DO II II 17! II ^lo 210. Vrijdag 6 September Mi. lift' JaarDHf. Aboon. prlje per kwrWOteW* Bettors ea bij do agootto id en Goes 11.55; per ptmf f 1-75. Advertentién 20 cent per regtf, BM abonnemenl vefii Familieberichten en daakbotoigtqgm v*n 1—7 repels f 1,5a Bovenstaande tdrertcolirprltapi woman met 20 toxx&g varhcvgd. SlSIEMIiilS. IJET REMISSIONAIRE KABINET. Gisteren zijn de aftredende ministers gezamenlijk noior de Koningin in af scheidsaudiëntie (ontvangen. i N. R. Ct. BOND VAN NED. SCHILDERS PATROONS. /Te Nijmegen is gisteren gehouden de algemeene jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche Schil derspa- troons. Ruim 300 leden, 'van 81 afdee- iingen, zijn tegenwoordig, die in de ope ningsvergadering werden welkom ge- heeten door den voorzitter den heer W. van As uit Sommelsdijk. Het ledental slaat thans op 2118. Herinnerd werd aan de groote moei lijkheden ondervonden in 1917, vooral wat betreft de zoo onmisbare lijnolie. De poging om een materiaal te verkrij gen, dat de lijnolie kon vervangen, is mislukt, doordat de N. O. dl de daar voor benoodigde grondstoffen niet kon krijgen. Een collectief arbeidscontract zal met machtiging der vergadering worden ont worpen. In verband hiermede zal met. andere patroonsvereenigingpn en gezel- lenorganisaties worden overlegd. Tot leden van het hoofdbestuur \ver den gekozen de heeren E. J. Pruins, Kampen, H. A, de Koning, Hengeloo en H. A. Pieterse, Middelburg. urr de was. Het nieuwe Ministerie. Het R. K. Dagblad van Noord-Brabant vraagt: Wat is dat? De beer Trip, genoemd als aanstaande minister van Financiën, zou zich hebben teruggetrokken, omdat bij jam de eiscben der departementen van Oorlog en Marine niet kan voldoen? De heer Trip zou zich hebben terugge trokken en. niet de candidaat voor de mili taire departementen? Zoo vertelt bet de Haagsche redacteur van het „Hbld.". Maar die zal wel niet goed ingelicht zijn, liepen we. Een Rechtsch Ministerie dat, wij zou den haast schrijven per sé de "Onderwijs wetten moet invoeren admillioen; de wetten Talma ad millioen; de te-korten der vorige Regeering heeft te dekken ad miltioen; en dat bovendien voor leger en vloot zou willen koopen, wat eenvoudig niet tneer te betalen zou zijö, zulk een mi nisterie zou hoogstwaarschijnlijk bestrij ding uitlokken, waar het steun mag ver wachten. Het bericht van het „Hbld." is niet te gelooven. Het „Volle" schrijft Derhalve zou bet in staat ran vorming zich bevindende kabinet gezwicht zijn, ea zelfs al een nog ongeboren minister van DE GOUDEN SLEUTEL, emkw «tel Efe&fOaeh «toot G. HQBBR&8S. 65). De twee mannen keken elkaar strak aan en mr. Brent sprak, langzaam: „De brieven zullen misschien eenig licht wer pen op hetgeen me moeilijk te begrijpen schijnt. Ik zou willen voorstellen" hij aarzelde een weinig verlegen, maar ging toen snel voort: „ik zou willen voorstel len dat dr. Harding, als juffrouw Do naldson's voogd, met mij mee naar de bibliotheek ging, terwijl ik 'deze brieven inkijk en zie lof ze ons helpen kunnen lom de waarheid op te sporen v Mij dunkt dat dit de beste manier zou zijfa in derdaad de eenige manier," voegde bij1 er haastig bij, ziende dat Hilary op het punt was te spreken, „Mr. Brent heeft volkomen, gelijk," zei Harding, ook eenigszins gejaagd, want hij begreep wat de notaris betwijfelde en vreesde, en verlangde de kamer uit te zijn en naar de bibliotheek vertrokken, voordat een van de twee vrouwen in staat was vragen te doen. „Wij' zullen de papieren in het brievenki&tje nazien, zoo- als mijnheer Brent aanraadt. Hij heeft daarin volkomen gelijk." financiën opgeofferd hebben aan de financiëele eischen van een. departement, dat njog niet eens eau minister heeff. Al leen al voor den grooten mond van een of anderen hoofd-ambtenaar of generaal zou de kabinetsformeerder dus bezwe ken zijn. Dit opent geen bijzonder vroolijk per- spektief voor wat ervan het kabinet-Ruys te verwachten is. NEDERLAND EN DE OORLGfi Verblijfsbepalingen. De commandant der stelling van tfè" monden der Maas en der Schelde heeft wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel hel verblijf in zijn gezaglsgebied ontzegd aan de Belgen E. Steenbeke, ge boren 29 Augustus 1873 te Selzaetc, A van Hecke, geboren 29 Augustus 1878 te Eertveide, A. D'hooge, geboren 7 Mei 1891 te Eertveide, allen wonende te Sas van Gent, en den Nederlander "W. C. L Reijniers, géborén 8 Juni 1887 te Hulst wonende aldaar. Protesten. Officieel. Het ministerie van B.uiten- Landsche Zaken deelt mede: Op 7 Augustus 1.1. is de botter „Krom menie I'terwijl hij zich in de z.g.n. vrije vaargeul bevond, door een Duitsche duikboot beschoten. Er vielen achtereen volgens twee schoten, terwijl de beman ning zich onder dek bevond. Toen de bemanning aan dek was gekomen, be sloot men, een duikboot gewaar worden" de, in overijling "het vischtuig in den steek te laten en. te vluchten. De duik boot gaf daarop aan de „Krommenie T' de volle laag; een der mannen werd ge troffen en overleed spoedig. De „Krom menie I" draaide terstond bij; de duik boot kwam langsijz en gaf, nadat men had te kennen gegeven naar Nederland te willen terugkeeren, toestemming de reis te vervolgen. Aan Harer Majesteits gezant te Berlijn is opgedragen bij de Duitsche regeering tegen het moedoogenlooze optreden van. de duikboot een ernstig protest in te die nen en schadevergoeding te vragen, In het bijzonder ten behoeve van de nagelar ten betrekkingen van den overleden vis- scher. Uit het proces-verblaal van het gebeur de bleek dat de duikboot zich op betrek kelijk geringen afstand van de „Kromme nie I" bevond, dat dit laatste schip voor zijn net lag en zijn bewegingsvrijheid miste. Het optreden ran de duikboot, die aan de „Krommenie I" op eens de volle laag gaf inplaats van te seinen, te roepen of te praaien, was onder de gegeven om standigheden door niets gerechtvaardigd. Officieel. Het ministerie van Buiten- landscbe Zaken deelt het volgende mede: Aan Hr. Ms. gezant te Berlijn is opge dragen bij de Duitsche regeering in aan sluiting op de protesten die de Neder landsche regeering van den beginne af heeft doen hooren tegen de ipmietiging van schepen op grond hunner aanwezig heid in het z.g. „Sperrgebiet" een ern stig vertoog in te dienen tegen het ju den grond boren van 7 Nederlandsche visschersvaartuigen door een Duitsche duikboot op 24 Augustus j.l. (volgen de namen dier vaartuigen). De gezant beeft in opdracht om, be halve tegen de niet te rechtvaardigen vernietiging zelve, ook te protesteeren le gen het 'feit, dat verschillende schippers werden gedwongen een verklaring te on derteekenen, waarvan zij den inhoud niet Er was iets in den gezaghebbenden toon en manier van doen van haar voogd, dat Hilary's groote lust om te spreken weerhield en de twee mannen gingen zonder verder een woord t£ spreken de kamer uit. „Een vreemd geval," zei mr. Brent kortaf, toen zij aan de tafel in de biblio theek zaten met het brieverikistje tus- schen hen in. „Ik hoop niet dat wij een onaangenaam en onverwacht geraamte gaan opdiepen, „maar ik ben beng dat het er allen schijn van heeft," „Uit het weinige dat ik wist van sir Luke, zou ik denken dat zijn kasten ver scheidene geraamten, zouden kunnen be vatten," antwoordde Harding droogjes. „Maar het spijt mij zeer dat mijn arme kleine pupil in eenig opzicht in die oude herinneringen betrokken is. Ze heeft reeds haar deel gehad, meer dan haar deel van ellende, zou ik denken. Als wij ontdekken dat zij familie is van sir Luke, dan zou dat een zeer opmerkelijke sa menloop van omstandigheden zijn," voeg de hij er peinzend bij. Mr. Brent schonk weinig aandacht aan het laatste gedeelte van dén zin; zijn handen bewogen zich tusschen de brie ven, die hij uit het kistje genomen had en zijn gedachten hielden zich reeds be zig met den inhoud. „Minnebrieven!" riep hij na eenige se conden uit; er was verachting in zijn toon; „eenvoudig minnebrieven van een kenden en bovendien aan te dringen op teruggave der van boord der visschers vaartuigen genomen goederen. 4 Officieel. Het ministerie van Builen- landscbe Zaken deelt het volgende mede: Op 25 Augustus j.l. te 9 uur 55 min. n.m. werd boven St. Anna ter Mui den een Duit&ch vliegtuig (tweedekker) waargenomen, komende uit N. W. rich ting. Het vliegtuig, dat geen noodseinen gaf, werd door de Nederlandsche afweer middelen beschoten en verdween daarop in N.W. richting. Aan Hr. Ms. gezant te Berlijn is opge dragen bij de Duitsche, regeering te pro testeeren tegen deze schending van No- derlandsch gebied. DK5TWBUTIB EN PRODUCTIE Calcium carbid. De Minister van Landbouw heeft den burgemeesters medegedeeld dat tegen èen rechtstreeksche levering v,an calcium- carbid door de gemeentebesturen, uit sluitend aan lichtlooze gezinnen, geen, bezwaar bestaat. - Posthuma en Zimmerman. Minister Posthuma heeft weer geant-, woord op de repliek van den burgeM meester van Rotterdam. Naar aanleiding van 's heeren Zimmermann's opmerking, niet te kunnen inzien^, dat in "n zoo Tijk gezegend land 'als het onze ontbering in den omvang, waarin zij thans bestaat, niet ware te vermijden geweest en even min, dat men hier zoude te doen heb!- ben met een noodtoestand, waarin elke overheid schier machteloos staat, ver wijst de Minister naar zijn rede, gehou,- Iden hij het levensmiddelendjebat in de Tweede Kamer in dit jaar, waarin bijl met «de cijfers a*anloonde, dat in normale' jaren Nederland de opbrengst van 750,000 H.A. méér invoerde dan uitvoerde, zoodlat wij, fotn op den gewonen vöet te kunnen blijven voortleven, onze productie met die van 750.000 H.A. zouden hebben moeten verboogen, zonder dat er van eenigen export sprake was, d. w. z. het bouwland zou bijna moeten worden ver dubbeld. "Waar ten onzent geen uitge strekte wotste gronden worden gevon den, die op dit ©ogenblik ontgonnen kun- |ne® worden, 6n vor-ls onze bodemop- brengst door het ontbreken van mest fineer en meer wordt uitgeput, waardoor de productiviteit daalt, vermag d|e Minis ter met in te zien, waarin de zooveel, optimistischer opvatting van den heen Zimmerman grondslag vindt. Voorts verdedigt de Minister In zijn schrijven de aardappelpolitiek in 'liet al- gemeen en die betreffende Rotterdam in (het bijzonder. "Wat het „reizen'4 van aardappelen betreft, zegt de Minister, dat de indruk van bet publiek, d,at de* verzenders van aardappelen voor de re< geenng een speciale voorliefde koesteren om de aardappelen te zenden naar plaat sen waar ze eigenlijk niet hooren, onjuist is. De Minister verzekert, dat de opdrach ten heiiseh niet luiden om de in het Zuiden «es lands geteeh^b "aardappelen naar het Noorden des lands te verzen den en omgekeerd. Echter, niettegen staande de met groote zorgvuldigheid, ge-; maakte raming, kwam het nu en dan voor, dat de raming niet klopte met den werkelijken aanvoer, maar dat op de et-ne veiling meer werd aangevoerd: dan geraamd was en op do and,ere min der. Dientengevolge ontstond op de eenet' plaats een overschot, terwijl tegelijker tijd elders %en tekort aanwezig was. Nti ligt liet toch voor de hand, dat men dte vrouw die zich Antonia onderteekent. Maar geen van die brieven is aan sir Luke geadresseerd. De eenige vóórnaam die gebruikt wordt is John, en de naam op het adres is John Donaldson." Harding zat plotseling overeind, met een uitdrukking van opmerkzaamheid op het gezicht. „Welken naam zegt u?" riep hij uit, terwijl hij hef couvert dat mijn heer Brent op tafel gelegd had naar zich toe trok. „John Donaldson, Esquire, Garden Court, Temple E. C.". Dié woorden staar den hem aan, in een duidelijk, fraai handschrift geschreven, en hij staarde te rug alsof er een betoovei"ende, boeiende invloed van uitging. „En de naam van uw pupil is Donald son?" Mr. Brent's stem, koel en bedaard, brak den stroom van zijn gedachten af en hij keek op miet schrik. „De naam van mijn pupil is Donaldson", antwoordde hij langzaam. „Van den zo mer ben ik eenigen tijd bezig geweest dien naam op te sporen, of liever den eigenaar van dien naam, maar hij scheen verdwenen, ik kon hem niet opsporen. Het was de echtgenoot van Antonia Anbonia Merring; en hij is de vader van mijn pupil-Hilary." „Maar hoe 'is het verband tusschen dien man John Donaldson 'en Sir Luke Framley?" antwoordde de notaris. „Wij1 moeten dat ontdekken tenzij" hij zweeg even en de twee mannen zagen bevolking in de gemeente, waai' minder was aangevoerd dun de raming aangaf, en tioodig bleek, toch geen honger kou laten lijden, louter op grond van de om standigheid dat dp raming niet klopte 'met den werkelijken aanvoer, doch da! toen, hoe dan ook, de bevolking van aardappelen moest voorzien. Die aard appelen moesten gehaald worden van een veiling, waar een surplus was, ook al lag «lie veiling ver weg. Een andere kans was er immers niet. Ziehier, zoo gaat de Minister voort, de verklaring van het vervoer van aard,* appelen naar soms op verren afstand gelegen plaatsen, welk vervoer tot de legende aanleiding heeft gegeven, als zou bij de aardappeldistnbutie van regeerings- wege zonder eenig systeem te werk zijn gegaan. Dat de verzenders van de aardappe len maar niet wild en roekeloos tewerk gaan, zal, hoop ik, duidelijk zijn, in dien men ook van het volgende kennis wil nemen: Als het op zijn eigen voor deel aankomt, weet de handelaar gewoon lijk wel wat het beste is. Welnu, de voor de opkoopers getroffen regeling was zóó, dat zij er voordeel bij haddjen, indierC zoo weinig mogelijk transport plaats vond. «Hunne vergoeding toch bedroeg 1 ct. per K.Gwaaruit o. m. de vrachtkos ten moesten bestreden worden; hoe mirf- der transport, hoe grooter de winst der halve. Indien nu desniettegenstaande een ver transport in een bepaald geval plaats bad, is het dan niet rationeel om aan te nemen, dat in dit geval het transport onvermijdelijk was? Mocht u een andere bevredigende oplossing weten aan ie o,even, dan zal ik het op prijs .stellen; die le vernemen. De heer Posthuma schrijft over de kaas voorziening, dat deze allengs ongun stiger is geworden, zoodat het de vraag is of dezen winter wel over voldoenoe voorraden kaas voor binnenlandseh ge bruik beschikt zal kunnen worden Van daar dat de Minister heeft overwogen of, nu de condensfabrieken zooveel minder melk gaan ontvangen dan voor een paar maanden en de weersgesteldheid voor het vervoer der melk allengs minder ongun stig wordt, er ook thans wellicht aanlei ding zijn kon om fabrieken, die niet tcit eenenmale voor kaasfabricage ongeschikt zijn, opdracht te geven, in plaa'ts van ge condenseerde taptemelk, kaas met laag vetgehalte te doen maken. Hij heeft ge meend deze vraag bevestigend te nioetcn beantwoorden. De industriemelk isi niet geschikt voor kaasbereiding, al heeft zij niet door lang durig vervoer geleden. Zoo zijn proeven te Middelburg met Zeeuws che melk genomen om kaas te maken, ten eenenmale mislukt, niettegenstaande daarbij beschikt kon worden over de hulp van erkende bekwame kaasmaaksters, ex- presselijk daarvoor pit Noord-Holland aangenomen. Medegedeeld wordt voorts, dat van 28 Mei27 Juli verwerkt zijn geworden tol' gecondenseerde melk 1.536.7-14 liter en lot gecondenseerde taptemelk 33 570.074 liter. Deze voorraad is nog in zijn geheel hier te lande aanwezig, en dient als re serve voor den komende herfst en win ter; daarnaast kan nog beschikt worden over naar schatting 6.000.000 liter gecon denseerde taptemelk, die ten deele als reserve gedurende den afgeloopen winter heeft gediend en waarvan de Minister hoopt, «iat zij voldoende houdbaar is om ook dezen winter voor reserve te dienen Het ligt in de bedoeling1, al deze voor raden door het Rijk te doen overnemen. elkaar aan „tenzij ze een en dezelfde persoon zijn." „Juist", zei Harding, „tenzij zij een en dezelfde persoon zijn; en vele dingen schijnen op die mogelijkheid te wijzen, om niet te zeggen, die waarschijnlijkheid. De dingen mogen onbeduidend lijken op zichzelf beschouwd, maar voegt men ze bij elkaar dan worden zij bijna bewijzen. Bijvoorbeeld het feit, dat mevrouw Do naldson op den dag van haar dood blijk baar naar de Hall reed. Er was geen an der huis waar zij naar toe kon gaan. Ten tweede, dat Sir Luke buitengewoon ont daan was over het ongeluk, dat den dood van mevrouw Donaldson tengevolge bad. In dien tijd trof het mij, dat zijn schrik en verdriet overdreven waren. En dan hij "was milder tegenover Hilary dan (de omstandigheden op dat oogenblik eisch" ten- en zonder oneerbiedig te willen ■spreien van een dood© men kan zeer zeker niet beweren, dat Sir Luke gewoon lijk afdwaalde naar de zijde der mild heid. En eindelijk, toen hij Hilary voor het eerst zag noemde hifhaar Clare, dit was de naam van haai- moeders jon gere zuster, die jaren geleden gestorven is. Ik dacht niet veel na over die vergis sing toen Hilary het mij vertelde. Nu, gevoegd bij al die andere feiten, die ik u verteld heb, schijnt het een steentje toe te voegen aan het gebouw dat wij bezig zijn op te trekken," „"Wat feitelijk het geval geweest mag üit Sfaë m Door Gedeputeerde Staten zijn in de commissiên (art. 86 der Ongevallen-wet 1901) zetel Middelburg, herbenoemd tof lid-werkgever de heeren A. I-oois te Mid delburg en J. K. Crucq te "Arnemuicfieu zetel Missingen tot lid-werkman de heer D. M. Krug le Missingen; zetel Zieriitzee tot lid-werkgever de heer W. Brouwer te Nieuwerkerk en tot lid-werkman de heer J. Siereveld te Brouwershaven, ze tel Tholen tot lid-werkman de heer I. "W. Nortier te Poortvliet; zetel Goes tot lid- werkman de heer J. van Hemert ie Goes; zetel Yerseke tot lid-werkman de heer .T. Marteijn te Yerseke; zetel WissekerkH tot lid-werkgever de heer J. de Kater te Kortgen© en tot lid-werkman de lieer "W, C. Barentsen te Colijnsplaatzetef Oostlurg tol lid-werkgever de heer J. J. Versluis te Oostburg en tot lid-werkman de heer W. van der Boom te Sluis; zetel Hulst tot lid-werkgever de heer C. Bleij- enberg te Sint Janssteen en tot lid-werk man de heer J. J. F. Janssens te Hulst; zetel Neuzen lot lid-werkgever de heer G. J. Balkenstein te Neuzen en tol lid werkman de heer T. G. van Talenhove te Axel; zelel Sas van Gent tot lid-werk gever de heeren T. J. Wauters te Sas van Gent en E. J. van "Waes te Westdorpe. Uit Middelburg. Nadat door de politie te Amsterdam was gearresteerd en naar Middelburg overgebracht de Amsterdammer II. M N. werd door de politie alhier gisteren aan gehouden de bekende A. P. G Beide man nen werden verdachl van diefota! mei braak ten huize van den heer J, H. vim de Ven aan den Nieuwen Vlissingschen weg onder Koudelccrke in den nacht van 23 op 24 Augustus. Bij N., die vol ledig bekende, werd een sigarenkoker gevonden, afkomstig van den diefstal, ter wijl bij een huiszoeking in de woning' van G. verschillende bij den diefstal gebruikte werktuigen werden in beslag genomen. De beide mannen zijn heden voor de justitie geleid. Hl! Vlfs&lBgea. Van 7—13 September zijn te Vlis- s i n g e n verkrijgbaar 4 K.G. aordappe^ len, Vs ons havermout, 1 ons kaas, Va ons gort, 1 stuk chocolade, 2V> oils! isaiiker, V.' pond kindermeel, Va ons rogge. LÏIt !®afcheren. Bij kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van A mem ui den F. Blok, gemeente-secretaris aldaar. Distributie St. Laurens. Dinsdag 10 Sept. a.s. van 10—12 uur v.m aFhalen van vet- en boterkaarten. Deze worden ongewijzigd cn in gesloten omslag afgeh gegeven legen betaling van 2 cent. Mede wordt uitgereikt voor ieder huis* gezin één bon, waarop in die week ver. krijgbaar is een pakje zeeppoeder. Op bon 11 en op de kinderbon noj. 3 is verkrijgbaar 2V» ons suiker in do week van ff tot 14 Sept. Een paar ingezetenen te "We s t- ka pel le vermisten 's morgens eenige kippen. Men vermoedt, dat "zij 'S nachts gestolen zijn. De beide lijken, welke Dinsdag j.l. aan den dijk te Westkapele zijn aan gespoeld. zouden Woensdag begraven wor telen. Daar men vermoedde, dat Ixet lijken van Duitsche visschers waren, was den Duitschen consul door den Burgemeester daarvan kennis gegeven. Het bleek toen, zijn, de schrijfster van deze brieven is blijkbaar heel zeker dat zij de vrouw is van den man aan wien zij ze schrijft. Er is geen zweem van twijfel in haar geest." Mr. Brent sprak ernstig. „En hier" hij teek het papier in dat hij in de hand had „hier wordt him kind genoemd", in zijn kalme stem Icwam eenige opge wondenheid toen hij voorlas: „Baby Hi lary wordt iederen dag liever. Kom spoe dig thuis om haar te zien. Ik wou dat je het niet zoo vreeselijk druk had, maar ik weet dat je werkt voor ons. Baby's haar is een gouden stralenkrans pre cies als dat van Clare." De brief was geschreven van uit een vèrverwijderd dorpje in Surrey, en evenals al de andere brieven hij ein digde met de woorden: „Je je innig lief hebbende vrouw Antonia." „En nu het cachet?" Mijnheer Brent haalde nu een cachet uit het kistje en overliandigde het aan Harding. „Uw pupil praatte, zooeven van dit cachet, het moet precies eender zijn als een dat haar moeder u gegeven had. Is dat zoo?" Harding knikte. „Ja", zei hij; „het is het zelfde in alle opzichten. Het is ze ker al heel buitengewoon is er niets bij, dat het geheim kan oplossen?" „In een van de brieven doelt mevrouw Donaldson op de kerk waar ze getrouwd is. Het schijnt een kerk in de stad ge weest te zijn." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1