I] It A !\l T FEUELEÏOH Woenadcg 14 Awguastus IMS. life" Jaariiflüï A bona, prijs per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten m Vhssjwgen ea Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertentiên 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 o/o toeslag verhoogd. STAKINGEN EN BURGERLIJKE DIENSTPLICHT. Wat op het oogenblik aan de Rotter- damsche haven plaats heeft, is een er gerniswekkende geschiedenis. Tegen het advies der door de arbeiders zelf aan gewezen leiders in, wordt een talcing geproclameerd door de bootwerkers. Dat daarmee, ook al weer volgens de mee ning van haar eigen leiders, op een domme manier een eind werd gemaakt aan de tot nu genoten werkloosbeid- êndersleuning, is ten slotte een kwestie, die voornamelijk die arbeiders zelf aan gaat. Maar wat ook .anderen treft, ernstig treft, dat is het oponthoud in de lossing van goederen, die zoo hoog noodig. zijn. De regeering deelde reeds mee dat haar zeepvoorziening er door in de wpr loopt; de commissie voor de voedselvoorzie ning in België en N. Frankrijk deed een aangrijpend beroep op het medegevoel voor de nu aan hongersnood bloot ge stelde bevolking dier streken; en tal van dingen waaraan overal in ons 'land ge brek is, liggen Alaar nu ongelost in de schepen. Alleen de goederen bestemd vo'or de gtappe worden gelost door te werkstelling van militairen. En toch bestaat er geen enkele macht die de voortzetting van het werk kan verzekeren. Zelfs het toegeven aan dc buitensporigste eischen der stakers wat le bedenkelijker zou zijn, nu de hervormingsvoorstellen van de andere zij de goedgekeurd zijn door de bestu ren der arbeidersorganisaties dan zou men niet de minste waarborgen heb ben tegen een herhaling van zoo'n sta king op nog veel ongelegener oogenblik- ken. Getuige hetgeen er in de turf-bedrij- ven gebeurde. -Daar volgt de ecne slaking op de an dere, dan van de turfstekers, dan van de schippers, dan van de lossers, enz. enz. Telkens gaat het om meer loon, hooger inkomsten. Telkens is er geheel of gedeeltelijk toegegeven, en telkens is er toch weer een staking. Men krijgt juist daar heel sterk den indruk dat er een spelletje van wordt gemaakt, en dat de betrokkenen slechts nieuwe eischen stellen, omdat ze .weten dat hun hulp on ontbeerlijk is, en "dat niemand hen dwin gen kan. En het gevojg is dat de aanvoer van turf zeer ongeregeld j>Jaats heeft; dat er veel minder geproduceerd wordt Idan bij geregelden arbeid, terwijl er juist veel méér zou moeten geproduceerd wor den, nu de steenkool-invoer stop gezet is; en dat de prijzen van dat artikel ge stegen zijn tot een hoogte, die het bui ten het hereik van tal van personen brengt. Maar niemand is in sladt dat euvel te verhelpen. En Je overheid is even machteloos' als in een ander bedrijf van algemeen» beteekenis iets dergelijks gebeurt, wiat (niet zoo geheel onmogelijk is, gelet op de bedreiging met starre obstructie van de veenkoloniale boeren, uit wraakneming hierover: dat de regeering de aardappelen niet aan hun coöperatieve aardappelfa brieken geeft om er meel voor 't broodl van le malen, maar aan de drogerijen die ze behandelen 'op 'een manier waarvan de resultaten beter zijn. En zoo zijn overal onwilligen in slaat de toch al zoo moeilijk werkende maat schappelijke machine geducht le belem- imeren zonder cenige zorg voor dwang, of voor concurrentie van buitenaf. BE GOUDEN SLEUTEL. uaar bat Esqfeltch .r b. G. MOHBRLEV. 54). HOOFDSTUK XVII. Waarom is u hier? „Ik zou zeker gestorven zijn van de -doldrums, ook wel landerigheid genaamd, als jij niet gekomen was. A- propos, wat is dat eigenlijk „de doldrums?" „Ik weet het niet." Hilary lachte om mevrouw Derfield's vraag. „Het klinkt als een heel nare klacht, en ik hein blij, dat ik er u van bevrijd heb." „Ilc wil geen onvriendelijke insinuatie jmaken over dit dierbare oude vhuis", ging Austice voort, zich wat jager neste lend in de kussens van haar stoel, „en evenmin over de plaats. Grantley heeft een eigenaardige bekoorlijkheid en dit huis was mijn tehuis voor mijn huwelijk, en toen mijn vader stierf is Luk» in zijn plaats gekomen. Maar" Luke heeft nooit Ja, er is een voorstel gedaan om er in te voorzien. Maar het is een voorstet gebleven Den 12den April werd bij de Tweede! Kamer ingediend een wetsontw^-p, on derteekend door alle negen ministers, en waarvan de strekking was: le. «in aan de regeering voor geval van oorlog de beschikking te geven over alle voorhanden krachten voor welke bur gerlijke werkzaamheden opk; maar 2e. om reeds nu aan de regeering ide bevoegdheid ie geven, allen, wier bezigheid in 's Lands belang niet jgag stil staan, te nopen die werkzaamheid (door te zetten met ter zijde stellen van alle grieven in elk geschilwaarvan dan ■echter een scheidsrechterlijk onderzoek gewaarborgd zou zijn, zoo het onralogelijk Jbleek een minnelijke schikking te vin den. Maar de allereerste eisch was voort- werken. Onder de bedrijven die deze wet op den Burgerlijken dienstplicht in 't bijzonder fop het oog had, behoorde yolgens de betreffende artikels, behalve die van belang voor 's lands defensie ook Alle bedrijven waarvan de staking vaai* oplevert voor de voorziening in de behoefte aan levensmiddelen, brandstof fen, huishoudelijke artikelen, voedermid- dclen voor dieren, kleeding, schoeisel, bouwmaterialen de bedrijven van perspnen- en goede renvervoer; gasfabrieken, electriscbe centraalstati- ons en waterleidingen; het visschersbedrijf, en dan alle verwante bedrijven. Dat wetsvoorstel werd door de regee ring hoog noodig geacht. Zij erkende „dat het een aanzienlijke inbreuk zou maken op de in Nederland zoo terecht hoog gehouden persoonlijke vrijheid". Maar zij achtte die inbreuk onvermijdelijk. „Het volkbestaan gaat vóór", zoo schre ven die negen ministers in de Mem. van Toelichting. „Ook ons land heeft te too- nen dat het, wanneer het daarom gaat, zich ten volle geven wil; ook ons land bewijze in te zien dat de weerstand van vloot en leger alléén niet voldoende is, maar dat het georganiseerde volle schou der aan schouder behoort te staan. Het begrijpe toch dat een klein volk ge ducht kan zjjn, wanneer het zich eensge zind toont en vastberaden." Nu zou men kunnen Verwachten dat een voorstel met zoo'n hoog gestemde gedachte als grondslag, dat zoo drin gend noodig was, getuige de bijna dage- lijksche gebeurtenissen, dat zoo'n voor stel in dezen tijd als spoed-outwerp zou worden afgehandeld. Maar het is heelemaal niet behandeld. Het is niet eens onderzocht! Toen in de Kamerzitting van 23 April verschillende ontwerpen naar de afdeelin- gen werden verwezen, verklaarde de Centrale Commissie van oordeel te zijn, ,dat dit ontwerp nog te kort geleden is ingekomen; het zal vermoedelijk bij een volgend sectie-onderzoek in aanmerking komen." Maar toen dat volgende sectie-onder zoek aan de orde kwam 1 Mei werd er van dit wetsontwerp niet meer jerept. Het ligt met zooveel andere, door de regeering dringend noodig geachte voorstellen, als een visch op 't droge, als slachtoffer van de haast der Kamer leden om den verkiezingsstrijd te voe ren. Daar heeft men dit jaar wel heel veel nadeel van gezien? En nuer is geen regeering want deze is demissionnair; er is geen nieuwe re- peering, want die is nog in de maak'. Er. Ms zij er is, zal zij waarschijnlijk! iniet evenals hel vorige minister-stel alle londerdcelen van dat voorstel precies zou kunnen onderschrijven. Dan zal dat wets ontwerp worden ingetrokken, dan zal er een nieuw worden gemaakt als er daar lust en tijd voor is; dan zal de Kameij (het in de afdeelingen onderzoeken, dan1 zal de regeering het voorloopig verslag! beantwoorden, en dan zal het voorstet op een plaatsje op de agenda der open bare vergaderingen moeten wachten. En danis misschien de oorlog al uit. Maar dan hebben we ook in den tus- schentijd gezeten met een kwaad dat kans heeft iederen dag grooter te zullen wor den, juist omdat de stakers telkens weer merken dat ze kunnen doen wat ze willen, dat de -schaarschte hun macht vergroot, en dat ze kunnen afdwingen wat ze 'willen. Of meent men dat in den tegenwoordigen lijd de zedelijkheid der menschen in "t algemeen hoog genoeg staat, om hen le weerhouden van 't ge bruik dier gebleken macht ten eigen voordeele? DE KABINETSCRISIS. Onze gezoBfc bij het Vuticaan, jhr. mr. van Nispen tot Seveuaer, ia te Bern aan- gokomen en kan Donderdagavond in Den Haag worden verwacht. NEDERLAND EN DE OORLOG Een nieuw protest. Door onzo Regeoring is weer eens ge protastserd tegen het vliegen van Duihehe en Engelsohe machines over Nederlaadsch Uitwisseling van.krijgs- ge vangenen. Dg hoapitaaisehepen vertrekken in den nacht van 'vrijdag op Zaterdag van Rotter dam ni veel om het huis gegeven of zijn best ge daan bet prettig te maken. De behangsel papieren zijn antediluviaal en zij zijn even Jee! ijk als ze ouderwBtsch zijn. De meubels lijken wel uit de ark afkomstig. Ik zie Sem, Cham en Japhet op deze stoei- len zitten en mevrouw Noach met haar voeten op dat verfoeielijke voetkussen. En het tapijt Mevrouw Dorfield hief dc handen omhoog en schudde bet hoofd zonder verdere woorden. De tekortkomin gen van het tapijt maakten ham" sprake loos. „Nu Sir Luke nier is en u ook, zou hij misschien graag veranderingen aanbren gen?" „Hij is niet van plan hier te blijven, lieve kind, en ik ook niet. Dus zooals ik zei, veranderingen zijn nu niet noodig. Hij1 'houdt niets van buitenwonen en met Grantley heeft hij nooit op geliad. Ik g!e- loof dat hij en zjjn agent vooi*ldurend on aangenaamheden hebben met dr. Har ding." „Waarom?" „Volgens mijn broer en mijnheer Davis, den agent, is dr. Harding een dwaas. Hij vindt altijd galen in de daken van arbei- Mlllüüii Aangehouden en gespaard De gi9teren is IJmuiden aangekomen sleepboottmiers 2. A. 17 en IJ. i£. 350 rapporteerden j 1. Maandagavond bewesten het vuurschip Ktaks (es/iige mijlen west van de z,g. vrije vaarvenl) eeaigen tijd na elzander hoor een duikboot van Duitsche nationaliteit ie zijn bö'choten. Da bemanningen verlieten haar schip en roeiden naar de duikboot waar inen aea vissckers. mededeelde dat hun schip getor- jadeerd zon worden, wegens het verblijf in iet door da Dnitschars als verboden ver klaarde gebied. Op fans omeéken en verklaring, dat zij lochts aan het visschen waren en hoege naamd geen kwaad uitvoerden, kregen' zij ten slotte teestemmicg weer aan boord van hun vaartuigen terug to gaan eu weg te stoom en. De vaart op Scandinavië. Naar het Haagsch Correipondentiebursau verneemt, is gisteren de overeenkomst met Dcitachlaad betreffende de Scandinavische vaart getsekeud. De neorgeschoten Zeppelin. Er blijkt toch nog iemand dor beman ning van de nabij Ameland in brsnd ge schoten Zeppelin te zijn gered. Da sleep- boottreiler Noordzee K.O. 56 heelt hem te IJmuiden geland. Hout. Men meldt aan de N. R. Cfc., dat do Duitsche regeering opniouw vergunning heelt verleend voor het verschepen van 80 000 stander hout vaa Zweden naar Delf zijl, mits enkel Duitsche stoomschepen daar voor worden gebruikt. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. Onze kolanvoorziening. De beschouwing die we Maandag over dit onderwerp ontleenden aan het Utr. Dagbl., wordt op g.-ond van een tneedeoüng „van bevoegda zijde" a»n het Haagsch Corr. Bureau ah veel to ongunstig gekwalificeerd. Eu er wordt bijgevoegd dat die beschouwing afkomstig was van Duitsche z y d e, wat er echtsr niet bij stond ij genoemd blad. In ieder geval wordt nu in 't bijzon dor tegengesproken dat het gebruik van bruin kolen zoo weinig resultaten zou geven voor de industrie en geheel ondoeltreffend zou zijn voor huisbranden voorts ook dat de turfproductie zooveel geleden zou hebben door stakingen. „Hoewel, zoo eindigt die bericht van het Con*. Bureau, onze brandstoffen voorziening voortdurend zorg eischt, geven noohtaus der bovenbedoelde mededeelingen van Duit sche zijde een te pessimistisch beold van den toestand." Eieren. De minister van Landbouw vordert van ieder, die hetzij onder zichzelf, hetzij on der derden, oen voorraad van meer dan 600 stuks kalkkippeneieren heelt, opgave van dien voorraad te doen by óeo burgemees ter der gemeenten waar de kalkkipeieren zich bevindsn en znlks vóór 22 Augustus 1918. De minister vestigt de aandacht op de strafbepalingen, die op nalatigheid staan. Van de ingekomen opgaven moeten de bur gemeesters medcdeeling doen aan het Rijks kantoor voor Pluimve- en Eieren. Inzameling van moeder koer n. De Minister van Landbouw, Nijverhtid an Handel brengt ter kennis van belang hebbenden. dat in de roggebonwende stre ken ?au inzamelaars van mooderkoorn (3e- cale cornutum) gorigenbeid zal worden ge boden, om dit product bij apotheker*, in bepao'de centra van die streken gevestigd, in te leveren tegen dou prijs van f10 per K.G netto-gewicht, kosten van verpakking voor rskening van den afzender Ten ba"< van a» geneesmiddelenvoorziening verdient, het alle aanbeveling, dat met de inzameling van mouderkoorn onmiddellijk een aanvang wordt gemaakt en dtt de groorit mogelijke hoeveelheden worden ingeleverd. Ds namen der apothekers bij -vie de inlevering zal knnne.t goscbiodeo, zullen spoedig worden bekend gemaakt. C o m p .o s t-ö e r e i d i a g. en W. van. Amsterdam hebben een ingekomen adres, aandringende (op uit breiding der compost-bereiding in handen gesteld van den directeur der Stadsrei niging, die rapport uitbracht Uit dat rapport blijkt, dat, wanneer in plaats van ide compostbereiding le slaken cn alle afvalstoffen te verbranden, het compost bedrijf wordt uitgebreid, gerekend kan worden op een productie van 35.000. ton compost per jaar, d. i. 11.000 ton meer dan wat bij den tegenwoordigen. slaat van het compostbedrijf kan worden verwacht. Wanneer daarentegen de thans bijna gereed zijnde vuilverbrandmgsin- richting in liaar vollen omgang zal gaan werken dan zullen alle in Amsterdam erzamolde afvalstoffen, behalve die, welke wegens haar handelswaarde kun nen worden verkocht, zooals papier, lom- 'pen, glas, beenderen, metalen, enz., wor den verbrand. De dan verbrande hoe veelheid wordt geschat op 135.00C ton per ja,ar, terwijl, wanneer naast de vuil verbranding ook het compostbedrijf m werking blijft en bovendien hog wordt uitgebreid, de te verbranden hoeveelheid afvalstoffen zal worden ingekrompen tot 110.000 ton. "Wordt dus aan het verlan gen van adressanten voldaan, dan zal in plaats van 100 pCt. ruim 80 pCh der afvalstoffen voor verbranding in aan merking komen. .Ofschoon B. en W. van oordeel zijn, dat de door de vuilverbrnding verkregen kolen hesparing van grooter algemeen be lang moei worden geacht, dan het aam de bereiding van Amslerdamsche compost verbonden nut, daar toch, zooals ook in hel rapport vau den dirpeteur wordt uit< eengezet, de bcmestingswaarde van die compost zeer gering is, hebben zij zich tegenover den Minister van Landbouw,, derswoningen en gebreken in de riolen. Ik geloof, dat hij een doorn in het vleesch is voor Luke." „Maar als er gaten in de daken zijn en de riolen in een slechten toestand, is het dan niet de taak van dr. Harding ojn er over te spreken als niemand anders die dingen opgemerkt heeft*'" vroeg Hi" Lary, een weinig aarzelend. „Ja, natuurlijk is het zijn taak," ant woordde Austice vol vuur, „maar Luke en Mr. Davis vinden het niet. Ze noemen hem een bemoeial. Hij liet vrouwtje keek peinzend in den gloed van het vuur, dat wel noodig was op den frisschen Octo- berdag. „Het verbaast mij vaak, dat de menschen, die in die afschuwelijke hut jes wonen, waar het lekt en waar de waterafvoer ellendig is, stil kunnen zit ten en het verdragen. Waarom komen ze niet allen in opstand en vermoorden ze ons niet? Ze moesten een gevoel hebben o! Ik kan er niet aan denken wat voelen moeten, je leven te moeten door brengen opgesloten in een klein hutje en op te kijken naar huizen als ditJ Waarom haten de arme menschen ons niet?" die daarop bij hen had aangedrongen^ bereiri verklaard, de composlbereicling uit te breiden. Zij meenden daarbij echten uitdrukkelijk op den voorgrond te moe ten stellen, dat de dan daaruit voor dja gemeente voortvloeiende kosten en scha den in geen geval voor haar mken.ag zouden mogen komen. Hierin heeft de .Minister nog geen beslissing genomen. Wel zullen, wanneer het compostbe drijf xvordl uitgebreid, de inkomsten van f 13*1.500 per jaar, stijgen tot f 157.500. Daartegenover staan echter "de exploita tiekosten van het bedrijf, welke de in komsten zeer zeker zullen overschrijden. Wiordt de vuilverbranding in liaar vollen omgang ingevoerd, dan zal kunnen wor den gerekend op een besparing van 16J000 ton steenkolen per jaar, welke besparing wordl verminderd lot ongeveer 13 000 ton. wanneer het compostbedrijf daarnaast moet blijven werken. Deze min dere besparing be toekent, wanneer de kolenprijs op f 50 per ton wordf gesteld, een verlies van f 150.000. B. en W- wijzen erop dat het belang van vuilverbranding voor 'de kolenbespa- ring niet alleen door hen wordt gevoeld, T geen blijkt uil ln overgelegd schrijven van den directeur der Rijkv-kolendistributie, waarbij deze er op aandringt, de vuil verbranding spoedig in bedrijf te stellen. -n.W»-<3^*3— UIT OOSX-ÏNDIE. Het ontslag van den opperbevelhebber. In het „Bat. Nbl." schrijft V. L., een ingewijde Aan velen is die reden, waarom gene raal De Greve zijn ambt heeft neerge legd, nog niet of slechts ten deele bekend. Ten einde een verkeerde voorstelling van de zaak le voorkomen, wensch ik hier in korte trekken de aanleiding lol hel plotselinge ontslag bekend te maken Den 18en Januari ontving generaal De Greve een brief dato 6 Januari van. Z. E. den Gouverneur-generaal, waarin werd medegedeeld, dat Z. E. van den minister van koloniën telegrafisch be richt had ontvangen, dat Harer Majes- teits regeering voornemens was in de maand Mei wijziging te brengen in het legercommando. Aangezien van tevoren niets gewezen had op een dergelijke verandering van gevoelen bij de Regeering ten opzichte van het legercommando, vroeg gene raal De Greve onmiddellijk telefonisch audiëntie aan bij den G. G Op deze audiëntie gaf de legercom mandant te kennen, dat zijn bedoeling was le weten te komen, wat de reden was, dat Harer Majesteits regeering geen vertrouwen meer stelde in zijn be leid als legercommandant. Op deze vraag antwoordde de Gou verneur-generaal, dat het telegram van het opperbestuur het gevolg was van een eenige maanden tevoren door hem aan den minister gericht schrijven, waarin te kennen was gegeven; le. dat Z. E. den indruk had gekre gen, dal het leger moedeloos was ten opzichte van een mogelijk te voeren strijd tegen een B. V., dat het leger geen vertrouwen stelde in de wijze, waarop de legercommandant het in zulk een strijd zou aanvoeren, en dat er overigens ook een ontevreden geest in het officierskorps heerschte; 2e. dat tengevolge van de voorstellen van den legercommandant in de laatste jaren te veel geld was besteed aan ver dedigingswerken 3c. dat in verband met een en ander liet den G.-G. gewenschl was voorgeko men, verandering in het legercommando te brengen, zoodra de 'aan het bewind zijnde legercommandant 2 jaren het be vel had gevoerd. Op het verzoek van generaal de Gre ve om eenige feiten le noemen, waarop „U zouden ze nooit kunnen haten!" riep Hilary echt spontaan. „U is zoo lief en vriendelijk voor Ledereen. U spreekt precies hetzelfde tegen de schoonmaak ster, die in de stad bij u werken komt, als tegen nu wie zal ik noemen tegen de Hertogin van Dralllon." „Dat zou ik hopen! Het spreekt van zelf, dat ik werkelijk meer eerbied heb -oor vrouw Boud, de schoonmaakster, dan voor de Hertogin. Ik heb voor de Hertogin heelemaal geen eerbied, en ik heb de grootste bewondering voor vrouw Boud, die van haar met hard werken verdiend geld, een heele familie kleine Boudjes groot brengt. Vroeger voelde ik niet zoo heel veel voor arme menschen, maar kleine leventjes, waarmee ik ken nis gemaakt heb, hebben fraij gieleerd geen oogkleppen voor te doen en de dingen niet te beschouwen met oogen vol voor oordeel. Ik geloof, dat Dr. Harding va ker wel dan niet gelijk heeft." De blauwe oogen van Austice kregen iets droomerigs; gedeelten van gesprek ken, die zij met den dokter gehad had, dwaalden haar door het hoofdzijn ern stig gezicht scheen haar aan te zien uit de gloeiende kolen. Zij rees met een schrik op toen Hilary's stem haar uit haar overpeinzingen deed ontwaken. ,Ik houd veel van Dr. Harding", zei het jonge meisje. „Hij" lijkt zoo -.treng, maar achter die strengheid is hij zoo goed, ik wou dat zijn oogen maar wat minder droevig keken. Soms doet die droefheid in zijn oogen mij bepaald pijn." „Een vrouw is verantwoordelijk mor die treurigheid," antwoordde Austice met een blos van verontwaardiging. „Vrou wen. die met de liefde van een man spje- len, moesten o, ik weet niet welke straf ik voor haar zou willen bedenken. En het ergste is, dat ze zoo zelden haar verdiende loon krijgen. Een andere man is dikwijls vol begeerte haar te trouwen en zij bedenken niet en het kan haar ook niet schelen hoeveel kwaad zij ge daan hebben! Ze moesten in handen val len van een andere vrouw en niet van een blinden, dwazen man." „Heeft een vrouw Dr. Harding zooveet verdriet gedaan?" vroeg Hilary. (Wbtft v^rolBd,) j

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1