I MlOOKt'lStlttiSflllK COURANT. $o 201. I>ins*ifes,j 27 Anptaios f©43K. i10" Mm?" a pool- fchool- bchet- beioo- SfSE Abonn. prijs per trrarfa»' J®*®* ödteirp en bij Be en Goes i 1 55: per post r 1-75. Advertentiën 20 cent per ngel Bij abonnement veet lager. Familieberichten en danlcbetuiging.il van j7 regefs f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 °/o toeslag verhoogd. KAN VERKEER EN. Voor wie zich herinnert hoe in 1913 de vorming van een parlementair kabinet on mogelijk werd door de weigering van de S. D A P. om tol de vorming van een: linksch ministerie race te werken, ljgt er iets komisch in de manier waarop „Het Volk" nu aan de rechtsche partijen vdör- houdt, dat zij aan de regeeringstafel moeten plaats nemen. Ziehier het slot van een hoofdartikel in het jongste nummer- „Wie werkelijk prijs stelt op lici be houd van liet parlementaire regeerings- stelsel," als a noodzakelijke voorwaarde voor een dem'okratischen regeeringsvorm, moet de politieke partijen van hun ver- antwoordelijkheid voor de te vormen re- gecring doordringen. Hij moet de poli tieke partijen voor het gevaar der mis lukking van de vorming eener parlemen taire regcering ten volle verantwoordelijk stellen. Hij moet in de eerste plaats die verantwoordelijkheid JadeD op de cecht- sche partijen. Deze partijen, die sinds tientallen van jaren roemen ip hun een heid van politiek beginsel, bezitten wel niet de numerieke meerderheid in de volksvertegenwoordiging, maar zij hebben tegenover zich een dermate versplin terde andere helft van het parlement, dat zij met de getalsterkte hunner par lementsleden geenerlei voorwendsel tot afwijzing der regeerings-veratUwoordeiijk- heid kunnen putten. „De niogelijkheid tot behoud van het parlementaire regceringsstelsel ligt op djt oogenblik in handen van de rechtsche partijen. Het zou hun blijvende schande zijn. als zij die mogelijkheid moedwillig vernietigden." Dat is alles mooi gezegd. Maai" er hoort toch bij, dat die toestand niet van de jongste verkiezingen dag- teekent, maai* reeds van 1913, en dat toen. de sociaal-democraten hetzelfde ge mis aan verantwoordelijkheidsbesef had den dat zij nu aan de rechtsche par tijen verwijten. gi uiig. UIT RE PERS. Lakse burgemeester.^. Naar aanleiding van hetgeen mr. J. v. Yrcdenburch in het Z. L. en T. bi. ■schreef in antwoord óp de opmerkingen? van het "Weekbl. voor den Bond van! Geni. Ambt., licht laatstgenoemd blad in een c?ci E onderfeékend artikel twéé punten nog nader toe. „In de eerste plaats de opmerking, dat wij tic «trekking van het stuk Van den, .heer van Vredenburch niet begrepen zou-s den hebben. Wij meenen, dat dit wel het geval is; wij hebben er niets uit ge' lezen dan er volgens zijn verduidelijking,, .welke wij hierboven opnamen, uit gelezen: moei worden en wij hebben ook nïelsj geschreven, waaruit het tegendeel zon blijken, doch het staat vast, dót hij in' hetgeen wij schreven eén andere bedoe ling heeft gezocht, dan er in lig(. Dit is ïs begrijpelijk, daar het hem niet bekend, {geweest zal zijn, dat er in ons weekblad, FEHIUETSI, DE flOUBEN SLEUTEL naar het Engelseh doos ÏJ. G. MOBHRBE^. 60). „Ik ben in die oude arke Noachs van een voertuig hierheen gekomen om u te halen," begon Tony met zijn vroolijko stem en zijn oogen liepen over van noegen haar welkom te heelen. „Is u klaar? U hebt uw bagage hier mee naar toe genomen, niet waar?" „Ja", antwoordde Hilary, een weinig ademloos door zijn stevigen handdruk en den welkomstgroet in zijn oogen, „maar nu kan ik toch niet meegaan, ik moet hier blijven.' Zij kon' de teleurstelling niet geheel uit haar stem verbannen en Tony leeek haar doordringend aan. - „Waarom kimt u niet meegaan''" zei hij. „Ik dacht dat alles was afgesproken cn wij verlangen naar U, tante Alice en de kleine meid en ik." „En ik verlang om mee te gaan," zei Hilary ernstig, „het was*" zulk een prettig plan. Maar tante Marion heeft mij hier noodig. "Zij heeft mij verzocht te blijven en ik moet het wel doen. Het is of ik haat* wat helpen kan en haar wat gelukki ger maak." „Dsrn zal ik niet vertier trachten u over reeds herhaaldelijk onder hetzelfdfe ofii schrift stukken opgenomen zijn met de strekking'Te protesteeren tegen liet be7 schuldigen van burgemeesters, zonder de beschuldigden de gelegenheid te géven zich le verdedigen cu zonder die schul digen te straffen. Wij vonden in hetgeen de voorzitter van de Zeeuwsche land' bouwmaatschappij schreef stof, om nog eens op het ongehoorde van dit feit te wijzen. Dat de boeren dé aanklager an do burgemeesters zijn "geweest, heb ben wij niet gezegd en kunnen wij niet gezegd hebben, want dat weten wij wel beter; bovendien deze zijn óok niet dei verantwoordelijke personen. Wij moeten echter ernstig prolesteeuen legen de poging om de burgemeesters' verantwoordelijk te stellen voor het werk dat de commissies thans verrichten en 'en dat men gemeend heeft niet meer ban de burgemeesters te moeten toever trouwen. Grooler paskwil dan het voor zitterschap van deze oommissie is nau welijks denkbaar en we gelooven niet,, dal er vele burgemeesters geweest zoudeiï zijn, die dit Aoorzitterschap op zich ge nomen zouden hebben, indien zij van te voren geweten hadden, tot welke eert sinecure dit verlaagd zou worden. Denk! den burgemeester-voorzitter van een com missie, welke in zijn gemeente belangrijk Werk verricht, verlaagd tot niets: andem dan leider der vergaderingen^ een voor zitter over wien de correspondentie niet' hoopt; die geen enkelen brief, geen mkcld circulaire ontvangt; die van de zaken niets meer afweet dan de seeretarisi Ibem gelieft te vertollen; die zelfs van de circulaires, welke behalve aau den; secretaris, ook aan de andere leden (fpr commissie gezonden worden, geenexem- plaar ontvangt; hoe kan die nu verant woordelijk gesteld worden voor Set werk van zoodanige commissie? Het gaat toch (werkelijk te ver van zoo'n voorzitter t<3 verwachten, dat hij eenige verantwoor delijkheid zou wenschen te aanvaarden' voor het geleverde werk." Vrij zinnige éénheid? De „Nationale", het vrij-liberale or gaan, schreef onder dit opschrift: Er gaan- weer stemmen op, die ander maal op hereeniging van alle vrijzinnigen ■aandringen. Men weel,: dat de •vrije liberalen in 1917 tot samengaan bereid waren. Eu dat zij, toen de vrijzinnig-democraten, gelijk te verwachten was, dat samengaan afwe zen, zéér hebben aangedrongen op ge meenschappelijk optrekken van Unie- en Vrije Liberalen. Daarbij geleid door de overtuiging, dat vooral op het platteland voor een onderscheiding van de "beide groepen gelegenheid noch aanleiding be stond, zoodat het doordrijven er van slechts ontstemming kon weidien. Nu de zaken echter eenmaal géloopen zijn gelijk zij deden, gelooven wij niet dat het goed is tijd en aandacht aan een verloren zaak te verspillen. Het staat voor ons vast, dat de vrijzin nig-democratische partij nimmer tot sa mengaan van de drie partijen zou te be wegen zijn. En wij gelooven, dat ook on der onze vrienden niet velen door het vooruitzicht daarop zouden worden ver blijd. Wij begrijpen, dat'zich in de Liberale Unie weer geluiden van ééne, groote vrijzinnige partij laten hooren. Zulk een partij zou haar grenzen zóó ruim moeien trekken, dat het aan ieder harer leden vrij zou staan iederen dag een ander van de vier windstreken uit te wandelen. En dit past uitnemend bij het meer op portunistisch karakter der Unie. te halen", antwoordde Tony, en er was iets in den klank van zijn stem dat Hilary nieuwen moed en nieuwe la-acht gaf. „Als de arme üsiel u lnoodig lieeft moeien wij |u aan haar afstaan. Maar uw bezoek bij' ons is alleen maar uitgesteld, denk daaraan. Wij verlangen op het Kruispunt naar u, alle drie,. Nadat n weg was, was het huis een eenzame woestenij." Ilij scheen op het punt te zjjn er nog wat hij te voegen, toen juffrouw Helena Driver in de hall kwam. waar zij stonden te praten en Tony slak dadelijk zijn hand uit tot afscheid. „Ik zeg au revoir en niet vaarwel", zei hij. „li raag niet naar Grantley terug zonder ons te komen opzoeken. Ik geloof dat u nog eens po seeren moet; ik hen niet tevreden over /de reproductie van uw haar." „Schildert hij uw haar?" vroeg Helena Driver kortaf, toen de séhilder vertrok,1- ken was. „Toen ik zoo oud was als u had ilc ook mooi haar, maar niemand heeft' ooit lust gehad het uit te schilde ren." Hilary keek naar het verwelkte haar met grijze strepen, naar het verwelkte gezicht met de vele lijnen en rimpeltjes bij de oogen, naar den knorrigen mond en de rustelooze oogen, en een gevoel van medelijden kwam weder op in haar hart evenals bij haar eerste gesprek met de (weede juffrouw Driver. „Misschien heeft u toevallig geen schil der ontmoet, die uw: soort haar voor Afaar hel schijnt ons niet de-manier om het nu bij velen verloren vertrouwen te herwinnen. Een partij die op haar hoog tepunt is en de regeering beheerscht, kan door veel geven en nemen, door het naar de oogen, zien van de kiezers, jaren lang haar invloed behouden. Wie den berg weder op moet doet beter zich door doclbewusten gang als leider te ken merken. Die gang is bij een samengaan van alle vrijzinnigen onmogelijk. Het getuigt van moedwil of oppervlakkigheid de te genstellingen niet te zien. Sommigen zouden dat gaarne doen. Het zijn öf zij die door haat tegen de clerica- len verteerd worden, óf de velea die in een of ander college zitting hebben, en vreezeri hun plaaK le verliezen als poli tieke verheldering scheiding onder de kiezers brengt. Men weet, dal wij het clericale gevaar niet onderschatten. Hoe menigmaal ver weet men ons overigens ten onrechte ons anti-clericalisme. Maar in de naaste toekomst zien wij dit, in ons land, toch niet als het eenige of meest naar voren tredende. En hoevelen zijn er buitendien niet onder hen, die zich door coalitie cn antithese in het clericale kamp heb ben laten drijven, welke daarin aller minst thuis hooren? Zoodat zij spoedig buiten de palen zullen gaan, zoodra de antithese ophoudt de hoofdscheidingslijn in de politiek aan te geven. In de eerste plaats zien wij andere te genstellingen van grooter beteekenis wor den. En wij gelooven dat zij evenzeer vrijzinnigen van vrijzinnigen zullen moe ten scheiden, als zij het coalitie-man van coalitie-man zullen doen. Aan dézen kant van de lijn zien wij, in alle partijen, hen die den moed hebben neen te zeggpn. Neen tot de kiezers, dier zuchtend onder de onvermijdelijke ge volgen van den oorlog, zich den Staat met een Fortunatus-beurs denken. Neen tot hen, die de schaduwzijden ontwarend van de vrijheid, ook op economisch ge bied, heil van dwang op dwang verwach ten. Neen tot de moeden en de fantasten, die van een hemel op aarde droomen, en met gevaarlijke sociale proefnemingen moeizaam verworven welvaart in gevaar willen brengen. Neen tot de massa, die, gevleid en misleid, haar waarde "en baar kunnen overschat, en een taak zou willen aanvatten waarloc zij onbekwaam is. Wij zien, aan dezelfde zijde, ook hen, voor wie zes millioen Nederlanders iets meer zijn dan een troep toevallig op een stuk grond saamgeworpen menschen. Die er een geheel in zien, naar buiten en naar binnen, en dat geheel ongeschonden, en krachtig willen bewaren. Allen die dit de taak bij uitnemendheid achten, in de naaste toekomst te vervul len, zullen tot elkaar moeten, komen. Dat kan niet gedwongen worden. Maar het mag niet worden belemmerd door een kunstmatig bijeenbrengen Van men schen, van welke e<yi deel op bijna ieder punt het tegenovergestelde zou willen. Wat thans gedaan kan worden schijnt ons niet anders dan voovloopig den gang der dingen afwachten. Het proces van scheiding der eAementen en nieuwe ver bindingen staat aan te vangen. Volgen wij het met aandacht, bevorderen wij het waar mogelijk, en zien wij, om welke kernen de nieuwe groepeering zich zal vormen. Maar beproeven wij niet door bijeenvoegen en schudden tot eenheid te maken wat niet langer politieke affini teit toont te hebben. NEDERLAND EN DE OORLOG. De vernietiging der Katwijker loggers. De berichtgever te IJmuiden van het „Handelsblad" vernam nog, dal een-aantal loggers Zaterdagmorgen ongeveer half vijf op plus minus vijf en twintig mijlen noordwest van die plaats plotseliug wer den aangevallen door twee duikbooten, welke geen andere uiterlijke kenmerken droegen dan aan weerskanten -van den boeg een cirkel. De schepen bevonden zich eenige mijlen in het door de Duit- sche regeering als vei'sperd verklaarde gebied. Het eerst werd de Stella met een kanonschot toi stoppen gedwongen. Schipper Floor Bal gaf zijn bemanning last dadelijk de zeilen te strijken en de netten in te halen. Met de scheepsboot ging men naar de duikboot, weike van Duitsche nationaliteit bleek te zijn en van welke eenige marinematrozen met brandbommen gewapend naar den logger moesten worden gebracht. Met deze bommen bracht men het schip spoedig tot zinken, nadat men eerst nog eenigen leeftocht uit het vischruim had medegenomen. Binnen vijf minuien was het geheeie drama afgespeeld. Aan vankelijk durfden de schipbreukelingen niet naar een der in de nabijheid zijnde loggers te ^aan uit vrees dat ook deze zou worden getorpedeerd. Na drie uren te Hebben rondgeroeid kwam men ten slotte bij den logger K.W. 145, die de men' schen dadelijk overnam om even daarna hetzelfde te doen met de bemapning van den logger K.W. 38. Inmiddels iiadden de duikbooten een strooptocht gehouden onder de visschers, zoodat niet minder dan zeven vaartuigen tot zinkeh werden gebracht. Op den logger KW 71 Eendracht II waren reeds de "bommen aangebracht toen men in de verte rook aan den horizon ontwaarde. Schijnbaar uit angst voor aanval van tegenstanders verdwenen de duikbooten, doken onder gn werden niet meer terug gezien. De rook bleek later afkomstig te zijn van de uitvarende Nederland sche hospitaalschepen „Sindoro" en „Zee land", die de bemanningen van viel'sche pen overnanjen. o Het convooi. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen telegram, is hel convoof, onder bevel van den kapitein ter zee A. C. de Joncheere, den 25sten dézer Kaap de Goede Hoop gepasseerd. /Mies wel. Een pas geweigerd. Vrijdagavond zijn de heeren ir. M. II Damme en Jos. 'len Berg, leden van den raad van beheer der Ned. Jaarbeurs, ver gezeld van den chef van den .techmsehen dienst, ir. J. de Bie Leuveling Tjcenk naar Leipzig vertrokken op officieele uit- noodiging van het Leipziger Messamf, tol een bezoek aan de Zondag te openen Herbst-Messe. Den heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal der Ned. Jaarj beurs, die eveneens officieel uilgenoodigd was, is te Berlijn bet visum op zijn pas geweigerd. U. D. ■"■'A—''V" 1 11 een ischilderij noodig had," zei ze. „Mijn heer Dunbar wou graag rood haar heb ben en hij kreeg juist op het goede oogenblik het oog op liet mijne." „Ik denk dat de dingen altijd precies op het rechte oogenblik voor u uitko men," zei Helena met een ijverzuchtigen blik op het gezicht van het jonge meisje. „U hoort tot de menschen die onder een gelukkig gesternte geboren zijn." „Ja"'" Hilary lachte, het gaf haar geen prettig gevoel en ze wou dat haar zonder linge gastvrouwen niet zulk een neigiug hadden bittere opmerkingen te maken en haar leven tegenover het hunne te Matsen. „Ik tref het heerlijk in een kamer te mogen slapen met zulk een mooi uitzicht voegde zij er bij, toen de tweede juffrouw Driver haar stilzwij gend naar boven 'gebracht had en haar 'n klein slaapkamertje inbracht dat zich baadde in zonlicht. Het raam kwam op 't Westen uit cn over 'n. wijde uitge strektheid golvende groene duinen zag men een groote plek gouden lucht. Door 'n opening in 't golvende duinland kon Hilary een blik slaan in het dal, waar door een rivier zich rustig een weg baande een rivier, door het licht der ondergaande zon y herschapen in een stroom van goud. „Ik houd van een ruim uitzicht op heuvelen en tucht", ging, Hilary levendig voort; het geeft mij een gevoel ,fcij haal de diep adem of ik opgeheven word Lading van door Engeland gerequireerde schepen. Gisleren kwam te Amsterdam liet stoom schip Markelo van de Stoomvaartmaat schappij Noordzee binnen, inhoudende, van het stoomschip Thalia: wijn en bran dy; van het stoomschip Rhea.- lood; van de Danae amandelen, kurk en kurkhout; van de Tellus oranjeschillen, en van de Lombok koffie. Ik herinner mij dat u den vorigen keer ook uitgelaten was over ons uit zicht", zei Helena Driver schouderopha lend. „Ik moet u zeggen, men krijgt ge noeg van het uitzicht, het heele uitzicht en niets dan liet uitzicht als men hier jaar in jaar uit woont. Ik walg van dat alles en van patiënten met zenuwen en geen hersenen of met te veel hersenen en geen zenuwen „En moet u «hier blijven om uw zuster te "heraen?" vroeg Hilary met belang stelling. „Het moet wel als de Duivel of Anastasia er achter zit" zei Helena kalm. „Anastasia is mijn oudste zuster. Zij heeft cr ons toe genoodzaakt. Een op een dwaalspoor gebracht familielid heeft ons liet huis nagelaten en Anastasia Zei dat het beter was hier zonder huur te be talen, zelf te gaap wonen, dan voort te ploeteren in een stad. Maar wij moeten pensionJlaitess of patiënten bij ons aan huis nemen ora hier te kunnen leven en Anastasia houdt ons hier gebonden. Euphcmia en ilc zijn niet veel meer dan haar slavinnen o! wat een leven! U zult .ons tegen theetijd in de zitkamer vinden een gelukkig gezin!" En met een korten lach ging zij de kamer uit en liet een indruk achter van droefheid en verbittering. „Ik ben benieuwd wat Euphemia er voor een is^" dacht Hilary, toen zij een half uur later naar beneden ging naar de Mijn werker^. Nu de verstrekking van de extra-voed selrantsoenen aan de mijnwerkers regel matig en in vollen omvang' geschiedt, heeft de Nederlandsche Mijmverkersbond het besluit om vandaag een proteststaking te houden, builen werking gesteld. De Algemeene Bond van Christelijke Mijnwerkers, gisteren te Heerlen in ver gadering' bijeen, betoonde zich zeer vol daan over de verkregen aanvullingsrant soenen en sprak zich absoluut tegen het proclameeren van een staking onder de gegeven omstandigheden uit. Verblijfsbepalingen. De opperbevelhebber van land- en zee-1 macht heeft het verblijf in het geheeie in staat van beleg verklaarde gebied van het rijk ontzegd aan de Belgen l-'raus Ingels, bierbrouwer, oud 29 jaar géboren te Bouchaute en wonende te Vhssingen en Mathieu Wilhelm Schotten, rijwielher steller, 22 jaar, geboren te Antwerpen, wonende te Middelburg, en den Ne derlander Izaak Lefebre, 29 jaar, fa brieksarbeider, wonende te Oost- en West-Souburg, geboren te Vlissin- gen. (Deze uitzetting staat in verband met liet geval van spionnage, dal aan het licht kwam bij een mval van de politie ten huize van Schotten op de Bree te Middel burg op 14 Juni jj. Toen werden ver schillende personen onder wie bovenge- noemden gearresteerd en deze heblvn een tijdlang in arrest gezeten, maar wer den later op vrije voelen gesteld, toen er blijkbaar geen termen voor een gerech telijke vervolging' konden worden gevon den 'i De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel het verblijf in zijn gezagSgebied ontzegd aanVictonus Eduarüus de Clercq, geboren 23 October 1881 le Retranchement en wonende te Sluis, van beroep werkman en caféhouder. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. Appelen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, wor den van heden af alle appélen op de veilingen in ons land bestemd voor de jamfabricage. Zij zullen verdeeld worden onder de leden van de Ned. Yereeuiging van fruit- verwerkers. Slrooperij van granen en peul vruchten. De minister van landbouw heeft aan zijn ambtgenoot van justitie meegedeeld, dat zijn aandacht wordt gevestigd.op de groote kans, dat te velde staande granen cn peulvruchten door anderen dan de eigenaars zullen worden weggenomen, al vorens tot oogsten kon worden overgé" gaan. De algemeene schaarschte van le vensmiddelen en de hooge prijs, die thans voor granen en peulvruchten buiten de distributie wordt betaald, werken deze strooperij ten zeerste in de hand. Eerstgenoemde minister heeft daarom verzocht te willen overwegen, maatrege len tegen deze strooperij te treffen en door extra toezicht gedurende den oogst tijd tot voorkoming daarvan mede te werken. Naai- aanleiding van het verertstaande heeft de minister van binnenlandsche za ken, door tusschenlcomst van de commis sarissen der Koningin, den burgemeesters doen verzoeken te bevorderen, dat ook de gemeentepolitie ter bescherming van den te velde staanden oogst de noodige waakzaamheid zal betrachten. ongezellige zitkamer. „Zou zij ook scherp zijn en hitter bestemd1'" Haar vraag werd spoedig beantwoord, want toen zij de zit kamer binnen kwam stond een kleine, bleeke vrouw op van haar stoel bij de theetafel en lcwam haar met uitgestoken handtegemoet. „Ik ben zoo blij kennis met u te ma ken", zei ze op haastigen toon. „Ik ben Euphemia Driver, ik hoop dat wij goede vrienden zullen worden. Ik houd wel van jonge meisjes. Zij schijhen een ro mantische stralenkrans om het hoofd te dragen. Een oneindig veld van mogelijk heden ligt voor hen open." Juffrouw Euphemia's stem was zeer zacht, haar woorden klaterden ia snelle opeenvolging voort en met een droevig eentonige stem en terwijl zij sprak, hield zij liet hoofd een weinig op zij en keek haar toehoord- ster aan met zachte, sentimentesele oogen. „U Nveet, niets trékt mij meer aan dan het romantische," vertelde ze voort zonder Hilary in de gelegenheid te stel len antwoord, te geven. „Ik heb het in mijn eigen leven gekend," züchtle zij zachtjes „en ik sla het gade in het le ven van anderen. U is zeker romantisch aangelegd, dat weet ik zeker, precies zoo als ik was op uw leeftijd,- en zooals ik nog ben." Zij zuchtte weder eïi schuddei het hoofd een weinig alsof de herinne ring zelfs aan een romantisch verleden haar zwaar drukte. rUtvotgd.)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1