan meer personeelverzekert u daarvan, door gedemobiliseerden thans in uw bedrijf te plaatsen. 2e. Laat onmiddellijk werken uitvoe ren, door u wegens tijdsomstandigheden uitgesteld, en neemt daarbij onze trouwe landsverdedigers als arbeiders aan. Ont werpt plannen tot nut en verfraaiing van uw huizen en bezittingen; de-agewenscht zijn het Kon. Nat. Steuncomité en het Plaatselijk Steuncomité bereid, een deel van de kosten voor him rekening le nemen. Bij het op 30 November te Rotter dam gehouden examen door den Ned. Bond voor Ziekenverpleging slaagden de dames P. Burke en J. Verschure, opge leid in het Gasthuis alhier. Bij' de politie werd aangifte gedaan door een in het Schuttershof alhier lig'genden sergeant, dat men tijdens hif te Veere op wacht was, zijn kist opengebroken en daaruit zijn portefeuille met f 84.50 heeft ontvreemd. In verband met dezen diefstal werd aangehouden de sergeant H., eveneens in het Schut tershof ingekwartierd. Op hem werd de portefeuille, doch leeg, teruggevonden. Na scherp verhoor bekende H. zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt en nog f 16.10 van het geld in zijn bezit te hebben. Nog wordt een onderzoek in gesteld naar de herkomst van twee rij wielen, die H. te Den Haag verkocht heeft en die "door de politie aldaar reeds in beslag zijn genomen. De verdachte is ter beschikking van den garaizoenscoml- mandant gesteld. Aangifte is bij de politie gedaan van diefstal van een militair dienstrijWjel en van een burgerrijwiel uit een pakhuis. Verder van een oranjewimpel en een handwagen. Vervolgens dat men door forceeren van sloten getracht heeft in te breken in een pakhuis, echter zonder resultaat. In al deze zaken wordt door de poli tie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van inbraak in de villa j,Rozen burg" aan den Segeersweg. Het onder zoek wees uit, dat men zich 3opr het openschuiven van een raam toegang ver schafte en met een beitel alle kasten opende; eenige voorwerpen worden ver mist. Het is de politie alhier gelukt de hand te leggen op een tweetal mili tairen van liet garnizoen Meliskerke, die alhier een aantal dekens trachtten te ver- koopen. Bij een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek bleek dat het hier militaire dekens betrof; twee zakken met 15 dekens werden in beslag genomen en met de verdachten aan den garnizoens commandant overgegeven. In den nacht van Zaterdag pp Zon dag werd een begin van brand ontdekt in de veebroodbakkerij van den beer Meertens op het Bellinkplein alhier. De heer Meertens die door de politie ge waarschuwd werd, constateerde, dat een paar bropden, die pp den oven lagen te drogen, aan het branden waren geraakt. Ook was reeds hout wan het brandea^ Een en ander werd door de politH met eenige emmers water gebluscht. Uit WelcMerea. Opde gemeentekamer te RifthBW heeft een lijst ter teekening gelegen voog meerderjarige, mannelijke ingezetene^ De handteekeningen zullen met een be geleidend schrijven gezonden worde» naar H. M. de Koningin. In dat schrijve* betuigen de onderteekenaars aan H. U. hun aanhankelijkheid en trouw en bid. den Haar Gods onmisbaren zegen ton. Op de lijst is zeer druk geteekend, Distributie te Domburg. Gedurende de week van 3—8 Decem ber a.s. is verkrijgbaar op bon no 63: 1 ons havermout; bon 64: 2 ons erwten; bon 65: 1 ons kaas; bon 66: U/2 ons jani (huishoud); bon 16 der suikertaart: 2)J ons suiker. Bekend wordt gemaakt dat het distri butiekantoor des namiddags gesloten is. Het publiek kan dus enkel geholpen wor den tussclien 9 en 12 uur v.m Uit Zuid-Bevel and. Donderdagnacht werd ingebroken b n den landbouwer S. le Schore. Ver mist werd o. a. een emmertje met aard appelen, wat het vermoeden wekte, dal het geen onbekende was. Daarom verbor gen Vrijdagnacht de gemeenteveldwach ters en jachtopziener zich op de hof stede en om half twaalf verscheen de dief, een Duitsch deserteur. Nadat lilf weer ingebroken had en binnen gegaan» was, werd hij gearresteerd. Hij bekendö den vorigen nacht ook ingebroken to hebben en 1e verblijven in een schuurtje in den boomgaard van De J. In bewusl gebouwtje vond men verschillende din gen, van diefstal afkomslig, o. a. vleesch, gestolen bij den landbouwer V. onde* 's-Gravenpolder. De dief werd daarheen geleid. Het bleek, dat hij bij dien land bouwer had gediend, doch door diefstal uil zijn betrekking was geraakt. De diel wist op deze hofstede ten slotte aan zijn geleiders te ontkomen. Dat de Spaansche Griep in W o l- faartsdijk ernstig woedl, kan blijken doordat In het tijdvak van 2430 Nov, 9 sterfgevallen voorkwamen; in één ge zin 2 volwassen dochters op één dag. Ook te "NVolfaartsdijk heef! Vrijdag jl. de Minister van Landbouw een bezoek gebracht. Na een kort verblijf op hel' gemeentehuis werden de aardappelen in oogenschouw genomen die daar voor Rijks rekening liggen ingekuild. Uit Sthiawen-DBiTllKDi In de op Zaterdag te Zierikzpp gehouden gemeenteraadszitting is! be noemd tot verloskundige öp een jaar wedde van f 400 en de bestaande in structie, mej. D. J. W» de Haas te Bergen op Zoom. In verband met de tijdsomstandig heden werden de loonen voor hulp bij de vloedplanken opnie'uw als volgt vastge steld: bij hooge vloeden voor opzichter f 1, helper f0.75 per uur; bij schouwing: opzichter f0.70, helper f 0.50 per uur. Aan S. Claessens te Zierikzee werd kwijtschelding verleend van pacht van eet» mo sselvi sscherijperceel. Behandeld werd voorts' de gemeente- begrooting, o U it T h o I e n. In de Vrijdag gehouden gemeente- raadsvergadering te St. M a a r t e n s d ij Ir Werd hel salaris van den gemeente-veld wachter in overeenstemming gebracht toet de circulaire van Ged. Staten; 2 lei den stemden tegen. De verhooging zal ingaan vanaf 1 Januari 1918. Het salaris van het hoofd der bewaarschool werd gebracht op f 650. De onderwijzers-sala rissen werden vastgesteld volgens de cir culaire van Ged. Staten. Ten aanzien van de straatverlichting werd bepaald, dat er 30 eleclrische lam pen zullen aangebracht worden. De ge- lieele aanleg met inbegrip der 30 lampen zal f 1000 kosten. De verlichting f 600 per jaar. In 't vervolg .zullen uitgeslof. ten worden van de vleeschdistributiej, diegenen, welke reeds Jten varken heb ben geslacht. Ook werden in den Raad weer klachten geuit over den te duren prij* van 't vleesch. Een groote Rijnaak, geladen ta Steenbergen met pulp, is gebroken aan hel Heensche Sas. De schade wordt be groot op f 20.000, gedekt door assurantie'; op het droge gezet, bleek niet alles waardeloos'. Terzelfder plaatse is eeö vaartuig, met Meten geladen, gezonken, 5it ItiRTicli V'Uiaderea A Iïoor den burgemeester van Axel Is het volgende telegram ontvangen itt antwoord op het telegram van den ge meenteraad: Hare Majesteit de Koningin heeft tele gram gemeenteraad Axel met groote er kentelijkheid (ontvangen. Hare Majesteit stelt de daarin gebrachte gevoelens

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1