mmt mmmm. iUlTllllIB. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zaterdagmiddag vergaderde do ge meenteraad van Goes onder leiding van den heer D. D. v. d. Bout, loco.-burge- Ineester4 Afwezig waren de heeren Dek ker, .Van Dissel, Brants, Kakebeeke, Holl- mann en v„ d. Leeuw. .Van den burgemeester, den heer G. EA,. Hajenius, was bericht ontvangen dat hem niet 1 Nov, wederom een verlof van twee maanden was toegestaan. Ingekomen was o. a. een mededeeling van den raad der gemeente IJIst, mel dende dat deze zich met het dringend verzoek tot de regeering en de Staten- Ceneraal heeft gewend, dat de wettelijke hitwerking van art. 192 der Grondwet ten spoedigste tot stand moge komen. Op voorstel vam den heer Donner besloot de raad een dergelijk verzoek bij1 tie regeering en de Stalen-Generaal in tc dienen, Spaanschc Griep. De voorzitter deelde alsnu mede, dat Zaterdag op medisch advies de open bare scholen aldaar zijn gesloten m ver band met het heerschen van de Spaan- fcche Griep. Tevens is aan de bijzondere scholen verzocht Maandag eveneens tot sluiting over te gaan. De raad had geen "bezwaar de voor dezen maatregel vereischie goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Nog deelden B. en W|. mede dat de riekte te Goes nog geen grooteu omvang heeft aangenomen, a Mej. "H. de Jonge werd wederom met ingang van 1 Sept. voor 3 jaren als ge meente-vroedvrouw benoemd, op een jaarwedde van f 540. Besloten werd de eerste klasse van het herhalingsonjlerwijs, thans bevallende 3G leerlingen, tc splitsen en tot leerkrachten Ie benoemen de heeren J, Ruisaard en IA. M. Overhoff. Aan den heer L, v. d. Steen te Missin gen werd op zijn verzoek met 1 Sept. eervol ontslag verleend als leeraar in de gymnastiek aan de M, U. L'. D.- tchool en school B, Besloten werd om, met afwijking van het oorspronkelijke bouwplan, niet over ie gaan tot onteigening en aankoop van een viertal perceelsgedeelten, whardoor eer. besparing in de te maken kosten van f 2500 wordt bereikt en het bouw plan in zijn geheel, volgens den ge meente-bouwmeester, niet wordt geschaad. De heer Van Poelgeest verklaarde zich tegen de voorgestelde wijziging van het plan en vroeg stemming. Tegen het voorstel van B. en W. slemden de heeren Van Poelgeest, Plazier en De Looff. Nieuw Go Hierbij kwam tevens in behandeling een verzoek van dc bouwvereeniging „Nieuw Goes'', teneinde van den raad de tvporloopige goedkeuring te verkrijgen tot hel bouwen van 15 arbeiderswoningen. De heer Stieger deelde mede dat, na het verkrijgen dezer voorloopige goed keuring, zal worden overgegaan tot een voorwaardelijke aanbesteding. De woning nood te Goes blijkt nog steeds groot te zijn. Met 35 huurders zijn thans de con tracten afgesloten, terwijl op de lijst nog 12 gegadigden, voorkomen. Van de thans voltooide woningen zullen de eerste Op 4 Nov. worden betrokken. De nieuw te houwen 15 woningen zullen niet duur der worden dan de reeds gebouwde. De gevraagde voorloopige goedkeuring werd door den raad verleend. Besloten werd thans over te gaan tot het voeren van een rechtsgeding tegen K. dc Buck, inzake onteigening van grond. De verordening op het aanleggen en het bevaren van het Sas en de haven van Goes zal zoodanig worden gewijzigd, dat het binnenhalen der ankers niet meer is voorgeschreven. Op het verzoek van de vereen. „De Ambachtsschool" om haar ook thans voor de Ambachtsschool en de Vakschool voor Meisjes resp, subsidiên, ad f 2500 en f2000 te verleenen, werd gunstig be schikt. Besloten werd het aanbod van den Zceuwschen Voeder- en Kunstmesthan- del voorheen S. en M. Boogerd, de N. V. Zeeuwsclie Rouws tof fenhandel voorheen M D. de Pulter en den heer M. de Broe- kert, te aanvaarden, tot overname van drie strookjes grond aan de J. A. v. d. Goeskade, welke strookjes door de ge meente zullen worden bestraat. Aan den Zceuwschen Voeder- en Kunstmeslhan- del" werd een tlriehoekig stukje ge meentegrond in bruikleen afgestaan te gen een jaarlijksche recognitie van f 1. Jaarwedden. De raad vereenigde zich met het door B. en W. voorgestelde advies aan Ged. Stalen, inzake de floor dit college voor- Eoopig vastgestelde regeling van de jaar wedden der burgemeesters en secret»-, rissen in deze provincie. Geadviseerd wordt voor het toekennen van perij dieke verhoogingen niet uilsluitend dé dienstjaren in dezelfde gemeente door gebracht, in aanmerking te. laten komen. De jaarwedde van den tegenwoordigen burgemeester zou hierdoor worden ge bracht op f 3500, die van den legenw. secretaris op f 2700. Bij de behandeling der voorstellen van en W. tot verhooging van de jaarwed den van verschillende ambtenaren, be ambten en werklieden, vergaderde de raad een uur met gesloten deuren. Na heropening van de openbare verga dering werden de v©rsciuilendft voorstel len aangenomen, Wij stippen hieruit aan dat den commies ter secretarie, aange wezen om als plaatsvervangend secretaris op te treden, de rang van hoofdcommies is toegekend, met een jaarwedde van f 1400, tot een maximum van f 1800. Ook de salarissen van de overige ambtenaren -ter secretarie zijn verhoogd. De jaarwedden van de hoofden van de o, l. school voor M. U, L. O. en. school B, alsmede van de onderwijzers, die het hopfd der school bijstaan, zijn alle met inbegrip van hetgeen wordt genoten krachtens de wet van 23 Febr, 1918, met f100 verhoogd. Het aanvangssalaris der onderwijzers is op f 900 gesteld. De heer Donner verklaarde zich hiermede te kunnen vereenigen, daar hij bij een aanvangssalaris van f 1000, gelijk door de afd. Goes van den Bond van Ned. Onderwijzers was gevraagd, een scheeve verhouding vreesde ten opzichte van andere ambtenaren, terwijl het ook met het -oog op de gemeentekas niet raadzaam bleek. Aan mej. v. d. Ende, tijdelijk onder wijzeres, zal een gratificatie worden ver leend, tot een bedrag, dat gelijk staat met hetgeen zij zou genieten wanneer zij' vast was aangesteld. De belooning voor het geven van hand- werkonderwijs zal vo,or vakonderwijzeres sen worden verhoogd van f 30 tot f 50. De vergoeding voor het geven van her- halingsopderwijs werd bepaald op f 1.25 per lesuur, terwijl de jaarwedden van het hoofd mi de helpsters aan de, ge meentebewaarschool met f 25 werden ver hoogd. De aanvangsjaarwedde van den hoofd agent werd bepaald op 1100, die van de 10 agenten op f 900. Voor het verrichten Van buitengewone diensten op. Zondagen en daarmede gelijk te stellen dagen zal wol-den toegekend voor ieder extra-hur. aan den hoofd agent f 0.30 en aan de overige, agen ten f 0.25. Voorts zijn de salarissen van sasmees- ter, sasknecht, brugwachter en concierge van het manhuis verhoogd. De kinder toeslag is van f 0.25 pp f0.40 gebracht, per week en per kind. Besloten is voorts tot loonsverhooging voor de werklieden voor de wegen, de losse werklieden en het personeel van den reinigingsdienst. Aan het verzoek om verkorting van arbeidsduur kau niet worden voldaan. Besloten is nog in 1918 een gratifica tie te verleenen van f 30, aan elk der beambten en werklieden, wier salaris thans het bedrag van f 1200 niet te bo ven gaat. Er komen hiervoor 23 per sonen in aanmerking. nemende mate, zoodat er thans scholen zijn, waar 20 tot 30 pCt. van do leerlin gen afwezig zijn. Het ergst is wel de gemeentelijke bewaarschool (Segeerstraat) er aan toe, waar van de 150 kinderen 58 ontbreken, en behalve het hoofd, een groot gedeelte van de helpsters ziek zijn. Mede in verhand met de omstandigheid dat ook op andere scholen het onder wijzend personeel begint le öntbreken, zijn de scholen B en C en de bewaar- schppl Segeerstraat, alsook de bijzon dere scholen op het Molenwater en de Gravenstraat vooiioopig gesloten, TE KOEWACHT, Twee dronken soldaten hebben Vrij dagavond een 180-tal patronen verscho ten gelukkig zonder ongelukken te ver porzaken. De rijkspolitie wist hen te arresteeren, DE MUITERIJ IN DE HARSKAMP Naar het Corr. Bureau verneemt, heeft het legerbestuur een diepgaand onderzoek bevolen naar het gebeurde in de Harskamp en de oorzaken, welke Lot de ongeregeldheden hebben geluid. Daartoe is een Commissie Ingesteld, waarin zitting hebben genomen ma joor Burger, souschef van den staf van het algemeen hoofdkwartier, en Generaal-Majoor Kist, commandant van «de 2e. divisie, en kolonel Jhr. Gros- winckel, commandant van de 11e. in- fanterie-brigade. VAN DE GRENS. Men meldt ons nog .uit Aarden- burg: Als aanvulling diene nog, dat Zondag morgen Middelburg niet voornamelijk is bestookt met bommen, doch met granaten uit de Duitsche kanonnen staande bij St. Laureyns. Zeer be trouwbare ooggetuigen hebben waarge nomen, dat de projectielen in da hui zen insloegen, en "geheele gebouwen totaal vernielden. De inwoners trokken af met alles wat zè konden medenemen in de richting van Westkapelle. Tel kens als een granaat aan kwam fluiten, lieten <Ie vluchtelingen zich tegen den grond vallen en "hieven liggen tot het projectiel was ingeslagen. Gasfabriek. Dc begrooting der gemeentegasfabriek voor 1919 werd goedgekeurd, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f216.625, met een post vopr onvoorziene uitgaven van f 4145,71. Naar aanleiding van een opmerking der fin. commissie erkende de beer Fr sen van de Putte dat de begrooting van een commercieel bedrijf weinig te beduiden heeft, weshalve hij zou voor stellen deze begrooting voorlaan achter wege te laten. Spr. verdedigde den post van f 18.000, bestemd voor èen installa- ter bereiding van zwavelzure ammo niak. Wordt hiertoe overgegaan, dan zal de t raad daarin nader worden gekeund. Begroo ting. Hierna was de gemeentebegrooling voor 1919 aan de orde, in ontvang en uilgaaf geraamd op f 269.891,731/2, met een post vooa- onvoorziene uitgaven van f 4369,911/2. Het batig slot der rekening over 1916 bedraagt f 7966,85. De inkomsten uit be zittingen beloopen f 14.249,25, die uit het- fingen en belastingen f 196.870,29. Alleen de II. O. bracht f 124.000 pp. Bij de algemeene beschouwingen 'deel de de heer Fransen v. d. Putte de vreugde, geuit door de fin. commissie over het feit dat de begrooting gunstig sluit, zonder dekking der uitgaven te moeten, zoeken in een leening, hetwelk toe te schrijven is aan de buitengewone opbrengst van den H. O., dank zij de Goesche W. Spr. waarschuwde echter legen te groot optimisme, gelijk de tin. commissie aan den dag legt, waar zij aandringt op verschillende weliswaar nut tige cn noodige verbeteringen (rioleerin; aanplanlingen, enz.), daar tot in de verre toekomst de meest mogelijke zuinigheid vereischt is, wat sjpr. nader uiteenzette. Bij de artikelsgewijze behandeling der uitgaven werd op voorstel van den heer D e Looff besloten, de jaarwedde voor de wethouders van f 1000 op f 1200 te brengen. Ook de posten voor briefport enz., kleeding der politieagenten, viering van bet St. Nicolaasfeest en kosten, voort vloeiende uit de huurcommissiewet, wer den verhoogd. De begroeting wtjrd hierop in haar ge heel aangenomen. Bij de rondvraag kwam do straatver lichting ter sprake en werd eenige ver betering toegezegd. DE SPAANSCHE GRIEP TE MIDDELBURG. Terwijl tot voor kort de gezondheids toestand der schoolbevolking in onze ge meente weinig te wenschen overliet, heb ben zich de voorgaande week op onze. scliolen gevallen van Spaansche griep voorgedaanpp eenige scholen in Ipe- NAGEKOMEN BERICHTEN. BENOEMD. De Rotterdamsche gemeenteraad be noemde lot leeraar in de Frpnsche taal en letterkunde aan de 2e H. B. met 5-jarigen cursus den heer J. de Koning le Middelburg. Uil MIDDELBURG. Dank zij Voornamelijk den bemoeiingen vian den Directeur van het Distributie, bedrijf alhier, zal in deze gemeente niet alleen een Centrale slachtplaats wor den opgericht, maar is Middelburg ook aangewezen als Centrumgemeente voior twaalf plaatsen, zoadat het vee niet meer Van Vliósingen betrokken moet worden, doch iu Middelburg blijft. Bovengenoemde twaalf gemeenten zijn: Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Aagtekerke, St. Laurens, Meliskerke, Nieuw- en St. Joosland, Oost- kapelle, Seropskerke, Vrouwepolder en Veere. samenscholingen, waarbij d© kantine ge plunderd en vernield werd, en daarna in brand gestoken, evenais vier barakken. Met behulp van de wacht en een pa trouille werden de te hoop geloopen soldaten ongeveer 500 man, maar naar men zegt slechts 100 A 150 werkelijke muiters uit het kamp gedreven, waar bij vaagheide zijden werd gescholen. Er werd echter niemand geraakt. De zieken barak werd inmiddels ontruimd, De naar Amersfoort getrokken soldaten konden geen plaats in den gewonen trein krijgen. Hun werd toen een extra-trein: toegezegd. Maar toen zij1 daar onder go- juich waren ingestapt, reed de trein den anderen kani uit, naar de Vlasakkers, Ook in Amersfoort hebben een aantal1 daar voor opleiding verloevendc man schappen van "het le regiment de keu ken bestormd en leeg gehaald. HET OOSTENRIJKSCHE ANTWOORD. "WEENEN, 27 Oct. Officieel. Dc Oosten- rijksch-Hiongaarsche regeering heeft de volgende nota aan Wilson gericht: In antwoord van de op 18 October j.l. door president Wilson aan de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering gerichte nota en in den geest van het besluit van den president om met Oostenrijk-Honga- rije afzonderlijk over het vraagstuk van den wapenstilstand en den vrede bespre kingen te voeren, heeft Oostenrijk-Hon- garjje de eer te verklaren, dat zij even als met de vroegere verklaringen van den president, ook instemt met zijn in zijn laatste nota neergelegde opvattingen over de rechten der volken van Oosten- rijk-Hongarije, speciaal over die der Tsjecho-Slowakem en Zuid-Slaven. Daar Oostenrijk-Hongarije dus alle voor waarden heeft aanvaard, waarvan de president het beginnen van onderhande lingen over den wapenstilstand en den vrede afhankelijk heeft gesteld, is er, volgens de opinie der Oostenrijksch- Iiongaarsche regeering niets meer dat het beginnen dezer onderhandelingen in den weg staat. De Oiostenrijksch-Hongaarsche rtgeering verklaart zich derhalve bereid zonder den uitslag van andere onderhan delingen af te Wachten, besprekingen over een vrede tusschen Oostenrijk-Hon garije en de staten, die tegenover Oos tenrijk-Hongarije staan en over een on- middellijken wapenstilstand op alle Oos- tetnrijk s ch-Hongaarscke fronten te be ginnen en verzoekt president Wilson de hieruit voortvloeiende voorbereidend- stappen te willen nemen. HONGARIJE EN OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Oct. V. Dl (Vertraagd). Graaf Karolvi heeft ie Weenen besprekin gen gevoerd met Laumarsck en anderen in verband met de oprichting van een Hongaarsch ministerie van builenlandsche zaken. Karolyi is herhaalde malen door den koning ontvangen en zal minister president van Hongarije worden. ROEMENIE BEGINT DEN STRIJD WEER. WEENEN, 26 Oct. V. D. (Vertraagd). De Roemeensche troepen zijn de Do- broedsja binnengerukt. Roemenië is be sloten zijn laatsten .troef uit te spelen. De veranderingen ié Oostenrijk en de afscheiding van Hongarije zullen, naar men in Roemenië {felooft, de geboorte van een groot Roemenië verhaasten. Het verschijnen der geallieerde troepen aan de Roemeensche grens heeft zelfs de bezadigdo elementen ïn een krijgsroes gebracht. De nationalisten beheerschen den toestand. DE STRIJD IN ITALIË. LONDEN, 28 Oct. Off. Hef 10e. Engelsche leger is hedenmorgen vroeg bij de Piave tot den aanval overgegaan. Od den rechtervleugel ondervonden wij aanvankelijk kraclitigen tegenstand, wel ke na eenige gevechten werd overwon nen, en waarna de marsch met succes kon worden voortgezet. Op den linker vleugel maakten de Engelschen bevre digende vorderingen. Het aantal gevan genen overschreed de 3000. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.18 u. 4% o/o Nederland 881/1; 21/2 "/o Ned. WJ. Schuld 543/i; 3 do Oblig. 65%3 o/0 dt> Cerlif. 65%. Cert. Ned. Hand. Mij'. 182%; Aand. Ned. Ind. Ilandelsb. 210; Kpninkl. Petrpl. Aand. 632—628, Geoons. Ilollandsche 264—262. Cull. Mij Vorstenlanden 156— 1571/a; Aand. Deli Maatschappij 528; Aand. Amsterd. Deli 270,; Amsterd. Rubber 197—195. Nederl. d,o 117. Ncd. Ainerik. Vaart 433; Ned. Scheep- vaartunie 270; Koninkl. Holl. LLoyd 189%; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 260; Aand. Pakclvaarl 262. 10/0 Oostenrijk Juni—Juli 37%. Anaconda 159; Steels 98; Erie 23. Southern Railway 293/i; Union Pacific 139; Car and Foundry 79; Common Ma rine 34i/i; Prefered do 124i/3; Maxwell Gr. C. v. A. 241/2; Maxwell Land Cert. y. inc. Bonds 30. Prolongatie 5 °/o. Russen vast; Oblig. 1880 35i/a"; Consols 34i/2; Hope. 36. SOC. DEM. VREDESCONFERENTIE. 25 October seinde Bran ting uit Stock holm aan de Ilollandsche delegatie van het internationaal Socialistisch bureau, da* de voorwaarden van Wilson v,oor het democratische Duitschland aanneme lijk zijn en do vooruitzichten, op over eenstemming gunstig schijnen; waarom gevraagd wordt ,of het geen tijd is, een samenkomst van de Internationale voor te bereiden. De Ilollandsche delegatie heeft geantwoord, dat nu een grondslag aanwezig is voor een demiocralischen en duurzamen vrede, gewaarborgd d|o(or een Volkerenbond, een internationale spcielis lische conferentie dringend noodzakelijk is Daarom zijn afgevaardigden van het Ilollandsch-Scandinaafsch Comité en ge delegeerden van het uitvoerenid Comité van hel internationaal socialistisch bureau uitgemoiodigJ tot een onmiddellijke bijeen- komsl in Nederland om de organisatie vian de Conferentie le regelen. Eenzelfde telegram werd aan Huijsmans gezonden. TURKIJE F.N DE GEALLIEERDEN Naar „de Tijd" uit Londen verneemt, is het «ondanks de tegenspraak van den Turksehen gezant te Weenen een feit, dal met Turkije onderhandeld wordt over een afzonderlijken vrede. MootbnL Middelburg leed gisteren haar eerste nederlaag. Velocitas bleef het te Breda met 2—1 de baas. In Maastricht moest M. V. V. met 0—3 het loodje leggen! tegen Willem II. De andere wedstrijden konden door de intrekking der verloven niet doorgaan. In hel Westen werd alleen Sparta— II. V. V gespeeld met 2—Q tot uitslag. De stand in de Zuid. le klasse is thans: 0«w. O-d. T#rl, r»n. Do«l». y. t. 0 0 .4 6—1 2. 0 LEGER EN VLOOT. Muiter ij in de Harskamp. In de legerplaats bij Harskamp op de Veluwe is de laatste dagén der vorige week een ernstige muiterij uitgebroken Daar ligt het le reg. inf., hoofdzakelijk bestaande uit Groningers, hetzelfde re gimonl dat twee jaar geleden in Apel doorn aan het muiten, sloeg, wat toen het ontslag van kolonel Land tengevolge had. De aanleiding tot de muiterij schijnt ditmaal gelegen le zijn geweest in klach ten over onvoldoend eten. Bovendien werd er reeds lang geklaagd «over de cantine. die door een. burger wordt ge ëxploiteerd en waar weinig l» krijgen1 zou zijn, en dan. nog slechts tegen bui teinsporiï° prijzen. Donderdagavond begonnen de (op stootjes met een optocht van soldaten die schreeuwend ett joelend het kamp doortrokken, met sleenen naar de dec trisehe lampen gooiend. Ook het bureau van denr egimen Is - com mandnn t werd met steen en gebombardeerd. Vrijdag herhaalden zich de onlusten. Toen werd de officierscanünè bestormd. De daar aanwezige officieren namen de wijk. Zaterdag namen de onlusten toe, daar deze dag anders de verlofdag was. Dc mui ters plunderden' de cantine cn staken een viertal barakken in brand, na er cersü de kisten en koffers uitgehaald to hebben. Cavalerie en artillerie word uit Aijnliem ter assistentie gezonden. Zooals we hedenochtend op ons bul letin meldden, is de ruiterij inmiddels bedwongen. Een officier zbu met 20 man er een eind aan gemaakt hebben. 400 aer muiters zijn op liet station. Amersfoort aangehouden, waar zij den, trein naar het Noorden wilden nemen. De Telegr. meldt dat de le luitenant Vonk een paniek "wist te voorkomen. 8 Volgens nadere blerichlen waren er twee grieven, nl. te weinig voedsel en intrekking der verloven, en woog dit laatste zelfs het zwaarste. Zaterdagmiddag ontstonden Br oieRw» SPORT. Velocilas 2 N, A. a '4 Middeib. 6 Willem II 5 ML V. V; 6 N.O.A. 3 Helmond 4 Wilhelm, A 0 8 ïl—2 2 1 10 13-6 1.66 1 7 17—4 1.40 3 5, 14-11 0.83 2 2 6-9 0.60 9 0—13 0.28 S 018 0.25 4 0 *-JT 0.— ïe loei tas—Middelburg 2—1. Het is Middelburg gist;eren niet gelukt haar 6de achtereenvplgen.de overwinning te behalen. Met 2—1 heeft zij de meerderheid van VeJocitas moeten erkennen, niet tegenstaande de Zeeuwen," 20 minuten voor 't einde nog m,et 1—0 de leiding hadden. Velocilas is volledig, terwijl Middel burg 3 iuvallers heeft, en vooral door het gemis van den watervluggeu midden voor danig verzwakt is. Het begin is vpor Velacitas; steeds; zweeft het 5-tal voor het Middclburgseh© doel, en is daar het eerste kwartier niet weg te st^an. Dank zij het schitterend verdedigen en het slechtje schieten dec Cadetten bleef doelpunten uit. Als de aclilerspelers van Velocitaswat tc ver opdringen wordt him dit nood- lollig, de rechtsbinnen van Middelburg breekt keurig door, geeft over aan den vrijs laanden rechtsbuiten, die met de ach terhoede van .Velocitas op zijn hielen, met een hard schot Middelburg onver wachts de leiding bezorgt Met dezen stond ging de rust in. Dit succes gaf Middelburg moed, want 11a de rust is het spel steeds verdeeld!. Als er nog een twintig minuten te spelen is, geeft s'cbeidsrechter Breuer, die niet voor zijn taak berekend was, aan Veloci tas waarvoor weet echter niemand! een strafschop, die in een doelpunt wordt omgezet. Hierdoor is Velocitas weer sterker,, doch Middelburg's rechtsachter, die schit terend speelde, wist van geen wijken. Nog vier minuten zijn er te spelen, en reeds velen id enken dat de strijd onbeslist zal blijven, doch daar breekt opeens Velo citas' linksbinnen door en bezorgt met een onhoudbaar schot zijn club de over winning. Ida ie welverdiend was. Vlissingen II speelde gisteren tegen een elftal van hel commaado Walcheren met 3—3 tot uitslag. IDE 00RL96. De Toesta,nd. Het Duitsche antwoord op Wilson's jongste nota, dat wij hedenmorgen pen bulletin bekend maalclen zegt niet veel. Het wijst er op, dat de president -met een werkelijke volksregeering 1© doen heeft en verzoekt de voorwaarden vooc den wapenstilstand bekend le maken. Men kan hieruit lezen dat Duitschland bereid is aan dusdanige voorwaarden, «die een hervatting der vijandelijkheden onmogelijk zullen maken, te voldaan, doch er wordt daarover ,mèt geen woord sei-ept. De Duitsche regeering wil klaarblijkelijk haar handen vrijhouden tot dal dc vourwaardeu bekend zullen zijn. Wij hebben dus le wachten op da inec- deeling dier voorwaarden. Het belangrijkste bericht, dat de ach ter ons liggende beide dagen' ons ge-} bracht hebben i> wel dal van liet heen gaan van Luderidorff. In hem zag men, terecht of ten onrechte, do verpersoon lijking van het hiilil iirisme. den militairen leider van Duitschland's politiek. Zijm heengaan zal zoowel m de vooruitstre- vende Duitsche kringen als bij' Duitsch land's tegenstanders bevrediging wekken!. IVoor hel overige lean men in zijn heen gaan een bevestiging zien van Duitsch land's voornemen, om ten kost© van; wat dan ook, oen eind aan den oorlog te molten. Men kapt zijn opperbevelheb ber niet de rechterhand af, als mcaif niet zeker er van is, dat men zijn dienstee! voortaan kan missen.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 2