Bnitenlail De Oorlei. JifEBTIHTIEK. IDeventer. Zeeuwsche Bank. iÜLLËTÏm mam LF.6EB EK VLOOT. De officier-machinist 2e klasse C. van Lo.ijdon en de officieren-machinist 3e kl. T«. A. Sizoo en N. A. Gons zijn: gepJhai'st a. b. "Hr. Ms. „Heemskerck Off.-mach. 3e kl. J. B. Bcrck en J B?, Gulterawijk en de loff.-mach. 2e kl. G. A. Frebert n. b. Hr. Ms. „Noordbrabant". spobc. A thle tie k propaganda. Zooals reeds eerder gemeld is, vinden hier Zaterdag 28 September, des middags om half twee op het Molenwater na tionale propaganda atletiekwedstrijden plaats uitgaande van de Middelburgsche Sport en Afhletiekvereeniging. Het programma vermeldt Turnen en| Schermen van bij de Miudelburgscbe Sport- en Atliletiekvereeniging aangeslo ten vereenigingenestafetteloop (viertal len, ronde baan 4 x 100 Mj)driekamfl a. 400 M. hardloopen, vèrspringen, dis cuswerpen, b. 100 M. hardloopen, hoog springen, speerwerpen; polsstok hong- springen, hordenloop. Ten slotte zullen nog een kas tie- en knrfkaldemonslratie en een voetbalwed strijd gegeven worden. De wedstrijden worden gehouden on der de reglementen der Ned. Alhletiek Unie. Ze zijn O|0k opengesteld vofor niet'-, leden der N. fy.. U. Vo et bal. Gisteren kwam Middelburg voor het eerst weer binnen de lcalklijnjen en de volgende week moet het reeds zijij eersten competitiewedstrijd spelen. Gezien het resultaat, dat gisteren tegen den jong- sten eerste-klasser N.O.A.D. behaald werd in de derde ronde voor den Philipsbeker, ziet het er voor onze stadgenoiote nieï fnaai uit. Met 1—3 verloor zij, wat be. hlalve adn den onvoldoenden doelman vooral te wijten is aan de voorhoede, die slecht samenspeelt en waarin nie mand over een behoorlijk schot beschikt. De oud aanvoerder wordt daar zeer ge mist Zijn opvolger op de rechtsbinnen, plaats deugt niet voor zijn taak. De lin« kervleugel is beter en ook midden- en hchterlinie zullen wel voldoen, alls zij wat» ingespeeld zijn. Zonder schutters in ide voorhoede zal Middelburg echter geen goede resultaten bereiken. "Het eenige doelpunt dat gemaakt werd, is door den mid.voor op de van hem bekende wijze ingelnopen. Deze speler bedierf dengoe- dén indruk, dien zijn spel steeds wekt,, weer door een ongemotiveerd roepen en> Schreeuwen tegen zijn medespelers. Laat hij dat toch aan den aanvoerder over laten. Willem II is er niet in geslaagd den zilveren bal voor de derde achtereenvol gende maal te winnen en het kleinood' dus voorgoed in bezit te krijgen. In den halven eindstrijd lieten de Tilburgers zich door H. B. S. met 2—1 slaan H. B. S. won ook den eindstrijd tegen V. O. C dat bij loting na een onbeslisten wedstrijd te gen' Sparta (0—0) de laatste ronde be reikte. d. w. z. H. Bi S. Pootte zicht overwinnaar fcen de stand na verlenging .1—1 was gebleven. Een vredespoging van Oosten rijk. Oostenrijk, uitlokker van den oorlog en in de eerste oorlogsjaren al met oorlogsmoeheid geslagen, zoo dat het in December 1916 reeds vredespogin gen aanwendde, sindsdien,xdoor Duitsch- land geschraagd en gestut, slechts nog wankel op de been gehouden, ver scheurd door inwendige ""twisten, Oosten rijk heeft misschien meer dan eenig jander Land behoefte aan den vrede. Daartoe doet het thans opnieuw een ernstige poging. In 1916 was de bo dem voor een minnelijke schikking niel voldoende voorbereid. De natuurlijke overgang van de wildste ophitsing tót •den oorlog tpt verzoeningsgezindheid! ontbrak. Sipds echter het vredesdenkbeeld op geworpen was iieeft het de menschen niet meer verlaten en ondanks de schrille tegenstellingen, die er tusschen de beide groepen van oorlogvoerenden nog bestaan, heeft het naar Oosten- rijk's meening een almosfer gevormd. Üie de bespreking van het vredesvraagt stuk niet meer buitensluit. „Zonder overdreven optimisme kan wel uit alle uitingen der verantwoorde lijke staatslieden op zijn minst zoo veel worden vastgesteld, dat de wil, om tot een vergelijk te komen en dep oorlog niet uitsluitend door wapenge weld te laten beslissen, ook bijde ge allieerde staten op eenige, stellig' nie| gering te schatten uitzonderingen van Iverblinde oorlogsaanbitsers na, gaande weg toch begint door te dringen," 7,De O.-H. regeering! is er zich van bewust, dat na de diepgaande schokken, die in het leven der volken door de vernielende uitwerking vim den wereld oorlog zijn veroorzaakt, de aan het wan kelen gebrachte wereldorde niet met één slag weer kan worden hersteld. Moeilijk en lang is de weg, die naar het herstel der vreedzame betrekkingen tusschen de door liaat en verbittering gescheiden volken voert, doch hel ïs onze plicht dezen weg, dien der on derhandelingen, te betreden en in'dien er ook heden nog zulke verantwoor delijke factoren aanwezig zijn, die den tegenstander militair willen onderwer pen en hem den wil der overwinning willen opleggen, zoo kan er toch geen twijfel bestaan dat dit doel, gesteld dat het hoegenaamd bereikbaar is, een lung- durigen strijd tot voorwaarde heeft, welke voor alle staten en volken van Europa noodlottige gevolgen zou heb ben. Zulk een politiek zou echter ook door een lateren vrecfQ door overwin ning niet meer kunnen, worden goed gemaakt.. Slechts een vrede, die de heden nog van elkaar afwijkende opvat tingen der tegenstanders op een recht vaardige wijze met elkaar fn oVfercen- stemming zou kunnen brengen, zou den door alle volken vurig gewenschLcn vrede brengen." Daarom heeft Oostenrijk opnieuw een aanbod gedaan om' te komen tot recht- streeksche onderhandelingen tusschen de vijanden, van vertrouwelijk, niet bin dend karakter in een plaats in het on-, zijdige buitenland. De regeering meent, dat deze stap, bij den hmdigen toestand kans van slagen zou kunnen bieden. In de nota zelf wordt ook nog eens er op gewezen hoe de oorlogsdoeleinden der beide partijen elkaar beginnen te naderen, doordat er van de oorspronke lijke eischen met name ten opzichte van de verbrokkeling van Oostenrijk en Tur kije en de grondwetsherziening in Diuitschland wordt afgeweken, terwijl men van de zijde der middenrijken duidelijk verklaard heeft slechts een verdedigings oorlog te voeren. Meer echter dan. in deze eischen komt de toenadering bot uiting in hetgeen de partijen verlangen ten opzichte van den toestand na het eindigen van den oorlog. Wilson's richt snoeren zijn door de anderen aanvaard. Over den naderen uitleg zou men het echter nog eens moeten worden. Langs den totnutoo gevolgden weg komt men er niet, dat is wel gebleken; daarom wenscht de Ooslenrijksche re geering directe besprekingen, waarbij eerst de algemeene voorwaarden voor den wereldvrede zullen dienen te wor den vastgesteld om daarna de afzonder" lijke twistpunten te regelen. De nota meent, dat tijdens deze onderhandelin gen de oorloigsverrichtingen niet behoeven onderbroken te worden, althans niet zoolang er geen vaststaand resultaat is behaald. Deze laatste meedeeling is niet pverbo- dig Nu, nu het zoo goed gaat voor de entente een wapenstilstand van haar te verkrijgen om vredesbesprekingen hou den zou zeker niet gelukken. Die lcwade kans moest dus eerst verwijderd worden. Of er dan echter veel hoop is, dat dje geallieerden tot onderhandelen bereid zijn? Dat is een vraag, waarop wij niet dadelijk antwoord durven te geven. De woordelijke tekst van de "Oostenrijksehe nota ligt nog niet voor ons. Wat er ons uit geseind werd, lijkt ons niet erg be moedigend. Het voorstel toch verschilt niet wezenlijk van "dat van December 1916, dat ook zei: laat ons onderhande len, maar geen concrete voorstellen be vatte. Dat was toen het groote bezwaar (of het voorwendsel, zoo men wil) voor de entente en er is geen reden om aan te nemen, dat -dit niet nog steeds een bezwaar zou zijn...Gezien den huidigen militairen en polilieken toestand, die dé- entente plotseling liet vooruitzicht opeen overwinning of althans aanmerkelijke po sitieverbetering in de naaste toekomst heeft geboden, lijkt het ons waarschijn lijk, dat men aan die zijde maar al te graag het voorstel zal willen afwimpelen. Dat zal echter met groote behoedzaam heid moeten geschieden om niet bij de eigen bevolkingen ontevredenheid te verwekken, want al leeft men in de ententelanden weer op en aj is men ei vol' vertrouwen in den einduitslag, men snakt er ook naai- den vrede. Een botte weigering zou dan. ook ontaklisch zijn. Dat moet Oostenrijk' ook overwogen heb ben en misschien heeft het hoop, dat de afwijking op zichzelf tot verdere ge dachtewisseling aanleiding zal geven, en bewaart bet daarvoor nog eenige troeven. Vreemd doet het aan, dat dit voorstel alleen van Oostenrijk uitgaat. In 1916 had Oostenrijk ook den stoot tot het ■vredesaanbod gegeven, maar toen was bet Duitschland, dat er naar buiten kennis van gaf. Nu is er slechts sprake van een Öostenrijksch voorstel, dat ook tot Óostcnrijk's bondgenooten gericht is. Het gaat dus niet uit van de groep der inid- denrijken, al kan men er staat op ma ken, dat men in Duitschland van den stap op de hoogte is, wat uit de uit latingen van leidende Duitsche personen, die in den laatsten lijd gesproken heb ben gemakkelijk valt af te leiden, Waarom deden de mogendheden dan niet gezamenlijk hun voorstel'? Ver wacht Duitschland er geen heil van? Meent men dat Oostenrijk alleen eerder gehoor zal vinden bij den vijand dan met Duitschland samen? Het zijn vragen, die onwillekeurig rijzen, maar die zonder na dere gegevens al evenmin te beantwoor den zijn als de vraag hoe de entente zal reageeren. Wachten wy! 'dus nadere gegevens nf. De Toestand. Het Oostenrijksehe vredesaanbod doet de gedachten van de oorlogslerreinen, af Üwalen en wekt weer de bede, die oor logvoerende en onzijdige n.u reeds zotgü lang slaaktdat toch het einde kome. De eene partij is edited thans militair zod •in liet voordeel boven de andere, dat het zeer de Vraag is of zij op het voorstel in zal gaan, en wel zeker kan' gezegd worden, dat zij niet zal ingaan! op het voorstel in zijn tegenwoordigen, vorm. Waar voorts tijdens de onderhandelingen, als het or op den langen duur na vee? „pourparlers" nog eens van komen mocht, de krijgsverrichtingen zullen kun nen worden voortgezet, zijn wij wei ver plicht onze aandacht ook nog op de oor-. Logstooneelen gericht te houden. Voor heden is het oorlogsnieuws ech ter niet van bijzonderen omvang. Het belangrijkste is wel dat de Amerikanen hun actie niet geëindigd blijken te hebben en .weer vorderingen maakten, die hen 2 h 3 mijl dfchfer bij Metz brachten! Niet alleen kan Metz nu met verdragend geschut bestookt worden, maar de kanon nen der stad zelf kunnen nu ook een woordje mee gaan spreken. Inderdaad is daarmee, zooals Reuter opmerkt, een nieuwe faze van den strijd Ingeluid. De Franschen maakten vrij belangrijke vorderingen tusschen Oise en Aisne, waar Jnj zij meer dan 2500 gevangenen maakten. Er is al meer melding gemaakt van de geruchten over persoonswisselingen in Duitsche overheidskringen, in verband met een zekere ontevredenheid dei* meerderheidspartijen over de leiding des rijks. Op het oogenblik vergadert de com missie uit de meerderheidspartijen en be spreekt den toestand en de verder te volgen gedragslijnen. Zij legde de verkla ring af, dat de meerderheidspartijen „overtuigd zijn, dat het de taak van den Rijksdag is om beslissenden invloed op de rijkspolitiek uit te oefenen. De Rijksdag acht het zijn plicht politiek te voeren en een overeenkomstige male van eranlwoordclijkheid op zich te nemen. In boever dit besluit in veranderingen van personeel tot uiting zal komen, is oorloopig buiten kwestie", m. a. w. zij ;prak zich duidelijker dan tot dusver uit oor een zuiver parlementair stelsel ïn, Duitschland, een verklaring, die vooral ook in verband met de geruchten over diepgaande ontevredenheid in, dat land, van groote beteekenis moet worden ge acht. B Economise li e Overeenkomst. Te Kief is de economische overeen komst voor het jaar 1918—1919 tusschen de Oekrajine, Duitschland en Oostenrijk- Hongarijë Dinsdag onderteekend. Volgen» dit verdrag zal de Oekrajind aan de middelrijken bepaalde hoeveel, heden graan en voe, suiker en andere voedingsmiddelen, alsraedje grondstoffen leveren, of wel den uitvoer daarvan toe staan. De betaling van de gewichtigste Oekra- jiensche levensmiddelen, in het bijzonder de betaling van graan en suiker, ge;-, schiedt op den grondslag van de prijzen in de Oekrajine, De centrale mogend(- heden zullen aan dé Oekrajine een zeker aantal kolen en voortbrengselen van mis nerale olicn leveren.. Voorts zijn er, in, hel belang van het verkeer tusschen de Tniddclnuogandhed'en en de Oekrajine over eenkomsten getroffen over kwesties van uitvoer, doorvoer, spoorwegtarieven en in- en uitgaande rechten: zooveel onaangename uren heeft bezorgd. Het stond in liet Corbiebosch bij Beau- mont-Cugny. De stelling bestond uit den vloer voor bet kanon en die voor het namaakevenbeeld. Het pseudo-kanon was bewerkt met de middelfen ter onzicht- baar-making. Het echte kanon is weg1* gehaald. Het socialistische lid van den Duitsche Rijksdag Meerfeld heeft, naar aanleiding van het feit, dat in den laat sten tijd te Keulen in drukke straten herhaaldelijk op vluchtende deserteurs geschoten is, ofschoon een verbod, om in die gevallen te schieten, was toege zegd, den rijkskanselier gevraagd, of hij bereid is, te zorgen, dat deze be dreiging van burgers eens voor goed ophoudt. Meerfeld haalt de gevallen aan, waar in op 23 Augustus op een plek, waar tal van kinderen speelden, een ge boeid vluchtend soldaat door zijn bege leider werd doodgeschoten, daags daar op, toen een eveneens vluchtend sol daat een kogel werd nagëzonden en op 4 September, toen zoo'n voorval bij het uitgaan van fabrieken zich her haalde. Uit de kazerne te Graudenz, die als gevangenkamp voor Engelsche of ficieren is ingericht, zijn 16 officeren uitgebroken. Drie hunner zijn weer gé val, naar de anderen wordt nog gezocht. Italië heeft, om Oostenrijk een hak te zetten en niet zeer ten ge rieve van de bondgenooten meegedeeld, dat het de Zuid-Slavische beweging in overeenstemming acht met de beginse len waarvoor de entente strijdt en der halve deze erkent en de vorming van een Zuid-Slavisch legioen als voorlooJ aer van een Zuid-Slavisch leger goed-i :eurt. Het heet dat de Zuid-Slaven den ko ning van Servië trouw zullen zweren. Blijkens berichten uit Moskou zijn alle in Amerikaansche en Engelsche ha vens, liggende Russische schepen in beslag Ook in de Oost-Aziatische wateren worden Russische schepen door de en tente in beslag genomen. De Amerikaansche socialist Debbs. die herhaaldelijk candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten was, is tol 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij do wet tegen de verspieding heeft overschreden. Naar men zegt, heeft Debbs in een reaé lot nationale ontrouw aangemaand en de werving probeeren te dwarsboomen. Hangende het hooger beroep is Debbs tegen borgtocht vrijgelaten. De binnenlandsche politieke toestand in Duitschland. De „Frankfurter Zeitung" zegt, dat de geruchten, volgens welke Scbeidemann en Erzberger als vertegenwoordigers van hun partijen in de regeering zouden komei^ slechts in een eenigszins plompen vorm gedachten en besprekingen ooyiprimecren, die hier eerst sedert van daag of gisteren, maar op grond van de ontwikkeling der zaken in de laatste weken politici eq parlementariërs bij ons bezig hielden. De meerderheid van den Rijksdjag zal bij eerste gelegenheid van de regeeringl eischen, dat deze eerlijk en openlijk de politiek van een vrede door overeenstem ming zal voorstaan. Voorts zal zich de meerderheid van den Rijksdag de zekerheid verschaf fen, in hoever de regeering de binnen- landsche hervormingen wil doorzetten. Blijkt ide regeering daarvoor te zwak, dan •moet er een wisseling van personen plaats vinden én deze zal ook niet uitblijv Het spreekt" van zelf, dat daarbij ook aan een vertegenwoordiger van de so» cia al-democratie wordt gedacht. In een hoofdartikel zegt de Frank- furter nog, dal de eerste tien maanden van de regeering van Hertling Duitsch land in politiek opzicht eerder achterr uit dap vooruit hebben gebracht. Van die zoogenaamde overbrugging van de tegenstellingen, waar de officieuze organen op aandringen^ is niets andera te verwachten dan zwakte, onduidelijk beid en ontevredenheid. Zoo is het kies recht/ontwerp alleen daardoor in de modv der blijven sleken, omdat men heeft ge schuwd de tegenstellingen, die toch we zenlijk bestonden, tc erkennen;. Ook de leiders van de Rijksdhgmeer- derheid mogen zich wel eens voor ge zegd houden, dal duidelijkheid en kracht in handelingen door den tijd worden geëischt. Zij zijn zelf voor een groot deel de schuld van de politieke ontgoocheling, die zich thans meer, dian velen gelooven, van het volk meester heeft gemaakt. Al dus de Frankfurter. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De „Temps" vertelt, dat de plaats ontdekt is, waar hel groot© kanon heeff dat de Parijzenaars dit voorjaar BEKNOPTE MEDEDEEL1NGEN. De „Daily Mail"'verneemt uit New- York. Edward Gardner is deze week in één dag van Chicago naar New-York ge vlogen, met slechts drie tusschentijdsche landingen. Hij vertrok 's ochtends om 6.45 in een zwiependen regen uit Chi cago en landde om 8.15 's avonds in liet Belmont-park te New-York. Hij had over de 800 mijl zes uur 40 minuten gevlogen, en 250 gallons benzine en 7 gallons olie verbruikt. Hij is erg in zijh schik over de hoedanigheden van den Liberty-motor, die op deze vlucht; trouwens overtuigend zijn gebleken. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 16 Rept. 106 yette run deren, 2 vette kalveren, 184 schapen. VlasDe aanvoer vun vlas en de ver koop was zeer gering. Alleen waren aange- voeid 1120 sfo Gron., die eerst tegen het. eiDde du- markt verkocht werden voor 1 8 f 9 50. THERMOMETER EN VERWACHTING 16 September. Thermometer alhieï 8 u. vm. 60 gr., 12 u. 69 gr., 3 u. 72 gr. Telegrafisch© mededeelingen van hol Meteorologisch instituut te De Bilt vol gens de waarnemingen van heden ochtend. Hoogste barometerstand nabij 765 in Oost -Duit schland. Laagste barometerstand 753.5 te Hapa- randa. Verwachting fcot den avond van 17 Sept.matige, later wellicht toenemen de Zuidelijke bot Zuid-Westelijke wind, toenemende bewolking, later wellicht regen of onweer, aanvankelijk nog vrij warm. HOOG WATER. Vliasingen, Maandag. 16 8ept. v.m. 10.26 insdag - 17 11.41 Woensdag 18 n.m. 12.84 Donderdag 19 1.14 Vrijdag 20 1.52 Zaterdag - 21 2 29 Zondag 22 Domburg. 3.10 Maandag 16 Sept. v.m. 10.85 Dinsdag 17 11.50 Woensdag 18 n m. 12.48 Donderdag 19 1.23 Vrijdag 20 2.01 Zaterdag Zondag 21 2 88 .22 8.19 In plaats van kaarten. Ondertrouwd FEANQ0U3 M. MES LOUISE G. M. LOKVEN Middelburg, Gortstraat I VeDlo, i 15 September 1918. Stcanstraat, Huwelijksvoltrekking 1 October. Do Heer «n Mevrouw TICHEL MANPLUYGERS geven kennis van do geboorte eentr Dochter. Middelburg, 14 Sept. De Heer en Mevrouw VAN HAL BBIJNDER8 80HILT, geven kennis van het overlijden van den Hoer J. W. GÖTZCE to Veere, in den ouderdom van 57 jaar. Middelburg, 16 Sopt. 1918. In piaati van ka&iten. Heden overleed in den ouder dom vaa 67 jaar, mijn geliefde Echtgenoot en onze Vader, Be huwd- en Grootvader, JACOB JANSZEN Jr., Ingenieur Kon. Mij. do Schelde, Ridder i/d orde Oraoja-Nassau. Uit aller naam H. JANSZENMsiibb. Vlisiingen, Badhniietr. 55. Geen bloemen. Bezoeken kunnen niet afge- waobt worden. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 18 Sept. n.m. 1 uür. Algemeene en eenige kennis geving. Allen die iets te vorderen hebben vanver8ehuldigd zijn aanot onder zich bobben beboerende totde na latenschap van Mejuffrouw E. J. BRIEVE, gewoond hebbende en over leden te Middelbnrg den 6 Septem ber 1918, worden verzocht daarvan opgave, betaling ot afgifte te doen ton kantore van den Notaris J. W. VERHULST te Middelburg, vóór den 28 September 1918. Mevr. Weduwe STEENDAM, Gort- str. 10 vraagt, wegens vertrek, allen die iets van haar te vorderen hebben, hunne rekening vóór 25 Sept. in te Molenwater 42. Geeft- 5 pCt. en 6 pCt. Pand brieven tuf tegen beurskoers. Te Middelburg verkrijgbaar by de ZeouwBche Mïddenstands-Credietbank Londensche Kade 54 Middelburg. De Notaris J. W. VERHULST zal op Donderdag 19 Sep tember 1918,des namiddags ten twee nnr, op de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoe ging", op de Groote Markt, te Bliddelburg, publiek presen teeren ta verkoopeu 2 hectaren, 20 aren, 46 centiaren iltuj aan den Noordweg, bij de Geer- heul en bij den Hondegemsweg, in de gemeente Serooskerke. Zulks in vier perceelen en sa menvoegingen. Nader omschreven in gpdrnkte biljetten, we)ke met Verdere in lichtingen, gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden No taris, alwaar de kadastrale kaart ter inzage ligt Bij Abonnement. 2 Cent per stuk aan hui» in do ■tad; 2l/t (kat pat rtak per poet jmorgd,

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 3