NIDDELBIJRGSOHE COURANT. No 209. Donderdag 5 September iS18» lie* Jaargaig. Abo no. prij. per tteibürg en bij <b> ««eoten VMcloga. eo Goes 11.55; pw I**' L75' Adserteotléo 20 «"1 Sij abonnement reel lager„ Familieberichten eo dankbetaiglngai van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprflz^i met 20»/. toeslag verhoogd. S1M Si 111B. HET KAMERLID J. F. HEEMSKERK. De heer J. F- Heemskerk alhier heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aangenomen. DE BEDIJKING IN DEN BRAKMAN. Bjj een suppletoire begrootihg' van fi nanciën xvordt p.m. een verhooging van gelden aangevraagd voor de bedijlcings- kosten van ide buitengronden in den Brak man. Van deze kosten, vermoedelijk in totaal bedragende f 650.000, was voor 1917 uitgetrokken T 585.000. Toen moest van de gunning' van het werk worden, afi gezien wegens de hooge inschrijving. Thans is bij onderhandsche aanbesteding de uitvoering van het werk opgedragen voor f 890.000, welke som in verband met de aanhoudende stijging! van ar- beidsloonen en van prijzen van materialen niet te hoog wordt geacht. Voorgesteld wordt nu het voor den dienst 1918 uitgetrokken bedrag te verhoogön met f 825.000 en de kosten van het desbe treffend artikel te brengen op f 1.075.000. HET HOOGOVENBEDRIJF. Men meldt uit IJmuiden aan het Vad.; Een bericht in enkele bladen, meldend dat voor de vestiging van het Neder- landsch hoogovenbedrijf de keus is ge vallen op de Brecs'aap le IJmuiden, ge meente Velsen, een terrein gelegpn aan de Noordwestzijdc van het builentoelei- dingskanaal van het Noordzeekanaal, is lop zijn minst voorbarig, al is er zeker ernstig sprake van. In de raadsvergade ring van Velsen, welke geheel gewijd was aan besprekingen te dier zake, is breed voerig gesproken over de door de ge meente eventueel te verleenen facili teiten, inzonderheid wat betreft de be palingen van de Hinderwet en van de gemeentelijke bouwverordening en de daarvan te verleenen afwijkingen. Hel behoeft geen betoog, dat Velsen's gemeentebestuur bereid is tot de meest mogelijke medewerking en tot het verlee nen van alle faciliteiten, waartoe het bij machte is. Bij de voorgestelde uitbrei ding van Velsen zal het de beschikking krijgen over uitnemende terreinen aan het water gelegen voor de vestiging van industrieën en nevenbedrijven. De ge steldheid van den bodem aldaar zal wel den doorslag tot de keuze van de Breesaap geven, die voor de vestiging van een hoogovenbedrijf Uitnemend ge schikt is, terwijl elders, met name bij Rotterdam, waarvan mede ernstig sprake is, groote financieel© offers zouden ge bracht moeten worden voor bet geschikt maken van den bodem. De gemeente Rotterdam heeft zich, naar we vernemen, gaarne bereid verklaard tot belangrijke bijdragen in die offers. Vooral de ge schiktheid van het terrein voor het ma ken van de toegangswegen tot het be drijf is in deze aangelegenheid van over wegend belang. DE SCHRIJFWIJZE DER NED. TAAL. ■Verschenen is hel rapport der Staats- commissie i. z. de schrijfwijze der Neder. Iandsche taal. Wij ontleenen er het vol- nde aan: Wat het grammatisch geslacht betreft, zou ide Commissie de volgende regels in «overweging willen geven: to. de tot dusver gevolgde regels voor verbuigingsuitgangen met -n blijven van kracht met betrekking tot namen van manlijke personen, en ook als dier namen die slechts een manlijk individu aanduiden (stier," os, hengst, enz.); 2o. in verbinding met andere substan tia wordt de naamvalsuitgang -(e)n bij bij volgelijke naamwoorden, lidwoorden, deelwoorden, voornaamwoorden en tel woorden alleen dan geschreven, wam neer die wordt uitgesproken; 3,o. toet betrekking tot alle substantive geldt dezelfde /regel voor den naamvals', telgang -ie, die ook nu reeds vaak wordt weggelaten (bijv. mijne menden en mijn vrienden); 4Ou in de keuze tusschen genitievenl op -r en -s richt men zich naar d? beschaafde taal; 5o. in de keuze van het geslacht voofl de persoonlijke en 'bezittelijke voornaam/ woorden van den 3en persoon richt men zich bij bet schrijven naar bjet spreken in dezelfde omstandigheden. De s-klank in Nederlandsche woorden wilde de Gummissie altijd aangeduid zien door ,s:. Wij zouden dan voortaan, als| baar voor-dellen werden aangenomen, jnoelen schrijven; mens, vissen, enz. In de spelling der bastaardvormen geeft 1de Commissie geen vaste regelen. Zij bevoelt aan b.v. onveranderd te laten1 systeem, analyse, centrum enz., doch wil ons daarentegen laten schrijven: diskoers, faljiet. lorn jet, kooverl, trem enz. Wij zullen ons hiertoe bepalen en onze lezers niet verder vermoeien met» taalregels, die nog niet zijn aangenomen,/ en het wellicht nooit zullen worden m dezen vorm. De Commissie, beslaande uit dr. A. IÜuyver (voorz.), jhr. mr. 'J. A. Stoop: 'an Slrijen (secr„), M. Emants, II. k EmOiUS, dr. J. van Giuneken, S. J., dr. J. Salvorda de Grave, dr. J. Wi. Mul ler, mr, L. J. Plemp van Duiveland en dr. C. J. Vinkesteyn, en jonkvr. dr. C. H. de Jonge (adj.-veer.), geeft in oven- weging een commissie te benoemen, die schrijfwijze onzer taal bestendig zal' gadeslaan en dip althans éénmaal in de 10 jaren c-en vierslag zal uitbrengen over Öaar bevindingen. Gewenschte verande ring in de schrijfwijze zou aldus gelei delijk kunnen worden ingevoerd. De combinatie T«r Ter Hall. Wij lezen in „De Tijd": De heer Treub heeft een Kanter club rondom zich weten 'le vormen De uitslag der verkiezingen leverde den Economischen Bond niet veel fortuin op: de heer Treub zou de Kamer binnen komen, begeleid door slechts twe© para- nvmphen, die geen van beiden aanspraak kunnen maken op den naam van staats lieden van den eersten rang. Terecht beeft de heer Treub ltegr-pen, dat dit een ietwat poover figuur was en naar uitbreiding van zijn gevolg gezocht. FïWSHETOi, DE GOEDEN SLEUTEL, utfir tef SagelsGJü aOOK G. HQHHRDfiff. '64). „Volg mijn raad op en ga in dien tus- schentijd dan hier vandaan", zei Harding met toenemende kracht, zoowel ter wille van u zelf als van Hilary vooral voor u zelf," voegde hij er zachter bij, en Austice vroeg zich zelf af, ten eenenmale verbaasd en ademloos, hoe zij de oogen van dien man bij stukken blauw ijs had kunnen vergel ijken I „Wij zpuden kunnen gaan, totdat De- nis, mijn neef komt," zei ze met eenigs- zins vreemde stem. „Dr. Harding raadt mij aan om met je heen te gaan", voegde zij er bij, toen de deur openging en Hilary binnenkwam. „Ik geloof dat u ïiet is die verandering noodig heeft," antwoordde het jonge meisje teeder. „U ziet er doodmoe uit." „Het is zorg, geen vermoeienis, Austice met een zuchtje. „Ik weet wel dat het nergens voor dient te tobben. Ik weet dat ik er nu niets aan doen kan. Wat de arme Luke ook gewenscht heeft, het is nu te laat het voor hem te halen I Maai' ik kan de gedachte niet verdragen dat er iemand gestorven is met een vu- ï'igen, onvervulden wensch. En ik weet zeker dat de wensch van Luke heel vu- HfT tm aul>- De heer Ter Hall wie zou het beter kunnen 1 beeft het gezelschap geënga geerd en bij ide opening der Kamer op 17 September zal binnenkomen allereerst: de heer Treub, gaande langls elke zijde de heer De Bui- sonjé en de heer De Groot, beiden leden van den Economischen Bond. Daarachter volgen onmiddellijk de liee- fen Abraham Staalman, de candidaat der vergunninghouders, en F. Bos, candidaat der vrijzinnige plattelanders. En achter dezen volgt als bescherm1- heer de candidaat van het Verbond tot democratiseering van de Weermacht, de heer "Wi Wijk, terwijl de stoet gesloten wordt door den regisseur, den heer Henri ter Hall, revue-koning. Aldus telt de Economische Bond niet drie, doch zeven leden I Grooter dan een der vrijzinnige partijen in de Kamer. En de beer Treub is voorzitter van de Kamerclub I Wel hebben de leden volledige vrijheid óm bij verschil van bordeel over speciale punten van staatsbeleid een eigen stand punt in le nemen en om, T>ij het zich openbaren van diepgaand verschil van in zicht omtrent onderwerpen van alge meen beleid, zich van de club af te schei den, doch de ziel van "deze beweging 5s de heer Treub, en deze herder zal -zijn schapen wel bijeen houden. De Economische Bond is door deze combinatie een groote partij géworden. Althans in de lengte. Het Centrum 'merkt op: Daar zijn dus vijf, zegge rijf „partijen'* in één Kamerclub onder dak gebracht. Zeven man zijn zij gezamenlijk sterk. Het is een nog niet voorgekomen ver schijnsel in ons Parlement. En hel gevolg zal wel wezen, dat deze fusie in de Kamer een samensmelting der vijf fracties in hel land met zich brengt. Men krijgt dan één groep van „neutra len" met rui'. Treub als aanvoerder. Want de heer Ter Hall moge van deze combinatie de aanstichter zijn, dat het leiderschap der nieuwe formatie in en buiten bet Kamergebouw ahu den beer Treub zal ten deel vallen, is aan geen twijfel onderhevig. Voorzitter der club is hij reeds en ltet overige komt vanzelf Getorpedeerd. Er is weer een Nederlandscb, door de geassocieerden opgevorderd schip ge torpedeerd, nml. de „Merak" van Van Nievelt Goudriaan Co's Stoomvaart Mij, metend 3024 bruto ton. NEDEJHLANB EN Bfü BORLOB. De beperking van het treinverkeer. Naar aanleiding van verschillende be richten als zou de treinenloop weer aan merkelijk beperkt worden, is ons bij in formatie op bet administratiegebouw der II. IJ. S. M. gebleken, dat mei November een nieuwe dienstregeling in werking treedt. Daarin zullen enkele veranderin gen gebracht worden, die in den loop van de thans bestaande dienstregeling noodzakelijk zijd geacht. Enkele treinen zullen bovendien nog uitvallen. Van een aanzienlijke beperking of groote wijzi gingen is echter geen sprake. Op sommige baanvakken zal voorts de snelheid, waar die boven de 60 K.M. per uur is, iets verminderen. Op het belang rijke traject Amsterdam—Rotterdam zal met dezelfde snelheid gereden worden als thans. Hoewel aangenomen mag worden, dat rnfet 1 October het tarief, dat nu 50 pGt. verhoogd was in de zomermaanden, weer op 20 pCt, gebracht zal worden, is daar omtrent tot dusver nog geen beslissing 'genomen. (Vad.) rig was. Hij bewoog maar steejis zijn han den alsof hij iets opendeed, en dan ke ken zijn oogen zoo akelig teleurgsleld." „Ik wou wel eens weten," riep Hilary levendig uit, ,,of die brieventrommel „Welke brieventrommel?" vroeg Austice snel toen het meisje zweeg. „Een brieventrommel die weggescho ven was onder een plank in sir Luke's zitkamer. Op den dag toen hij mi} daar mee naar toe nam, toen hij ziek was, wees hij naar die doos en het was of hij mij er wat van vertellen wou, of hij mij iets zeggen moest. Maar toen is hij ziek geworden en tot dit oogenhlik toe heb ik in 't geheel niet meer aan die doos gedacht." „Die trommel is niet opengemaakt", antwoordde Austice. „Luke's testamenten papieren op zijn zaken betrekking heb bende, waren in de safe in de biblio theek. Mr. Brent, de zaakgelastigde en notaris, heeft ze doorgekeken. Maar de brievendoos, ik geloof niet dat iemand er over gedacht heeft die kleine, oude brie vendoos na te zienl Mijnheer Brent 'is vandaag hier; hij is 'In de bibliotheek en gaat met den opzichter de boeken van het landgoed na. Wij kunnen hem vra gen naar die brievendoos." Mijnheer Brent, een vrij oude man van niet veel woorden, haalde de schouders op en keek alsof hij zeggen wou: „Vrou wenbedenksels!" toen men hem verzocht had in de ontvangkamer te komen en hij mevrouw Derfield aanhoorde. Maar hij glimlachte slechts ernstig, zei dat de Het vluchtoord. Gouda. De heeren A. en C. Steensma, direc teuren van de N. V. Snij groenkweekerij v.h. Gebrs. Steensma te Gouda, hebben aan den minister van binnenlandsche za ken een schrijven gericht, waarin zjj er op wijzen, dat het rapport der commis sie van onderzoek inzake het vlucht oord Gouda „volkomen teniet doet de voorstellingen, welke U (de munster) in de Tweede Kamer, omtrent het verloop dezer zaak hebt gegeven. Met die voor stellingen hebt U onze eer en goeden naam aangetasthet doen voorkomen .als of wij U overrompeld hadden, alsof wij tegen beter weten in, onjuiste voorstel len liadden gedaan. Ónze Directie, onze Commissarissen zijn daarbij tegenover het Nederlandsche volk in hel licht gesteld alsof wij schromelijk misbruik liadden gemaald van de onbedachtzaamheid van de Commissie van Toezicht op de Vluch telingen en van Uw Departement". De heeren weigeren nu verder met den minister in eenige onderhandeling te tre den, zoolang hij hun niet het eerherstel geeft, dal hun op grond van de uitspraak der commissie toekomt. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. De broodkaart. De directeur van bet RijkskanLoorvoor Brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 66e tijdvak geldig Is van 6 Sep tember tot en met 12 September. ——o— De T>urfproduct-ie. In antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid van Doorn heeft de minister van landbouw geantwoord, dat de pro ductie van turf in ons land in normale tijden slechts een zeer klein gedeelte dekt van liet totaal gebruik aan brandstoffen, naar schatting niet meer dan 4 of 5 °/o. De normale productie is gelijk te stellen met 400 a 500 duizend ton kolen, wat thans is opgevoerd lot 650.000 ton. Noo- deloos vervoer wordt bij de distributie van turf zooveel mogelijk voorkomen, de verzending is thans voldoende geregeld en er zal voor worden gezorgd, dat de turf, die voor verscheping gereed is, tegen den a.s. winter wordt gedistribueerd. „Wasschen" van g<raan. Op schriftelijke vragen van den lieer Marchant heeft de Minister van L. N. en H. geantwoord, dat het hem onjuist •oorkomt, dat de meelmolenaars, die te gen een bepaald loon de door de Regee ring verstrekte grondstoffen malen en deze aan het Rijk toebehoorende goede ren geheel moeten afleveren in den vorm van meel, zóó afdoende „wasschen", voor dat zij malen, dat daardoor het afgelever de meel een hooger watergehalte heeft dan de Regeering heeft toegestaan. Het hooge vochtgehalte der inlandscliP granen en de bijmenging van lijnmeel en zemelen was echter oorzaak, dat de hoedanigheid van de Regeeringsbloem en -meel niet was, zooals men dat gewoon placht te zijn. •Aardappelen. Op de schriftelijke vragen van den heer Marchant heeft de Minister van Landbouw geantwoord, dat de bezoldiging der opkoopers van aardappelen zoo is geregeld, dat het in hun belang is noo,- bewuste brievendoos zeker opengedaan kon worden, ofschoon de kansen, dat ze iets van gewicht zou bevatten, zeer go- ring waren. Harding maakte aanstalten om te ver trekken, maar Austice zag hem smeekend aan. „Ach, wees zoo goed te blijven," zei ze oprecht toen de notaris de kamer uit was om de doos te halen. „Ik weet niet waarom ik u lastig val uw kostbaren tijd aan ons af te slaan maar zou niet nog enkele minuten kunnen blijven? Ik weet niet waarom, maar ik heb een gevoel of u ons helpen kunt." Haar woor den waren vreemd en onsamenhangend, maar ofschoon Harding verbaasd opzag, gaf hij toch dadelijk gehoor aan Jiefi verzoek en zijn hart klopte wat luider! omdat het verzoek hem zoo dringend' gedaan werd. Hilary duwd£ Austice met zacht geweld in een grooten fauteuil en ging zelf op een der armen zitten meti haar hand op die van Austice, welke zo,o klein en wit afstak tegen haar zwartei japon. „DU schijnt een heel oxtd trommeb tje te zijn'*, zei mijtereer Brent, toen hij do kamer weer binnentrad en het kistje op een tafel dicht bij Austice ueerzettei, „lk zou geneigd zijn te denken dat het eenvoudig een herinnering was aan sir Luke's schooltijd niets meer. Het is zoo gedeukt en versleten en het was Ye# scholen achter een stapel papieren op de boekenplank in de zitkamer.'1 „Ja", zei Hilary, „liet stond acliteij deloos en ver vervoer te voorkomen. De oorzaak dat er in de laatste weken van Augustus gebrek aan aardappelen was, is hierin gelegen, dat de winteraardappel- ten nog niet rijp voor rooiing' waren enr «dat daarvoor wegens den graanoogst ook geen arbeidskrachten beschikbaar, waren. Maximumprijs K leiaardappelen. B. en W. van Amsterdam hebben in een sclirijven aan den minister van land bouw verzocht onverwijld den maximum prijs voor kleiaardappelen op GVa rent te brengen. Zij wijzen er o. m. op, dal het niet mogelijk is de kleiaardappelen uit sluitend aan de gegoeden toe te wijzen en dat de prijs van 91/2 cent voor dit be langrijke voedsel te hoog ijs. Melk en Vee. Op schriftelijke vragen van den lieer Marchant heeft de Minister van L. N. en H. medegedeeld, dat gecondenseerde melk noch vee wordt uitgevoerd en op dit oogenhlik ook niet hel voornemen) bestaat gecondenseerde melk of vee te exporteeren. Wel vindt op dit oogenhlik uitvoer plaats van gecondenseerde tapte melk, die in hel rffgeloopen najaar en dit voorjaar is vervaardigd geworden, en ten deele gediend heeft als voedselreserve in den afgeloopen winter, doch toen niet is verbruikt, omdat het publiek deze mellc niet wenselite, en niet gescliikt is om nog een winter als reserve te dienen Vervoerverbod van vee. Hel Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Herhaaldelijk vindt nog vervoer van vee en paarden plaats, zonder dat daar voor de noodige vergunningen, zijn ge geven, waardoor de controle op den vee stapel ten zeerste wordt bemoeilijkt. Ook ordt wegens onvoldoend polilie-toezicht vaak geen proces-verbaal opgemaakt bij overtreding van liet vervoerverbod. De Minister van Landbouw liceft daar om de burgemeesters met nadruk ver zocht streng te doen toezien op strikte handhaving van het vervoerverbod van alle soorten vee, tegen overtreders pro ces-verbaal op te maken en de desbetref fende dieren in beslag te nemen. Tevens raagt de Minister over ieder geval va« overtrfediug onmiddellijk te worden in gelicht met opgave van de namen der overtreders. Onder vee worden in dit verband ook verstaan varkens en biggen van meer dan 25 K.G. Pe t role urn aajn voer 9 Volgens de N. R. Ct. zou de raogOr lijkheid beslaan, dat een groote hoe veelheid petroleum wit Oostenrijk werd aangevoerd. De totstandkoming van een overeen komst wordt slechts vertraagd doordat, in verband met de ministerie-wisseling niet besloten kan worden tot de ver leening van credieten. Onvoldoende boekweitoogst, In Limburg wordt vrij algemeen ge klaagd over de zeer onvoldoende op brengst van de boekweit. Sommige per- ceelen zijn zoo slecht geladen, dat ze de moeite van het dorschen nauwelijks waard zijn. Bijna algemeen wordt dit slechte resultaat toegeschreven aan de vele gure dagen van Juni, gepaard met koude nachten in 't midden dier maand, toeif het bijna nacht op nacht bij 't vriezen af was. Bovendien was het in den bloei tijd van het gewas zeer ongunstig bijen- dije papieren dien dag toen sir Luke het mij aanwees. Maar hij was er toen zeer tezorgd voor.'5 „De sleutel hangt aan rijn horloge (ketting,'1 ging mr. Brent voort, zonder op de woorden van het meisje te Ietten, „maar het kistje zelf is heel roestig, em ijk twijfel er aan ,of het in jaren wel open. geweest is.'5 Dit zeggende, draaide d)e notaris langzaam den sleutel in het slot om en deed het deksel open., „Die kamer werd door niemand andiers gebruikt dan door mijn broer,'5 zei Austice eensklaps, „het was geheel zijm eigen h9iligdom. Ik twijfel of zijn vrouw- zelf er meer dan een of twee maal irn haar leven is geweest." „Juist, juist,'-' zei mr. Brent beleefd,, „toch is er geen reden te veronderstel len dat het kistje iets bevat van speciaal! belang, van speciaal „Maar dat is moeder's schrift dat is mioedcr's portret!5' viel Hilary luid spre kende van opgewondenheid en verrassing (de afgebroken zinnen van den njotari^ in de rede. „Waarom zou sir Luke een, po-rtret van moeder gehad, hebben? En| brieven door moeder geschreven?'1 Mr. Brent had een pakje brieven in, de hand en onder d|e brieven lag eert portretje met het gezicht naar boven, in liet kistje, een miniatuurtje van een jonge en zeer schoon© vrouw. Eenïue oiogenblikken lang, na den lui den uitroep van het jonge meisjesprak! niemandhet was Hilary zelf die het eerst het stilzwijgen verbrak. „Ik begrijp het niet,'1 zei ze en ze zag bepaald treurig rond naar dje drie verbaasdie gezichten „"Waarom is moeder's portret hier?" „ïk weet het niet,'5 antwoordde Austice eetegszins wanhopend, „ik hegrijp er ook niets van. Er moet een vergissing hebben! plaats gehad. Misschien," vóegdo zij et» aarzelend bij, „misschien is dat portret van iemand cjte heel veel op je moedep geleek'1. En zij nam 't miniatuurtje aam dat de notaris haar aangaf en keek mef aandacht naar liet schoon© gelaat.'5 „Het is moeder'5, zei Hilary beslist; „het is moeder, zooals ik mij haar hetj eerst kan herinneren, toen ik een klei af, klein kind was, voordjat zij cT zoo veN moeid en droevig uitzag. En deze brieven) zijn ook haar schrift,'5 voegde zij erf bij, met een hoofdbeweging naar het stapeltje, dat mr. Brent in de hand had', „en dat kijk, dat is precies cendert als het cachet dat moeder aan haart horlogeketting had, het cachet d;at zij ul feegeven heeft'" Hilary zag Miles aan die haar met vragende, opgewonden oogen aankeek. Mak bij het miniatuurtje lag het cachet in het kistje, het cachet waar van het jonge meisje sprak; toen mr. 'Brent het den dokter aangaf, knikte Harding toestemmend. „Ja Hilary heeft volkomen gelijk,'1 zei hij. „Dit is een nauwkeurige copiei van het cachet dat mevrouw Donald/ son toij voor haar dood gegeven lieeftf. De cacheffen zijn precies eender." (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1