HARTE «ISHTËM. Eruizinga te Ak.eR.t00t (N.-H.); voor Bles- kensgraaT: D. J. v. tl. Graaf, te Nieuws poort (Z.-H.); vow Zaidzand»: ds H. Ste- genga te Cothen. Garot, Herkan, Beroepen te Wolphaartadijkda 8. Kam per te üldebroek. Bedankt voor Terwispel; H. Meulink te Wolvega. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen word- aan het gebonw van het provinciaal bestuur aanbesteed het omleggen van een gedeelte jaagpad te Verre en het verplaatsen van meerpalen te Veere en te Middelburg, behoorende tot de wer ken van het Kanaal door Walcher ren. Baming f1400. Insehry vers do heeren H. Jansen Jz., Middelburg f1658; H. J. Keulemans, Middelburg 11681; J. N. D. Bijl, Vlissingen f1610; P. Dekker. Veere f 1598; J. H. van de Vert, Souburg f 1^97 A. van der Strnoten Jr., Hansweert f 1485 L. C. J. van de Ven, Koudekerks 11884 P. de Voogd, Veere f 1285. Nog werd aanbesteed het maken van eei brug van gewapend beton ovor den Oost- beer te Terneuzen, behoorende tot de wer ken van het kanaal van Terneuzen Earning f5900. InschrijversKon. Botter- damsche Betonijzercompagnie f 9600A. van Zuiden, Den Haag, 18375; firma Schieving, Enschedé, f 8300G. J. Balkensteia, Ter neuzen, f8180; N. V. Betonijzerbouw, Gro ningen, f7828; N. V. Sliedrechtsche Beton- ijzeibouw, f7777 en A. Kaan, Terneuzen, f7650. De georganiseerde musici en artisten hebben thans een staking geproclameerd in bet gebouw van Kunsten en Weten schappen op den Schiedpmschen singel, in het Thalia Theater op de Hoogstraat en andere dergelijke inrichtingen Het aantal stakende georganiseerd© mu sici en m-tisten bedraagt .ongeveer 600j De staking geldt niet voor Pschorr, en een aantal andere concertzalen, waari gewerkt wordt overeenkomstig de ge stelde eischen. VERSCHILLENDS BERICHTEN. DRAADLOOZE TELEGRAFIE MET AMERIKA. Den heeren G. Roes te Dordrecht exr C. "Wl Ridderhof te IJsselslein is het ge lukt drnadlooze verbinding te verkrijgen met eenige grooto Amerikaansehe stati ons. Beide heeren hebben een ontvang station inoericht geheel volgens eigen in zicht. Beide amateur^. hebben die eer van bun werk dat zij de eersten zijn, die een uitstekend functionneerende ver binding met Amerika tot stand wisten' te brengen. De Stations Tuckerton en Belmar ten Z.O. van Philadelphia wer den vernomen toen ze seinden resp. met Lyon en een station in Italië, dat zich. I ib.O. noemde. Tuckerton gaf aan Lyon hel verslag van een voetbalwedstrijd op. Hel is eerst onlangs gelukt draadlooze verbinding tusschen Amerika en Neder land in te stellen, zoodat het voor deze: amateurs een groote voldoening mag gë-' acht worden, dat ook zij bij machte zijn gebleken om hun station in, te richten, dal op plm. 6300 K.M. afstand Ameri- kaansch nieuws kon opvangen. De heer Roes is de marconist van dq Diordtsche Ct., waaraan wij het boven staande ontleenen. „Het Loven" heelt een kampagne op touw gezet tegen het echtpaar Bott, dat te 's Gravenhage onder de firma Morgana een huwelijksbureau dreef en zich daarbij van allerhande praktyken bedjendo om de man nelijke en vrouwelijke trouwlustigen geld af te zetten. De Haagiche politie heelt de vorige week het echtpaar in hechtenis genomen de man werd, als zijnde. Duitsch deserteur, naar Bergen getransporteerd, terwijl zijn vrouw gisteren over de grens geleid is geworden. In bel siousterrain van pand 36 nan de Vrouw Jannestraat te Rotterdam is een hondenslachterij ontdekt. Een par tij hondenvleesch, drie nog in, leven zijnde honden, benjevens een aantal mes Ben en andere slagersgereedschappen zijn in beslag genomen. Tegen den bewoner van het benedenhuis - is proces-verbaal BELLETJES. In aansluiting met het in ons votignummer reeds gemelde betreffende de ongeregeldheden te Amsterdam, zij het volgende medegedeeld: Het is er giéteremniddag en -avond ru moerig tot gegaan. Vele winkels werden door vrouwen en kinderen bestormd, voornamelijk om boter of vet machtig te worden. Er ontstond dan telkens een tooneel van de grootste wanordebinnen hoorde men het gegil van vrouwen en kinderen, die in het gedrang ;varen geraakt, en intusseben duwde de winkelier, bang voor plunderen, zijn aanwezigen winkelvoorraad maar in de hondeiden wild grijpende nanden, welke zich naar hem uitstrekten. e bereden politie en hnzaien was vaak machteloos tegenover do menigte, die in zeer opgewonden toesfand verkeerde. In de Jor- daan werd ten slotte de hulp ingeroepen van een detachement infanterie. Het—schijnt, dat het pnbiiek uittartend tegenover d gewapende macht is opgetreden, en dat er ook met steenon gegooid is. Tos- 8chen 6 uur en kwart voor zevenen heelt toen het detachement eenige 6alvo's afge geven in verschillende richtingen Hot gevolg was, dat er vijf gewonden vielen een vronw, een jongen en een meisje werden door e.-o schotwond aan een been verwond. Een jonge man kieeg een schampschot, en een andere jongen kreeg een schot in den buik. De verwonden werden naar het Bin nengasthuis vervoerd. De toeBtand van eei der jongens is ernstig. Later op don avond keerde do kalmte terug zoodat de gewapende macht niet weer handelend behoefde op te treden. Ook in andere deelen van de stad was het toen vrij rustig. De burgemeester heeft tot do burgerij een manifest gericht, waarin iol kalmte wordt aangespoord. Ook in Den Baag was het gisteren ii menige buurt onrustig. Samenscholingen werden door de politie uiteengejaagdbij bakkers werden een aant»l ruiten ingewor pen. Veie winkeliers hebben hun winkel ramen weer geblindeerd. Opgemerkt werd, dat zich aan de zyde der belhamel» ver schillende militairen bevonden, wier optre- dec de taak van de politie niet vergemak kelijkte. Een enkele hunner werd dan ook gearresteerd Omstreeks 10 unr was de ust bijna ge heel teruggekeerd en bonden verschillende patrouilles weder inrukken STAKENDE MUSICI. In eeïl huishoudelijke vergadering van de gecombineerde besturen van de or gnnisalies in het aniusementbedrijf, Zon dag te Rotterdam gehouden, is besloten bii den gestelden eischte volharden. Deze ia een loonsverhooging van 20 procent van de op 6 Augustus j.l geldende sala rissen van alle musici, welken eisch de vereeuiging van directeuren van publieke vermakelijkheden niet geheel en al wenscht in te willi^aen. BEKENDMAKINGEN. UITGIFTE NIEUWE VETKAARTEN. De Directeur van het Gemeentelijk. Di»r tribufiebureau maakt bekend, dat da uit gifte van nieuwe vel kaarten op z$i bu reau (afd, broodkaarten enz.) zat plaat» hebben op Donderdag 19 September e.k tusschen 6 en 9 uur n.m. aan hoofden vangezinnen-ingezetenen uit d© wijken Q, B, S, T, TT en V, die hun nieuwe vet kaarten nog niet hebben afgehaald. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL'. Middelburg, 18 Sept. 1918. HAVEBMOÜT. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat vanaf Donderdag 19 September tot en met Zaterdag 28 September e.k. verkrijgbaar zal zijnop bon no. 80 (dertig) 1 H.G. (één ons) havermout. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. Middelburg, 18 Sept. 1918. WAABSCHÜWING. De Direcleur van het Gemeentelijk Distri- butie-Bnreau waarschuwt ouders of voog den om geen broodkaarten of bonboekjes aan kinderen mede te geven, daar er voor zoek geraakte kaarten enz. geen nieuwe worden verstrekt De Directeur vooruoenjd H. P. STAAL. Middelburg, lb Sept. 1918. LEDIRKAARTEN. De commfssie voor distributie van repa iatieleder enz. maakt bekend, dat ingezetenen van Middelburg, die nog niet in het bez zijn van een lederkaar zich tot het ver krijgen daarvan kunnen doen inschrijven aan hot bnreau in de Bogardzaal, Bogardstr D 55, op Donderdag 19 September 1918 des morgues van 9—12 uur. Alleen zij kumen in aanmerking voor eene iederkaart, die kunnen aantoonen, dat het gezamenlijk gezinsinkomen (volle verdiensten van inwonende kinderen' das medegerakend) niet hooger is dan f 1400 per jaar. Middelburg. 18 September 1918. De Oommissie voornoemd. a HENNEP EN HENNEPVEZEL. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de Minister van L., N. en H. gelet op de wet van 3 Augustus 191-1 Staatsblad no. 344, gelijk deze laatstelijk werd gewijzigd bij wet van 3 Juni 1918. Staatsblad no. 326; gezien artt. 6 en 8 der DistributiewEt 1916; gezien zijn beschikking van 6 August 1918, afdeeling Crisiszaken, no. 171G3, bureau Landbouw; heeft goedgevonden te bepalen: Artikel 1. 1. Het is verboden onbe- wefltte hennep en hennepvezel, met in begrip van buitenlandsche vezelstoffen dien aard, als Manila, Sisal en hen nepvezel, of wat gewoonlijk onder die namen wordt verstaan, voor zoover niet gesponnen of geweven a. te vervoeren b. af te leveren c. te verwerken. 2. De verbodsbepalingen, in het eer ste lid van dit artikel gesteld, zijn niet van toepassing voor zoover tot het een of ander toestemming is verleend door het Rijkskantoor voor Vlas (na te noe men R. K.'V.). Aan iedere toestemming kunnen, behalve de voorwaarden in art. 3, 2e lid, nader omschreven, bijzondere voorwaarden worden verbonden. Art. 2. 1. Toestemming tot vervoer, aflevering en/of bewerking zal door het R. K. V. slechts worden verleend v partijen, bestemd voor bij het R. K. ingeschreven hemnepbe werkers. 2. Als hennepbewerkers worden door het R. K. -V. allen ingeschreven zij1, die een georganiseerd bedrijf hebben, waarin hennep wordt genopt, gebraakt en Schoon- gezwingeld. Aan iederen ingeschreven hennep- bewerker wordt door het R. K. V. een bewijs van inschrijving uitgereikt. Art. 3. 1. Verzoeken om toestemming tot Vervoer, aflevering en/of bewerking moeten bij bet R. K. V. schriftelijk wor den ingediend, onder vermelding van de grootte der partij, van naam en woon plaat. van den geadresseerde, van plaats van afzending en van het te bezigen mid del van vervoer. 2. Het verzoek zal in geen geval wor den ingewilligd dan onder voorwaarde, dat de aanvrager bijdraagt in de admini stratiekosten, vallende op de verleening van de toestemming; hel bedrag dezer bijdrage wordt be- iald door het R. K. V de bijdrage behoort gelijktijdig met het verzoek om toestemming aan het R. K. V. te wor den ingezonden. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de minister van landbouw», nijverheid en "handel, gelet op artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedge vonden- vast te stellen een maximumprijs voor schoon bewerkte inlandsche hennep vezel van eerste kwaliteit, welke aan het door bet Rijkskantoor voor vlas inge stelde standaardmonster zal moeten vol doen, van f 2.50 per K.G. franco pakhuis Rotterdam of Amsterdam, geleverd in balen van 60 K.G. Voor hennepvezel van mindere kwali teit is 'de prijs naar evenredigheid lager. Voor de beoordeeling van de vezel kan lusschenkiomst worden ingeroepen van de vanwege het R. K. V. te benoe men taxateurs. Du LAGE VAN OM VORM NVMMEB. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Prachtig weder begunstigde de plech tigheid der opening van de Staten-Gene- raal. De Koningin, vergezeld van den Prins, reed te 1 uur van het paleis Noordeinde met een kleinen stoet naar de Riddertaal-Binnenhof. Bij het paleis en de Ridderzaal had. het gebruikelijk militair eerbetoon plaats. Langs den weg dien de stoet volgde, stond weder achter een haag van militairen een rijen dikke menigte, uit welke bij het voorbijrijden van het koninklijk echtpaar luide hoera's opgingen. In de Ridderzaal zag men het gewone schouwspel van allerlei uniformen, di- maten, burgerlijke en militaire auto riteiten. Onderscheidene nieuwe Kamer leden waren aanwezig. Van de socialisten, was alleen de heer van Kol in burger- kleeding tegenwoordig. Na voorlezing der Troonrede djoor de Koningin weerklonk driemaal ,,Leve .de Koningin". Ook op den terugweg naar het paleis werden de Koningin en de Prins luide toegejuicht. Ondanks Je groote drukte op straat bad alles e"u ordelijk en geregeld verloop. KEURING VOOR DEN KRIJGSDIENST; VAN VROEGER AFGEKEURDEN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat de in deze gemeente wonende personen, gebo ren in een der jaren 1896, 1897 en 1898, die hetzij vóór, hetzij nè hun in diensttreding voor,, den dienst ongeschikt zijn verklaard niet uitzondering van hen, die in en door den dienst onge schikt zijn geworden jof die langer dan zes maanden in werkelijken dienst zijn geweest. gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Mid delburg, in het Gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven op 8j 9, 11, 12 en 13 November 1918, en wel voor jaarkl 1916: op Vrijdag 8 Nov. voorm. 9.30 uur no. 125; 1 uur nam. no. 26—45; Zaterdag 9 Nov. voorm. 9.30 no. 46—70. Jaarkl.1917 op Zaterdag 9 Nov. nam. 1 uur no. 1—9. Maandag 11 Nov. voorm. 9.30 no. 1034. nam. 1 uur no. 3554. Jaarkl. 1918 op Dinsdag 12 Nov. nam. uur no. 120. Woensdag 13 Nov. voorm. 9.30 uur no. 21—45. Het welbegrepen eigenbelang' van de liiervoren aangeduide personen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o. a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blij ken nadat zij in werkelijken dienst zijn gesteld en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, daarvan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschappelijke of studiebelaugeu Hij, die bij de te houden keuring ge schikt wordt verklaard of omtrent wien niet naar de gestelde regelen uitspraak kan worden geclaan, komt tot den land storm te behooren. Wenscht een ingeschrevene voor eep anderen keuringsraad of - wel op een anderen tijd en plaats het onderzoek te ondergaan, dan kan de voorzitter van den lfburingsraad, voor welken liij is opgeroepen, hem daartoe op zijn ver zoek toestejnming verleenen. Hij, die binnen bet Rijk zich itf ver- zekerde bewaring bevindt of verpleegd wordt in een rijkswerkinrichting een rijksopvoedingsgesticht of een tucht school, kan het onderzoek ondergaan ter plaatse waar hij zich bevindt. Ook kan ter plaatse, waar hij zich bevindt, bet onderzoek worden onder gaan door hem, die"1 binnen het Rijk verblijft en doet blijken door ziekte of gebreken builen staat te zijn voor den keuringsraad te verschijnen. Beroep. Hij, die door den keuring- raad geschikt is verklaard, kan binnép tien dagen, nadat de uitspraak door den voorzitter van dien raad in het open baar is medegedeeld, een nader onder zoek aanvragen bid den herkeur'nglsraad in de provincie, waar hij in het keurfjngs- register staat ingeschreven. Hij moei zijn aanvrage daartoe tegen ontvangbewijs in leveren bij den "Burgemeester der ge- meente, waar hij in het ke uriugsregi at er slaat ingeschreven. Indeeling. Bij de -keuring' bestaat gelegenheid om op te geven lyj welk korps belanghebbende het liefst zou dienen. Er bestaat echter geen zeker heid, dat aan zijn wensch kan worden vofdaan. Middelburg, 16 September 1918. Do Burgemeester P, DUMON VAK Abonnementen op da „Middetburgsche Courant" kunnen voor Domburg op gegeven worden un den hsor A. PRO- TOOST, Hul ppoatkan foor. HIT KLISSINGEN. Op de algemeene begraafplaats te Vlis singen had hedenmiddag de ter-aarde-bestel ling plaats van höt stoffelijk overschot van wijlen de» heer J. Janszen Jr., sedert de op richting van de Kon. Maatsohappij „de Schelde" als ingenieur aan die maatschappij verbonden. Van het kantoorgebouw der Schelde wap perde de vlag haltstoks, terwijl de kantoren Ijesloten waren. Op het kerkhot waren be- ïalve de direetie ook tal van ambtenaren der maatschappij aanwezig om den over ledene de laatste eer te bewijzen. DE RELLETJES TE AMSTERDAM. In de Jordaan was het hedenmorgen nog niet volkomen rustig. Hier en daar trokken troepjes vrouwen rond. Een paar maal riepen winkeliers politiebescherming in. Er behoefde echter niet krachtdadig opgetreden te worden. In een ander stadsdeel werd vaak de politie te hulp geroepen en waren reeds brooden verkocht zonder bou vóór de politie tus8chenbeide kon komen. EEN REDE VAN CLEMENCEAU. PARIJS 18 Sept. Clémenceau hield heden in het Huis van Afgevaardigden •en rede. Na woorden vau bewondering voor de troepen vau Frankrijk en zijn bondge- nooten besloot CléihenceauWat willen 'ij? Overwinnend strijden tot het unr waarop de vijand zal begrjjpen, dat tus schen misdaad en rockt geen vergelijk mogelijk iz. "Wij zouden onwaardigen zijn, iudien wij uenig volk, groot of kleiu, zouden opofferen aan de begeertsu, die zich achtir de laatste leugens der bar- barsu verschuilen. Ik hoor zeggen, dat de wede niet door een beslissing op het slagveld kau wor den bereiktdat zei Duitschland -niet toen 't in den Europeeschen vrede de ver schrikkingen van zijn oorlog ontketende. Hot hoeft de beslissing op het slagveld ge wild en ons genoodzaakt die te zoeken. Onze dooden verlangen hetlaat het dus zijn, zooals Dnitschland het heeft gewild. Wij streveu slechts naar den vrede en willen dien rechtvaardig en duurzaam, W. L. en J. Brusse's Uitgeversmij. te Rotterdam beleeft pleiziet- van haar, uit gaven van zijn werken. Nu ligt er, weer de 4e druk (5e, 6e en 7e dui zendtal) van „Uit Stille en Strijd" voor, ons, de bundel met zijn diepgevoelde „De Stilte", met „De Sprakelopze Rust", met dat prachtige strijdvers: „De Daad" ook met zijn Vondeliaansch, gees- stige „Cupidootje", zijn grappige ^,De Vogeltjes". Die zoo verschillende ver zen zijn wel eens wat bont dooreenger mengd, maar toch, wat een meester stukjes zijn ze Ieder in zijn genre; hoe gaat er van deze verzen een frissche stroom nieuw-leven uit; pok bij 't her lezen. I b Nieuw-Grieksche Novelles. Mevrouw J. A. Lambert-vau der Kolf en Wi. L. en J. Brusse's Uitgevers- piij. hebben een goed werk gedaan met ons in keunis te brengen met eenige voortbrengselen der Nieuw-Grieksche lit teratuur. Het is een eigenaardig' genoe gen te lezen in .deze novellen én schet sen, die stammen van den bodem, waaruit ten slotte toch onze geheel© West-Europeesche cultuur is voortge sproten, die ons terugwezen, naar dén. Griekschen bloeitijd en die toch zoo'n onmiskenbaar modern karakter dragen. Niettemin leeft er nog in de oude hel- denvereering, die den Grieken de eeuwen door zoo sterk was. Hoe goed komt dat uit in IC. Palama's „De dood van den Pallikaar", bet verhaal van den jongen man, die liever sterven wil dan als een verminkte door het leven te gaan. Meer het oude goden- en hel-. dengelopf vindt men terug 'in Karka- vilas, „Verhalen van d© Zee", die het meest van dit moderne werk de herin nering aan het oude levenöig houden. Het hoogst echter in onze waarde©- ring van deze drie bundels staat de laatste, waarin een greep is gedaan uit A. Eftaliotis' „Verhalen van de Griek- sche eilanden", verhalen met een sterk eigen karakter, gevoelig en doorspekt met een teederen humor, "die na elk kort verhaal even na doet mijmeren. Er spreekt in deze verhalen een ruinift- est, dit is meer „wereldliteratuur" dan de andere verhalen, al komt ook hierin, zoo goed als in deze een ster ke gehechtheid aan den eigen Griek schen bodem en aan het daar levend© ,volk tot uiting. Dit is klein, maar sterk werk. De vertaling van J. A. Lamberl-van der Kolf geeft uitstekend Nederlandsch en kan daarmee menigtw moderne vertaling ten voorbeeld strek- BURGERLIJKE STAND. Middelburg,, Van 7—18 Sept. Gehuwd: G. W. van Galen, 28 j. en N. de Steur, 20 j. G. Ver hulst, 24 j. en J. F.'de Wolf 22 j. Bevallen Z. MusBe geb. Veldkamp d. P, 8chroevera geb. van Belzen d. Overleden C. J. Stroosnijder, man vaD J. C. r/d Houte 32 j. A. Willekes d. 2 W. Bevjnierie vr. van W. Poppe 63 j. Boes., Van 1417 Sept. Bevallen: A. Meijler geb. Goudswaard, d.; G. Verstrenge geb. Van Belzen, d_ KUNST EN WETENSCBArPEN. ONDERWIJS. - Met hare volksliederen zal Géer- truida van Vladeracken in daarbij pas send oosluum in het begin van het ko mende seizoen een tournóe maken door ons land. Den 25en October bezoekt zij" Middelburg. - Met een enkel woord brengen we in 'herinnering dat de, reeds door jaren lang achtereen herhaalde kunstreizen wei- tekende zangeros Tilly Koenen, dit jaar wederom mei den organist Louis Robert een kerkcoücert zal geven in de Nieuwe Kerk alhier en wel Woensdag 25 Sept. a.s des namiddags. i Te G o e s zullen zij een concert geven Vrijdagmiddag 27 Sept. C. S. Adama van Scheltema Uit Stilte en Strijd. Wordt een onzer dichters van het levende geslacht wer zoo hartelijk ge waardeerd ftls Adama van Scheltema.? ,,Zielkiunde en Opvoedkunde." Van de beschouwing over „Zielkunde a Opvoedkunde", die prof. Bavinck Vrijdug hield in de vergadering van on" derwijzers en onderwijzeressen alhier, ontvingen, wij nog het volgende verslag; De spreker wees er op, dat paedago- •gische vraagstukken in dezen tijd sterk op den voorgrond treden. In ons land staat dit voor een deel in verband met de herziening van art. 192 der Grond wet, in andere landen stelt de oorlog en zijn gevolgen verJifes van volks kracht, verwildering voor allerlei pro- N blcmen en al bleef ons land nog de vrede bewaard, die problemen raken ook ons. Maar o,ok buiten den oorlog zijn er oorzaken, dat genoemde vraagstukken. zich naar voren dringenalgemeen klaagt f men over de resultaten van 'l onderwijs, 'gevolg der te hoog gespannen verwach ting. vooral van een intellectualistische schoolopvoedingen dan is daar de soci ale omkeer 'der laatste decenniën. Zulke omwentelingen, 't zij dan op korten ter mijn, 't zij gedurende langer periode Vol trokken, brengen altoos paedagogische vraagstukken naai' voren, met de cultuur werd de school geboren, eerst de stan denschool, dan door Christendom en Re formatie de eerste kiem der algemeene volksschool, die echter eerst in de 18d© eeuw, onder den invloed van Aufkla- rung en Revolutie, begon op te wassen; thans gaat 't worden de volksschool tot voor de laagste lagen der maatschappij. Wat de historie leert, komt overeen met wat 't wezen der opvoeding deed ver wachten. Zij is 't woord zegt 't reeds 't voeren tot hooger peil door toe diening van voedsel. En zulk een voeren tot hooger peil is opk 't doel der social© omwentelingen. Hoe de 9,pvoeding geschieden zal wordt bepaald door doel, uitgangspunt en weg (methode), doch alle drie worden be- heerscht door de Nvereld- en levensbe schouwing der opvoeders. Hieruit volgt een eindelooze verscheidenheid van op voedingsstelsels. Geen wonder, dat men naar eenheid, naar een gemeenschappelijke basis is gaan zoeken. Die basis moest de ziel kunde zijn de zielkunde, boe fend naar de ideeën van Gomte ('t positivis- mel en James ('t pragmatisme). Vanouds is de zielkunde in haar hooge waarde erkend. Reeds Aristoteles deed zulks. Hij bouwde haar op een deels me- taphysischeh, deels empirischen grond slag. Zoo deden ook de psychologen van later eeuw, tot men in de achttiend© eeuw dezen deugdelijketi grondslag ver liet. door te gaan &«heiden wat niet ge scheiden kon worden zonder groote scha de voof wetenschap en praktijk. Men kwam tot een rationalistische en daar" naast epn empirische psychologie. Kant redeneerde de eerste omver en zoo bleef sjleen de empirische zielkunde over, een

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 2